08/12/2009 15:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα υποβάθμιση από τον Fitch

Σε υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της Ελλάδας προχώρησε ο οίκος Fitch, δύο μόλις μήνες απο την τελευταία υποβάθμιση στην οποία είχε προχωρήσει ο ίδιος οίκος.

Μάλιστα το γεγονός ότι οι αναλυτές χαρακτηρίζουν τις προοπτικές της ελληνικής αξιολόγησης ως αρνητικές αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο η αξιολόγηση να πέσει σε ακόμα χαμηλότερα επίπεδα.

Αμέσως μετά την ανακοίνωση του οίκου το χρηματιστήριο της Αθήνας υποχωρούσε πάνω απο 5%. Αυτή την ώρα οι απώλειες κινούνται στα επίπεδα του 4%.

Παράλληλα, νέα διεύρυνση στις 210 μονάδες βάσης σημείωσε σήμερα το περιθώριο του ελληνικού δεκαετούς ομολόγου, έναντι του αντίστοιχου γερμανικού, στον απόηχο της απειλής υποβάθμισης της ελληνικής πιστοληπτικής ικανότητας από τον διεθνή οίκο Standard & Poor's τη Δευτέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 08/12/2009 16:02:39

    Από χθεσινό σχόλιο, “…..τα σπρεντς θα πάνε στο 2.10, 2.20 πάνω (απ΄το γερμανικό), θα βρεθεί πατέντα από την ΕΚΤ (μη ξεχνάμε και τον νο2 Παπαδήμο), και θα στανιάρουμε”

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 16:03:15

    ΑΝΕΚΔΟΤΟ :

    Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα και τον καλούνε σε μια δεξίωση. Καθώς πίνει το απεριτίφ του τον πλησιάζει ένας και του λέει:
    -"Kαλησπέρα σας κύριε Αϊνστάιν, τιμή μας να σας έχουμε απόψε μαζί μας"
    -"Τιμή δική μου" απαντάει ο μεγάλος επιστήμων, "αν επιτρέπετε τι IQ έχετε;"
    -"250" απαντάει αυτός.
    Τότε ο Αϊνστάιν του πιάνει συζήτηση για τη θεωρία της σχετικότητας, τις μαύρες τρύπες και πάει λέγοντας.

    Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγαν το ορεκτικό τους ένας κύριος που καθόταν αριστερά του, τού λέει:
    -"Mεγάλη τιμή μας κάνετε κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε εδώ μαζί μας"
    -"Δική μου η τιμή..." απάντησε ο Αϊνστάιν. "Τι IQ έχετε ευγενικέ κύριε;".
    -"150".
    Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για το διεθνές δίκαιο, για τα προβλήματα που ανακύπτουν από τα πειράματα γενετικής κ ά.

    Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγε το κυρίως πιάτο του, αυτός που καθόταν δεξιά του, του λέει:
    -"Eίναι μεγάλη μου τιμή να τρώω δίπλα σ' έναν τόσο μεγάλο επιστήμονα".
    -"Δική μου η τιμή" απάντησε ο Αϊνστάιν, "Τι IQ έχετε;"
    -"100".
    Του πιάνει λοιπόν κουβέντα για την κυβέρνηση, για τα επιτόκια, το χρηματιστήριο, την τιμή της βενζίνης κλπ.

    Λίγο αργότερα κι ενώ έτρωγαν επιδόρπιο ο κύριος που καθόταν απέναντι του τού λέει:
    -"Eίναι πάρα πολύ μεγάλη μου τιμή να σας έχω απέναντι μου κύριε Αϊνστάιν"
    -"Δική μου η τιμή κύριε, τι IQ έχετε;"
    -"50".
    Του πιάνει λοιπόν κουβέντα ο Αϊνστάιν για τον big brother, τη φάρμα, τον πιο αδύναμο κρίκο, τον Τριανταφυλλόπουλο, τον Ευαγγελάτο και δε συμμαζεύεται.

    Καθώς έπιναν καφέ, τον πλησιάζει ένας κύριος και του λέει με τη σειρά του:
    -"Πολύ μεγάλη μας τιμή κύριε Αϊνστάιν να βρίσκεστε σήμερα μαζί μας".
    -"Δική! μου η τιμή. Ποιο το IQ σας;"
    -"10".
    Κι ο Αϊνστάιν απαντάει:
    -"Πώς πάει o Παναθηναικος;".

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 16:21:08

      Εεεε;; Αυτός ο Άινσταϊν που παίζει;

    • Y. avatar
      Y. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 16:22:09

      …πως φαίνεται ότι είσαι γαύρος...

  3. t avatar
    t 08/12/2009 16:45:08

    ΓΔ: 2.190,59 -5,52%

  4. ataktos avatar
    ataktos 08/12/2009 16:45:19

    http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7320940,Wladze_Grecji_ukrywaly_kryzys__Teraz_odbija_sie_to.html

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2009 16:51:05

    Οι της Fitch είναι λαμόγια. Είναι γνωστό στη διεθνή πιάτσα ότι τα πιάνουν. Επιτέλους, πόσα τους δίνουν οι κερδοσκόποι να τους δώσουμε εμείς περισσότερα!

  6. Έλα γιωργάκη, ... μπανάνα! avatar
    Έλα γιωργάκη, ... μπανάνα! 08/12/2009 17:15:27

    Αμ τί νόμιζες Γιωργάκη Παπακωνσταντίνου ότι είναι ο πραγματικός κόσμος;
    Άλλο να κριτικάρεις κακοπροαίρετα και να τάζεις λαγούς με πετραχήλια όταν είσαι αντιπολίτευση και άλλο να πρέπει με υπευθυνότητα και πυγμή να διαχειρισθείς τα οικονομικά της χώρας!
    Μόνο το ότι νομίζατε ότι τα οικονομικά θέματα είναι απλά (τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα, κλπ σοσιαλιστικές μπαρούφες) δείχνει και το μέγεθος της ανεπάρκειάς σας να τα διαχειριστείτε τώρα.
    Πώς να λύσετε τα προβλήματα όταν όλη η Ευρώπη ξέρει ότι είσαστε βλήματα;