07/09/2009 12:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο δώρο του Αλαβάνου στο ΠΑΣΟΚ



Την απόφασή του να μην είναι υποψήφιος στις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου γνωστοποίησε με λιτή ανακοίνωσή του ο Αλέκος Αλαβάνος, απόφαση που αναμένεται να προκαλέσει νέα αναστάτωση στην παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ

Εξάλλου, όπως επισημαίνει και www.enimerosi24.gr  μετά την απόφαση που πήραν στον ΣΥΡΙΖΑ να μην υπάρχει «αρχηγός», «ηγέτης», «επικεφαλής» ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε στο ψηφοδέλτιο που θα κατεβάσει το συμμαχικό σχήμα στις εκλογές προκύπτει σοβαρό πρόβλημα στις τηλεοπτικές εμφανίσεις του Α. Τσίπρα. Σύμφωνα με την απόφαση θα είναι έστω και άτυπα ο «πρώτος» τη τάξει υποψήφιος του σχήματος. Από την στιγμή που επισήμως δεν υπάρχει αρχηγός, ο Α. Τσίπρας εισέρχεται στις διατάξεις του νόμου και μπορεί να κάνει μόνο μια τηλεοπτική εμφάνιση σε κάθε κανάλι όπως όλοι οι «απλοί» υποψήφιοι. Ακούγεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ζητήσει από τον Προκόπη Παυλόπουλο να γίνει «παράκαμψη» (sic) του νόμου ώστε ο Α. Τσίπρας να λάβει το «τηλεοπτικό χρίσμα» του αρχηγού κόμματος και να μην υπάρξει περιορισμός. Ο νόμος προβλέπει απεριόριστες εμφανίσεις για τους αρχηγούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. palios avatar
    palios 07/09/2009 12:33:17

    H Νάντια Βαλαβάνη τον συμβούλευσε; Που απο το ΚΣ της ΚΝΕ παλιά βρέθηκε αργότερα στο Συγκρότημα Λαμπράκη και κρατούσε τις επαφές με τον Αλέκο;

  2. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 07/09/2009 13:03:19

    Και τι περιμένατε να κάνει από τους αριστερούς με βίλες στην Πεντέλη;

    Αν δεν το δείτε κάποια στιγμή και στο ΠΑΣΟΚ!

    Τεσπα τα λέγαμε και αυτά όπως και ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αφού απέτυχαν οι νταβάδες να το ανεβάσουν για να ελέγξουν το ΓΑΠ τώρα το θέλουν και εκτός βουλής, τα συμπεράσματα δικά σας.

  3. Μάρκος avatar
    Μάρκος 07/09/2009 13:11:39

    Γι'αυτό ο Αλέξης εμφανίστηκε με μπλουζάκι Timberland; Ως αρχηγός;

  4. Βασίλης avatar
    Βασίλης 07/09/2009 13:16:04

    κάποτε είπε για τη συνεργασία "δεν θα κατέβω στη κόλαση".
    Αλέκο τώρα αφήνεις πίσω σου κόλαση...καλά ξεμπερδέματα
    σε λίγο θα κάνουν ουρά τα στελέχη σας στην Ιπποκράτους...κατάντια

  5. san avatar
    san 07/09/2009 14:45:39

    απο το κείμενο, δεν προκύπτει ποιό ακριβώς είναι το "δώρο" Αλαβάνου... επειδή δεν κατέρχεται ως υποψήφιος; δηλαδή εάν ήταν ένας απο τους πολλούς υποψήφιους του ΣΥΡΙΖΑ, θα ανέκοπτε την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία; μήπως υπερβάλουμε;

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 16:41:21

    Ποια η διαφορα Συνασπισμου και Συριζα σημερα που μιλαμε? Εχει καταλαβει η γνωριζει κανεις ??

    ΠΠ

  7. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 07/09/2009 18:07:38

    Να πω ότι η μη υποψηφιότητα ήταν "δεδομένη" μετά την απόφαση του ΣΥΝ που ακροβατεί μεν αλλά βάζει στη γωνία τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Δεν του βγήκε το σενάριο της... πρωθυπουργοποίησης σε συμμαχία ΠΑΣΟΚ ΣΥΝ περνά στην "εφεδρεία".
    Κανείς δεν θα... κλάψει!
    Άλλωστε δοτός ήταν κι αυτός! Τον έσπρωξε το Αριστερό Ρεύμα του ΣΥΝ χωρις να είναι δικός τους. Ακόμη και τα ΜΜΕ το ξέρουν άλλο αν δεν το λένε.
    Αναρωτιέμαι πότε ο Λαφαζάνης θα ξεπεράσει το σύνδρομο του... δεύτερου

  8. αντί avatar
    αντί 07/09/2009 18:46:33

    Ο λαϊκισμός και η ειρωνεία περισσεύουν βλέπω, από άτομα που κατά πάσα πιθανότητα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/09/2009 20:00:11

    ο Αλαβάνος ηταν "μια κάποια λύση" για κάποιους αριστερούς, ρομαντικούς ψηφοφόρους ανω των 50. Τώρα που "έφυγε" ο Παπαγιαννάκης, λακίζει και ο Αλαβάνος τρέχα γύρευε ( ψηφοφόρους). Μιλάμε για νέους ψηφοφόρους οχι τη βάση 2,70- 3% που ψηφίζει αριστερά ούτως ή άλλως, αλλά οχι ΚΚΕ.

    Να αυξήσει τα ποσοστά του στους νέους δεν το βλέπω! Μια μικρή δυνατότητα υπάρχει βέβαια εάν ανακηρυχθεί ο Τσίπρας 'τηλεοπτικός αρχηγός'.

    Αλλά την ουσία - τον μπακλαβά γωνία - που ψάχνουν οι ψηφοφόροι την έχασαν οι σύντροφοι. Πάνω απο 1,5 χρόνο αντί να πλησιάσουν τα προβλήματα του πολίτη εν μέσω οικονομικής κρίσης, ασχολούνται με την δυ-αρχία και τις λοιπές συνιστώσες. Ασε που δεν κατάλαβαν γιατί έχασαν τις Ευροεκλογές.

    Ξέρω ου ολίγους που ψήφιζαν σταθερά ΣΥΝ έτοιμους να στηρίξουν ΠΑΣΟΚ.

    Θα κάνει την έκπληξη ο ΣΥΡΙΖΑ/ΣΥΝ μέχρι τις εκλογές; Δεν νομίζω.