#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2011 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο μέτωπο Ραγκούση με φορτηγατζήδες και ... Ρέππα



Νέο μέτωπο με τον Ρέππα αλλά και με τους φορτηγατζήδες, ανοίγει ο Γ. Ραγκούσης ο οποίος ανακοίνωσε σήμερα στη συνάντηση που είχε με τους  ιδιοκτήτες φορτηγών δημόσιας χρήσης, το πλήρες άνοιγμα του επαγγέλματος από την 1η του 2012.

Οι ιδιοκτήτες έπαθαν το σοκ της ζωής τους καθώς η απελευθέρωση τους βρίσκει απροετοίμαστους μια και είχαν συμφωνήσει άλλα με τον Δ. Ρέππα και πλέον χάνουν τις άδειές τους 1,5 χρόνο νωρίτερα.

Ο υπουργός ενημέρωσε τους εκπροσώπους του κλάδου ότι η πλήρης απελευθέρωση του συγκεκριμένου τομέα θα γίνει από την 1η Ιανουαρίου του 2012 και όχι από τον Ιούλιο του 2013, που προέβλεπε ο νόμος Ρέππα. Επίσης, καταργείται η διάκριση της έδρας, γεγονός που σημαίνει ότι τα φορτηγά μπορούν να κάνουν μεταφορές σε όλη την επικράτεια, ενώ για την έκδοση των νέων αδειών το διοικητικό τέλος (παράβολο) θα είναι τη τάξης των 1.500 ευρώ.

Το προηγούμενο σχέδιο έκανε λόγο για μεταβατική περίοδο με στόχο να μειωθεί σταδιακά η εισφορά κατά 30% την 1/1/2011, κατά 35% τον Ιανουάριο του 2012 και κατά 35% το 2013, ώστε το αντίτιμο να είναι πλέον μηδενικό, ενώ από την 1η Ιουλίου 2013 δεν θα υπήρχε καθόλου εισφορά για την είσοδο κάποιου στο επάγγελμα, παρά μόνο διοικητικά τέλη. Έτσι, με την πλήρη απελευθέρωση του επαγγέλματος ουσιαστικά εκμηδενίζεται η άυλη αξία των αδειών.

Οι φορτηγατζήδες στα... κάγκελα και ετοιμάζονται για μεγάλες κινητοποιήσεις. Οσο για τον Ρέππα, τόσο ... ξύλο από συνάδελφό του δεν έχει φάει όλα αυτά τα χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dino avatar
    dino 03/10/2011 20:53:37

    Καταντησαν τους φαρτηγατζηδες απο εμιρηδες κακομοιρηδες με λιγα λογια.
    Και απο πασοκιστανους πακιστανους.Lol...

  2. paragas avatar
    paragas 03/10/2011 22:16:01

    Συναδελφε ελπυζω να μην εννοειs ολλουσ,υπαρχουν και κακομοιρηδεσ.Καλο βραδυ.

  3. SAVAS avatar
    SAVAS 03/10/2011 23:04:58

    αφου δεν παραιτειται ο Ραγκούσης να παραιτηθει ο Ρέππας. Γιατι αυτός διαχειρηστηκε και τους ταξιτζηδες και τους φορτηγατζιδες για να δεχτουν την απελευθερωση του επαγγελματος τους χωρις αντιδρασεις αρχικα.

  4. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 04/10/2011 03:46:15

    ΑΝΤΕ, ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ.!!!!! ΑΣ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ΟΔΗΓΟΙ-ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ.!!!!!
    ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΜΟΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ;;;;;;
    Μαλλον κοροιδευεται τον εαυτο σας με αυτα που λετε.
    Κανετε το ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ, κλαιγεσται σε ολους, ωστε να μην αφησετε αλλους ουτε να σκευτουν να γινουν ΟΔΗΓΟΙ-ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ.!!!!!!!
    Αντε τωρα στη θεση σας, αλλωστε δεν μπορει να κοβει απο ολους τους εργαζομενους και εσας τι; Να σας αφησουν.!!!!!
    ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;;;;;; ΣΑΣ ΡΩΤΑΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ, ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΧΡΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.!!!
    Να βοηθηθουν οι νεοι οδηγοι που εχουν παρει πριν 1-2 χρονια τις αδειες και σιγουρα δεν προλαβαν να κανουν αποσβεση και θα ειναι χρεωνενοι στις τραπεζες.!!!! Γι΄αυτους να τρεξετε και να φωναξετε, ολοι θα ειμαστε μαζι σας.!!!
    Αλλωστε που ειδατε αλλου, εργοδοτες(μην μου πειτε οτι δεν ειστε αφεντικα στην δουλεια σας) να κανουν απεργιες;;;;;
    Οτι και να κανετε δεν προκειτε να κερδισετε παρα μονο καποια ελαχιστα, δεν βλεπετε τι ζηταει η τροικα;;;;;

    • markos avatar
      markos @ ΧΑΡΗΣ 04/10/2011 08:28:14

      επιτελους!και ολα τα σπιτια να πανε στο κρατος και να τα μοιραζει αναλογα στο ποιος δεν εχει!

    • Μιχάλης avatar
      Μιχάλης @ ΧΑΡΗΣ 04/10/2011 12:24:28

      Χάρη δεν είμαι Ταξιτζής καταρχήν.
      Αυτός είναι ο στόχος πιστεύεις?
      Κι αυτούς ακόμα που αναφέρεις ως θύματα γράφωντας συγκεκριμένα.

      "Να βοηθηθουν οι νεοι οδηγοι που εχουν παρει πριν 1-2 χρονια τις αδειες και σιγουρα δεν προλαβαν να κανουν αποσβεση και θα ειναι χρεωνενοι στις τραπεζες.!!!! Γι΄αυτους να τρεξετε και να φωναξετε, ολοι θα ειμαστε μαζι σας.!!!"

      Αυτοί θα σκουπιστούν στην επόμενη φάση του σχεδίου, για να βρεθούν οι εταιρίες που πιθανόν να μην είναι και Ελληνικές για να σαρώσουντα πάντα.
      Βγάλε λοιπόν τα κακάκια από το κεφάλι σου και σκέψου λίγο, εκτός....κι αν έχεις άλλους λόγους να γράφεις τέτοιες μπούρδες.
      Άλλο η βελτίωση των υπηρεσιών στα ΤΑΧΙ , άλλο κάποιες συμπεριφορές, και άλλο η καταστροφή των ανθρώπων.

  5. tassos avatar
    tassos 04/10/2011 07:52:03

    Χάρη η βάρδια νοικιαζεται 30€,εσένα επειδή σε βλέπω δουλευταρα και γνωστή του επαγγέλματος θα σου πάρω 15€..Άντε ρε τυχερά,έλα να οικονομησεις και ΕΣΥ γιατί εμένα με βαρενουν οι τσέπες...

  6. Ίωνας avatar
    Ίωνας 04/10/2011 08:18:54

    Απ' ότι βλέπω, δυστυχώς, η κτηνωδία του κοινωνικού αυτοματισμού, έχει αλλοτριώσει ένα μεγάλο κομμάτι του Ελληνικού Λαού. Την μια με τους ...τεμπέληδες Δ. Υ., την άλλη με τους ...αλήτες ταξιτζήδες, την παραάλλη με τους ...προνομιούχους φορτηγατζήδες... Σε λίγο θα ακουστούν οι πρώτες φωνές, που θα παρακαλάνε τον Μεμέτη να έρθει να μας ...γλυτώσει... Παραμονές του 1453 ζούμε αδέρφια! Μπράβο Γιωργάκη και ΣΙΑ! Ωραία τα καταφέρατε! Άξιος ο μισθός σας! Κτηνωδία όμως σπείρατε, κτηνωδία θα εισπράξετε!

  7. Π Δ avatar
    Π Δ 04/10/2011 19:09:58

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΞΕΚΟΛΗΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ.ΟΛΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ ΠΙΑ;ΑΝΑΝΕΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΑΤΕ ΓΡΑΦΙΚΟΙ.ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΚΙ. ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΤΑΡΙΦΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΠΑΙΓΜΕΝΟ ΦΤΑΝΕΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΘΥΜΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ''ΚΑΠΟΙΟΙ'' ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΑΚΙ.ΚΡΙΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΦΡΑΓΚΙΑ!!!