17/05/2010 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο πακέτο μέτρων 11 δις

Λίγες ώρες προτού ο ευρωπαϊκός μηχανισμός στήριξης στείλει στην Ελλάδα τα 14,5 δις που αποτελεί την πρώτη δόση της βοήθειας για φέτος, ξεκινά και το ξεσκόνισμα των μέτρων που ανακοίνωσε πρόσφατα η κυβέρνηση.

Όλες οι περικοπές μισθών, συντάξεων, δημοσίων δαπανών μπαίνουν στο μικροσκόπιο των κοινοτικών αξιωματούχων οι οποίοι θα αποφανθούν αν αρκούν τα μέτρα αυτά ή θα πρέπει να ληφθούν κι άλλα.

Ενώ η κυβέρνηση για ακόμη μια φορά διαβεβαιώνει ότι δεν θα πάρει πρόσθετα μέτρα, δηλαδή νέες περικοπές και ακόμη σκληρότερη πολιτική λιτότητας, οι πληροφορίες από την Ευρώπη λένε ότι ήδη έχουμε δεσμευτεί για νέο πακέτο μέτρων ύψους 11 δις. Κι αυτό αν οι Ευρωπαίοι μας πουν ότι δεν πάμε καλά, πράγμα που θα μας το πουν σίγουρα και επομένως, τα μέτρα είναι προ των πυλών.

Την ίδια στιγμή και το ΔΝΤ ετοιμάζεται να ζητήσει νέες περικοπές, αυτή τη φορά στους μισθούς των ιδιωτικών υπαλλήλων. Αρχές Ιουνίου θα βγει η πρώτη έκθεση προόδου από το Ταμείο και θα περιγράφει με ανησυχία την εικόνα της Ελλάδας ενώ θα ζητά νέο σφίξιμο στο ζωνάρι. Δεν αποκλείεται να ζητήσει περικοπές τουλάχιστον 10% στους μισθούς του ιδιωτικού τομέα, αν όχι την κατάργηση των δώρων. Υπενθυμίζεται ότι η κυβέρνηση επαίρεται διότι, όπως λέει, έπεισε το ΔΝΤ ότι δεν είναι αναγκαίες οι περικοπές στον ιδιωτικό τομέα.

Τον Ιούνιο ενδεχομένως να μη ληφθεί καμιά απόφαση, όμως, η επόμενη έκθεση του ΔΝΤ, τον Οκτώβριο θα θέτει ακόμη πιο επιτακτική την ανάγκη να γίνει πιο ανταγωνιστική η οικονομία. Με αυτό το πρόσχημα και η κυβέρνηση θα υποκύψει στις εντολές. Οπότε, όσοι είχαν σίγουρο το δώρο των Χριστουγέννων καλύτερα να κάνουν άλλο προγραμματισμό. Τα δύσκολα είναι μπροστά μας, έστω κι αν ακόμη δεν το έχουμε καταλάβει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 17/05/2010 13:23:14

    Εδώ είναι τα ωραία φάκτωρα μου...

    το Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης ζήτησε να παραπεμφθούν τα θέματα της οριοθέτησης της υφαλοκρηπίδας ο πρωθυπουργός της Τουρκίας κ. Ταγίπ Ερντογάν αμέσως μετά την επίσκεψή του στην Αθήνα.

    Συγκεκριμένα ο Τούρκος πρωθυπουργός τόνισε ότι «τόσο για το θέμα της υφαλοκρηπίδας, όσο και για το θέμα του εναέριου χώρου μπορούμε να πάμε στη Χάγη», «Μπορούμε να φτάσουμε σε κάποιο αποτέλεσμα με την αντίληψη του win – win». «Κατά την περίοδο που ο κ. Παπανδρέου ήταν υπουργός Εξωτερικών, είχαν πραγματοποιηθεί σημαντικά βήματα. Τώρα θα αρχίσουμε και πάλι από το σημείο πού είχαμε μείνει. Θα δούμε εάν μπορεί να τεθεί κάποιο χρονοδιάγραμμα για την επίλυση των προβλημάτων», ενώ προσέθεσε ότι «διαβλέπει», στον Έλληνα πρωθυπουργό κ. Γιώργο Παπανδρέου, τη βούληση να προχωρήσει στη λύση των προβλημάτων.

    Καταλήγοντας ο κ.Ερντογάν επισήμανε ότι «ως ένδειξη καλής θέλησης θα μπορούσε να συμφωνηθεί ως ένα ακόμα βήμα, τα αεροσκάφη να πετούν χωρίς εξοπλισμό, και να ανακοινώνεται αμοιβαία η διαδρομή θα ακολουθήσουν».

    http://www.apogevmatini.gr/?p=77974

  2. Pankalos avatar
    Pankalos 17/05/2010 13:45:59

    Κατι ακούγεται και για 40-40-20 για τα πετρέλαια (δικά μας-δικά τους-αλλωνών)

    • El Gekko avatar
      El Gekko @ Pankalos 17/05/2010 13:50:31

      20-20-60

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Pankalos 17/05/2010 14:10:15

      και τα δυο κρατοι εχουν υπογραψει συμβασεις με καποιες απο τις 7 αδελφες με μοιρασμα 50-50.

  3. Lewnidas avatar
    Lewnidas 17/05/2010 14:11:51

    εγω το εχω πει! χρονο δεν θα κλεισει. το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν αλλα τετοιου ειδους μετρα να βαλει. ποσους θα διωξει και ποσους μισθους θα κοψει? η λυση ειναι μια (μετρα σε στυλ αντωνακη) αλλα τα παιδια δεν μπορουν.

  4. Tassos avatar
    Tassos 17/05/2010 14:20:42

    10-20 % παίρνουν τα κράτη

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2010 14:29:03

    Ελπίζω να τα σκεφτούμε όλα αυτά, και να μην καθίσουμε στο σπίτι μας -και, πολύ περισσότερο, να μην πάμε στη δουλειά μας- την Πέμπτη.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 15:02:42

    Αγαπητέ Φάκτορα το έχω πει εδώ και καμία 15αρια μέρες, από το ...ξεσκόνισμα που έκανα στο μνημόνιο (το έχει υπογράψει η κυβέρνηση και δεσμεύει τη χώρα) λείπουν 10,5 δις € και τα ΜΜΕ ...μούγκα. (ας δει πχ κάποιος ότι το 2014 θα έχουμε και άλλη μείωση στις δαπάνες για συντάξεις που αναφέρει και ποσά αλλά για τα 10,5 δις ΤΙΠΟΤΑ... )

    ΥΓ

    μην μιλήσει κανένας για ασφαλιστικό γιατί θα γελάω... είναι το μεγάλο ανέκδοτο και προκαλώ τον Λοβέρδο - Κουτρουμάνη να δώσουν ΜΙΑ αναλογιστική μελέτη για την έκθεση ιδεών που αποκαλούν νομοσχέδιο...απλά κοιτούν τους σημερινούς 55αρηδες και θάβουν όλους τους υπόλοιπους...

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 17/05/2010 17:41:39

    Στην Ινδία, αδελφές μου, στην Ινδία!

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2010/may/17/greece-debt-restructure

  8. MARIA avatar
    MARIA 17/05/2010 18:22:33

    Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις νομικές, οικονομικές, πολιτικές κλπ αλλά πιστεύω ότι είναι αντισυνταγματικό να μειώνει συνεχώς μισθούς, επιδόματα, συντάξεις απο τον δημόσιο τομέα και λίαν συντόμως απο τον ιδιωτικό τομέα και όχι απο τους βουλευτές και τους υπαλλήλους της βουλής.

    Πιστεύω ότι είναι ρατσιστικό, αντισυνταγματικό κλπ να αυξάνεται το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης σε γυναίκες και άντρες δημοσίου και ιδιωτικού τομέα και οι βουλευτές να παίρνουν σύνταξη σε δύο τετραετίες.
    Είμαστε Έλληνες πολίτες δύο ταχυτήτων ? Δεν έχουμε το ίδιο σύνταγμα?
    Ο χειρότερος ρατσισμός είναι μεταξύ πολιτών του ίδιου κράτους!!
    Δεν μπορεί να μην υπάρχει άλλη λύση εκτός απο τις πορείες και το ξέσπασμα μας μέσω των blogs!
    Πιστεύω ότι με το να κάνουμε μόνο πορείες,απεργίες να ξεσπάμε γράφοντας στο διαδίκτυο αλλά απο την άλλη να μην προβαίνουμε σε κινήσεις που θά θίξουν τα συμφέροντα των 'βολευτών' μας δεν κερδίζουμε κάτι!
    Στην Ελλάδα όλοι κινητοποιούνται μόνο άμα θιχτούν τα συμφέροντά τους!
    Γι'αυτό και τα 'αριστερά' κόμματα ποιούν την νίσσαν σε ότι τους βολεύει και μιλάνε μόνο για πορείες και απεργίες που φυσικά αυτοί δεν χάνουν τίποτα!

    θα μπορούσε να μου πει κάποιος απο εσάς (αν έχει τις γνώσεις) γιατί δεν μπορούμε να προσφύγουμε (μαζεύοντας υπογραφές απο πολίτες) σε κάποιο ευρωπαϊκό δικαστήριο ή ακόμη και στους υπεύθυνους του ΔΝΤ έτσι ώστε να περικόψουν τα δέοντα και απο τους: πρωθυπουργό, πρόεδρο της δημοκρατίας, υπουργούς, βουλευτές, υπαλλήλους της βουλής, πρόεδρο της ΤτΕ, κλπ. για να είμαστε όλοι οι Έλληνες πολίτες ίσοι στα καλά και στα άσχημα και να παλέψουμε όλοι για το καλό της χώρας μας.
    Διαφορετικά να αλλάξουν το α' πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιούν π.χ. θα δουλέψουμε, θα παλέψουμε κλπ και να το κάνουν β' πληθυντικό πρόσωπο για να είναι πεντακάθαρη η κοροϊδία που υφιστάμεθα!

    Ευχαριστώ.