08/03/2012 14:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέος...θρίαμβος Βενιζέλου! Το έλλειμμα ξέφυγε κατά 4,43 δις!

Στα 24,88 δισ. ευρώ ανήλθε το ταμειακό έλλειμμα του Προϋπολογισμού το 2011, ενώ το πρωτογενές έλλειμμα διαμορφώθηκε σε 7,7 δισ. ευρώ.

Σύμφωνα με τα ταμειακά στοιχεία της Γενικής Κυβέρνησης που ανακοίνωσε σήμερα το υπουργείο Οικονομικών το δημοσιονομικό έλλειμμα 2011 ανήλθε στα 24,9 δισ. ευρώ, έναντι στόχου 20,46 δισ. ευρώ στον Προϋπολογισμό 2012, δηλαδή κατέγραψε απόκλιση ύψους 4,43 δισ. ευρώ.

Τα συνολικά έξοδα του Δημοσίου ανήλθαν σε 110,8 δισ. ευρώ και τα έσοδά σε 85,9 δισ. ευρώ.

Για αμοιβές προσωπικού δαπανήθηκαν 15 δισ. ευρώ, για πληρωμή τόκων 16,3 δισ. ευρώ, για κοινωνικές παροχές 7,3 δισ. ευρώ και για συντάξεις 6,5 δισ. ευρώ.

Mε αυτά στοιχεία ο στόχος για έλλειμμα 9% του ΑΕΠ το 2011 μοιάζει με ...όνειρο απατηλό. Αυτό σημαίνει νέα μέτρα!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φριξος avatar
    φριξος 08/03/2012 14:36:51

    Στο ίδιο έργο θεατές... τελικά κάθε φορά οι προϋπολογισμοί θα πέφτουν έξω εσκεμμένα ώστε να μπορούν να έχουν εύκολη δικαιολογία για την λήψη νέων μέτρων...το καλό είναι ότι ζυγώνει ο καιρός που θα τους πάρουμε εμείς τα μέτρα!

  2. avanti avatar
    avanti 08/03/2012 14:51:19

    Ας μην αφήνουμε απέξω και τον μάγο των οικονομικών τον πρωθυπουργό μας που από τον Νοέμβριο είναι στο τιμόνι , ας μην το ξεχνάμε!
    Αποτελεσματικός ο ρόλλος του!!!
    Αλήθεια τι άλλα μέτρα θα μπορούσαν να πάρουν εκτός από μέτρα για σάβανα για τους πολίτες?

    Ευτυχώς όμως είμαστε ακόμη στο Ευρώ, και η χώρα δεν χρεοκόπησε.

  3. nestor avatar
    nestor 08/03/2012 14:56:15

    Εγω πάλι είμαι περίεργος να δω τις εσωκομματικές του Μπενίτο.
    18 Μαρτίου είπανε?
    Κάτσε να φτιάξω ενα σακί ποπ κορν.
    Έχει και ντέρμπι εκείνη την Κυριακή.
    Α παπα.
    Η ΦΑΓΕ και η ΔΕΛΤΑ έχουν προβλέψει την αυξηση της ζήτησης των γιαουρτιων με όλα τα λιπαρά, η θα δούμε ελλειψεις στα ράφια?

    • juliet avatar
      juliet @ nestor 08/03/2012 15:12:53

      Προτείνω γιαούρτι επωνυμίας του σουπερμαρκετ και νεράτζια πολλά νεράτζια και πατάτες, φτηνές είναι και συμφέρουν, μια και κάτω!

    • φερετζες της Μαργιωρης avatar
      φερετζες της Μαργιωρης @ nestor 08/03/2012 15:20:42

      O,τι και να παρεις για να τους πεταξεις θα πρεπει να το πληρωσεις, αλλα και ειναι κριμα γιατι θα παει χαμενο. Εγω υιοθετω οικολογικες λυσεις, προτιμω να τους πεταξω "ανακυκλωμενα" τροφιμα. Τους αξιζουν και με το παραπανω.

      • avanti avatar
        avanti @ φερετζες της Μαργιωρης 08/03/2012 15:29:19

        Εξυπνο, οικονομικό & οικολογικό. Ψηφίζω ναι. Μήπως ξέρουμε τις ποινές σ' αυτήν την περίπτωση?
        Αλλά και εκείνη η εικόνα με Ιταλίδα με μιά δωδεκάδα αυγά στα χέρια, δεν λέω μου αρέσει.
        Ας τους χαλάσουμε την σούπα στις 18 Μαρτίου!!

        • juliet avatar
          juliet @ avanti 08/03/2012 16:10:29

          avanti
          θα προσέχεις,θα είσαι κοντά σε ψηλό ,πετάς και πίσω του.....

        • nestor avatar
          nestor @ avanti 08/03/2012 16:29:33

          Μα είναι χαλασμένη, τι να χαλάσεις?
          Απλα πάρε μάτι πως θα την τρώνε και θα προσποιούνται οτι τους αρέσει.
          Αξιολύπητοι...
          Το θέμα είναι οτι αν δεν κάνουμε κάτι θα φάμε κι εμείς την ίδια σούπα αμέσως μετά.
          Εχετε δει συντρόφια πασοκους να μαλώνουνε γιατί ο ένας δήλωσε οτι δεν θα ψηφίσει Μπένι?

          • avanti avatar
            avanti @ nestor 08/03/2012 17:41:27

            Εμείς , εννοώ την ΝΔ, δεν θα φάει τίποτα αν πει μερικές αλήθειες, και αυτές οι αλήθειες πρέπει να πονέσουνε πολύ το πασοκ! Ο κόσμος διψάει να μάθει την αλήθεια και πως το πασοκ έφερε την χώρα εδώ. Μέχρι τώρα χάϊδεμα αυτιών. Οταν ο εχθρός έχει καλάσνικοφ δεν πας να τον πολεμήσεις με ευγένειες & γλυκό κουταλιού.

      • juliet avatar
        juliet @ φερετζες της Μαργιωρης 08/03/2012 16:08:25

        Τα νεράτζια τζάμπα...

        • φερετζες της Μαργιωρης avatar