#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2008 15:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο ατόπημα με τη διαβίβαση της δικογραφίας


Σε επίπεδο ...πταίσματος εξέπεσε η δικογραφία


 

________________________________________________ 

Με πρωτοφανές και απαράδεκτο σχήμα διαβιβάστηκε τελικά η επίμαχη δικογραφία για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου στην Βουλή. Στο διαβιβαστικό έγγραφο της Εισαγγελίας Εφετών προς την Βουλή αναφέρεται ότι η δικογραφία διαβιβάζεται «λόγω των διατυπωμένων έστω και ατύπως αιτημάτων βουλευτών, να τελούν εν γνώση ενόψει των δύο ψηφοφοριών αλλά και επικαλούμενοι άρθρο (147) του κώδικα ποινικής δικονομίας ότι η δικογραφία μπορεί να ζητηθεί από οποιονδήποτε έχει έννομο συμφέρον».

Με άλλα λόγια,  «η υπόθεση εξέπεσε από το συνταγματικό της επίπεδο, σε επίπεδο προδικασίας πταισματοδικείου» (!!!) σχολιάζουν έγκριτοι νομικοί κύκλοι.

Τι άλλο να πούμε εμείς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 22/10/2008 15:48:26

    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΛΕΠΩ ΔΙΚΟΓΡΑΦΕΙΑ ΠΤΑΙΣΜΑΤΟΣ..... ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΜΕ ΝΤΑΛΙΚΑ!!
    ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΤΟ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.... ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΤΡΙΑΞΟΝΙΚΟ ΕΠΙΚΑΘΥΜΕΝΟ!!!

  2. Lara avatar
    Lara 22/10/2008 15:50:29

    Εχετε για βρυσουλες.....

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 22/10/2008 15:51:58

    Η κατάφωρα αντισυνταγματική ενέργεια εκ μέρους της Δικαιοσύνης να απαγορεύσει στο οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο μέρος να πάρει τη δικογραφία για το μέγα σκάνδαλο των υποκλοπών (πολύ μεγαλύτερο από όλα όσα έχουν βγεί), δεν μας λέει τίποτα;

  4. πταισμα avatar
    πταισμα 22/10/2008 15:55:53

    Στροφή των ταμείων σε προθεσμιακές καταθέσεις

    22/10/2008
    08:28


    Της Ρούλας Σαλούρου

    Ένεση ρευστότητας προς τις εμπορικές τράπεζες αναμένεται να αποτελέσει μέρος ή ακόμη και το σύνολο των περίπου τα 13,5 δισ. ευρώ από τα διαθέσιμα των ασφαλιστικών οργανισμών, που βρίσκονται σήμερα κατατεθειμένα στην Τράπεζα της Ελλάδος....
    απο capital.gr

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΙΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ?
    ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ..

  5. Factorx avatar
    Factorx 22/10/2008 16:02:57

    «Αυτή τη στιγμή δεν τίθεται θέμα αναβολής της συζήτησης της ερχόμενης Παρασκευής επί του αιτήματος για σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής», δήλωσε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Φώτης Κουβέλης.

    Ωστόσο, -όπως είπε- η στάση του κόμματος θα συναρτηθεί από τη δυνατότητα που θα δοθεί στους βουλευτές να αξιολογήσουν το σχετικό φάκελο και από τον όγκο του φακέλου.

    Τέλος, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κατέληξε ότι η τελική στάση του κόμματος θα αποφασιστεί στη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας αύριο το πρωί.

  6. rs avatar
    rs 22/10/2008 17:24:36

    θα ξέρετε φυσικά το ανέκδοτο που τελειώνει.."γυναίκες μπορεί να μην έχουμε αλλά από οργάνωση..."
    Ε! κάπως έτσι είναι και ο "Νόμος περί Ευθύνης Υπουργών".
    Έχει δε και κάτι εκφράσεις!!! Μούρλια.
    ΑΜΕΛΛΗΤΙ.Ε! οσο να πείς έχουν το κάτι τις τους.

  7. nas avatar
    nas 22/10/2008 18:29:48

    Απλώς, με την διαπλοκή αι τον εναγκαλισμό κυβέρνησης και δικαστών επαναφέρουν στην μνήμη όλων το σύνθημα: Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ!

  8. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 22/10/2008 19:09:09

    Φίλε Nas, το σύγχρονο σύνθημα έπρεπε να είναι :
    O λαός δεν ξεχνά την ΠΑΣΟΚΟΔΕΞΙΑ.

  9. salmonellas avatar
    salmonellas 22/10/2008 19:16:00

    Re Karamanlako, esy evales ton Sanida na prokalei to lao, i to kanei monos tou?

  10. nas avatar
    nas 22/10/2008 20:40:50

    @8:φίλε που φέρεις και ηρωϊκόν επίθετο, αυτή η λέξη που έπλασες δεν υπάρχει. Η δεξιά είναι αυτή που βλέπεις γύρω σου στα 5 τελευταία χρόνια. Βγήκε με ψέματα, πολιτεύτηκε με πιέσεις και εκβιασμούς προς τους νταβατζήδες μέχρι που τα βρήκε, εξασφάλισε την ανοχή των δικαστών τους οποίους και χρησιμοποιεί και ΕΚΛΕΨΕ. Τώρα παίζει ξανά με τους δικαστές, πλήν όμως το σύνθημα ξενάρχεται στο προσκήνιο δυνατά: Ο ΛΑ-ΟΣ ΔΕΝ ΞΕ-ΧΝΑ ΤΙ ΣΗ-ΜΑΙ-ΝΕΙ ΔΕ-ΞΙΑ!!!

  11. thanos avatar
    thanos 22/10/2008 22:33:40

    8-Αθ. Κλάρας
    October 22nd, 2008 at 7:09 pm

    Αυτο ειναι γνωμη σου...αλλα τα ντολμαδακια ειναι τετελεσμενο γεγονος...-))

  12. leon avatar
    leon 23/10/2008 09:57:30

    Κλαρας...Εγραψες!!!!!

  13. salmonellas avatar
    salmonellas 23/10/2008 12:20:34

    Με διασκεδαζει ο συνεχιζομενος ευτελισμος της Βουλης απο εγκαθετο στη δικαιοσυνη επιλογης Θοδωροκωστακη. Ο Σανιδας ισχυριζεται οτι δεν υπαρχει το παραμικρο ιχνος υπουργικης ευθυνης ενω ο τυπος βοα και η Ελλαδα διερωταται αν του ανεθεσε να υποκαθιστα τη Βουλη, η οχι. Περιμενουμε να δουμε λοιπον μεχρι που θα τραβηξει αυτη η προκληση απο μια κυβερνηση που κινειται εξω απο τα ορια κοινοβουλευτικης ανοχης.