#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο ΠΑΣΟΚ ετοιμάζουν οι Παπανδρέου



Κυκλοφορούν πληροφορίες ότι ο Γιώργος Παπανδρέου θα εξαγγείλει από την ΔΕΘ τη μετεξέλιξη του ΠΑΣΟΚ σε ένα «άλλο Κίνημα».

Πόσο ακόμη να μετεξελιχθεί το ΠΑΣΟΚ; Από «σοσιαλιστικό» βρίσκεται στις παρυφές του ΛΑΟΣ.

Ένα άλλο κίνημα σου λέει. Λέτε να κάνει το "Κίνημα δεν κυβερνώ»;

"Δεν καταθέτει τα όπλα η οικογένεια Παπανδρέου" λένε οι ίδιες πληροφορίες.

Δηλαδή, θα χρειαστεί νέα Βάρκιζα για να καταθέσει τα όπλα ο Γιώργος; Καμία αντίρρηση...Μόνο που αυτοί τη φορά οι Παπανδρέου θα είναι με τους ηττημένους.

Πάντως, αυτή τη σαχλαμάρα με τη ΔΕΘ δεν την αντέχω άλλο. Τριάντα χρόνια περιμένουμε την Έκθεση για να δούμε άσπρη μέρα. Φέτος ο Γιώργος θα μας πει πόσο μαύρη είναι η νύχτα…

Τη σκιαγράφηση του «νέου ΠΑΣΟΚ» φαίνεται να έχει αναλάβει ο Νίκος Παπανδρέου.

Το μεγάλο δίλημμα είναι αν την 3η του Σεπτέμβρη θα αντικαταστήσει η ημερομηνία ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου, ή του Μνημονίου Ι.

Υπάρχουν σκέψεις και για την 4η του Οκτώβρη, αλλά μάλλον έχει «κλειδώσει» για την αναθεώρηση της ιδρυτικής διακήρυξης η 7η του Μάρτη, τότε που ο ΓΑΠ ξεκίνησε τις αναμετρήσεις ως υποψήφιος Πρωθυπουργός.

Πιθανόν θυμάστε και το αλήστου μνήμης σύνθημα "πάρτι, πάρτι στις 7 του Μάρτη". Το ατυχές αποτέλεσμα εκείνων των εκλογών, αλλά και των επόμενων, δεν πτόησαν τον μεγάλο ηγέτη. Η τρίτη φορά ήταν και φαρμακερή (στην κυριολεξία).

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/08/2011 10:10:16

    Το πιθανοτερο ειναι οτι θα φυγουν τα αρχαιολογικα στοιχεια της διακηρυξης της 3ης Σεπτεμβρη και θα μπουν νεα οπως οτι το ΠΑΣΟΚ θελει την παγκοσμια διακυβερνηση και ειρηνη στον κοσμο,πολυπολιτισμικη κοινωνια κλπ.
    Ομως και αυτα πια ειναι λιγο μπαγιατικα.Παντως δεν θα ειναι τελειως εξω απο την πολιτικη του κομματος οπως ειναι τωρα οι ανδρεικες μπαρουφες- θα ειναι πιο συγχρονες μπαρουφες.
    Εκεινο ομως που δεν εχουν καταλαβει ειναι οτι ο Ελληνας ετσι οπως τον εκαναν ψηφιζει με την τσεπη.
    Λεφτα υπαρχουν ειπες.Πουντα;Ή τα φερνεις ή θα βαλεις τον πολυπολιτισμο εκει που ξερεις.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ψυχραιμια 11/08/2011 11:23:45

      Νομίζεις ότι ο κόσμος ανέχεται πλέον (ακόμη κι ως απλή ιδέα ) έννοιες όπως αυτή της πολυπολιτισμικής κοινωνίας, της παγκόσμιας διακυβέρνησης, της ειρήνης στον κόσμο κλπ; Όχι είναι πολύ πονηροί για κάτι τέτοιο, βλέπουν ότι οι γενικότερες εξελίξεις δεν το επιτρέπουν..Ίσως να προσπαθήσουν να πείσουν για το ''πατριωτικό'' του κόμματος

  2. Sta_a avatar
    Sta_a 11/08/2011 10:21:52

    Ας κάνει οτι θέλει ο Γιωργάκης. Τέτοια του λένε, τέτοια κάνει. Αρκεί εκεί στην ΝΔούλα να μην τους τους χαιδεύουν με τις ανακοινώσεις περί " λαθος φαρμάκου" και να περιμένουν να πέσει το ώριμο φρούτο. Καμία απολύτως κάλυψη για τον Καμένο και την αποκάλυψη για τα CDs απο την ΝΔ. H Νδούλα έπρεπε να είχε ξεσκίσει το Πασόκ και να προκαλέσει εκλογές (πάνε επισης και βάζουν άτομο στην επιτροπή για τις αποκρατικοποιήσεις αντί να προκαλέσουν επανάσταση) αλλά σιγά μην κάνει κάτι τέτοιο. Κάπου εδώ μέσα παλιά δεν είχε γραφτει ένα άρθρο που έλεγε πως η ΝΔ είναι το πιο χαιβανο-κόμμα που έχει υπάρξει;

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Sta_a 11/08/2011 10:36:50

      Πέστα χρυσόστομε!!!!!
      Μας έχει φάει ο πολιτικός πολιτισμός και οι όμορφες λέξεις.

      • Basilio E avatar
        Basilio E @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 11/08/2011 14:45:42

        Σωστά, αλλωστε ο "πολιτικός πολιτισμός" λγο απέχει απο την πολιτική δειλία, την απραξία και εν τέλει την...ανικανότητα!

    • juliet avatar
      juliet @ Sta_a 11/08/2011 11:16:30

      Ξέρεις γιατί είναι χαΐβανόκομμα γιατί έχει πολλά χαΐβανια.Αν πας και σε δούνε να δουλεύεις έχεις πάρει πόδι,νομίζουνε ότι θα τους πάρεις τη θέση(!) ,δεν μπορούνε να σκεφτούνε ότι δεν μπορεί όλοι να αποκατασταθούν .
      Φίλε,έχω δουλεύψει χρόνια στην αγορά,ξέρεις ποιοί δούλευαν καλύτερα αυτοί που τη δουλειά δεν την θεωρούσανε αγγαρεία.Εδω αν σκέφτεσαι μόνο το δικό σου συμφέρο ,είσαι αυτό που είπαμε υστερόβουλο χαΐβανι,γιατί πρέπει να δώσει ψυχή,ειδικά τώρα .....Ας τα λέμε και ας τα ξαναλέμε που ξέρεις μπορεί να προσβληθούν και να βάλουνε τα κεφάλια μέσα.

      • Lampros avatar
        Lampros @ juliet 11/08/2011 12:21:21

        Το προβλημε της ΝΔ ειναι πως επιπλέουν οι φελλοι. Εχει ενα μοναδικό τρόπο να διωχνει όσους θέλουν να δουλέψουν πραγματικα, και να μένουν οι άχρωμοι και άγευστοι. Τρανο παράδειγμα ο "Αντιπρόεδρος" Αβραμόπουλος...

  3. anonymous avatar
    anonymous 11/08/2011 10:42:53

    Δηλαδή, θα χρειαστεί νέα Βάρκιζα για να καταθέσει τα όπλα ο Γιώργος;
    Αυτό ακριβώς. Αυτή η κωλοπαράταξη παρέδωσε την εξουσία μόνο μετά από εθνική καταστροφή.

  4. juliet avatar
    juliet 11/08/2011 11:20:11

    Ξύνετε πληγές ,που δυστυχώς ακόμη και αν έκλεισαν, τα σημάδια έχουνε μείνει για να θυμίζουν.

  5. Pikis avatar
    Pikis 11/08/2011 12:11:50

    Δεν έχω καμία ελπίδα για αυτή τη χώρα.
    Όσο ψηφίζουν άτομα που βλέπουν τούρκικα σίριαλ επιπέδου παντόφλας, διαβάζουν περιοδικά με θεματολογία "που έφαγε παστρουμά η Ελένη;", κάνουν προ-κράτηση ξαπλώστρας στον παραλιακό νταβατζή, ανέχονται να πληρώνουν ένα ποτό με μισό μεροκάματο, τότε δεν υπάρχει ελπίδα καμία.
    Όσο για τη ΝΔ το μπάχαλο καλά κρατεί.
    Είδα προχθές σε κανάλι τον Αντωνάκο να λέει μπαρούφες και να υμνεί τον Καραμανλή. Σε λίγο θα μας έρθει και ο αδικημένος Ρουσόπουλος με τον ηθικό Βουλγαράκη. Ωραία αντι-πρόταση έχει η ΝΔ.
    Καλό καλοκαίρι...

    • factorx avatar
      factorx @ Pikis 11/08/2011 12:58:39

      Τον Αντώναρο θες να πεις, αλλά γιατί χρεώνεις τις εμφανίσεις του στα κανάλια της διαπλοκής στον Σαμαρά; Πιο λογική και φυσιολογική σκέψη δεν θα ήταν να πεις ότι τα κανάλια υπονομεύουν σταθερά την εικόνα του Σαμαρά. Και μην βιαστείς να απαντήσεις "τι κάνει ο Σαμαράς" γιατί το έχουμε πει χιλιάδες φορές: Ένας αρχηγός ποτέ δεν διώχνει απο το κόμμα του, το κάνει μόνο σε εξαιρετικές συνθήκες. Αφήνει όμως τον κόσμο , την βάση, να κάνει τις επιλογές της.

      • Amalia avatar
        Amalia @ factorx 11/08/2011 14:40:03

        1000 δίκια έχεις PIKIS!!

    • juliet avatar
      juliet @ Pikis 11/08/2011 13:18:57

      Ολα είναι θέμα πως μεγαλώνεις ,τι μαθαίνεις στο σχολείο,η συμπεριφόρα της κοινωνίας και κατα πόσο μπορείς να κάνεις τις αξιολογήσεις σου ,να δεχτείς τα καλά και να προσπεράσεις τις σειρήνες.
      Η καλύτερη ώρα για μας τα παιδιά ήτανε η ώρα του'' αγνώστου πολέμου'' με το που άρχιζε η ιστορία το σκάγαμε για να κάνουνε πλάκες,και να σκεφτείς ότι η τηλεόραση φάνταζε στα μάτια του κόσμου σαν κάτι θεΐκο.
      Οταν περιορίζεις τα ενδιαφέροντα του ανθρώπου ,σχεδόν τον μηδενίζεις,τι περιμένεις; Τι ενδιαφέροντα δίνεις άρτο και θεάματα για να τον αποβλακώσεις;τον μπάζεις και σε ένα πολιτικό σύστημα το κάνεις εξάρτημα σου,του πετάς και ένα σήριαλ και καθάρισες.

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 11/08/2011 13:22:22

        Pikis
        Για τη δεύτερη παράγραφο σου απάντησε ο Φάκτορας καλύτερα απο ότι θα απαντούσα εγώ.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/08/2011 13:51:13

    Και ο Αδόλφος, και ο Ντούτσε, ξεκίνησαν από σοσιαλιστικά σχήματα. Την πολιτική εξέλιξη τους την ξέρουμε όλοι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 11/08/2011 21:09:59

      Στη συνέχεια έκαναν εμβάθυνση στον Σοσιαλισμό

  7. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 11/08/2011 13:53:05

    ΣΧΟΛΙΟ ΕΚΤΟΣ(;) ΘΕΜΑΤΟΣ:
    ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΤΗΝ ΔΕΘ;;;
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ "ΛΕΦΟΥΣΙ" ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ;;;
    ΚΑΙ ΠΟΣΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΑΝ Ο ΓΑΠ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑ... ΣΑΡΑΝΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑ;;;
    ΠΑΛΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ... ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΣΕΠΗ... ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΣΤΡΑ ΤΟΥΣ!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΜΑΝΙΑ 11/08/2011 14:38:26

      h--p://www.antinews.gr/2010/09/01/59884/

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Strange Attractor 11/08/2011 22:01:53

        ΟΥΠΣ... ΚΑΡΦΩΘΗΚΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...
        ΕΙΝΑΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΟΜΩΣ, ΑΡΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΜΑΝΙΑ 11/08/2011 18:50:13

      ΜΑΝΙΑ
      σκέψου όμως τις τρελές πωλήσεις που θα κάνει το ποπ κορν κι ο πασατέμπος που θα καταναλώνουν οι Έλληνες, που θα παρακολουθούν τον Γαπ, να μιλάει για ''επιτέλους ανάπτυξη'', ''επιτέλους βγαίνουμε από την κρίση'', επιτέλους μια Ελλάδα που αυτοί (κι όχι εμείς) ονειρεύονται...για τις σκληρές μάχες που έδωσαν και τις κέρδισαν φυσικά (και δε χωρεί αμφιβολία περί τούτου), για την πράσινη ανάπτυξη, μα και τόσα...τόσα άλλα θαυμαστά!

  8. Nαντια avatar
    Nαντια 11/08/2011 14:36:56

    Μια ερώτηση για εμάς τους νεώτερους
    τι δείχνει η φωτογραφία;

    • factorx avatar
      factorx @ Nαντια 11/08/2011 14:45:13

      Τον παππού Παπανδρεου να επιστρεφει με τον βοηθεια των Αγγλων

    • oneoff avatar
      oneoff @ Nαντια 11/08/2011 14:57:44

      Ρωτήστε το Φαήλο που τα'χει προλάβει..

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ oneoff 11/08/2011 15:35:53

        oneoff
        Πρωτοπαλίκαρο του Ν. Ζέρβα ήταν;

  9. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 11/08/2011 16:52:27

    λεω να γινουμε οι νονοι του νεο πασοκ.
    αρχιζω : χουντοπασοκ, μπατσοκ, καταστροφοπασοκ, σοκ σκετο, ντοροπασοκ ( απο την φιλεναδα-κορη του μπαμπα της- του τζεφρυ απο τα χρονια της αντιστασης...στο εξωτερικο τοτε που εκανε ο λ ε ς τις δουλειες,απο μαραγκος μεχρι λουστρος ), εδω πασοκ εκει πασοκ που ειναι το πασοκ;;; ( λιγο μεγαλο αλλα πιασαρικο ), χωρις συνορα πασοκ ( μπας και φυγει να σωσει και καμια αλλη χωρα).
    τελος πιστευω οτι δεν θα παει στην δεθ ο τζεφρυ και ετσι θα μεινει πασοκ.
    χρονο πολυ, παντως θα εχουν, για να αποφασισουν το νεο ονομα , απο τα σιδερα της φυλακης , που πρεπει να οδηγηθουν...και οχι απλα να πανε στα σπιτια τους.

  10. juliet avatar
    juliet 11/08/2011 22:16:35

    Να προτείνω δυό νέα ...για πανό ..όχι για κανό.
    ΠΑΝΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΛΗΣΤΡΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ Ή ΜΚΟ ''Η ΑΠΑΤΗΜΕΝΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΞΑΝΑΚΤΥΠΑ''.

  11. lornion avatar
    lornion 12/08/2011 20:03:13

    πασοκ πάσης Ελλάδος πρόβλημα.Παραστατική και αληθινή η σημερινή αρθρογραφία. Δεν υπάρχουν ευαισθησίες στους στυλοβάτες του αυταρχικού καθεστώτος.Εχουν φέρει την χώρα και τον κόσμο της στην τέλεια ταπείνωση και τον ευτελισμό καπηλευόμενοι τις διεθνείς οικονομικές συγκυρίες.Τα 25 χρόνια εξουσίας των καταντήσαμε μετανάστες και επαίτες μέσα στον τόπο μας.