10/12/2008 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες προειδοποιήσεις για περιοριστικά μέτρα

Οι επίμονες φήμες για κατάσταση έκτακτης ανάγκης που γράφαμε προχθές κοντεύουν να γίνουν ...πραγματικότητα, έτσι που τα κατάφερε η κυβέρνηση Καραμανλή. Τα σχετικά σενάρια προβάλλονται κατά κόρον από τον σημερινό Τύπο καθώς οι συγκρούσεις συνεχίζονται και η κατάσταση καθίσταται έκρυθμη καθώς καταστηματάρχες αλλά και αστυνομικοί έχουν χάσει την ψυχραιμία τους.

Οι πληροφορίες λένε ότι ο Κ. Καραμανλής έχει θέσει ένα χρονικό περιθώριο μέχρι αύριο το βράδυ. Αν μέχρι τότε δεν θα έχει εκτονωθεί η κατάσταση «δεν αποκλείεται να ενεργοποιηθεί το άρθρο 11 του Συντάγματος, βάσει του οποίου απαγορεύονται οι συγκεντρώσεις». Όπως αναφέρει η εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ", σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο, οι αστυνομικές αρχές θα σταματήσουν  να χορηγούν άδειες για συγκεντρώσεις (σε κόμματα, φορείς κ.ά.), με αποτέλεσμα κάθε συγκέντρωση να θεωρείται παράνομη, ενεργοποιώντας έτσι εκ των προτέρων τις εισαγγελικές αρχές.

Έντονη, εξάλλου, εξακολουθεί να είναι η φημολογία για το ενδεχόμενο να κηρυχθεί η χώρα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, κάτι όμως που πρακτικά είναι αδύνατο, αφού για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει ή η χώρα να αντιμετωπίζει τον κίνδυνο τρομοκρατίας, ή να έχει πληγεί από φυσικές καταστροφές.

Σύμφωνα εξάλλου με το «Βήμα»,  εάν μέχρι αύριο δεν έχουν κοπάσει οι ταραχές δεν αποκλείεται η κυβέρνηση να κάνει χρήση του νόμου της Μαριέττας Γιαννάκου για άρση του πανεπιστημιακού ασύλου.

Άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι από χθες άλλαξε η τακτική της αστυνομίας που έχει πάρει εντολή να αποτρέψει τους βανδαλισμούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. foivos avatar
    foivos 10/12/2008 14:24:58

    Εδώ και τρία χρόνια γίνεται ένας πόλεμος της εκλεγμένης από 4.000.000 Έλληνες κυβέρνησης και της αμερικανικής κυβέρνησης.
    Τα λεφτά που ξοδεύονται είναι όσα και τα αμερικανικά συμφέροντα, πολλά, πάρα πολλά.
    Πρέπει οπωσδήποτε να ελέγξουν την Ελλάδα.
    Το διακύβευμα είναι το όνομα των Σκοπίων, η Κύπρος και οι ρωσικοί αγωγοί φυσικού αερίου.
    1. Η αμερικανική βάση στα σύνορα Σκοπίων-Κοσόβου είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο (εκτός ΗΠΑ) και στοχεύει τα νότια της Ρωσίας. Χωρίς σταθερή κυβέρνηση στα Σκόπια διακυβεύεται η λειτουργία της.
    2. Η Κύπρος καθορίζει τις εξελίξεις στο Μεσανατολικό εδώ και πενήντα χρόνια. Οι Αγγλοαμερικανικές βάσεις εκεί είναι καθοριστικές για την πίεση στους Παλαιστινίους. Η Κύπρος πρέπει να δεχθεί το σχέδιο Ανάν πάσει θυσία.
    3. Οι ρωσικοί αγωγοί, όχι μόνο δίνουν οικονομική ανάσα στη Ρωσία αλλά βοηθούν στην απεξαρτητοποίηση της Ευρώπης από τον αμερικάνικο αγωγό που έρχεται από την Τουρκία.
    Ο Ελληνικός λαός αντιστέκεται γιατί ξέρει ότι σήμερα τα Ελληνικά συμφέροντα είναι αντίθετα από τα αμερικανικά και γιαυτό συμφωνεί με τον Πρωθυπουργό.
    Τα κτυπήματά τους όμως είναι κάτω από τη μέση και συνεχή. Οι αμερικανο-ισραηλινές μυστικές υπηρεσίες δουλεύουν χέρι-χέρι με τους ντόπιους ιδιοκτήτες καναλιών και εφημερίδων. Για να ελέγξουν την κατάσταση πρέπει να τοποθετήσουν ένα πρωθυπουργό που λέει ναι.
    Και ποιος καλύτερος από ένα δικό μας άνθρωπο, που είναι μάλιστα μισός αμερικανός εξ αίματος.
    Αν ο κ. Καραμανλής έχει πολιτικό ένστικτο θα ζητήσει άμεσα ταυτόχρονο δημοψήφισμα για τα τρία αυτά θέματα, που προφανώς θα δεσμεύουν και τις μελλοντικές Ελληνικές κυβερνήσεις.
    ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ Κ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΑΥΤΟ.

  2. τσιριζα-δεν τσιριζα avatar
    τσιριζα-δεν τσιριζα 10/12/2008 14:25:51

    Ο καταλληλοτερος για να ανοιξει το καπακι του βοθρου ηταν ο “ΚΚ ο βους”.

    Η πλακα ειναι οτι επεσε και μεσα στα σκατα.

    ΚΟΛΥΜΠΑ μεγαλε,
    εμεις ειμαστε σε μια γωνια και σε βλεπουμε,
    αντε να δουμε ποσες μερες θα αντεξεις.

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/12/2008 14:40:40

    Τη στιγμή που θα βάλει περιοριστικά μέτρα, η κυβέρνηση θα πέσει. Περιοριστικά μέτρα χρειάζεται η βλακεία, η ανευθυνότητα και η ανικανότητα των κυβερνώντων και περισσότερο από όλους του πρωθυπουργού.

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 10/12/2008 14:50:38

    Μεγαλο προβλημα και οι σημαντικες καθυστερησεις στο press-gr.blogspot που σημερα δεν δημοσιευει αποψεις σε δεκατρια θεματα καταδικαζοντας τους αναγνωστες του σε σιγη. Αν αφαιρεσεις τις αποψεις των αναγνωστων απο ενα μπλογκ το καταντας ενα κακεκτυπο εφημεριδας.

  5. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 14:57:35

    Oso gia to arthro 48, h katastash poliorkias (sta kentra twn polewn) kai h apeilh tromokratias (tromokratia einai to spasimo twn magaziwn) einai ews twra dedomenes.

    Sto na apagoreythoun oi Sygkentrwseis eimai antithetos.

    Gia paradeigma, sthn Madrith otan mphkan oi bombes sta trena, oi megales poleis kyrhxthikan prolhptika se kaastash ektaktou anagkhs mexri na aposafhnistei h katastash.

    Meta tis 20:00 apagorevotan h kykloforia sto kentro. Opoios katebaine thewrountn oti katebaine gia pliatsiko (eixane spasei kai magazia stous stathmous me tis ekrhkseis).

    Sto kentro ths kathe polhs peripolouse peran apo thn normal Astynomia kai h Guardia Civil (pou einai swma stratou opws oi Carabinieri sthn Italia).

    H policia militaria (Stratonomia) eixe analabei thn prostasia twn spasmenwn katasthmatwn sth Madrith kai tous stathmous twn trainwn pou leitourgousan stis megales poleis.

    H Seguridad de Fuerza Aerea (Aeronomia) eixe analabei thn prostasia twn Aerodromiwn ths xwras.

    Bgeike o Straos me organwmeno sxedio kai gia 2-3 meres den kouniotan fyllo.

    Ola kylhsan roloi. Kaneis poliths kai kamia epixeirhsh den blafthke.

    Meta apo 2-3 meres apoxwrhse o Stratoskai ksekinhse pali h nrmal roh/kykloforia stis poleis.

    Brethhkan bebaia kapoioi ligoi Aristeroi pou kati phgane na poune alla tous rhmaksan oi polites meta to sok pou epathan me tis bombes sta traina.

    Oi dikoi mas exoune tetoio sxedio?

    Einai mesa sto arthro 48?

    Poios gnwizei?

  6. Greco avatar
    Greco 10/12/2008 14:57:42

    το press-κτλ ειναι κεκεκτυπο απο μονο του

  7. archaeopteyx avatar
    archaeopteyx 10/12/2008 15:00:14

    Ανώνυμε 15 2:50

    αν επιβάλει απαγόρευση και εγώ ο ίδιος με τα ίδια λοιπά, θα βγω και εγώ έξω. Δεν θα πετάω πέτρες γιατί θα παρεκτραπώ και θα πετάω χειρότερα.

    Και δεν θα διαμελιστεί η χώρα.

    114

  8. Greco avatar
    Greco 10/12/2008 15:02:32

    ρε φακτορα ελεος...κοβε τους ασχετους.Εκλεισε δηλαδη η αλλη η σαβουρα το press.. και ηρθαν ολοι εδω

  9. Factorx avatar
    Factorx 10/12/2008 15:03:10

    Παρακαλω να επικρίνουμε μόνο αυτό εδώ το μπλογκ. Οχι άλλα. Ο καθένας επιλέγει την πορεία του

  10. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 15:07:17

    @Anwnyme 3:00,

    aei sthn Kouba kai sth Venezuela.

    Kai spase ekei magazia ama sou bastaei.

    Alla briskeis kai ta kaneis sthn Ellada giati sto epitrepei to "dhmokratiko systhma"...

    FACTORA synexise gera!

    Oloi aytoi oi "Anwnymoi" einai diwgmenoi apo to press, indymedia ktl...

  11. Helmut avatar
    Helmut 10/12/2008 15:13:56

    Λάκη αφού είμαι σίγουρος ότι εκεί στην Ισπανία σου λείπει ο Φράνκο.

    Αυτός εξάλλου είναι που δημιούργησε και οργάνωσε τόσο αποτελεσματικά και με μεγάλη παράδοση "δημοκρατική" την Guardia Civil και την Policia Militar και όλα αυτα τα σώματα ασφαλείας που φαίνεται σου προκαλούν στύση μόνο και μόνο με το που αναφέρεις τα ονόματα τους.

    Καλά κάνεις λοιπόν και πήγες να μείνεις εκεί.

    Άσε μας εμάς που μένουμε Ελλάδα να κάνουμε τα δικά μας όπως γουστάρουμε.

  12. leon avatar
    leon 10/12/2008 15:23:34

    Ενω εσυ Λακη εισαι τακτικος θαμωνας...αντε να μην σε στειλω πουθενα...

  13. eleos avatar
    eleos 10/12/2008 15:24:05

    Αν μέχρι τότε δεν θα έχει εκτονωθεί η κατάσταση «δεν αποκλείεται να ενεργοποιηθεί το άρθρο 11 του Συντάγματος, βάσει του οποίου απαγορεύονται οι συγκεντρώσεις».
    Σύμφωνα με το ισχύον Συνταγματικό Δίκαιο το άρθρο 11 του Συντάγματος δεν αναφέρεται σε απαγορεύσεις, παρά μόνο σε δικαιώματα των πολιτών.
    Ως εκ τούτου είναι άκυρη η παραπάνω διατύπωση, η οποία μπορεί και μόνο να βρει έδαφος στο άρθρο 48 επί καταστάσεως εκτάκτου ανάγκης ή πολιορκίας

    Μήπως να μη λέγονται ανακρίβειες?

  14. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 15:24:22

    Helmut, afou eisai sthn Ellada giati exeis germaniko onoma?
    Apomeinari twn SS eisai?

    Hau ab nach Deutschland und veranstalte dort dein Chaos. Aber dort kannst du ja sowas nicht machen weil dort frisst dich die marmanga...

    Misw ton fasismo.

    Kai panw apo ola ton STALINOfasismo!

  15. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/12/2008 15:25:36

    Γειά σου ρε Λάκη αντιφασίστα

  16. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 15:28:32

    @Leon

    den katalabainw to sxolio sou (twn allwn twn anwnymwn den ta pairnw sobara).

    Ton teleytaio mhna eleipa ektos gia doulies.

    Blepeis, opoios thelei doulia paei kai briskei den spaei ta magazia gia na brisketai "se doulia"...

    An kai den exw amfibolies oti aytoi pou spane "eks epaggelmatos" to kanoun...

    Telos pantwn

  17. leon avatar
    leon 10/12/2008 15:39:43

    Πες μας Λακη απο ποτε εισαι σε αυτο το blog...και εγω τους ανωνυμους δεν τους παιρνω σοβαρα οπως δεν παιρνω σοβαρα και τους επωνυμους που μιλανε για πραγματα που δεν μπορουν καν να ζησουν λογω αποστασης...
    Απλα δεν μου αρεσει καθολου η αποψη σου και το λεω ...και δεν θεωρω πως εισαι και Ισπανια. Ειμαστε αντιθετοι...τι να κανουμε.

  18. Helmut avatar
    Helmut 10/12/2008 15:39:57

    Λάκη συνέχισε, καλά πας...

  19. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 10/12/2008 15:51:41

    Μαζι σας αδερφια να διαμαρτυρηθουμε για το παλληκαρακι το οποιο πηγε σαν το σκυλι στ'αμπελι !!!! 1000 φορες να διαμαρτυρηθουμε για αυτο το κρατος που τελικα δεν ξερω αν αυτους τους ανθρωπους που τους δινει 1 οπλο με σκοπο να διατηρησουν την εννομη ταξη τους εκπαιδευει καταλληλα και τους περναει απο tests τελικα για να δει αν ειναι πρωτα-πρωτα ικανοι για αυτη την δουλεια και ως εκτουτου για να φερουν οπλο ;

    Αλλα μ' ολα αυτα που γινονται δηλαδη με το πλιατσικο , τις καταστροφες και τις λεηλασιες χανει την ουσια της η διαμαρτυρια !!!!!

    Τελικα το καθε αρχιλαμογιο και αρχικλεφταρος βρηκε αφορμη με το θανατο αυτου του νεου παιδιου για να βγει στους δρομους με σκοπο να ρημαξει και να λεηλατησει τις περιουσιες του κοσμακη !!!!

    αυτο πιστευω εγω !

  20. eleos avatar
    eleos 10/12/2008 16:01:39

    Tις τελευταίες μέρες παρατηρώ , πως η αντίδρασή μας μέσω διαδικτύου μεγιστοποιήθηκε.
    Είναι η νέα γενιά εξεγερμένων μέσω καναπέ, διαδικτύου και τηλεόρασης.

  21. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 16:07:09

    @Leon,

    edw mesa eimai apo perysi.
    Aporw pou den to ksereis giati exoume kanei palia syzhthseis kathws kai me ton Arxaiopteryga, Geronta ktl.

    Ti pisteveis pou eimai kai poo eimai Ispania, Ellada ktl. d me neiazei katholou. Na sou pw thn alhtheia, ta dyo teleytaia xronia menw 8 mhnes sthn Ipsania kai 3-4 sthn Ellada.

    Den me peirazei pou den symfwnoume allwste kai blog den einai gia na symfwnoume.

    Egw den diafwnhsa me aytous pou fwnazoun gia ta Batopaidia, ta skandala, th diafthora ktl.

    Diafwnw me to kapsimo, to rhmagma kai to pliatsiko!

    Twra, pws tha antimetwpistei to pliatsiko kai th lehlasia kalytera ayto einai sthn krish tou kathenos.

    Egw den eipa na ginei Xounta oute mou aresoun oi Xountes!

    Alla den mou aresei kai to Chaos.

    Eidame Paistanous, Afganistanous, Roumanous ktl. na rhmazoun magazia kai na ta katakleboun. Plaisiwmenous apo perithwriaka stoixeia tou koinou poinikou dikaiou.

    E ti na kanoume, egw eimai me tous Ellhnes kai alloi edw mesa einai me tous Pakistanous...

  22. leon avatar
    leon 10/12/2008 16:19:16

    Και εγω δεν συμφωνω με το χαος Λακη.
    Ομως γραφω μονο αν εχω να προτεινω λυση, εστω και ηλιθια, για να βγουμε απο το χαος. Δεν διαμαρτυρομαι για να διαμαρτυρομαι. Αυτη ειναι η διαφορα μας και για αυτο εχουμε διαφορετικες αποψεις. Παντως θα ψαξω παλαιοτερα post για να δω ενα πραγματι εισουν εδω. Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη εαν σε αμφισβητησα λανθασμενα.

  23. tony avatar
    tony 10/12/2008 16:33:56

    Μάθανε που γ......... πλάκωσε και ο Κούγιας.Παιδιά μην ανησυχήστε όλα πάνε καλά.Τώρα θα βγει και ό Λαζόπουλος να μας τα πει θά διασκεδάσουμε ε όλοι με κάποιο τρόπο θα επιβιώσουμε όλα πάνε καλά.Τά άσχημα η ζωή μας τά έχει φυλαγμένα παρακάτω. 2010 ΣΉΜΕΡΑ ΣΤΟ MEGA ΖΩΝΤΑΝΆ ΑΣΤΥΝΌΜΟΙ τηγανίζουν αναρχικό και τον τρώνε.Μόνο από τό κανάλι μας ζωντανα.Φαινόμενα ανθρωποφαγίας μόνο στο κανάλι μας.Παιδιά για εκεί πάμε.Και απο ότι βλέπω από τη συζήτηση μας εμείς δεν την κόβουμε αυτή την πορεία.

  24. finaflis avatar
    finaflis 10/12/2008 16:41:34

    @foivos ή socrates ή δεξί εξτρέμ: δε βαρέθηκες να ποστάρεις σε ιστολόγια που δεν τα παν καλά με τα ιδεολογήματα σου;

  25. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 10/12/2008 16:48:53

    τονυ δε μας χεζεις με τον κουγια !!!! ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Ν'ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ !

    ΟΠΩΣ : # Anonymous Says:
    December 10th, 2008 at 3:03 pm

    Ρε Επαναστατη του γλυκου νερου,

    κι εγω εχω αγανακτησει με τα καθε λογης Βατοπαιδια και θα τους μαυρισω στις εκλογες.

    Το ιδιο κανε κι εσυ.

    Το μαγαζι μου που βγαζω μεροκαματο τι σου φταιει;

    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ Says: # 40 .... Αλλα μ’ ολα αυτα που γινονται δηλαδη με το πλιατσικο , τις καταστροφες και τις λεηλασιες χανει την ουσια της η διαμαρτυρια !!!!!

    Τελικα το καθε αρχιλαμογιο και αρχικλεφταρος βρηκε αφορμη με το θανατο αυτου του νεου παιδιου για να βγει στους δρομους με σκοπο να ρημαξει και να λεηλατησει τις περιουσιες του κοσμακη !!!!

    αυτο πιστευω εγω !

  26. g1980 avatar
    g1980 10/12/2008 18:34:21

    ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

  27. pirgos city avatar
    pirgos city 10/12/2008 20:38:00

    ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 11 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΔΕ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ.ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ. ΑΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..............