#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2011 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο Συμβόλαιο με τον λαό το "Ζάππειο 2"



Νέο Συμβόλαιο, προοπτικής και ελπίδας, ανάταξης της οικονομίας και της κοινωνίας που προτείνουμε σε όλους τους Έλληνες θα είναι το "Ζάππειο 2" δήλωσε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς κατά την διάρκεια ομιλίας του σε  συγκέντρωση αποστράτων   των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας



Προετοιμαζόμαστε, εντατικά, συλλογικά και συντονισμένα σε όλους τους τομείς και όλα τα επίπεδα. Όπως γνωρίζετε, ολοκληρώνεται, τις ημέρες αυτές, η επικαιροποίηση του οικονομικού μας προγράμματος και, την ερχόμενη Πέμπτη, στις 12 Μαΐου, θα το παρουσιάσουμε στο Ζάππειο.  Λαμβάνει υπόψη τις σημερινές αντίξοες συνθήκες. Προβλέπει στοχευμένες δράσεις, που μπορούν να εφαρμοσθούν σύντομα και να έχουν μετρήσιμα αποτελέσματα.  Αναπτύσσει μέτρα, δράσεις και πολιτικές, που μπορούν να βγάλουν τη χώρα από την κρίση. Αναπτύσσει, με μια φράση, πολιτικές Προοπτικής και Ελπίδας. Πολιτικές Ανάταξης της Οικονομίας, Ανάτασης της Κοινωνίας και Αξιοπρέπειας για κάθε πολίτη. Αυτό είναι το Νέο Συμβόλαιο, που προτείνουμε σε όλους τους Έλληνες.

Θα αποκαταστήσουμε το κομμάτι της εθνικής κυριαρχίας που υποθήκευσε, με το Μνημόνιο, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

Κατά την διάρκεια της ομιλίας του ο κ. Σαμαράς αναφέρθηκε εκτενώς στα εθνικά θέματα και τις επιπτώσεις σε αυτά του Μνημονίου και είπε μεταξύ άλλων:

Ασκούμε υπεύθυνη κριτική και αναπτύσσουμε ρεαλιστικές προτάσεις. Τόσο στο εσωτερικό, όσο και στις συναντήσεις μου με ξένους ηγέτες, υποστηρίζω και προωθώ θέσεις που υπηρετούν τα συμφέροντα της Πατρίδας μας.

Για την Οικονομία, για την Εξωτερική Πολιτική.

Για την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης, για τα εθνικά μας δίκαια.

Ξέρετε ότι το διεθνές περιβάλλον είναι εξαιρετικά φορτισμένο.

Όλα τα Εθνικά μας θέματα είναι ανοιχτά.

Η Τουρκία συνεχίζει να προκαλεί και να επιβεβαιώνει, σε κάθε ευκαιρία, ότι αμφισβητεί ευθέως Εθνικά κυριαρχικά μας δικαιώματα. Η στάση της απέναντι στην Ελλάδα, είναι προβληματική και προκλητική.

Θέλω να τονίσω ότι η συνέχιση της «μυστικής διπλωματίας» είναι ακατανόητη.

Περιπλέκει τα πράγματα και μπορεί να αποβεί εξαιρετικά επιζήμια.

Οι προχθεσινές αναφορές του υπουργού Εξωτερικών ότι η Ελλάδα δεν προτίθεται να καθορίσει άμεσα ΑΟΖ για να μην επιβαρυνθούν οι συνομιλίες, μας προκαλεί έντονη ανησυχία. Αρνείται να ενεργοποιήσει ένα διεθνώς κατοχυρωμένο δικαίωμα της Πατρίδας μας. Στέλνει λάθος μηνύματα στην απέναντι όχθη. Και τα λανθασμένα μηνύματα έχουν αρνητικές επιπτώσεις.

Απορρίπτουμε κατηγορηματικά την αξίωση της Τουρκίας για μοιρασιά στη μέση.

Επιμένουμε ότι η ανακήρυξη ΑΟΖ κατοχυρώνει πλήρως τα εθνικά μας συμφέροντα στο πλαίσιο του Διεθνούς Δικαίου.

Και αυτό μπορεί και πρέπει να γίνει άμεσα.

Θέλω, για μία ακόμα μέρα, να επαναλάβω ότι οι προσπάθειες για τη βελτίωση των Ελληνοτουρκικών σχέσεων είναι κατανοητές μόνον εάν βασίζονται στο σεβασμό των Διεθνών Συνθηκών, του Διεθνούς Δικαίου και του Δικαίου της Θάλασσας.

Απέναντι στην τουρκική προκλητικότητα, η χώρα μας δεν μπορεί παρά να αντιτάσσει μια σταθερή πολιτική αποτροπής.

Με ισχυρές και αξιόμαχες Ένοπλες Δυνάμεις.

Αλλά και με ξεκάθαρες «κόκκινες γραμμές» από τις οποίες δεν κάνουμε ούτε ένα βήμα πίσω. Αλλά και με γαλάζιες γραμμές που αφορούν στην προώθηση των δικαίων μας.

Στην Κύπρο, στο Αιγαίο, στο Σκοπιανό, αλλά και σε ό,τι αφορά

τα δικαιώματα του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού.

Δεσμευόμαστε ότι δεν πρόκειται να παζαρέψουμε ποτέ την περηφάνια της Πατρίδας και την Αξιοπρέπεια των Ελλήνων.

Ενωμένοι, αποφασιστικοί και υπεύθυνοι εργαζόμαστε για να αποκαταστήσουμε το κομμάτι της εθνικής κυριαρχίας που υποθήκευσε, με το Μνημόνιο, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

Να ξαναφέρουμε στους Έλληνες την Εθνική Αυτοπεποίθηση.

Να ξαναζωντανέψουμε τη χαμένη Ελπίδα.

Όλοι μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε.

Και θα τα καταφέρουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. saltcity avatar
    saltcity 05/05/2011 15:06:07

    "Οι προχθεσινές αναφορές του υπουργού Εξωτερικών ότι η Ελλάδα δεν προτίθεται να καθορίσει άμεσα ΑΟΖ για να μην επιβαρυνθούν οι συνομιλίες, μας προκαλεί έντονη ανησυχία. Αρνείται να ενεργοποιήσει ένα διεθνώς κατοχυρωμένο δικαίωμα της Πατρίδας μας. Στέλνει λάθος μηνύματα στην απέναντι όχθη. Και τα λανθασμένα μηνύματα έχουν αρνητικές επιπτώσεις.

    Απορρίπτουμε κατηγορηματικά την αξίωση της Τουρκίας για μοιρασιά στη μέση.

    Επιμένουμε ότι η ανακήρυξη ΑΟΖ κατοχυρώνει πλήρως τα εθνικά μας συμφέροντα στο πλαίσιο του Διεθνούς Δικαίου.

    Και αυτό μπορεί και πρέπει να γίνει άμεσα. "

    Εύγε. Μαζί σου όλη η Ελλάδα.

  2. juliet avatar
    juliet 05/05/2011 15:14:28

    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!!
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

  3. Ανανιας avatar
    Ανανιας 05/05/2011 15:23:44

    Και μετα ξυπνησες αγαπητε Αντωνη.

    Ο Ομπαμα τα ξερει αυτα ?

    • noldor avatar
      noldor @ Ανανιας 05/05/2011 15:27:15

      Θα του τα πούμε να τα μάθει.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Ανανιας 05/05/2011 15:31:07

      Καλά ούτε μια σοβαρή κριτική δεν μπορείτε να κάνετε; Συνθηματάκια σας καλά ντοράκια; Καλά λέει ο noldor. Θα του τα πούμε να τα μάθει, αν ξαναβγει βεβαίως προεδρος

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ανανιας 05/05/2011 15:39:31

      Και ποιος είναι ο Ομπάμα? Με τη φούσκα των τρις χρεών και το δολλάριο-αιθέρας (υπερπολλαπλάσιας αξίας γραμμάτια σε σχέση με τα αποθεματικά τους)? Που για να το παίξουν μάγκες σε καμιά φυλή στο Ταμτούμ ξοδεύουν σε μαζούτ και πυραύλους πολλαπλάσια χρήματα από αυτά που θα χρειαζόντουσαν για να μην ψοφάνε οι πολίτες τους σαν τα σκυλιά χωρίς περίθαλψη? Μόνο κάτι νεοφιλελεύθερα ασπόνδυλα γλύφουν πλέον τα Αμερικανάκια, αν η διεθνής κοινότητα είχε τα κοχόνες, ένα φου θα τους κάνανε και θα εξατμίζονταν.

      • Ανανιας avatar
        Ανανιας @ TopGunZ 05/05/2011 16:59:58

        Δηλαδη ο Ομπαμα δεν ειναι κανεις ενω ο Αντωνης ειναι καποιος ?

        Προσοχη,δεν ειμαι ουτε αμερικανακι,ουτε και Ντοριαιος.

        Απλως βλεπω τα πραγματα οπως ειναι και οχι οπως θα θελαμε να ειναι.

        Και η κατασταση ειναι εξαιρετικα δυσκολη,και οχι μονο πολιτικα,αλλα και στρατηγικα.

        Οταν ο Αντωνης δεν εχει πυγμη να καθαρισει τα του οικου του,νομιζετε οτι θα καθαρισει τα της Ελλαδας ?

        Το ευχομαι,μακαρι,αλλα πολυ αμφιβαλλω !

        Και δεν εχω κανενα να προτεινω.....

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Ανανιας 05/05/2011 18:52:13

          Απλά αναφερόμουν στη θεοποίηση των Αμερικάνων και της παντοδυναμίας τους. Μην ξεχνάμε ότι ο Καραμανλής, απείρως πιο χαμηλών τόνων άνθρωπος σε σχέση με τον Σαμαρά, τους την φόρεσε αρκετές φορές, αλλά δεν πρόσεχε τα στραβοπατήματα. Τώρα, και η γνώση υπάρχει και οι μάσκες έχουνε πέσει, και τα ΜΜΕ έχουνε φαλιρίσει, και ο κόσμος έχει αρχίσει να ξυπνάει, απλά είναι ακόμα μουδιασμένος από τα χαστούκια.

  4. Roter Platz avatar
    Roter Platz 05/05/2011 15:25:41

    Συγνωμην αλλα οταν λετε 0λ0ι μαζι ποιους εννοειτε ΑΚΡΙΒΩΣ δηλαδη.
    Για καντετο πιο εξειδικευμενα για να καταλαβουμε.
    Μηπως θα προεχει " η σωτηρια της Πατριδας " παλι ;
    Παντως ειμαι σιγουρος οτι εν ευθετω χρονω θα ακουσουμε τα γνωστα ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΦΕΛΛΩΔΗ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΧΥΠΟΠΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ.

    ΙΔΩΜΕΝ.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Roter Platz 05/05/2011 15:34:23

      Δικαίωμα του καθενός να αμφιβάλλει και φυσικά "ίδωμεν" όλοι. Οφείλουμε ωστόσο να ανγανωρίσουμε στον Σαμαρά πώς ό,τι έχει πει μέχρι σήμερα το έχει κάνει. Και ότι όσο ενισχύει την θέση του σε αυτό το μπ.... που λέγεται ΝΔ και όσο το ΠΑΣΟΚ καταρρέει οι θέσεις του γίνονται όλο και πιο σαφείς και καθαρές.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Roter Platz 05/05/2011 15:42:51

      Μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο δεύτερο επικαιροποιημένο ολοκληρωμένο πρόγραμμα σου βγάζει, η κυβέρνηση εδώ και 18 μήνες δεν έχει καταφέρει ούτε το "Λόλα, να ένα μήλο." να συντάξει, πόσο πιο συγκεκριμένος να γίνει? Και φυσικά πάντα προέχει η Πατρίδα, απλά με το Σαμαρά είμαστε σίγουροι ότι μιλάει για τη δική μας Πατρίδα!

  5. christof avatar
    christof 05/05/2011 15:34:02

    Ανανια Να ξυπνησουμε πρωτα εμεις απο το βαθυ υπνο 30ετιας για να καταλαβουμε τη σημενει, εθνικα δικαια , πατριδα ,βωμοι εστιες και προγονοι.

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/05/2011 15:39:10

    Ὡραῖα, 12 Μαϊου, ἀλλά.... τί ὥρα; Ἔχουμε νὰ κάνουμε καὶ τὰ κουμάντα μας.

    Ἐλπίζω νὰ μὴν εἶναι τὸ πρωί, ὥστε νὰ μποροῦν νὰ πᾶνε μόνο οἱ ἀργόσχολοι καὶ οἱ συνταξιοῦχοι θαμῶνες τῶν τοπικῶν ὀργανώσεων. Δῶστε live Σαμαρᾶ στὸν λαό.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/05/2011 23:42:30

      α, όλα κι όλα, απόγευμα ανοίγουν οι τοπικές, κανείς δεν σε εμποδίζει να πας, κι ας μην είσαι συνταξιούχος, ούτε αργόσχολος ... Το Ζάππειο πόσους θέλεις να χωρέσει?

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ δρόμος 06/05/2011 17:06:53

        ὅλοι οἱ καλοὶ χωρᾶνε. Ἂ μπά, ἔχουμε τόσους πολλοὺς ποὺ διώχνουμε καὶ κόσμο;;;

  7. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 05/05/2011 15:41:31

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 15:47:56

    H μονη στρατηγικη ειναι "This is Parta"... ετσι χοντρα ή πιο λαιτ οπως εχω γραψει... θα παρετε 300δις σε 25 χρονια σε ισοποσες δοσεις ολα μεσα-χοντρικη!

    Να βοηθησω λιγο τον εαυτο μου να καταλαβει καλυτερα??
    Ειμαι Ευρω, εγω και η Γερμανια.
    Χρωσταμε και οι 2 πολλα.
    Η Γερμανια Δανειζεται τσαμπα, εγω με 14%. Στο ευρω!!
    Ξαφνικα και Τεχνικα-Υπογεια, εγω - λενε οι αγορες - δεν μπορω να πληρωσω!
    Εαν εγω φουνταρω, το προβλημα το εχει η Γερμανια η οποια αν δε με σωσει!! θα αρχισουν να τη δανειζου ακριβοτερα οι Αγορες... διοτι θα χασουν την εμπιστοσυνη τους στο Ευρω και τη δυνατοτητα αποπληρωμων Δανειων Χωρων του Ευρω !!
    Θα γινει μυλος... χρεος-αυξημενο επιτοκιο-χρεος2-αυξη επιτοκιο2 κ.ο.κ.

    Το ρισκο οι Αγορες να Δανειζουν ακριβοτερα!!! οσπους σημερα Δανειζουν Τσαμπα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να μας χρεοκοπησουν!

    Εχω ξαναπει πολλες φορες να σκεφτομαστε οπως αυτοι !!!
    Εσεις αν ησασταν Αγορες τι θα κανατε νεξτ ντεϊ απο Ελληνικη Χρεοπκοπια??
    Θα ανεβαζατε το ρισκο του Ευρω, και θα ανεβαζατε καπακι 100-150μ.β. ολα τα επιτοκια της Ζωνης... κατ ελαχιστον.. και εξαρταται απο την Υπογεια Πληροφορηση.. αλλα εστω..!!!

    Ποιος θα κερδισει οι Αγορες ή οι Ευρωχωρες?? Μεσι εναντιον ποιου Ελληνα αμυντικου τετ α τετ.

    ΠΠ

    ολα αυτα χωρις καμια δικη μας διεκδικηση κλπ κλπ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 16:15:29

    Η Θοδωρα Μητσοτακη θελει εκλογες!!! αφηνει ανοικτα και τα ενδεχομενα...
    "εγω θα κανω οτι εντολη μου δωσει ο Ελληνικος λαος"
    Πονταρω στη φαντασια του Ελληνα !!! χαχαχααα

    ΠΠ

    • Loretta avatar
      Loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 18:00:29

      Ασε μας ρε ντορα....!!
      μια εντολη θα σου δωσει ο λαος!! ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/05/2011 16:23:37

    ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ-ΠΟΛΙΤΙΚΟ-ΑΡΧΗΓΟ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΕΤΣΙ, ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ: Ε, ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ....

    • Ανανιας avatar
      Ανανιας @ ΕΥΑ 05/05/2011 17:01:37

      Ειδες τι ειπες ?
      Σκεφτομαι !
      Κανονικα θα επρεπε να πεις ΞΕΡΩ ΟΤΙ ! !

  11. niknik avatar
    niknik 05/05/2011 16:41:27

    Δεν διάβασα τα σχόλια των συνομιλητών, δε θα σχολιάσω την ομιλία του Προέδρου, αλλά μόλις είδα τις φωτογραφίες από την εκδήλωση και η απορία μου είναι σε ποιούς απόστρατους απευθυνόταν!!!
    Η μισή αίθουσα ή τουλάχιστον μεγάλο μέρος της και μάλιστα στο πρώτο "τραπέζι" ήταν βουλευτές του κόμματος! Κάλεσαν, δηλαδή οι ανεκδιήγητοι, τους απόστρατους σε ομιλία και αυτό που τους ενδιέφερε ήταν να φωτογραφηθούν οι ίδιοι στην πρώτη σειρά!
    Η δουλειά των βουλευτών είναι να τριγυρνούν ανάμεσα στον κόσμο, αν μπορούν, αν έχουν τα κότσια, αν έχουν εμπεδώσει την επιχειρηματολογία του κόμματός τους και να τον πείσουν να επανέλθει ή να έλθει στους κόλπους του.
    Δεν είδα ΚΑΝΕΝΑΝ από τους καθήμενους στην πρώτη σειρά να το κάνει...
    Λυπάμαι αλλά με τέτοιες συμπεριφορές εκτίθεται ο πρόεδρος και το κόμμα!
    Μαζέψτε τους...

  12. tamam_87 avatar
    tamam_87 05/05/2011 17:11:42

    Θα με συγχωρεσετε, αλλα οσα Ζαπεια και να γινουν, τπτ δεν θα γινει.
    Τα ιδια ελεγαν ο Σημιτης, ο Κωστακης, ο Γιωργακης .... κλπ.
    Το συστημα, ετσι οπως με πολυ κοπο εχει στηθει τα τελευταια 35 ετη, δεν επιτρεπει σε κανεναν να ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ. Τελεία και παυλα.
    Στη θεση της ταδε, θα μπει ο δεινα.
    Ιδιοι ανθρωποι, κουφιοι ανθρωποι, ανικανοι ανθρωποι. Οχι Γιαννης, Γιαννακης. ΟΥΤΕ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΡΑ.
    Οση σχεση εχει ο Ρεππας με τις συγκοινωνιες, αλλη τοση εχει και ο Αβραμοπουλος με την υγεια.
    Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου (50+) ακουω για :
    φοροδιαφυγη
    ζωναρια
    μισθολογια
    προδοσιες
    υγεια
    ακτοπλοια
    τουρισμο κλπ κλπ κλπ
    πραγματα που παντα θα τα διορθωνε ο επομενος, λογω ανικανοτητας του προηγουμενου, που γυρισε για να διορθωσει τα λαθη που εκανε ο επομενος, οταν ηταν προηγουμενος.
    ( Τι ειπε ο Δωνης ????? )
    Μιλαμε για απιστευτες καταστασεις.
    Δεν βαρεθηκατε να τους βλεπετε τοσα χρονια, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ???
    Ποιοι διαχειριστηκαν το χρεος τοσα χρονια ???
    Την υγεια ??? Την Παιδεια ??? Την Ναυτιλια ??? κλπ κλπ
    Εγω ???, μηπως ολοι εσεις που προβληματιζεστε δικαια ??
    Σαφεστατα ΟΧΙ. Το προβλημα μας ειναι οτι εκλεγουμε και ασχολουμαστε
    με κατα βαση απατεωνες, κενους και ανικανους.
    πχ δεστε τι γινεται με τις προσφυγες των βουλευτων για τα λεφτα.
    Αν 5%, δεν δεχτηκε να κανει προσφυγη, αυτο δεν αναιρει τον χαρακτηρισμο.

    Πολυ απλα : ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ.

    Ποιος λογικος ανθρωπος πιστευε (πιστευει) οτι το σημερινο σκηνικο δεν ειχε στηθει πριν το 2009 ???
    Οι μαγκες (τρομαρα μας) απλως εκτελουν η θα εκτελεσουν το σεναριο.
    Και μαλιστα με πολυ κακη ηθοποιια.
    Το κακο ειναι οτι οι παραγωγοι δεν τους αφησαν να διαβασουν το ΤΕΛΟΣ !!!
    Κατι σα το "Δυτικα της Τουρκιας" σε καθημερινη βαση.

    Δεν υπαρχει ΟΡΑΜΑ. Μας καταστρεψανε και οτι απεμεινε.
    Δεν εχουν οραμα. Αν ειχαν, θα το ειχαμε δει τοσα χρονια !!!!
    Δυστυχως. Γιατι το μαγαζι ειναι γωνιακο. Κριμα.

    Και χωρις οραμα, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α !!!!!!!!

    • Loretta avatar
      Loretta @ tamam_87 05/05/2011 18:02:40

      Δηλ η προταση σου ειναι να μας κυβερνησει το χαος???

      αυτο το τα βαζω ολα σε ενα τσουβαλι ....μας εφερε εδω!!

      Τα ΜΜΕ ΠΕΤΥΧΑΝ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΤΟΥΣ!! ευγε πολιτη που αντιμετωπιζεις την ζωη σου ετσι.

      • tamam_87 avatar
        tamam_87 @ Loretta 05/05/2011 18:26:20

        ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΟΧΙ !!!!!!!!!!!!

        Δεν εμπιστευομαι ομως πλεον κανενα απο αυτη την γεννια, που επεσε σαν ακριδα επανω μας.
        Και σαφεστατα δεν ειναι θεμα ΜΜΕ, γιατι το παιγνιδι αυτων των
        ανοραματιστων παιζουν.

        Κ Ο Υ Ρ Α Σ Τ Η Κ Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 05/05/2011 20:28:14

    Η τελευταία ελπίδα για τον τόπο αυτό είναι ο Σαμαράς. Ελπίζω και εύχομαι να το καταλάβει ο λαός της ΝΔ που έχει απομακρυνθεί και να τον απογειώσει εκλογικά!

  14. Γιώργης avatar
    Γιώργης 05/05/2011 20:45:02

    "Δεν εμπιστευομαι ομως πλεον κανενα απο αυτη την γεννια, που επεσε σαν ακριδα επανω μας."
    Δυστυχῶς δέν μπορῶ νά μήν συμφωνήσω...
    Οἱ ὅποιες ἐξαιρέσεις μετρῶνται στά δάκτυλα τοῦ ἑνός χεριοῦ!

  15. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 05/05/2011 22:08:00

    Εγώ πάλι θα έλεγα πως είναι η τελεταία ευκαιρία του Σαμαρά,
    να αποδείξει πως δεν είναι ενταγμένος στο μαντρί.
    Ξεκάθαρες θέσεις και όχι αοριστολογίες, από λόγια χορτάσαμε,βαρεθήκαμε να μας χαιδεύουν τα αυτιά, θέλουμε να ακούσουμε αλήθειες και ας πονάνε και ας ματώσουμε, αρκεί μετά από 5-10 χρόνια τα παιδιά μας να ζουν σε μια άλλη Ελλάδα.

    Αντώνη, πρόσεξε.-

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 05/05/2011 22:50:44

      Πῶς νά διαφωνήσει κανείς σ' αὐτό;
      (τό ἴδιο ἐννοοῦσα καί ἐγώ μιλώντας γιά «ἐξαιρέσεις τοῦ ἑνός ...χεριοῦ!)

  16. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 05/05/2011 23:17:07

    Προσέξατε ότι πρώτη φορά Έλληνας πολιτικός αναφέρεται στην Ελληνική Βόρεια Ήπειρο? Αντί να αμυνεται περνά στην επίθεση...
    Πολύ ενδιαφέρον..

    Πάντως θέτει παρα πολυ ψηλά τον πήχη...
    Για να δούμε..

  17. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/05/2011 02:24:39

    Όποιος άκουσε ή διάβασε τι είπε, μπορεί να δει τις διαφορές που έχει ο καθαρός ελληνικός λόγος του από τον συρμό που τρ΄πωμε στην μάπα χρόνια τώρα και την διαχρονική συνέπεια του σε θέσεις και ιδέες.

  18. Νικος Φακιτσας Αρχιτεκτων avatar
    Νικος Φακιτσας Αρχιτεκτων 06/05/2011 11:00:45

    κατ'αρχην να χαιρετησω τον παλιο συναγωνιστη Φαηλο.
    Επειτα οσοι ζησαμε απο κοντα την αγωνια του Αντωνη Σαμαρα
    για την Ελλαδα, θα πρεπει να σταθουμε διπλα του χωρις ενδοιασμους.
    Εθεσα τον εαυτο μου στην υπηρεσια του κομματος , στον τομεα του πολιτισμου,
    ως τομεαρχης του Νομου Αρτας, με την ελπιδα η γνωση και η εμπειρια μου ,
    να οδηγησει νεους ανθρωπους κοντα στο κομμα της ΝΔ.
    Τι αλλο θα μπορουσε να κανει ενας 55 αρης παππους; (με δυο εγγονια προς ττο παρον).

  19. ANNITA avatar
    ANNITA 06/05/2011 13:41:08

    Ημουν σίγουρη οτι ο αρχηγός θα ασκούσε βέτο για τα Εθνικά μας δικαιώματα.Δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο θέμα της ΑΟΖ το οποίο θα μας κατοχυρώσει στα πλαίσια του Διεθνούς Δικαίου. Επιτέλους θα προωθηθούν τα θέματά μας όπως Αιγαίο και Κύπρος, θα επανακτήσουμε την χαμένη εθνική μας αξιοπρέπεια.