04/03/2009 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες προσφορές για την Ολυμπιακή

(Μόνο στο http://www.antinews.gr/).Νέες προσφορές για την απόκτηση της Ολυμπιακής κατέθεσαν η Aegean Airlines και η Chrysler Aviation, για την οποία γράψαμε ήδη («Το ΠΑΣΟΚ δεν συμφωνεί με τον Βγενόπουλο»;). Διαβάστε  όλη την πρόταση της Chrysler Aviation εδώ και προσέξτε σε ποιόν απευθύνεται. Καλά εκεί στο Αμέρικα ούτε ποιον υπουργό Μεταφορών έχουμε δεν ξέρουν;

Attention: Mr. M. Kefalogianis

Ministry of Transportation

Athens, Greece

Dear Mr. Kefalogianis,

OFFER FOR OLYMPIC AIRLINES

Chrysler Aviation is a successful California based commercial jet operator since 1977. In alliance with major airlines and airspace corporations (Boeing, General Electric, Lufthansa Technik USA, Pratt & Whitney, and Rolls Royce) Chrysler Aviation offers 210.000.000 Euros for Olympic Airlines with the following terms:

1. For slots and Olympic circles, 46.000.000 Euros

2. For maintenance, 18.000.000 Euros

3. For ground handling, 49.000.000 Euros

4. For 100% Pantheon shares, 60.000.000 Euros

5. For operational capital, 37.000.000 Euros

In addition to the offer, credit lines will be provided for fleet upgrades in excess of 200.000.000 Euros.

Subject to European Commission approval, Chrysler Aviation will make available 25% ownership to the

Hellenic Republic and 5% for all new employees of Olympic Airlines.

This offer is subject to funding based on selection of Chrysler Aviation as exclusive bidder of Olympic

Airlines. This offer is valid until 1400 GMT on Tuesday, March 10

Η προσφορά της Aegean ανέρχεται σε 90 εκατ. ευρώ για το κομμάτι του πτητικού έργου της εταιρείας και σε 20 εκατ. ευρώ για την τεχνική βάση. Η Aegean προτείνει επίσης να εξαγοράσει την Πάνθεον στην καθαρή αξία των ιδίων κεφαλαίων της που υπολογίζονται σε 60 εκατ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. matakis avatar
    matakis 04/03/2009 14:42:00

    Να υποθέσουμε πως η ιδέα έπεσε κατά το φαγοπότι της Δευτέρας ???

    Τι έταξε ο Τζέφρυ στον Βασιλάκη για να πέσει η πρόταση ???

    Ε ρε γλέντια....

  2. Under-Uber avatar
    Under-Uber 04/03/2009 14:46:10

    Το "This offer is subject to funding", αυτή η πρόταση που περικλείεται στο τέλος της επιστολής-προσφοράς για την ΟΑ τα λέει ΟΛΑ.
    Αν φίλε μας, ελληνοαμερικανέ της Chrysler Aviation, δινόταν αυτή η πολυτέλεια στη χώρα μας, τότε η μεγάλη πλειοψηφία των ενήλικων συμπατριωτών μας θα είχε κάνει προσφορά για την ΟΑ με την (παραπάνω) προϋπόθεση της...εύρεσης χρηματοδοτησης.
    Εξυπνο, για την Αμερική όμως.
    Εδω, money talks and bullshit walks που λένε και στο χωριό μου...

  3. Le canard avatar
    Le canard 04/03/2009 14:55:20

    Η Αιργουωρκς που λέει για 5-6 δισ. σε βάθος χρόνου, αγορά και επενδύσεις μαζί!

  4. Le canard avatar
    Le canard 04/03/2009 14:56:39

    Τι παιχνίδι παίζεται; Την τελευταία στιγμή η Αιργουωρκς συναντιέται με το ΠΑΣΟΚ; Το οποίο όμως, δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα διατεθειμένο να κοντράρει σοβαρά κυβέρνηση και Βγενόπουλο;

  5. Χρηματιστής avatar
    Χρηματιστής 04/03/2009 15:00:14

    Για δες τι σκαρφίστηκε ο Βασιλάκης για να σηκώσει τη...μετοχή του που σερνόταν βδομάδες τώρα στα τάρταρα της Σοφοκλέους. Να κάνει προσφορά για τον μοναδικό ανταγωνιστή του στην Ελλάδα, την Ολυμπιακή.
    Κανονικά, η μετοχή του (ΑΡΑΙΓ) με τις πρακτικές των ξένων χρηματιστηρίων θάπρεπε να γράφει καινούργιο πάτο γιατί η χρηματοδότηση μιας τολμηρής εξαγοράς άλλης αεροπορικής εταιρείας (μέχρι πρότινος, άκρως προβληματικής) θα τίναζε στον αέρα την ίδια την Aegean.
    Αν και μέλος του ΔΣ της ΠΕΙΡΑΙΩΣ ο κ. Βασιλάκης θα αναγκαζόταν να βρεί χρηματοδότηση αλλού, πράγμα κομάτι δύσκολο μεν για την εποχή μας αλλά όχι ακατόρθωτο αν πληρώσεις τοκογύφικά επιτόκια. Εξάλλου, ο κ. Βασιλάκης έχει να φροντίσει αυτή την εποχή και μια άλλη επιχείρησή του: την εταιρεία που κάνει εισαγωγές αυτοκινήτων SAAB. Ως γνωστόν η SAAB έβαλε λουκέτο στη Σουηδία.

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 04/03/2009 15:07:15

    Εγραψα κι αλλου.Δημοσια δεν ειναι η προσφορα; Δικηγοροι δε θα υπαρξουν;
    Στη Βουλη δε θαρθει;
    Αμα ειναι μαπα,να τους κραξουν.
    Ολα τα αλλα,τα θεωρω χαζομαρες και θεωριες συνωμοσιας.
    Οσον αφορα στη συναντηση Βασιλακη,ΓΑΠ,το πολυ πολυ,να του ζητησε να ξεκαθαρισει οτι δε θα του κανει μαλακιες με τη βοηθεια των "συνδικατων".
    Γιατι,εσυ,αν ηθελες να δωσεις τοσα λεφτα,ετσι θα ταδινες,οταν ηξερες οτι υπαρχει ενα πολιτικο συστημα,που ο καλυτερος εχει σκοτωσει τη μανα του;

  7. osaperas avatar
    osaperas 04/03/2009 15:47:07

    Πως θα πάει η δουλειά από εδώ και πέρα ρε παιδιά;

    Όποιος επιχειρηματίας είχε συναντηθεί εκείνη τη νύχτα με τον Γιωργάκη δεν θα μπορεί για ένα χρονικό διάστημα να κάνει μπίζνες;

    Ή μήπως ο Γιωργάκης θα είναι υπέυθυνος για όλες τις επιχειρηματικές κινήσεις των ανθρώπων με τους οποίους έφαγε μαζί εκείνο το βράδυ;

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 04/03/2009 15:55:04

    Η Airworks προτείνει πάνω από ένα δισ. για την εξαγορά της ΟΑ, επίσης αντίστοιχο ποσόν για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και 2-3 δισ για επενδύσεις και αγορές αεροσκαφών.

  9. Xase avatar
    Xase 04/03/2009 16:04:35

    8 @ Οσαπερα Καποιο λαθος κανεις. Οι επιχειρηματιες εχουν απο καιρο προγραμματισει τις μπιζνες τους. Ο ΓΑΠ θα προγραμματιςει τις δικες του μετα απο την συναντηση μαζι τους.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/03/2009 16:06:50

    Η εν λόγω προσφορά είναι από μια μικρή εταιρεία αεροταξί των ΗΠΑ. Οι ΗΠΑ έχουν περίπου 15.000 τέτοιες. Ε ρε κατάντια η Ολυμπιακή των 5 ηπείρων και των ασημένιων σερβίτσιων.

  11. Suhoi avatar
    Suhoi 04/03/2009 16:10:22

    -Για την Αίτζιαν-Βασιλάκη:

    α)Είναι προφανές ότι ο Βασιλάκης βλέπει ότι σε περίπτωση που μπεί ο Βγενόπουλος στο παιχνίδι, η εταιρεία του πάψει να έχει προνομιακή μεταχείριση και να ροκανίζει την ΟΛυμπιακή. Αρα, η πρότασή του μάλλον στόχο να φρενάρει τις εξελίξεις έχει. Αλλωστε, τα δύο κυριώτερά του στελέχη έφυγαν για ΜΙΓΚ.

    β)Οι σχέσεις του με -ίσως τον σημαντικότερο- χρηματοδότη συμμέτοχο της Αιτζιαν, Λασκαρίδη, δεν φαίνεται ότι εμπνέουν αισιοδοξία. Ο Λασκαρίδης φέρεται να αρνείται να συνεχίσει την οικονομική αιμοδοσία στην Αιτζιαν, η οποία, ούτως ή άλλως, πάει άσχημα.

    γ)Οι εξελίξεις στο θέμα της ΟΑ δείχνουν και αλλαγές στάσεων επιχειρηματιών απέναντι στην κυβέρνηση; Είναι πιθανόν. Αυτό ακούγεται για τον κ.Βασιλάκη και με αφορμή την παρουσία του στον μυστικό δείπνο με τον ΓΑΠ.

    -Για τα άλλα δύο σχήματα, εκτός της ΜΙΓΚ, που ενδιαφέρονται για την ΟΑ:

    α)Οι προσφορές τους πράγματι εντυπωσιακές. Πρέπει όμως, να αποδείξουν την φερεγγυότητά τους.

    β)Ποιοί βρίσκονται πίσω από κάθε σχήμα και ποίες οι πηγές χρηματοδότησης.

    Στην περίπτωση της Αιργωκς, είναι δύο πρώη στελέχη της ΟΑ, και ένας ενδιάμεσος επιχειρηματίας. Τα κεφάλαια, ίσως να είναι γερμανικά ή αμερικανικά.

    Στην περίπτωση της Κράϋσλερ, ακούγεται ένα όνομα, το οποίο είναι γνωστό στην ελληνική αεροπορική πιάτσα για ενοικιάσεις αεροσκαφών.

  12. osaperas avatar
    osaperas 04/03/2009 16:21:46

    @11 Xase δεν συμφωνώ΄. Ο Γιωργάκης σε αυτή την φάση δεν εξαρτάται από τους συγκεκριμένους επιχειρηματίες. Εάν εξαρτιόταν τότε θα τους έβλεπε έναν -έναν ατομικά και όχι δημοσια.

    Και οι επιχειρηματίες δεν εξαρτιώνται από τον Γιωργάκη και γενικότερα κανένα πολιτικό σε αυτή την φάση επειδή γνωρίζουν ότι οι πολιτικοί μας είναι μόνο για να τα αρπάξουνε και ταυτόγχρονα είναι άχρηστοι και ανίκανοι για να κάνουν μια σοβαρή δουλειά.

    Εγώ επιμένω στην άποψη ότι δεν θα πρέπει να κολλήσουμε στην άποψη ότι οποιαδήποτε επιχειρηματική κίνηση των συγκεριμένων ανθρωπων δεν θα πρέπει να θεωρείται ότι είναι "αποτέλεσμα συμφωνίας εκείνης της νυχτας με τον Γιωργάκη"

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 04/03/2009 16:58:02

    matakis Says
    Τι έταξε ο Τζέφρυ στον Βασιλάκη για να πέσει η πρόταση ???

    - και σε πειραξε που ειπα τον καραμανλή σου ανικανο μπουλουκο! αυτο ηταν απεικονιση του πως κυβερνά.
    εξηγησε μας τι απεικονιση δινεις εσυ στον ..τζεφρυ?

  14. matakis avatar
    matakis 04/03/2009 17:07:28

    @15
    "Καραμανλή μου" δεν έχω απ'οσο γνωρίζω....
    Εκτός και εσύ ξέρεις καλύτερα !
    Όταν μάθεις να κάνεις συζήτηση, ευχαρίστως να σου απαντήσω.....

  15. ariel avatar
    ariel 04/03/2009 17:43:54

    Παιδιά επειδή είμαι άσχετη, μου εξηγεί κάποιος πόθεν το Τζέφρυ??

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 04/03/2009 18:43:32

    Και γιατι κοπτεσθε ρε σεις;Οποιος και να το παρει το μαγαζι,δικο σας δεν ειναι.Η μηπως αυτο νομιζατε;Οτι δηλαδη ητανε δικο σας;Επειδη πληρωνατε σα μαλακες το τιμημα;
    Γιατι το μαγαζι,ηταν αυτων που τα παιρνανε τοσα χρονια.Και που τωρα,θα πρεπει να τους δωσετε και πολλα αλλα,για να φυγουν.
    Ενα ειδος νταβατζηδων ενα πραμα.
    Και βεβαια,υπαρχουν κα τα κομματα,που πολεμανε να βγαλουν ο,τι μπορουν απο τον καυγα.Αυτα,που οδηγησαν την κατασταση,εκει που βρισκεται σημερα.