#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο θαλάσσιο επεισόδιο με τον ΓΑΠ



Δεν πρόλαβε να φθάσει  από τη Σάμο στην Κω το « Flying  Dolphin Ερατώ» που κάνει το δρομολόγιο αυτό και το μπιλιετάκι έγραφε: "απολύεσθε κ. καπετάνιε"  - Νίκος Χατζηνάκης το όνομά του-  γιατί  στη Σάμο δεν επέτρεψε στον Γιώργο Παπανδρέου και στη σύζυγό του να μπουν στο σκάφος χωρίς εισιτήριο!

Μα καπετάνιε μου τι τραγικό λάθος κάνατε! Μα να ζητήστε εισιτήριο απ’ το σωτήρα μας;

Πρωί πρωί λοιπόν το ιπτάμενο δελφίνι που εκτελεί το δρομολόγιο Σάμος – Κως, είχε λύσει του κάβους και ήταν έτοιμο να αναχωρήσει, όταν σταμάτησε ένα αυτοκίνητο, βγήκαν δύο άνδρες και είπαν ότι έχουν  δύο επιβάτες για Πάτμο.

Ο καπετάνιος του Δελφινιού έκανε τη διαδικασία πάλι να δέσει για να πάρουν τους…  καθυστερημένους επιβάτες που ήταν  ο ΓΑΠ με την σύζυγο του. Χωρίς εισιτήρια όμως! Πρωθυπουργός ντεμέκ!

Όταν  πλησίασαν στο πλοίο και τους ζητήθηκαν τα εισιτήρια που δεν είχαν,  η κυρία που ήταν επί των εισιτηρίων τους είπε ότι υπάρχει ρητή εντολή από την εταιρεία να μην επιβιβάζεται κανείς χωρίς εισιτήριο.

Σε αυτό επέμεινε και ο καπετάνιος.

«Πηγαίνετε να βγάλτε εισιτήρια από την Εταιρεία», τους είπαν.

Αλλά  εκείνοι επέμεναν να ταξιδέψουν χωρίς εισιτήριο. Ο καπετάνιος βλέποντας ότι δεν είχε άλλη επιλογή, γιατί η εντολή από την εταιρεία ήταν ρητή και ο κ. Παπανδρέου επέμενε, έδωσε εντολή να λύσουν τους  κάβους και να αναχωρήσουν χωρίς τον Κ. Παπανδρέου!

Αλίμονο στον καπετάνιο!

Έτσι μόλις το δελφίνι έφθασε στην Κω, η εταιρεία είχε έτοιμο τον αντικαταστάτη του.

Λίγο αργότερα βέβαια και μετά την αρχική δημοσίευση, για προφανείς λόγους ο καπετάνιος Νίκος Χατζηνάκης, αναγκάστηκε να δηλώσει  πως παραιτήθηκε αυτοβούλως για λόγους επαγγελματικής ευθιξίας και η εταιρεία δεν έχει καμία σχέση!

"Έκανα την αντίσταση μου είπε, διότι δεν δέχομαι  να κάνω το σωφέρ  του κ. Παπανδρέου που είναι ένας από αυτούς που μας έφεραν εδώ που βρισκόμαστε.  Παραιτήθηκα  για λόγους επαγγελματικής ευθιξίας"

Εγώ τώρα τι να πω και τι να ομολογήσω με τις Πασοκιές που συνεχίζουν με έπαρση να μας ταλαιπωρούν!

Αλήθεια εκείνη η εξεταστική πού βρίσκεται;

Δαναός

πηγή: http://www.patmostimes.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Takis avatar
    Takis 05/08/2012 09:19:30

    Αλήθεια εκείνη η εξεταστική πού βρίσκεται;
    ++
    Δωστε μας την .."πρωτη βοηθεια" ,πληζ!
    Τη ..τηλεφωνικη!

    Υ.Γ
    Αν και για τη περιπτωση του γαπα χρειαζεται κατι πιο αποτελεσματικο.
    Συνονπτικη δ ιαδ... πως το λενε??
    Και απο εθελοντες? Καργα. Η ταπεινοτης μου πρωτη απ ολους.

    • Stefanos avatar
      Stefanos @ Takis 05/08/2012 11:43:51

      Για την εξεταστική (όνειρο θερινής νυκτός) ρωτήστε τον πρώην συμφοιτητή από το Αμέρικα!!!

  2. popolaros avatar
    popolaros 05/08/2012 09:24:03

    Πάει η εξεταστική...μας τελείωσε.
    Ο ΓΑΠ μπορεί να αισθάνεται ήσυχος και να συνεχίζει τα μπάνια του.

  3. nik avatar
    nik 05/08/2012 09:41:39

    Ο καπετάνιος τόλμησε να ζητήσει εισιτήριο από τον κωπηλάτη και άνεργο ΓΑΠ;;; Φυσικό ήταν να απολυθεί...

    • chris avatar
      chris @ nik 05/08/2012 13:43:11

      Γιατι τα γυρισε ομως μετα;
      Εαν ειναι ετσι οπως το λεει το δημοσιευμα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ chris 05/08/2012 14:54:08

        Προφανώς , για να μπορέσει να βρει εργασία σε άλλη εταιρεία .

  4. fantomas avatar
    fantomas 05/08/2012 09:57:45

    η κυρία που ήταν επί των εισιτηρίων?
    ακομη εργαζετε?

  5. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 05/08/2012 10:31:01

    Παπαντρεϊκά Αίσχη.

  6. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 05/08/2012 10:31:53

    ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑ Η ΝΔ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ
    ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΝΔ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΔΕΞΙΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ 1984 ΠΟΥ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΓΑΠ ΕΙΧΕ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΦΟΥΣΚΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΕ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΑΝΥΒΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΔΑΝΕΙΟ

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2012 10:46:43

    Γιατί ὁ καπετάνιος νά μήν πεῖ τήν ἀλήθεια;Γιατί νά μήν πεῖ ὅτι τόν παραιτήσανε διότι δέν πῆρε τόν Παπανδρέου στό ταξίδι χωρίς εἰσιτήριο;
    Ἒκανε τήν ἀντίστασή του λέει μετά...,ἒ,ἄς τόν ἔπαιρνε καί ἄς τό βούλωνε...

    • Takis avatar
      Takis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2012 11:45:20

      Και μενα η γνωμη μου οτι επρεπε να τον "παρει",το γαπα .
      Να το παει στη γεφυρα να του ριξει μια και να το φουνταρει.
      Τι θα παθαινε?
      Θα ελεγε απλα οτι το γαπα του ηρθε να κανει "κανο" η "βουτια" και δεν τον προλαβε.
      Αμα ηξερα θα το εδενα σε καμμια κουπαστη,κυριοι ,θα ελεγε στη απολογια του.
      Και δεν θα παθαινα ΑΠΟΛΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2012 12:37:18

      Καί ἀναρωτιέμαι ἐγῶ τῶρα καί λέω:ἀφοῦ ὑπῆρχε ΡΗΤΗ ἐντολή ἀπό τήν ἐταιρία νά μήν παίρνουν κάποιον χωρίς εἰσιτήριο,γιατί τόν ἀπολύσανε;
      Καί ἄν ὑπῆρχε ἐξαίρεση γιά τούς πρώην πρωθυπουργούς ἢ βουλευτές,δέν ὄφειλε ὁ καπετάνιος νά τό γνωρίζει καί νά τόν πάρει;
      Βρέ,δέν εἶναι νά πετύχεις μπροστά σου τόν ΓΑΠ,ὅ,τι δουλειά κι ἄν κάνεις,δέν θά σοῦ βγεῖ σέ καλό...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2012 13:02:03

        Φταίει Κυθήριε ο καπετάνιος, που δεν τον έδεσε στην πρύμνη να κάνει μπανάνα!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Δαναός 05/08/2012 13:27:00

          Καί δέν ἔδενε κι ἐκεῖνος τό κανό του νά τόν σέρνει!Δέ θά τόν ἔπαιρνε καί κανείς χαμπάρι...

  8. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 05/08/2012 10:58:33

    Ερώτημα λοιπόν, τώρα...

    Η έννοια της "πολιτικής ευθύνης" ισχύει και για περιπτώσεις πολιτικάντηδων, που στο πέρασμά τους, άφησαν έναν λαό στα όρια της γενοκτονίας;

    Πότε υπάρχει η ποινική ευθύνη άραγε;;;

    Ποιοι είναι οι ηθικοί αυτουργοί για τον σαρωτικό τυφώνα της οικονομικής κατάρρευσης, των χιλιάδων αυτοκτονιών και διαζυγίων, της συντριβής του κοινωνικού ιστού, της παράλληλης εξόντωσης νοικοκυριών με ένα μίγμα διάρρηξης της κοινωνίας δια της εισόδου εκατομμυρίων λαθρομεταναστών στην ενδοχώρα;;;

    Η έννοια της πολιτικής ευθύνης, αφορά λοιπόν σε κάποιους που απλά δεν ήταν ικανοί στη δουλειά που τους ανατέθηκε και καταψηφίστηκαν.

    Εδώ όμως μιλάμε για πρωτοφανή λεηλασία και τίθεται το ερώτημα των πολιτικών σκοπιμοτήτων.

    Αντί οι κύριοι αυτοί να ταξιδεύουν τζαμπατζίδικα σαν ευεργέτες, λες και τους χρωστάσει η κοινωνία, μήπως θα έπρεπε να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη;

    Μπράβο στον καπετάνιο, αλλά και σε δυο γυναίκες, μάνα και κόρη, που έχουν προσφύγει σε διεθνή δικαστήρια εις βάρος του ΓΑΠ (και της οικονομικής πολιτικής των 3 ετών και όχι μόνο) για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

    • Γιώργος msn avatar
      Γιώργος msn @ Γιώργος msn 05/08/2012 12:45:22

      Ο καπετάνιος είπε ότι πλήρωσε εισιτήριο ο ΓΑΠ, μην είμαστε άδικοι παρόλα αυτά.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Γιώργος msn 05/08/2012 12:53:56

        Τότε Γιώργο, γατί παραιτήθηκε ο καπετάνιος που μάλλον τον "παραίτησαν;".

        • Γιώργος msn avatar
          Γιώργος msn @ Δαναός 05/08/2012 13:01:59

          Φίλε Δαναέ, είπε ότι όντως (άκουσα το ηχητικό αρχείο) πλήρωσαν εισιτήριο και αυτός και οι σωματοφύλακές του, αλλά "θόλωσε" -και με το δίκιο του ο άνθρωπος- γιατί δεν τον ενημέρωσαν και τους είδε στο πλήρωμα και μάλιστα όχι άοπλους.
          Το διέψευσθε πάντως κατηγορηματικά για το εισιτήριο.
          Αλλά αυτό δεν αλλάζει και τη γνώμη μου για τον ΓΑΠ, και καταλαβαίνω απόλυτα τον καπετάνιο!

  9. gram avatar
    gram 05/08/2012 11:18:11

    Δεν ειναι στο χαρακτηρα παντως του Γιωργου να ΑΡΝΗΘΕΙ να βγαλει εισιτηριο οπως λεει η ιστορια. Μαλλον καπου στη μεση φαινεται να βρισκεται η αληθεια...

    • Γιαβρούμ avatar
      Γιαβρούμ @ gram 05/08/2012 12:00:50

      Για δες τι λέει το ρεπορτάζ:
      "Αλλά εκείνοι επέμεναν να ταξιδέψουν χωρίς εισιτήριο. Ο καπετάνιος βλέποντας ότι δεν είχε άλλη επιλογή, γιατί η εντολή από την εταιρεία ήταν ρητή και ο κ. Παπανδρέου επέμενε, έδωσε εντολή να λύσουν τους κάβους και να αναχωρήσουν χωρίς τον Κ. Παπανδρέου!"
      Ακριβώς στη μέση βρίσκεται η αλήθεια.

  10. filippos avatar
    filippos 05/08/2012 11:40:04

    kai omos kukloforei eleftheros kai vgike kai vouleftis............

  11. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 05/08/2012 12:02:51

    αφού δεν ταιριάζει στον χαρακτήρα τού GAP, ποιά είναι τα πραγματικά περιστατικά, δεν πρέπει κάποιος να μάς πληροφορήσει ?

  12. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 05/08/2012 12:11:07

    Ο ΓΑΠ δεν πληρώνει εισιτήριο !!!!!! Τι να πω ..... Εδώ μέχρι και οι Λαθρομετανάστες πληρώνουν .....
    Η αλήθεια να λέγετε πως δεν βάζει κώλο κάτω....μια ζωή ταξιδάκια είναι ....θα πρέπει να μας στοιχίζει αρκετά εκατομμύρια Ευρ......
    Όλοι οι Έλληνες κάνουν τεράστιες περικοπές .......Αυτός φυσικά δεν έχει αλλάξει τις ακριβές συνήθειες στο ελάχιστο .....
    Με συγχωρείτε αλλά είμαστε και πολύ Μαλάκες....

    • Advisor avatar
      Advisor @ Αεροπόρος 06/08/2012 10:42:37

      Και οι διακοπές συνεχίζονται!!!!
      Ο τύπος είναι γεννημένος για διακοπές!!!
      Θυμάστε εκείνη την προτροπή προς τους υπουργούς του "Να πάτε διακοπές!!!" το καλοκαίρι του 2010 τότε που στην πραγματικότητα θα έπρεπε να "καίγεται ο κ@λος" τους και ο ίδιος ο ΓΑΠ είχε κάνει συνολικά διακοπές 25 εργασίμων ημερών "παρά θιν αλός";;;

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ Κ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ Κ. 05/08/2012 12:24:34

    Aν αυτό το περιστατικό είναι αληθινό, τότε μιλάμε για σκάνδαλο πρώτου μεγέθους. Σε μια σοβαρή ευρωπα'ι'κή χώρα ο αντίστοιχος Παπανδρέου θα είχε συγχαρεί τον καπετάνιο για την επαγγελματική του ευσυνειδησία και αμεροληψία. Εδώ απαίτησε και, το χειρότερο, πέτυχε την απόλυσή του. Άλλος ένας άνεργος, λοιπόν, εξαιτίας του Παπανδρέου και άλλη μια απόδειξη ότι στην χώρα μας δεν πάσχει μόνον ο δημόσιος τομέας αλλά και ο πολυδιαφημιζόμενος ιδιωτικός.

  14. βασίλης avatar
    βασίλης 05/08/2012 13:08:51

    Επιτέλους πότε θα αλάξουμε νοοτροπία και ο καθένας μας θα σέβεται τον
    συμπολίτη του, και την δουλειά του? Ποιοί νομίζουν οτι είναι τέλος πάντων όλοι
    αυτοί ? μήπως είναι οι μοναδικοί άνθρωποι επι γής και όλοι να κάθονται σούζα?
    "ΟΥΣΤ ΡΕ ΑΠ' ΕΔΩ" σε πιά άλλη χώρα έχουν την εντύπωση οτι γίνονται τα ίδια?
    "ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙΤΕ
    ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΗΣ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ".

  15. evola avatar
    evola 05/08/2012 13:20:51

    Απλα αν ο καπετάνιος δεν έκανε τέτοια δήλωση δεν θα ξαναβρίσκε δουλειά απο το συναφή των "εφοπλιστών" του γλυκού νερού του Αιγαίου που το ΠΑΣΟΚ τους έκανε μάγκες

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ evola 05/08/2012 13:30:10

      Γιατί,ὅλα τά ''συναφή τῶν ἐφοπλιστῶν'' φοβοῦνται ἀκόμη τόν Παπανδρέου;

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/08/2012 13:47:28

    Τζέφρυ, σε καϊκι πρέπει να ταξιδέψεις όπως τα πολύχρωμα σκουπίδια που ελληνοποιεί το κόμμα σου.

  17. rollin avatar
    rollin 05/08/2012 14:30:08

    Εδω ο Κουλουρης τοσα χρονια εκτος εβριζε τους παντες θα κολωσει ο τζεφρυ; Ο ανθρωπος με μια υπογραφη αλλαξε την ζωη των πολιτων μια χωρσς.

  18. Εύα avatar
    Εύα 05/08/2012 15:37:47

    Καλά βρε παιδιά..αντί να αναγνωρίσετε το μεγαλείο του Γαπ, να καταδεχτεί να ταξιδέψει με ένα απλό, μικρό, ασήμαντο δελφινάκι, τον κατηγορείτε που δεν πρόλαβε να βγάλει εισητήριο...
    ΥΓ: Ηθικόν συμπέρασμα: ακόμα και τίποτα να μην κάνει ο Γαπ, φέρνει καταστροφή...πάει η δουλειά του ανθρώπου...

  19. Εύα avatar
    Εύα 05/08/2012 15:40:54

    αχαχαχαχα! αντί για πλώρη, αυτός θα έβαζε πρύμνη να ταξιδέψει...

  20. nikolas avatar
    nikolas 05/08/2012 16:46:55

    Οι λαθρεπιβάτες στη θάλασσα και για να το κάνουμε πιο πιασάρικο περπάτημα στη σανίδα πρώτα! Η αντιβίωση για τους πρασινιφρουρούς δε βρέθηκε ακόμα;

  21. Φελίζα avatar
    Φελίζα 05/08/2012 18:38:42

    Πολύ λυπήθηκα που εξ αιτίας ενός τέτοιου γεγονότος - χωρίς να εξετάζω το ποιός πταίει - χάλασε το ταξίδι του ΓΑΠ .
    Θα πρότεινα να διοργανωθεί τουλάχιστον ένας τηλεμαραθώνιος για την συγκέντρωση σεβαστού ποσού, το οποίο θα καλύψει τα ναύλα του ΓΑΠ, για τις απαραίτητες καλοκαιρινές του αποδράσεις στα ελληνικά νησιά.

    • tak avatar
      tak @ Φελίζα 06/08/2012 20:09:16

      Καλή μου Φελίζα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Κάτι να γίνει για το παιντί... Ο Δαναός να κάνει μια συναυλία ενίσχυσης... Ξέρει αυτός...

  22. Jim Bim avatar
    Jim Bim 05/08/2012 22:39:25

    Ξερεις ποιος ειμαι εγώ ???? ο ΓΑΠ ....

  23. Διας avatar
    Διας 05/08/2012 23:51:14

    Σιγά μην στεναχωρηθεί ο ΓΑΠ και άλλες φορές τον έχουν σχολιάσει αλλά αυτός μας γράφει στα ..Αρχ....α του. κάποιο αλλά ταξιδάκι θα προγραμματίζει προκειμένου να χαλαρώσει...
    Μπράβο ρε ΓΑΠ αφού έχεις βρει τόσους κουτούς, δηλαδή εμάς και μας δουλεύεις είσαι μάγκας...

  24. avanti avatar
    avanti 06/08/2012 10:19:19

    Παλιότερα νομίζω όσους έμπαιναν στα πλοία χωρίς να έχουν πληρώσει εισιτήριο τους πέταγε ο καπετάνιος στην θάλασσα, δεν ισχύει πιά?

    Να το κάνουμε γνωστό στο εξωτερικό όσο περισσότερο μπορούμε, να γίνει ρόμπα, ο πρώην πρωθυπουργός της Ελλάδας δεν πληρώνει εισιτήριο ενώ κατηγορούσε τους Ελληνες τεμπέληδες και διεφθαρμένους!!