#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2010 14:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο μακελειό στα ανοιχτά της Γάζας



Το πολεμικό ναυτικό του Ισραήλ σκότωσε σήμερα το πρωί τέσσερις Παλαιστίνιους  δύτες στις ακτές της Γάζας. Πρόκειται για ένα ακόμη βίαιο επεισόδιο παρόμοιο με αυτό της επιδρομής των Ισραηλινών στρατιωτών στα καράβια των ακτιβιστών.

Σύμφωνα με τις ισραηλινές αρχές, μια ναυτική τους δύναμη εντόπισε τους βατραχανθρώπους και άνοιξε πυρ εναντίον τους, αποτρέποντας έτσι μια επίθεση σε ισραηλινούς στόχους.

Η ταξιαρχία των μαρτύρων της al-Aqsa, που  είναι ένα βίαιο παρακλάδι της Φατάχ του Παλαιστίνιου προέδρου Mahmoud Abbas, ανακοίνωσε πως οι τέσσερις νεκροί ήταν μέλη της ναυτικής της ομάδας, που πραγματοποιούσαν ασκήσεις στα νερά της Γάζας. Σύμφωνα με εκπρόσωπο των Παλαιστινίων, τα τέσσερα πτώματα ανασύρθηκαν από τη θάλασσα και μεταφέρθηκαν σε νοσοκομείο της κεντρικής Γάζας. Η ναυτική αστυνομία της παλαιστινιακής αρχής δήλωσε πως αγνοούνται δυο ακόμη άνδρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MPARMPAS avatar
    MPARMPAS 07/06/2010 15:11:43

    Μιά ανάλογη είδηση θα έπρεπε να είχε γραφτεί στα Ίμια τότε και τα πτώματα να ήταν τα Τουρκάκια κομμάντος....αλλά που ....οιΙσραηλινοί θα επιβιώσουν γιατί μάχονται οπως οι Σπαρτιάτες κάποτε ................ΕΜΕΙΣ ;;;;;;;
    Μάλλον χλωμούς μας βλέπω........

    • Dimi avatar
      Dimi @ MPARMPAS 07/06/2010 17:09:55

      "Ένας πιλότος της ΠΑ απαντά στον κ. Βενιζέλο"
      http://www.antinews.gr/?p=42405

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ MPARMPAS 08/06/2010 05:14:24

      Μην ξεχνάμε οτι οι Σπαρτιάτες είναι υπεύθυνοι που σήμερα δεν υπάρχει Ελληνική Ιωνία.
      ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΣΑΜΠΟΤΑΡΙΣΑΝ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΥΜΜΑΧΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΩΝΙΑ ΑΠΟ ΕΠΟΧΗΣ ΔΗΛΙΑΚΉΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ. Οι Σπαρτιάτες ήταν καλοί πολεμιστές μα πάρα πολύ κακοί πολιτικοί. Κατά τον αστρονόμο και στοχαστή Καρλ Σάγκαν η ανθρωπότητα θα βρισκόταν 1000 χρόνια ενωρίτερα στο κατώφλι της κατάκτησης του διαστήματος αν η Ιωνία αφηνόταν να υπάρξει ως Ελληνική περιοχή. Τα σημερινά αδιέξοδα του Δυτικού πολιτισμού χρεώνονται ως ενα μεγάλο μέρος στους Σπαρτιάτες. Μπορεί να έσωσαν ως ενα μέρος την Δύση απο τους Πέρσες αλλά έφτασαν μέχρι την πηγή και δεν ήπιαν νερό, που λένε.

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 07/06/2010 15:27:49

    Από που κι ως που είναι το περιστατικό "...παρόμοιο με αυτό της επιδρομής των Ισραηλινών στρατιωτών στα καράβια των ακτιβιστών"???

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ (A)θανάσης 07/06/2010 15:31:55

      1)Shoot first ask questions later.
      2)Kill them all, kill them all, let God sort them out.
      3)I`d rather be judged by 12 then carried by 6

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 07/06/2010 15:33:42

        ρε Strange, μπας και είσαι ...εγώ;

        ξέχασες το waste the *&^^() ###ers! χαχαχαχά

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 07/06/2010 15:35:34

        -Forgiveness is between you and God, my job is to arrange the meeting!
        -Go ahead, make my day!

  3. δεξιός avatar
    δεξιός 07/06/2010 17:24:06

    Από πότε η ένοπλη επίθεση κρατικών δυνάμεων σε ενόπλους ενός βίαιου παρακλαδιού της Φατάχ θεωρείται μακελειό ;Έλεος κύριοι, γιατί υπερβάλλετε πάντα οι δημοσιογράφοι στην Ελλάδα;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/06/2010 21:34:28

    Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο τύπου του υπέρτατου ηγέτη του Ιράν Αγιατολάχ Khamenei, εάν τα πλοία που θέλουν να σπάσουν τον ναυτικό αποκλεισμό της Γάζας το επιθυμούν, το Ιράν είναι πρόθυμο να τα διαθέσει πλήρη στρατιωτική συνοδεία προκειμένου να πετύχουν το σκοπό τους.

    «Η ναυτική δύναμη της ιρανικής Επαναστατικής Φρουράς είναι πλήρως έτοιμη, προκειμένου να συνοδεύσει τη νηοπομπή της ειρήνης και της ελευθερίας, διαθέτοντας όλη της την ισχύ και τις δυνατότητες που έχει». Και η ανακοίνωση συνεχίζει: «Αν ο υπέρτατος ηγέτης εκδώσει διαταγή, τότε η ναυτική δύναμη της Επαναστατικής Φρουράς θα κάνει ότι μπορεί για τη προστασία των πλοίων. Η υπεράσπιση των αθώων της Γάζας αποτελεί καθήκον για το Ιράν».

    Σύμφωνα με το Reuters, η ιρανική πρωτοβουλία θα εξοργίσει το Ισραήλ, που ήδη έχει κατηγορήσει τη Τεχεράνη ότι ανεφοδιάζει τη Χαμάς. Ο πρωθυπουργός του Ισραήλ έχει δεσμευτεί να διατηρήσει το ναυτικό εμπάργκο, έτσι ώστε να αποτραπεί η λειτουργία ενός «ιρανικού λιμένος στη Γάζα».

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Strange Attractor 08/06/2010 05:27:25

      Η χαζομάρα σε ολο της το μεγαλείο.
      Η μιλιταριστική πτέρυγα της Φατάχ σε αποστολή σαμποτάζ Ισραηλινών στόχων, για να δείξει οτι μπορεί να ανταγωνιστεί την αποτυχημένη πολιτική της Φανατικής Ισλαμικής Χαμάς η οποία αντιμάχεται σφόδρα την Φατάχ.
      Οι Παλαιστίνιοι έχουν τεράστιες αδυναμίες στο να διεξάγουν εξωτερική πολιτική γι αυτό είναι μονίμως πιόνια άλλων μεγαλύτερων δυνάμεων. Αν δεν υπήρχε η μόνιμη βοήθεια και ευμάρεια απο τα έξωθεν θα είχαν εγκαταλείψει προ πολλού το Ισραήλ.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 08/06/2010 05:37:54

        Φταιμε όμως εμείς οι Έλληνες που δεν θεωρήσαμε τους Παλαιστίνιους ως ιστορική συνέχεια της Ελλάδας σε αυτό το σημαντικότατο κομμάτι της Μέσης Ανατολής και τους αφήσαμε βορά στους φονταμενταλιστές του Ιράκ Ιράν και στους Σιωνιστές. Οι Έλληνες είχαμε και έχουμε τα εργαλεία για παραγωγή γεωπολιτικής πολλών μεγατόνων αλλά έχουμε εμπλακεί στο μεταβυζαντινό νεοραγιαδισμό μας και στον φοβικό τοπικισμό μας.