#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2009 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέοι Τομεάρχες της ΝΔ με Κυριάκο και Κεφαλογιάννη

 



Σε μια ακόμα επίδειξη ενωτικού πνεεύματος σε μια στιγμή που η οικογένεια Μητσοτάκη κλιμακώνει τις επιθέσεις εναντίον του, ο πρόεδρος της ΝΔ ανέθεσε σήμερα καθήκοντα υπευθύνων Τομέων Πολιτικής Ευθύνης (Τομεαρχών) στα ακόλουθα στελέχη του κόμματος :

Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων στην κα Ελίζα Βόζεμπεργκ, Βουλευτή Α΄ Αθηνών.

Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Περιβαλλοντικής Πολιτικής στον κ. Κυριάκο Μητσοτάκη, βουλευτή Β΄ Αθηνών. 

Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Ενέργειας και Φυσικών Πόρων στον κ. Μιχάλη Γιαννάκη, Βουλευτή Βοιωτίας.

Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Τουριστικής Ανάπτυξης στην κα Όλγα Κεφαλογιάννη, Βουλευτή  Ρεθύμνου .

Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Αγροτικής Ανάπτυξης στον κ Γιώργο Κασαπίδη, Βουλευτή Κοζάνης, τ. Υφυπουργό.

Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Δημοσίων Έργων στον κ. Μιχάλη Χαλκίδη, Βουλευτή  Ημαθίας.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Μεταφορών και Επικοινωνιών στον κ. Σταύρο Καλαφάτη, Βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Υγείας στον κ. Μάριο Σαλμά, Βουλευτή Αιτωλοακαρνανίας.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης  Δικαιοσύνης στον κ. Τάσο Νεράντζη, Βουλευτή Β΄ Πειραιώς.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Πολιτισμού στον κ. Αθανάσιο Δαβάκη, Βουλευτή Λακωνίας.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Αθλητισμού στον κ. Κώστα Κουκοδήμο, Βουλευτή Πιερίας.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Περιφερειακής Πολιτικής στον κ. Δημήτρη Σταμάτη, Βουλευτή Αιτωλοακαρνανίας.
Ο Τομέας Πολιτικής Ευθύνης Εμπορικής Ναυτιλίας στον κ. Γιάννη Πλακιωτάκη, Βουλευτή Λασιθίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
    ΑΦΡΟΔΙΤΗ 18/12/2009 11:12:37

    Άντε μήπως και γλιτώσουμε την τηλεοπτική εμφάνιση του επίτιμου.

  2. Φάουλ avatar
    Φάουλ 18/12/2009 11:14:36

    Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία!

    -1 και έπονται και άλλοι.

    Χαράμι τελικά και η ορθοστασία και το ξεροστάλιασμα στις 29/11.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Φάουλ 18/12/2009 21:17:30

      Φάουλ! Ξεχνάς ότι 50% ψήφισε Αντώνη! Το υπόλοιπο 50%;

      Η ΚΡΗΤΗ;

  3. spm avatar
    spm 18/12/2009 11:38:34

    Οπως και να έχει ειναι πολύ καλες επιλογές στους νεους τομεάρχες και ουσιαστικά και πολιτικά.

    • Factorx avatar
      Factorx @ spm 18/12/2009 11:41:39

      Πριμενων διευκρίνηση στο "ουσιαστικά" και "πολιτικα"

      • spm avatar
        spm @ Factorx 18/12/2009 11:48:24

        Κανενα σχόλιο. Οπως λεει και ο κυβερνητικος εκπροσωπος.

      • lypon avatar
        lypon @ Factorx 18/12/2009 11:53:35

        Αχ βρε Φακτορα, αυτή η αντιδιαστολή φανερώνει πόσο η φτήνια και η φθορά μας έχει χαράξει...

        Χαρά σ' εκείνους που μπορούνε να ελπίζουνε ακόμα!

  4. isnogood avatar
    isnogood 18/12/2009 11:45:32

    Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΓΕΤΑΙ ΚΡΥΟ.
    ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΜΩΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
    ΥΠΑΡΧΕΙ Η ...ΕΝΔΕΙΞΗ:


    (ΤΡΩΓΕΤΑΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ)

    • Factorx avatar
      Factorx @ isnogood 18/12/2009 16:09:31

      Να με παρεςι τηλέφωνο να σε βγαλω απο το ψυγείο μετά

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 18/12/2009 11:47:34

    Ο διορισμός αυτών τον τομεαρχών έρχεται να επιβαιβεώσει πανηγυρικά αυτά που έγραψα σε άλλο ποστ, οτι ο Σαμαράς ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΕΙ να διαγράψει ούτε μισόν...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Lavazza 18/12/2009 16:09:55

      ενω ο Καρατζαφέρης έ;

  6. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/12/2009 11:53:18

    Η Όλγα Κεφαλογιάννη με ποιά προσόντα διορίστηκε στο συγκεκριμένο πόστο; Μήπως για να αναπτύξει τον ορεινό χασισοτουρισμό, με πώληση οικολογικών καλάσνικοφ;

    • lypon avatar
      lypon @ Μάρκο Τ 18/12/2009 11:56:03

      Βρε ...επαναστάτες, ο Σαμαράς έχει επιλέξει τη μέθοδο του ήπιου ξεκαθαρίσματος.

      Να εύχεστε να μπορέσει να είναι συνεπής σε αυτό το δρόμο, γιατί και η άλλη πλευρά ξέρει να κάνει τρίπλες! Μπορεί και καλύτερα από αυτόν...

      • Factorx avatar
        Factorx @ lypon 18/12/2009 11:58:45

        φίλε, αυτα τα περί "επαναστάτες" σε κανέναν στην Ρηγίλης, οχι εδώ

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Μάρκο Τ 18/12/2009 11:58:14

      Marko T.

      διορίστηκε ως αντιπρόσωπος του 40% του μετοχικού πακέτου...

      Κι όποιος χλεύαζε τον μεγαλομέτοχο του 40%, το αργότερο σήμερα πήρε την απάντησή του...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 18/12/2009 12:00:52

      Με το προσον της Κρητης.Αν δεν εχεις καταλαβει η Κρητη ειναι το αδυνατο σημειο της ΝΔ (αντισταθμιζει μονη της ολη την υπεροχη του κομματος απεναντι στο ΠΑΣΟΚ σε ολη τη Βορειο Ελλαδα)και του Σαμαρα ειδικοτερα που κινηθηκε σε μονοψηφιο ποσοστο στις 29/11.
      Η πολιτικη ετσι ειναι και οι επιλογες ειναι πολιτικες.

      • Pyros avatar
        Pyros @ ψυχραιμια 18/12/2009 12:22:01

        Είσαι σίγουρος ότι η Όλγα αντιπροσωπεύει την Κρήτη; Ξέρεις πως βγήκε βουλευτής και πόσο κόσμο έδιωξε απο τη ΝΔ στην πορεία; Έχεις ακούσει για ψηφοδέλτια της Όλγας που δεν είχαν διπλωθεί (μαγικό= μπήκαν και βγήκαν στο φάκελλο χωρίς να διπλωθούνε). Ξέρεις ότι οι Σαμαρικοί στη Κρήτη καθίσανε σπίτι τους στις 29 Νοεμβρίου γιατί έτσι τους ΄υποδείξανε΄οι συντοπίτες τους; Όποιος δεν ξέρει, ρωτάει να μάθει

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Pyros 18/12/2009 12:32:39

          Ολα αυτα τα ξερω.Μαθε λοιπον οτι η οικογενεια Κεφαλογιαννη ειναι η μονη πραγματικα δεξια δυναμη της Κρητης και οταν λεω δεξια εννοω μη-βενιζελικη.
          Ο Μητσοτακης προερχεται απο το βενιζελικο χωρο.Οι Κεφαλογιαννηδες ειναι δεξιοι απο παλια και ο Σαμαρας δεν μπορει να τους αγνοησει.
          Δεν υπαρχουν κομματα που πεφτουν απο τον ουρανο,απο τους υπαρχοντες ανθρωπους θα γινουν.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Pyros 18/12/2009 13:01:12

          Ο καλός και έντιμος Σχοινάς ήταν βενιζελικός;

        • Γυναίκα του Καίσαρα avatar
          Γυναίκα του Καίσαρα @ Pyros 18/12/2009 14:46:47

          Mε προβληματίζουν οι ιδέες σας Πύρο και Ψυχραιμία:
          Θέτω σε όλους σας τα εξής ερωτήματα:

          Υπάρχει σήμερα μαφία στη Κρήτη;

          Εάν υπάρχει, έχουν οι Κεφαλογιάννηδες στενές σχέσεις με αυτήν ναί ή όχι;
          Πάντως με την επιλογή Ολγας και Κυριάκου εμφανίζεται η γυναίκα του Καίσαρα να φοράει διχτυωτό καλσόν.
          Θα παρατηρούμε προσεκτικά την εξέλιξη της εμφάνισής της.

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 18/12/2009 12:17:09

    Ανώνυμε,

    πού να πέσει η ισχύς των "παλιών" και δει με τίποτε 35άχρονα πολιτικά "τσουτσέκια" (εννοώ νέους και άπειρους)...

    Δεν ξέρεις με τί "κατεστημένο" έχεις να κάνεις...:;;

    Φυσικά και οι διαγραφές μπορεί να είναι μεν δείγματα πολιτικής γενναιότητας αλλά θα σε κρατήσουν στο 28%-35% για μιά δεκαετία...

    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 18/12/2009 12:19:54

    Tα φώναζα και γω προεκλογικά... Έξω όλοι οι Ντορικοί , μέσα η Ολγα μου !

    Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνω την οργή ορισμένων φίλων αλλά ο Αντώνης έπρεπε μετά τις εκλογές να χρησιμοποιήσει 2-3 από τους υποστηρικτές της Ντόρας για να μη διχάσει ή να μη δείξει ότι διχάζει το κόμμα. Είναι απόλυτα λογικό. Τώρα το αν θα είναι ο Κυριάκος ή κάποιος άλλος, αυτό είναι δευτερεύον. Την προσέγγιση της οικογένειας Κεφαλογιάννη την βλέπω ως κίνηση διεμβολισμού του κρητικού μπλοκ που πρέπει να σπάσει.
    Και μην υπερβάλλουμε - διορίστηκαν τομεάρχες και όχι υπουργοί. Αντιπολίτευση είμαστε.
    Και καθήστε να δούμε τι θα γίνει στο συνέδριο.

  9. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2009 12:25:16

    διαβαστε στο κείμενο και τους νεους διορισμούς

  10. Φάουλ avatar
    Φάουλ 18/12/2009 12:29:10

    Από πολιτικούς και μη, ειδήμονες και μη, συμβούλους και μη, δυστυχώς πάντα θα διαφεύγει το "ΚΑΤΙ ΤΙ" που ΠΑΝΤΑ κάνει και την μεγάλη διαφορά.

    Στις 29/11 το 50,03% των περίπου 800.000 ψηφοφόρων, "ψιθύρισε" με βροντερή φωνή στο αυτί κάποιων, ΚΑΤΙ.

    Οσοι δεν το άκουσαν, διότι περι άλλων τύρβαζαν, ίσως "ΤΗΝ ξανακούσουν" στις επόμενες εθνικές εκλογές.

    Ο λαός είναι σαν την ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΜΜΟ όταν τον κοροϊδέψουν. Σημείο του καιρού μας.

  11. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 18/12/2009 13:03:03

    Πολύ ισορροπία βλέπω. Το μήνυμα στις 29/11 εστάλη αλλά δεν διαβάστηκε.

  12. Φάουλ avatar
    Φάουλ 18/12/2009 13:04:36

    Μπιρμπιλοτσάκης ο Ζιμενούχος

  13. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 18/12/2009 13:10:50

    ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ
    ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 20 ΕΤΗ.
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΜΠΑΓΚΟ ΤΟΥ.
    ΞΗΛΩΜΑ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΜΑ ΣΤΟΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΝΤΕΝΕΚΕ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ
    ΝΑ ΠΑΨΕΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΟΔΕΥΣΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΚΑΙΟΣΥΝΗ.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ EUROTSOPANHS 18/12/2009 13:14:54

      Τσοπάνη,

      το ξέρει κι αυτός αυτό αλλά και με τους μΗτσοτακέους έξω από το Κόμμα πάλι 20 χρόνια στην Αντιπολίτευση θα είναι...

  14. isnogood avatar
    isnogood 18/12/2009 13:17:12

    Νομίζω οτι αρκετά ασχοληθήκαμε με τις επιλογές του Αντώνη στο κόμμα.
    Ας τον αφήσουμε να κάνει τη δουλειά του. Απο το αποτέλεσμα θα κριθεί.
    Το ηθικό θέμα είναι αλλού.
    Εγώ θα πονέσω πραγματικά, η ψυχή μου θα μαυρίσει αν ΔΩ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΑ ΞΑΝΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ.
    ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ:

    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΑ!

    STOP NIKITAS!
    TWRA! NOW!

    • man8os avatar
      man8os @ isnogood 18/12/2009 13:20:15

      Μιλας σαν ακτιβιστης! Προστατεψτε την χελωνα καρετα-καρετα!
      Λογικα,δε θα τον στηριξει η ΝΔ. Εκτος και αν στις δημοσκοπησεις στο δημο ερχετε πρωτος ... Οποτε θα ειναι δυσκολη η ρεαλιστικη επιλογη.
      Συναισθηματικα δεν τον θελει κανενας.

  15. Lavazza avatar
    Lavazza 18/12/2009 13:35:21

    Σχετικά με την Παιδεία, μετά την Εβραία Χριστοφιλοπούλου εκ μέρους του ΠΑΣΟΚ, μπήκε και η Εβραία Βόζενμπεργκ εκ μέρους της Νέας Δημοκρατίας...

    Τσακωθείτε εσείς τώρα αν μπήκε και γιατί μπήκε η Κεφαλογιάννη...

    Δεν βλέπετε οτι πάει πολύ μακρύτερα το πράγμα...

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Lavazza 18/12/2009 14:15:14

      α) Τι ακριβώς έχεις με τους Εβραίους ; Οι Εβραίοι Ασκενάζι άλλαζαν την ευρωπαική επιστήμη και κουλτούρα, από το 1890, την εποχή που εμείς εδώ, δερνόμασταν για το αν το Ευαγγέλιο θα μεταφράζεται στην κοινή νεοελληνική.

      Οι μεγαλύτεροι διανοητές της εποχής μας για την ειρήνη (και κατακριτές του Ισραήλ όταν ακολουθεί καταστροφικές -εσωτερικές και εξωτερικές- πολιτικές για την ειρήνη) είναι Εβραίοι.

      β) Πως ακριβώς ξέρεις ότι οι δύο αυτές κυρίες είναι Εβραίες; ¨οχι από "κάποιο site", συγκεκριμένα, με δηλώσεις τους ή με το βιογραφικό τους. Διότι, προσβολή (και ποινικά) είναι ο τρόπος που χρησιμοποιείς το "Εβραίος". Αλλά, εαν το χρησιμοποιείς και χωρίς να είναι εβραίες, είναι και συκοφαντία.

      Λοιπόν, πες μου. Σε τι σε πείραξαν οι Εβραίοι γενικά, ως κοινότητα, στην Ελλάδα, αλλά και σε τι ειδικά τα συγκεκριμένα άτομα.

      Υ.Γ.: Δεν είμαι Εβραίος, διότι ξέρω ότι είναι το πρώτο που θα με ρωτήσεις. Και επίσης, ξέρω ότιυπήρξαν προστριβές ανάμεσα στις δύο κοινότητες. Πριν 100 και 200 χρόνια. Να γυρίσουμε και στον Homo sapiens μήπως;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Lavazza 18/12/2009 14:50:38

      μα δεν νομίζω ότι έχουμε συστημικό φόβο "Εβραίων". Να ήταν μεγαλοϊδεάτες αλβανοί μουσουλμάνοι χρηματοδοτημένοι από την Άγκυρα και την Πεσαβάρ, να ανησυχήσω... για το αν είναι καλές ή όχι στην δουλειά τους δεν έχω άποψη. (Άσε που τους αλλάξαν τον αδόξαστο οι Γερμανοί στην Θεσσαλονίκη...)

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Lavazza 18/12/2009 16:26:10

      @ Lavazza

      α) Τι ακριβώς έχεις με τους Εβραίους ; Ξέρεις ότι δεν είμαι ανθέλληνας και πως -και – σε αυτό το site, έχω φέρει την επιστημονική επιχειρηματολογία κατά των “Falmerayer-ικών” θέσεων ανθρώπων όπως η κ.Δραγώνα για παράδειγμα (που δεν είναι ιστορικοί ή γενετιστές)...

      Επιστημονικά, λοιπόν,

      Οι Εβραίοι Ασκενάζι άλλαζαν την ευρωπαική επιστήμη και κουλτούρα, από το 1890, την εποχή που εμείς εδώ, δερνόμασταν για το αν το Ευαγγέλιο θα μεταφράζεται στην κοινή νεοελληνική.

      Οι μεγαλύτεροι διανοητές της εποχής μας για την ειρήνη (και κατακριτές του Ισραήλ όταν ακολουθεί καταστροφικές -εσωτερικές και εξωτερικές- πολιτικές για την ειρήνη) είναι Εβραίοι.

      Γνωρίζω πως ξεριζώθηκαν οι Άραβες, γνωρίζω πως κάηκαν οι Εβραίοι και πως κάποιοι, θα τους ξαναέκαιγαν. Και το 1948 στην Παλαιστίνη και τώρα και πάντα. Γνωρίζω καλά τι είναι το αμοιβαίο μίσος, λόγω δουειλάς (θα γίνω ψυχίατρος). Απορώ όμως για το δικό σου μίσος εναντίον τους.

      Και για αυτό σε ρωτώ. Για το μίσος κατά της καταγωγής τους στο παρόν, όχι για την εξωτερική πολιτική. Στο ξαναγράφω: Οι μεγαλύτεροι κατακριτές του Ισραήλ όταν ακολουθεί καταστροφικές -εσωτερικές και εξωτερικές- πολιτικές για την ειρήνη, είναι Εβραίοι. Ο δικαστής που καταδίακασε το Ισραήλ στον ΟΗΕ είναι Εβραίος.

      β) Πως ακριβώς ξέρεις ότι οι δύο αυτές κυρίες είναι Εβραίες; ¨οχι από "κάποιο site", συγκεκριμένα, με δηλώσεις τους ή με το βιογραφικό τους. Διότι, προσβολή (και ποινικά) είναι ο τρόπος που χρησιμοποιείς το "Εβραίος". Αλλά, εαν το χρησιμοποιείς και χωρίς να είναι Εβραίες, είναι και συκοφαντία.

      Λοιπόν, πες μου. Σε τι σε πείραξαν οι Εβραίοι γενικά, ως κοινότητα, στην Ελλάδα, αλλά και σε τι ειδικά τα συγκεκριμένα άτομα.

      Υ.Γ.: Δεν είμαι Εβραίος, ούτε έχω συγγενείς Εβραίους, ούτε συμφέροντα, διότι (υποθέτω, για αυτό σπεύδω) ότι είναι τα πρώτα που θα με ρωτήσεις, διότι αυτή η εντύπωση υπάρχει για όποιον υπερασπίζεται ΚΑΙ τους Εβραίους, όταν διώκονται. Και επίσης, ξέρω ότι υπήρξαν έντονες προστριβές ανάμεσα στις δύο κοινότητες. Πριν 100 και 200 χρόνια. Να γυρίσουμε και στον Homo sapiens μήπως;

      Εσύ, όμως, ως πατριώτης, θυμάσαι τι έκαναν οι “ευγνώμονες”* Νασερικοί στην ελληνική κοινότητα στην Αίγυπτο; Μίλησε ποτέ κανείς για αυτό, που είναι πολύ χειρότερο από τα Σεπτεμωριανά του 1955 στην Κωνσταντινούπολη; Για τη λευκή γενοκτονία του Αλεξανδρινού ελληνισμού;

      Σιωπήσαμε, για την Κύπρο.

      * Η Ελλάδα είναι η μοναδική δυτική χώρα που καταψήφισε την ίδρυση του ξεχωριστού ισραηλινού (και του ξεχωριστού Παλαιστινιακού) κράτους.

      Αιτία ήταν:

      Α) Η εντύπωση οτι θα προφυλάξει την μειονότητα στην Αλεξάνδρεια
      Β) Η εντύπωση οτι θα προφυλάξει την ελληνική κληρονομιά στις αραβικές χώρες.
      Γ) Η επιθυμία των Άγγλων
      - Ή τότε εμφυλιοπολεμική κυβέρνηση δεν ήθελε να τους δυσαρεστήσει, λόγω Κυπριακού
      - Οι Άγγλοι ήταν οι κύριοι υποστηρικτές του μοναρχικού καθεστώτος και του κατεστημένου της εποχής και οι κύριοι χρηματοδότες του εμφυλίου.

      Οι ΗΠΑ (υπέρ του Ισραήλ όπως και η ΕΣΣΔ) δεν είχαν κυριαρχήσει ακόμη στην εδώ πολιτική ζωή και οι Άγγλοι ΔΕΝ ήθελαν την ίδρυση ισραηλινού κράτους. Με τους Εβραίους και τους Άραβες στην Παλαιστίνη έκαναν ο,τι και στην Κύπρο. Διαιρούσαν, αδιάφορα δικαίων και αδίκων θέσεων.

      Δεν ψήφισε "Αποχή", ψηφίσε "Κατά" η Ελλάδα (θεωρώντας οτι Αποχή = Κατά, υπερθεμάτισε για λόγους μεσογειακής πολιτικής)

      Προσωπικά, όπως και πολλοί άλλοι, ιδεολογικά, είμαι υπέρ ενός ενιαίου, ομοσπονδιακού κράτους “ελβετικού” τύπου, με δυνατότητα απόσχισης. Πυρήνα μιας “ΕΟΚ” της Μέσης Ανατολής. Δεν είμαι υπέρ της αναπόφευκτης διχοτόμησης, που επισφράγισαν οι ακραίοι και των δυο πλευρών, αλλά κατεξοχήν δεν είμαι υπέρ -και το γράφω με γνώση του τιμήματος- της ζωής των Εβραίων σε ένα αποκλειστικά αραβικό κράτος, όπου ανά πάσα στιγμή θα ζούσαν με τον κίνδυνου ενός ακόμα, Ολοκαυτώματος.

      Μην ξεχνάς επίσης, οτι πολλοί Άραβες εθνικιστές ηγέτες, είχαν ταχθεί με τον Χίτλερ.

      Αυτό το τελευταίο, σίγουρα δεν δικαιώνει το”ΚΑΤΑ”... ούτε προδιέθετε για αρμονική συμβίωση... Ιδίως μετά από όσα οι πολιτισμένοι Ευρωπαίοι *επέτρεψαν * να συμβούν στους “κακούς,πλούσιους” Εβραίους (ενώ εμείς στην Αλεξάνδρεια ήμασταν φτωχοί, ε; Αυτάπου λες, έλεγαν οι Νασερικοί).

      Και την πλήρωσε ο αγράμματος, άσχετος, κοσμάκης στην Παλαιστίνη. ¨Οπως σε κάθε πολέμο.

      Α, το ξέχασα, είχε αρχίσει ήδη στην Ελλάδα η αγιοποίηση από το τότε μοναρχικό κράτος, των γερμανοτσολίαδων ταγματασφαλιτών (που έσφαζαν Εβραίους) ή κάνω λάθος; Τι να λέμε μετά.

      Ποιά είναι η γνώμη σου για αυτό;


      Για την ιστορία:

      29 Nov 1947 33 - 23 (13 + 10)

      33 ΝΑΙ : Australia, Belgium, Bolivia, Brazil, Byelorussia, Canada, Costa Rica, Czechoslovakia, Denmark, Dominican Republic, Ecuador, France, Guatemala, Haiti, Iceland, Liberia, Luxembourg, Netherlands, New Zealand, Nicaragua, Norway, Panama, Paraguay, Peru, Philippines, Poland, Sweden, Ukraine, Union of South Africa, USSR, USA, Uruguay, Venezuela. (Among other countries, the list includes the US, the three British Dominions, all the European countries except for Greece and the UK, but including all the Soviet-block countries.)

      13 ΟΧΙ : Afghanistan, Cuba, Egypt, ΕΛΛΑΣ, India, Iran, Iraq, Lebanon, Pakistan, Saudi Arabia, Syria, Turkey, Yemen.

      ΑΠΟΧΗ: Argentina, Chile, China, Colombia, El Salvador, Ethiopia, Honduras, Mexico, United Kingdom, Yugoslavia.

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ Giorgos_T 18/12/2009 17:28:56

        Πολυ πρεμουρα να απαντησεις ρε φιλε
        και με ενα μεγαλο κατεβατο
        Γιατι ζοριζεσαι τοσο πολυ?

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ koinos_nous 18/12/2009 17:45:15

          Γιατί να μην απαντήσει, με όσο μεγάλο κατεβατό θεωρεί απαραίτητο? Υπονοείς κάτι ? Αν ναι, πες το καθαρά, και, αν μπορείς, τεκμηρίωσέ το παρακαλώ.

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ Giorgos_T 18/12/2009 18:26:00

        Μπράβο για την απάντηση και τα στοιχεία, αυτή η κουβέντα ωφελείται πολύ από ενημερωμένους και πολιτισμένους συζητητές. Να εισφέρω κάτι, επισημαίνοντας ότι το πρόβλήμα με τον αντισημιτισμό, προκαλείται κυρίως από την ταύτιση των Εβραίων με τους Σιωνιστές. Και για αυτό φταίν οι δεύτεροι, που χρησιμοποιούν την επίφαση ότι τα όσα έπραξαν, πράττουν και φυσικά θα σευνεχίσουν να πράττουν έχουν την υποστήριξη της συντριπτικής πλειοψηφίας των απανταχού Εβραίων...
        Όποιος λοιπόν μόνο επιδερμικά γνωρίζει το θέμα, αμέσως τα βάζει με τους "κακούς Εβραίους", εννοώντας τους Σιωνιστές αλλά αναφερόμενος σε όλους. Πρέπει σιγά σιγά να αγωνιστούμε για να πάψει αυτή η άδικη και πονηρή ταύτιση...

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Giorgos_T 18/12/2009 19:40:20

        Πολύ καλή και τεκμηριωμένη απάντηση.
        Πρόβλημα υπάρχει με τους σιωνιστές, όχι με όλους τους Εβραίους, όπως πρόβλημα είναι οι ελληνάρες και όχι όλοι οι Έλληνες.

      • Dikocho avatar
        Dikocho @ Giorgos_T 18/12/2009 23:58:36

        Poios Ellihnas prothypourgos anagnorise "de jure" to Israhl para tis fonaskies tou PASOK k ths aristeras, k.Giorgo_T?

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ Giorgos_T 19/12/2009 00:16:38

        Giorgo, τους συμπαθεις -μαλλον- επειδη θα γινεις ψυχιατρος.
        Kαι για να μην παρεξηγηθω, οι ψυχιατροι οφειλουν να βλεπουν με συμπαθεια τους παντες (...αρα και τους Εβραιους), και κυριως αυτους που εκαναν την ...ψυχαναλυση ...επιστημη και μοδα.
        Αν δεν υπηρχαν οι Εβραιοι ψυχαναλυτες θα αναγκαζοσουν να γινεις ...κανονικος γιατρος για να βγαλεις το ψωμι σου, και τους οφειλεις γιαυτο μια ...ψυχολογικη υποστηριξη.

        Το οτι το κρατος του Ισραηλ και η ρατσιστικη του πολιτικη ειναι ο κυριος παραγοντας αποσταθεροποιησης στην περιοχη απο την ιδρυση του και εντευθεν εχει σημασια για την αναλυση σου ή φταιει το ...ακαμπτο υπερ-εγω του ... Χιτλερ?

        • ΙΑΝΟΣ avatar
          ΙΑΝΟΣ @ αρχισαμε 19/12/2009 11:52:29

          Giorgo,
          ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΕΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ !ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΤΑΛΜΟΥΔ -
          • ZOHAR 11 (64Β). • KETHUBOTH (110B). • SANHEDRIN (74B) TOS. • KETHUBOTH (3B). • KIDDUSCHIM (68A).• ΕΒΕΝ HAERAR (44,•
          ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ-ΑΙΝΣΤΑΙΝ - ΘΕΩΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΟΣ -ΠΟΙΟΣ- ΠΟΥ- ΠΟΤΕ ;;;;;;;;;

        • yangoulas avatar
          yangoulas @ αρχισαμε 19/12/2009 12:30:44

          έλεος πια με τα αντι-εβραϊκά. Δεν ξέρω τι έκαναν σους φλαμανδούς ή τους λιχτενσάνϊιους, σε έλληνες δεν έχουν κάνει τίποτα, εκτός αν θυμάστε την αντιπαράθεση Δαβιδ Γολιάθ, ή την αντίσταση στον Μεγαλέξανδρο. Αντισημιτικά, ανιτεβραϊκά και παρόμοια σκοταδιστικά, δεν έχουν θέση σε σύγχρονα περιβάλλοντα. Το ρατσιστικό του ενός είναι το πατριωτικό του άλλου, και αν μας ζορίζει κάτι είναι το διαίρει και βασίλευε των Άγγλων. Μην ειμαστε σκοταδιστες.

  16. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 18/12/2009 13:38:11

    Βόζενμπεργκ, Μητσοτάκης, Κεφαλογιάννη, Κουκοδήμος: ΕΛΕΟΣ...

    Ο Σαμαράς μπορεί να έχει καλές προθέσεις, δεν παύει όμως να είναι σαρξ εκ της σαρκός της ξενέρωτης, ατάλαντης και δυσκοίλιας δεξίας παράταξης και αυτό αντανακλάται 100% στις παραπάνω αλλά και σε άλλες επιλογές του.

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 18/12/2009 18:39:03

      Δεν καταλαβαινω τι προβλημα υπαρχει με την κυρια Βοζεμπεργκ. Δεν εχει δωσει ποτε λαβη για σχολια, και στην τηλεωραση οποτε την εβλεπα την θεωρουσα εξαιρετικη. Τι προβλημα υπαρχει? Ουτε καν ξερουμε αν προωθει τα συμφεροντα του Ισραηλ. Εν παση περιπτωσει εαν κανει κατι μεμπτο ας το πουμε, αλλα για την καταγωγη της ειναι αδικο να της επιτηθεμεθα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ man8os 18/12/2009 19:01:44

        Ποιο Ισραήλ και πρασινα αλογα.Το γερμανικο ονομα της οφειλεται οτι προερχεται απο βαυαρικη οικογενεια που ηλθε στην Ελλαδα με τον Οθωνα,τον πρωτο βασιλια.
        Το αν ηταν οχι απλως Γερμανοι οι προγονοι της το 1830 ή Γερμανοεβραιοι δεν το ξερω φυσικα.Αλλα το ονομα της οπως και του Εβερτ προερχεται απο τους Βαυαρους του Οθωνα.
        Kαι φυσικα οι ριζες της παραταξης πανε πισω παλια στη μοναρχια που θεμελιωσε το νεοελληνικο κρατος και ειναι πολυ φυσικο να ειναι στη ΝΔ οι απογονοι των Βαυαρων.

        • man8os avatar
          man8os @ ψυχραιμια 18/12/2009 19:04:02

          Ακουσα να την αποκαλουν εβραια, και με πειραξε το γεγονος οτι κρινουν καποιων απο τους τυχον προγονους του.

        • man8os avatar
          man8os @ ψυχραιμια 18/12/2009 19:06:40

          Βασικα το σχολιο του Lavazza προηγουμενως.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ man8os 19/12/2009 10:10:49

        Πρώτη επί σειρά ετών σε ψήφους σύμβουλος του δικηγορικού συλλόγου Αθηνών. Προφανώς είναι ικανή και άξια. Η ένσταση αφορά μάλλον στον συμβολισμό: Παιδείας και Θρησκευμάτων. Γιατί;

        • ΝΜ avatar
          ΝΜ @ vardarskian 19/12/2009 15:03:45

          ψυχραιμία: ο άγγελος έβερτ έσωσε πολλούς έλληνες εβραίους απο την εξόντωση των ναζί.

          για την ιστορία.

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ vardarskian 20/12/2009 00:38:33

          αυτό το κάποτε που εννοείς ούτε το ξέρω,ούτε το έζησα και στο κάτω κάτω ποσώς μ αφορά. Εγώ μίλησα με όρους σημερινούς. Ανακουφίστηκες που βρήκες μια λαβή να τα χώσεις στη δεξιά, προσπερνώντας τον προβληματισμό μου.

  17. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 18/12/2009 14:15:57

    Παρατηρώ ότι αρκετοί φίλοι, οι οποίοι δεν ξέρω εάν είναι νεοδημοκράτες, απορρίπτουν χωρίς συζήτηση σχεδόν το σύνολο των στελεχών του κόμματος. Ο Σαμαράς όμως εξελέγη αρχηγός της ΝΔ με μιά δεδομένη κοινοβουλευτική ομάδα, καλή ή κάκη. Δεν ίδρυσε καινούργιο κόμμα.
    Ποιούς, δηλαδή, πρέπει να χρησιμομοιήσει ο Σαμαράς; Θα πάρει εξωκοινοβουλευτικούς και θα τους κάνει τομεάρχες; Και πώς είναι δυνατόν να μη χρησιμοποιήσει υποστηρικτές της Ντόρας όταν οι περισσότεροι από τους βουλευτές και σχεδόν όλοι οι πρώην υπουργοί και υφυπουργοί είχαν πάει με το μέρος της;
    Χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί για να κρατηθεί το κόμμα ενωμένο και χρόνος για να γίνει η ανανέωση ομαλά και αναίμακτα. Ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί σε οτιδήποτε κινείται και ας έχουμε υπομονή. Ούτε ένα μήνας δεν έχει περάσει από την εκλογή του Αντώνη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Kώστας Θ. 18/12/2009 14:33:33

      Εχει δημιουργηθει πλεον ενα διαχυτο ρευμα "ακραιφνους δεξιας" για να το πω κομψα το οποιο απαιτει να εχει λογο στα της ΝΔ οπως ακριβως διαφοροι "ανενταχτοι αριστεροι" ή εν γενει προοδευτικοι θελουν να επηρεαζουν το ΠΑΣΟΚ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 18/12/2009 14:41:31

        Εσύ δηλαδή είσαι κεντρώος εκσυγχρονιστής νεοφιλελεύθερος θες να μας πεις τώρα.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ αλλενάκι 18/12/2009 14:44:44

          Δεν ειπα ποτε κατι παρομοιο.Θεωρω οτι ειμαι κανονικος κεντροδεξιος.Τους ultras τους φοβαμαι για τις εθνοταλιμπανικες τασεις τους.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 18/12/2009 15:01:38

          Δυστυχώς ψυχραιμία εδώ έχεις δίκιο, το ταλιμπανίζειν και παλιμπαιδίζειν είναι τις τελευταίες δεκαετίες ενδημικό στην χώρα της φαιδράς μπανανέας.
          Από το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ίδιο συνδικάτο" και το "βυθίσατε το Χόρα" άρχισε το κακό, κι έφθασε ακόμα και σε προτροπές να "μπουκάρουμε" σε βόρεια γειτονική χώρα (και να προκαλέσουμε τον ...3ο Βαλκανικό Πόλεμο, 100 χρόνια μετά - για να πάρουν οι άλλοι τη ρεβάνς μια και νικήσαμε στον 1ο και 2ο).
          Δεν χρειάζεται να μας βλάψουν οι άλλοι, είμαστε και μόνοι μας ικανοί να φάμε το κεφάλι μας. Το έχουμε αποδείξει άλλωστε και στα οικονομικά.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 18/12/2009 15:08:29

          Που είναι το ταλιμπανίζειν; Υποχωρητικότητα σε όλα. Νενέκοι.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ αλλενάκι 18/12/2009 15:25:45

          Αλλενακι θα σου πω τι γινεται.Μιλησες για οσμωση.Η οσμωση υπαρχει μεταξυ ανθρωπων που ειναι στην ιδια κοινωνια.Μεταξυ ανθρωπων που ειναι σε αλλη κοινωνια δεν υπαρχει.
          Δηλαδη ενω εσυ ακους τη δικη μου αποψη και την κρινεις ως αντιαριστερη ή πολυ δεξια αλλα παντως την ακους δεν ακους την αποψη ενος Τουρκου ή καποιου απο αλλο κρατος.Ακους μονο ελληνικες αποψεις και πιστευεις οτι υποχωρουμε συνεχεια.
          Πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις που πραγματικα υποχωρουμε και που οχι και με βαση το τι μπορει να γινει.
          Μπορω να σου πω τι εγινε τα τελευταια χρονια.Με διαφορα κολπα η Ελλαδα εβαλε την Κυπρο στην ΕΕ εχοντας υποσχεθει λυση του κυπριακου με το σχεδιο Αναν την οποια πηρε πισω αλλαζοντας την κυβερνηση.
          Μπορεις να το θεωρησεις αυτο υποχωρηση;Εκεινο που σου εμεινε ομως ειναι το θεαμα που στηθηκε για να απορριψει ο λαος αυτο που υποσχεθηκαν στους ξενους οι ηγετες του.
          Με τα Σκοπια υπογραψαμε την ενδιαμεση συμφωνια που ελεγε οτι δεν εχουμε δικαιωμα βετο αν επιχειρησουν να μπουν σε ΝΑΤΟ και ΕΕ.Αυτο εγινε για να απαλλαγουμε απο το προβλημα προσωρινα ωστε να επιδιωξουμε την ενταξη μας στην ΟΝΕ (με ψευτικους αριθμους) και της Κυπρου στην ΕΕ (με ψευτικες υποσχεσεις) και οταν εγιναν ολα αυτα εφυγε ο Σημιτης και ηλθε ο "εθνικιστης" Καραμανλης για να βαλει βετο στα Σκοπια αθετωντας την ενδιαμεση συμφωνια ο οποιος εφυγε με τη σειρα του για να ελθει ο σοσιαλιστης Παπανδρεου για να αποφυγει τη λιτοτητα η Ελλαδα λογω των χρεων της.
          Ετσι μας βλεπουν εξω σε πληροφορω.Εσυ σε ολα αυτα βλεπεις Νενεκους-αυτοι βλεπουν πονηρους Βαλκανιους.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 18/12/2009 15:38:49

          αλλενάκι,
          Εκκινώντας από το “ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ίδιο συνδικάτο”, το ΠΑΣΟΚ εφάρμοσε τελικά σχεδόν αυτούσια την Ευρωπαική πολιτική του Κ. Καραμανλή του Α', επειδή ήταν η καλύτερη δυνατή. Έτσι φθάσαμε, ευτυχώς, στο Ευρώ.
          Από το την πρώιμη (ανώριμη, φονταμενταλιστική και καταστροφική) γραμμή περί ονόματος της ΠΓΔΜ, καταλήξαμε ευτυχώς, στην "κόκκινη γραμμή" της σύνθετης ονομασίας δια πάσαν χρήσιν (αφήνοντας τον ακατανόητο φονταμενταλισμό στην άλλη πλευρά).
          Ίδιον του ταλιμπανισμού είναι να επιλέγει πολιτικές ανεφάρμοστες (στην καλύτερη περίπτωση, όταν έγκαιρα εγκαταλείπονται, όπως οι προαναφερθείσες) ή αυτοκαταστροφικές (για όσους εμμένουν, βλ. Σαντάμ και Μπούς - αδελφοί εν όπλοις, Μιλόσεβιτς κτλ). Αντίθετα η μαχητική στάση που αποδίδει είναι αυτή που εκτιμά σωστά την κατάσταση, έχει εναλλακτικές λύσεις για περίπτωση που χρειαστούν, επιλέγει τους βέλτιστους εταίρους, ελαχιστοποιεί τον αριθμό των αντιπάλων, τους διαιρεί άν γίνεται, και έχει ακριβή αίσθηση του balance of power.
          Δυστυχώς έχουμε το λεγόμενο μεσογειακό ταμπεραμέντο, αλλά αυτά είναι γνωστά από την εποχή του Μακιαβέλλι: Πάλευε ο Φλωρεντινός με τις παρορμήσεις του, κι έβαζε το λογικό μπροστά, αρέσει δεν αρέσει. Έκανε Realpolitik, αλλά την πραγματική, όχι σαν του Πρώσσου Κάιζερ, που έφαγε το κεφάλι του το 1917.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 18/12/2009 16:09:28

          Δεν ξέρω τι θεωρία της καυτής πατάτας είναι αυτή που κατά σύμπτωση κάθε τέσσερα χρόνια πριν τις εκλογές φροντίζει ο ένας να αφήνει στα χέρια του άλλου.
          Δε μιλούσαμε για αυτό παντως. Πως μας βλέπουν στην Ευρώπη.
          Μιλούσαμε για την υποχωρητικότητα. Αίφνης για τις 136.000 παραβιάσεις και αναχαιτίσεις το χρόνο στον ουρανό του Αιγαίου.
          Κάθε χρήση της λέξης Μακεδονία στο όνομα ειναι ανεπίτρεπτη κατά τη γνώμη μου.
          Αυτοι δεν υποχωρούν γιατί δεν έχουν να χάσουν τίποτα, αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουμε!!!
          Και θεωρούμε ότι εμείς που έχουμε να χάσουμε πρέπει να ασκήσουμε ρεαλπολιτικ. Να είμαστε εμείς οι "συνετοί". Τι να πω. Έλεος με αυτή τη διαστρέβλωση της σκέψης μας.
          Καταλήγουμε στο αντίθετο. Δεν [μας αφήνουν οι εδώ πραγματιστές] να έχουμε στοιχειώδη αίσθηση της όποιας δύναμής μας.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 18/12/2009 16:22:20

          Όσο για την Κύπρο φρόντισε και το έλυσε ο κακομοίρης ο Τάσσος το θέμα, άπαξ δια παντός.

          Και οσο για το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ να σου θυμίσω ότι ο βομβαρδισμός της Σερβίας από τις δομές αυτές έγινε μόλις από 10 χρόνια.
          Γιατί βομβάρδισαν τη Σερβία;
          Καταλαβε κανείς;
          Γιατί δεν γούσταραν το Μιλόσεβιτς τον διεφθαρμένο αλλά εκλεγμένο ηγέτη μιας βαλκανικής χώρας;
          Σας θυμίζει κάτι;
          Ή γιατί η κυρα Γερμανία ήθελε το "ζωτικό" της χώρο της Κροατίας και της Σλοβενίας;

          Σήμερα διάβαζα σε ένα γερμανικό σάιτ ότι ευρέως κυκλοφορεί στη Γερμανία ότι έχουμε φέρει την Νότια Αμερική στην εξώπορτα της Ευρώπης.
          Ανταπόκριση γερμανών τουριστών από τον Πειραιά.
          Και ο νοών νοείτω...

    • αχ avatar
      αχ @ Kώστας Θ. 18/12/2009 14:37:48

      Αυτά που λες ισχύουν ακόμη κι όταν πρόκειται για επιλογές με δεδομένα βεβαρυμένο ηθικό μητρώο; δηλαδή ήρθε ο Σαμαράς να μας απαλλάξει από τα λαμόγια και τους Ζημενσάκηδες, αλλά τελικά του είναι δύσκολο; ήρθε ο ΣΑμαράς να κάνει ηθική, αλλά δεν γίνεται μωρέ να αποκλείσει εξ' αρχής τους ανήθικους;

  18. tiramola avatar
    tiramola 18/12/2009 14:31:14

    Για τον Κουσουλάκο καλά τα λέτε , για τον Κουκοδήμο που κατάλαβε το πανελλήνιο το ποιόν του ανδρός , κουβέντα....

    Είναι άραγε ακόμα φίλοι με το Μάκη?

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ tiramola 18/12/2009 21:21:22

      Γιατί δεν μας λες εσύ που ξέρεις καλύτερα;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Ένας Τυχαίος 18/12/2009 21:50:38

        Έλειπες στο εξωτερικό?

        • Ένας Τυχαίος avatar
          Ένας Τυχαίος @ tiramola 19/12/2009 00:31:02

          Είναι εξωτερικό για σένα ή Θράκη;

  19. donaE avatar
    donaE 18/12/2009 14:49:53

    Δεν βλεπεις καλα.
    'Ανενταχτοι αριστεροι' ισως να θελουν να επηρεασουν την ΝΔ.
    Μακαρι αλλα...

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/12/2009 14:54:55

    Δεν είσαι κεντροδεξιός.
    Κυρίως είσαι ακραιφνής αντι-αριστερός "για να το πω κομψά και να μην πω ακραιφνής δεξιός" και δεν παραδέχεσαι ότι υπάρχει όσμωση στην κοινωνία.
    Ο Σαμαράς είναι κεντροδεξιός κοινωνικά.

  21. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 18/12/2009 15:16:04

    Τόσα χρόνια όλοι αυτοί που βρίζετε ήταν μπροστά στη ΝΔ. τώρα θέλετε ο Σαμαράς να κάνει τί; Να τους πετάξει έξω από τΟ ΚΌΜΜΑ ΧΩΡΊς ΑΦΟΡΜΉ ΓΙΑ ΝΑ δικαιωθειo δράκουλας και η κόρη του πως πάει να συρρικνώσει το κόμμα.. Θεωρεί κανένας τον Σαμαρά ηλίθιο; θα έκανε ποτέ αυτός το πρώτο βήμα για να εκτεθει;
    Είδατε πως από την άρνηση της Ντόρας έμεινε η άρνηση και όχι η πρόταση...
    Καλά θα είναι να σκεπτόμαστε εκτός από την πράταξη και το συμφέρον του Αντώνη! Και το συμφέρον του δεν είναι να τους προκαλέσει και να φανεί κακός.. Άστους να κάνουν την πρώτη κίνηση!.... Θα δουν μετά..

  22. tiramola avatar
    tiramola 18/12/2009 15:35:44

    Τι είναι αυτά που λέτε ΙΩΑΝΝΗ?
    Και άμα δεν κάνουν καμία κίνηση και του μείνουν στο σβέρκο , συγχωρεμένοι και όλοι μαζί ενωμένοι?
    ....
    Μην μου πείτε αγαπητέ ότι κινδυνεύει και από τον Κουκοδήμο...
    Άρα που καταλήγωμεν?

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ tiramola 18/12/2009 23:10:09

      Αν δεν κάνουν καμία κίνηση; Πλάκα κάνεις!! Ο Αντώνης Σαμαράς έδειξε σήμερα πως είναι πανέξυπνος!!! Όλοι εσείς που είστε βιαστικοί και ζητάτε το κεφάλι των Μητσοτάκηδων εδώ και τώρα, δείχνετε μεγαλύτερη άγνοια από αυτή που έδειξαν οι ίδιοι οι Μητσοτάκηδες!!
      Ο Αντώνης Σαμαράς είναι αυτός που πριν 10 χρόνια οι περισσότεροι από εμάς που γράφουμε εδώ δεν τον φανταζόμασταν καν στη ΝΔ... Πριν 5 χρόνια δεν τον φανταζόμασταν καν ΥΠΟΥΡΓΟ... Πριν ένα χρόνο δεν τον φανταζόμασταν καν υποψήφιο αρχηγό σε περίπτωση παραίτησης του Καραμανλή.. Πριν 2 μήνες κάποιοι από εμάς δεν τον φανταζόμασταν να περνάει σε τυχόν δεύτερη Κυριακή.. Ενώ πάρα πολλοί από εμάς την 29η Νοεμβρίου το πρωί, δεν περιμέναμε το εύρος της Νίκης του!!! Αν νομίζουμε λοιπόν πως όλη αυτή την πορεία ο Αντώνης Σαμαράς θα την πετούσε στον κάλαθο των πολιτικών αχρήστων είναι μακρία νυχτωμένος! Εξελέγη πρόεδρος όλης της ΝΔ και αυτή τη γραμμή θα την ακολουθήσει μέχρι να γίνει Πρωθυπουργός!

      • Factorx avatar
        Factorx @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 18/12/2009 23:32:49

        Μην το κάνεις μαύρο - ασπρο, γιατί δεν είναι έτσι. Κανείς δεν είπε να τον διαγραψει. Άλλο αυτό και άλλο να του δώσει πραγωγή. Θυμάσαι τι έκανε ο ΓΑΠ; Πως σε λένε; Κουλούρη; Έξω. Σημίτη; Καλέ τι μας λες. Έτσι ο ΓΑΠ που τον δουλεύαν τότε όλοι έγινε ηγέτης, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

      • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 19/12/2009 00:30:59

        Επιμένω! Πριν κρίνουμε το πολιτικό μυαλό του Σαμαρά θα πρέπει να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί! Πριν πει Κουλούρη και Σημίτη έξωο ΓΑΠ αυτοί οι τελευταίοι τράβηξαν πρώτοι το σχοινί!! Αν πάλι θέλετε να το σχολιάσουμε απλοϊκά τότε δείτε το κι έτσι: Πως θα μπορέσει ο Μητσοτάκης τώρα να τραβάει το χαλί στον Σαμαρά; Πως θα μπορέσει η Θοδώρα να κάνει αρνητικό σχόλιο στον Σαμαρά και ο αδελφός της να πρέπει να απολογηθεί για την υπονόμευση της αδελφής του;
        Και κάτι τελευταίο! Ο Σαμαράς έγινε Πρόεδρος στη ΝΔ από τον Λαό. Όχι από τους μηχανισμούς. Πιστεύει κανείς πως οι μηχανισμοί μετά την 29/11 πήγαν σπίτι τους; Κάνουμε μέγα λάθος αν το πιστεύουμε αυτό! Οι μηχανισμοί είναι ακόμη εκεί και ο Αντώνης έχει μεγάλη ευθύνη να τους ξεριζώσει. Αλλα δεν θα το κάνει βίαια. Ούτε με υπονόμευση.. Διαίρει και βασιλεύει.. Και θα τα καταφέρει! Δείξτε του εμπιστοσύνη! Την 29η Νοεμβρίου εκλέξαμε Πρόεδρο τον Σαμαρά και όχι τον Εξολοθρευτή!!!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ tiramola 19/12/2009 00:34:46

      tiramola o "θεός" σου έχασε 2 εκλογές μέχρι να κυβερνήσει, λέμε τώρα!

      Ο Σαμαράς λές να χάσει 1 τουλάχιστον ή δε θα τα καταφέρει λόγω Κουκοδήμου;

  23. δρόμος avatar
    δρόμος 18/12/2009 16:13:28

    Νομίζω, και πείτε μου παρακαλώ αν κάνω λάθος, ότι σε κάθε ιστορική φάση ο υπεύθυνος κινείται με ό,τι υλικό του παρέχει η προϋπάρχουσα δημοκρατική διαδικασία . Δηλαδή, σήμερα, με τους αντιπροσώπους του λαού που αναδείχθηκαν στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές. Στην επόμενη φάση, μετά το συνέδριο του κόμματος ας πούμε, θα κινηθεί με το ανθρώπινο δυναμικό που θα προκύψει από τις διαδικασίες του. Αν κατά τύχη παρεμβληθούν νέες εθνικές εκλογές , με το αντίστοιχο δυναμικό, κ.ο.κ.

  24. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/12/2009 20:00:02

    Βλέπω ο Ψυχραιμία συνεχίζει ακάθεκτος να συκοφαντεί ως "εθνοταλιμπάν" όσους δεν θέλουν το ξεπούλημα όλων των εθνικών θεμάτων. Η επιμονή του ανθρώπου αυτού είναι τουλάχιστον αξιοπρόσεκτη.

  25. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 18/12/2009 21:28:18

    Η σκιώδη κυβέρνηση σε μη σημαντικούς τομείς μάλλον ενδιαφέρει μόνο του δημοσιογράφους και την επικοινωνιολογία!

    Εμένα προσωπικά μ' ενδιαφέρει το συνέδριο και η δύναμη των ιδεών που θ' αναπτυχθούν!

    Εκεί περιμένω όλους να δώσουν το παρόν και ν' αποφασίσουμε το "ΤΙ" θέλουμε!

    Τα "πως" θα επιτευχθούν τα θέλω και το "πότε" θα γίνουν είναι επόμενα βήματα!

    Το "ποιός" θα τ' αναλάβει είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που θα πρεπε να μας ενδιαφέρει!

    Δεν ανοίγουμε καμιά συζήτηση περί ιδεών και για το πως θέλουμε τηn νέα ΝΔ;

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ!

    Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα ή και τριτεύοντα!

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 19/12/2009 00:55:48

    @Ψυχραιμια:
    Aδελφέ μήπως εισαι ο Σωμεριτης??
    Γιατί αυτά τά προπαγανδιστικά τού ΄πώς μάς βλέπει η Ευρώπη΄ο Ρισάρ και το σινάφι του τα λένε μια ζωή ,για να περνάνε Χαλκά στο ΄πόπολο΄..
    Και αυτή η ΄διάκριση΄μεταξύ ΄πολιτισμένης΄Ευρώπης και Βαλκανίων πολύ υπεράνω μοιαζει..
    Ποιος τάκανε μπουρδέλο τά Βαλκάνια αλήθεια??
    Ο Μπλαίρ ο Ντ΄Αλέμα,ο Σολάνα,αυτος ο φασίστας μέ το τρελλαμένο βλέμμα στρατηγός Κλάρκ ,ο Κλίντον ,η Ολμπράϊτ και ολοι αυτοί οι εγκληματίες πολέμου μαζεμένοι..Α μαζι με το Βατικανό που ευλογούσε τούς Κροάτες γιά να μην ξεχνιομαστε..
    Κατανοώ την θλίψη σου που έχασε η θυγατέρα τού πολύπλαγκτου,αλλά τι ειναι άρα γε η Ευρώπη??
    Kάτι το ουδέτερο και το αταξικο??
    Τελικά καλά λένε πώς η πραγματική ακροδεξιά είναι το νεοφιλελευθερος κομμάτι τής δεξιάς,με την Ντορούλα και τον Ανδρεουλάκο και τον Γιακουμάτο.
    E

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σπύρος 19/12/2009 01:32:31

      OΟχι,δεν εχω σχεση.Αυτοι εκαναν αυτο που εκαναν και εμεις κανουμε αυτο που κανουμε.Βομβαρδισμους δεν μπορουμε να κανουμε αλλα κοροιδευουμε οποιον μπορουμε.
      Διαφωνεις σε οσα εγραψα;
      1) Ειναι αληθεια ή οχι οτι οι Σημιτης - ΚΛηριδης ειχαν υποσχεθει το σχεδιο Αναν για να μπει η Κυπρος στην ΕΕ (μας εξαπατησατε ειπε ο Φερχουγκεν) και ξαφνικα εχασαν τις εκλογες -αφου ομως ειχε μπει η Κυπρος- και οι ¨εθνικιστες" Καραμανλης - Παπαδοπουλος το εσκισαν;
      2) Eγραφε η ενδιαμεση συμφωνια με τα Σκοπια οτι πρεπει να δεχθουμε την εισοδο τους σε ΕΕ και ΝΑΤΟ και τους γραψαμε;
      3) Mολις ηλθε η ωρα των μετρων καθως καταρριψαμε ολα τα ρεκορ ελλειμματος εγιναν παλι εκλογες και ανελαβε ο ΓΑΠ που κανει το δυσκολο;
      Γιατι οποτε ειναι να εκπληρωσουμε καποια υποσχεση σε εθνικο θεμα γινονται προωρες εκλογες που ολως τυχαιως κερδιζει ενας "εθνικιστης" (2004 Κυπρος,2007 Σκοπια) και οποτε ειναι να παρουμε μετρα λιτοτητας εκλογες που κερδιζει ενας "διεθνιστης σοσιαλιστης" που φωναζει κατω ο νεοσυντηρητισμος.
      Εγω δε λεω οτι αυτα ισοδυναμουν με πολεμους και εισβολες.Κολπα καραγκιοζε ειναι αλλα μου φαινεται οτι μας πηραν ειδηση οι κακοι.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ ψυχραιμια 19/12/2009 10:17:02

        Να πιστέψω δηλαδή πώς συνεννοήθηκαν Σημίτης και Κωστάκης γιά να μήν περάσει σε πρώτη φάση το σχέδιο Ανάν και οτι συμφώνησαν επίσης και γιά τά Σκόπια παρομοίως??
        Οντως θυμάμαι την δήλωση Φερχοϋγκεν..
        Τοτε θα πρέπει να πιστέψουμε πώς εχουμε εξαιρετική εξωτερική πολιτική και μάλιστα οτι τα δύο μεγαλα κόμματα συνεννοούνται θαυμάσια.Αυτό ειναι τοσο πιθανό οσο και το να ξανακερδίσουμε το Εuro 2004..
        Κατά τά άλλα μου ειναι αδιάφορο αν ΄ξεγελάστηκαν΄οι Ευρωπαίοι,αν δεχτώ τά παραπάνω.
        Αλλως τε δεν νομίζω πώς οι δικές τους πρακτικές ειναι πρακτικές ΄εντιμότητας΄στην διεθνή σκακιέρα.
        Oσο γιά αυτά που γράφεις περι ΄περικοπών΄,ειναι γνωστός ο ρολος τής ΄σοσιαλδημοκρατίας΄..
        Ελέγχοντας τά συνδικάτα περνά πάντα σκληρά μέτρα ...Στην ουσία αποτελεί τον πολιορκητικό κριό τού συστήματος και μάλιστα έχει την δυνατότητα με την δημιουργία νεολογισμών να τσακιζει τον πολίτη με βλακώδη μέτρα πού τά ωραιοποιεί(βλ.και αυτή την αθλιότητα τού δήθεν ΄περιβαλλοντικού φόρου΄στά αυτοκινητα)..
        Y.Γ.
        Πάντως ακομα να κατανοήσω το πλήρες σκεπτικο σου..

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Σπύρος 19/12/2009 10:45:05

          Eχω την υποψια οτι απο το 2000 και μετα οι εκλογες ειναι σικε.Την υποψια αυτη ειχε φυσικα και ο Καρατζαφερης και το δηλωσε ανοιχτα φευγοντας απο τη ΝΔ.Ο λογος ειναι οτι ο Καραμανλης αρνηθηκε να κανει θεμα ξενους που ερχονταν απο την Κυπρο για να ψηφισουν και κυριως οτι οι σχεσεις της ΝΔ με το δεξιο κομμα της Κυπρου ΔΗΣΥ που κυβερνουσε ενω απο τα αεροδρομια της ξεκινουσαν τσαρτερ με απιθανους ψηφοφορους παρεμειναν αριστες.
          Στη συνεχεια στις εκλογες του 2004 αλλα και του 2007 εγιναν απαραδεκτες γκαφες του ΓΑΠ που ακριβως δημιουργησαν και την εικονα του ηλιθιου-που δεν υπηρχε καθολου οταν ηταν ΥΠΕΞ του Σημιτη,ενω μολις τελειωσε ο κυκλος αυτος αρχισε η "ηλιθιοποιηση" του Καραμανλη που σε συνδυασμο με τα Δεκεμβριανα αλλαξε το κλιμα.
          Οι υποψιες αυτες μπορει να ειναι αβασιμες και φανταστικες.Το γεγονος παντως ειναι οτι η Ελλαδα εχει παραβιασει και τη συμφωνια για τα Σκοπια και τις υποσχεσεις για τη Κυπρο και τωρα ζητει μη-λιτοτητα βασιζομενη παντα σε δημοκρατικοτατες αλλαγες κυβερνησεων με μοττο "οι αλλοι υποσχεθηκαν,οι αλλοι το εκαναν,εμεις δε φταιμε".
          Οι ξενοι δεν μπορει να μη σκεφτονται οτι ειναι συμπαιγνια.Λαβε επισης υποψιν οτι οι μεγαλες πιεσεις στα ομολογα δεν αρχισαν οταν βγηκε ο ΓΑΠ αλλα οταν βγηκε ο Σαμαρας στη ΝΔ που εχει παρομοια μυαλα στα οικονομικα.Καπου ισως καποιοι να θεωρησαν οτι η Ελλαδα ειναι ανιατη περιπτωση και σχηματιζει πολιτικο μετωπο παραβιαστων των ευρωπαικων συνθηκων.
          Φυσικα μπορεις να θεωρησεις και οτι τους τα καρφωσε αυτα ο Μητσοτακης-χα-χα,για ολα αυτος φταιει.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Σπύρος 19/12/2009 12:08:48

          Ποιες υποσχέσεις για τα Σκόπια παραβίασε που δεν τις ξέρουμε; Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε;

          Για την Κύπρο, το πρόβλημα ήταν ότι παραβιάστηκαν ή ότι δόθηκαν; Ευτυχώς που παραβιάστηκαν! Υποτίθεται όμως τότε ότι ΓΑΠ και Σημίτης είχαν πετύχει "ένταξη ανεξαρτήτως λύσης". Οι "υποσχέσεις" αποκαλύφθηκαν από το Φερχόιγκεν αφού διαψεύστηκαν.

          Δεν έχουν καμία σχέση αυτές οι υποσχέσεις εθνικής προδοσίας με την ανερμάτιστη "οικονομική πολιτική ΓΑΠ" (τη βάζω σε εισαγωγικά, διότι δεν υπάρχει ακόμη τέτοιο πράγμα).

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 19/12/2009 12:13:04

        Αυτή η ανάγνωση της ενδιάμεσης συμφωνίας είναι δική σου και είναι ανύπαρκτη. Η ενδιάμεση συμφωνία υποτίθεται ότι θα ίσχυε για 7 χρόνια και ότι μέχρι τότε θα λύνονταν το θέμα, αφού ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε δεχτεί υπογείως τη σύνθετη ονομασία. Δεν προβλεπόταν ότι οι διαπραγματεύσεις για το όνομα θα κρατούσαν πάνω από 7 χρόνια.

        Θεωρητικά θα μπορούσαμε να την είχαμε λοιπόν καταγγείλει το 2002 και να αποδεσμευτούμε από την υποχρέωσή μας να τους δεχτούμε ως ΦΥΡΟΜ, αλλά επειδή αυτό θα δημιουργούσε (και για εμάς και για τα Σκόπια) περισσότερα προβλήματα από όσα θα έλυνε, δεν έγινε ποτέ.

        Πάντως κανένας δεν είχε στο μυαλό του ΝΑΤΟ και ΕΕ με αυτή τη ρήτρα το 1995, αλλά μια φυσιολογική διεθνή ζωή για τα Σκόπια.

        Οι υποσχέσεις αυτές υπάρχουν λοιπόν είτε στη φανατασία σου (γιατί;) ή προσπαθείτε να μας περάσετε την αυτο-ενοχοποιητική ιδέα ότι κάνουμε κάτι κακό που αρνούμαστα στα "καημένα" τα Σκόπια το ΝΑΤΟ και την ΕΕ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 19/12/2009 12:47:02

          Με βαση την παραβιαση αυτη τα Σκοπια εχουν προσφυγει στη Χαγη και η αμυνα της Ελλαδος θα ειναι οτι δεν εβαλε βετο αλλα ηταν κοινη αποφαση του ΝΑΤΟ.
          Γραφει ρητα οτι η Ελλαδα θα διευκολυνει τη FYROM να μπει σε διεθνεις οργανισμους.Αν το ΝΑΤΟ και η ΕΕ δεν ειναι διεθνεις οργανισμοι δεν ξερω τι ειναι.
          Οσο για τα οσα ελεγαν Σημιτης και ΓΑΠ ειναι μπουρδες.Αν δεν υποσχονταν σχεδιο Αναν η Κυπρος δεν εμπαινε στην ΕΕ.Οι Τουρκοι απειλουσαν με ¨αντιδραση χωρις ορια" και αναμιχθηκε και ο Χολμπρουκ.Δεν το ειπε μονο ο Φερχουγκεν ,και η Ραις ειπε "οι Ελληνες μας κοροιδεψαν".
          Η συζητηση ξεκινησε ομως αλλιως σε απαντηση σχολιου της αλλενακι οτι οι Ελληνες πολιτικοι ειναι νενεκοι.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 19/12/2009 12:55:19

          Φυσικά και είναι νενέκοι. Εσύ τώρα μας προωθείς το σενάριο ότι έχασε επίτηδες τις εκλογές ο Σημίτης και ο ΓΑΠ για να ξεγελάσουμε τους κακούς τους ξένους που μας ανάγκασαν και το υπογράψαμε. Ανάμιξη Χόλμπρουκ και πόσο υπήρξε δεν είναι γνωστή. Υπάρχει κι ένα άρθρο στο Σύνταγμά μας που λέει ότι μυστικές συμφωνίες δεν μπορούν να αντικαταστήσουν φανερές. Το βάλαμε ακριβώς γι' αυτές τις περιπτώσεις.

          Αν δεν ήταν νενέκοι οι πολιτικοί μας θα είχαν επιμείνει στο καθαρό "μπαίνει η Κύπρος άνευ λύσεως" που είχε τη δυνάμη, νομική και πολιτική, η Ελλάδα για να το επιβάλλει. Η μυστική συμφωνία, με κοροϊδία όλων μας, που μας πουλούσαν την επιτυχία του Ελσίνκι το επίσημο "μπαίνει άνευ όρων", υπήρξε ακριβώς επειδή ήταν νενέκοι οι πολιτικοί μας. Ευτυχώς όμως ο καλός Θεός δεν μας άφησε, άλλαξε η κυβέρνηση, τη στιγμή ακριβώς που ο ΓΑΠ και ο Σημίτης, σαν καλοί νενέκοι, έσπευδαν να τηρήσουν τη μυστική συμφωνία με νύχια και με δόντα.

          Όσο για τα Σκόπια, η προσφυγή τους στον ΟΗΕ είναι μια κίνηση απελπισίας και ακόμη και αν υπήρχε, θεωρητικώς, παραβίαση της ενδιάμεσης συμφνωίας και καταδικαζόταν η Ελλάδα, απολύτως τιποτε δεν θα συνέβαινε, διότι η καταδίκη μας δεν θα ήταν εφαρμόσιμη (δεν μπορεί κανείς να αναγκάσει την ελληνική Βουλή να δεχτεί συνθήκη προσχώρησης των Σκοπίων το ΝΑΤΟ).

          Σε κάθε περίπτωση, το επιχείρημα αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εκ μέρους σου ανάγνωση της ενδιάμεσης συμφωνίας ως δήθεν μυστικής συμφωνίας να μπουν στην Ε.Ε. και στο ΝΑΤΟ.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Blimblomblim 19/12/2009 13:02:09

          "Τελικά καλά λένε πώς η πραγματική ακροδεξιά είναι το νεοφιλελευθερος κομμάτι τής δεξιάς,με την Ντορούλα και τον Ανδρεουλάκο και τον Γιακουμάτο." Στα λέει και ο @Σπύρος. Ποια κεντροδεξιά και πράσινάλογα. Κεντροδεξιός κοινωνιστής είναι ο Σαμαράς.

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/12/2009 10:52:08

    ΓΙατι οχι ρε φιλε.Ανηκει σε μια απο τις παλιοτερες αθηναικες οικογενειες.Τι ειναι τελικα η παραταξη αυτη;
    Εχεις προβλημα και με τον Εβερτ που ανηκει στην ιδια κατηγορια (απογονος Βαυαρων);Δεν ηταν ο πατερας του διευθυντης αστυνομιας στη μαχη των Δεκεμβριανων;
    Παραταξη βασιλοφρονων δεν ηταν καποτε η ΝΔ;

  28. trochalos avatar
    trochalos 20/12/2009 00:10:57

    Πολύ σωστή κίνηση από τον Αντώνη.

  29. luftcaptain avatar
    luftcaptain 20/12/2009 00:13:23

    Ti na kanei kai o Samaras ama exei na antimetopisei ton Mitsotaki.