17/05/2009 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο γκάλοπ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Το http://www.ellinikiafipnisis.blogspot.com/ διαμαρτύρεται για τα γκάλοπ που γίνονται στην Ελλάδα:

Νέα Δημοσκόπηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τα Ελληνικά κόμματα, εν όψη Ευρωεκλογών, τα αποτελέσματα της οποίας διαφέρουν κατά πολύ από τα αποτελέσματα των Ελληνικών Δημοκοπικών εταιριών. Γιατί όμως τέτοια μεγάλη διαφορά , προς τα κάτω, εστιάζεται συγκεκριμένα και συνεχώς σε ένα κόμμα μόνο; Γιατί μόνο το ΛΑ.Ο.Σ είναι συνεχώς κάτω του 5,5% στις Ελληνικές Δημοσκοπήσεις, ενώ και στη νέα Δημοσκόπηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ανεβαίνει στο 8,6%;

Συγκεκριμένα όπως μπορείτε να δείτε το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει 38%, η ΝΔ 32%, το ΚΚΕ 8,7%, το ΛΑΟΣ 8,6%, ο ΣΥΡΙΖΑ 7,1% και οι Οικολόγοι 6%. Γιατί λοιπόν κύριοι Δημοσκόποι προσπαθείτε να αποπροσανατολίσετε τον κόσμο και να δημιουργήσετε στρεβλές εντυπώσεις περί της αποδοχής ή μη των υποψήφιων κομμάτων; Τροφή για σκέψη...!

Επισκεφθείτε την επίσημη σελίδα για να δείτε: http://www.predict09.eu/default/en-us/state_analyses.aspx#greece

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μπάμπης avatar
    μπάμπης 17/05/2009 22:43:47

    ψήφισα μόνο μια φορά, όταν ήμουν στρατό και ήταν αναγκαστικό για όλους. το κόμμα των πειρατών όμως στη σουηδία ή μια ψήφο στο ηρωικό sinn feinn θα την έριχνα.

  2. 3Π avatar
    17/05/2009 22:57:39

    όπα βρε παιδιά του antinews.

    Από πότε αναδημοσιεύετε σχόλια του ellinikiafipnisis; Έχετε δει περί τίνος πρόκειται; Πάλι τα ίδια;

  3. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 23:07:07

    @3Π Ποια ίδια; Δεν κατάλαβα; Οταν μας στέλνουν κάτι που θεωρούμε σωστό θα το ανεβάζουμε. Θέτει ένα πρόβλημα κι εμείς το βρίσκουμε ενδιαφέρον. Απάντησε του αν έχεις αντίρρηση. Και δεν κατάλαβα; Εκτός νόμου ειναι το ΛΑΟΣ;

  4. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 23:24:02

    Φακτορα πολυ επιθετικος βγαινεις αποψε!!!Σε παρακαλω λυπησου τους συνομιλητες μας Σπατζιωτη -orestio και κατι καινουργια φρουτα τελευταιας σοδιας!!!!Ολους αυτους τους αναγκαζεις να μη βγουν μεχρι τις ευρωεκλογες απο το καβουκι τους...Θα μας λειψουν!!!!

  5. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 17/05/2009 23:28:11

    @ΦΑΚΤΟΡΑ
    Είναι ήδη απαράδεκτος ο εσμός των δημοσκόπων στην Ελλάδα, αλλά να βαφτίζεται μια εταιρεία δημοσίων σχέσεων ως δημοσκόπος του ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΎ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ είναι τουλάχιστον άθλιο. Είχε ξαναβγεί πριν από λίγο καιρό στου Παπαγιάννη και ήταν ιδια!!!!

    Για την αξιοπιστία του ANTINEWS πρέπει η ανάρτηση να απορριφθεί.

    Προφανώς η διάδοσή της σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό μπλογκς δείχνει τον φόβο κάποιων για την επόμενη μέρα.

  6. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 00:14:58

    @5 Οπως και να τοκανουμε κυριε Γραφιδη κατι παρα πανω θα ξερουν και απο μενα και απο εσενα..Η αξιοπιστια του ANTINEWS δεν κρινεται απο την αναρτηση καποιου αλλου.ΤοANTINEWS δεσμευεται μονο απο αυτα που φερουν την υπογραφη του ανεξαρτητα εαν συμφωνεις η δεν συμφωνεις εσυ η εγω η οποιοσδηποτε αλλος..Αυτα λεει η δεοντολογια νομιζω!!

  7. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 18/05/2009 00:34:09

    @6 Jimmy L
    Είπα πολύ απλά ότι ΔΕΝ είναι δημοσκόπηση του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου. Ανήκει σε κάποια εταιρεία δημοσίων σχέσεων.
    Αν το ANTINEWS θέλει, μέσω της αναδημοσίευσης μιας καταφανώς ψευδέστατης είδησης, να ενταχθεί στο παιχνίδι της εν λόγω εταιρείας, εγώ δεν έχω να πω τίποτα, απλά κρίνω.

  8. 4Π avatar
    18/05/2009 00:49:13

    Ενδιαφέρουσα η επιλεκτική λογοκρισία στα σχόλια βάσει του Ονόματος του σχολιαστή.

  9. 4Π avatar
    18/05/2009 00:50:19

    @φακτορΧ
    ποια ίδια; τότε που το antinews διαφήμιζε τον εθνικοσοσιαλιστικό Πατριωτικό Σύλλογό «Θερμοπύλες»

  10. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 00:50:36

    @7 Δεν πιστευω οτι το ANTINEWS θελει να ενταχθει στο παιχνιδι της οποιασδηποτε εταιρειας αλλα δεν θελω να συνεχισω την υπερασπιση του....Οτι ειναι καταφανεστατα φευδεστατη η ειδηση απο που προκυπτει??Δεν εχεις υπο οψη σου ολα τα γκαλλοπ??

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/05/2009 09:16:37

    Η ...νεκροψια θα δειξει και εγω σας λεω οτι θα ειναι πανω απο 5,5.
    Ο Αδωνις και ο Βοριδης,εχουν περαση.Ακουστε με.
    Ετσι κι αλλοιως,λιγες μερες μεινανε,οποτε,προς τι το μισος;
    Και στο φιναλε,δε βγαζουμε κυβερνηση.

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/05/2009 09:56:06

    @3,4,ή 5Π, η Δημοκρατία που ονειρεύεσαι, με αποκλεισμούς σύμφωνα με πολιτικά κριτήρια, έχει καταρρεύσει από το 1989.

  13. lypon avatar
    lypon 18/05/2009 10:56:28

    Λοιπόν, μερικές διευκρινίσεις περί της ‘ερεύνης’…

    Η μεθοδολογία που ακολουθήσανε συνίσταται στο να βγάζουν το μέσο όρο από τις δημοσκοπήσεις της περιόδου κοντά στις εκλογές, υποθέτω λίγο πάνω από ένα μήνα. Ο μέσος όρος δεν προκύπτει άμεσα, αλλά περνάει από μια επεξεργασία που ενισχύει ελαφρά τα ποσοστά των μικρών κομμάτων, γιατί έχει παρατηρηθεί ότι γενικά στις δημοσκοπήσεις κάπως υπερτονίζεται η δύναμη των μεγάλων κομμάτων.

    Παραθέτω: Second, we developed a statistical technique to work out the best ‘predictors’ of these national party vote-shares. We found that the most accurate model of party performance in European Parliament elections is to start from the opinion polls close to the elections, and then modify predictions made on the basis of these polls with information about the vote-share a party received at the previous national election, whether a party is in government, whether a national party is an anti-European party, and whether the European election was held within a year of a previous national election. Put another way, in all previous European Parliament elections, opinion polls are reasonable predictors of party performance, but tend to overestimate support for large governing parties, and underestimate support for small parties and anti-European parties. In a sense, our statistical model ‘corrects’ the opinion poll data and leads to more accurate prediction of European Parliament results.

    Για ολόκληρη τη μεθοδολογία, κοιτάξτε στο
    http://www.predict09.eu/default/en-us/page2.aspx

    Με άλλα λόγια, νομίζω πως η 'ευρωπαϊκότητα' της έρευνας υπερτονίζει τα ποσοστά του ΛΑΟΣ. Αλλά, έτσι ή αλλιώς, κοντός ψαλμός αλληλούια...

    Αν θέλετε να αναρωτηθείτε ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ για κάτι, αναρωτηθείτε γιατί υπερπροβάλλεται το ΛΑΟΣ (με το Μπουμπούκο και τα άλλα λελούδια) από όλα τα κανάλια, κυβερνητικά και μη...

  14. zapata avatar
    zapata 18/05/2009 12:03:04

    κατσε να παρει 4% ο Καρατζαφέρης και ευχαριστημένος να είναι...Και η πλάκα είναι πως το ξέρει πως δεν πάει καλά εξ ου και προσκύνησε αμερικανούς, μπιντελμπεργκ και "οικονομικούς" παράγοντες με την επιλογή Τζαβέλα.

  15. lypon avatar
    lypon 18/05/2009 12:49:16

    Και γιατι σε παραξενεύει βρε Zapata; Η ακροδεξιά στην Ελλάδα, για να μην πω οι Έλληνες πολιτικοί συλλήβδην, πάντα ξεπουλημένοι ήντουσαν...

    Στον ένα ή τον άλλο, δεν έχει σημασία. Πάντα υπηρέτες ξένων συμφερόντων.

  16. niaou avatar
    niaou 18/05/2009 13:12:20

    αφεντάδων.

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/05/2009 20:10:53

    Ετσι ε;
    Η ακροδεξια και μπλα μπλα μπλα.
    Οταν οι ΚΚΕδες,εδιναν τη Μακεδονια στο Σταλιν με το ψηφισμα ξεφτιλα,εκεινοι ηταν καλοι,ε;
    Ασε ρε φιλε,ανοιξε τα ματια σου,απο τις τσιμπλες που κατσανε.