#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2008 17:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα πρόσκληση Πούτιν στον Καραμανλή !

Πάει, ξέφυγε τελείως το πράγμα. Νέα πρόσκληση απηύθυνε ο Βλαντιμίρ Πούτιν στον Κώστα Καραμανλή να επισκεφθεί επισήμως την Μόσχα και να συναντηθεί μαζί του, είπε η ΝΕΤ. Πριν καλά καλά τελειώσει η Σύνοδος του ΝΑΤΟ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 04/04/2008 18:50:58

    σε λίγο θα ακούσουμε οτι κουτσοπίνουν οι Ρώσοι με το Καραμανλή για να φτιαξουν το νεο συμφωνο της Βαρσοβίας

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 04/04/2008 19:02:21

    Μας δουλεύεις ρε Φακτορ? Προχτές δεν ήταν στη μόσχα? Κάθε ώρα εκεί θα πηγαίνει? Θα βρούμε το μπελά μας από τους Αμερικάνους. είπαμε να κάνουμε τη δουλειά μας αλλά να μην προκαλούμε.

  3. ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ 04/04/2008 19:03:48

    ΕΥΓΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ, ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ! Η ΖΩΗ ΘΕΛΕΙ ΤΟΛΜΗ!

  4. truly avatar
    truly 04/04/2008 19:27:58

    ΩΡΑΙΟΣ,ΣΩΣΤΟΣ

  5. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 04/04/2008 20:27:15

    Το ρωσικο χαρτι στην Εξωτερικη Πολιτικη της Ελλάδας ειναι χρησιμοτατο και μπορει να αποτελέσει πλεονεκτημα. Η επίθεση φιλίας της Ρωσίας ειναι αποτέλεσμα της θέσης και των διεθνων σχέσεων της χώρας. Οσο κραταει τη Ντορα μακρια από τους Ρωσους ολα καλά.
    απο την άλλη ομως δεν χρειαζεται ενθουσιασμος παιδια. Οι ρώσοι ειναι εξισου αδιστακτοι με τους αμερικάνους τους εγγλεζους ή τους γάλλους. Προκειται για παρτιδα με πολλους παικτες και χρειαζεται ψυχραιμια. Δεν χρειαζομαστε Ρωσικο κομμα (ουτε γαλλικο) διπλωματια που να βαζει το Ελληνικο συμφερον πρωτο χρειαζομαστε και να αξιοποιει τους διεθνεις συσχετισμούς και ανταγωνισμούς. Δεν εχουμε δουλεια στο αρμα κανενος.

  6. εξοδουχος avatar
    εξοδουχος 04/04/2008 20:49:55

    διαπίστωση-κεντρί:
    - "η παπαρήγα ΤΩΡΑ δικαιώνεται"!(;)

    ερώτημα-δηλητήριο:
    - απο τις νέες μπίζνες με ρωσία, θα έχουν ποσοστά στα ταμεία τους;

    ...ακούγεται οτι επι "εσσδ" είχαν...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2008 20:56:57

    Μοιάζετε όλοι σκεπτόμενοι άνθρωποι. Ενα από τα θεωρητικά υπόβαθρα της Νέας Τάξης είναι και «η σύγκρουση των πολιτισμών» του Huntington.

    Μπείτε στην μηχανή αναζήτησης (προτιμώ την λέξη g....e, έχει λιγότερα γράμματα) και αναζητήστε clash civilizations. Η Wikipedia έχει μιά περίληψη και στο πλάϊ ένα χάρτη. Εμείς και τα «ορθόδοξα αδέρφια μας» και για κάποιο άρρωστο λόγο και η Τουρκία είμαστε το ίδιο χρώμα (αν και το κείμενο την τοποθετεί σαν κατηγορία από μόνη της...). Οι αγγλοσάξωνες και η Δ. Ευρώπη άλλο χρώμα. Οι αραβοβορειαφρικάνοι άλλο κλπ. Δεν ξέρω πως το ερμηνεύετε εσείς αλλά εγώ βλέπω «β' κατηγορία». Πείτε με φιλοαμερικάνο, δοσίλογο, αδερφή, ό,τι θέλετε, αλλά προτιμώ την «α' κατηγορία.». Έστω και την επίφαση της α' κατηγορίας.

    Φυσικά και να κάνουμε την δουλειά μας, αλλά θα στενοχωρηθώ εάν επισημοποιηθώ «β'».

  8. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 04/04/2008 21:07:49

    Η συγκρουση των πολιτισμών οπως τη λές ειναι ενα κατασκευασμα που βασιζεται σε αντιληψεις της αμερικανικης θεοκρατικης ακρας δεξιας που (πρωτα ο Θεος) μας τελειωνει και επισημως με την ληξη της θητειας Μπους. Το προβλημα ειναι οτι οι αγγλοσαξωνς φαινεται πως ειναι σταθερα προσκολλημενοι στην αναλυση των δυο κοσμων και την αντιπαλοτητα με τη Ρωσια.
    δεν υπέρχει κανενας λόγος να διαρηξουμε τις σχεσεις μας με τους Αμερικανους , δεν συμφερει, αλλα οι καλες σχεσεις με τη ρωσια αφηνουν καποια περιθωρια ελιγμων που ειναι απαραιτητα και μπορει να αποδειχθουν πολυτιμα.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2008 22:23:01

    Πριν ξεφύγω από το θέμα, συμφωνώ και με την ισορροπία και με μην πάμε σε άκρα και να προστατεύουμε τα συμφέροντά μας κλπ.

    Έτερον θέμα, sxolio. Χωρίς να είμαι ειδικός με την θεοκρατική δεξιά, το βιβλίο αυτό δεν πολυέχει σχέση με κανένα δεξιό θεοκρατισμό ή με τον Μπους. Ούτε το θεωρώ απόλυτα σωστό στις παραδοχές ή στα συμπεράσματα. Μερικές παραδοχές ακούγονται λογικές, μερικά συμπεράσματα μοιάζουν να επαληθεύονται (κατά σύμπτωση ή από σχεδιασμό ή επειδή ήταν προφανή όταν γράφτηκε το βιβλίο).

    Αν το βιβλίο αυτό είναι«δημοφιλής διαμορφωτής απόψεων», όπως ο Κώδικας Ντα Βίντσι (ή ο ΔΟΛ!), μπορεί να βοηθήσει αυτούς που το διαβάζουν να ασπαστούν εύκολα ένα μοντέλλο.

    Υπήρχαν προπολεμικά βιβλία που σήμερα θα τα λέγαμε ρατσιστικά ή βλακωδη, που συσχέτιζαν την νοημοσύνη με το σχήμα του κεφαλιού. Μπούρδα; μάλλον. Να όμως που κάτι κεντροερωπαίοι και όχι μόνο τα έβαλαν στην φαρέτρα τους.

    Αν 700 εκατομύρια κόσμος θεωρεί ότι εμείς πάμε πακέττο με τους Βούλγαρους και τους ...Σκοπιανούς, σιγά σιγά, αν δεν έχουμε τον νού μας θα κολλήσει. Ή, ας πούμε αν βγει κάποια βαρύγδουπη θεωρία που να λέει «πες μου από ποιόν ψωνίζεις να σου πω ποιός με ποιόν είσαι».

    Τέλος, με φόβο να ζαλίσω τους υπόλοιπους, οι αγγλοσάξωνες δεν είναι κολλημένοι σε αντιπαλότητα με τους Ρώσους. Απεναντίας, εγώ πιστέυω τους έχουν ανάγκη, όπως ο Καραμανλής έχει ανάγκη τον ΓΑΠ. Οι αγγλοσάξονες τρώγονται και από ότι μοιάζει θα τρώγονται για καιρό με τους αραβοπακιστανούς, θα επιθυμούν να τα έχουν σχετικά με τους Ρώσους (έ λίγη αντιπαλότητα καλή είναι για να φτιάχνουμε καινούργια μοντέλλα) και την νύφη θα την πληρώνουν οι φουκαράδες μουσουλμάνοι στην περιφέρεια των Ρώσων που νομίζουν ότι θα αυτονομηθούν.

    Ακούω την γειτόνισα να βγαίνει στο παράθυρο...

  10. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 04/04/2008 22:49:25

    ποιός νιοάζεται πως μας βλέπουν οι ασχετοι αμερικάνοι,ο Μπούς και οι φιλικοί πρός αυτόν Ευρωπαίοι. Και αν είμαστε δευτερη κατηγορία στο αμπάρι δηλαδή μπορεί να βρούμε και καμμια καλλίτερη ψυχή να κουβεντιάσουμε για τα ντέρτια μας

  11. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 05/04/2008 00:32:44

    archaeopteryx, δεν είναι θέμα προσωπικής επιλογής, δικής σου, που θα ανήκουμε όλοι. Μιλάμε για τη "σύγκρουση πολιτισμών", έτσι; και για την άποψη του Χάντινγκτον.

    Η αναφορά στην Ελλάδα στο συγκεκριμένο βιβλίο είναι ισχνότατη και κυρίως μας χαρακτηρίζει "orthodox anomaly within the European Union" ή κάπως έτσι.

    Έτσι μας βλέπει γιατί έτσι είναι. Είμαστε η "καθ' ημάς Ανατολή". Σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/04/2008 01:33:32

    Τηλέμαχε, η προτίμησή μου για κατηγορίες α,β,γ αφορά μόνο τον εγωιστικό εαυτό μου.. Και είπα «προτιμώ», (όχι προτείνω, συνιστώ, ή τίποτα τέτοιο). Θεώρησα την ισχνότατη μνεία λίγο προσβλητική και λίγο ανησυχητική, όταν την είδα.

  13. Nick avatar
    Nick 05/04/2008 10:54:30

    Πάμε για ψώνια σύντροφε; Κανά Sukhoi και Tupolev να αγοράσεις έτσι; Α, έχουν και πολύ καλά αντιαεροπορικά τεράστιου βεληνεκούς (Antey-2500)

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2008 12:38:41

    Ακόμα τούτη την άνοιξη
    ραγιάδες ραγιάδες
    Μέχρι να'ρθει ο Μόσκοβος
    να φέρει το σεφέρι
    ..........
    Ο ΚΑ-ΓΚΕ-ΜΠίτης είναι τελικά άπαιχτος.
    Τελικά ότι καλό έχει η Ρωσία,είναι αυτά που της έχουν απομείνει απο "πριν".

  15. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 05/04/2008 13:56:10

    Καλημέρα σας...

    Συμφωνώ με τον ανώνυμο 10:05. Και γι αυτό επισημαίνω ότι το ΥΠΕΞ του Γ'Ραϊχ είχε (και αυτό) εμάς και την γειτονιά μας στην β' κατηγορία (κάπου είχα αναρτήσει τους χάρτες, αν κανείς καίγεται θα τους βρώ την Δευτέρα...) Ας πούμε Ευρώπη α' κατηγορίας και Σλαβοευρώπη β' κατηγορίας. Κατα σύμπτωση και ο Χάντικτον μας έχει σε παρεμφερή χάρτη. Σε αυτό το έρημο το σταυροδρόμι θα προτιμούσα ή να έχω ξεκάθαρη και δυνατή ταμπέλα "σταυροδρόμι" ή να είμαι στην α' κατηγορία.

    Ούτε ελπίζω, ούτε φοβάμαι τους Μόσκοβους ή τους Αμερικάνους. Τους Γερμανούς (και τους στενούς τους Γαλλο-Βελγους) ψιλοφοβάμαι. Αυτοί μας έχουν εξαγοράσει και όταν δείτε καμμία συνεργασία με Eurobank, Alpha, Πειραιώς ή Εθνική, όσοι από μας δεν μιλάμε ντόϊτς, καλύτερα να μάθουμε. Δεν βλέπω αγγλοαμερικανους ή ρώσους σε τραπεζικές κουβέντες...(άλλο το αϊ λαβ γιου μις και άλλο το άχτουνγκ μπίτε)

    Θυματαί κανείς τον «Κύριό μου Αλκιβιάδη»; Τι προτιμάτε να σας τρωνε από τα πόδια σιγά σιγά ή από το κεφάλι μιά κι έξω;

  16. AnonymOs avatar
    AnonymOs 05/04/2008 18:17:12

    ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ!

  17. Swell avatar
    Swell 07/04/2008 10:16:32

    Οι Ρώσοι τρώνε γουρουνόπουλα;