#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2010 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο πλήγμα από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και την Μοοdy's



Επειδή κάποιοι στην πλατεία Συντάγματος νόμιζαν ότι με τα επικοινωνιακά κόλπα τους περί καλυτέρευσης της ελληνικής οικονομίας θα “καβατζάρουν” το καλοκαίρι, οι εξελίξεις τους προσπερνούν.

Μετά την υποβάθμιση από την Moody's η οποία μπορεί μεν να έχει κερδοσκοπικά χαρακτηριστικά, είναι όμως ενδεικτική της κατάστασης που επικρατεί στην οικονομία, ήρθε και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να βάλει ταφόπλακα. Το άσχημο νέο είναι ότι τα ελληνικά ομόλογα θα γίνονται μεν δεκτά από την ΕΤ αλλά με πρόσθετη χρέωση (το γνωστό haircut) 5%. Αυτό σημαίνει ότι αν παίρνει η ΕΚΤ ομόλογα αξίας 100 ευρώ θα επιστρέφει τα 95 ευρώ.

Ακολουθεί, όπως όλα δείχνουν υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας των τραπεζών και επομένως νέα βύθιση της οικονομίας και του χρηματιστηρίου στο σκοτάδι.

Έτσι για να προσέχουν κάποιοι που νομίζουν ότι κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Στο μεταξλύ, στην αναθεώρηση των αξιολογήσεων χρέους και καταθέσεων εννέα ελληνικών τραπεζών προχώρησε σήμερα η Moodyʼs, υποβαθμίζοντας τις έξι εξʼ αυτών, σε συνέχεια της χθεσινής υποβάθμισης της πιστοληπτικής αξιολόγησης της Ελλάδας στην κατηγορία «junk». Οι τράπεζες που υποβαθμίστηκαν από τον οίκο διεθνούς αξιολόγησης είναι η Εθνική Τράπεζα  (σε Ba1/Not-Prime από Baa2/Prime-2), η EFG Eurobank   (σε Ba1/Not-Prime από Baa3/Prime-3), η Alpha Bank (σε Ba1/Not-Prime από Baa3/Prime-3), η Αγροτική Τράπεζα (σε Ba2/Not-Prime από Baa3/Prime-3), η Emporiki Bank (σε Baa3/Prime-3 από Baa2/Prime-2) και η Γενική Τράπεζα (σε Baa3/Prime-3 από Baa2/Prime-2).

Παράλληλα, η Moodyʼs επιβεβαίωσε τη διατήρηση της αξιολόγησης του μακροπρόθεσμου χρέους και των καταθέσεων της Τράπεζας Πειραιώς στην κατηγορία «Ba1» και της Τράπεζας Αττικής στην «Ba2». Τέλος, ο οίκος θέτει υπό επανεξέταση την Marfin Egnatia Bank, χωρίς να προσδιορίσει εάν υπάρχουν πιθανότητες αναβάθμισης ή υποβάθμισης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 15/06/2010 17:44:49

    Έχουμε μπλέξει με διεθνείς μαφιόζους και εσωτερικούς προδότες. Να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε.
    Κατά τη γνώμη μου πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να καλύψουμε τα δάνεια σε βάθος χρόνου και μετά να τους κυνηγήσουμε δια παντός από την Ελλάδα.

  2. panos33 avatar
    panos33 15/06/2010 17:48:45

    δυστηχως δεν ακολουθει η υποβαθμιση των τραπεζων......ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ.για αυτο και το αρων αρων κλεισιμο του μοναδικου οικονομικου τηλεοπτικου δικτυου?
    http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/3831-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B5-6-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%B7-moodys

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/06/2010 17:59:42

    Όταν έρθουν οι τράπεζες και πουν το ίδιο σε όσους πάνε να ανανεώσουν, τότε θα αρχίσουμε να μπαίνουμε στο τούνελ. Ακόμα είμαστε έξω από τον σταθμό.

    Όσο για την Moody's, απλά άργησε, δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με αφορά. Γενικά απορρίπτω την ιδέα ότι η κάθε Μοοdy's έχει πορνηρές σκοπιμότητες: Η κάθε Moody's απευθύνεται κατά 99% σε επενδυτές αγοράζουν, πουλάνε, έχουν, δεν έχουν κλπ. Αν έκαναν 10 μαϊμουδιές, στην Νέα Υόρκη, θα τους τσάκωναν στις 9 και θα τους πέθαιναν για πάντα. Μην μπερδεύουμε την αδυναμία πρόβλεψης της φούσκας (ή του χρονισμού της) με ratings. Όσο για τους Ευρωπαίους... θέλουν να κάνουν δικά τους rating agencies... Να κάνουν, αν έχουν και ελέυθερες αγορές.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/06/2010 18:05:51

    Αυτογνωσια, λεξη σταθμος. Δεν την λειτουργουμε ως λαος οποτε φτιαχνουμε οποια ιστορια μας αρεσει και μας ενοχλει λιγοτερο για ΤΩΡΑ.. μετα.. θα πεσουμε ολοι μαζι απ τα συννεφα της διαπλοκης και των κακων εχθρων του Εθνους.

    Αληθεια το στεμμα γιατι το αφαιρεσαν απο το Αβερωφ??? ασχετο..

    ΠΠ

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 15/06/2010 18:19:08

    Αρχαίε έχεις δίκιο ότι η συγκεκριμένη απόφαση άργησε αλλά ως προς τις σκοπιμότητες πρέπει να σου θυμίσω την άποψή σου περί του εγκλήματος "citibank" όπως το ονόμασες πριν κανα 6μηνο.

    Τα ratings προέρχονται από μοντέλα φαντάζομαι(?) Άρα το timing της δημοσίευσης είναι που παίζει τον πολιτικό του ρόλο κι όχι τόσο τα γνωστά ήδη στοιχεία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ undercover gpr 15/06/2010 19:03:50

      Μην "φαντάζεσαι" πως βγαίνουν τα ratings. Τα ratings βγαίνουν από ποσοτικά και ποιοτικά κριτήρια, αριθημτικά και μη αριθμητικά, καμμιά φορά υστερούν των "κερδοσκόπων" (τα τσακάλια είναι πολύ πιο γρήγορα από τους αναλυτές). Το "timing" είχε προεξοφληθεί εδώ και καιρό, δες για πόσο λίγο καιρό έπεσαν τα επιτόκια

      Εγκλημα Citibank; Αναφέρεσαι στο ρόλο της στην κατάργηση του Glass Steagall επί του αισχρού Κλίντον. Υπερσυγκέντρωση κεφαλαίου και μόχλευση υπερρίσκου. Μείωση ανταγωνισμού, αύξηση συστημικού ρίσκου, ανελευθερία. Δεν έχει καμία σχέση με τα rating agencies. Αν η Citibank αγόραζε την Moody's ναι θα ήταν πρόβλημα. Ωστόσο, μια συμβατική τράπεζα έχει μεγαλύτερη επιρροή σε οποιαδήποτε εταιρία από μία επενδυτική...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ archaeopteryx 15/06/2010 21:49:21

        Βασικά είχες αποκαλέσει τα rating agencies συνεργούς και εν μέρη υπεύθυνα όπως ακριβώς λέω κι εγώ σήμερα...επίσης είχες πει ότι εξαγοράστηκαν από κέντρα που ελέγχουν ΜΜΕ

        h**ps://www.blogger.com/comment.g?blogID=8958945700933720745&postID=5426225567050624555&isPopup=true

        Δικά σου λόγια.

  6. GSV avatar
    GSV 15/06/2010 18:26:23

    Αγαπητοι φιλοι νομιζω οτι καπου εχουμε χαθει λιγο στην Ελλαδα. Ασχολουμαστε με τον εαν χρηματιστηριακοι οικοι του εξωτερικου κερδοσκοπουν εναντιων μας, προσπαθουμε να βρουμε αποδεικτικα στοιχεια γιαυτο και ολα αυτα για πιο λογο?

    Ακομα και εαν οντως κερδοσκοπουν και το επιβεβαιωσουμε αυτο με τρανταχτα αποδεικτικα στοιχεια, θα κοιμομαστε πιο ησυχοι?

    Προσωπικως το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι η εικονα της Ελλαδος στο εξωτερικο. Μα θα πει καποιος, πως θα προσελκυσουμε επενδυσεις εαν παρουσιαζουμε ενα αρρωστημενο προσωπο προς τα εξω?

    Θεωρητικως σωστο ακουγεται εκ πρωτης οψεως. Αλλα οφειλω να θεσω ενα ερωτημα. Πρωτου η χωρα περιελθει σε αυτη τη δινη οικονομικη κατασταση, τοτε ακομα που με θεμιτους και αθεμιτους τροπους αυτο-παρουσιαζομαστε στο εξωτερικο ως μια χωρα με δυνατη οικονομια αναμεσα στις πιο ευρωστες του κοσμου (ναι καλα ακουτε κυκλοφορει ακομα η συνεντευξη πρωην πρωθυπουργου που το ισχυριζοταν αυτο με καμαρι) ποιος ηταν ο ρυθμος αυξησης των επενδυσεων? Μηδαμινος και παλι η τουλαχιστον πολυ μικρος. Που οφειλοταν και οφειλεται αυτο?
    Μα φυσικα στο δαιδαλωδες δημοσιο οπου χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα! Γνωριζω πολυ καλα για παραδειγμα οτι προκειμενου να δωθει τελικη αδεια σε μια εταιρεια να κατασκευασει ενα αιολικο παρκο, απαιτουνται 21 αδειες απο διαφορετικους φορεις. Αντιλαμβανεστε τι σημαινει 21 αδειες στην Ελλαδα? Τουλαχιστον 2-3 χρονια αναμονης.

    Γιατι επομενως καποιος ξενος επενδυτης να ελθει να επενδυσει στην ελλαδα?
    Η ακομα και καποιος ελληνας.

    Για τον ωραιο καιρο που διαθετουμε? Για τα φτηνα εργατικα μας χερια? Η για τις καθημερινες απεργιακες κινητοποιησεις μας? Το συνδικαλιστικο κινημα στην Ελλαδα εχει καταντησει μια αηδια και μιση. Προεδροι των συνδικαλιστικων οργανων γινονται βουλευτες κομματων μετα. Πιστευω ολοι γνωριζουμε οτι η Ελλαδα ειναι πρωτη χωρα στην Ευρωπη σε απεργιακες κινητοποιησεις.

    Δεν ειναι το θεμα αυτο ομως. Η οικονομια της χωρας μας βρισκεται στα προθυρα της χρεωκοπιας. Και η κυβερνηση πρεπει να παρει αποφασεις προκυμενου να περιελθουμε απο την κριση. Ζητουνται λεφτα με λιγα λογια.

    Τι πρεπει να κανω?

    Μα φυσικα το πιο απλο! Αρμεγω!

    Αυξανω φορους, μειωνω μισθους και συνταξεις, μειωνω δαπανες για επενδυσεις και δημοσια εργα και οδηγω τη χωρα σε κοινωνικη αποσταθεροποιηση (Μια ιστορικη μελετη θα πεισει και τον πιο δυσπιστο. Αποδεδειγμενα σε οποιαδηποτε εποχη, σε οποιοδηποτε μερος η πιο απλη λυση για να αυξησει το πλουτο και τα εσοδα η εκαστωτε εξουσια ηταν το αρμεγμα του λαου. Και αναποφευκτα παντα οδηγουσε σε κοινωνικες συγκρουσεις).

    Και εγω μαζι σας οτι ολο το συμπαν συνομωτει εναντιον τις ελλαδας και θελουν να μας εξαφανισουν απο το χαρτη και γιαυτο τα κανουν ολα αυτα που κανουν. Μια ερωτηση εχω μονο να απευθηνω σε ολους.

    Θα πηγαινε ποτε καποιος απο εμας να επενδυσει τα λεφτα του σε μια χωρα που δεν ευνοει με τις πολιτικες της την αναπτυξη επενδυσεων (αντιθετα αυξανει τις φορολογιες) που η οποιαδηποτε συνεργασια με το κρατος ειναι εκ πρωιμιου αποτυχημενη μιας και σε αυτο το δημοσιο "μπορδελο" ακρη δεν βρισκεις.

    Που οι απεργιες στην ελλαδα εχουν γινει αναποσπαστο κομματι του πολιτισμου μας. (και που αποδεδειγμενα τις χρησιμοποιουν καποιοι για πολιτικα τους συμφεροντα).

    Που με το μας προσλαμβανουυν για εργασια καπου πρωτου καν διαπηστωσουμε μονοι μας με τα ιδια μας τα ματια οτι κατι δεν παει καλα εχουμε ηδη αναπτυξει στο μυαλο μας την ιδεα του κακου αφεντικου που θελει να μας κανει δουλους και εχουμε ηδη πληροφορηθει σε ποιο γραφειο εδρευει το συνδικαλιστικο οργανο που μας αφορα. Δεν ειμαι απεργοσπαστης προς θεου αλλα εργασιακη παιδεια στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι υπαρχει.

    Επομενως ειναι ανουσιο να χανουμε τον καιρο μας με το τι λενε οι εξω για εμας. Το θεωρω υποκρισια.

    Δλδ εχουμε λυσει τα του οικου μας και μας ενοχλει τι λενε οι απεξω?

    Οσο η κυβερνηση ακολουθει τη πολιτικη του αρμεγματος και οχι καποια αναπτυξιακη πολιτικη που να τονωσει τις αγορες και τις επενδυσεις η οικονομια της Ελλαδας δεν εχει κανενα μα κανενα μελλον.

    Την αιγα οσο και να την αρμεγεις καποτε θα στερεψει. και εαν δεν εχεις κανει κουμαντο να αυξησεις το κοπαδι σου ποτε δεν θα παραγεις περισσοτερο γαλα.

    Και αυτο βλεπουν κατα την ταπεινη μου αποψη οι ξενοι. Οτι ωραια ολα αυτα με την φορολογια και με τις περικοπες μισθων αλλα τα χρηματα απο αυτα δεν θα επαρκουν για παντα. Καποτε θα στεγνωσει ο λαος. Τι να τη κανεις την αυξηση του φορου στα αγαθα εαν ο λαος δεν εχει τη δυνατοτητα να αγορασει.

    Ο οικος Moody's μας μισει, η ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα ομως?

    μηπως κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος?

    • pizza avatar
      pizza @ GSV 15/06/2010 19:51:07

      Πεστα Χρυσοστωμε!

  7. Anon avatar
    Anon 15/06/2010 18:28:07

    Η ΕΚΤ δεν ακολούθησε. Απλά έχει συγκεκριμένους κανόνες οι οποίοι επιβάλλουν όταν η αξιολόγηση τίτλων υποχωρήσει κάτω απο κάποιο όριο να ζητά μεγαλύτερο περιθώριο ασφάλειας. Το σημαντικό για την Ελλάδα είναι ότι τα ομόλογά της γίνονται δεκτά. Η ΕΚΤ εξακολουθεί να δέχεται ελληνικά ομόλογα παρά το γεγονός ότι έχουν υποχωρήσει στην κατηγορία junk, προσαρμόζοντας την πολιτική της για την βοήθεια της Ελλάδας. Sorry αλλά τα περι ταφόπλακας επειδή αύξηση το haircut είναι ανοησία. Καλό είναι οταν γράφουμε κάτι να καταλαβαίνουμε για το τι αφορά και όχι να φανταζόμαστε το τι μπορεί να σημαίνει κάτι. Ειδικά στη σημερινή συγκυρία.

  8. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 15/06/2010 20:16:17

    Τελικά όλοι η Ε.Ε. είναι βρώμικη !!!!

  9. Misha avatar
    Misha 15/06/2010 23:17:03

    SADS (sudden arrhythmic death syndrome) λέγεται αυτό που θα μάς συμβεί.
    Τουλάχιστον ας υπάρχει καταγεγραμμένη η πρόβλεψη.