#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/02/2011 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες αποκαλύψεις για τις επαφές Παπανδρέου - ΔΝΤ



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Σύμφωνα με πληροφορίες, που μεταδόθηκαν την Παρασκευή και επαναλήφθηκαν σήμερα, από τον τηλεοπτικό σταθμό “Mega”, αξιωματούχος του Δ.Ν.Τ. αποκαλύπτει ότι ο Γ. Παπανδρέου είχε επικοινωνία με τον επικεφαλής του Ταμείου, όχι μόνον στις αρχές Δεκεμβρίου, αλλά και πριν τον Οκτώβριο του 2009, όταν βρισκόταν ακόμη στην Αντιπολίτευση.

 

Ύστερα από αυτά, τα ερωτήματα προς τον κ. Παπανδρέου πολλαπλασιάζονται και τον καλούμε να απαντήσει ευθέως και χωρίς περιστροφές:



Πρώτον: Αληθεύουν οι πληροφορίες ότι βρισκόταν σε διαβουλεύσεις με τον επικεφαλής του ΔΝΤ από τον καιρό που βρισκόταν στην Αντιπολίτευση;

 

Δεύτερον: Αν ισχύει αυτή η πληροφορία, πώς ο Πρωθυπουργός από τη μία διαβεβαίωνε τους Έλληνες ότι “λεφτά υπάρχουν” και από την άλλη διαβουλευόταν με τον επικεφαλής του ΔΝΤ, αλλά και πώς, ενώ δημόσια κατήγγελλε το ΔΝΤ, παρασκηνιακά συζητούσε μαζί του;

 

Τρίτον: Πότε ακριβώς είχε ληφθεί η απόφαση προσφυγής στο ΔΝΤ με δεδομένο ότι ο υφυπουργός Οικονομικών κ. Σαχινίδης, με συνέντευξή του στη ΝΕΤ, στις αρχές Μαΐου, έχει αποκαλύψει ότι το “ΔΝΤ ήταν η πρώτη επιλογή και η μόνη που υπήρχε από τις 5 Οκτωβρίου”, υπογραμμίζοντας πως “όταν ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση της χώρας διαπίστωσε ότι η μόνη επιλογή που είχε ήταν να προσφύγει στο ΔΝΤ”;

 

Στα ερωτήματα αυτά προστίθενται και σε εκείνα που, ήδη, έχουμε αναπτύξει (21/2) αλλά –μέχρι σήμερα- παραμένουν αναπάντητα:

 

Πρώτον: Γιατί ο Πρωθυπουργός, ενώ συζητούσε μυστικά με τον κ. Στρος Καν, δημόσια αποπροσανατόλιζε τους Έλληνες λέγοντας (το Δεκέμβριο του 2009), ότι «τα σενάρια προσφυγής μας στο ΔΝΤ δεν υπάρχουν» και επιμένοντας (τον Ιανουαρίου του 2010), ότι «δεν υπάρχει περίπτωση να προσφύγουμε στο ΔΝΤ»;

 

Δεύτερον: Γιατί ο Πρωθυπουργός και η Κυβέρνηση, ενώ γνώριζαν την κατάσταση της Οικονομίας, φούσκωσαν το έλλειμμα του 2009, αυξάνοντας τεχνητά τις δαπάνες και ακυρώνοντας μέτρα που είχαν δρομολογηθεί, όπως η τακτοποίηση των ημιυπαίθριων;

 

Τρίτον: Γιατί, στη συνέχεια, καθυστέρησαν να πάρουν τα μέτρα που χρειάζονταν, παρόλο που ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντ. Σαμαράς τους ζητούσε να “ξεκολλήσουν, επιτέλους”;



Τέταρτον: Γιατί απαξίωναν την ελληνική οικονομία με τις δηλώσεις για επικείμενη “χρεοκοπία”, για “διεφθαρμένη χώρα”, για οικονομία που μοιάζει με τον “Τιτανικό”;

 

Πέμπτον: Γιατί ο Πρωθυπουργός δεν αναζήτησε πρώτα λύση μέσα στους ευρωπαϊκούς μηχανισμούς, αλλά αποφάσισε να οδηγήσει συνειδητά τη χώρα στο ΔΝΤ;

 

Έκτον: Γιατί, ενώ τον Ιούνιο του 2009, υποστήριζε ότι οι πρακτικές του ΔΝΤ «είναι επίσημες πράξεις, με τις οποίες ουσιαστικά κόβει το μέλλον της χώρας», και καταδικάζουν τη χώρα «στην υπανάπτυξη σε μόνιμη βάση», επέλεξε παρασκηνιακά να προσφύγει στο ΔΝΤ;

 

Έβδομον: Γιατί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν προχώρησε στην εξασφάλιση των δανείων που χρειαζόταν η χώρα όταν τα spreads ήταν ακόμη χαμηλά;

 

Όγδοον: Γιατί, ενώ γνώριζαν την κατάσταση και μεθόδευαν υπαγωγή στο ΔΝΤ, κατέθεσαν -για το 2010- ένα παντελώς πλαστό Προϋπολογισμό, μοιράζοντας ανεκπλήρωτες υποσχέσεις, παροχές και αυξήσεις;



Ένατον: Πως γίνεται από τη μία να λένε ότι δεν ήξεραν την κατάσταση της Οικονομίας και από την άλλη να συζητούν την υποταγή της χώρας στο ΔΝΤ;

Τι κρύβεται, τελικά, πίσω από την απόφαση εκείνη;».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 27/02/2011 14:40:44

    ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 27/02/2011 14:58:17

      +110 δισεκατομμύρια

  2. kiki avatar
    kiki 27/02/2011 14:46:24

    Δεκατον -γιατι δεν δεχθηκε τον δανεισμο απο Κινα με 1% και Ρωσια, αλλα αντιθετως το εκαψε το χαρτι αμεσως ?
    και τωρα τρεχει ο ζητουλας και μας βαζουν ορους δεσμευτικους και για τα τρισεγγονα, γιατι δεν λεμε τωρα στους γερμανους η βοηθατε με τους ορους μας η φευγουμε απο το ευρω και τρεχατε εσεις μετα.Το ειπε και ο Σοιμπλε, η δηλωση του ειναι επιχειρημα για εμας.
    Αλλα ξεχασα ο νομικος συμβουλος του Καταρ και παρεπιμποντως υπουργος Επικρατειας, ποιανης αραγε χωρας, θα μας φερει επενδυσεις ξεπουληματος, και ορους εργασιας Μαλαισιανων στο Καταρ.
    Ολα ενα ωραιο σχεδιο της Παγκοσμιας Διακυβερνησης των Τοκογλυφων.
    Και αυτος ανδρεικελο , αβουλο και αμοιρο.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/02/2011 14:52:08

    Aυτές οι αποκαλύψεις, αν αληθεύουν, σε μια άλλη χώρα θα οδηγούσαν απ' ευθείας σε Ειδικό Δικαστήριο.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Κώστας Ροδινός 27/02/2011 14:57:23

      Τα ειδικά δικαστήρια είναι πλέον ντεμοντέ.
      ΓΟΥΔΙ μια και έξω.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 27/02/2011 14:58:51

      Ειδικό δικαστήριο?
      Ισόβια καταδίκη για να μην πούμε κάτι πιο ριζοσπαστικό.

    • Δώρα Γκανούλη avatar
      Δώρα Γκανούλη @ Κώστας Ροδινός 27/02/2011 14:59:41

      Σε μια "άλλη" χώρα κ. Ροδινέ?
      Πέστε μου μια για παράδειγμα για να μετακομίσω αμέσως.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Κώστας Ροδινός 27/02/2011 15:44:44

      ...στα λιοντάρια.

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 00:21:17

      Ειπατε την μαγικη φραση..."σε μια αλλη χωρα"

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 27/02/2011 14:53:41

    Που είσαι ρε Μιχελάκη τόσο καιρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Επιτέλους αντιπολίτευση ............................
    Καλά αυτός ο Παναγιωτόπουλος τόσο καιρό τι έκανε;
    Όλα τα παραπάνω ερωτήματα έχουν διατυπωθεί χίλιες φορές από τους αναγνώστες του Αντινουζ.Έπρεπε να έρθει ο Μιχελάκης για να τα πει;
    Αντώνη μη λυπηθείς κανέναν.
    Όσοι μένουν πίσω στο μάθημα κόψιμο.......

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 27/02/2011 14:59:19

      +1000

  5. saltcity avatar
    saltcity 27/02/2011 14:55:20

    Επιμένω , το νούμερο 3 (η καθυστέρηση στα μέτρα και η αντίδραση του Σαμαρά) πρέπει να γίνει σημαία και να χρησιμοποιηθεί στον μέγιστο βαθμό. Είναι το απόλυτο κριτήριο σύγκρισης για τις πραγματικές προθέσεις της κάθε πλευράς.

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 27/02/2011 14:56:25

    Δεν βρισκόταν ο Τσολάκογλου,(ΓΑΠ), σε διαβουλεύσεις με το ΔΝΤ. Εντολές έπαιρνε από τα αφεντικά του για το πώς θα μας καταστρέψει. Αποκαλύφθηκε όμως...

  7. Dal avatar
    Dal 27/02/2011 15:08:09

    Και όμως υπάρχει η πιθανότητα να προκηρύξει ο ΓΑΠ εκλογές και να τις πάρει γιατί στην Ελλάδα έχει συντελεσθεί η δημιουργία ένος καινούργιου ανθρώπου,του Ηomo Pasokus.

    • Cal avatar
      Cal @ Dal 27/02/2011 15:14:00

      Όχι Homo. Προς australopithecus καλύτερα...

    • gloup avatar
      gloup @ Dal 27/02/2011 16:04:25

      δεν είναι Homo, είναι Χώμα Pasokus

  8. deldio avatar
    deldio 27/02/2011 15:19:39

    Μόλις πέσει η κυβέρνηση των δωσιλόγων Τσολάκογλου, είτε με αίμα είτε χωρίς αίμα (πράγμα δύσκολο), θα πρέπει να υπάρξει δέσμευση από όλες τις πολιτικές δυνάμεις της χώρας ότι θα απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα στο σημερινό υπουργικό συμβούλιο αλλά και την κοινοβουλευτική ομάδα από ...κότες του ΠΑΣΟΚ, έως ότου αποφανθεί η νέα Βουλή για το εάν συντρέχει περίπτωση για σύσταση προανακριτικής επιτροπής ώστε να παραπεμφθούν στο Ειδικό Δικαστήριο για εσχάτη προδοσία, κατάχρηση εξουσίας κλπ. Διότι είναι βέβαιο ότι μόλις πέσουν θα επιχειρήσουν να το σκάσουν στο εξωτερικό.

  9. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 27/02/2011 15:23:09

    Το κράξιμο στον Πάγκαλο:
    h**p://www.youtube.com/watch?v=A9tLCF4rTg0&feature=player_embedded

    • Gia avatar
      Gia @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 27/02/2011 15:40:36

      Συγχαρητήρια, αυτό λέγεται εξοστρακισμός, μπράβο!!!!

      • c om avatar
        c om @ Gia 28/02/2011 00:50:43

        ασχετα με τα κινητρα τους να αγιασει το στοματακι τους να καταλαβουν οτι ειναι ανεπιθυμιτοι πλεον και οι μαιμουδιες του διαλογου και του οπενγκοβ εχουν τελειωσει.
        αυτοι ειναι οι ανθρωποι που επιτεθηκαν οργανωμενα στην ελληνικη κοινωνια, τωρα θα το πληρωσουν.

  10. pikras57 avatar
    pikras57 27/02/2011 15:27:41

    ...σε σημερινή εκπομπή του ιδίου καναλιου, ο Ιγνατιου επιβεβάιωσε τα παραπάνω, παράλληλα υποστήριξε ότι ο ΣΤΡΟΣ από τον Οκτ 2009 εξέφρασε στον Παπανδρέου την άποψη πρέπει να ληφθούν ΑΜΕΣΑ μέτρα και ότι για κάθε μήνα καθυστέρησης θα καθυστερεί 1 χρόνο η έξοδος τησ χώρας από την κρίση. (σημειώτέον ότι ο ΓΑΠ και η κυβέρνηση καθυστέρησαν 8 μήνες, άρα σε 8 χρόνια θα δούμε φως)

  11. popolaros avatar
    popolaros 27/02/2011 15:51:01

    Έτσι μπράβο, χειρουργικές ερωτήσεις με ημερομηνίες.
    Να φαίνεται ότι ήταν στημένο το ΔΝΤ και ο γύψος στην οικονομία μας.
    Κοπάνα τους Μιχελάκη...ένα φύσημα θέλουν.

  12. spiros avatar
    spiros 27/02/2011 16:14:25

    Διααβάστε το άρθρο αποκάλυψη "Γιατί αρνήθηκε τη βοήθεια της Ρωσίας ο Παπανδρέου; Για να μας πάει “χειροπόδαρα δεμένους” στο Δ.Ν.Τ.! στο

    http://kostasxan.blogspot.com/2011/02/blog-post_9514.html?utm_source=BP_recent

  13. karamanlikos avatar
    karamanlikos 27/02/2011 16:42:38

    Επειδή οι Πασόκοι είναι συνηθισμένοι στο να κάνουν μόνο ερωτήσεις μην περιμένετε ΚΑΜΙΑ απάντηση!

    ΨΑΞΤΕ και ΒΡΕΙΤΕ εσείς ΟΛΕΣ τις απάντήσεις να τις μάθει ο λαός και ετοιμάστε το Ειδικό Δικαστήριο!
    Έχετε ΙΣΤΟΡΙΚΗ ευθύνη...

  14. Advisor avatar
    Advisor 27/02/2011 17:09:31

    Να σας θυμίσω τα λόγια του Μεγάλου Ναπολέοντος: "Τον έξυπνο και τεμπέλη τον κάνεις αρχηγό, τον έξυπνο και εργατικό τον κάνεις επιτελάρχη, τον βλάκα και τεμπέλη τον κάνεις στρατιώτη, τον βλάκα και εργατικό τον εκτελείς επί τόπου."

  15. Misha avatar
    Misha 27/02/2011 18:03:09

    H κατάσταση δικαιολογεί κάλεσμα για νέο 1-1-4, σύνθημα που ακούστηκε και την περασμένη Τετάρτη στο Σύνταγμα.
    Απο τις αλλεπάλληλες αποκαλύψεις γινεται σαφές πια πως οι «άνθρωποι» της ληστοσυμμορίας ΓΑΠ είναι σε διατεταγμένη και προαποφασισμένη υπηρεσία και εκτελούν συμβόλαιο νεοαποικιοκρατικού ξεπουλήματος του τόπου στους διεθνείς τοκογλύφους.
    Δικαιολογείται αντίσταση στις μειοδοτικές αποφάσεις τους ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΣΟ.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 27/02/2011 18:31:08

      @ Misha,
      Ηλπιζα να ηταν που φωναζα 114 ναταν η τελευταια φορα, περασαν 45 ετη απο τον βιο μου, και το ξαναφωναξα στο Συνταγμα, και θα το φωναζω μεχρι να ξεψυχησω, μεχρι ναρθει πραγματι η ελληνικη Δημοκρατια στον τοπο της , μεχρι ναι να τους δω τους ληστοσυμμοριτες να δικαζονται στο Συνταγμα μπροστα σε λαικο δικαστηριο, στα αλλα δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη, αυτο το απεχθες εγκλημα που καναν εις βαρος της Δημοκρατιας πρωτα απ ολα, εις βαρος της κυριαρχιας , εις βαρος της εθνικης μας ανεξαρτησιας , δεν παραγραφεται με εξεταστικες και αστικα δικαστηρια.
      Επαναφορα της εννομης και της συνταγματικης ταξης.

  16. Sta_a avatar
    Sta_a 27/02/2011 19:23:34

    Τα διαβάζετε αυτά τα σχόλια στην ΝΔ? Διαβάστε και αυτό-> Το 1ο και κυριότερο θα έπρεπε να είναι τι έγινε και πήγαν τα ομόλογα Τ3->Τ10 με τον Προβόπουλο και οι μάγκες τοκογλύφοι ροκάνισαν τα ελληνικά ομόλογα την περίοδο που ο Γιωργάκης έλεγε στον κόσμο πόσο απατεώνες είμαστε.
    Μόνο με αυτό έπρεπε να ζητήσετε διακομματική έρευνα και να προχωρήσετε σε μομφή της δουλοκυβέρνησης. Τι περιμένετε;;; Αν ήταν το ΠΑΣΟΚ αντιπολίτευση θα το είχε κάνει εδώ και μήνες... Εδώ παλιότερα δεν είχε γραφτεί ένα άρθρο το οποίο έλεγε πως η ΝΔ είναι το πιο χαιβανοκόμμα. Κριτική σας έκανε. Ακόμα χαιβάνια είσαστε. Αν δεν πάρετε μπρος φουλ η οργή του κόσμου θα πάρει μπάζα και εσας..

    • Isovitis avatar
      Isovitis @ Sta_a 28/02/2011 18:51:24

      Να συμπληρώσω?
      Με ποιούς συναντήθηκε σε εκείνο το ακατανόητο ταξίδι του στην Αμερική, μέσα στην προεκλογική περίοδο, ο Γιωργάκης?
      Πόσοι από τους κυβερνητικούς, ασχολούμενους ενεργά περί τα οικονομικά της χώρας, έχουν διατελέσει υπάλληλοι ή συνεργάτες του ΔΝΤ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό?
      Και να αναφέρω επίσης το εξής: την Παρασκευή ο κ. Ιγνατίου στην εκπομπή των Καμπουράκη-Οικονομέα, μιλώντας για έγκλημα του Μπους την επέμβαση στο Ιράκ, είπε ότι παρολίγο να διαπράξει κι άλλο... Το σχέδιο Ανάν..
      Έπεσαν οι μασέλες των παρουσιαστών που δεν τόλμησαν καν να σχολιάσουν παρά κοίταζαν τις σημειώσεις τους και τον φωτισμό του studio..

  17. Misha avatar
    Misha 27/02/2011 20:15:21

    ++++++

    Kάποιοι στη ΝΔ (όχι ο Σαμαράς) φοβούνται , γιατί εχουν φάει κι αυτοί σε παρόμοιες ιστορίες...Ό,τι έγινε και με τη Ζημενς...

  18. antinemesis avatar
    antinemesis 27/02/2011 22:10:23

    Και ο κουρασμένος τι έχει να πει γι΄αυτά: Ίδια παρέα;

  19. antinemesis avatar
    antinemesis 27/02/2011 22:18:57

    Σφετερισμός εξουσίας λέγεται αυτό. Ή άλλως ,πολιτική απάτη.

  20. δημης avatar
    δημης 28/02/2011 00:01:35

    -ΖΗΤΗΣΤΕ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
    -ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕ -ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...
    -ΞΕΣΗΚΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟΥΣ -ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ
    -ΔΕΙΞΤΕ ΣΤΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΣΟ ΨΗΛΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ...
    ΤΩΡΑ !!! ΤΩΡΑ!!! ΤΩΡΑ!!!!!!

  21. NONOS avatar
    NONOS 28/02/2011 01:03:50

    Αν αυτό δεν ειναι ο ορισμός της προδοσίας κατα της πατρίδος τοτε να με συνχωρειτε ειμαστε αξιοι της τυχης μας (της ρουφιάνας).
    Εχουν τρομοκρατησει τον κασμακη του εχουν παρει το χαμόγελο απ τα χείλη, οι δηθεν συνδικαλισταδες του καναπέ ειναι κι αυτοί στο κολπο γκρόσο γενικά ζουμε στην ευτυχία της αγνοιας καθόσον μας κυβερνούν ασχετοι πειραματιστές που τους καθοδηγούν επίσης ασχετοι και επικινδυνοι χρηματιστές και το τι στο καλό θα μας ερθει ξαφνικά ενα πρωι "τις οιδε "πουλεγε και η σχωρεμένη η γιαγια μου.
    Οι πρωτοι 18 μηνες των δανεικών τελειωσαν μενουν αλλοι 18 μετα τι μελλει γενεσθαι θα μας πει κανείς την αληθεια η θα γινει οτι εγινε και στην Αρζεντίνα.
    Αληθεια με τι Ζημενσ,τον Ακη,τον Τσουκατο,τονΜαντελη,το Λαλιωτη ασχολειται κανείς εισαγγελέας ,που ειναι η δικαιοσύνη υπαρχει σ'αυτη τη χωρα λεω εγω τωρα ο αφελής (αλλα ξεχασα απο δυο σπίτια ο καθενας τους πηρε απ τα αναδρομικά την τελευταια 10ετία γιατι να ασχοληθούν τους νοιάζει αλλωστε δε τα χρωστανε για να τους τα παρει η τραπεζα)

  22. Apollonios avatar
    Apollonios 28/02/2011 02:20:26

    Άριστος κι αυτή τη φορά ο Μιχελάκης. Με τους υπόλοιπους τι κάνουμε.......

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 12:03:24

    Γιατι στα καναλια βγαινουν ολοι οι ασχετοι?? μιλανε και δεν τους ακουει ΟΥΤΕ το ακουστικο τους. Ελεος..

    ΠΠ

  24. BlueSky avatar
    BlueSky 28/02/2011 23:32:50

    Καθάρματα πασόκοι!!! κλέφτες!!!!