18/12/2008 12:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο ξέσπασμα

(Ανανέωση 5:48 μμ). Νέο κύμα αγανάκτησης και βίας προκαλούν οι πυροβολισμοί εναντίον μαθητών στο Περιστέρι.

Πεδίο μάχης πάλι η Αθήνα. Πετροπόλεμος και μολότοφ από τους κουκουλοφόρους, χημικά και χειροβομβίδες κρότου λάμψης από την αστυνομία σε Βασιλίσσης Σοφίας, Πανεπιστήμιου και Σόλωνος. Μαύρος καπνός κοντά στη Νομική, από αυτοκίνητο που τυλίχθηκε στις φλόγες από μολότοφ. Πολλοί φοιτητές και περαστικοί κατέφυγαν στη Νομική, καθώς η ατμόσφαιρα από τα δακρυγόνα είναι αποπνικτική. Το κέντρο της Αθήνας παραμένει κλειστό.

Είναι πλέον προφανέστερο του προφανούς ότι κάποιοι πυροδοτούν τις εξελίξεις και η χώρα οδηγείται σε πλήρες αδιέξοδο. Αν δεν υπάρξει αυτοσυγκράτηση από όλες τις πλευρές τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Περίπου 3.000 φοιτητές, μαθητές και εκπαιδευτικοί συγκεντρώθηκαν σήμερα στο κέντρο της Αθήνας. Μια ομάδα διαδηλωτών είχε συγκεντρωθεί στην Ομόνοια ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα του ΚΚΕ και στη συνέχεια άρχισε ειρηνική πορεία προς τη Βουλή. Άλλη ομάδα συγκεντρώθηκε στα Προπύλαια και κατευθύνθηκε προς τη Βουλή.

Πορείες διαμαρτυρίας και συλλαλητήρια πραγματοποιήθηκαν και σε άλλες πόλεις. Στη Θεσσαλονίκη, έγιναν δύο ξεχωριστές συγκεντρώσεις στο Άγαλμα του Βενιζέλου. Μαθητικό συλλαλητήριο πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι, στα Χανιά

Συνεχίζονται οι καταλήψεις σε εκατοντάδες σχολεία και πανεπιστημιακές σχολές. Σύμφωνα με την ΟΛΜΕ, υπό κατάληψη βρίσκονται περί τα 700 σχολεία (για 180 μιλά το υπουργείο Παιδείας) και 170 πανεπιστημιακές σχολές.

Άλλες κινητοποιήσεις


Η ομοσπονδία των πανεπιστημιακών (ΠΟΣΔΕΠ) έχει κηρύξει τρίωρη στάση εργασίας (12-3 μ.μ.), οι δάσκαλοι (ΔΟΕ) δίωρη (12-2 μ.μ.), ενώ η ΟΛΜΕ καλεί τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης να συμμετάσχουν στην συγκέντρωση.

Στάση εργασίας από τις 11:30 π.μ. έως τη λήξη της βάρδιας έχει κηρύξει για σήμερα η ΑΔΕΔΥ, διαμαρτυρόμενη για τα χρέη του Οργανισμού Περίθαλψης και Ασφάλισης του Δημοσίου. Στη στάση εργασίας συμμετέχει και η Ομοσπονδία Εργαζομένων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.  

Με προσωπικό ασφαλείας θα λειτουργήσουν σήμερα τα νοσοκομεία, τα κέντρα υγείας και το ΕΚΑΒ, λόγω της 24ωρης πανελλαδικής απεργίας που έχει κηρύξει η ΠΟΕΔΗΝ για τους εργαζόμενους στα δημόσια νοσοκομεία.

Τρίωρη στάση εργασίας από τις 12 το μεσημέρι πραγματοποιούν και οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας με αποτέλεσμα την ακύρωση των πτήσεων όλων των αεροπορικών εταιρειών το εν λόγω χρονικό διάστημα.

(Η φωτογραφία απο το Reuters)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ant avatar
    ant 18/12/2008 12:51:33

    Anonymous, o Γιακουμάτος είσαι ε; Α, ρε μπαγασάκο, γράφεις και στα blog τώρα;

  2. t avatar
    t 18/12/2008 13:24:33

    Κυκλοφορεί στην Τουρκία.

    Τι κοινό έχει η Ελληνική αστυνομία και οι τουρκάλες με τα τσεμπέρια.
    Δεν επιτρέπεται να μπουν στο πανεπιστήμιο.

  3. t avatar
    t 18/12/2008 13:54:44

    Θαυμασμός ή ζήλεια από την άλλη ακτή του αιγαίου.
    Hurriyet, Opinion
    Packing up for Athens!
    "Going to Athens?!!" screamed a friend. "You must be joking!" Fortunately I was not going to cover the riots for this newspaper and the venue for the conference I would participate in was in quite a secluded area. All the same, my friend advised that I should squeeze a gas-mask and a helmet into my luggage. Another suggested I dress up like an "anarchist," just to be on the safe side.
    ……..
    Η κριτική ότι ο ΚΚ κακοδιαχειρίστηκε τις διαδηλώσεις είναι μάλλον ακριβής….
    Θα μπορούσε να δανειστεί την τουρκική αντιτρομοκρατική αστυνομία ….
    Με την τουρκική αστυνομία οι διαδηλώσεις θα σταμάταγαν για τα επόμενα πενήντα χρόνια…..
    Διαδηλώσεις για οικονομική κακοδιαχείριση, με κατά κεφαλήν εισόδημα τριπλάσιο της Τουρκίας ………
    Σε εμάς νέοι όπως ο Egin Ceber πεθαίνουν από βασανιστήρια….
    Στη διαφθορά και νεποτισμό, η Ελλάδα παίζει στην τρίτη κατηγορία σε σύγκριση με την Τουρκία ….
    Στην Τουρκία το 80% είναι αδιάφοροι στην διαφθορά …….
    Γιατί οι Τούρκοι και οι Έλληνες, που έχουν τόσα κοινά διαφέρουν τόσο πολύ ως προς τον σεβασμό απέναντι στην κρατική εξουσία.
    Η απάντηση πιθανόν να κρύβεται στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου, Έλληνα ποιητή, πολιτικό και αργότερα βουλευτή. Τον Αλέξανδρο Παναγούλη.
    Κατά την διάρκεια της χούντας έγραψε τα ποιήματα του στον τοίχο του κελιού του με το αίμα του.
    Όταν ο Παναγούλης σκοτώθηκε σε τροχαίο, που πολλοί πιστεύουν ότι ήταν δολοφονία, 2 εκατομμύρια κόσμος στην κηδεία του φώναζε ΖΕΙ, ΖΕΙ, ΖΕΙ.
    hurriyet.com.tr/english/opinion/10582455.asp?yazarid=290&gid=260

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/12/2008 14:19:21

    εμεις τωρα εχουμε τον Καρολο Π. μην αστοις .....

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 14:31:45

    δεν μας λενε οτι είναι μπαμπατσίκος ?!?

  6. maquis avatar
    maquis 18/12/2008 15:09:38

    @t: Πολύ περιορισμένη η επιχιρηματολογία σου! Οχι μόνον είμαστε καλύτερα απο Τουρκία, αλλά και απο Σομαία, Αιθιοπία, Τσάντ κ.ά. Α ρε γίγαντα της σκέψης!

  7. maquis avatar
    maquis 18/12/2008 15:10:15

    Σομαλία.

  8. leon avatar
    leon 18/12/2008 15:10:53

    Ξανακαιγεται το δεντρακι του δημαρχακου...

  9. t avatar
    t 18/12/2008 15:22:18

    @ 10 maquis
    Δεν τα είπα εγώ, η Hurriyet τα λέει..

  10. t avatar
    t 18/12/2008 15:30:12

    O Ζαν Πολ Σαρτρ έλεγε πως: «Κόλαση είναι οι άλλοι».

  11. maquis avatar
    maquis 18/12/2008 15:36:15

    @t: Ναι αλλά γιατί τα αναπαράγεις; Το νόημα;

  12. donaE avatar
    donaE 18/12/2008 15:36:44

    @14 Υποθεσεις εκανε.Κανεις δεν ξερει τι ειναι κολαση.

  13. ντροπη avatar
    ντροπη 18/12/2008 15:38:15

    Δειτε τικάνουνε 100 κουκουλοφόροι αυτή την στιγμή στο κέντρο της Αθήνας ! Εύγε

  14. t avatar
    t 18/12/2008 15:41:53

    @ 15 είναι η άλλη ακτή του αιγαίου.
    @16 donaE «Κόλαση είναι οι άλλοι».
    Τι θέλει να πει ο ποιητής?

  15. t avatar
    t 18/12/2008 15:44:12

    @ 12 leon
    Δεν καίγεται το δεντράκι του δημαρχακου…

  16. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 15:45:17

    t-η Hurriyet τα λέει..
    ο Μπουλης μας τα εχει καταλαβε( Zrozumial ,Panial,ferd stain, understent) .
    ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ

  17. kritikos avatar
    kritikos 18/12/2008 15:51:01

    τελικά την επανάσταση θα την κάνουν κάποιοι κουκουλοφόροι, που κάποιοι κρύβονται και εδώ μέσα π.χ leon, t ,

  18. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 15:51:37

    Στο χωριό μου λένε μια παροιμία
    « Τόσο βόδι που το ονόμασαν καλό παιδί»

  19. leon avatar
    leon 18/12/2008 15:52:36

    @20 t

    Παραπληροφορησις?
    Για να παρω τηλεφωνο....

  20. leon avatar
    leon 18/12/2008 15:54:41

    Γεια σου ρε κριτικε (η κρητικε)...
    Μας ξεσκεπασες...
    Μετα το δευτερο κομμα (,) τι?

  21. t avatar
    t 18/12/2008 15:55:49

    @ 22
    Λες???

  22. t avatar
    t 18/12/2008 15:58:54

    «Κόλαση είναι οι άλλοι».
    Παραπληροφόρηση

  23. leon avatar
    leon 18/12/2008 16:07:06

    Ποιος σφυριζει?

    Παντως τον πηρα τηλεφωνο και τον ξεχεσα.
    Δεν μπορεις κυριε να κανεις ρεζιλι το στελεχος της επαναστασης των κουκουλοφορων μεσα στο blog με τις πληροφοριες σου.'
    Το βραδυ θα φαει ενα χερι ξυλο για να μην ξαναγινει. Η επανασταση ομως συνεχιζεται (μην ξεχνιομαστε).

  24. t avatar
    t 18/12/2008 16:11:38

    Πρέπει βάλουμε τις αξίες σε μια σειρά.
    1. Πρώτα είναι ο άνθρωπος.
    2. Μετά το χρήμα.
    3. Μετά τα πράγματα.

    Α. Το πρόβλημα είναι ότι για πολλούς από μας προέχει το 3 (τα πράγματα)
    Β. Η κουλτούρα μας στηρίζεται στο συναίσθημα και όχι στην λογική.

  25. donaE avatar
    donaE 18/12/2008 16:15:51

    @ 30 Το 2 με το 3 ειναι σε σχεση στενη.Αν η κουλτουρα μας στηριζεται στο συναισθημα γιατι προεχει το 3 και το 2?Μπερδεμα.

  26. leon avatar
    leon 18/12/2008 16:16:05

    Ποιοι πυροδοτουν factor? Ρωταω επειδη το βλεπεις προφανεστερο του προφανους οποτε θα ξερεις και ποιοι ειναι αυτοι...

  27. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2008 16:18:48

    @leon. εσύ δηλαδή δεν βλέπεις κλιμάκωση; Εξελίσσονται ομαλά τα πράγματα; Απλως ένας βλάκας πυροβόλησε; Πάντως όταν μάθω το σχέδιο θα σου το πω

  28. t avatar
    t 18/12/2008 16:22:19

    @ 31
    Δεν νομίζεις ότι η συμπεριφορά μας είναι όλο συναίσθημα??

  29. donaE avatar
    donaE 18/12/2008 16:24:20

    @35 Ελικρινα οχι.

  30. oktapus avatar
    oktapus 18/12/2008 16:26:25

    t
    Α.Φυσικο να προεχουν στον Ελληνα τα Πραγματα, οταν στοχος του ηταν και παραμενει η εννομη και παρανομη αποκτηση τους.
    ...και κλεψε ν' αποχτησεις λενε καποιοι....
    Β. Δε μπορει ενα υγιης νους να δρα με βαση το συναισθημα.Και κυριως σε θεματα, που απτονται του δημοσιου βιου και διοικησης.
    Εκει θα πρεπει τα πρωτεια να εχει η Λογικη.
    Το συναισθημα ειναι κατ' εμε μια συντομη αναπαυλα της λογικης για κανενα στιχο, εσπρεσσο, τσιγαρο
    η φλερτακι.

  31. alone avatar
    alone 18/12/2008 16:31:08

    Πάντως όταν μάθω το σχέδιο θα σου το πω

    Αποκαλυπτικό της επαγγελματικής διαστροφήσ του δημοσιoγραφου/reporter Aπορρίπτει την απλούστερη ερμηνεία. Το ακριβώς αντίθετο από την πεποίθεση που οδηγεί το πνεύμα ενός φυσικού επιστήμονα. Aπό όλες τις θεωρίες που εξηγούν επαρκώς τα δεδομένα, προτιμάται η απλούστερη.(οικονομία της φύσης)

  32. t avatar
    t 18/12/2008 16:33:58

    @ 37
    Με αυτά που συμβαίνουν, μάλλον μας λείπει η λογική.
    PS Σταμάτησα τον εσπρεσσο, και το τσιγαρο

  33. leon avatar
    leon 18/12/2008 16:37:14

    Να σου πω Φακτορα...
    Δεν εχω αποψη για την εκταση των επεισοδιων (δεν ακουω Ραδιο ουτε βλεπω τηλεοραση αυτη τη στιγμη)...
    Παντως η κλιμακωση ερχεται απο καποια ατομα σαν τον ANONYMOUS 38! που χαρακτηριζει ΧΟΥΝΤΑ την οποιαδηποτε καταληψη απο μαθητες.
    ΑΥΤΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ!
    ΚΛΙΜΑΚΩΝΕΙ!

  34. leon avatar
    leon 18/12/2008 16:38:54

    Ο ιδιος ανωνυμος ειναι στο 41?

  35. alone avatar
    alone 18/12/2008 16:45:07

    @oktapus δύσκολη κουβέντα πας να ανοίξεις.
    Πάρε μια ζόρικη ερμηνεία των ημερών και κάποια άρθρα
    για το τι είναι ορθολογισμός και τι εργαλειακή λογική


    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_14/12/2008_296056

    http://e-cynical.blogspot.com/search/label/%CE%94%CE%9F%CE%9A%CE%99%CE%9C%CE%99%CE%91%20%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%97%CE%A3

  36. telika avatar
    telika 18/12/2008 16:49:38

    Οι αναταραχές θα περάσουν σύντομα από τους αντιεξουσιαστές-αστυνομία στους μετανάστες-αστυνομία και τότε δεν μας σώζει τίποτα. Λυπάμαι που γεννήθηκα στην πιο άχρηστη χώρα του κόσμου

  37. leon avatar
    leon 18/12/2008 16:50:30

    τελικα...Ξανακαηκε το δεντρακι του δημαρχακου...

  38. osaperas avatar
    osaperas 18/12/2008 16:57:47

    @41
    Πως σου ήλθε ρε φίλε ο Ζαχόπουλος τώρα;
    Τι δουλειά έχει η σφαίρα του μπάτσου με τα πηδήματα του Ζαχόπουλου.
    Εκτός κι εάν θέλεις να μας πεις ότι αμερικανοί πρακτορες υποχρεώσαν τον ζαχόπουλο να πηδάει εκβιάζοντας την, την γραμματέα του , αμερικανοί πράκτορες υποχρεώσαν τον Βουλγαράκη και τη Πελέκη να σκεφτουν τα..... παιδιά τους και αμερικανοί πράκτορες΄΄εκαναν μαγικά στο μπάτσο να σκοτώσει τον πιτσιρικά

  39. oktapus avatar
    oktapus 18/12/2008 16:57:57

    τ

    ²40
    Μπραβο για το τσιγαρο, αλλα ο εσπρεσσο στο Νρ. 1, αν κοπει, καλο κανει στην υγεια κι οχι μαλιστα ενας, μα 4 ημερησιως.

  40. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 17:04:06

    @45
    Τέτοιες μέρες, πριν ένα χρόνο δεν άρχιζε η Ζαχοπουλιάδα; Να μην χαρούμε ήσυχες γιορτές, το πάνε χρονιά χρονιά...

  41. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 17:08:04

    Θέλει, τελως πάντων, βαριά ..., για να κάνεις τόσο σαματά. Ε, σόρρυ, αλλά ο Τσίπρας που τα βρήκε; Δεν μας έχει δώσει δείγματα τέτοιας δυναμικότητας...

  42. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 17:47:02

    @ Anonymous #50.

    Δεν έχει σημασία εάν συμφωνώ ή διαφωνώ. Το ποίημα έξοχο :)

  43. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 17:49:35

    Σε κάποιον που έγραψε για την άχρηστη χώρα και λυπάται κλπ μάλλον εννοούσε ότι χαίρεται που γεννήθηκε σε αυτή τη χώρα και λυπάται για το άχρηστο Κράτος, σωστός?

  44. oktapus avatar
    oktapus 18/12/2008 17:50:39

    alone

    45. Μπες το βραδυ στις 8 μεχρι 9 στα κυρια Ευρωπαικα καναλια ειδησεογραφιας να παρεις μαι ματια απο την ωμη αληθεια.
    Γιατι εγω παντα ειχα μια αλεργια απο την ελλειψη αντικειμενικοτητας των Ελληνικων ΜΜΕ.

  45. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 18:17:19

    Μόλις άκουσα τον Παπακωνσταντίνου να λέει η χώρα χρειάζεται και νούργια κυβέρνηση. Ιδέα δεν έχει πόσο συμφωνώ μαζί του!!!

    Φτάνει πια (που λέει και ο mind the GAP <--- όπως λέει και κάποιος εδώ μέσα) με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

    Κάτι καινούργιο βρε παιδί μου!

  46. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:20:16

    @57
    Πέθανε κι ο Γιώργος Οικονομίδης, βρε παιδί μου!

  47. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 18:22:54

    @58 νέα ταλέντα!!! την ίδια ηλικία έχουμε?

  48. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:25:08

    μα εγω αγαπώ τη Λιάνα τη Λιάνα τη Λιάνα...

    (όχι την Κ.., μην παρεξηγηθώ κιόλας)

  49. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 18:27:57

    @60 ώς .. μυτιληνιός?

  50. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:31:16

    @ώς..σαβουρο..

  51. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 18:32:44

    αα

  52. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:33:33

    ..για ιταλία το πήγαινα, μυτιλήνη μου βγήκε!

  53. άσχετος avatar
    άσχετος 18/12/2008 18:37:24

    Ρε Φάκτορα, κανένα Ροτβάιλερ δεν έχετε για το κανίς;

  54. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 18:40:02

    έλεος.

  55. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:42:31

    ήλθαν τα ξινά...αντε γειά!

  56. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 18:44:41

    ακριβώς!

  57. κάκτος avatar
    κάκτος 18/12/2008 18:52:27

    @ κανίς.....

    να προσέχεις τι φόλες....σουρχονται.

  58. ArXiLaMaS avatar
    ArXiLaMaS 18/12/2008 19:00:35

    3000-4000 χιλιάδες μαθητές,φοιτητές,καθηγητές και γοινείς αποκαλούνται κουκουλοφόροι τωρα???
    Γιατί δεν βγαίνει κανένας να πει ότι οι μπάτσοι είναι αυτοί που ξεκινήσανε να ρίχνουν χημικά για να διασπάσουν την πορεία?
    Γιατί τα κανάλια δεν δείχνουν τον κόσμο, τον απλό λαό όπως αρέσκονται να τον λένε, που βγήκε στα μπαλκόνια και στους δρόμους στο κέντρο της Αθήνας και γιουχάρανε τους μπάτσους και τους πετάγανε γλάστρες και νερό για να τους διώξουν και να σταματήσουν να πετάνε καπνογόνα και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης στα παιδιά-"κουκουλοφόρους" ???

  59. κάκτος avatar
    κάκτος 18/12/2008 19:06:10

    @ kanis

    να προσέχουμε τώρα......δεν θες γλέντια!!!!

  60. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 19:11:54

    @70: Αυτό που λες έχει γίνει και στο δρόμο όπου είναι το γραφείο όπου δουλεύω, αλλά με τους διαδηλωτές-αντιεξουσιαστές. Την προηγούμενη εβδομάδα τους πέταξε ένας από μια πολυκατοικία νερό καθώς έτρεχαν να φύγουν και ξαφνικά ξέσπασε μάχη μέσα στον κόσμο, δρόμος γεμάτος πολυκατοικίες, όχι κεντρική λεωφόρος. Έσπασαν όλα τα τζάμια γύρω στους ημιορόφους, ευτυχώς βέβαια οι ζημιές ήταν μόνο αυτές.
    Αλλά αυτό δεν είναι λύση ούτε επιλογή.

  61. κάκτος avatar
    κάκτος 18/12/2008 19:12:37

    α που είσαι kanis


    θέλω να σου κάνω ένα δώρο....που να το στείλω?

  62. t avatar
    t 18/12/2008 19:13:02

    Ο Norbert Elias είπε: "We live at the end of the age of the barbarians"

  63. κάκτος avatar
    κάκτος 18/12/2008 19:19:15

    t

    κόψε τις εξυπνάδες!

  64. t avatar
    t 18/12/2008 19:36:24

    @ 75
    τον γνωρίζεις?

  65. t avatar
    t 18/12/2008 19:36:56

    Ο Πέτρος Τατούλης ξαναχτυπά
    H διάλυση του κράτους και η σκούπα15/12/08
    Απόσπασμα …..
    Για αυτήν τη διάλυση του κράτους, για αυτό το σάπιο σύστημα εξουσίας, φταίει ασφαλώς η κυβέρνηση. Δεν φταίει όμως μόνο η κυβέρνηση. Φταίει και η αξιωματική αντιπολίτευση που για χρόνια είδε την εξουσία ως τρόπο να αλώσει το κράτος και τον κορβανά του. Φταίει η σημερινή αξιωματική αντιπολίτευση που προσπαθεί και πάλι να ανέλθει στην εξουσία με τα ίδια χιλιοδοκιμασμένα πρόσωπα, με τα ίδια αποτυχημένα πρόσωπα, με τις ίδιες χρεοκοπημένες πολιτικές…..
    tatoulis.blogspot.com/2008/12/h.html

  66. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/12/2008 20:28:24

    Με ενα αρθρο του ο Μικης Θεοδωρακης βαζει καποιους προβληματισμους σε αρθρο του σε εφημεριδα.
    Λογικα θαπρεπε να προβληματισει ολους τους γονεις πρωτα και μετα ολους του "σκεπτομενους" πολιτες τουτης της παλιοχωρας που καινε τις σημαια αφου ανηκουν σε μια αλλη σωρα ισως και εχουν αλλου ειδους σημαια που εχουν δηλωσει υποταγη...

    Τι εννοει ο Μικης λεγοντας " «Αυτούς» εξυπηρετεί να τρώμε τις σάρκες μας στρεφόμενοι ο ένας κατά του άλλου.+ Ποιοι ειναι οι "αυτοι"?

    Κι εδω "Αντισταθείτε στα εύκολα που τόσο ύπουλα βάζουν μπροστά σας προσπαθώντας να σας ξεγελάσουν ότι είναι δήθεν δικές σας επιλογές" Ποιοι και για ποιο λογο βαζουν και γιατι?


    Αναφερομενος στη γεννια του 1-1-4 "Ήταν άτομα ολοκληρωμένα και ελεύθερα, αν και τότε υπήρχαν όπως και σήμερα πονηρά «κέντρα» που προσπαθούσαν να περιορίσουν την οργή τους και να την διοχετεύσουν μόνο σε ένα λούκι, για τις δικές τους επιδιώξεις"

    Χτυπούσαν στην καρδιά της την αντιδραστική εξουσία (θρόνο, αστυνομοκρατία, Αμερικανοκρατία). Πάλευαν για την Κύπρο και αγωνίζονταν μαζικά για την Ειρήνη.

    και το πιο γλαφυρο
    Έτσι μοιάζει σαν κάποιοι να τους έβαλαν παρωπίδες, ώστε η οργή τους να διοχευτευθεί σε μια ομάδα συνανθρώπων μας, τους αστυνομικούς, που όταν δεν λειτουργούν σωστά, είναι απλά πιόνια του Συστήματος, που ΑΥΤΟ είναι υπόλογο για όλα, δηλαδή για την Παιδεία αλλά και για κάθε τι που αφορά τη λειτουργία της κοινωνίας, του κράτους και των υπηρεσιών του"

    Και μια παραγραφος που λεει και κατι περισσοτερο

    Ανεφερομενος στα Ιουλιανα γραφει " Στα Ιουλιανά, μια από τις πιο ταραγμένες εποχές της ιστορίας μας, η νεολαία κατέβαινε κατά δεκάδες χιλιάδες στους δρόμους και ποτέ δεν είχαμε την παραμικρή καταστροφή, αν και θρηνούσαμε δύο νεκρούς, τον Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, που σκοτώθηκαν αγωνιζόμενοι για ένα καλύτερο αύριο. Περιφρουρούσαμε τον αγώνα μας και γ’ αυτό ποτέ δεν έγινε τίποτα, δεν αφήσαμε εμείς να γίνει τίποτα που να τον αμαυρώνει.

    Και συγχρόνως η γενιά αυτή δημιουργούσε. Ίσως ποτέ άλλοτε στη νεότερη ιστορία μας δεν είχαμε τόσα έργα σε όλους τους τομείς, ποίηση, λογοτεχνία, μουσική, σε όλες τις τέχνες, που έγιναν όπλο του αγώνα της νεολαίας, από ανθρώπους νέους που αγωνιζόταν και δημιουργούσαν.ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΥΦΛΗ ΒΙΑ ΟΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΙΔΕΩΝ, ΠΟΙΗΣΗΣ, ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ΚΛΠ ΚΙ ΟΧΙ ΣΚΕΤΗ ΑΡΝΗΣΗ!!!!!

    Υπαρχει κατι πιο οφθαλμοφανες απο τα παραπανω η ο Μικης εγινε Μπατσος? Μηπως εγινε δεξιος φασιστας, η μηπως δε ξερει απο λαικους αγωνες???

    Μηπως το ακατοικητο μας πρεπει να το βαλουμε λιγο σε λειτουργια???

  67. t avatar
    t 18/12/2008 20:42:49

    Πάμε για εκτροπή όπως στα Ιουλιανά?

  68. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 20:58:09

    Μαυρη Αντιδραση- Ο μεγάλος μας Μικης λέει αλήθειες και προσωπικά πάντα τον διαβάζω και αναλύω .Έχει προσωπική εμπειρία συμμετέχοντας στην Κυβέρνηση του Καθάρματος και υποστηρίξεις του Σημιτοκοσμου .Αυτό δεν του συγχωρούν κάποιοι είναι δικαίωμα τους όπως δικαίωμα είναι ο Μίκης μας να μας συμβουλεύει.Προσωπικά θα χαιρόμουν αν αντί στο Resalto έδινε συνέντευξη στο Antinews .

  69. t avatar
    t 18/12/2008 21:02:54

    Εορτολόγιο
    Σήμερα γιορτάζουν: Ααρών, Αδάμ, Ισαάκ, Πλάτωνας, Ραχήλ, Σάρα, Σεβαστιανός, Σεβαστιανή, Φλώρος, Φλώρα.
    Χρόνια πολλά σε όλους

  70. ΣΑΣΑ avatar
    ΣΑΣΑ 18/12/2008 23:21:17

    Για όσους δεν ζουν μόνιμα στην Ελλάδα, η άποψη ότι η Ελληνική Αστυνομία αποτελείται από αυταρχικούς φονιάδες φαντάζει τουλάχιστον βλακώδης.
    Εκπληκτοι οι τουρίστες παρακολουθούν τους Ελληνες οδηγούς να παραβιάζουν κάθε κανόνα οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας και να παραμένουν ατιμώρητοι.
    Σε άλλες χώρες, θεωρείται κοινός τόπος ότι ο σεβασμός στους νόμους σώζει πολύ περισσότερες ζωές από όσες καταστρέφει.

  71. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/12/2008 11:55:49

    ...και απο την αλλη μερια, βλεποντας καθε Κυριακη στα γηπεδα, βλεπουμε να βριθει η πιατσα απο παιδακια του κατηχητικου, που δε λενε ουτε τ ονομα τους μεσα σ αυτα.
    Ουτε εχουν ποτε χτυπησει χωροφυλακες, η αλλους απο το συναφι τους.
    Ουτε εχουν ποτε σκοτωσει.(Προχτες εγινε η δικη για το φονο του νεου στα Μεσογεια).
    Καπου εχουμε χασει τη μπαλλα και βαφτισαμε ολα αυτα τα καλοπαιδα του γηπεδου, λαικους αγωνιστες και επαναστατες.
    Τους καναμε δε και φακελλο, και ειδαμε, οτι ολοι,ειναι μελη της γενιας των 700 Ευρω, μιας και τα αριστερα απο-κομματα,ολα τα βλεπουν να εχουν μονο τετοια κινητρα.Οικονομικα δηλαδη,και δε ρωτανε και καναν ψυχολογο, να τους μαθει μερικα πραγματα.
    Χεσε μεσα Πολυχρονη δηλαδη.

  72. Ntroph sas avatar
    Ntroph sas 19/12/2008 12:47:03

    Σα δε ντρέπεστε!
    Άκου 3 χιλιάδες !!!

    Μόνο οι μπάτσοι ήταν γύρω στους 700.

    Χθες είχαν κατέβει 15 με 20 χιλιάδες.
    Σύμφωνα με δικούς μου επιτόπυ υπολογισμούς.

    Από την Καθημερινή:
    Το Ασοσιέιτεντ Πρες επισημαίνει την προσπάθεια των πυροσβεστών και αστυνομικών να σώσουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο, που «μόλις είχε αντικατασταθεί, αφού το πρώτο πυρπολήθηκε στη διάρκεια των επεισοδίων της περασμένης εβδομάδας». Το πρακτορείο προσθέτει εξάλλου ότι όταν ξεκίνησε η χθεσινή πορεία των 7.000 φοιτητών, http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100050_19/12/2008_296630

    Δεδομένου ότι τα πρακτορεία κατα κανόνα δίνουν τις εκτιμήσεις της αστυνομίας , και μιας που απ' όσο θυμάμαι οι μπάτσοι σχεδόν πάντα(*) δίνουν το lower bound μείον 50%.

    Το 15-20 χιλιάδες που υπολογισα χθες δεν ακούγεται καθόλου υπερβολικό.

    (*) εξαιρέσεις αποτελούν τα συλλαλητήρια για τη μακεδονία και τις ταυτότητες όπου οι εκτιμήσεις της αστυνομίας είναι το upper bound προσαυξημένο κατά μία τάξη μεγέθους.