#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 07:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες ανατιμήσεις στο ρεύμα !!!



Τελικά θα πρέπει όλοι να το αποδεχθούμε: Δεν υπάρχει τσίπα στην κυβέρνηση.

Λίγες ημέρες μετά το σάλο που ξέσπασε με τις αυξήσεις 11% στα τιμολόγια της ΔΕΗ, κάποιοι ετοιμάζουν και νέες ανατιμήσεις στο ρεύμα. Δε μας έφτανε δηλαδή το ηλεκτροσόκ, θα μας κάνουν και λοβοτομή.

Ο… μάνατζερ-καθηγητής, Α. Ζερβός, επικεφαλής της ΔΕΗ άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο αυξήσεων στα τιμολόγια διότι, όπως είπε στη Βουλή, και σε άλλες χώρες υπήρξε τέτοια εξέλιξη μόλις απελευθερώθηκε η αγορά. Κάνουμε δηλαδή αμάν να δούμε μια ελεύθερη αγορά, με ανταγωνισμό και προσφορές και η ΔΕΗ μας λέει ότι θα κάνει νέες αυξήσεις.

«Η λογική της απελευθέρωσης και του ανταγωνισμού λέει ότι θα πέσουν θεωρητικά οι τιμές. Βέβαια δεν  έχουμε δει σε καμία χώρα να πηγαίνουν προς τα κάτω τα τιμολόγια. Σε όλες τις χώρες έχουμε δει αύξηση των τιμολογίων. Άρα αναμένεται αύξηση των τιμολογίων και στη χώρα μας, μέσα από αυτή τη διαδικασία» δήλωσε ανερυθρίαστα.

Αφησε τέλος ορθάνοικτο το ενδεχόμενο να πουληθούν μονάδες της ΔΕΗ, πιέζει άλλωστε και η Τρόϊκα. Πώς άλλωστε θα μπουν Ελληνες και ξένοι νταβατζήδες στο χώρο της ενέργειας;



ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2011 09:22:36

    Είναι απλό.

    Η ΔΕΗ δεν είναι ζημιογόνος, παρ' ότι μπορεί να μειώσει έξοδα.

    Η Ελλάδα είχε το φτηνότερο ρεύμα στην ΕΕ, και η Δανία το ακριβότερο.

    Οι ΑΠΕ κοστίζουν 3 και 4 φορές (8-9 φορές τα φ/β) (300-900%) όσο το το συμβατικό ρεύμα, άρα ανεβάζουν το ρεύμα για να καμουφλάρουν το τέλος υπέρ ΑΠΕ .

    Πώς θα υλοποιηθεί η Πράσινη Ανάπτυξη του ΓΑΠ (και των ανα την υφήλιο, Γαλλία, Ιταλία Ισπανία κλπ) φίλων του;

    Πώς θα πουληθούν κομμάτια του μαγαζιού ώστε να βγάζει και ο ιδιώτης κάτι;

    Ο Ζερβός είναι αχυράνθρωπος. Αυτό που κάνει, λέγεται "απιστία σε βάρος του νομικού προσώπου που παριστάνει τον μάνατζερ"

    • zackii avatar
      zackii @ archaeopteryx 12/01/2011 17:30:46

      Δεν κατάλαβα ποτέ τι νόημα έχουν οι συγκρίσεις του τύπου -η Ελλάδα είναι φτηνότερη η ακριβότερη σε οποιοδήποτε είδος. Τους ίδιους μισθούς παίρναμε-παίρνουμε? Επίσης ούτε η αντιπαραβολή των μισθών είναι ακριβής, γιατί αν αφαιρέσουμε από τον Ελληνικό μισθό δαπάνες που σε μας μεν είναι στάνταρ και στους υπόλοιπους Ευρωπαίους άγνωστες, όπως φροντιστήρια, ιδιωτικές ασφάλειες υγείας κλπ, είναι ακόμα πιό πολύ εις βάρος μας η σύγκριση.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ zackii 12/01/2011 19:46:53

        το πόσο πληρώνεται από τον οικιακό και πόσο από τον βιομηχανικό καταναλωτή, είναι καταγεγραμμένο
        h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/06/blog-post_17.html

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ archaeopteryx 13/01/2011 16:23:02

      Συμφωνώ. Αλλά όταν μέχρι και η Παιδεία έχει βαλθεί να πουλήσει "Πράσινη Ενέργεια" τι περιμένεις; Πλύση εγκεφάλου γίνεται στα παιδιά μας. Πλύση εγκεφάλου και στην πλέμπα μέσω χαζοκουτιού και ολοσέλιδων των εφημερίδων. Και οι αντιπολιτευόμενοι συγοσφυρίζουν κλέφτικα.
      ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΗΡΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.

  2. Tassos avatar
    Tassos 12/01/2011 09:22:39

    Εγώ θυμάμαι ένα άρθρο στο περιοδικό "TIME" πριν 1 χρόνο που έλεγε ότι η τιμή του ρεύματος πρέπει να ανεβεί κατά 20% για να γίνει συμφέρον στους ιδιώτες να επενδύσουν (για την Ελλάδα μιλούσε).

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2011 09:27:17

    Το έχουν πει εξάλλου. 60% πάνω το ρεύμα. Αυτό που δεν ξέρουν (για΄τι μην νομίζετε ότι τους κόβει, σε ΜΚΟ την έχουν βγάλει πριν έρθουν εδώ) είναι ότι το ρεύμα μεταφέρεται σε όλη την βιομηχανία, τουρισμό κλπ. Είναι ένα από τα 2-3 εγκλήματα αυτής της Κυβέρνησης, και αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕ, το έφτιαξε. Η ΝΔ έχει συνυπευθυνότητα. Ψήφισαν ΝΑΙ στον νόμο Μπιρμπίλη. Ή δεν ήξεραν τι ψήφιζαν; Εξ άλλου αρκετοί προσκυνούν τους νταβατζήδες.

    Ο Δημας, ήρθε με τα πράσινα ποιήματά του, δεν ήρθε;

    • zackii avatar
      zackii @ archaeopteryx 12/01/2011 20:58:13

      Μόνο αυτό ψήφισε λάθος η ΝΔ? Ελπίζω να μην συνεχίσουν να ψηφίζουν γιατί η αποχή θα φτάσει στο 70%.

  4. DrNo avatar
    DrNo 12/01/2011 09:32:22

    Αυτό που σας διαφευγει είναι οτι τις ανατιμησεις της ΔΕΗ... τις παίρνουν-εισπραττουν αυτόματα και τα αιολικά πάρκα, παρόλο που δεν έχουν ουτε λειτουργικά εξοδα, ουτε επηρεαζονται από τις τιμες πετρελαιου!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ DrNo 12/01/2011 09:45:12

      μα αυτός είναι ο πρώτος λόγος. Το αιολικό "πάρκο" πουλάει στον ΔΕΣΜΗΕ με 100-200 την μεγαβατώρα. Ή το "πάρκο" θα μπαίνει μέσα, ή ο ΔΕΣΜΗΕ, ή κάποιος. Για να μην πάει το τέλος υπερ ΑΠΕ στα 30% του λογαριασμού, ανεβάζουν όλο το ρεύμα, και πάει στο 15%. Η θεωρία του "τον βάζω σιγά σιγά για να μην το καταλάβεις"

      Το newspeak απέκτησε και την λέξη "πάρκο". Αν δεις φωτό από διάφορα μέρη που βάζουν "πάρκα", θα καταλάβεις την αισθητική Μπιρμπίλη (της αρέσουν)

      • DrNo avatar
        DrNo @ archaeopteryx 12/01/2011 09:57:00

        Και οχι μόνο. Σύμφωνα με την πραγραφο 2γ του άρθρου 5 του νομου 3851/10 της Μπιρμπίλη, τα αιολικά πάρκα παίρνουν και μπόνους +20% στην τιμή , αν δεν πάρουν επιδότηση!! Μέγιστη αλητεία!

        Αρχαίε το μπλόγκ σου είναι εξαιρετικό!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ DrNo 12/01/2011 10:01:51

          Σε ευχαριστώ, αλλά τους πράσινους λωποδύτες πώς θα ξεφορτωθούμε δεν ξέρω...

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/01/2011 10:01:36

    Η ΑΠΝΟΙΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ... και απαιτεί εφεδρείες βάσης.

    Η προβληματικότητα των Α/Γ αποκαλύπτεται όταν έχουν εγκατασταθεί συστοιχίες χιλιάδων από δαύτες, και διαπιστώνεται στο καταχείμωνο ή στο κατακαλόκαιρο, ότι σε πραγματικές συνθήκες δεν μπορούν να δώσουν πάνω από το 30% της θεωρητικής δυναμικότητας. Και αυτό οοόταν φυσάει... και μόνο.

    Το ξέρουν αυτό και προφανώς αρχίζουν να ενσωματώνουν το "κόστος άπνοιας για Α/Γ" στην τιμή του ρεύματος.

    Όπου νάναι θα απαιτήσουν 100% πάνω το ρεύμα μόνο για χάρη των ΑΠΕ.

    Κρίμα οι σοσιαληστές να μην έχουν βρει πατέντα για άνεμο κατά παραγγελία.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 12/01/2011 10:04:08

      Και πως τους ξέφυγε των σοσιαληστών κάποια πατέντα στα χαρτιά για να φυλακίσουν [αποθηκεύσουν] τον άνεμο σε δυναμική κατάσταση?

      Ούτε ο θαυματοποιός Αλ Γκορ δεν το κατόρθωσε αυτό.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 12/01/2011 10:04:39

      Κόστος άπνοιας, κόστος ΔΙΠΛΩΝ εγκαταστάσεων, διπλών διασυνδέσεων... Χώρια την ζημιά στον τουρισμό. Η Κρήτη, με όλα τα πολεοδομικά χάλια στις πόλεις είχε βουνά να ανοίγει η ψυχή σου. Με μεταλλικά δέντρα, θα έχουν πολύυυ τουρισμό.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ αλλενάκι 12/01/2011 10:08:42

      Πρασινο-σοβιετική Ακυβερνησία και Απνοια στη νιοστή δύναμη, Αλλενάκι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ η Dimi 12/01/2011 10:25:25

        Η στόχευσή τους αυτή είναι σχεδιασμένη μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια Dimi.
        Δεν υπολόγισαν όμως τους εκατοντάδες χιλιάδες απλήρωτους λογαριασμούς ρεύματος. Δεν ξέρω τι θα σκαρφιστούν για αυτό.

        Πάντως οι διάφοροι Πάγκαλοι που βγαίνουν και βρίζουν είναι για να
        αποσπάται η προσοχή από αυτούς που πρέπει να υλοποιήσουν τα δύο βασικά αλληλοσυμπληρούμενα έργα:
        ΑΠΕ και Φακελο-Κάρτα Πολίτη.

        Αν έχεις παρατηρήσει αυτοί εργάζονται συνεχώς, αθόρυβα και στο απυρόβλητο.

  6. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2011 11:15:26

    με κάποιων τρόπω πρέπει να καλύψουν τα διαχρονικά εγκληματία τους http://pontokomicom.blogspot.com/2011/01/blog-post_4786.html

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 12/01/2011 11:30:49

    Nαι, Αλλενάκι. Οι υπερόπτες δυνάστες, που βρίσκονται σε μιά λανθάνουσα κατάσταση έπαρσης, κομπασμού, ευδαιμονίας και «απυρόβλητου». δεν μέτρησαν σωστά, τον αστάθμητο παράγοντα, ΑΝΘΡΩΠΟΣ! Γι’αυτό ΑΠΕ, η λέπρα της ψευδεπίγραφης κάρτας πολίτη, και διάφορα άλλα υπό κατασκευή «projects», είναι a priori καταδικασμένα, σε οικτρή αποτυχία.

    Ναι. Οι «εκ των έσω» Προδότες, εργάζονται στο σκοτάδι, μυστικά και μεθοδικά, γιά τη κατάρρευση των πυλώνων της πόλεως. Σαπίζουν τη ψυχή του έθνους. Μολύνουν το Σώμα της Πολιτικής, έτσι ώστε αυτό, να είναι αδύναμο πλέον, ν’αντισταθεί. Οι εγκληματίες, είναι λιγότερο θανάσιμοι από τους «εκ των έσω» Προδότες, όπως προφητικά (σε απόδοση) είπε ο Κικέρων, το 42 π.Χ. Για δε τον βλάσφημο let’s wait and see..

    «Ο εγωισμός είναι ένα ζευγάρι ξυλοπόδαρα, που κάνουν τον άνθρωπο ψηλό,
    χωρίς να τον κάνουν μεγάλο» ~Μέγας Βασίλειος

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ η Dimi 12/01/2011 11:51:05

      Η κάρτα πολίτη, πίστεψέ με, ΔΕΝ μπορεί να οδηγηθεί σε αποτυχία. Θα βγάλουν έναν φετφά και θα κηρύξουν άκυρες μέσα σε μία νύχτα ΟΛΕΣ τις συμβατικές ταυτότητες. Και άντε κανε μετά ακόμα και την απλούστερη συναλλαγή. Θα βγάλει και μία "γνωμοδότηση" η Αρχή των παντοειδών Δαφέρμων, και δεν θα μπορείς ούτε νομικά να την προσβάλεις.

      Θυμάσαι τι τύχη είχαν τα "3 εκατομμύρια υπογραφές" για το θρησκευμα; Χρειάζεται να σου θυμίσω πού ακριβώς τις έγραψε ο αχαμνός λογιστάκος;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 12/01/2011 12:03:00

        Δεν ήταν το ίδιο πράγμα. Μη βιάζεσαι.
        Η Φακελο-Κάρτα και ότι κάρτα εκπέμπει με τσιπ έχουν πρόβλημα ασφάλειας που δεν επιλύεται.
        Το ξέρουν αυτό.
        Με αποκωδικοποιητές που προγραμματίζει ο τελευταίος ηλεκτρονικός τα δεδομένα της κάρτας υποκλέπτονται στον αέρα κυριολεκτικά και εκδίδεται
        κάρτα στο όνομα του κατόχου της από τον κλέφτη.

        Είναι ακριβώς όπως γινόταν με τους αποκωδικοποιητές της νόβα.
        Μιλάμε για βιομηχανία.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ αλλενάκι 12/01/2011 12:08:43

          Θα πληρώσουν φόρο αν πουν ένα χονδροειδές ψέμα για να αποκοιμίσουν το πόπολο; Ότι, δήθεν, το τσιπ θα έχει... 512μπιτη κρυπτογράφηση (που... δεν υπάρχει καν τόση) και επομένως "είναι απολύτως άτρωτο"; Και εν πάση περιπτώσει, στην τελική θα σου πουν "αυτή είναι, κι άμα σ' αρέσει. Αλλιώς άντε κανε συναλλαγές!"

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Αυριανιστής 12/01/2011 12:20:14

            Βρε ας βάλουν και 1024μπιτη, ασφάλεια δεν υπάρχει.
            Αλλά μη βιάζεσαι να προεξοφλήσεις.
            Έχει πορεία το θέμα και ο κόσμος έχει ενημερωθεί.
            Αυτό που θέλουν είναι
            α. να υλοποιήσουν το έργο, για να ευνοηθούν οι όποιοι ανάδοχοι και
            β. να περάσουν όλες τις συναλλαγές από τις τράπεζες, για να τους δημιουργήσουν στιγμιαία ρευστότητα, η οποία μεταφράζεται σε πλασματικά προσωρινά αποθεματικά, και να έτσι ισοφαρίσουν τη χασούρα από τα εκατομμύρια ακυρωθέντες πιστωτικές.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Αυριανιστής 12/01/2011 13:14:25

        @Aυριανιστής To πολύ σοβαρό αυτό θέμα, συχνά, στοιχειοθετημένα κι εκτενέστατα έχει ήδη καλύψει, η Αλλενάκι. Δηλαδή, μιά ολόκληρη Βρετανία καταργεί με νόμο τον Chip-Καταδότη κι εμείς εδώ στην Ελλάδα, ΔΕΝ μπορούμε;

        Θα συνεχίσουμε (λοβοτομημένοι !!!) να ρίχνουμε νερό στο μύλο της νεο-αταξίας, κάνοντας αναφορές κι επαναλήψεις των ολέθριων λαθών του παρελθόντος; Δηλαδή, κανένα μάθημα δεν μάς δίδαξε η 30χρονη Δουλεία της «ισχυρής» με δανεικά Ελλάδας;

        Θα επιτρέψουμε στους 12χρονους ανήλικους μαθητές τον εθισμό τους στη Φοροκάρτα του ΙΣΟΒΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ; Θα επιτρέψουμε τον Ηλεκτρονικό Ιστό της Αράχνης και τον Eθισμό της νεολαίας στον Ηλεκτρονικό Oλοκληρωτισμό; http://www.noiazomai.net/ukkartapoliti.pdf

        Η απάντησή μας είναι κάθετα, οριζόντια, εγκάρσια και περιμετρικά, ΟΧΙ!!!

        Διαδίδουμε. Ενημερώνουμε. Αφυπνίζουμε όσους περισσότερους Ελληνες μπορούμε.

        «Ιf I had eight hours to chop down a Τree,
        I would invest six hours, sharpening my Αx»
        ~Αbraham Lincoln

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/01/2011 11:44:48

    Τους απλήρωτους λογαριασμούς; Τη... διακοπή ίσως; Πολύ αποτελεσματική, σε διαβεβαιώ. Επιπλέον θα βαφτίσουν τους λογαριασμούς "δημόσια έσοδα" -εδώ θα το κάνουν για ιδιώτες κατσαπλιάδες των διοδίων-, και θα στέλνουν τους λογαριασμούς στη ΔΟΥ! Ακόμα κι αν τη γλιτώσεις... μένοντας άστεγος, θα σε περιμένει η εφορία και τα πρόστιμά της!

    Αυτή είναι η κτηνωδία του νεοφιλελευθερισμού, κύριοι... Απορώ τι διαφορετικό περιμένετε, όσο αφήνουμε τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια κάθε απόχρωσης να κινούνται και να δρουν στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αυριανιστής 12/01/2011 11:50:00

      όχι εάν αφορά πάνω από 1000-2000 άτομα... Τι να τα κάνουνε, σε περιβάλλον ύφεσης, είναι σαν τα ενυπόθηκα στεγαστικά. 10, τα χειρίζεσαι, 1000 τα βάζεις κλπ.

      βέβαια μιλάμε για καταστάσεις εξαθλίωσης, αλλά εκεί πάει, απλά δεν το πιστεύουμε

  9. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/01/2011 11:50:06

    Πριν 50 χρόνια υπήρχαν η Πάουερ και η ΟΥΛΕΝ. Ιδιωτικές εταιρείες. Ξένες. Κρατούσαν δεμένο με αποικιακά συμβόλαια το δημόσιο. Έδιναν το ρεύμα και η άλλη το νερό στην Αττική, αντίστοιχα. Στην άλλη Ελλάδα, ένα σωρό άλλες μικρότερες εταιρείες ασχολούνταν με την ηλεκτροπαραγωγή και την υδροδότηση. Καμιά προσπάθεια για τον εξηλεκτρισμό της χώρας και για την ύδρευση των μεγάλων πόλεων δεν προχωρούσε. Οι ιδιωτικές εταιρείες είχαν την πελατεία τους και πουλούσαν ακριβά τη πραμάτεια τους. Δηλαδή τα δύο βασικότερα αγαθά για τη ζωή των ανθρώπων. Έβγαζαν αυτά που ήθελαν και δεν επιθυμούσαν να διαθέσουν τα απαραίτητα και μάλιστα μεγάλα κεφάλαια για την ανάπτυξη της χώρας.

    Μέχρι το 1959 ζούσα στο χωριό μου. Εκεί έβγαλα και τη πρώτη δημοτικού. Ήταν και μεγάλο χωριό... Ορεινό. Κεφαλοχώρι. Στη τάξη μου ήμασταν 60 μαθητές. Χωριό με ιστορία, … από την ομηρική εποχή... και με μεγάλη προσφορά στο γένος και στα γράμματα. Έμαθα να γράφω τα πρώτα μου γράμματα στη πλάκα με το κοντύλι, κάτω από το φως του λυχναριού. Τη λάμπα πετρελαίου την είχαμε μόνο για τις γιορτινές ... νύκτες. Το πετρέλαιο στοίχιζε ακριβά... Ακριβότερα από το λάδι και ας μην είχαμε ελιές. Υπήρχε βλέπετε τότε το κρατικό μονοπώλιο, προκειμένου να πηγαίνουν οι φόροι (οι πρόσοδοι) από το πετρέλαιο το αλάτι τα σπίρτα και τα "παιχνιόχαρτα" στον ΔΟΕ του 1897. Νερό παίρναμε από τις κοινοτικές βρύσες με στάμνες και ξύλινα βαρέλια. Όσοι είχαν ζώα πήγαιναν σε πιο μακρινές πηγές.

    Το 1959 η οικογένειά μου ήρθε στην Αθήνα. Στην Αθήνα είχαμε ηλεκτρικό, αλλά εκεί που μέναμε δεν είχαμε νερό. Δεν υπήρχε δίκτυο ύδρευσης. Πέρναγε ο νερουλάς και γεμίζαμε τενεκέδες, τζετζέρια και βαρέλια. Δύσκολες εποχές. Πρωτόγονες.

    Οι Πάουερ και η ΟΥΛΕΝ εξεδιώχθησαν, αφού βεβαίως αποζημιώθηκαν και στη θέση τους δημιουργήθηκε η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ. Με χρήματα των φορολογουμένων πολιτών δημιουργήθηκαν τα απαραίτητα εργοστάσια παραγωγής, φράγματα, γεωτρήσεις, ορυχεία, διυλιστήρια, δίκτυα μεταφοράς, δίκτυα αποχέτευσης. Έτσι προχώρησε ο εξηλεκτρισμός της χώρας και ήπιε νερό ο κόσμος.

    Σήμερα η νεοφιλελεύθερη κυβέρνηση του ΓΑΠ μας οδηγεί πάλι πίσω στη εποχή της Πάουερ και της Ούλεν. Δηλαδή στην εποχή των παγετώνων. Δίνει τα βασικά αγαθά της ζωής στους ιδιώτες. Με πρόσχημα την "ανταγωνιστικότητα", για να έχουμε φτηνό ρεύμα. Τα νεοφιλελεύθερα καθίκια θέλουν να μπουν και οι ιδιώτες στη παραγωγή του ηλεκτρικού. Αλλά το ρεύμα στην Ελλάδα είναι φτηνό και δεν συμφέρει στους ιδιώτες να επενδύσουν. Αυτοί θέλουν να βγάζουν μεγάλο κέρδος. Θέλουν να πωλούν ακριβά ένα από τα βασικότερα αγαθά της ζωής και να πληρώνουν μισοτιμής τους εργαζόμενους. Θέλουν να μη πληρώνουν φόρους και να βγάζουν τα κέρδη τους στην αλλοδαπή μια και αυτά που θέλουν να αγοράσουν ή να φτιάξουν, θα το κάνουν με κεφάλαια που θα ανήκουν σε επενδυτικά σχήματα του εξωτερικού…. Στις Βρετανικές Νήσους…

    Οι ιδιώτες θέλουν να κερδίζουν από αυτά που έγιναν με τα χρήματα του λαού. Θέλουν τα ορυχεία του λιγνίτη τα φράγματα τα εργοστάσια παραγωγής τα δίκτυα μεταφοράς τα διυλιστήρια της ΕΥΔΑΠ. Θέλουν να αγοράσουν έτοιμα έργα που τα πλήρωσε ο λαός. Θέλουν να μετατρέψουν τα κεφάλαιά τους (που στη πραγματικότητα είναι λογιστικές εγγραφές σε κάποιες τράπεζες και που αύριο μπορεί να είναι κενό σύνολο), σε πραγματικά αγαθά που θα αποφέρουν κέρδη. Όχι λογιστικές εγγραφές, αλλά ζεστό χρήμα που θα πληρώνει ο κάθε πολίτης σε κάθε διμηνία. Και αν κάποιος δεν θα έχει να πληρώσει δεν θα του κόβουν το ρεύμα, αλλά θα του στέλνουν το δικαστικό κλητήρα και τις εισπρακτικές εταιρείες.

    Τα νεοφιλελεύθερα δοχεία νυκτός, κοινώς καθίκια, ψάχνουν για μαλάκες. Όσοι καταλαβαίνουν ας συνέλθουν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αρματιστής 12/01/2011 11:58:59

      Αρματιστή, αυτοί που πρέπει να συνέλθουν όσο ακόμα υπάρχει χρόνος, είναι οι... συνάδελφοί σου. Ο νοών, νοείτο. Κι ας με πουν όσο "σταγονίδιο" θέλουν οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του Κουβέλη και οι νεοφιλελεύθεροι κολαούζοι του Μάνου και της Ντόρας. Νισάφι πια!

  10. ατζελίνα τσουλί avatar
    ατζελίνα τσουλί 12/01/2011 12:04:34

    Αλλιώς μας τα έλεγε πριν υπουργοποιηθεί η δήθεν ανεξάρτητη, αδέκαστη, αυτόφωτη, αυτοάνομη, αυτοάνοση, σκληρή, χαλκοπράσινη τιν
    Και με τόσους αναπληρωτές και υφυπουργούς (θεσμικούς και μη), που της έβαλε γύρω της η ΓΑΠαρέα γύρω της, πάλι δεν καταφέρνει να κρυφτεί.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ατζελίνα τσουλί 12/01/2011 12:13:55

      εκεί όμως άρχισα να τα παίρνω ο φουκαράς. Τα αιολικά είναι ΕΤ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ (a priori) γνωστά ότι παράγουν ρεύμα με κόστος από 3 έως 5 φορές πάνω από το συμβατικό. Τα Φ/Β επίσης, ότι είναι λιγότερο ενοχλητικά και κοστίζουν 8-10 φορές πάνω (ΦΟΡΕΣ όχι %).

      Όπως ήταν εκ των προτέρων γνωστό ότι τα περι Κλιματολογίας και CO2 είναι μία ευρύτερη, πες την νεοταξική, απάτη. Τα Κλιματολογικά, τώρα έχουν ξεσκεπαστεί. Η πραγματικότητα είναι 1) Εάν αλλάζει το κλιμα ( αλλάζει από ηλιακούς κύκλους) 2) Εάν είναι ανθρωπογενές (μάλλον δεν είναι ή εάν είναι, είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι "ηλιογενες").

      Για μένα η Μπιρμπίλη, από την πρώτη στιγμή φάνηκε σε διατεταγμένη υπηρεσία. Εξ άλλου, η Οικογενειακή Υπόθεση της Πράσινης Ανάπτυξης είναι από πριν το 2007, το έχει γράψει η Σιούτη στην Ε, πολύ ευγλώττα, με φωτό!

      αξίζει να το δεις: h++p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=162651

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 12:18:35

    Mε 700εκ Ευρω κερδη αυξανουν το τιμολογιο και παλι !!
    Να πανε να μαζεψουν τα χρωστουμενα παο Τραπεζα Κρητης!!! και της Λαρκο και απο το δημοσιο.
    Να φυγει ο Ζερβος ΤΩΡΑ. Θυμαμαι που κυνηγουσαν τον Αθανασοπουλο...
    η ΓΕΝΟΠ τι λεει? Θελει κ αλλο δανειο με αναλογη αυξηση αυτης των τιμολογιων?
    Τα προστιμα λιγνιτη, οι εγγυητικες λιγνιτη θα πληρωθουν?
    Τι rating εχει η ΔΕΗ ?? πεσμενο?? Χρωσταει?? ΟΧΙ πολλα.. γιατι της εριξαν το ratring? Γιατι δεν το μαθαμε? ( το ειχα γραψει πριν μερες!! )

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 14:09:12

      Ο Αθανασόπουλος μια χαρά ήταν. Δεν τον χώνευαν, δεν ξέρω, ενόχλησε πολύ 1-2 "ιδιώτες", αλλά δούλευε για το νομικό πρόσωπο που εκπροσωπούσε, ενώ ο φουκαράς ο Ζερβός...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2011 14:11:05

        Εντιμος και λογικος.

        ΠΠ

        • Κοντη Λιζα avatar
          Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/01/2011 15:46:24

          Καλα ολα αυτα, αλλα οι 300000 τον μηνα που πανε;

  12. hasu avatar
    hasu 12/01/2011 16:37:41

    Το απόλυτο χάος δημιουργέιται βήμα βήμα.
    Δεν κάνουν αύξηση 60% κατευθείαν.Την κάνουν σε 2 χρόνια.
    Το ίδιο είναι με το πετρέλαιο.
    Το ίδιο είναι με τις πρώτες ύλες.
    Το ίδιο είναι με το φαγητό.

    Περιμέντε να δείτε οταν θα αρχίσουν να αυξάνουν σταθερά και το νερό.
    Σε 10 χρόνια απο τώρα μόνο το 2% του πληθυσμού θα μπορεί να διαθέτει χρήματα για να του παρέχεται σταθερά νερό και ρεύμα.Στατιστικά πάντα.
    Πότε θα ξυπνήσουμε για να δούμε οτι κάτι πάει λάθος....οταν θα μας έρχεται λογαριασμός του ρέυματος 600 ευρώ το δίμηνο;
    Δεν θα σταματίσουν τις ανατιμήσεις.

  13. Player avatar
    Player 12/01/2011 17:43:51

    Μα το έχουν τόσο ξεδιάντροπα πει ότι το ρεύμα είναι φθηνό στην Ελλάδα (τρομάρα τους) με αποτέλεσμα να μην είναι συμφέρον στους ιδιώτες να μπουν στην αγορά. Γι' αυτό και κάνει τις αυξήσεις η ΔΕΗ ώστε να μπουν στο χορό και ιδιώτες για να βγάλουν τρελό χρήμα... Για κανένα άλλο λόγο δε γίνονται οι αυξήσεις παρά μόνο γι' αυτόν!

  14. The Saint avatar
    The Saint 12/01/2011 20:45:14

    Μα είναι εμφανή όλα μα όλα όσα κάνει αυτή η κυβέρνηση, που μοναδικό στόχο έχει να καταστρεψει τη χώρα και το λαό της...
    Ποιοί και μεχρι πότε δεν το παιρνουν χαμπέρι αυτό?

  15. ataktos avatar
    ataktos 13/01/2011 14:20:38

    και ο Ζερβός καθόρισε στην Βουλή ...Το ενεργειακό μείγμα της ΔΕΗ με ορίζοντα το 2020 προβλέπεται - ως προς την εγκαταστημένη ισχύ - να αντιστοιχεί σε χρήση 58% ΑΠΕ, μηδενική χρήση πετρελαίου, 22% Φυσικού Αερίου και 20% Λιγνίτη (τα αντίστοιχα ποσοστά σήμερα είναι 47% λιγνίτης, 18% Φυσικό αέριο, 7% πετρέλαιο και 28% ΑΠΕ).

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 13/01/2011 17:00:06

      ακρίβεια ..και φτώχεια