Νέος Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο Προκόπης Παυλόπουλος
18/02/2015 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέος Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο Προκόπης Παυλόπουλος

Με 233 ψήφους επί 295 παρόντων βουλευτών, εξελέγη απόψε στην Ολομέλεια της Βουλής, για το αξίωμα του Προέδρου της Δημοκρατίας, ο Προκόπης Παυλόπουλος. Ο κύριος Παυλόπουλος πρόκειται να είναι ο έβδομος στη σειρά Πρόεδρος της Γ' Ελληνικής Δημοκρατίας.

Η υποψηφιότητα του Πρ. Παυλόπουλου υποστηρίχθηκε από τις κοινοβουλευτικές ομάδες του ΣΥΡΙΖΑ, των ΑΝΕΛ, αλλά και της Νέας Δημοκρατίας. Απόντες ήταν οι βουλευτές, Ιωάννα Γαϊτάνη (ΣΥΡΙΖΑ), Κυριάκος Μητσοτάκης (ΝΔ), Γ. Μιχελογιαννάκης (ΣΥΡΙΖΑ) (έχει δηλώσει ασθένεια) και οι Αλ. Κοντός και Σ. Αναστασιάδης από την ΝΔ που απουσιάζουν στο εξωτερικό.

Οι κοινοβουλευτικές ομάδες του Ποταμιού και του ΠΑΣΟΚ, υποστήριξαν την υποψηφιότητα του Νίκου Αλιβιζάτου, η οποία απέσπασε 30 ψήφους, ενώ οι βουλευτές του ΚΚΕ και της Χρυσής Αυγής ψήφισαν "παρών".

Το Προεδρείο της Βουλής θα επισκεφθεί στη συνέχεια τον Προκόπη Παυλόπουλο στο γραφείο του, για να του ανακοινώσει το αποτέλεσμα. Ο νέος Πρόεδρος της Δημοκρατίας, θα ορκιστεί αμέσως μετά τη λήξη της θητείας του νυν Προέδρου Κάρολου Παπούλια.

ΑΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 18/02/2015 23:25:55

    Ηλίου φαεινότερον ότι με την εκλογή ΠτΔ Προκόπη Παυλόπουλου, ο Τσίπρας επιχειρεί να προκαλέσει διχόνοιες και απομόνωση του Αντώνη Σαμαρά από τη Νέα Δημοκρατία. Θα επιτρέψουν να συμβεί αυτό;

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 18/02/2015 23:37:22

    ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ / 44 λεπτά πριν ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ "ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΙΛΛΥΡΙΔΑΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ! Είναι ζήτημα χρόνιου η διχοτόμηση και διάλυση των Σκοπίων με ό,τι αυτό συνεπάγεται τόσο ως προς το Σκοπιανικό Θέμα, όσο και προς την ενίσχυση του Αλβανικού Αλυτρωτισμού στα Βαλκάνια, που περιλαμβάνει και τη Νότιο Ελληνική μας Ήπειρο... ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ 3.500.000 αληθινοί Μακεδόνες του Κόσμου Ασυμβίβαστα για το Όνομα και την Ελληνικότητα της Ιστορίας μας http://on.fb.me/17rIrAt * * * Κύριε ΠτΔ, Προκόπη Παυλόπουλε, Hello!

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 19/02/2015 00:06:04

    Ένας άνθρωπος βιντεοσκοπούσε τον ουρανό για 7 ημέρες και αυτά τα οποία κατέγραψε είναι εντυπωσιακά. Το βίντεο το οποίο θα δείτε δημιουργήθηκε σ’ ένα χρονικό διάστημα 7 ημερών στο El Teide, το υψηλότερο βουνό της Ισπανίας (3,718m). Το El Teide, είναι επίσης γνωστό και ως ένα από τα καλύτερα μέρη στον κόσμο για να φωτογραφήσετε τ’ αστέρια. Εμείς, είμαστε εδώ! http://bit.ly/1MxDvea (credit: 4bp.blogspot) Δείτε το βίντεο (“The Mountain” from TSO Photography) https://vimeo.com/22439234 Για να το απολαύσετε, βεβαιωθείτε ότι ο ήχος λειτουργεί και ότι έχετε ενεργοποιήσει τη πλήρη οθόνη πριν πατήσετε το Play. πηγή: Eλληνορθόδοξος Παλμός/ 17-02-2015 * * * Και μετά μας λένε κάποιοι ότι δεν υπάρχει Θεός. Την ώρα κατά την οποία συγκλονίζει η εικόνα του Εσταυρωμένου που κλαίει για τη κάθετη πτώση της Ελληνοορθοδοξίας. Μνήσθητί μου, Κύριε.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ η Dimi 19/02/2015 10:23:37

      Γεια σου Dimi, σ αυτο το βουνο εχω ανεβει, οχι μεχρι κορυφη αλλα με το τελεφερικ που φτανει περιπου στα 3.000μ αν θυμαμαι καλα. Αγριεψα απο το τοπιο και κυριως οτι κανεις δεν μπορουσε να αναπνευσει καλα λογω αραιωσης του οξυγονου! Αξεχαστη εμπειρια. Το βουνο βρισκεται στα Καναρια νησια, συγκεκριμενα στη Τενεριφη, που ανηκουν στην Ισπανια. Ενοιωσα σαν τους ναυαγους που ανεβαινουν ψηλα για να δουν που βρισκονται και ανακαλυπτουν οτι βρισκονται σε νησι. Αυτη ειναι ακριβως η αισθηση εκει πανω. Ερημια, αγριαδα και στον οριζοντα γυρω γυρω θαλασσα.....

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Ρηνα 19/02/2015 13:20:05

        Ρήνα καλό μεσημέρι. Δεν ανέβηκα στο εντυπωσιακό Teide για τους λόγους που αναφέρεις. Να προσθέσω ότι το ηφαιστειογενές Teide (7000m πάνω από τον ωκεάνιο πυθμένα είναι το υψηλότερο της Ισπανίας και τρίτο μεγαλύτερο στον κόσμο μετά τα δύο Μάουνα Κέα και Λόα της Χαβάης). Και οι νησιώτες κάτοικοι του ηφαιστειογενούς αυτού συμπλέγματος, ζουν με τον φόβο της εξαφάνισης αλλά και της γέννησης νέων νήσων στον Ατλαντικό. Και περιμένουν τσουνάμι τρομερό, με βιβλικής καταστροφής συνέπειες για Ευρώπη και Αφρική.

  4. thanasis avatar
    thanasis 19/02/2015 05:18:21

    Η ΔΕΞΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΔΕΞΙΟ

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ thanasis 19/02/2015 13:09:46

      Και ακόμη χειρότερα,η Ορθόδοξη Ελλάδα έβγαλε κυβέρνηση άθεη...

  5. Κίττυ avatar
    Κίττυ 19/02/2015 12:51:39

    Πόσο ωφελεί την ΝΔ γενικά και τον Αντώνη ειδικότερα που τον διόρισε κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο, η γραφική κίνηση του Κυριακού να μην ψηφίσει Παυλόπουλο, καταγγέλοντας δήθεν... το πελατειακό κράτος (ποιος;;; ο γόνος της συγκεκριμένης οικογένειας που έχει διορίσει και τα τριτοξάδελφα των άπειρων κουμπάρων τους) και β) την στάση του ΠΠ το Δεκ 2008 (ήθελε θύματα φαίνεται τότε το παλληκάρι !!!).... ;;;;

    • airman avatar
      airman @ Κίττυ 19/02/2015 15:10:01

      Πόσο εκτίθεται ο Κυριάκος με τα καμώματά του επιβεβαιώνοντας κάτι που έχουμε εμπεδώσει απόλυτα όσον αφορά το Μητσοτακέικο; Πρώτα η οικογένεια και η οικογενειοκρατεία κατ' επέκταση!!!