#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα υποβάθμιση από τη Moody's



Νομίζαμε ότι ο πάτος ήταν εδώ για την Ελλάδα και δεν πήγαινε παρακάτω. Ομως, ήρθε πριν από λίγο η  Moody’s για να υποβαθμίσει ξανά την οικονομία, στα επίπεδα των φτωχών χωρών, αφρικανικών και βάλε.

H οίκος αξιολόγησης υποβάθμισε την Ελλάδα σε CAA1 από Β1. Η υποβάθμιση αυτή δεν έχει άμεσες επιπτώσεις στις ελληνικές τράπεζες καθώς η ΕΚΤ δέχεται τα ομόλογα τους ανεξάρτητα της βαθμίδας διαβάθμισης της ελληνικής οικονομίας. Έχει όμως επιπτώσεις στην εικόνα της χώρας λίγες ημέρες πριν από πολύ κρίσιμες αποφάσεις που καλούνται να πάρουν Ευρωπαίοι και ΔΝΤ. Δείχνει, επίσης, πόσο άθλια είναι η προοπτική της ελληνικής οικονομίας παρά το... ευεργετικό Μνημόνιο.

Φυσικά θα πρέπει να συνυπολογιστούν και τα παιχνίδια που παίζουν οι ξένοι οίκοι και οι κερδοσκόποι που θέλουν να δουν τη χώρα να πτωχεύει.

Το υπουργείο Οικονομικών αντέδρασε άμεσα στην υποβάθμιση, αλλά πάλι τα ίδια λέει, όπως και τις υπόλοιπες φορές: «Η απόφαση υποβάθμισης από τον οίκο Moody’s γίνεται την ίδια στιγμή που βρίσκονται στην Ελλάδα για να αξιολογήσουν το οικονομικό πρόγραμμα της χώρας οι εκπρόσωποι της ΕΕ, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ. Επηρεάζεται από την έντονη φημολογία στον έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο και παραβλέπει τις δεσμεύσεις της Ελληνικής Κυβέρνησης, προκειμένου να επιτύχει τον δημοσιονομικό στόχο για το 2011, αλλά και να επιταχύνει το πρόγραμμα των αποκρατικοποιήσεων. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο οίκος αναγνωρίζει τις προσπάθειες της χώρας, αλλά την ίδια στιγμή προχωρά σε υποβάθμιση, αναμένοντας την υλοποίηση των δεσμεύσεων αυτών, προκειμένου να προχωρήσει σε αναβάθμιση....».

Φταίνε οι φήμες δηλαδή που διακινούν οι δημοσιογράφοι, κατά το υπουργείο. Όλα τα άλλα πάνε καλά και μας μάραναν τα μέσα ενημέρωσης.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 22:33:18

    Η υποβάθμιση έρχεται γιατί απέτυχαν και γιατί είναι σίγουρο πως θα αποτύχουν.
    Τα νέα μέτρα κινούνται στο ίδιο πνεύμα με τα προ έτους.

    Ο Παπανδρέου έβαλε την Ελλάδα στην λεκάνη της τουαλέτας του, τραβά το καζανάκι και την στέλνει στον βόθρο του αμοραλισμού του.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 02/06/2011 00:53:09

      Ζιμπάμπουε του Μουγκάμπε.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 22:35:44

    Μία χώρα που σαν ΜΟΝΗ ελπίδα έχει κι άλλη μια παράταση, και που τα επιτόκια ανέβηκαν απότομα εκεί που ανέβηκαν...

    Μία χώρα που ακόμα κι αν δώσει ό,τι έχει στα ίδια θα είναι (αλλά θα έχει δώσει ό,τι έχει)...

    Λυπάμαι... λυπάμαι...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 02/06/2011 00:55:34

      Θα δώσει κι ό,τι θα παίρνει εφεξής, όχι μόνον ό,τι έχει τώρα.

      Σύντομα οι εφορίες θα γράφουν απ' έξω "Customs & Excise", και το προϊόν τους θα κατευθύνεται απευθείας στους τοκογλύφους δανειστές.

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 01/06/2011 22:42:33

    Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει το εξής : Τι διαφορά έχει το junk επιπέδου 1 από το junk επιπέδου 4. Πάλι junk δεν είναι; Γιατί να σκάμε λοιπόν. Είμαστε μέσα στην θάλασσα και μας ρίχνουν νερό από την μάνικα του πλοίου για να μας βρέξουν. Χα! Σιγά μην βρεχτούμε παραπάνω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ H pena tis orghs 01/06/2011 23:10:56

      junk είναι σχήμα λόγου. Υπάρχει (ή υπήρχε) ένας κανόνας στην χώρα που όλοι λένε φταίει για όλα, που λέει ότι ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά ταμεία δεν κάνει να επενδύουν σε τίτλους σταθερού εισοδήματος (ομόλογα) υψηλού κινδύνου που είχε οριστεί κάτω από ΒΒΒ. Μέχρι την Drexel Burnham Lambert και κάποιον Mike Millken, τα κάτω των ΒΒΒ δεν είχαν επομένως "βάθος και ρευστότητα". Η εταιρία αυτή ανέπτυξε την αγορά των κάτω από ΒΒΒ, που μέχρι τότε λεγόταν junk. Η ονομασία είναι ιστορική πλέον, αφου υπάρχει αγορά μεγάλη για κάτω από ΒΒΒ. Ο Millken νομίζω έγινε διάσημος και πάμπλουτος, αλλά τον τσακωσαν για κάτι και έκανε ψειρού (χειροπέδες κλπ...). Για την ΝΥ, τάξη μεγάθους πιο σπουδαίος από τον ΣΤρως Καν... για να μην λένε δηλαδή...

      Σκάμε κμαι παρασκάμε, γιατί εάν υπάρχει σοβαρή αγορά για ΒΒ, άντε και Β, για κάτω από Β, εγώ πχ δεν ξέρω τι χρώμα έχουν... Συνήθως ΠΑΝΕ ΣΤΟ D ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 11 και΄από την αρχή με κουραγιο... Αλλά εδώ είναι ..Ευρώπη. Κλειδωμένοι στα αδίεξοδα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/06/2011 23:33:54

        δε θα μπορουσαμε εμεις ν γορασουμε κουρεμενα με 60% ?
        40 στα 100?? να μαζεψουμε 50 δις.. και σου λεω εγω μετα !!!

        αλλα που μυαλο!! φοβουνται τις αγορες και το ρισκ φακτορ που θα πουλησουν οσοι καταλαβουν οτι θα τους παρουμε τα σωβρακα !

        οποιος φοβαται να παρει σκυλο !
        (ειδες τα charts??) χαχαχαα τυχαιο???

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:39:21

          νομίζω ότι του κάνουν ότι τους πουνε οι έξω και το πρόβλημα ότι είναι πολλοί οι έξω και δεν συμφωνούν ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. Συμφωνούν όλοι (πλην Γερμανίας) να πληρώσει η Γερμανία. Πάνω 4% το ΧΑ. Το βλέπουν οι Γερμανοί λένεν νάϊν, κάτω 5%... 12 μήνες τώρα!

          Ή θα διαγράψουν, ή θα τυπώσουν, ή θα φτιάξουν δεύτερο ευρώ, ή θα κάνουν αύξηση κεφαλαίου μαϊμού, πέρνοντας ΔΕΚΟ και πάγια σε πλασματικά ψηλές τιμές σε κάποια Τρόιχαντ.

          Αυτά είναι τα ελεγχόμενα (από αυτούς)

          Από εμας, "έλα όταν έχω, ή Πάρτα"

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/06/2011 23:42:26

            σου ειπα.. και ενα καναλι για 24 ωρες !! χαχαχαα
            κ εχουμε και τον τουμπα, να κρμομαστε απ ατ χειλη του !
            ρε ειναι δυνατον??? αυριο θα μας κανει Kinder Εκπληξη !!

            Νιωθω μωρο... χαχαχαα τι θα μου τυχει? το έχω?

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/06/2011 23:43:42

            καπου εγραφα πριν γαι ΕΚΤ Γαλλια Γερμανια.. κατσε να το βρω...

            ΠΠ

        • Εnzo avatar
          Εnzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:49:27

          να κανουμε αυτο που εκανε και ο Κορεα, αλλα εδω ξεχασα, ειναι Ελλαδα, αντε ρε Σαμαρα ξυπνα παναθεμα με!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2011 22:46:17

    «Η υποβάθμιση αγνοεί τις δεσμεύσεις της κυβέρνησης»

    ...θα σχίσω τα πτυχία...δεν ήξερα ότι στον οικονομικό απολογισμό μετράνε τις δεσμεύσεις και όχι την υλοποίηση.

    Και ρωτώ το ΥΠΟΙΚ μπορεί να μας πει ένα στόχο που έπιασε στον προϋπολογισμό του 2010 και στην εκτέλεση του πενταμήνου στον προϋπολογισμό του 2011;

    Ξανά ρωτώ τους συντάκτες της ανακοίνωσης στο ΥΠΟΙΚ:

    Μπορούν να αναφέρουν για το 2010 και το 2011 το ύψος των:

    ΔΙΒΕτ και ΔΕΤΕ
    των υπερωριών τόσο του ΥΠΟΙΚ όσο και όσων εποπτεύει;

    Μην αρχίσω να προσθέτω από τη ΔΙΑΥΓΕΙΑ...

    Να μας πει το σύνολο και μετά ξανά μιλάμε.

    Γιατί οι ξένοι οίκοι μου είναι αδιάφοροι και κρίνονται με βάση την ενδεχόμενη σκοπιμότητα.
    Το ΥΠΟΙΚ όμως ...από την αποτελεσματικότητα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 23:05:37

      Αυτός είναι λόγος για να οδηγηθεί στην Δικαιοσύνη

    • bunker avatar
      bunker @ Ο Ιθαγενής 02/06/2011 00:44:41

      εννοει τις δεσμευσεις να πολεμησει μεχρι του τελευταιου απο εμας. αυτες οντως τις εννοει

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/06/2011 23:03:13

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς υποβαθμίζουν. Για να υποβαθμίσεις κάτι πρέπει να υπάρχει. Παιδιά χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο βλέπω ακόμα και στον ξύπνιο μου γίδια - γίδια -προβατάκια του βουνού περιστεράκια . Βλέπω μέχρι και τα αγλαά δώρα του θείου ΟΜΗΡΟΥ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΠΥΡΟΣ 01/06/2011 23:36:55

      Υποβαθμιζουν την πιθανοτητα default και επισημου κουρεματος.
      Γνωριζουν οτι και το νεο δανειο δεν ειναι λυση !! φωνααααζωωωω ο ατιμος !
      Λυση ειναι Πολιτικη και ειναι της ΕΕ και των Τραπεζων της ΕΕ.
      οσο δεν ασχολουνται με τις Τραπεζες, θα υποβαθμιζουν οποιον γουσταρουν και οποιον βλεπουν οτι δεν ελεγχει το εσωτερικο χρεος !! αλλα και τα κεφαλαια των Τραπεζων του.

      ΠΠ

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/06/2011 23:17:20

    Το πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο στην Ελλάδα δεν είναι οικονομικό, είναι πολιτικό. Έτσι κι αλλιώς σε περιόδους κρίσης δεν υπάρχουν καθαρά “οικονομικά” προβλήματα, αλλά προβλήματα που απαιτούν πολιτική αντιμετώπιση. Η οικονομική πολιτική των ΓΑΠ-ΠΑΠΑΚ είναι όπως ο αντικαπνιστικός νόμος: φούμαρα και εικονική πραγματικότητα.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:19:45

    Αν παρουμε λεφτα απο EFSF για 30-50 χρονια θα γλιτωσουμε !!
    - ΧΛΩΜΟ !-ΑΣΠΡΟ!-ΔΙΑΦΑΝΟ.-
    Φυσικα εννοω με τα οσα προβλεπω να υπογραφουν !! ΚΑΙ τα 550+ χρεος το 2015 και αλλα τοσα εσωτερικο χρεος (αυτο καιει και δεν ασχολειται κανεις! ) !!
    ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ( ΚΕΦΑΛΑΙΑΚΑ) ... ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ. ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΕΥΡΩΠΗ !
    ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΕΟΣ !! ΚΑΙ ΤΟΚΟΥς ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΑ 550+ ΔΙς.... ΚΑΛΟ ΥΠΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    ΤΑ ΓΡΑΦΩ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2011. ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ.... OPOIOS PISTEYEI TO 1% ΑΠ ΟΣΑ ΛΕΩ... ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ.-

    ημερολογιο ΠΠ 2013

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:29:20

      Έρχεται χαλάζι

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:35:22

      εμ... γιατί λέμε δις ιζ πάρτα; Γιατί το end game είναι το ίδιο. Τουλάχιστον μην μας πάρουν και τα σώβρακα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/06/2011 23:39:34

        Να δω ποιος θα υπογραψει τη Νεα Δανειακη...!!
        ενα ΟΝΟΜΑ ΘΕΛΩ ! χαχαχα ΕΝΑ
        αα και την Αιτιολογικη Εκθεση του Συμβουλιου...! ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ !

        ΠΠ

      • bunker avatar
        bunker @ archaeopteryx 02/06/2011 00:45:47

        ++

  8. antanistimi avatar
    antanistimi 01/06/2011 23:24:08

    AAA Αυτή την βαθμολογία την λαμβάνουν ανώτερης πιστοληπτικής διαβάθμισης και χαμηλότερου ρίσκου χώρες.

    Aa Η βαθμολογία Aa θεωρείται ότι η χώρα κατέχει υψηλή πιστοληπτική ικανότητα και υπόκεινται σε πολύ χαμηλό πιστωτικό risk.

    A Η βαθμολογία Α θεωρείται ανώτερης βαθμίδα της μεσαίας κλίμακας και το ρίσκο παραμένει σχετικά χαμηλό.

    Baa Η βαθμολογία Baa θεωρείται μέτριου πιστωτικού κινδύνου. Θεωρείται μεσαίου ρίσκου ενώ εμφανίζουν και ορισμένα χαρακτηριστικά που προσελκύουν τους κερδοσκόπους.

    Ba Η βαθμολογηθεί εμφανίζει υψηλό πιστωτικό ρίσκο.

    B Η βαθμολογία Β θεωρείται υψηλού ρίσκου ακόμη υψηλότερης της κατηγορίας Ba

    Caa Βαθμολογία Caa εμφανίζουν χώρες «χαμηλού κύρους» ενώ το ρίσκο θεωρείται σχεδόν μέγιστο.

    Ca Η βαθμολογία Ca θεωρείται μέγιστου ρίσκου και η χώρα βρίσκεται πολύ κοντά στην χρεοκοπία ή στην στάση πληρωμών.

    C Η βαθμολογία C είναι η χαμηλότερη και την λαμβάνουν χώρες που αθετούν τις υποχρεώσεις τους ή χρεοκόπησαν

    • Orestios avatar
      Orestios @ antanistimi 01/06/2011 23:28:55

      Αυτά για την κλίμακα της Moody's
      Τα άλλα θερμόμετρα έχουν δική τους κλίμακα.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:45:49

    η ΕΚΤ στηριζει Γαλλια 100%.-
    η Μπουντεσμπανκ εχει το 27% της ΕΚΤ και εχουν τρελλαθει.. διοτι οι ιδιοι δεν μπορυν πια να πουλησουν… αγοραζει η ΕΚΤ= κρατα ψηλα τις τιμες = βοηθα τις Γαλλικες Τραπεζες να πουλανε σε καλες τιμες.
    Το παρτυ δε θ αργησει να γινει παρτουζα…. περιμενε λιγο και θα δεις ! χαχαχα τσοντα. καλα δε συζητω για το 2013 που δε θα εχει εκλογες η Γερμανια… θα εχει σεξ και βια ! και οποιος αντεξει.

    Οσο εμεις δεν απαιτουμε και καυθμαστε ομοτραπεζοι με τα λαμογια και συσηταμε τα παρανομα και το ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ…. θα πεθανουμε χωρις να το καταλαβουμε. Θα μας ειδοποιησουν…
    “wake up, you’re dead you know.. dudde”

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 23:48:58

      μα με εξαίρεση 4-5 εταιρίες που εξάγουν και κρατιούνται, οι άλλοι, πεθαμένοι είμαστε...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/06/2011 23:54:42

        ποιος ειναι αυτος ο Σαμπετάϊ ??

        ΠΠ

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 23:57:57

    Δείτε και μια ειδησούλα από ΝΥ
    h++p://blogs.wsj.com/marketbeat/2011/06/01/bond-buying-frenzy-biggest-in-at-least-two-years/?mod=WSJBlog
    αν αγοράζονται πολλάααα ομόλογα, αυτό ίσως σημαίνει $$$. ΜΗΝ πάρω κανέναν στο λαιμό μου.

    • drider avatar
      drider @ archaeopteryx 02/06/2011 00:07:30

      Η ζήτηση για τα T-Bonds στα ύψη, μετά τη δημοσίευση των αναιμικών οικονομικών στοιχείων...

      Η συνέχεια πάλι στην WSJ
      h**p://online.wsj.com/article/SB10001424052702303657404576359003490165720.html?mod=WSJEurope_hpp_MIDDLETopStories

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/06/2011 01:04:45

    Για δειτε (αυτή τη στιγμή) στη διπλανή στήλη με τις ειδήσεις απο τον "ΕΤ".

    Χάκερς καλούν σε επίθεση στη σελίδα του ΔΝΤ, σε αντίποινα για όσα επιβάλλει στην Ελλάδα!!!

    Σε αυτούς τους οίκους ανοχής... εεε, συγγνώμη, αξιολόγησης ήθελα να γράψω, δεν θα κηρύξει κανένας επίθεση;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Αυριανιστής 02/06/2011 01:37:59

      Ειναι οργανα Αυριανιστη.. δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να χτυπησεις το μαχαιρι αλλα αυτον που το κραταει.
      Απο τα μεγαλυτερα σκανδαλα ειναι ο'τι παρα τον καθοριστικο ρολο που επαιξαν στη δημιουργια της κρισης '07-'09 οι οικοι αξιολογησεις εξακολουθουν και λειτουργουν.

  12. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2011 01:23:10

    Της ίδιας αμοραλιστικής ιδεολογίας είναι και ο Μουγκάμπε

  13. rally monkey avatar
    rally monkey 02/06/2011 01:28:04

    ..και ολα αυτα οταν η αγορα για high yield/junk ομολογα και δανεια σπαει για δευτερη συνεχομενη χρονια ρεκορ νεων εκδοσεων σε Αμερικη και Ευρωπη (αν και κατα πολυ μικροτερη )
    ξεπερασε προ-Lehman επιπεδα και συνεχιζει ..σε Αμερικη $450δις νεες ΗΥ εκδοσεις (ΒΒ+ και κατω) πριν φτασουμε στα μισα της χρονιας
    υποτιθεται οι πρακτικες δανειοδοτησεις ρητρες κλπ εγιναν 'αυστηροτερες'..σε σχεση με το δικο μας μνημονιο μου φαινονται 'light'
    Παγκοσμια ρεκορ και στα επιπεδα ρευστοτητας που δεν ξερει που να κατευθυνθει - οι αναδυομενες ρουφηξαν ο'τι μπορεσαν - το Τουρκικο σι-ντι-ες εφτασε τα 115 σε καποια φαση ..
    μεσα σ'αυτο το περιβαλλον ο 'στοχαστης Γιωργακης' καταστρεψε ολοσχερως την πιστοληπτικη ικανοτητα της χωρας - η οποια στην τελικη δεν ειχε καν προβλημα με τις τραπεζες της.. παρελαβε κρατος, μας διεσυρε και κανενας δεν ειναι σιγουρος τι ακριβως θα παραδωσει και ποτε...
    Θα μου πεις εγινε 'ΛΑΘΟΣ' ..λαθη συμβαινουν, δεν συναινεις και καθαρισες..
    Δε νομιζω..

  14. nospam avatar
    nospam 02/06/2011 01:35:44

    Έρχεται το credit event που κάποιοι περιμένουν. Οπότε αν δεν κάνω λάθος έχουμε

    Σενάριο 1ο: Λέμε εμείς χρεοκοπία. Αποκλειέται να γίνει, ο γιώργακης δεν θέλει να λερώσει το ονομά του. Αν γίνει τότε έχουμε credit event!! Πλούσιος ο Νικολάκης

    Σενάριο 2ο: ένα νέο δάνειο να χορηγηθεί στην Ελλάδα. Η Moody’s, fitch, S&P το αποσαφήνισαν θα είναι αιτία υποβάθμισης. ... οπότε credit event!! Πλούσιος ο Νικολάκης

    Σενάριο 3ο: αναδιάρθρωση ή εθελοντικά είτε μη εθελοντικά ... Οι οικοί έχουν πει ότι θα μας υποβαθμίσουν.... οπότε credit event!! Πλούσιος ο Νικολάκης.

    Οι διαπραγματεύσεις με την τροίκα γιατί γίνονται; Για να είμαστε και ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ!!! και χρεοκοπημένοι ....

  15. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2011 01:50:48

    δεν θελει χακεραδες

    ενας ψυχωμενος χρειαζεται να παρει την υποθεση προσωπικα και να λυτρωσει τη χωρα

  16. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 02/06/2011 03:32:54

    ΠΠ,
    έχεις περάσει απο ΣΕΑΠ?
    "ενα όνομα"..."4 μερες κράτηση"...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Φακ Κωστας 02/06/2011 11:22:11

      ναι ! 1986

      ΠΠ

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2011 08:47:23

    Και μην ξεχνάμε: Το πρόβλημα έχει αρχίσει και το έχει η ΕΚΤ!!! Αυτή παίρνει Ελληνικό χαρτί και δείνει χρήμα. Double-entry accounting. Το τοξικό ΔΕΝ κουκουλώνεται πηγάινοντάς το βόλτα. Και όσο είναι μόνο η Ελλάδα, πάει στο καλό.... Έτσι και επεκταθεί, η ΕΚΤ θα είναι junk

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 02/06/2011 11:24:13

      Τα CDS's τι ειναι αν δεν ειναι ΤΟΞΙΚΑ ?? χαχαχαα
      Επειδη ειναι το καινουριο παιχνιδακι... το χαϊδευουν!!
      ΤΟΞΙΚΟΤΑΤΑ.... εκει να δεις μπαμ που θα γινει...
      Στοιχημα???

      ΠΠ

      • m.s avatar
        m.s @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 12:03:11

        κουράγιο αδέρφια
        άλλα τρία σκαλάκια μείνανε για να πιάσουμε πάτο.
        Βέβαια αυτό θα έχει και ένα καλό... θα μπορούμε να πάμε μόνο προς τα πάνω!
        ΠΠ σε πάω με χίλια.

  18. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 02/06/2011 08:49:12

    Ποιά Moody's; Δεν τους βλέπουμε και καθόλου... Αρκετά ασχοληθήκαμε με τα φερέφωνα των (δεν βρίσκω την λέξη γιατί μου 'ρχονται στο μυαλό μόνο κακές λέξεις).

  19. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 02/06/2011 11:47:12

    Σκύλιασαν τα καθίκια των CDS . Τέλος Ιουνίου θα χάσουν και τα σώβρακα . Ο σαρδόνιος Σόιμπλε έχει απο τώρα αρχίσει το γέλιο με τον κολλητό του Τρισέ...Θα μου πείς εμας τι μας κόφτει. Ε, είναι μια παρηγοριά οταν σ' εχουν στην πείνα να βλέπεις να τους κάθεται η μπουκιά στο λαιμό και να τους πετάγονται τα μάτια έξω. Να δείς που στο τέλος θα φτιάξουν ειδικά για την Ελλάδα νεα χαμηλή κατηγορία greek-junk όπως τα greek statistics. Αλλά ο Τρισέ, εκεί, θα τους λέει εγώ αγοράζω ότι είναι greek με το επιχείρημα του Jean Luc Godard οτι στους Ελληνες όσα κι΄αν τους δώσουμε πάλι θα τους χρωστάμε πνευματικά δικαιώματα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 02/06/2011 14:19:31

      είσαι σίγουρος οτι γελαέι; Ποιός έχει εκδώσει τα CDS?

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 16:14:29

    Πιστεύετε ακόμα στα σοβαρά ότι οι Μούντιδες ασχολούνται με την Ελλάδα;

  21. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 02/06/2011 19:11:00

    Αυτοί οι δύο τα έχουν εκδώσει. Πούλησαν "προστασία" σαν τους Νονούς σε κάτι σαίνια τύπου Ρουμπινί οικονομολόγους της δεκάρας και στούς άρρωστους Εβραίους
    που περιμένουν σαν κοράκια και έχουν λυσσάξει που δεν χρεωκοπήσαμε ακόμα για να εισπράξουν.