17/12/2007 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο μεγάλο σκάνδαλο στο υπουργείο Εθνικής Οικονομίας;

Νέο σκάνδαλο φέρεται να έχει διαπραχθεί στο υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών. Σύμφωνα με έγγραφο που έχουμε στη διάθεσή μας, ασφαλιστική εταιρία κατηγορείται ότι έδωσε σε υψηλά ιστάμενο  του υπουργείου «μίζα» ύψους …2.000.000 ευρώ προκειμένου να μην καταβάλει Φόρο Μεταβίβασης Ακινήτων που ανερχόταν στο ποσό των 20.014.000 ευρω (!!!). Ο φόρος αυτός έπρεπε να πληρωθεί μετα την συγχώνευση της συγκεκριμένης ασφαλιστικής εταιρείας με άλλη μικρότερη. Το καταγγελλόμενο όμως στέλεχος ερμήνευσε διαφορετικά την πάγια νομοθεσία και φαίνεται ότι ανταμείφθηκε καταλλήλως. Η καταγγελία έγινε εγγράφως στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, αλλά και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ από οικονομικό σύμβουλο της εταιρείας που φέρεται να έδωσε τη «μίζα». Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και το διερευνάμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/12/2007 20:18:00

    Υπάρχει καμιά εταιρία στοιχημάτων να βάλω τα τελευταία μου Ευρώ υπέρ του σκανδάλου? Να βγάλω και κανένα ψιλό για τα Χριστούγεννα.
    :)

  2. Τάκης avatar
    Τάκης 18/12/2007 00:56:31

    Η τελευταία φράση δεν είναι πολυ κατανοητή. Καλό μου φαίνεται αλλά πάλι θα θαφτεί, όπως και το σκάνδαλο με τους εφοριακούς.

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/12/2007 01:20:04

    Μισό λεπτό παιδιά, κάτι δεν κολλάει ή τα στοιχεία είναι ακόμα ασαφή.
    1. Το ποσοστό (10%) της μίζας θεωρείται λογικό αν όντως το εξοικονομούμενο ποσόν είναι 20 εκατ.
    2. Αν όμως το θέμα έκλεισε, γιατί έγινε κατόπιν καταγγελία; Είναι αδιανόητο. Αυτός που έδωσε τη μίζα, βγαίνει μετά και καταγγέλει τον λαβόντα. Μόνο αν ο λαβών τον έριξε και τελικά καταλογίσθηκε ο αρχικός φόρος.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις, αν η εταιρεία όφειλε πράγματι να πληρώσει το επίμαχο ποσόν, η αποκάλυψη υποδηλώνει ενδοεπιχειρηματική διαμάχη.

  4. factorx avatar
    factorx 18/12/2007 01:28:24

    Τα ποσά είναι αυτά ακριβώς και αναφέρονται στην έγγραφη καταγγελία που έχω στα χέρια μου. Το πρόβλημα είναι ακριβώς οτι την καταγγελία την κάνει άνθρωπος της εταιρείας που ο ίδιος λέει οτι έδωσε την μίαζα - και δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει. Γι αυτό και είμαι επιφυλακτικός. Ίσως γι αυτο το λόγο και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ δεν το έχουν "μπουμπουνίσει" ακόμα. Μου λένε πάντως οτι κάτι ειπώθηκε αργά το βράδυ στη Βουλή. Θα δούμε αύριο.

  5. fantomas avatar
    fantomas 18/12/2007 15:09:25

    AΠΟ ΜΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΓΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙ ΝΥΧΤΑ ΠΡΙΝ ΣΚΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ !!!!

  6. Astoxastos avatar
    Astoxastos 19/12/2007 00:06:06

    Λοιπόν πόσα θέλετε να μας τρελάνετε;;
    Δωροδοκεί κάποιος κρατικό λειτουργό με 2 εκ, γίνεται η δουλειά του και μετά από καιρό καταγγέλλει τον δωροδοκούμενο, χωρίς καμία απόδειξη;;
    Και με κίνδυνο να δικαστεί για συκοφαντία.
    Τι λέτε ρε παιδιά;; Τι σενάρια είναι αυτά;;;
    Μήπως ο καταγγέλων επιδιώκει κάτι άλλο;;
    Και κάτι τελευταίο Ρίξτε μια ματιά στα άρθρα 1-5 του Ν. 2166 έτους 92 για τις συγχωνεύσεις εταιρειών;;; για να δείτε ότι δεν οφείλεται φόρος στις περιπτώσεις συγχωνεύσεων.
    Ο καταγγέλλων είναι σίγουρο κάτι άλλο επιδιώκει.

  7. factorx avatar
    factorx 19/12/2007 01:13:04

    Η καταγγελία αφορά « την απαλλαγή από το φόρο μετακίνησης ακινήτων επί της εισφοράς ακινήτων ασφαλιστικής εταιρείας, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο συγχώνευσή της με απορρόφηση από άλλη ασφαλιστική εταιρεία, σύμφωνα με τις διατάξεις του ΝΔ 1297/1972». Σύμφωνα πάντα με την καταγγελία ο νόμος αυτός ερμηνεύεται ανάλογα με το …λάδωμα. Έτσι τη μία φορά το υπουργείο απαντά ότι «οφείλεται ΦΜΑ» και την επομένη ότι «δεν οφείλεται ΦΜΑ»