#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2010 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα στοιχεία για τους Δίδυμους Πύργους






Τις τελευταίες ημέρες, η άποψη πως οι δίδυμοι πύργοι έπεσαν θύματα ελεγχόμενης έκρηξης, άρχισε να απασχολεί εκ νέου την Αμερική. Αφορμή στάθηκε η ανακοίνωση του πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης, πως η σκόνη από τα χαλάσματα που αναλύθηκε, εμπεριέχει ίχνη εκρηκτικής ύλης. Μια διεθνής ομάδα επιστημόνων με επικεφαλή τον Niels Harrit, εξέτασαν «μπάζα» από τους δίδυμους πύργους, και κατέληξαν στο ότι η σκόνη «περιέχει στοιχεία με τα ίδια χαρακτηριστικά που έχουν τα εξελιγμένα εκρηκτικά υλικά που κατασκευάστηκαν σε αμερικανικά εργαστήρια, το χρονικό διάστημα πριν από την 9/11».

Σύμφωνα με ειδικούς, δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτή την εκρηκτική ύλη να υφίσταται στη σκόνη των ερειπίων. Δεν έχει φυσική προέλευση, ούτε μπορεί να προέρχεται από τη πρόσκρουση των αεροσκαφών, εκτός και αν είχε χρησιμοποιηθεί ως πυροτεχνικό υλικό για να επιτευχθεί η πτώση των πύργων από μέσα.

Το συμπέρασμα αυτό έρχεται να συμπληρώσει ένα ανάλογο προηγούμενο του αμερικανικού Geological Survey, που μιλάει για υψηλές συγκεντρώσεις σφαιριδίων σιδήρου που βρέθηκε στη σκόνη των χαλασμάτων και τα οποία απαιτούν θερμοκρασίες πολύ πιο υψηλές από αυτές που πετυχαίνει η καύση αεροπορικού καυσίμου, ή μια πυρκαγιά κτιρίου, για να σχηματιστούν.

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του NIST,  (National Institute of Standards and Technology), οι πύργοι κατέρρευσαν εξαιτίας της πυρκαγιάς που προκάλεσε η κηροζίνη των αεροπλάνων. Όμως η παρουσία εξελιγμένης εκρηκτικής ύλης, με τη μορφή ιχνοστοιχείων που βρέθηκαν στη σκόνη των ερειπίων, έρχεται να αντικρούσει τη παραπάνω επίσημη εκδοχή.

Prison Planet

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/10/2010 14:21:09

    Μου κανει εντυπωση που το Παν της Κοπενχαγης ειχε προσβαση στα μπαζα των Πυργων... μαγκια τους. Η υποθεση των Πυργων ειναι υποπτη και ειδικα για τα αλαλ 2 αεροπλανα που "επεσαν" ενα στο Πενταγωνο κ ενα και καλα το κατεριψαν σ ενα δασος οπου και στις 2 περιπτωσεις δεν βρεθηκαν συντριμια !!!

    ΠΠ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/10/2010 14:23:03

    Τι πλάκα!... οι αμερικάνικες εφημερίδες δείχνουν την νεολαία του Χίτλερ και κάνουν συνειρμούς με τις προσφατες γερμανικές δηλώσεις ότι οι ξένοι θα είναι ξένα σώματα εκτός αν τους έχουνε ανάγκη, και το Πανεπιστήμιο των Ανεμογεννητριών λέει ότι τους Πύργους τους έριξαν οι νεφελίμ. Σίγουρα τα αεροπλάνα που έπεσαν πάνω ήταν ψευδαίσθηση και σιωνιστική συνομωσία για να πάρουν οι εβραίοι την ασφάλεια.

    Το NIST κατέληξε ότι μάλλον φταίει η μη σωστή θερμομόνωση στα ατσάλινα εσωτερικά δοκάρια που δεν άντεξαν την ζέστη από την φωτιά του καύσιμου των αεροπλάνων.

    Και η μάχη των εντυπωσεων καλά κρατεί, και αναρωτιέμαι ποιούς έχει γαι αποδέκτες, και ποιοί, μα ποιοί τσακώνονται.

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/10/2010 14:24:08

    Τhere you go:

    http://www.bentham.org/open/tocpj/articles/V002/7TOCPJ.htm?TOCPJ/2009/00000002/00000001/7TOCPJ.SGM

  4. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 18/10/2010 14:38:57

    "...Και η μάχη των εντυπωσεων καλά κρατεί, και αναρωτιέμαι ποιούς έχει γαι αποδέκτες, και ποιοί, μα ποιοί τσακώνονται."
    Δεν ειναι μάχη εντυπώσεων αλλά ουσίας..Αν-λέω άν- εσύ ετύνχανε έν έτι 2001 να ξέρεις τήν πραγματική οικονομική δυναμική τής χώρας σου και τής παγκόσμιας οικονομίας δεν θά έπρεπε σαν "γνήσιος πατριώτης αμερικανός"(no offence here) να κάνεις κάτι..;;;
    Τσακώνονται τά βουβάλια για το δικαίωμα χρήσης τού βάλτου..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ o παγωτατζής 18/10/2010 14:56:25

      η απάντηση στο ερώτημα που μου απευθύνεις, είναι ότι εγώ, το 2001, έκανα ότι και εσύ: Προσπαθούσα να βγάλω το ψωμάκι μου σε ένα περιβάλλον που το ψωμάκι έβγαινε πιο εύκολα αν ήσουν ψιλολαμόγιο, παρά της παλιάς σχολής. Το 2001 έβλεπα ότι η χώρα μου δεν πάει καλά, και ότι μετά την ευφορία του 2004 θα είχαμε δύσκολα. Έβλεπα επίσης ότι η β' τετραετία Σημίτη ήταν διαφορετική από την α'. Έβλεπα ότι οι Υπουργοί Σημίτη έδειχναν ένα άλλο, πιο ειλικρινές αλλά πιο απεχθές πρόσωπο. Κοινώς, είχα πλήρη επίγνωση του βάλτου, που λες. Βουβάλια στον εδώ βάλτο, βλέπω μόνο μίας εθνικότητας, από το 1989... ή είναι 1996; Αλλά ο Καρατζαφέρης λέει ότι φταίνε οι Αμερικάνοι. Κάτι θα ξέρει. Βρε-κε-κεξ, κοάξ κοάξ.

      Τώρα, το τί κάνουν οι γνήσιοι πατριώτες αμερικάνοι, θα πρέπει να τους βρεις να τους ρωτήσεις. Νομίζω ότι δεν θέλουν άλλους φόρους, και γυρίζουν την πλάτη τους στον Αντρέα των ΗΠΑ, τον κύριο Ομπάμα... αυτόν που πήρε Νόμπελ με το που ανέλαβε. Μα γιατί το πήρε το Νόμπελ; Ποιός πήγαινε να εντυπωσιάσει ποιόν; Μάλλον τα αφεντικά του Gunther Grass ήθελαν να τονίσουν ότι δεν πήγαιναν τον Μπους. Κακός ο Μπους... το λένε και οι Γερμανοί. Δεν ξέρω ποιός είσαι, αλλά πάμε σε δύσκολες μέρες...


      Για πες... Γιατί πήρε Νόμπελ ο Ομπάμα με το καλημέρα; Κάτι σαν το βραβείο αλήθειας του ΓΑΠ;

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ archaeopteryx 18/10/2010 16:18:33

        Νομίζω ότι η αναφορά ήταν για τό εν αμερική γεγονός
        τώρα αν το πας μεταφορικά ..πάσο!!
        Υ.Γ
        1.Μπούς = τό μέσον,ό μοχλός
        2.Ομπάμα= χύτρα εκτόνωσης μένους
        3.Αμερικανός πατριώτης-Ελληνας πατριώτης=???(τό ζητούμενον)

  5. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 18/10/2010 14:54:08

    Μια καλή ερώτηση θα ήταν.......πότε και από πού ακριβώς συλλέκτηκε η σκόνη που ανέλυσαν οι Δανοί?
    Αμέσως μετά την πτώση, μια μέρα μετά, μια βδομάδα μετά ή ένα μήνα μετά ?

    Διότι πολύ απλά τα συνεργεία διάσωσης που επιχειρούν σε γκρεμισμένα κτίρια χρησιμοποιούν και εκρηκτικά για την διάνοιξη οπών και σηράγγων ώστε να φτάσουν σε σημεία απο τα οποία λαμβάνουν "σήματα" ζωής.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ AegeanHawk 18/10/2010 15:25:02

      Στο λινκ του τσιλιβίθρα βλέπουμε ότι ένα από τα δείγματα συνελέχθη 10 λεπτά μετά το συμβάν...

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ AegeanHawk 18/10/2010 15:47:08

      Ναι...από έναν (κάποιον) κάτοικο του Μανχάτταν ο οποίος μάλλον αγνόησε παντελώς το πανικό και το σύννεφο σκόνης της κατάρρευσης και μάζευε συντρίμια μέσα στο σύννεφο σκόνης. "Πολύ λογικό μου ακούγεται......."

      Πάντως και εδώ ισχύει ότι οι συνωμοσιολόγοι έχουν "πεδίο δόξης λαμπρό".

      Φαντάζομαι ότι όλοι αντιλαμβάνονται τι ποικιλία υλικών "διέθεταν" στο εσωτερικό τους οι Δίδυμοι, τα οποία (υλικά) συνθλίφτηκαν, κάηκαν, κονιορτοποιήθηκαν......

      Εχει ενδιαφέρον πάντως.....

      • Αγησιλαος Φατσαφετσουλας avatar
        Αγησιλαος Φατσαφετσουλας @ AegeanHawk 19/10/2010 16:38:25

        @ εβραιο-Κοτα του γυαλου ακου: AegeanHawk

        Ο πυργος 7 πως επεσε; Εχεις καμμια εξηγηση;
        Επειδη ετυχε να ειμαι στην ΝΥ την αποφραδα μερα ξερεις το ντουμανι του καπνου και ΤΗΣ ΣΚΟΝΗΣ μεχρι που εφτασε;
        Πισω στην τρυπα σου αρουραιε

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 19/10/2010 17:11:33

        Ο 7 ? Μα νομίζω απο τηλεκατευθυνόμενο μετεωρίτη σύμφωνα με τον έγκυρο αστρονόμο Φεγγάριο Αστεροειδή.

        Και εγώ εκεί ήμουνα και θυμάμαι έναν τύπο που έτρεχε ΠΡΟΣ τους δίδυμους πύργους, απο τον πανικό του, ο καΰμένος.....

        Εσύ ήσουν γενναίο διαδικτυακό ανθρωπίδιο ?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ AegeanHawk 18/10/2010 16:05:12

      Φίλε μου, η Ιστορία δεν γράφεται κάθε μέρα. Κάθε μέρα "γράφεται" μόνο ιστορία.
      Το συγκεκριμένο γεγονός ήταν Ιστορία. Και δεν την έγραψαν οι φουκαράδες οι τρομοκράτες που επέβαιναν στα αεροσκάφη.
      Πίστεψέ με, οι Πύργοι κατέρρευσαν ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ.
      Το βλεπεις κι εσύ ο ίδιος αλλά δεν μπορείς να το αποδεχτείς λόγω εκπαίδευσης.
      Πίστεψέ με, ΔΕΝ ήταν δυνατόν να καταρρεύσουν με τις προσκρούσεις των αεροσκαφών.
      Αυτό είναι επιστημονικότατο δεδομένο.
      Εξ'άλλου δεν ακούγεται τίποτα πειστικό για την κατάρρευση στο πεντάγωνο ή το "κτίριο 7".

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 18/10/2010 14:58:32

    Aς μην υποχωρούμε στη μυθολογία.

    Οι ΗΠΑ είναι ένα ακραία δημοκρατικό κράτος, ανεξάρτητα αν υπηρετεί τα

    συμφέροντά του με τρόπο που δε μας συμφέρει και τέτοιες καταστάσεις δεν

    είναι δυνατόν να συμβούν.

    Σκεφτείτε ότι χρειάστηκε να ψηφιστεί νόμος για να μπορούν να εκτελούν

    εχθρούς των ΗΠΑ εκτός αμερικανικών συνόρων.

    Σκεφτείτε ότι βρέθηκαν ΗΠΑ και ΗΒ στον τοίχο από όλο τον κόσμο και δεν

    είχαν τη δυνατότητα να βάλουν να κρύψουν κάποια πειστήρια περί ύπαρξης στο

    ΙΡΑΚ όπλων μαζικής καταστροφής.

    Πέραν αυτών δεν είναι ποτέ δυνατόν να κρατηθεί μυστική τέτοιου μεγέθους

    επιχείρηση με εμπλοκή μάλιστα Αράβων εκτελεστών.

    Τότε πρέπει να δεχθούμε ότι και ο ΟΜΠΑΜΑ είναι σύμμαχος των ΗΠΑ.

    Οποιος θέλει να πιστεύει τέτοια παραμύθια ...ας παραμυθιάζεται μόνος του.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/10/2010 15:14:03

      Ακούς τι λες?
      Ή μάλλον, διαβάζεις τι γράφεις?

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/10/2010 15:19:10

      Τι πινεις και δεν μας δινεις?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/10/2010 16:02:24

      Ρε Σων Πεν μήπως σε λείπει η Μαντόνα και σάλεψες;;;

      Ποια μυθολογία;;;
      Θέλω μια μέρα μόνο για να σου στείλω λινκ από τα αξιοπρεπή site που ασχολούνται με το 9/11 και τις οργανώσεις πολιτών υπέρ του "truth about 9/11".

      Και τι σημαίνει "ακραία δημοκρατικό κράτος";;

      Δημοκρατικό κράτος σίγουρα δεν είναι, ηγεμονικό είναι με ότι αυτό συνεπάγεται απλά έχει θεσμούς που λειτουργούν σε αντίθεση με τη μπανανία τη δικιά μας.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tsilivithras 18/10/2010 16:08:24

        "Σκέψου πόσο δημοκρατικό κράτος είναι που για να εκτελούν (!) εχθρούς των ΗΠΑ εκτός συνόρων ψήφισαν ειδικό νόμο!!!"

        "Σκεφτείτε πόσο δημοκρατικό κράτος είναι που δεν φύτεψαν πλαστά στοιχεία στο Ιρακ όταν δεν τα βρήκαν"...

        Ό φίλος μας τα έχει λίγο χαμένα νομίζω...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ tsilivithras 19/10/2010 08:12:47

        Το πόσο δημοκρατία είναι οι ΗΠΑ θα μάθετε κυρίως αν

        ρωτήσετε τους πολίτες της.

        Το πως υπερασπίζεται τα συμφέροντά της είναι άλλο πράγμα.

        Προσωπικά έτσι θα ήθελα να υπερασπίζεται τα συμφέροντά της

        η δικιά μου Πατρίδα.

        Οποιος έχει ζήσει στην Αμερική ή έχει συγγενείς μπορεί να

        καταλάβει.

        Με όσους ζουν με στερεότυπα ακόμα, δεν ασχολούμαι.

        Τζάμπα χάσαμε τη νιότη μας ασχολούμενοι με "βαριά

        κομμουνισμένους".

    • Akyros avatar
      Akyros @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/10/2010 17:24:55

      Ακριβώς όπως λες! Ακραία δημοκρατικό κράτος!
      Και γι αυτό τον λόγο, λίγες μέρες μετά την 11η Σεπτεμβρίου, κυκλοφόρησαν όλες οι υποθέσεις και εξετάστηκαν όλες οι περιπτώσεις που αναλύονται ως θεωρίες συνομωσίας!
      Τοσο το http://www.truthaction.org/ οσο και το βίντεο που αποδεσμεύτηκε για την επίθεση στο πεντάγωνο, ειναι παραδειγματα δημοκρατίας!
      Σ΄ αυτή την περίπτωση να είναι αληθής στηριζόμαστε και είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή, θα βγούν όλα στο φώς! Κρίμα μόνο που θα είναι αργά!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Akyros 18/10/2010 22:04:38

        Αντιθέτως, μετά την 9/11 εξαφανίστηκε κάθε είδος σχεδίου (στατικό-αρχιτεκτονικό) για τους πύργους που μέχρι τότε ήταν φυσικά διαθέσιμο στο κοινό... 5 χρόνια μετά κυκλοφόρησαν από whistleblowers...

        Ας μην επεκταθούμε.

  7. AWACS avatar
    AWACS 18/10/2010 15:07:19

    Το πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης και ο συγκεκριμένος καθηγητής αναφέρανε ότι βρέθηκε ένα είδος εξελιγμένου υλικού με βάση το Θερμίτη (δεν ξέρω αν το μεταφράζω σωστά) μια μεταλλική σκόνη αλουμινίου στο οποίο αναμειγνύονται οξείδιο του σιδήρου προκαλώντας θερμική αντίδραση 2500 βαθμών Κελσίου περίπου.

    Τα κόκκινα σωματίδια νανοθερμίτη που βρέθηκαν συλλεχτηκαν αμέσως μετά την πτώση των πύργων στην ευρύτερη περιοχή του Μανχάτταν. Τα σωματίδια της πυροτεχνικής ύλης είναι νανοθερμίτης, μια πολύ εξελιγμένη μορφή που όπως υποστηρίζει ο καθηγητής ελάχιστα εργαστήρια στον κόσμο είναι ικανά να τον κατασκευάσουν και αυτά όλα στρατιωτικά. Οι επιστήμονες στον πολιτικό τομέα πρώτη φορά βλέπουν τέτοια εξελιγμένη μορφή θερμίτη.

    Σε συνάρτηση με το γεγονός ότι η θερμοκρασία των πυρκαγιών μετά την πτώση των αεροσκαφών στους δίδυμους πύργούς δεν μπορούσαν να ξεπεράσουν τους 1000-1200 βαθμούς στην καλύτερη περίπτωση, αλλά και με το ότι υπάρχουν βίντεο που δείχνουν λίγο πριν την κατάρρευση να τρέχει λιωμένο σίδερο σε απόλυτα ρευστή κατάσταση από διάφορα σημεία, κάτι το οποίο δεν είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί από το θερμικό φορτίο των πυρκαγιών, δείχνει ότι ο νανοθερμίτης είναι ένα πυροτεχνικό υλικό που ταιριάζει γάντι στην τήξη των μεταλλικών πυλώνων των διδύμων και την πρόκληση της τελικής κατάρρευσης.

    Οι διασώστες μέρες μετά μετακινώντας τα ερείπια υποστήριζαν ότι έβρισκαν λιμνούλες λιωμένου μετάλλου με τέτοια θερμοκρασία που έλιωναν οι σόλες των παπουτσιών τους από απόσταση. Υπάρχουν και δορυφορικές θερμικές από το ground zero 1 βδομάδα μετά να δείχνουν σημεία με θερμοκρασίες πολλών εκατοντάδων βαθμών κελσίου.

    Σε κάθε περίπτωση, το "όπλο που καπνίζει" δεν είναι τόσο οι δίδυμοι πύργοι αλλά το WTC 7 κτίριο, το οποίο κατέρρευσε λίγες ώρες μετά από τους πρώτους και έχοντας μόνο ελάχιστες ζημιές. Έγινε έτσι το 3ο μεταλλικό κτίριο στην ιστορία των μεταλλικών κατασκευών που κατέρρευσε από μια πυρκαγιά. Τα άλλα 2 ήταν οι δίδυμοι πύργοι.

    Η NIST στην προσπάθεια να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα εφεύρε ένα νέο όρο και μια καινούρια θεωρία για την κατάρρευση, αυτό της θερμικής διαστολής των μεταλλικών πυλώνων...

    Καλά κρασιά

  8. AWACS avatar
    AWACS 18/10/2010 15:14:43

    Το δε "αεροσκάφος" που έπληξε το πεντάγωνο τυχαία έπληξε και κατέστρεψε τα όλα οικονομικά αρχεία.

    Δείτε την προηγούμενη μέρα του χτυπήματος τι δήλωνε ο Ραμσφελντ για τα 2,3 τρις δολλάρια που είναι αδύνατον να βρεθούν στο που και πως ακριβώς ξοδεύτηκαν.

    Παρακαλώ πολύ δείτε το βίντεο και την ημερομηνία της δήλωσης:

    http://www.youtube.com/watch?v=xU4GdHLUHwU

  9. Karampinas avatar
    Karampinas 18/10/2010 15:32:30

    ναι ναι έτσι είναι, οι καλοί μουσουλμάνοι που διέσωσαν τον πολιτισμό στα μαύρα χρόνια του μεσαίωνα και τέτοιες μπαρούφες που τάιζαν τον κόσμο για δεκαετίες, δεν είναι δυνατόν να κάνουν τέτοια πράγματα. Ο ιμπεριαλισμός είναι πίσω από όλα. ο μέσος αριστερός μπορεί να ξανακοιμηθεί ήσυχος. Η κοσμοθεωρία που του έμαθαν τόσα χρόνια, δεν κινδυνεύει.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Karampinas 18/10/2010 15:49:02

      Σχολιάζεις σε λάθος ανάρτηση.
      Εδώ μιλάει για τις πρώτες αναμφισβήτητες αποδείξεις περί του ότι η δουλειά με τους πύργους ήταν στημένη.

      • Karampinas avatar
        Karampinas @ (A)θανάσης 19/10/2010 13:50:19

        "αναμφισβήτητες αποδείξεις" το κείμενο από κάποιο συνωμοσιολογικό site, μίας έρευνας ενός καμμένου του Niels Harrit, όπου μία απροσδιόριστη "επιστημονική" έρευνα βρήκε ιχνη εκρηκτικών που δεν κάνει τον κόπο να κατονομάσει. Εντάξει το είπα ήδη αν είναι να χάσετε τον ύπνο σας έτσι έγινε όπως νομίζετε: Οι κακοί ιμπεριαλιστές Αμερικάνοι έκαναν τα πάντα και παγίδευσαν τους καλούς μουσουλμάνους.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Karampinas 18/10/2010 16:01:32

      Δηλαδή (Α)Θανάση μέχρι τώρα είχες κάποιες αμφιβολίες, οι οποίες διαλύθηκαν με την ανακοίνωση των Δανών ?

      Μα καλά πόσα χρόνια τους πήρε να αναλύσουν την σκόνη απο τους Πύργους?

      Αμ αυτή η CIA...... χαμπάρι δε παίρνει τι "μαγειρεύουν" τα διάφορα Πανεπιστήμια, να "ενεργήσει" κατάλληλα ?
      Αμ το FBI.....πώς αφήνει έτσι και φεύγουν οι "σκόνες" απο την Αμέρικα....

      Απαπα....άχρηστοι είναι όλοι τους !!!!

      Αλλά για μια στιγμή.....
      Τα σκίτσα με το Μωάμεθ πού πρωτοδημοσιεύτηκαν ?
      Τι εθνικότητας είναι ο ΓΓ του ΝΑΤΟ ?

      Πολύ ύποπτα όλα αυτά........

      Χιούμορ παίδες, χιούμορ!!!!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Karampinas 18/10/2010 16:11:30

      Δεν είχα καμμία αμφιβολία. Απλά δράττομαι της ευκαιρίας για να κάνω κουβέντα. Εξάλλου, μπορεί τελικά το θέμα αυτό (της ανάλυσης της σκόνης από τους Δανούς) να εξελιχθεί σε επιχείρηση απαξίωσης της θεωρίας της ελεγχόμενης κατάρρευσης (αυτό το θεωρώ πολύ πιθανό για την ακρίβεια).

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:15:54

        Ααααααα είπα και 'γω. Προς στιγμή ανησύχησα μην ζούσες όλα αυτά τα χρόνια με αμφιβολίες (το μυαλό μου βασανίζουνε πολλές, αμφιβολίες τρελλές κλπ.....που λέει και το τραγούδι)

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:19:12

        Κοίτα φίλε μου, δεν έχω πρόβλημα με την καζούρα. Μου είναι ευχάριστη και σαν παιχνίδι ενίοτε.
        Απλά, μόνο με την καζούρα δεν δίνονται απαντήσεις...

  10. βασιλης avatar
    βασιλης 18/10/2010 15:41:52

    αυτο περι δημοκρατιας της αμερικης ειναι το καλυτερο ανεκδοτο που διαβασα σημερα / οσα λοιπον ντοκυμαντερ και να βγουν που θα δειχνουν πως σκαναν τα εκρηκτικα πριν την κατεδαφιση οσοι ειδικοι και να μιλησουν οτι ηταν αδυνατο να πεσουν οι πυργοι λογω αυξησης θερμοκρασιας των υλικων τους θα υπαρχουν εκατομμυρια που θα αδυνατουν να πιστεψουν οτι η κυβερνηση του πιο ηλιθιου λαου απο καταβολης πολιτισμου θα προχωρουσε σε τετοιο εγκλημα κατα των ιδιων των υπηκοων τους. σε αυτη ακριβως την λογικη βασισαν το χτυπημα ξεροντας οτι ενας λαος που ζει με προζακ στον ενα χερι και χαμπουργερ στο αλλο ηταν αδυνατο να ανακαλυψει την αληθεια.
    οποιος θελει να ονειροβατει πιστευοντας οτι ενας πρωην συνεργατης των ΗΠΑ / βλεπε φοτο του μπιν λαντεν με το μπρεζινσκι και τον ροτσφελτ οταν οι ρωσοι ηταν στο αφγανισταν / εριξε τους πυργους απο μια σπηλια στην αλλη ακρη του κοσμου δικαιωμα του να ζει στην ληθη που επελεξε.
    η κυβερνηση των ΗΠΑ σκοτωνει καθημερινα μεσα απο το φαγητο και το νερο χιλιαδες αμερικανων, οι απωλειες στους πυργους ηταν ελαχιστες μπροστα στην εξελιξη του σχεδιου.
    δεν κανει εντυπωση οτι μετα τους πυργους δεν υπηρχε κανενα τρομοκρατικο χτυπημα σε μια χωρα οπου το καθε παιδακι μπαινει σε ενα σχολειο και σκοτωνει για πλακα καμμια εικοσαρια συνομηλικους του / και μην ακουσω εδω οτι υπηρχαν μετρα ασφαλειας γιατι εχω παει πολλες φορες στην αμερικη και η κατασταση ειδικα στην νεα υορκη ειναι για γελια / οποιος θελει βαζει αυριο ενα τονο εκρηκτικα στο μανχαταν χωρις να τον παρει κανενας χαμπαρι.
    οπως εγραψε και ενας σοβαρος αναλυτης ο μπιν λαντεν μαλλον μενει στο four seasons hotel γιαυτο δεν τον βρισκουν στο αφγανισταν

  11. Greg avatar
    Greg 18/10/2010 15:47:29

    Το σενάριο δεν στέκει ούτε με εσανς δανέζικου πανεπιστημίου. Δεν διαφωνώ, βέβαια, ότι πίσω από το χτύπημα είναι οι αμερικανοί.

    Εκτέλεσαν τη θεαματικότερη προβοκάτσια στην ιστορια. Γιατί να μπλέξουν με εκρηκτικά; Μήπως και δεν κατέρρεαν οι πύργοι από την πρόσκρουση των μπόινγκ; Θα ήταν εξίσου θεματική η εικόνα των μισογκρεμισμένων πύργων, άρα εξίσου αποτελεσματική η προβοκάτσια.

    Αντίστροφα. Ήθελαν ντε και καλά κατάρρευση; Τότε γιατί δεν αρκούνταν στα εκρηκτικά; Θα ήταν πολύ πιο απλό, ακόμη πιο πιστευτό, θα απέφευγαν και τους κινδύνους που εμπεριέχει το σενάριο με τα μπόινγκ. "Οι μαυρούληδες του συνεργείου που μπαινόβγαιναν τον τελευταίο μήνα στα υπόγεια και έβαφαν τις σκάλες, ήταν μέλη της αλ κάιντα που τοποθετούσαν κρυφά βόμβες". Πιο ανατριχιαστικό και πιο τρομοκρατικό, με τους αμερικανούς σε όλη την επικράτεια των ΗΠΑ να ψάχνουν με φακούς στα υπόγεια για βόμβες της αλ κάιντα!

    Γιατί, λοιπόν, ΚΑΙ μπόινγκ ΚΑΙ εκρηκτικά;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Greg 18/10/2010 15:56:43

      Διότι αν ισχυριζόντουσαν ότι μπήκαν τρομοκράτες και έβαλαν εκρηκτικά όπου έπρεπε για να καταρρεύσει το κτίριο (τα κτίρια) θα ήταν πολύ πιο απίστευτο από το παραμύθι των Μπόϊνγκ. Μιλάμε για ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ κατάρρευση, έτσι?

      Επίσης, χρειαζόταν ΘΕΑΜΑ.
      Πίστεψέ με, με τα αεροσκάφη δεν υπήρχε περίπτωση να γκρεμιστεί κανένα από τα κτίρια. Ούτε να "μισογκρεμιστεί".
      Αυτό που ήθελαν ήταν το τελειότερο άλλοθι που κατασκευάστηκε ποτέ, χωρίς πιθανότητα να αρθεί ποτέ.
      Φυσικά, το γεγονός ότι σκεπτόμενοι άνθρωποι και μάλιστα ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ επιστήμονες βλέπουν ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ τους μια καραμπινάτη περίπτωση ελεγχόμενης καταρρευσης, και μαλιστα εις διπλούν εντός ολίγων λεπτών, που αποκλείει ακόμη και την 1 στο 1000000 πιθανότητα για τυχαίο γεγονός, χωρίς να μπορούν να ομολογήσουν στον ίδιο τους τον εαυτό αυτό που βλέπουν και καταλαβαίνουν, δείχνει ότι οι μάγκες που το συνέλαβαν και το δρομολόγησαν ήξεραν τι έκαναν...

      • Greg avatar
        Greg @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:02:42

        Γιατί είναι πιο πιστευτοί οι τρομοκράτες-πιλότοι μπόινγκ από τους τρομοκράτες με γνώσεις μηχανικού;

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:12:52

        Σόρρυ αν σου την σπάω, αλλά Δευτέρα σήμερα, δουλειά δεν υπάρχει και λέω να περάσομε την ώρα μας....χαριτολογώντας..

        Εχεις δει ποτέ να "γκελάρει" αεροπλάνο που προσκρούει σε κτίριο ? Me...no!!

        Ποιό τελειότερο άλλοθι ρε συ ? Αφού το ανακαλύψαμε στο πι και φι.....κοιτώντας βιντεάκια, σερφάροντας στο διαδίκτυο και αναλύοντας θερμίτες και τερμίτες (χιούμορ again)

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:15:32

        ΔΕΝ αρκούν οι "γνώσεις μηχανικού". Χρειάζεται και η πρόσβαση σε όλα τα σημεία, και στους δύο πύργους. Σε σημεία που δεν υπάρχει πρόσβαση από το κοινό φυσικά...

        Και προσοχή, αν η κατάρρευση δεν ήταν ελεγχόμενη, ξέρεις ΠΟΣΑ κτίρια θα είχαν ισοπεδωθεί γύρω από το WTC?
        Γιατί νομίζεις ότι μπαίνουν στον κόπο να κατεδαφίζουν με αυτόν τον τρόπο κτίρια εντός του αστικού ιστού?

        Δεν σου κάνει εντύπωση ότι οι πύργοι, ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κατέρρευσαν εντός της κάτοψής τους???

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:16:41

        Τι να γκελάρει? Το αεροπλάνο διαλύεται σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί απλά είναι τσιγαρόχαρτο...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:18:39

        Να προσθέσω κάτι.

        ΑΝ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ το ότι κάποιο λακο έχει η φάβα ( προσπαθώ να το πω αντικειμενικά το θέμα μου) τότε η χρήση αεροπλάνων είχε να κάνει με:

        - το γκροτέσκο της εικόνας...απειλή από τον ουρανό χτυπάει την καρδιά της πόλης και σε συνδυασμό με την κλειστοφοβική τοποθεσία και τους ανθρώπους που πηδούσαν από τα παράθυρα δημιουργούσε ένα φρικτά απάνθρωπο θέαμα που σκοπό είχε να στιγματίσει τους θεατές.
        -τον χρωματισμό των αεροπλάνων ως άκρως επικίνδυνο μέσo μεταφοράς που χρήζουν άμεσης "διορθωτικής" νομοθεσίας ώστε να περάσουν όλοι οι νόμοι για flight marshalls, airport security, x-ray scanning και φυσικά η μπίζνα των εταιριών που τα στηρίζουν με τεχνικά μέσα.
        -η άμεση σύνδεση με την εικόνα του Περλ Χάρμπορ.
        Εκεί ήταν η πρώτη φορά που η Αμερική δέχτηκε επίθεση στο έδαφός της με όλες τις εμπλοκές και τις συνέπειες μετά ( και ειρωνικά όπως με το 9/11 έτσι και τότε υπήρχαν intelligence που έδειχναν την επικείμενη επίθεση των ιαπώνων).
        Στο αμερικάνικο θυμικό, συνδυάστηκε η από αέρος επίθεση και στις δυο περιπτώσεις και αυτόματα δημιουργήθηκε το ψυχο-συναισθηματικό "τοτέμ" που ήταν απαραίτητο για να περάσουμε στον πόλεμο "κατά της τρομοκρατίας".

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:25:53

        Σοβαρά τώρα.....αυτό που λες δεν είναι απόλυτα ακριβές....

        Τα κτίρια κατέρευσαν εσωτερικά αλλά όχι μόνο στην κάτοψή τους. Γι' αυτό και κατέστρεψαν και αρκετά τριγύρω τους, νομίζω άλλα 7 κτίρια καταστράφηκαν τελείως και άλλα υπέστησαν σοβαρές ζημιές.

        Δεν θα μπορούσαν να πέσουν πλάγια.....δεν έγινε σεισμός. Εφόσον "διακόπηκε" η στήριξη, έπεσαν απο το βάρος τους.

        Το "πλάγιασμα" του ενός αεροπλάνου είναι χαρακτηριστικό της προσπάθειας του "πιλότου" να "κόψει" όσους περισσότερους ορόφους του επέτρεπε το εκπέτασμα. Ούτε οριζόντια, αλλά ούτε και κατακόρυφα, ενδιάμεσα. Υποτείνουσα τριγώνου ας πούμε.....

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:30:48

        Το "γκελάρει" είναι χιούμορ στο

        [Πίστεψέ με, με τα αεροσκάφη δεν υπήρχε περίπτωση να γκρεμιστεί κανένα από τα κτίρια. Ούτε να “μισογκρεμιστεί”.]

        Ειδικά όσον αφορά το "ούτε να μισογκρεμιστεί", να συμπληρώσω ότι....ναι μετά απο πρόσκρουση μεγάλου επιβατηγού αεροπλάνου σε κτίριο.....άντε να θέλει κάνα βάψιμο...το κτίριο! χαχαχαχα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:33:09

        Έχω γράψει ένα σχόλιο απάντηση στο "γιατί αεροπλάνα" αλλά αργεί να εμφανιστεί.

        Αν κάνετε λίγη υπομονή ίσως σας φωτίσω λίγο.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:35:21

        1ον. Κατακόρυφα "κόβει" περισσότερους ορόφους (φυσικά) Αλλά το θεωρώ άσχετο.
        2ον. Τα κτίρια κατέρρευσαν όσο πιο συμμαζεμένα γίνεται.
        Υποτίθεται ότι κατέρρευσαν λόγω αστοχίας των μεταλλικών στύλων τους από την υψηλή θερμοκρασία. Σε διαβεβαιώνω ότι αυτό ΔΕΝ γίνεται. Αλλά επειδή ούτε εσύ πρόκειται να πείσεις εμένα, ούτε εγώ εσένα, δεν έχει νόημα, προς το παρόν..

        Πάντως οι "συνωμοσιολόγοι" έχουν απαντήσεις για τα πάντα. Οι mainstrem όχι.

      • Greg avatar
        Greg @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:38:01

        Αν είχαν ισοπεδωθεί και άλλα κτίρια ακόμη καλύτερα για τους διοργανωτες της προβοκάτσιας. Γιατί, λοιπόν, τόση πολυπλοκότητα; Γιατί αυτός ο θηριώδης σχεδιασμός, με μπόινγκ, εκρηκτικά -τοποθετημένα μάλιστα για ελεγχόμενη έκρηξη- και όλα αυτά να πρέπει να συγχρονιστούν τέλεια; Και να μπορεί ανα πάσα στιγμή να πάει κάτι στραβά και να τιναχθεί το σχέδιο στον αέρα; Όταν το ίδιο αποτέλεσμα μπορούν να το πετύχουν απλούστερα, ευκολότερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια; Π.χ. με μερικές βόμβες μεγάλης ισχύος..

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:38:47

        Ρε hawk, εννοείται ότι μιλάμε για τα συγκεκριμένα αεροσκάφη και τα συγκεκριμένα κτίρια...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:40:13

        @Greg.
        Δηλαδή θα βομβάρδιζαν το Μανχάταν?

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:41:35

        "Συμμαζεμένη κατάρρευση"....

        Καλό..... γέλασα!!!!

        Δηλαδή τι ήθελες να γίνει, έκρηξη στυλ Hollywood ? με συντρίμια απο Καναδά μέχρι Κούβα ?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 16:52:51

        Έκρηξη?
        Με σαχλαμάρες δεν γίνεται σοβαρή κουβέντα...

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:04:20

        Ωραίος.....

        όταν δεν έχεις τι να πεις, πετάς ένα "σαχλαμάρες" και καθάρισες.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:16:50

        Δεν έχω τι να πω?

        Μα, μόνο αν σε παραπέμψω στα ελεύθερα διαθέσιμα στοιχεία που υπάρχουν στο ίντερνετ, θα πνιγείς!

        Όταν μου λες για εκρήξεις τύπου χόλυγουντ και τα τοιαύτα, θέλεις να σε πάρω στα σοβαρά? Είναι προφανές ότι παίζεις, και γι αυτό πήγαινε να παίξεις με κάποιον που να είναι διαθέσιμος...

        Αν πάλι ενδιαφέρεσαι να μάθεις, δεν θα δυσκολευτείς να βρεις απαντήσεις καθόλου, σε διαβεβαιώ...

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:28:40

        Πρέπει να ομολογήσω ότι μας έχει "πνίξει" στην (Α)Διαβεβαίωση.

        Καταντάει όμως (Α)Διασκεδαστικό.

        "Συμμαζεμένη κατάρρευση".......

        Αυτό όμως είναι διασκεδαστικό...(αλήθεια)

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ Greg 18/10/2010 17:43:36

      Οι βομβαρδισμένοι πύργοι θα δημιουργούσαν ανεξέλεγτο πανικό στους κατοίκους. Οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι παγιδευμένο και να εκραγεί. Αυτή η ιδέα έκανε τους ανθρώπους να νοιώθουν εντελως απροστάτευτοι και θα παρέλυε τα πάντα για πολύ καιρό.
      Για να επανακτήσει το κράτος τον έλεγχο θα έπρεπε να κάνει τερατώδεις ελέγχους σε οτιδήποτε κινείται στο έδαφος.
      Συμπληρωματικά, η ελεγχόμενη έκρηξη θα μπορούσε να γίνει από οποιονδήποτε, χωρίς να απαιτεί τη θυσία των δραστών.

      Μόνα τους τα αεροπλάνα δεν θα μπορούσαν να κάνουν σοβαρή ζημιά στα κτίρια, κι έτσι η εικόνα του κτυπήματος δεν θα ήταν τόσο αποτελεσματική. Επίσης, τα κατεδαφισμένα κτίρια λειτουργούν για πολύ καιρό σαν ανμνηστικά του γεγονότος.

    • Φερώνυμος avatar
      Φερώνυμος @ Greg 19/10/2010 07:44:33

      Η ιστορία με την ελεγχόμενη καταδάφιση είναι παλαιά: Δείτε
      http://www.ae911truth.org/

  12. antiochos avatar
    antiochos 18/10/2010 16:25:11

    Δανεικο απο το resaltomag.gr

    ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΣΤΟ ΨΕΜΑ

    Του Thierry Meyssan
    Mετάφραση-Επιμέλεια: Κλεοπάτρα Κατακάλου



    O γνωστός πολιτικός αναλυτής Thierry Meyssan, πρώτος που αμφισβήτησε επίσημα την εκδοχή Μπους για τους δίδυμους πύργους, με το βιβλίο του «L' Effroyable Imposture» (στην Ελλάδα:«11η Σεπτεμβρίου 2001, η τρομακτική απάτη», Εκδ. Γραφές), έγραψε πριν ένα χρόνο άρθρο με τίτλο «Αντισταθείτε στο ψέμα». Το άρθρο του δημοσιεύτηκε μόλις πρόσφατα (10 Σεπτεμβρίου 2008) στο Reseau Voltaire, με αφορμή την 7η επέτειο.

    O Meyssan, αφού εξηγεί τα πραγματικά γεγονότα που τον οδήγησαν στο συμπέρασμά του, καταλήγει στην ανάλυση του αντίκτυπου που είχε το εγχείρημα της 11ης Σεπτεμβρίου στις διεθνείς σχέσεις.

    H 11η Σεπτεμβρίου μπορεί να αναλυθεί ως ένα μαζικό έγκλημα ή μια στρατιωτική επιχείρηση, θα μείνει όμως στην Ιστορία ως μία σκηνοθεσία, η οποία ενέπλεξε τον κόσμο σε παράλογες αναπαραστάσεις και συζητήσεις.

    Οι άνθρωποι που την πριμοδότησαν επεχείρησαν να προκαλέσουν ιδεολογική ανατροπή των ΗΠΑ και το κατόρθωσαν.

    Ο ρόλος αυτής της χώρας στον κόσμο πέρασε από μια αντίληψη μεσσιανική στην αντίληψη του κοσμοσωτήρα χιλιετηρίδας. Η Αμερική έως τώρα φάνταζε σαν το μοντέλο της αρετής και της δύναμης. Ήλπιζε να αναμορφώσει τη Γηραιά Ευρώπη και να νικήσει τον άθεο κομμουνισμό. Ιδού που επιβεβαιώνεται ως ένα κράτος υπεράνω πάντων κρατών, ταγμένο να κυβερνάει μόνο του τον κόσμο.

    Εάν το Παγκόσμιο Κέντρο του Εμπορίου και το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, σύμβολα της οικονομικής και στρατιωτικής δύναμης των ΗΠΑ, σταυρώθηκαν μαρτυρικά στις 11/9/2001, αυτό συνέβη προκειμένου να μεταμορφώσουν την αστερόεσσα.

    Απ' αυτό το σημείο κι έπειτα οι ΗΠΑ έπαψαν να έχουν αντιπάλους, εταίρους ή συμμάχους. Έχουν μονάχα εχθρούς ή υποτελείς. Το επίσημο ρητορικό σχήμα υποχωρεί στον μανιχαϊσμό: «Όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εχθρός μας». Ο κόσμος μεταβλήθηκε σ' ένα πεδίο εσχατολογικής μάχης, στο οποίο ΗΠΑ και Ισραήλ ενσαρκώνουν το Καλό ενώ ο κόσμος του Ισλάμ ενσαρκώνει τον Άξονα του Κακού.

    Αυτή η ιδεολογική ανατροπή καθιερώνει τον θρίαμβο του δόγματος του Wolfowitz έναντι του δόγματος Brzezinski.

    Στο τέλος της δεκαετίας του 70 οι Κάρτερ και Μπρεζίνσκι είχαν αποφασίσει να υπερνικήσουν το Σύμφωνο της Βαρσοβίας, όχι όμως με άμεση στρατιωτική αντιπαράθεση αλλά στρέφοντας το μουσουλμανικό κόσμο εναντίον του (στην αρχή στο Αφγανιστάν, εν συνεχεία στη Γιουγκοσλαβία και την Κεντρική Ασία) και να κρατήσουν τα στρατιωτικά αποθέματα των ΗΠΑ προκειμένου να διασφαλίσουν τις προμήθειες σε υδρογονάνθρακες (δημιουργία της Κεντρικής Διοίκησης, Central Command).


    Όμως, μέσα στη φούρια της Επιχείρησης «Καταιγίδας της Ερήμου» ο Π. Γούλφοβιτς πρόβαλε την ιδέα να επωφεληθούν από την κατάρρευση της ΕΣΣΔ για να εγκαταλείψουν το σύστημα της συλλογικής ασφάλειας των Ηνωμένων Εθνών και να επισφραγίσουν την αποκλειστική υπεροχή των ΗΠΑ και του Ισραήλ.

    Φρόντισε λοιπόν να αυξήσουν στο έπακρο την ανισομέρεια των στρατιωτικών αποθεμάτων, αναπτύσσοντας το οπλοστάσιο ΗΠΑ-Ισραήλ και εμποδίζοντας κάθε άλλη δύναμη να αποβεί ανταγωνιστική.

    Αυτό είχε κυρίως ως συνέπεια, να στερήσουν την Ευρωπαϊκή Ένωση από κάθε πολιτική πρωτοβουλία, πνίγοντάς την σε μία βεβιασμένη και ακαθόριστη διεύρυνση.

    Τα δύο αυτά στρατηγικά δόγματα υποστηρίχτηκαν από διαφορετικές ομάδες οικονομικής επιρροής.

    Από τη μία, αυτοί που ονειρεύονταν την αδιάκοπη ανάπτυξη και το άνοιγμα των αγορών υπερθεμάτιζαν στο δόγμα Μπρεζίνσκι, προκειμένου να εξασφαλίσουν μία πτώση των σοσιαλιστικών καθεστώτων κι ένα διαρκή εφοδιασμό σε ενέργεια τόσο για τους εαυτούς τους όσο και για τους πελάτες τους.

    Από την άλλη, αυτοί που ονειρεύονταν να αυξήσουν στο έπακρο τις πωλήσεις των όπλων και τις κερδοσκοπίες υπερθεμάτιζαν στο δόγμα Γούλφοβιτς, προκειμένου να δημιουργήσουν αποδομήσεις και εντάσεις, κρίσεις και πολέμους που αποτελούν εξίσου ευκαιρίες για μπίζνες.

    Το φάντασμα όμως της Κορύφωσης Πετρελαίου δηλ. η έναρξη της εξάντλησης του πετρελαϊκού ενεργειακού αποθέματος (peak oil) έπεισε μια κοινωνία υποστηρικτών της οικονομικής θεωρίας του Μάλθους ότι η ειρήνη δεν ήταν δυνατή κι ότι το μέλλον ανήκε στα σαρκοβόρα.

    Ο σημερινός κόσμος καλείται να αντιμετωπίσει δύο επεκτατικά κράτη, τις ΗΠΑ και το Ισραήλ. Και τα δύο έχουν οδηγηθεί από μια λογική που τα καταβροχθίζει εσωτερικά:

    Επικεντρώνουν τις ικανότητές τους στην αύξηση της στρατιωτικής ισχύος με φθορά της εσωτερικής τους ανάπτυξης. Αφιέρωσαν σχεδόν ολόκληρη την δραστηριότητά τους στην οικονομία του πολέμου κατά τέτοιο τρόπο που γι' αυτούς η ειρήνη θα αποβεί μοιραία. Είναι αναγκασμένοι στη φυγή προς τα μπρος ή στην πτώχευση. Εν τω μεταξύ η όρεξή τους δεν απειλεί όλο τον κόσμο κατά τον ίδιο τρόπο και χρόνο.

    Οι Ευρωπαίοι συμπεριφέρθηκαν σαν στρουθοκάμηλοι.

    Αρνήθηκαν την αλήθεια σχετικά με τη 11η Σεπτεμβρίου πιστεύοντας έτσι να καταφέρουν να παραμείνουν σύμμαχοι με τις ΗΠΑ ενώ στην ουσία δεν ήσαν παρά το θήραμα.

    Δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα την επίθεση στο Αφγανιστάν από τους Αγγλοσάξωνες, επιτρέποντάς τους έτσι με την εκκένωση ενός μακρού διαδρόμου, να συλλέγουν τους υδρογονάνθρακες της Κασπίας και να καλλιεργούν αχανείς εκτάσεις παπαρούνας, προκειμένου να σφετεριστούν τις ευρωπαϊκές αγορές του όπιου και της ηρωίνης.

    Ορισμένοι Ευρωπαίοι υπό την αιγίδα της Γαλλίας πίστεψαν ότι θα μπορέσουν να αντιταχθούν στην απόβαση στο Ιράκ. Δεν κατάφεραν, όμως, παρά να πουν μονάχα το δίκαιο και να τιμωρηθούν για αυτή τους την τόλμη, εξαναγκασμένοι να πληρώσουν τον πόλεμο αυτό με την επιβεβλημένη δολαριοποίηση των νομισματικών αποθεμάτων της Κεντρικής Τράπεζας της Ευρώπης.

    Υποχωρώντας λίγο ακόμη οι ίδιοι Ευρωπαίοι, επιχειρούν σήμερα να παίξουν το ρόλο του διαμεσολαβητή με το Ιράν ωσάν οι διπλωματικές τους προσπάθειες είναι ικανές να εκτρέψουν τη βούληση της Αυτοκρατορίας.

    Μακρυά από αυτές τις αξιολύπητες αναβλητικότητες ο μουσουλμανικός κόσμος και τα κράτη της Λατινικής Αμερικής έδωσαν δείγματα διαύγειας. Γρήγορα αντελήφθηκαν ότι αφού απετέλεσαν μεταβλητές συναρμολόγησης κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου, εν συνεχεία δε πιόνια στη «μεγάλη σκακιέρα» του Μπρεζίνσκι, ήσαν προορισμένοι για εξόντωση.

    Το κρίμα τους υπήρξε να κατοικούν σε λάθος μέρος. Οι πρώτοι εμπόδιζαν την εκμετάλλευση των υδρογονανθράκων. Οι δεύτεροι χρησιμοποιούσαν τα εδάφη τους για το σιτισμό τους αντί να καλλιεργούν βιοκαύσιμα απαραίτητα για τα 4Χ4 των Γιάνκηδων. Επομένως δεν αποτελεί καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι ο Σεΐχης Σαγιέντ στα Εμιράτα και μετέπειτα ο Σαντάμ Χουσεϊν στο Ιράκ και ο Μπασάρ ελ Ασσάντ στη Συρία υπήρξαν οι πρώτοι αρχηγοί κρατών που έσπασαν ρητά το ψέμα. Και κατά την ίδια λογική οι δύο κύριοι αρχηγοί των αδεσμεύτων σήμερα, ο βενεζουελανός Ούγκο Τσάβες κι ο Ιρανός Μαχμούντ Αχμαντινετζάντ είναι οι μόνοι που αρθρώνουν λόγο για το θέμα αυτό.

    Όσον αφορά δε τους Ρώσους ιθύνοντες, αυτοί έχουν διασπαστεί σύμφωνα με μία προϋπάρχουσα διάσταση. Εκείνοι που νοιάζονταν για το γρήγορο χρήμα δεν ήθελαν να διακινδυνεύσουν τις διεθνείς τους μπίζνες με το να αποξενωθούν από τις ΗΠΑ.

    Από την άλλη πάλι, εκείνοι που ονειρεύονταν να ξαναβρούν την υπόσταση της υπερδύναμης τάχθηκαν υπέρ της εξασθένησης της Ουάσιγκτον, ξεσκεπάζοντας τα ψεύδη τους.

    Πράγματι, ο Βλαντιμίρ Πούτιν δεν ήταν κατηγορηματικός, αλλά αντέδρασε κατά τρόπο ώστε η Ρωσία ν' αποκομίσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο όφελος. Αντιτάχθηκε μέτρια στον πόλεμο του Αφγανιστάν, όσο και διασκέδαζε βλέποντας τις ΗΠΑ να γκρεμίζουν μόνοι τους το εμιράτο των τάλιμπαν που είχαν οι ίδιοι δημιουργήσει για να χρησιμοποιηθεί κυρίως ως εφαλτήριο για την αποσταθεροποίηση της Τσετσενίας.

    Αντιτάχθηκε στην εισβολή στο Ιράκ, αλλά προτίμησε να μην έρθει σε μετωπική σύγκρουση με τις ΗΠΑ, αλλά να τους καθηλώσει, υποστηρίζοντας κρυφά την Αντίσταση.

    Την ίδια θέση υιοθέτησε και στην περίπτωση του Λιβάνου και εξεπλάγη - όπως άλλωστε κι όλος ο υπόλοιπος κόσμος -με τη νίκη της Χεσμπολάχ απέναντι στο σιωνιστικό καθεστώς.

    O Πούτιν τοποθετεί τη χώρα του όχι σαν ανταγωνιστή των ΗΠΑ, αλλά ως προστάτιδα και διαιτητή των αδυνάτων.

    Αυτός είναι κι ο λόγος που επιφυλάχθηκε να προβεί σε δηλώσεις για την 11η Σεπτεμβρίου, αφήνοντας άπλετο χώρο στους βετεράνους της KGB.

    Οι κυβερνήσεις ολοκλήρου του κόσμου αφού πίστεψαν -άλλοι για λίγο κι άλλοι για πιο πολύ- ότι επρόκειτο για έναν εφιάλτη που θα εξαφανίζετο με την αφύπνιση, αξιολόγησαν εν συνεχεία το πρόβλημα που τέθηκε με την 11η Σεπτεμβρίου και την μετάλλαξη των ΗΠΑ.

    Εναπόκειται στον καθένα να προστατέψει τη χώρα του, γεγονός που δεν απαγορεύει να ληφθούν συλλογικά μέτρα προκειμένου να εξουδετερώσουν το άγριο θηρίο.

    Οι στρατιωτικές δυνάμεις των ΗΠΑ και η ισραηλινή Τσαχάλ (ισραηλινός στρατός) βρίσκονται στην ουσία σε μεγάλη εξάρτηση από τους πρώην συμμάχους τους. Έτσι, η άρνηση της Τουρκίας να χρησιμοποιηθεί ο εναέριος χώρος της από την αμερικανική αεροπορία προκειμένου να βομβαρδίσουν το Ιράκ, εξανάγκασε το Πεντάγωνο να μεταφέρει το μηχανισμό του και να καθυστερήσει την επίθεση. Κατά τον ίδιο παθητικό τρόπο αν είχαν αντιδράσει και άλλα κράτη θα είχε αποφευχθεί ο πόλεμος αυτός.

    Εν πάση περιπτώσει, η στροφή προς τη συλλογική δράση προϋποθέτει μία καλύτερη γνώση του τρόπου λειτουργίας του ιμπεριαλισμού και της επίδρασης που μπορούν να επιφέρουν συντονισμένα εθνικά μέτρα.

    Σ' αυτό πρέπει να αφιερωθούν τώρα οι μαχόμενοι για την αλήθεια της 11ης Σεπτεμβρίου.

    Τα θύματα των ταγμάτων θανάτου του Τζων Νεγκροπόντε, στην Κεντρική Αμερική, να σχετισθούν με τα θύματά του στο Ιράκ.

    Οι Ινδιάνοι της Γουατεμάλα που είχαν μαντρωθεί σε απαγορευμένες περιοχές από τους ισραηλινούς συμβούλους της χούντας, πρέπει να συναντήσουν τους μαντρωμένους Παλαιστίνιους της λωρίδας της Γάζας.

    Οι απαχθέντες και βασανισθέντες στη Λατινική Αμερική κατά την επιχείρηση Κόντορ πρέπει να συζητήσουν μ' αυτούς που απήχθησαν και βασανίσθηκαν πρόσφατα στην Ευρώπη από τη CIA. Kτλ. Αυτό ακριβώς ξεκινήσαμε να κάνουμε με το συνέδριο του Άξονα για την Ειρήνη.

    Το ψέμα της 11ης Σεπτεμβρίου υπήρξε η βάση της ρητορικής της κυβέρνησης Μπους. Έφθασε πια η στιγμή να παραδεχθούμε πως είναι αδύνατο να πολεμήσουμε την πολιτική αυτής της κυβέρνησης , εάν δεν καταγγείλουμε το ψέμα αυτό.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ antiochos 18/10/2010 17:22:47

      Σύμφωνα με τον Γάλλο λοιπόν:

      ΖΗΤΩ ο Τσάβες και ο Αχμαντινεζαντ......

      Αναρωτιέμαι αν το άρθρο το έγραψε σε κανα "καφενέ" του Cartier Latin πίνοντας ζεστή σοκολάτα και μασουλώντας croissants.

      Εχει κάτι το "αντιστασιακό" και "επαναστατικό" ο μεσιέ Τιερύ...

      Εκεί δεν σύχναζαν (Καρτιέ Λατέν) και οι δικοί μας "αντιστασιακοί" και μετέπειτα σωτήρες μας, την επταετία ?

  13. Greg avatar
    Greg 18/10/2010 16:54:53

    @(A)θανάσης

    Εύκολα θα μπορούσαν να υπολογίσουν περίπου πόσα θύματα ήθελαν και πόση καταστροφή. Με την κλασική συνταγή στο αμερικάνικο σινεμά. Ένα αυτοκίνητο με βόμβα στο πορτ μπαγκάζ, το παρκάρουν εκεί που πρέπει και τελείωσε. Θα έλεγαν ότι το οδηγούσε ο ίδιος ο Μπιν Λάντεν. Αν ήθελαν περισσότερη καταστροφή, άλλο ένα αυτοκίνητο κοκ

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Greg 18/10/2010 17:05:15

      Με ένα αυτοκίνητο, ή 2 ή 200, θα έριχναν τους Δίδυμους Πύργους?

      • Greg avatar
        Greg @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:10:13

        Μία ή περισσότερες βόμβες μικρής ή μεγάλης ισχύος σε κάθε υπόγειο δεν θα τους έριχαν; Έστω και άτσαλα;

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:13:44

        Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου με αυτοκίνητα έριξαν τους Πύργους.....έμεσα. Διότι με αυτοκίνητα "ΘΑ κουβάλησαν" τα εκρηκτικά στα υπόγεια των Πύργων για την "συμμαζεμένη κατάρρευση".

        Αρα γιατί ρωτάς ? Αφού ξέρεις. Πες μας λοιπόν!!! Πόσα αυτοκίνητα χρησιμοποίησαν για να κουβαλήσουν τα εκρηκτικά.

        Αααα και υπόψιν υπολόγισε και το φυτίλι, μιλάμε για πολλά μέτρα φυτίλι......

        Αχαχαχαχαχαχα

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:26:27

        Με έπεισες, με έπεισες!
        Μην συνεχίζεις, πραγματικά έφερες την κουβέντα εκεί που την φέρνουν όσοι έχουν πραγματικά επιχειρήματα...
        Όβερ...

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:31:45

        Είσαι (Α)Παιχτος.....

        Τέλος και απο εμένα.

      • 11888 avatar
        11888 @ (A)θανάσης 18/10/2010 17:42:10

        Το ανταπαντας σε επιχειρηματα παραθετοντας ειρωνικα σχολια ,ειναι η αρχη που διεπει το τρολαρισμα που οδηγει στον αποπροσανατολισμο της κουβεντας,που με τη σειρα της φερνει και το επιθυμιτο αποτελεσμα.Την ιδια ακριβως τακτικη εφαρμοζουν και οι ΝΕΟΠΑΣΟΚΟΙ.

        Να σου θυμησω μιας και εχει πολυ επιλεκτικη μνημη οτι το 1991 το FBI πληρωσε 1εκ δολαρια σε εναν μουσουλμανο προκειμενου -εν αγνοια του-να φτιαξει και να τοποθετησει μια βομβα στα υπογεια του WTC.Αποτελεσμα? Αρκετοι νεκροι.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Greg 18/10/2010 17:31:25

      Συγνώμη

      ρωτήσατε πριν κι εγώ σχολίασα για το "γιατί αεροπλάνα".
      Δεν είσαι να σχολιάζει κανένας επ'αυτού.

      Και δεν χρησιμοποίησα την ρητορική περί "φαλικού/εμπορικού συμβόλου που έπρεπε να χτυπηθεί από αέρος" που είναι διάσπαρτη στο μυθολογικό πλέον κομμάτι της ιστορίας.

      Τι κάθεστε και συζητάτε για βόμβες και αυτοκίνητα;;

      Καταρχήν Greg εσύ που ρωτάς γνωρίζεις τι μέτρα ασφαλείας υπήρχαν;;
      Ξέρεις αν ήταν -και κατά πόσο- εύκολο να υπερκεραστούν οι συνθήκες ασφαλείας;;
      Υπήρχε μεγάλη ρήτρα στο ασφαλιστικό συμβόλαιο των Πύργων για περίπτωση πτώσης και μάλιστα από αεροπορική επίθεση και αυτή η ρήτρα εισπράχθηκε.

      Επίσης μην ξεχνάτε ότι οι Δίδυμοι ήταν ένα κλικ δίπλα στην Wall street και λίγο πιο μακριά το δημαρχείο Νέας Υόρκης.
      Η περιοχή ήταν και είναι υψηλής "επικινδυνότητας" και ιδιαίτερης real estate αξίας που σαφώς δεν μπορεί να επηρεαστεί από ένα "ατυχές γεγονός κατά τη διάρκεια ατυχήματος".

      Είναι πάρα πολλά στη μέση.
      Δεν είναι απλή υπόθεση να αποφασίσεις εν ριπή οφθαλμού.

      Απλά ξεκινάς από την κοινή λογική κι αυτό που λένε τα μάτια σου είναι ελεύθερη πτώση και κάθετη κατάρευση ακριβώς στο ίχνος των κτιρίων...μυρίζει ελεγχόμενη κατεδάφιση δλδ το πράγμα.

      • Greg avatar
        Greg @ tsilivithras 18/10/2010 17:43:55

        - Τί νόημα έχουν τα μέτρα ασφαλείας αφού μιλάμε για πρακτόρια, σια και τα τοιαύτα;

        - Δεν ήξερα ότι υπήρχε ρήτρα σε ασφαλιστικό συμβόλαιο για περίπτωση πτώσης πύργου από αεροπορική επίθεση. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι όντως μπορεί να πέσει ο πύργος από πρόσκρουση μπόινγκ

      • Greg avatar
        Greg @ tsilivithras 18/10/2010 17:47:02

        - Ειδικές γνώσεις δεν έχω, πιστεύω από ένστικτο ότι οι πύργοι έπεσαν έτσι χωρίς εκρηκτικά, όσο και αν αυτό θυμιζει ελεγχόμενη κατάρρευση. Οι μηχανικοί κάνουν μετρήσεις, υπολογισμούς, μοντέλα, αλλά ποτέ δεν έκαναν πείραμα στις πραγματικές διαστάσεις. Φαντάζομαι ότι είναι άπειρες οι παράμετροι που θα πρέπει να υπολογιστούν..

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tsilivithras 18/10/2010 17:51:35

        Αυτό που λες Greg, ενισχύει την άποψη περί ελέγχου της κατεδάφισης ώστε να είναι όσο πιο συμμαζεμένη γίνεται (μίλησε κανείς?)

        Οι άπειρες παράμετροι (που δεν είναι άπειρες) σημαίνουν ότι μια λύση ρίχνει τους πύργους ίσια κάτω, οι άλλες προκαλούν πτώση έξω απ'την κάτοψη, τόσο μακρυά όσο και το ύψος των πύργων στην ακραία περίπτωση.

      • Greg avatar
        Greg @ tsilivithras 18/10/2010 18:03:18

        Γιατί δεν είναι άπειρες οι παράμετροι; Άπειρα μπορεί να είναι και τα επίπεδα καταπόνησης ενός και μόνο υλικού, που θεωρητικά αλλάζει απειροελάχιστα κάθε δευτερόλεπτο που περνάει.

        Σε κάθε περίπτωση, κουβέντα κάνουμε και δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί και έτσι όπως λέτε να έγινε. Προσωπικά έχω όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Ακόμη και της αλ κάιντα..

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 18/10/2010 18:53:13

        Greg

        Καταρχάς οι πράκτορες και οι δρατσηριότητά τους δεν είναι όπως στι ταινίες. Δεν είναι οι αόρατοι υπερήρωες που κάνουν τα πάντα ακόμα και στο φως της ημέρας.
        Και φυσικά ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι υπήρξε false flag operation τότε σίγουρα ήταν ένας λόγος να δωθεί ακόμα περισσότερη προσοχή στο εγχείρημα.
        Λίγο μόνο καιρό πριν τις επιθέσεις άλλαξαν συμβόλαια μακρομίσθωσης, συμβόλαια security, επικεφαλής security και κάποιες άλλες λετπομέρειες που υποδεικνύουν "σχεδιασμό".

        Το να υπάρχει ρήτρα αεροπορικής επίθεση σε ασφαλιστικό συμβόλαιο δίνει κίντρο ρε συ Greg.

        Κοίτα, όταν λες "ειδικές γνώσεις δεν έχω ΑΛΛΑ έχω ένστικτο" είναι σαν να χαλάς την συζήτηση.Δεν μπορείς να ρωτάς ερωτήσεις και μετά να λες "σορυ εμένα το ένστικτό μου λέει άλλα"...!!!
        Ούτε εμείς είμαστε δομικοί μηχανικοί αλλά μια συζήτηση αν μη τι άλλο μπορούμε να την κάνουμε.
        Μην υποτιμάς τους συνομιλητές σου και αν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ισχυρή θέση για κάτι να εκφράζεις την άποψή σου πιο μετριοπαθώς...βοηθάς την κουβέντα έτσι.

        'Απειρες δεν είναι οι παράμετροι γιατί οι μηχανικοί όταν σχεδιάζουν λειτουργούν σαν κλινικοί επιστήμονες.
        Δεν επιτρέπουν "φιλοσοφικές" αναζητήσεις επί της δομικής μηχανικής.
        Τα υλικά τα ξέρουν καλύτερα κι από το όνομά τους.
        Δεν υπάρχουν "άπειρες" παράμετροι στην αντοχή των υλικών.
        Όλα είναι μετρημένα με απειροελάχιστο περιθώριο παρέκλισης.
        Οι άνθρωποι χτίζουν ουρανοξύστες για πάνω από ένα αιώνα.
        Δεν είναι "μπαταχτσήδες".

        Να έχεις όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά (όπως και οι περισσότεροι σκεπτικιστές άλλωστε) αλλά πρόσεξε πως εκφράζει γνώμη.

        Η ποιότητα της συζήτησης μπορεί να τραβήξει ή να αποδιώξει έναν ειδήμωνα μηχανικό που θα μπορούσε να κάνει την κουβέντα μας πιο ενδιαφέρουσα.

        cheers

      • Greg avatar
        Greg @ tsilivithras 19/10/2010 13:57:53

        Δεν ξέρω όλα τα δεδομένα, δεν έχω καν παρακολουθήσει ολόκληρο το σχετικό ντοκιμαντέρ, αλλά και να το έκανα, θα έπρεπε να δω αναλυτικά και τις απαντήσεις της "επίσημης πλευράς". Δεν έχω τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο θέμα. Και αυτά τα δεδομένα που έχω, όμως, μου αρκούν ώστε να έχω άποψη κατά 99% υπέρ της συνομωσίας. Δεν χρειάζομαι το υπόλοιπο 1%, απλώς αναρωτιέμαι για το πώς ακριβώς σχεδιάστηκε. Έτσι, είναι ευκαιρία για μένα στη συζήτηση να συνεισφέρουν όσοι έχουν περισσότερα δεδομένα και έχουν βασανίσει πιο πολύ το συμπέρασμά τους.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Greg 18/10/2010 17:51:42

      Μεγάλε, βρήκες τις "κρυφές" μου πολιτικές πεποιθήσεις.

      Κερδίζεις 100 κιλά ΤΝΤ και 10 μέτρα φυτίλι.

      Και αν δεν καταλαβαίνεις απο χιούμορ....ΜΠΟΥΜ!!!!!

  14. Akyros avatar
    Akyros 18/10/2010 17:26:47

    http://www.truthaction.org/

  15. Ιωαννης Ένατος avatar
    Ιωαννης Ένατος 18/10/2010 17:27:23

    Ότι δηλαδή περιμέναμε το Πανεπιστήμιο της Δανίας δέκα χρόνια μετά για να μας βάλει σε υποψίες; Γιατί και πάλι μόνο υποψίες έχουμε ακόμη και με αυτό το πόρισμα. Δεν βγαίνει κανένα ασφαλές συμπέρασμα.
    Το ότι η πτώση των πύργων ήταν κινηματογραφική και τα αποτελέσματα του γεγονότος τα πληρώνουμε ακόμη είναι το πραγματικό γεγονός. Απλώς προσπαθούμε κάποιοι να αντιληφθούμε με την κοινή λογική κάποια πράγματα; Είναι δυνατόν οι ΗΠΑ να έχουν την τέλεια υλικοτεχνική υποδομή και κατά την επίσκεψη Κλίντον στην Αθήνα να παρακολουθούσαν ακόμη και την σκέψη μας και να μην πρόλαβαν κάτι τέτοιο; Όποιος απαντήσει στην ερώτηση πρέπει δυστυχώς να δώσει και λογικές απαντήσεις σε κάτι περίεργες συμπτώσεις.
    youtube.com/watch?v=eiwF_aEp4YI
    Ας δείτε αυτό το βίντεο γιατί πριν δέκα χρόνια κόντεψα να έρθω στα χέρια με έναν αριστερό που έλεγε πως η πτώση των πύργων είναι έργο των Αμερικανών, και δώστε μια λογική απάντηση!!!
    Η συνωμοσιολογία είναι όπως το ψέμα! Έχει κοντά ποδάρια. Κι επειδή από ψέμα χορτάσαμε η συνωμοσία μου φαίνεται πιο ψηλή...

  16. 11888 avatar
    11888 18/10/2010 17:32:46

    O ιδιοκτητης των κτιριων Λ.Μπερνσταιν το καλοκαιρι του 2001 ασφαλισε τα κτιρια αυτα εναντι 7δις δολαριων και στα ασφαλιστρα υπηρχε και η περιπτωση καταστροφης απο επιθεση με αεροπλανα.Πριν λιγα χρονια αποζημιωθηκε με 3δις δολαρια αν θυμαμαι καλα.Ο ιδιος ο ιδιοκτητης ειχε το γραφειο του στον τελευταιο οροφο του νοτιου πυργου και την δευτερα εκεινη απουσιαζε απο το γραφειο.
    Τα κτιρια αυτα που κατασκευαστικαν στις αρχες των 70ς,ειχαν σαν σκοπο την οικονομικη αναπτυξη του β.Μανχαταν κατι που δεν κατορθωσαν ποτε.Το μεγαλυτερο μερος τους παρεμενε ανοικιαστο ενω και πολλοι οροφοι τους ηταν τελειως αδειοι.Η ονομασια τους δεν ειναι τυχαια καθος κυριοι ενοικιαστες τους ηταν τραπεζες και εταιριες της Wall street,ενω το κτιριο 7 στεγαζε δημοτικες και κρατικες υπηρεσιες.Απο τα υπογεια χρηματοφυλακια τους λιγες μερες μετα την καταστροφη ανασυρθηκε χρυσος αξιας 250εκ δολαριων συμφωνα με την δηλωση του τοτε δημαρχου Τζουλιανι.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ 11888 18/10/2010 17:41:13

      β. Μανχάταν τι σημαίνει ?

      • 11888 avatar
        11888 @ AegeanHawk 18/10/2010 17:43:41

        Βαρυ Μανχαταν απο τα πολλα βαρια κτηρια που ηταν εκει.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 18/10/2010 17:47:07

        Ααα μάλιστα. Το "ελαφρύ" προς τα πού πέφτει ?

      • 11888 avatar
        11888 @ AegeanHawk 18/10/2010 17:59:41

        Το ελαφρυ βρισκεται εσωκλειστο στην περιοχη που οριζεται απο το κρανιο σου.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 18/10/2010 18:06:32

        Διαθέτεις βλέπω και εντυπωσιακές ικανότητες διαλεκτικής, υψηλά επίπεδα καλλιέργειας με τεράστιες δόσεις ευγένειας.

        Α ρε κατακαϋμένε.......

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/10/2010 18:13:27

    Ένα στοιχείο που όλοι ξεχνάμε είναι πως οι κάτω όροφοι του κτιρίου ήταν εκκενωμένοι για 2-3 εβδομάδες πριν την 9/11 λόγω εργασιών ανακαίνισης, βαφής κλπ. Οι χώροι ήταν μη προσβάσιμοι, φρουρούμενοι, και την ασφάλεια των κτιρίων είχε αναλάβει 1 μήνα πριν όλως τυχαίως εταιρία σεκιούριτι που ανήκε στον αδελφό του Μπους!
    Τώρα, τα ιχνοστοιχεία εξελιγμένης εκρηκτικής ύλης που βρέθηκαν στη σκόνη, σχεδιάστηκαν ώστε να εφαρμόζονται σε επιφάνειες δια της βαφής!!!

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ Strange Attractor 18/10/2010 19:36:18

      Οι χώροι τού υπογείου(5ροφο parking) ήταν ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΙ στό ευρύ κοινό -πλήν τών ομοσπονδιακών υπηρεσιών (FBI κλπ)- από τήν πρώτη τρομοκρατική επίθεση με φορτίο ΤΝΤ σε νοικιασμένο φορτηγό τό 1991 και παρέμεναν κλειστοί πάντα με τό πρόσχημα τής ασφάλειας ΈΚΤΟΤΕ,μέχρι τήν κατάρευση τό 2001.

  18. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 18/10/2010 18:27:46

    Πλάκα έχει...απαντούν στις "θεωρίες συνωμοσίας" με "θεωρίες συνωμοσίας".....

  19. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 18/10/2010 18:43:36

    Δεν μπορω να πω οτι εχω πειστει πληρως οτι στους πυργους εγινε ελεγχομενη καταρρευση. Η καταρρευση του διπλανου κτιριου, ενα κτιριο τεραστιο για τα ελληνικα δεδομενα, με τον ιδιο τροπο, μου δημιουργει εντονες υποψιες...
    Για ενα πραγμα ειμαι βεβαιας, οτι οι μυστικες υπηρεσιες των ΗΠΑ γνωριζαν το σχεδιο, ισως οχι σε ολες του τις λεπτομερειες και σιγουρα ΤΟ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ...πολυ βολικο απο ολες τις αποψεις. Patriot act, επιθεσεις σε ολο το κοσμο ηταν η συνεχεια, που εχουν αποφερει δις στην οικονομικη και στρατιωτικη ελιτ των ΗΠΑ.
    Διαβαστε τι γινοταν εκεινη τη μερα ολως τυχαιως, ασκηση της NORAD (ειναι η υπηρεσια που εχει υπο τις διαταγες της μεταξυ αλλων μερικες μοιρες αεροπλανων για την προστασια του εναεριου χωρου των ΗΠΑ), η οποια προσομοιωνε ενα σεναριο παρομοιο με αυτο που εξελισσοταν στη πραγματικοτητα! Οι ελεγκτες και διοικητες της υπηρεσιας δεν μπορουσαν να καταλαβουν αν οι κλησεις που δεχοταν για αεροπλανα εκτος πορειας, ηταν ασκηση η πραγματικοτητα! Εχουν δοθει στη δημοσιοτητα απομαγνητοφωνημενες οι συνομιλες σε πυργο ελεγχου της ΝΥ, την 9/11(!), οπου ο ελεγτης ρωταει επιμονα και με αγωνια "is this a drill?"

  20. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/10/2010 19:34:39

    Γιατί κάθεστε και συζητάτε τόσην ώρα και δεν ψάχνετε σε κανένα βιβλίο χημείας ή έστω στο google να βρείτε τι ακριβώς είναι ο θερμίτης.

    Λοιπόν, δεν είναι κάτι εξωτικό. Ο απλούστερος θερμίτης είναι μείγμα οξειδίου του σιδήρου και αλουμινίου. Τι λέει η ανακοίνωση αυτή;

    Separation of components using methyl ethyl ketone demonstrated that elemental aluminum is present. The iron oxide and aluminum are intimately mixed in the red material."


    Μου αρέσει να ψάχνω την απλούστερη δυνατή απάντηση: Μήπως αυτό δεν είναι παρά ένα κράμα από δημιουργήθηκε από τηγμένα μέταλλα εκ των υστέρων; Δηλαδή είναι το αποτέλεσμα και όχι η αιτία της τήξης των μετάλλων; Γιατί σίδηρος, οξείδιά του και αλουμίνιο υποθέτω υπήρχαν σε αφθονία στα κτήρια ή εκεί γύρω.

    Το μόνο που περιπλέκει λίγο τα πράγματα είναι η πρόταση:

    "exhibit large but narrow exotherms occurring at approximately 430°C, far below the normal ignition temperature for conventional thermite."

    Δηλαδή, ενώ τα υλικά που πιστοποιούνται παραπάεμπουν στον πιό κλασικό θερμίτη Fe2O3, Al που αναφλέγεται στους 650 βαθμούς Κελσίου, όταν λιώσει το αλουμίνιο, αυτοί διαπιστώνουν ότι ο θερμίτης αυτός παίρνει φωτιά στους 430. Αν πάει το μυαλό μας στους λεγόμενους νανο-θερμίτες, τότε νομίζω ότι έπρεπε να βρούνε και άλλα χαρακτηριστικά υλικά που χρησιμοποιούνται σε αυτήν την τεχνολογία, αλλά εδώ μιλάνε μόνο για οξείδιο του σιδήρου και αλουμίνιο. Δηλαδή για κλασικό θερμίτη που χρησιμοποιείται για συγκολλήσεις μετάλλων από το τέλος του 19ου αιώνα.

    Νομίζω ότι η ανακοίνωση του εργαστηρίου δεν δίνει κανένα σοβαρό στοιχείο. Και γεννάει και πολλά ερωτήματα. Θα ήταν ενδιαφέρον να απαντούσε κάποιος που έχει εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις πάνω στις πιθανές ερμηνείες αυτής της ανακοίνωσης του εργαστηρίου.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Professor Moriarty 18/10/2010 19:51:03

      Αλουμινόσκονη και σκουριά....κοινώς.

      Μα μην μας χαλάς την φαντασίωση και την ηδονή της συνωμοσίας φίλε Professor. Με αυτήν και γι' αυτήν ζούμε εδώ στο Ελλάντα.

      Εδώ μιλάμε για μπουμγιατζήδες. [Ακρως απόρρητη ειδικότητα πράκτορα των μυστικών υπηρεσιών που βάζει εκρηκτικά βάφοντας] κ.α. πολλά.

      Τι άλλο θα ακούσομε - διαβάσομε Θεέ μου!!!!!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Professor Moriarty 18/10/2010 20:15:19

      Προφέσορα

      Έβαλα το λινκ ασχολίαστο γιατί το άρθρο είναι μεγάλο (25 σελίδες) κι εγώ άσχετος με χημεία (και χημικούς μηχανικούς) ώστε ο καθένας να το δει και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

      Νομίζω όμως ότι δεν το ψαξες καθόλου και το αδικείς.

      Σου δίνω ένα απόσπασμα μικρό και μια άλλη πηγή αν θέλεις να το δεις λίγο.

      ............

      7. As measured using DSC, the material ignites and reacts vigorously at a temperature of approximately 430 °C, with a rather narrow exotherm, matching fairly closely an independent observation on a known super-thermite sample. The low temperature of ignition and the presence of iron oxide grains less than 120 nm show that the material is not conventional thermite (which ignites at temperatures above 900 °C) but very likely a form of super-thermite.

      8. After igniting several red/gray chips in a DSC run to 700 °C, we found numerous iron-rich spheres and spheroids in the residue, indicating that a very high temperature reaction had occurred, since the iron-rich product clearly must have been molten to form these shapes. In several spheres, elemental iron was verified since the iron content significantly exceeded the oxygen content. We conclude that a high-temperature reduction-oxidation reaction has occurred in the heated chips, namely, the thermite reaction.

      9. The spheroids produced by the DSC tests and by the flame test have an XEDS signature (Al, Fe, O, Si, C) which is depleted in carbon and aluminum relative to the original red material. This chemical signature strikingly matches the chemical signature of the spheroids produced by igniting commercial thermite, and also matches the signatures of many of the microspheres found in the WTC dust [5].

      10. The carbon content of the red material indicates that an organic substance is present. This would be expected for super-thermite formulations in order to produce high gas pressures upon ignition and thus make them explosive. The nature of the organic material in these chips merits further exploration. We note that it is likely also an energetic material, in that the total energy release sometimes observed in DSC tests exceeds the theoretical maximum energy of the classic thermite reaction.

      Based on these observations, we conclude that the red layer of the red/gray chips we have discovered in the WTC dust is active, unreacted thermitic material, incorporating nanotechnology, and is a highly energetic pyrotechnic or explosive material.


      h**p://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=13049

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ tsilivithras 18/10/2010 21:11:33

        Είχα υπ' όψη μου ένα abstract της ανακοίνωσης. Η τελευταία πρόταση-συμπέρασμα λέει ότι συμπεραίνουν ότι είναι ίχνος un-reacted θερμίτη. Δηλ. που δεν ανεφλέγη. Ισχυρίζονται δηλαδή ότι αυτό δεν προέκυψε μετά την φωτιά στους πύργους και ό,τι επακολούθησε. Διαπιστώνουν ότι τα ευρήματα είναι σχεδόν ταυτόσημα με ενός εμπορικού θερμίτη. Αλλά ότι αναφλέγεται σε χαμηλότερη θερμοκρασία και ότι πιθανώς (likely), λόγω των ευρημάτων από την καύση του, να είναι είδος υπε-θερμίτη. Λένε επίσης, εδώ το likely δεν υπάρχει, ότι "εμπεριέχει" και ένα είδος νανο-τεχνολγίας.

        Κοίταξε, σε πρώτη ματιά αυτό το report μπάζει από πολλές πλευρές. Κατ' αρχήν, γνώμη μου είναι ότι εκφράσεις του τύπου "very likely a form of superthermite" είναι λίγο ασυνήθισττες για επίσημη ανακοίνωση εργαστηρίου.

        Δεν θέλω να αποκλείσω καμία εκδοχή. Όμως, πριν πάμε στην θεωρία της ελεγχόμενης έκρηξης από υπερθερμίτη, που όμως έχει σύσταση κοινού θερμίτη, θα έπρεπε να αποκλείσουμε

        α) ότι αυτή η κόκκινη σκόνη δεν προήλθε από τήξη, ή ανάμειξη, υλικών κατά την ανάφλεξη και κατάρρευση των πύργων. (Σημειωτέον ότι τα υλικά που εντοπίστηκαν είναι κοινότατα.)

        β) ότι δεν υπήρχε πιθανότητα να υπήρχε θερμίτης στην περιοχή ο οποίος θα χρησιμοποιούνταν για άλλη δουλειά πλην της πρόκλησης έκρηξης στα θεμέλια των πύργων - π.χ. για συγκόλληση μετάλλων ή οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα άσχετη με την ανατίναξη κτηρίων.

        Και φυσικά θα χρειαζόταν ανάλυση και από δεύτερο ή και τρίτο εργαστήριο για να γίνουν συγκρίσεις.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 18/10/2010 21:13:05

        Professor

        Δες κι αυτό.
        Eίναι μια συνέντευξη του Neils Harrit που υπογράφει το άρθρο-μελέτη.
        Περιέχει αρκετές πληροφορίες.

        http://www.youtube.com/watch?v=56KFHIq6KZM

        -So you found this substance in the WTC, why do you think it caused the collapse?
        -Well, it's an explosive.Why else would it be there?
        -You believe the intense heat melted the bulding's steel support structure,and caused the building to collapse like a house of cards?
        -I cannot say precisely, as this substance can serve both purposes.It can explode and break things appart and it can melt things.Both effects were probably used as i see it. Molten metal pours out of the SOUTH Tower several minutes before the collapse.This indicates the whole structure was being weakened in advance.Then the regular explosives come into play. The actual collapse sequence had to be perfectly timed, all the way down.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 18/10/2010 21:22:36

        Καθηγητά

        Το "very likely" το δικαιολογώ όταν πρόκειται για κάτι που ο επιστήμων πιστεύει ότι πρέπει να αποδείξει...δλδ αν σαν δεδομένο ας πούμε ήταν μια ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ την οποία του ζητούσαν να μελετήσει και έφτανε σε αυτό το συμπέρασμα ε πιθανότατα θα το θεωρούσε δεδομένο ότι είναι στρατιωτική τεχνολογία άρα δεν υπάρχει λόγος για "Very likely".
        Στην προκειμένη εξετάζοντας όλο αυτό το εύρημα προφανώς και δεν είναι ορθό να θεωρήσει δεδομένη τη στρατιωτική advanced τεχνολογία αλλά΄περισσότερο να ΤΕΙΝΕΙ προς αυτό το συμπέρασμα.

        Επίσης για τη ποσότητα του θερμίτη που λες στο 2) ισχυρίζεται ότι αν στέκει η υπόθεση τότε θα πρεπε να χρησιμοποιήθηκαν τεράστιες ποσότητες (που πιθανότατα ακυρώνει την τυχαία ύπαρξη του αν αυτό εννοείς).

        Σου ανέβασα ένα λινκ με συνέντευξη του Harrit...κάνε λίγη υπομονή.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ tsilivithras 18/10/2010 22:34:27

        αγαπητέ tsilivithra, κάθησα και είδα όλο το video. Παρατηρήσεις:

        α) Ο τύπος είναι εμφανώς οπαδός της θεωρίας της εκ των έσω κατακρήμνισης με εκρηκτικά. Άρα δεν είναι απλώς ένας τεχνικός στον οποίον έδωσαν μία ουσία να αναλύσει, αλλά κάποιος ο οποίος προσπαθεί να αποδείξει την θεωρία του. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό. Όμως η δεοντολογία απαιτεί να δώσει τα δείγματά του για ανάλυση και σε τρίτον un-biased ερευνητή. Ή και σε άλλους. Πάμε παρακάτω,

        β) συμπεραίνει ότι το υλικό είναι προϊόν νανο-τεχνολογίας και ομολογεί ευθέως ότι αγνοεί πλήρως την τεχνολογία των νανο-θερμιτών.

        γ) και σημαντικότερο. Δεν καταλαβαίνω δανέζικα, αλλά από στους αγγλικούς υπότλιτλους εμβρόντητος διάβασα ότι βρέθηκαν 10 έως 100 τόνοι τέτοιου υλικού! Το γύρισα δυο-τρείς φορές πίσω. Τελικά, ναι, αυτό είπε. Μιλάμε, λοιπόν, για δεκάδες τόνους κόκκινων κόκων που βρέθηκαν στα μπάζα των πύργων και επί δέκα χρόνια το αγνοούσαμε; Ασφαλώς όχι! Λοιπόν πώς συμπεραίνει ότι βρέθηκαν 10-100 τόνοι (παραβλέπω την ανακρίβεια της εκτίμησης) τέτοιου υλικού; Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ο Χάριτ, με βάση την πυκνότητα των κόκινων κόκων στο δείγμα που κάποιος του έδωσε, συμπέρανε ότι υπήρξαν 10 ως 100 τόνοι άκαφτου υπερθερμίτη. Δηλ. είναι σαν να έρχεται κάποιος και κάνει δημοσκόπηση στην παρέα σου και βγάζει τα αποτελέσματα των εκλογών. Και σου λέει: η ΝΔ θα πάρει μεταξύ 4 και 40%. Πόσο σοβαρό θα το θεωρούσες αυτό;

        Κάτι σάπιο μου μυρίζει εκεί στην Δανιμαρκία!

        ΥΓ. Έχω τις επιφυλάξεις μου για την επίσημη εκδοχή, αλλά όχι να με παραμυθιάζει έτσι ο Δανός. Μπάστα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 10:49:21

        Professor

        Εδώ θα το σταματήσω.Δεν έχω ειδικές γνώσεις για να μπω σε επιμέρους ανάλυση στοιχείων που αφορούν την έρευνα.
        Μπορώ να σε πιέσω λίγο (με την καλή έννοια) τροφοδοτώντας με links και περαιτέρω στοιχεία αλλά νομίζω θα είναι κουραστικό και στο φινάλε δεν θέλω να πείσω κανέναν για τίποτα.

        Κι εγώ σκεπτικιστής είμαι...προσπαθώ να απορροφώ πληροφορία και να την διυλίζω όσο μου επιτρέπει η νοημοσύνη μου.

        Άλλωστε το θέμα είναι τεράστιο και σίγουρα θα το ξαναπιάσουμε στο μέλλον καθώς η αμερικάνικη αλλά και η διεθνής κοινότητα πιέζει εδώ και κάιρό για μια ανεξάρτητη συνολική έρευνα γύρω από το 9/11 ώστε να αποκαλυφθεί η αλήθεια και να αποδωθούν κατηγορίες.

        Υ.Γ.

        Στην ιντερνετική αναζήτηση ακολουθώ το τρίπτυχο:

        -αν η είδηση "στέκει" λογικά
        -αν μπορώ να την διασταυρώσω κι από άλλες πηγές
        -ποιος ωφελείται από το "συμβάν"

        Από κει και πέρα παίρνει την οδό της διαλεκτικής.

      • Greg avatar
        Greg @ tsilivithras 19/10/2010 14:57:43

        Ο καθηγητής εκφράζει αυτό που δεν μπορώ εγώ, όταν παρακολουθώντας απόψεις ορισμένων ειδικών ον κάμερα, αντιλαμβάνομαι την προσπάθεια ή και την αγωνία τους να κυνηγήσουν το σενάριό τους. Ως μη ειδικός, στέκομαι επιφυλακτικά ως προς την αντικειμενικότητα των ευρημάτων τους.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 15:09:47

        Greg συγνώμη αλλά μήπως είσαι αφελής;;

        Αναγνωρίζεις "πρόθεση" σε ένα άνθρωπο που έκανε έρευνα για 2 χρόνια με την ελπίδα να συμπεριληφθεί το πόρισμά του σε μια μελλοντική αντικειμενική έρευνα γύρω από το event και θεωρείς ΜΗ ΥΠΟΠΤΗ την ροή πληροφορίας από το κεντρικό σύστημα διαχείρισης πληροφορίας aka NBC, CNN, ABC ΚΤΛ;;;

        Πλάκα με κάνεις;;

        Από που ξεφυτρώνετε ρε σεις;;

        4.000 νεκροί κι άλλες πόσες χιλιάδες ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ, δυο κράτη σε στρατιωτική κατοχή, παγκόσμιος έλεγχος της πληροφορίας, Γκουαντάναμο, απαγωγές "υπόπτων" ανά τον κόσμο, βασανιστήρια "υπόπτων", Αμπου Γκραιμπ, απεμπλουτισμένο ουράνιο, διαμελισμένα παιδιά, στρατοκρατικός έλεγχος και ενοχοποίηση a priori των πάντων, ψέμματα για WMD'S στο Ιράκ, προπαγάνδα για το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν και εξώφθαλμη προσπάθεια να πάμε πάση θυσία σε στρατιωτική παρέμβαση στο Ιράν...

        ...κι εσύ μου λες ότι υποπτεύεσαι τον καθηγητάκο με τα γυαλάκια που στην χειρότερη των περιπτώσεων μπορεί απλά να κάνει λάθος και αν γίνει ρεζίλι;;;

        Π-Λ-Α-Κ-Α ΜΕ Κ-Α-Ν-Ε-ΙΣ;;;

        Είσαι εντελώς αφελής ή τίποτα χειρότερο;;;;

        Να μην πάει τζάμπα και η ευγένεια δλδ...

        Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτιά μας...

      • Greg avatar
        Greg @ tsilivithras 19/10/2010 15:15:19

        Επίσης, δεν αποκλείεται ορισμένοι ειδικοί να υπηρετούν μια συνομωσία μέσ'τη συνομωσία. Προβάλλουν επιστημονικοφανή σενάρια, τα όποια στη συνέχεια ανατρέπονται επιστημονικά, με αποτέλεσμα να ενισχύεται η πειστικότητα της επίσημης εκδοχής.

    • Kasut avatar
      Kasut @ Professor Moriarty 18/10/2010 20:27:59

      Τα πραγματα ειναι πιο απλα. Ειχα επισκεφτει το 1999 νεαρος την Νεα Υορκη και ειχα παει στους Πυργους. Το μεγε8ος των κτηριων ηταν τετοιο που η ποσοτητα εκρηκτικου που θα απαιτειτο ειναι τεραστια. Το αλλο θεμα οτι ακομα και αν βρεθουν τα εκρηκτικα πως θα τοποθετηθουν. Απο τις σκαλες ηταν πολυ δυσκολο οπως απεδειξε το γεγονος πως τα κλιμακοστασια δεν ηταν συνεχομενα (εξου και πολλοι παγιδευτηκαν επειδη χαθηκαν προσπαθωντας να βρουν την συνεχεια του κλιμακοστασιου) και απο το γεγονος οτι παντου βρισκονται γραφεια εταιρειων οποτε τα εκρηκτικα θα ηταν εμφανη στους εργαζομενους. Αρα αν υπαρχει συνωμοσια θα πρεπει να υπαρχει και μια δευτερη η οποια θα θεωρει πως υπηρξαν συνεργοι και οι εταιρειες στα γραφεια των οποιων μπηκαν τα εκρηκτικα.

      • Xa! avatar
        Xa! @ Kasut 18/10/2010 21:29:54

        Αυτό το μέγεθος των κτιρίων, σε σχέση με την ποσότητα των εκρηκτικών που θα απαιτείτο για να τα ρίξει σε προβλημάτισε μόνο?
        Στάλα σκέψη δεν έμεινε, για το πως κτίρια τέτοιου μεγέθους, με πυρκαγιά μόνο στους τελευταίους ορόφους εμφάνησαν πολύ υψηλές θερμοκρασίες κάτω κι έλιωσαν τα μέταλλα?
        Πως στο καλό σε λίγα λεπτά η φωτιά, όχι μόνο προχώρησε προς τα κάτω, μα δεκάδες ορόφους κάτω κι ανέβασε τέτοιες θερμοκρασίες, αναρωτήθηκες?
        Κι επι πλέον, μπορούμε να υποθέσουμε, πως αυτοί οι τεχνικά σύγχρονοι ουρανοξύστες, με μια οποιαδήποτε τυχαία φωτιά στα κάτω πατώματα, θα είχαν την ίδια τύχη, έτσι?
        Μάλλον του κώλου μηχανικοί τους έφτιαξαν, αφού ατσάλι χιλιάδων τόνων έλειωσε μέσα σε μισή ώρα απο φλόγες που έκαιγαν 100 μέτρα ψηλότερα...κι εμείς νομίζαμε μέχρι τώρα πως αν μη τι άλλο, τα αμερικανάκια φτιάχνουν καλές υπερκατασκευές. Μπα, μύθος κι αυτό. Η μόνη αλήθεια, η αμφισβήτηση της αμφισβήτησης του καλού κ αγαθού λευκού αμερικανού, υπέρμαχου της ελευθερίας και της ανθρωπότητας, ή αλλοιώς, μην τις ψευδαισθήσεις μου περί της χώρας της ελευθερίας τάρατε...

      • Kasut avatar
        Kasut @ Kasut 18/10/2010 23:02:59

        Εισαι δομοστατικος, μηχανικος, ειδικος μηχανικος των πυρκαυιων κλπ γιατι μεχρι στιγμης οσοι μιλανε για συνωμοσιες απο το πληκτρολογιο και το Αντινιουζ (και οχι μονο) δεν εχουν:

        1)Προσβαση στα πρωτογενη στοιχεια. Μπαζα, χαλασματα κλπ.
        2)Δεν γνωριζουμε αν εχουν επισημη εκπαιδευση στις επιστημες του μηχανικου για να μπορουν να εχουν αποψη συγκεκριμενη και οχι σε υποθεσεις του τυπου μου φανηκε η ειναι κοινη λογικη.


        Και μην μου λετε για κοινη λογικη. Γιατι η κοινη λογικη της ορασης μας λεει πως ο κοσμος ειναι επιπεδος και πως τα βαρυτερα υλικα πεφτουν ταχυτερα απο τα ελαφρυα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Kasut 19/10/2010 09:13:26

        Είσαι σίγουρος ότι όσοι σχολιάζουν δεν έχουν "επίσημη εκπαίδευση" στις επιστήμες του μηχανικού?

      • Kasut avatar
        Kasut @ Kasut 19/10/2010 15:15:36

        Αν την εχουν ας το πουν και ας εκθεσουν την αποψη του. Εσυ για παραδειγμα εισαι μηχανικος?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Kasut 19/10/2010 16:02:45

        Εσύ ρε Kasut είσαι πολιτικός και κάθεσαι και αναλύεις πολιτικές απόψεις;;;

        Πλάκα μας κάνεις ή μπήκες εδώ για να μας τσιτώσεις ρε φίλε;;

        Έχεις άποψη;; Πες την.

        Όταν επιτίθεσαι στην άποψη των άλλων συνεχώς ή αγενής είσαι ή έχεις άλλη ατζέντα στο κεφάλι σου.
        Τι ανοησίες είναι αυτές ότι μόνο οι ειδικοί έχουν το δικαίωμα να κρίνουν;;
        Αυτά είναι η ρητορική των decision makers (τρομάρα τους).
        Κυβερνητικός πράκτορας είσαι;;

        Είπα παραπάνω ότι το να παραθέτουμε λινκ μπορεί να είναι κουραστικό αλλά εσύ είσαι από αυτούς που το εκμεταλεύονται.

        Πάρε λοιπόν τη γνώμη των ειδικών ρε τσάκαλε:

        Architects and engineers for 9/11 truth.

        h**p://www.ae911truth.org/en/about-us.html

        Aυτοί οι ειδικοί λοιπόν μέσα στα στοιχεία τους συμπεριλαμβάνουν ΚΑΙ το πόνημα του Harrit.

        Πως είπατε;;;

        ...



        http://www.ae911truth.org/en/about-us.html

  21. antiochos avatar
    antiochos 18/10/2010 20:24:37

    AegeanHawk
    Δεν νομιζεις οτι ελιωσε αυτη η καραμελλα αγαπητε;
    Δεν τολμα κανεις να γραψει ο,τιδηποτε για τα εγκληματα της αμερικανικης η ισραηλινης τρομοκρατιας και τον τοποθετουμε διπλα στον καθε Τσαβες η στον καθε Αχμαντινεζαντ.
    Δεν θα μοιραστουμε και κανενα τρομερο μυστικο.Ο,τι και να ειναι οι παραπανω δεν ειναι εγκληματιες και του διεθνους και του ποινικου δικαιου οπως καποιοι αλλοι.

  22. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 18/10/2010 20:30:00

    Αφιερωμενο εξαιρετικα σε οσους μοχθουν να μας πεισουν οτι οι Επικυριαρχοι ειναι αθωες ουρσουλινες:
    Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΑΠ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ.

  23. Ανατολή avatar
    Ανατολή 19/10/2010 00:06:42

    Παιδιά έλεος!
    δε χρειάζεται να διαθέτεις γνώσης μηχανικής ή να έχεις διαβάσει θεωρίες συνωμοσίας. Μόνο η στοιχιώδης φυσική και η εμπιστοσύνη στα μάτια σου χρειάζεται για να κρίνεις ένα γεγονός που βλέπεις μπροστά σου. Και αυτό που είδαμε όλοι, από την πρώτη στιγμή, ήταν ένα πανύψηλο κτίριο μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, να καταρρέει κάθετα και να γίνεται σκόνη, επειδή ένα αεροπλάνο "πέρασε" από την κορυφή του. Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς που βλέπουμε στις ειδήσεις τις σκηνές από ελεγχόμενες εκρήξεις (πάλι στις ΗΠΑ), όταν θέλουνε να γκρεμίσουν κάτι ετοιμόροπα ξενοδοχεία ή παλιά κτίρια. Αν βάζαμε δίπλα δίπλα τις εικόνες από τους δίδυμους πύργους και μια ελεγχόμενη έκρηξη κτιρίου, θα βλέπαμε ότι πέφτουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Το κτίριο "θρούλισε", όπως λέμε στην Κρήτη. Έγινε σκόνη και έπεσε κάθετα. Συμφωνώ με τον Χα! Αρκεί να εμπιστευθείτε τα μάτια σας. Τίποτα άλλο. Μην τρελαθούμε εντελώς. Από τη θερμοκρασία έγιναν τα πάντα σκόνη και έλιωσε ο ατσάλινος σκελετός του κτιρίου; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα από μια απλή πυρκαγιά. Εδώ βόμβες πέφτουνε σε πόλεμο σε πολυκατοικίες και τα κτίρια μένουν μισογκρεμισμένα. Δεν γίνονται σκόνη και θρύψαλλα.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Ανατολή 19/10/2010 10:25:52

      Προσυπογράφω

    • Kasut avatar
      Kasut @ Ανατολή 19/10/2010 15:18:10

      Και τον αερα δεν τον βλεπεις αλλα υπαρχει.
      Επισης η γη καθημερινα ειναι επιπεδη στις δικες μας αισθησεις.
      Στην εμπειρικη πραγματικοτητα δεν υπαρχουν ρητοι αριθμοι, μονο φυσικοι. Για μιγαδικους ουτε λογος.
      Στην εμπειρικη πραγματικοτητα τα βαρυτερα πραγματα πεφτουν ταχυτερα στο εδαφος.
      Πριν ανακαλυφθουν οι μαυροι κυκνοι στην αυστραλια ολοι ισχυριζονταν πως ειναι ασπροι γιατι μονο ασπρους εβλεπαν.
      Συνεπεια: Τα ματια δεν ειναι αρκετα για να βγαλεις συμπερασμα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Kasut 19/10/2010 15:26:22

        Kasut

        "Και τον αερα δεν τον βλεπεις αλλα υπαρχει.
        Επισης η γη καθημερινα ειναι επιπεδη στις δικες μας αισθησεις.
        Στην εμπειρικη πραγματικοτητα δεν υπαρχουν ρητοι αριθμοι, μονο φυσικοι. Για μιγαδικους ουτε λογος.


        Συνεπεια: Τα ματια δεν ειναι αρκετα για να βγαλεις συμπερασμα."


        Μπράβο ρε τσάκαλε...ΜΠΡΑΒΟ!!!

        Πάρε τώρα την απάντησή σου αυτή και κάντην απάντηση σε αυτό που ζήτησες από τον τσαχπινογαργαλιάρη στο άλλο θέμα (ΝΤΠ) να σου απαντήσει για τα λινκς που ζήτησες εσπευσμένα.

        Όπως είναι...ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

      • Kasut avatar
        Kasut @ Kasut 19/10/2010 15:29:24

        Ta ματια δεν προδιδουν οταν λες πως ο Ζελικ δεν ειναι εβραιος, η οτι δεν υπαρχει καποια διεθνη συνωμοσια που εφαγε το Γκλας-Στηγκαλ. Απλα αν ψαξεις τα δεδομενα βρισκεις αρκη.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Kasut 19/10/2010 15:46:27

        Μην κολάς στις λέξεις.
        Η σημειολογία είναι σημαντική εδώ.

        Οι αισθήσεις λειτουργούν εντελώς διαφορετικά από τα δεδομένα (hard facts) επειδή το ένα είναι αντίληψη και το άλλο εργαλειακού χαρακτήρα υπαγωγή σε τεκμαρτό.

        Όταν πρόκειται για συνέπειες στην ανθρώπινη υπόσταση, η φύση έχει προικίσει τον άνθρωπο με όλο το διαισθητικό δυναμικό ώστε να αντιλαμβάνεται και να αμύνεται απέναντι στην "απειλή".

        Γι αυτό οι μεγαλύτερες προδοσίες έγιναν συνωμοτικά...από "φίλους"...για να υπερπηδήσουν το φίλτρο της αντίληψης και της αυτοάμυνας.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Ανατολή 19/10/2010 15:38:55

      90000 λίτρα αεροπορικού καυσίμου ενός Β767 δημιουργούν πράγματι μια "απλή πυρκαγιά".

  24. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/10/2010 00:26:04

    Δεν είμαι οπαδός της θεωρίας της συνομοσιολογίας. ¨Δογματικά¨ , μαρξιστικά και ωραία πιστεύω ότι ¨άλλοι είναι βασικοί νόμοι της εξέλιξης της ιστορίας της ανθρωπότητας¨ , άλλες είναι οι κοινωνικές δυνάμεις και τα υποκείμενα που την καθορίζουν.

    Η κύρια αντίθεση ¨εχόντων¨ και ¨μη -εχόντων¨ οικονομική και πολιτική δύναμη και εξουσία , η ασυνείδητη και συνειδητή ¨ταξική πάλη¨ , η διαρκής αναζήτηση του ατόμου για Ελευθερία ( πραγμάτωση του εαυτού του ) απέναντι στις οργανωμένες δυνάμεις γύρω από το κράτος και κάθε λογής πολιτικά και θρησκευτικά ιερατεία που καθορίζουν -περιορίζουν την ζωή του σαν ¨υπέρ-εγώ¨...

    Όμως – όμως… , τεράστιο λάθος κάνουν όσοι ¨a-priori¨ χλευάζουν κάθε αναφορά σε ¨συνομωσίες¨ από συντεχνιακά οργανωμένες ¨σκοτεινές δυνάμεις...¨ που προσπαθούσαν και πάντα προσπαθούν να επηρεάσουν , να παρεμβληθούν στο ¨ρου της ιστορίας¨ υπέρ των στενών συμφερόντων και επιδιώξεων τους.

    Τουλάχιστον η απόπειρα δολοφονίας στο Σεράγεβο ενάντια στον Φερδινάνδο, με αφορμή της οποίας ξεκίνησε ο 1ος Π.Π. ,

    ο εμπρησμός του Ραιχστάγκ που πρόσφερε την αφορμή για την επιβολή ολοκληρωτικής δικτατορίας από τον Χίτλερ με την κατάληξη στον προγραμματιζόμενο 2ο Π.Π. ,

    η ανατίναξη της κατοικίας του Κεμάλ στην Θεσσαλονίκη , που αποτέλεσε την αφορμή για τον εξανδραποδισμό των ελλήνων της Πόλης ,

    η μέχρι σήμερα ακόμη ανεξιχνίαστη δολοφονία του Τζον Κένεντι στην χώρα που διαθέτει ¨Παρατηρητήρια¨ για την παρακολούθηση σε όλο τον Κόσμο της εφαρμογής των ¨δημοκρατικών ελευθεριών¨ και των ¨ανθρωπίνων δικαιωμάτων¨!

    οι εκρήξεις στην Piazza Fontana του Μιλάνου και στον σιδηροδρομικό σταθμό του Μπολόνιας από δυνάμεις της ¨Γκλάντιο¨ με σκοπό την δρομολόγηση επιβολής μιας δικτατορίας όπως στην Ελλάδα ,

    οι περίεργες , σχεδόν ταυτόχρονες πυρκαγιές σε όλη την ελληνική επικράτεια το 2007 ( όπου για την Ν.Δ. οφειλόντουσαν στον ¨στρατηγό άνεμο¨ και για την ¨Αριστερά¨και το ¨Πασόκ¨ στην έλλειψη ¨δασοπυροσβεστικής πολιτικής¨ και την ¨αβελτηρία¨ - ανικανότητα της τότε κυβέρνησης...) που έδωσαν αμέσως την ευκαιρία -από τότε- να ζητήσει ο Γ. Παπανδρέου πρόωρες εκλογές ή ¨κυβέρνηση εθνικής ενότητας για την αντιμετώπιση της κρίσης...¨ ,

    το σχεδόν σαν οργανωμένο ¨αυθόρμητο ξέσπασμα¨ ( μέσα σ΄ενα σαββατοκύριακο ) μετά την δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου ( και δεν μιλώ για την δίκαιη μαζική και θαρραλέα κάθοδο των μαθητών και της νεολαίας γενικότερα τα πρωινά της Δευτέρας , Τρίτης Τετάρτης 10-14/ 12/2008 ) από ¨πολύ αποφασισμένες και πεισματωμένες δυνάμεις¨ - όπου βέβαια είχαν προηγηθεί από τον Μάιο του 2008 ¨δηλώσεις-διαπιστώσεις¨ της κας Διαμαντοπούλου και άλλων ¨νταβραντισμένων δυνάμεων- οπαδών της πολυπολιτισμικής -πολυφυλετικής κοινωνίας¨ , που έλεγαν από το καλοκαίρι του 2008 , ¨σχεδόν νοσταλγικά ¨ , ότι ¨δεν μπορεί , κάλλιστα θα μπορούσαν να επαναληφθούν τα ¨γεγονότα του Παρισιού¨ στην Ελλάδα και πως ¨σχεδόν καθυστερούν...¨ , όπως και οι πολύγλωσσες προκηρύξεις που έπεσαν ¨αυθόρμητα¨ από διάφορα ¨εθνοφυλετικά στέκια¨ μεταξύ 9 - έως 15/12/2008 που καλούσαν τους ¨κολασμένους¨ σε ¨εκδίκηση¨ ,
    ο τρόπος που απεχώρησε άρον-άρον η Ν.Δ. κηρύσσοντας πρόωρες εκλογές ( λες και είχε έρθει κάποιο ¨κλιμάκιο¨ στην Αθήνα και τους κτυπούσε απειλητικά ¨το κουδούνι στην πόρτα¨ ) ,

    οι εκλογές που κερδήθηκαν από το ΠΑΣΟΚ , δυο χρόνια αργότερα από την ¨αποτυχημένη απόπειρα¨ του 2007 , με ¨διαπιστευτήριες δηλώσεις¨ προς δύο κατευθύνσεις : την πρώτη : προς τον ελληνικό λαό με το ¨λεφτά υπάρχουν¨ και την δεύτερη : προς την ¨πρώτη πατρίδα του πρώην μετανάστη και της μαμάς του με το : ¨Ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη¨ θα επανεξεταστεί με ¨οικολογικές-πράσινες παραμέτρους¨, ε ,

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ… ΔΕΝ ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ την βασική αρχή ότι ¨άλλες¨ είναι βασικές κινητήριες δυνάμεις που προκαλούν τις μεγάλες οικονομικές κρίσεις , τις οικολογικές καταστροφές και τους πολέμους.

    Και αυτές είναι η ¨άναρχη παραγωγή¨ στον καπιταλισμό και η υπερεκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών του πλανήτη - όπως και το βασικό αξίωμα που λέει ότι : το ατομικό συμφέρον ¨κάμπτει το συλλογικό¨ και πως παράλληλα και ¨εξ- αυτού του γεγονότος¨ , η συσσώρευση του πλούτου από την εργασία όλων μπορεί να καταλήγει στις τσέπες λίγων, οι οποίοι... ¨δικαιούνται¨ να τον διαχειρίζονται και να τον διαθέτουν σύμφωνα με τα ¨ανθρώπινα¨ - ¨ατομικά τους δικαιώματα¨...), ΑΛΛΑ

    ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ , συμπληρωματικά στα πλαίσια αυτής της ¨νομοτελειακής εξέλιξης¨ , να υπάρχουν ( και υπάρχουν ) ¨συνωμοσίες και προβοκάτσιες¨ για την διαιώνιση του ισχύοντος πολιτικοοικονομικού συστήματος και για την αποτροπή χειραφέτησης των ανθρώπων στην πορεία για την απελευθέρωση τους, την κατάκτηση δηλαδή του δικαιώματος να μπορούν συμμετέχουν καθοριστικά και να αποφασίζουν για όλα τα πράγματα που αφορούν το παρόν και το μέλλον τους , όπως και την δυνατότητα να απολαμβάνουν την πραγματική αξία του προϊόντος της εργασίας τους.

    Συνεπώς χωρίς δογματισμούς που καταλήγουν στο ¨αδιάψευστο συμπέρασμα¨ ( η μάλλον στην ¨πίστη¨ - και πίστη είναι πάντα ένα υποκειμενικό συναίσθημα ) ότι οι εξελίξεις καθορίζονται -αποκλειστικά - από κάποιους ¨κακούς συνωμότες¨ ( και μάλιστα - αποκλειστικά - με συγκεκριμένη φυλετική-θρησκευτική καταγωγή )… ή πως όσα συμβαίνουν σήμερα είναι αποκλειστικά αποτέλεσμα μιας ¨απλής- φυσικής νομοτέλειας ενός πολιτικοοικονομικού συστήματος , χωρίς - δήθεν - να απαιτούνται άλλες παρεμβάσεις για επιτάχυνση ή επιβράδυνση των εξελίξεων…¨ , ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ

    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ με όπλο την διαλεκτική σκέψη και το κριτικό πνεύμα με την ¨ανάλυση της συγκεκριμένης πραγματικότητας , σε κάθε εναλλασσόμενη χρονική στιγμή και περίοδο για κάθε χώρα , τόπο , περιφέρεια και ήπειρο ξεχωριστά …¨

    Η ¨επίθεση στους δίδυμους πύργους¨ μπορεί να κριθεί μόνο πολιτικά , σύμφωνα όμως με τις πάγιες αρχές της ¨εγκληματολογίας¨. Η οποία ψάχνοντας τους ¨φυσικούς και ηθικούς αυτουργούς¨ ξεκινά από την έρευνα και εκτίμηση για ποιος μπορεί να ωφεληθεί από μια συγκεκριμένη εγκληματική ενέργεια.

    Θυμάμαι την απευθείας αναμετάδοση και σχολιασμό από κάποιο ελληνικό κανάλι την ημέρα εκείνη της 11/9/ 2001 , όταν όλος ο κόσμος παρακολουθούσε τις εικόνες μουδιασμένος και με ναυτία , είχε βγει τηλεφωνικά στην εκπομπή ( νωρίς το απόγευμα ακόμα ) ο τότε διευθυντής της Ελευθεροτυπίας Σεραφείμ Φυντανίδης ( δεν το αναφέρω για να μνημονεύσω το πρόσωπο , αλλά την σημασία μιας διαπίστωσης-πρόβλεψης )και είχε πει πως :

    ¨...ένα πράγμα είναι σίγουρο , από ¨σήμερα ο κόσμος θα είναι διαφορετικός… , τίποτα δεν θα είναι όπως το γνωρίζαμε , θα αλλάξει τελείως η διεθνής πολιτική σκακιέρα... ¨

    Εκείνη την στιγμή κοντοστάθηκα ( ανάμεσα ¨στα τρομακτικά και εφιαλτικά σχόλια και το ζουμάρισμα στο αεροπλάνο που πλησίαζε για να ¨διασχίσει τους πύργους¨ ) και σκέφτηκα το νόημα αυτής της δήλωσης – πρόβλεψης , με κατέλαβε ένα συναίσθημα φόβου για το μέλλον μας , το οποίο δυστυχώς επιβεβαιώθηκε .

    Η Οργουελική Νέα Τάξη Πραγμάτων που ξεκίνησε με την ¨Γερμανική Ενοποίηση¨, συνεχίσθηκε με τον 1ο πόλεμο του κόλπου , πέρασε από το ¨Μάαστριχ¨ , την ένταξη χωρών της Ανατολικής Ευρώπης στην Ε.Ε. ( χωρίς να πληρούν τα περίφημα ¨οικονομικά κριτήρια¨, αλλά τους Γεωστρατηγικούς στόχους της Γερμανίας , άμεσως υπηρέτης των οποίων την εποχή εκείνη ήταν ο ¨πολύς¨Θ. Πάγκαλος , την διάλυση-βομβαρδισμό της Σερβίας ( με την ίδια ¨life” αναμετάδοση από τα διάφορα C.N.N για ¨εμπέδωση¨ στους υπηκόους της Νέας Τάξης¨), με σκοπό την βίαιη ένταξη της στα ¨Ευρωπαϊκά οράματα της Γερμανίας , τον πόλεμο του Αφγανιστάν και τον 2ο ¨ανθρωπιστικό – δημοκρατικό πόλεμο του Ιράκ ¨, τα ¨Σχέδια Συνταγματικής κατοχύρωσης¨( με το¨Σύνταγμα¨ Ε.Ε. )του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής , του ¨απαράβατου της ιδιοκτησίας¨ και της ¨ιδιωτικής επιχειρηματικότητας –με παράλληλη κατάργηση της δημόσιας και συλλογικής ιδιοκτησίας ¨(την λεγόμενη ¨Απελευθέρωση¨ της -Άνισης- Ιμπεριαλιστικής Παγκόσμιας Αγοράς ), η κατάργηση της βασικής αρχής του ¨απορρήτου¨ στην ανθρώπινη σκέψη και ενδοεπικοινωνία ( που ίσχυε ,Συνταγματικά , μέχρι το αίσιο έτος του 1990 σαν ¨απόρρητο της αλληλογραφίας¨ ) , η καθιέρωση της αρχής ¨ότι καταρχήν ο κάθε πολίτης είναι ύποπτος¨ και θα πρέπει να δέχεται την παρακολούθηση από κάμερες , δορυφόρους και το διαδίκτυο ¨ και πρέπει να αποδεικνύει –πρώτα ο ίδιος- και όχι η κατηγορούσα αρχή , την ¨αθωότητα του ¨ , η διάδοση και δημιουργία του συναισθήματος ότι ο καθένας είναι ένας ¨εν- δυνάμει ένοχος¨ , ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΣ με και μετά την ¨επίθεση στους δίδυμους πύργους¨ .

    Συνεπώς είναι ¨αδιάφορο¨ το ποίοι ήταν οι φυσικοί και ηθικοί αυτουργοί της συγκεκριμένης ενέργειας , το πραγματικό αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του.

    Με την ¨παράπλευρη απώλεια¨ τεσσάρων χιλιάδων ανθρώπων ( θυμάτων ) τέθηκε σε ΟΜΗΡΙΑ όλη η ανθρωπότητα.


    ΤΑΚΗΣ ΜΠΙΝΗΣ-ΤΟ ΔΙΧΤΥ.wmv

    http://www.youtube.com/watch?v=FkK_nW4Xc0Q&feature=related

    Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή,
    μην περιμένεις να σε βρει το μεσονύχτι.
    Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ πρωί
    γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ.

    Αν κάποτε στα βρόχια του πιαστείς,
    κανείς δεν θα μπορέσει να σε βγάλει,
    μονάχος βρες την άκρη της κλωστής
    κι αν είσαι τυχερός ξεκινά πάλι.

    • Kasut avatar
      Kasut @ ΝΤΑΝΤΟΝ 19/10/2010 15:19:44

      Νομοτελειες στην ιστορια δεν υπαρχουν.

  25. tsilivithras avatar
    tsilivithras 19/10/2010 10:42:01

    NTANTON

    "ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ

    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ με όπλο την διαλεκτική σκέψη και το κριτικό πνεύμα με την ¨ανάλυση της συγκεκριμένης πραγματικότητας , σε κάθε εναλλασσόμενη χρονική στιγμή και περίοδο για κάθε χώρα , τόπο , περιφέρεια και ήπειρο ξεχωριστά …¨ "

    Eδώ με βρίσκεις σύμφωνο.
    Κριτική σκέψη και διαλεκτική διασπορά της πληροφορίας.

    Ωραία περίληψη έκανες.

  26. S.T. avatar
    S.T. 19/10/2010 16:08:41

    Ένα πολύ ενδιαφέρον αμερικάνικο ντοκυμαντέρ για την 11η Σεπτεμβρίου. Τα σχόλια δικά σας:

    http://www.youtube.com/watch?v=cmmTtb7X9j8

  27. bgtrotel avatar
    bgtrotel 19/10/2010 19:57:46

    Λες λοιπόν να επαληθευθούν τα σενάρια της εσωτερικής κατάρευσης. Δεν θέλω να το δω ούτε σε σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Επειδή πάλι κανείς δεν ξέρει, ας μας βοηθήσει ο Θεός.

  28. Seremoth avatar
    Seremoth 21/10/2010 19:39:40

    Τα "νεα" στοιχεια ειναι 1.5 χρονων βασικα. http://www.youtube.com/watch?v=56KFHIq6KZM&feature=related

    Και thermite στα συντριμια ειχαν βρει και αλλοι 4+ χρονια πριν. http://www.youtube.com/watch?v=BE_tuWKsBko&feature=related 1.40 min, http://www.youtube.com/watch?v=FWn8QNQWSsY.