10/02/2009 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέος πρόεδρος της ΕΟΕ ο κ. Καπράλος,

Ο πρόεδρος του Χρηματιστηρίου Αθηνών Σπύρος Καπράλος είναι ο νέος πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής. Ο πρώην κολυμβητής και πολίστας επικράτησε του μέχρι χθες προέδρου της ΕΟΕ, Μίνωα Κυριακού με ψήφους 18 έναντι 11. Στην ψηφοφορία έλαβαν μέρος 28 εκπρόσωποι Ομοσπονδιών, καθώς και ο Λάμπης Νικολάου ως εκπρόσωπος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής στην ΕΟΕ.

Όπως είναι φυσικό η εξέλιξη αυτή έχει δυσαρεστήσει τον κ. Κυριακού που χρεώνει την αποτυχία του αφενός στις προσπάθειες της οικογένειας Μητσοτάκη να τον υπονομεύσει και αφετέρου στην τακτική «νίπτω τας χείρας μου» του Μαξίμου. Ως γνωστόν τη θέση του κ. Κυριακού διεκδικούσε επί μακρόν ο σύζυγος της Ντόρας, Ισίδωρος Κούβελος, ο οποίος παραιτήθηκε της υποψηφιότητας την τελευταία στιγμή για να μην ξεσπάσει ένας ακόμα εμφύλιος στη ΝΔ.

Ανήσυχο από τις διαστάσεις που είχε πάρει η κόντρα Κούβελου - Κυριακού, το Μαξίμου είχε ζήτησε από τη Ντόρα να αποσύρει την υποψηφιότητά του και έτσι στη θέση του εκτέθηκε ο κ. Καπράλος. Φαίνεται όμως ότι τώρα ο κ. Κούβελος χρεώνει τον κ. Καπράλο στην Αγία Οικογένεια, ενώ κατηγορεί και το Μαξίμου που δεν τον στήριξε ανοικτά. Ενδιαφέρον: Λέγεται ότι τον κ. Καπράλο στήριξε με επιμονή και ο Σωκράτης Κόκκαλης, που τον είχε παλιά υπάλληλο στην ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΕΒΕ.

Λέτε να τα ξαναβρίσκει η Αγία Οικογένεια με τον Σωκράτη;  Χα χα χααααα !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/02/2009 22:12:53

    Ολα κι ολα, 1.000.000 φορες Καπραλος παρα Κυριακου.

    Ντροπη να τους συγκρινουμε! Ουτε αραπακια επνιξε ο Καπραλος ουτε γλαστρες #πηδαγε# για να βγαινουν στο γυαλι...

    Ηταν-το κυριοτερο-και Αθληταρας!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/02/2009 22:16:14

    Μόνο που το ραμολί δεν ήταν μόνο ραμολί. Ήταν και κατάδικος (σε δεύτερο, τελεσίδικο βαθμό) για καταπατήσεις αιγιαλού. Οπότε, κάνει και παρακάνει διαφορά (στο ηθικό επίπεδο τουλάχιστον, έστω και για τα μάτια).

    Κι όσο παράξενο κι αν σας φαίνεται, αυτόν έδωσε γραμμή το ΠΑΣΟΚ να ψηφίσουν "δαγκωτό" οι εκπρόσωποι που ελέγχει στην ΕΟΕ. Προφανώς με τη λογική "καλύτερα κατάδικο, παρά δεξιό"! Σημεία των καιρών...

  3. sasman avatar
    sasman 10/02/2009 22:43:30

    Τιραμόλα άλλη μια ήττα! Καλά πως αντέχεις ακόμα!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/02/2009 22:44:50

    "Sic transit gloria mundi" έλεγαν οι Λατίνοι.

    Κάπως έτσι παρήλθε η εφήμερη εξαγορασμένη δόξα και κάπως έτσι προσγειώθηκε ανώμαλα η πολυετή$ προσπάθεια άλωσης του θρόνου (μιας θέσης "αθανάτου" εν προκειμένω, μετά την αποχώρηση του Νικολάου).

    Δεν πειράζει. Με μια πτήση μέχρι το πριβέ ελικοδρόμιο του Αγίου Αιμιλιανού θα ξεχαστούν όλα...

  5. THA TOY PERASEI avatar
    THA TOY PERASEI 10/02/2009 23:28:17

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΟΝΕΣΕ Ο ΕΝΤΙΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ...ΘΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΞΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΞΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΜΑΛΙΣΤΑ....

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ..

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/02/2009 23:31:56

    Ε καλά...
    Θα πνίξει την στεναχώρια του ο Μίνως καταπατώντας ολόκληρο το Πεδίο τού Αρεος θεωρώντας το προέκταση τού Πανελληνίου..
    Μαθημένος είναι απο τέτοια...
    Και απο καταδίκες δεν φοβάται ο τράχηλός του..
    Κυκλοφορεί ελεύθερος σάν τον Μάκη τον Ψωμιάδη.

  7. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 10/02/2009 23:34:42

    Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.....
    Ο καταδικασμένος από την Ελληνική Δικαιοσύνη και μηδέποτε πληρώσας για τα ανομήματά του, ως κοινός Έλληνας πολίτης και ο άλλος το Γκόλντεν μπόϋ...
    Νάναι καλά τα παιδιά και τα μαγαζιά που τους υποστήριξαν...

  8. Ppoadakos avatar
    Ppoadakos 10/02/2009 23:40:22

    HTAN NTROPH O KURIAKOU STHN EOE KAI FTAINE PASOK KAI ND POU TON EICAN

    STHRIXEI TO 2005. TO 2009 EFAGAN HTTA CONTRH KAI TO PASOK ALLA KAI H ND POU

    KUBERNHTIKA STELECH ADISTAKTA KAI PROKLHTIKA STHRIZAN TON APARADEKTO

    KAI UPODIKO KURIAKOU. O KAPRALOS AMA TI ALLO EINAI TOU AQLHTISMOU PAIDI

    KAI PALIOS AQLHTHS KAI PISTEUOUME NA NA ECEI ORAMA

  9. nio avatar
    nio 10/02/2009 23:52:27

    giou ga ta....
    giou ga ta....
    to peon paramasxala??????????????

  10. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2009 00:08:05

    Πάει και ο "κολλητός" του GAP στη Σοσιαλιστική Διεθνή. Τέταρτος στις εκλογές.

  11. The Predator avatar
    The Predator 11/02/2009 04:40:03

    ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΠΡΑΛΟΣ?
    1) ΓΓ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΓΩΝΩΝ
    2) ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΧΑΑ
    3) ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

    ΜΕ ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ?

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΖΕ ΠΟΛΟ ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    ΓΕΜΙΣΑΜΕ GOLDEN BOYS

  12. osaperas avatar
    osaperas 11/02/2009 07:55:13

    Όποιος νομίζει ότι (εδώ και πολλοά χρόνια) "υπάρχει" στον χώρο του αθλητισμού ΠΑΣΟΚ ή Νέα Δημοκρατία τότε δεν έχει ιδέα για τον χώρο του αθλητισμού.

  13. Helmut avatar
    Helmut 11/02/2009 10:13:16

    Δηλαδή δεν έπιασε τόπο η παρέλαση δεκάδων βουλευτών και πολιτικών γαλάζιοι ΚΑΙ πράσινοι στα παράθυρα του ΑΝΤ1 τις τελευταίες μέρες όπου όλοι εξυμνούσαν το κύρος και το ήθος του Κυριακού γλύφοντας τον ασύστολα;

    Τζάμπα παρασημοφόρησε προχθές ο Αβραμόπουλος τη Μαρί Κυριακού με το Βραβείο «Επικοινωνίας των Εθελοντικών Αξιών», αναγνωρίζοντας την κοινωνική προσφορά του τηλεοπτικού μηνύματος «Με αγάπη»;

    Μεγάλη αδικία... όμως ευελπιστώ πως η Ιστορία θα δικαιώσει τον Μίνωα..

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/02/2009 10:52:57

    Μασ τα εχουν ζαλισει οι Μιντιαρχες ! ΕΛΕΟΣ.
    παντου θελουν να ειναι παροντες εκβιαστικα.
    Ποιον Πανελληνιο? απληρωτοι ολοι !! και με πολεοδομικες παραβασεις στο Πεδιο του Αρεως.

    Ας μεινει αθανατος και να τον θυμουνται οι γομενιτσες οι ξανθιες του ciao ANT1, οι Τσαουσες. μεχρι εκει.

    Ο τυπος πηγαινε σε αγωνες βολει του ΠΑνελληνιου για να κοβει τα κολλαρακια ! ουστ.

    ΠΠ

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/02/2009 11:08:55

    "Ο τυπος πηγαινε σε αγωνες βολει του ΠΑνελληνιου για να κοβει τα κολλαρακια ! ουστ.
    ΠΠ"

    Συνοδευόμενος από μπράβους.
    Εισήγαγε και στο χώρο του ερασιτεχνικού αθλητισμού πρακτικές υποκόσμου.

  16. Rogue avatar
    Rogue 11/02/2009 11:16:25

    Το θέμα είναι πως από χθές ο ANT1 ξέφυγε, μιλώντας στις ειδήσεις για άμεση έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ, για τεράστιου μεγέθους κρίση που αφορά την κυβέρνηση κλπ.

    Δεν λέω, το να έχεις γινάτι με τον Κοκό που δεν σε στήριξε είναι ένα. Το να επαναφέρεις στο λαό αίσθημα ανασφάλειας για τις καταθέσεις, την εργασία, τα ακίνητα και όλα τά αλλα είναι ένα άλλο. Αν θές βάρα την Ντόρα. Δεν μας πειράζει καθόλου. Όμως, μην δημιουργήσεις πάλι ουρές να σηκώνουν καταθέσεις να τις βάζουν κάτω από τα στρώματα....

  17. osaperas avatar
    osaperas 11/02/2009 12:00:31

    Η διαπλοκή δεν έχει χρώμα ή ...λογική.
    Όπως η Γιάννα έδωσε εντολή για να αβαντάρουν την κυβέρνηση επειδή ο Καραμανλής πήγε στα γραφεία της και επειδή πήρε δάνειο από την εθνική ο άνδρας της έτσι και ο Κυριακού έδωσε εντολή να βαράνε την κυβέρνηση επειδή νομίζει (κακώς) ότι τον κυνήγησαν (ή έστω ότι δεν τον βοήθησαν ) στις εκλογές.

    Απλά είναι.

  18. sasman avatar
    sasman 11/02/2009 14:12:58

    -Πρόεδρος στο Χρηματιστήριο Αθηνών
    -Πρόεδρος της Ένωσης Ευρωπαϊκών Χρηματιστηρίων
    -Επρόσωπος της Ομοσπονδίας Πεντάθλου
    γραφει παραπάνω ο The Predator που θα του πήγαινε το όνομα παραπληροφόρηση καλύτερα!
    Γιατί
    Η θέση του προέδρου της Ένωσης Ευρωπαϊκών Χρηματιστηρίων είναι εκλόγιμη και δικαίωμα έχουν ΟΛΟΙ οι πρόεδροι χρηματιστηρίων της Ευρώπης!!! Δεν διορίστηκε από κανέναν στην κυβέρνηση.

    Η θέση του εκπροσώπου της Ομοσπονδίας Μοντέρνου Πεντάθλου είναι εκλόγιμη και όλα τα μέλη της ομοσπονδίας (όπως και ο κύριος Καπράλος) έχουν δικαίωμα να θέσουν υποψηφιότητα. Δεν διορίστηκε από κανέναν στην κυβέρνηση.

    Οι θέσεις στην Ε.Ο.Ε. (Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή) είναι εκλόγιμες και όλα τα μέλη των ομοσπονδιών που είναι μέλη της έχουν δικαίωμα να θέσουν υποψηφιότητα. Δεν διορίζονται από κανέναν στην κυβέρνηση.
    Φυσικά τώρα που εκλέγει θα πρέπει να αποχωρήσει από το χρηματιστήριο καθώς υπάρχει ασυμβίβαστο ανάμεσα στις δύο θέσεις και το γνωρίζει και ο ίδιος.
    Αρε ντενεκέδες και μετά κάθεστε και γράφετε το μακρύ και το κοντό σας.

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/02/2009 15:38:53

    Το Πασοκ,για να μη βγει ο Κουβελος,εγλειφε τον Κυριακου.
    Ξεφτιλες.

  20. thanos avatar
    thanos 14/02/2009 06:41:09

    Καποιοι ειχαν ριξει την ιδεα στη θεση αντι του Κουβελα να μπει ο Ζαχοπουλος, αλλα στο τελος την απεσυραν.