#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2008 00:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο θαύμα στο Περιστέρι

Θαύμα-θαύμα» (που έγραψε ο kourdistos) καταγγέλλουν εφημερίδες και μπλογκς. Μετά τους Τραπεζίτες η κυβέρνηση Καραμανλή, δίνει χέρι βοηθείας και στον μοναδικό άλλο πιστό σύμμαχο που της έχει απομείνει: το συγκρότημα Κουρή με συνεταίρο τον Χατζηνίκο, ole ole.

Όπως αποκάλυψε η Ελευθεροτυπία τα δώδεκα εικονικά τιμολόγια του καναλιού Alter Channel που τόσο θόρυβο και τόσους επαναπροσδιορισμούς σχέσεων και δεσμών στην κυβέρνηση είχαν προκαλέσει (βλέπε πχ Στο ALTER του κ. Κουρή, η κ. Ζαχαρέα) χαρακτηρίσθηκαν τελικά από το υπουργείο του κ. Αλογοσκούφη ΛΕΥΚΑ και ΓΝΗΣΙΑ! Το αρχικό πόρισμα της ΥπΕΕ , πριν ο εις εκ των συνεταίρων του Alter επισκεφθεί τότε τον κ. Ρουσόπουλο στο γραφείο του, έγραφε «για ένα σύνολο ύποπτων εκδηλώσεων, με κεκρυμμένους σκοπούς».

Και όπως γράφει και η Καθημερινή: Την ώρα που οι φορολογούμενοι καλούνται να πληρώσουν τα σπασμένα, το υπουργείο Οικονομικών ελέγχει, επανελέγχει και ξαναελέγχει επιβεβαιωμένες φορολογικές παραβάσεις δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ. Στόχος της διαδικασίας δεν είναι η διαλεύκανση της υπόθεσης, αλλά η λεύκανση των παραβάσεων.

 Αποδεικνύεται έτσι ότι φορολογική δικαιοσύνη αποδίδεται αναλόγως της πολιτικής ισχύος των φορολογουμένων. Όσο για τη πλέμπα, ας της πάρουν και το σπίτι οι Τραπεζίτες για 500 γιούρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aionios avatar
    aionios 30/11/2008 01:08:53

    μακράν η πιό διεφθαρμένη και αναίσχυντη κυβέρνηση όλων των εποχών. ξεπέρασε και τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. κι όλα αυτά από τον πρωθυπουργό της "μηδενικής ανοχής" και του "σεμνά και ταπεινά".

  2. thanos avatar
    thanos 30/11/2008 04:45:17

    Ασε βρε τον ανθρωπο να ζει στην κοσμαρα του...Ηθελα να ηξερα οταν καποιος αποκαλει την συζυγο του Νατασα "γιατρε μου" πως αισθανεται? υπερηφανεια η ντροπη?.

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/11/2008 09:41:57

    Καλα, αυτοι ειναι μαλακες απο παντα.
    Οι χαχολοι που τους ψηφισαν και περιμεναν να τους σωσουν,ποσο μαλακες πρεπει να ειναι με τη σειρα τους;

  4. λακις avatar
    λακις 30/11/2008 09:42:51

    ρε νούμερα ο κουρής είναι δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ και κάποτε πήγαινε με την λευκή τζαγκουαρ στον ΑΝΔΡΕΑ και κανόνιζε το Υπουργικό Συμβούλιο.
    Θυμιθείτε τον μακαρίτη τον Γιαννόπουλο με την εκπομπή κάθε βράδυ στο κανάλι,τον Μάκη Κουρή Βουλευτή ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ και τόσους άλλους δημοσιογράφους στελέχη του Κουρή ,που ήταν υποψήφιοι με το ΠΑΣΟΚ και ένας απο αυτούς είναι και αντινομάρχης χρόνια .
    Ο κουρής και όλοι οι νεόπλουτοι που τα πήρανε επι ΠΑΣΟΚ τώρα είναι όπου φυσάει ο άνεμος και πάνε όπου υπάρχει κονόμα και προστασία των συμφερόντων τους.
    Δηλαδή οι εφημερίδες που γράφουν κατά της κυβέρνησης το κάνουν απο ιδεολογία ή γιατί θεωρούν οτι είναι λίγα αυτά που κονομάνε και πιέζουν για περισσότερα;
    Οχι και να ξεχνάμε πώς ο Κουρής 'εγινε καναλάρχης και μεγαλοεκδότης (θυμιθείτε το σλόγκαν κάτω απο την λέξη ΑΥΡΙΑΝΗ <> ,όπως και πολλοί άλλοι πχ.Κωστόπουλος -φιλαράκι κολυτό του Λαλιώτη-,Κακαουνάκης κλπ
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΝΔ ούτε του ΠΑΣΟΚ ,αλλά προσπαθώ να μην ξεχνώ όπως δυστυχώς πολλοί απο εσας.

  5. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 30/11/2008 09:54:25

    Εχει δικιο ο προλαλησαντας συνονωματος!

    Την ΑΥΡΙΑΝΗ την ειχε σημαια καποτε το ΠΑΣΟΚ!

    Πριν δημιουργησει και "τακτοποιησει" το ΠΑΣΟΚ τον Μπομπολα που επι σειρα ετων λειτουργουσε ως εκπροσωπος τυπου του κομματος, η ΑΥΡΙΑΝΗ ητανε η "Ναυαρχιδα" του ΠΑΣΟΚ στην Ενημερωση...

    Η "Νυαρχιδα" αυτη ητανε ακροβολισμενη κι απο τις "Φρεγατες" του Τεγοπουλου και του Λαμπρακη και ετσι το ΠΑΣΟΚ επι σειρα ετων ηλεγχε (κι ελεγχει ακομα) το 90% των ΜΜΕ και την "ελευθερη κι αμεροληπτη" Ενημερωση με τις στρατιες των πρασινοφρουρων "Δημοσιογραφων"...

    Δεν μιλαμε βεβαια για τις "στρατιες" πρασινοφρουρων-δημοσιων υπαλληλων-αργομισθων στην κρατικη τηλεοραση και στο ραδιοφωνο οπου ακομη και τωρα γινονται αρχαιρεσιες και οι προσκειμενες στο ΠΑΣΟΚ "παραταξεις" ειναι πρωτες με διαφορα...

    Κι εγω δεν ειμαι με κανενα Κομμα αλλα να μην ξεχνατε η θυμοσαστε "επιλεκτικα"...

    Χειριστη η Κυβερνηση της Ν.Δ αλλα οχι να υπαρχουνε Ελληνες που να ευχονται να τους ξανακυβερνησει ο Λαλιωτης κι η Βασω Παπανδρεου..

  6. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 30/11/2008 10:03:30

    Ο Κουρής κάνει αυτό που κάνουν πιά ολοι οι βαρώνοι του Τύπου,επιβιώνει με εκβιασμούς με χαρτιά κρυμμένα, "κάνε αυτό γιατί θα σου αποκαλύψω το άλλο".Ενα λαμόγιο που παίζει με όλες τις εξουσίες. Χουντικός στην διάρκεια της χούντας, λουφαγμένος μετά, χαμαιλέων του κουτσογιωργισμού και του καραμανλισμού, γλύφει εκεί που φτύνει, ιδεολογία του "ειμαι ο, τι ειναι ψηλά και πληρώνει,χρησιμοποιήστε με, θα κάνω την δουλειά σας και σεις την δική μου". Παίζει το παιχνίδι χοντροειδώς, πιστεύω ομως οτι στον Τύπο πολλοί τέτοιοι υπάρχουν αν δούμε την ιστορία τους.

  7. Xase avatar
    Xase 30/11/2008 10:42:29

    Ο Κουρης σαφως και υποστηριζεται απο την κυβερνηση την οποια και στηριζει με την κουριαδα του.
    Εκτος απο τον Κουρη ομως ολοι οι κατοχοι ΜΜΕ χρωστανε στο κρατος τον αγλεορα απο αγγελιοσημα και διαφορους αλλους φορους για τους οποιους ενας κοινος θνητος θα ειχε μπει προ πολλου μεσα.
    Και δεν ειναι ιδιον αυτης της κυβερνησης μονο αλλα και των προηγουμενων του ΠΑΣΟΚ να μην βλεπουν η μαλλον να παραβλεπουν τις παρανομιες του τυπου που τους υποστηριζει.
    Ας μην χαιρονται οι φιλοι του ΠΑΣΟΚ των οποιων η μνημη ειναι πολυ επιλεκτικη.
    Δεν ψηφιζω καποιο κομμα αλλα δεν συμφωνω και με τον προβοκατορα στο 3 που αποκαλει τους ψηφοφορους της ΝΔ μαλακες. Η ΝΔ εκλεψε παρα πολλα αλλα και το ΠΑΣΟΚ δεν εκλεψε λιγοτερα. Αντι να κανουμε σωστη συζητηση κυτταμε μονο με τα πρασινα η τα μπλε η τα κοκκινα γυιαλια που φοραμε.

  8. Nick avatar
    Nick 30/11/2008 11:19:22

    Προβοκάτωρα, τότε και εγώ θεωρώ μ^&* αυτούς που ψήφιζαν τόσα χρόνια ΠΑΣΟΚ...

    Περιττό να σου πω επίσης ότι συγγενείς μου, παραδοσιακοί ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ, το 2007 ψήφισαν Ν.Δ. Το γιατί δεν το ξέρω...

  9. k avatar
    k 30/11/2008 12:29:50

    Παλιό ανέκδοτο, από την εποχή της γέννησης του "αυριανισμού" :

    Πατέρας Πασόκος διαβάζει την εφημερίδα του, όταν τον διακόπτει το βλαστάρι του:

    -Μπαμπά, ο γάιδαρος πετάει;
    -Τι βλακείες είναι αυτές, ποιός σου λέει τέτοια πράγματα;
    -Στην Αυριανή το διάβασα.
    -Ε, καλά, δεν πετάει πολύ, πάει 500 μέτρα και μετά πέφτει.

  10. osaperas avatar
    osaperas 30/11/2008 12:35:21

    Ρε παιδιά έλεος πια.

    Το ξέρουμε πολύ καλά το έχουμε εμπεδώσει.

    Το ΠΑΣΟΚ έκανε κομπίνες με τον Κουρή και βαρύνεται με χίλια δυο σκάνδαλα και για αυτό έφαγε μαύρο στις εκλογές. Και στις πρώτες και στις δέυτερες.

    Εδώ όμως μιλάμε για τα σκάνδαλα της Νέας Δημοκρατίας.

    Είναι λογική τώρα αυτή ότι επειδή ο Κουρής είχε αυτά που είχε τότε με το ΠΑΣΟΚ κατά συνέπεια δικαιολογείται η Νέα Δημοκρατία να συμμετάσχει σε τέτοιες κομπίνες;

    Νισάφι πια.

    Στο

  11. Xase avatar
    Xase 30/11/2008 12:54:38

    @10

    Με βαση την λογικη σου θα πρεπει να αφησουμε την ΝΔ να φαει μαυρο απο τον λαο και τελος. Δηλαδη δεν θα πρεπει να μιλαμε ουτε για τους μεν ουτε για τους δε. Τραβαμε μια γραμμη και διαγραφουμε οτι εχει γινει στο παρελθον. Μπραβο φιλε!

  12. osaperas avatar
    osaperas 30/11/2008 13:04:12

    @11
    Με βαση την λογικη σου θα πρεπει να αφησουμε την ΝΔ να φαει μαυρο απο τον λαο και τελος.

    Συγνώμη δεν ήξερα ότι σε αυτό το μπλογκ γράφουν συνήγοροι κομμάτων.

    Και βέβαια θα πρέπει να μιλάμε και για τους μεν και για τους δε. Αλλά το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε και μακάρι να συνεχίσει να πληρώνει για πάντα. Κανείς από τους κλέφτες και απατεώνες του πΑΣΟΚ να μην σώσει να δει άσπρη μέρα. Ποτέ των ποτών που λένε.

    Αλλά τι λογική είναι αυτή; Να γίνεται ένα καραμπινατο σκάνδαλο με τον Κουρή και να διαβάζουμε "έλα μωρέ ο Κουρής ήταν τότε του ΠΑΣΟΚ" και τα άλλα σχετικά.

    ΝΑ μην σώσουν να δουν άσπρη ημέρα και αυτοί από τη Νέα Δημοκρατία που είναι μπλεγμένοι σε σκάνδαλα. Αρκετά έχουμε ταλαιπωρηθεί.

    Μπορείτε να βοηθήσετε να ξεσκεπαστουν και να τιμωρηθούν όλα τα λαμόγια όλοι οι κλέφτες της πολιτικής αντί να προσπαθουμε να δικαιολογήσουμε τη κομπίνα του καθενός με το επιχείρημα "τα έκαναν και οι άλλοι;

  13. Anonymous avatar
    Anonymous 30/11/2008 13:20:45

    Ο Κουρής δεν είναι δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ, ΑΛΛΆ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΆΓΕΙΡΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΆΔΩΝ ΜΗΤΣΟΤΆΚΗ, ΠΡΙΝ ΑΠΌ ΤΗ ΔΙΑΚΥΒΈΡΝΗΣΗ ΤΟΥ Α. πΑΠΑΝΔΡΈΟΥ.ΤΟ 'ΛΑΘΟς' ΤΟΥ ΑΝΔΡΈΑ ,ΉΤΑΝ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΊΗΣΉ ΤΟΥ ΣΤΗ ΔΎΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΉ ΤΟΥ 89, ΌΤΑΝ ΧΡΕΙΆΣΤΗΚΕ ΦΩΝΉ ΣΤΟΝ ΤΎΠΟ ,ΓΙΑΤΊ ΟΙ ΝΤΑΒΆΔΕΣ, ΕΊΧΑΝ ΣΥΝΑΣΠΙΣΤΕΊ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ΣΥΜΦΈΡΟΝ ΤΗΣ ΧΕΙΡΑΓΏΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΆΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΌΝΤΩΝ ΤΟΥΣ. Ο ΚΚ στο σημείο που έχει φθάσει και δεν έχει πισωγύρισμα,το μόνο που τον ενδειαφέρει αυτή τη στιγμή ,είναι πως θα ξεμπλέξει από εκεί ,όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα!!Είναι μεγάλη αφέλεια, να πιστεύει κάποιος, ότι ενδιαφέρεται για το μέλλον της ΝΔ!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ!!!!ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ!!!ΚΟΛΥΜΠΗΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΚΑΣΤΕ!!!!ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ!!!

  14. neoinileias avatar
    neoinileias 30/11/2008 13:34:25

    Προφορικές ισορροπίες & οικονομικοκοινωνικό πλαίσιο
    Εκτός από τους οικονομικά ισχυρούς που δεν αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα κ έχουν εξασφαλισμένες ευκαιρίες οικονομικής και κοινωνικής ανέλιξης, οι υπόλοιπες κοινωνικο-οικονομικές ομάδες τα καταφέρνουν δύσκολα. Όμως, ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας των πολιτών και να θέλουν να κάνουν κάτι διαφορετικό δεν μπορούν, είναι εγκλωβισμένοι στα χρέη και στη φτώχεια. Η δύσκολη κατάσταση που βιώνουν τους κάνει να μην είναι σε θέση να συμμετάσχουν στα πολιτικά και κοινωνικά δρώμενα. Στα ιδιαίτερα αρνητικά της εποχής είναι το γεγονός ότι σε αρκετές περιπτώσεις τα μμε που σε μεγάλο βαθμό εκφράζουν την οικονομική και πολιτική ελίτ συσκοτίζουν τελείως, τόσο την πραγματικότητα, όσο και τη σοβαρότητα των προβλημάτων. Από την άλλη πλευρά οι οικονομολόγοι προτιμούν να καταφεύγουν στον κόσμο των στατιστικών και λογιστικών πρακτικών και προβλέψεων χωρίς να αναλογίζονται τις κοινωνικές επιπτώσεις που έχουν οι αποφάσεις τους.
    Με δεδομένα τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει η κοινωνία προκαλεί τεραστία εντύπωση το γεγονός ότι , απ όσους μπορούν, ελάχιστοι τολμούν να αμφισβητήσουν την οικονομική πολιτική ή να θέσουν τα γενικότερα κοινωνικά προβλήματα, αν και υπάρχουν σοβαρές διαφωνίες τόσο στον τρόπο ανάπτυξης των επιλογών, όσο και στη διαχείριση, το γεγονός συμβαίνει κυρίως επειδή υπάρχουν μικρές ή μεγαλύτερες αλληλεξαρτήσεις, έτσι ξοδεύεται άσκοπα τεράστιο πολιτικό και κοινωνικό κεφάλαιο. Ελάχιστοι είναι και αυτοί που θα αντιταχθούν στην αποικιοποίηση της καθημερινής ζωής.
    Στην πραγματικότητα όμως, εδώ και αρκετά χρονιά η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι αντίθετη με τις οικονομικές επιλογές, δεν παράγεται όμως κάτι ουσιαστικό επειδή η όποιες θέσεις που κατά καιρούς διατυπώνονται από την κοινωνία δεν έχουν σαφές πολιτικό και διαπραγματεύσιμο περιεχόμενο ή όποιες αυτόνομες πρωτοβουλίες δεν λαμβάνονται υπόψη, εφόσον δεν έχουν αριθμητική ισχύ..
    Κατ’ αυτό τον τρόπο δημιουργείται και υπάρχει τεχνίτη συναίνεση για ιδιαίτερα σοβαρά θέματα, μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις οι συζητήσεις ή οι θέσεις που διατυπώνονται θεωρούνται χάσιμο χρόνου ή δεν λαμβάνονται υπόψη. Σε αυτές τις περιπτώσεις η απουσία της επιρροής των διαφορετικών ιδεών στο δημόσιο διάλογο οδηγεί το οικονομικό σύστημα και την κοινωνία σε διαταραχή. Χωρίς αμφιβολία, οι τρέχουσες οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες σε ολόκληρο τον κόσμο το αποδεικνύουν.
    Σε αυτό το σημείο η απουσία διαφάνειας, ισχυρού θεσμικού πλαισίου και κρατικής παρέμβασης, με σκοπό την προστασία του κοινωνικού συνόλου στις πιο πολλές περιπτώσεις επιδεινώνει τα προβλήματα, οι όποιες περιφερειακές παρεμβάσεις δεν αλλάζουν την ουσία, έτσι η πολιτική ελευθερία εκφυλίζεται σε αναρχία, παραδείγματα υπάρχουν αρκετά. Η πλειοψηφία των πολιτών σήμερα αισθάνεται ότι ένα σημαντικό κομμάτι του εκλεγμένου και μη πολιτικού προσωπικού δεν ενδιαφέρονται γ αυτούς. Μια τέτοια κατάσταση ενέχει κινδύνους τόσο για τους πολίτες όσο και για το δημοκρατικό πολίτευμα. Με όλα αυτά τα προβλήματα που υπάρχουν θα αναρωτηθεί κάποιος, πως είναι δυνατόν το πολιτικό σύστημα σε μια αντιπροσωπευτική δημοκρατία να μην αφουγκράζεται τις αγωνίες και τους προβληματισμούς της κοινωνίας; Μπορεί όμως κάποιος που ζει εκτός κοινωνικής πραγματικότητας να αφουγκραστεί, αλλά και να αντιληφθεί τα προβλήματα της κοινωνικής πραγματικότητας;
    Ποιο όμως μπορεί να είναι το μέλλον της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας μας όταν το σύνολο των πολιτών θεωρούν ότι δεν αντιπροσωπεύονται και η συμμετοχή των φτωχών πολιτών στα πολιτικά δρώμενα, στην ευρεία διαβούλευση της ηλεκτρονικής δημοκρατίας, στη διαμόρφωση των πολιτικών αποφάσεων που αφορούν τη ζωή τους και στον έλεγχο της δημοκρατίας είναι ελάχιστη και όλα αυτά τη στιγμή που εκ των πραγμάτων κρίνεται απαραίτητο οι πολιτικές πρακτικές που ακολουθούνται να αξιολογούνται συνεχώς.

  15. Anonymous avatar
    Anonymous 30/11/2008 14:15:03

    Ο Λαός βιώνει δραματικά την καθημερινότητά του και έχει αντιληφθεί τι παίζεται με το σύστημα,αλλά δεν θέλει να φθάσει ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ!!Έχει αντιληφθεί ακόμη ότι η περιουσία της εκκλησίας φθάνει για να ξεπληρώσει το δημόσιο χρέος,να τετραπλασιάσει το κατά κεφαλήν εισόδημα,να δημιουργηθούν δημόσια και κοινωφελή έργα,νοσοκομεία,σχολεία,δρόμοι κ.λ.π.,ακόμη μένει ζωτικός χώρος και για επιχειρήσεις!!ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΟΝΑΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΒΟΘΡΟΛΟΥΣΜΕΝΟ ΕΦΡΑΙΜ-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!!!ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ!!!!ΤΙ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ!!!ΑΥΤΟ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ!!!ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!!!ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΣΠΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΧΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΛΥΜΕΝΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟ!!!!

  16. Xase avatar
    Xase 30/11/2008 14:20:01

    @12 Καταρχας αν διαβαζες προσεκτικοτερα το σχολιο μου θα εβλεπες οτι δεν ειμαι συνηγορος κανενος κομματος και πολυ περισσοτερο της ΝΔ (και φυσικα και του Κουρη).
    Εσυ νομιζεις πως επειδη το ΠΑΣΟΚ εχασε γιαυτα που εκανε και ΕΚΛΕΨΕ, οτι μπηκε στην κολυμβιθρα του Σιλωαμ και δεν θα πρεπει να τα μνημονευουμε. Με την λογικη σου θα πρεπει να ξεχασουμε οτι εγινε παγκοσμιος πολεμος, οτι επεσαν ατομικες βομβες και οτι συνεβησαν πραγματα σεα αυτον τον κοσμο που δεν πρεπει να τα ξεχναμε ποτε.
    Και στο κατρω κατω της γραφης την πολιτικη του Σιμιτη την ξεχασες;; Αυτη δεν συνεβαλε στο να χαση το ΠΑΣΟΚ;; (περαν των αλλων)
    Και μην ξεχναμε το σπουδαιοτερο. Η δεξια παντα ετσι ητανε απο την εποχη που πηγενα στο δημοτικο (και εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε) και δεν περιμενα κατι καλυτερο απο αυτην. Απο το ΠΑΣΟΚ περιμενα ομως πολυ περισσοτερα και ο κοσμος ειχε προσδοκιες απο αυτο, τις οποιες αυτο διεψευσε με τον χειροτερο τροπο

    Οχι φιλε μου δεν δεινω στο ΠΑΣΟΚ κανενα συγχωροχαρτι, οι ιδιοι ειναι, και την ιδια δεξια πολιτικη με την ΝΔ κανουν.

  17. Xase avatar
    Xase 30/11/2008 14:21:20

    συγνωμη για το δινω (ορθ. λαθος)

  18. osaperas avatar
    osaperas 30/11/2008 15:39:21

    @19
    Τολάθος που όλοι κάνουμε είναι ότι κάθε φορά προσπαθούμε να βρούμε την καλύτερη κυβέρνηση. Και το νέο(;) ΠΑΣΟΚ ευελπιστούμε (μέχρι να απογοητευθούμε) ότι θα είναι καλύτερη κυβέρνηση από την σημερινή του ΚΚ για τον οποίον πιστεύαμε ότι θα ήταν καλύτερος από την κυβέρνηση Σημίτη και ότι θα έσωζε την χώρα από τα σκάνδαλα κλπ κλπ κλπ

    Η πραγματικότητα όμως είναι ότι όλες οι κυβερνήσεις είναι αντάξιες του λαού αυτής της χώρας (άλλωστε όλες εκλέγονται με δημοκρατικό τρόπο).

    Εάν λοιπόν κάτι πρέπει να αλλάξει δεν είναι ούτε το ΠΑΣΟΚ ούτε η ΝΔ αλλά ο ίδιος λαός, αυτό το (στην πλειοοψηφία του) περιεργο συνοθύλευμα των παρτάκηδων των ζαμανφουτιστών, των εν πλήρει συνειδήσει κλεφτών (κυρίως του δημοσίου) κλπ

    Εάν αλλάξει ολαός τότε δεν θα χρειασθεί να ψάξουμε και πολύ για να βρούμε τον άξιο και ικανό για να μας κυβερνήσει.

    @17
    Φαντάζομαι να συμφωνείς με τα παραπάνω.
    (και όταν γράφεις "θα πρέπει να αφήσουμε τη Νέα Δημοκρατία, να φάει μαύρο από τον λαό", για όποιον ξέρει ελληνικά διαβάζεται ότι εμείς (εγώ και εσύ) θα αφήσουμε.
    Εγώ προσωπικά θα τους αφήσω και αυτούς και τους άλλους και όλους που κοροϊδεύουνε και κλέβουνε να φάνε μαύρο.

  19. Xase avatar
    Xase 30/11/2008 16:23:07

    @20
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα νομιζω πως δεν προκειτε να βρουμε ποτε καποιον αξιο να μας κυβερνηση. Οσο εξυπηρετουνται συμφεροντα εντος και εκτος της χωρας το κατεστημενο θα προωθει αυτους που το υπηρετουν. Ο λαος κατα κυριο λογο ακολουθει παντα τα ρευματα, που με εντεχνα μεσα προωθουν τα ΜΜΕ αναλογα με τα συμφεροντα τους.

  20. FILODHMOS avatar
    FILODHMOS 30/11/2008 21:53:51

    Μια ζωή συμψηφισμός. Καθίστε κοθώνια να μας τα τρώνε. Αλλα κι εμείς δεν τρώμε? Δεν φοροδιαφεύγουμε, πληρώνουμε κανονικά τις εισφορές μας? Ο καθένας στο μέτρο που δύναται.