#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα πρόκληση της Frankfurter Allgemeine



Αν δεν είναι προβοκάτσια είναι η απόλυτη ξεφτίλα. Δείχνει που έχουμε φτάσει, αλλά και πόσο επικίνδυνα για τα εθνικά μας θέματα μπορούν να γίνουν τα πράγματα στο μέλλον. Η γερμανική φυλλάδα Frankfurter Allgemeine αποφάσισε στο χθεσινό της πρωτοσέλιδο να μας γυρίζει 200 χρόνια πίσω, όταν είμαστε υπό τουρκική κατοχή.

Το σκίτσο που δημοσίευσε στην πρώτη της σελίδα προκαλεί αν μη τι άλλο ανατριχίλα, αλλά και προβληματισμό για το τι μπορεί να σημαίνει λίγες ημέρες πριν έλθει στην Αθήνα ο Πορθητής Ερντογάν.

Το σκίτσο έχει την Ακρόπολη με τουρκική σημαία και δύο τουρίστες Γερμανούς να λένε ότι είναι χαρούμενοι που η Ελλάδα κυριεύτηκε από την Τουρκία και έτσι θα σωθούν τα χρήματά τους. Και δίπλα στο ιερό μνημείο ένα κιόσκι να πουλάει γύρο.

Πέρα από την πλάκα, τα πράγματα έχουν και μεγάλη δόση σοβαρότητας.

Η Γερμανία είναι ως γνωστό η χώρα με τους περισσότερους Τούρκους μετανάστες, είναι σχεδόν τουρκοκρατούμενη. Επίσης, οι Γερμανοί διάκεινται παραδοσιακά φιλικά προς την Άγκυρα, άλλωστε οι ψήφοι των Τούρκων μεταναστών μετράνε πολύ.

Επομένως εξηγείται γιατί η συγκεκριμένη φυλλάδα να μας ξεφτιλίζει με τέτοιο τρόπο.

Από την άλλη, θα έλεγε κανείς ότι κρύβεται κι ένας διακαής πόθος των Γερμανών να σβηστούμε από το χάρτη ή να υπάρχουμε μόνο για διακοπές.

Ωστόσο, όταν πρόκειται για εθνικά θέματα θα έπρεπε ακόμη και ανόητοι δημοσιογράφοι να είναι πιο σοβαροί. Διότι τι θα έλεγε η Μέρκελ αν αύριο γέμιζε η Αθήνα με φωτογραφίες της πύλης του Βρεδεμβούργου ή άλλων μνημείων της Γερμανίας με τη σβάστικα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. klausevitz avatar
    klausevitz 30/04/2010 07:41:39

    Η"σοβαρή" Francfurter, έκφραση του γερμανικού πολιτικο-οικονομικού
    κατεστημένου και των διακαών-πλήν ανέφικτων-πόθων του, παραμένει
    η "καθωσπρέπει" ανάποδη εικόνα της λαικής Bild. Παρακάμψτε τους,
    είναι η λύσσα των υπερσυντηρητικών κύκλων!
    Στη Γερμανία ακούστηκανκι'άλλες φωνές, με προεξάρχουσα αυτήν του
    LINKE και των αριστερών σοσιαλδημοκρατών...έχουμε και φίλους στην
    εκ παραδόσεως φιλο-οθωνική χώρα!

  2. xaroylhs avatar
    xaroylhs 30/04/2010 08:02:11

    ...εγώ θα μπορούσα να το ερμηνευσω διαφορετικά , κάτι σαν ειρωνεία στην γερμανική κυβέρνηση που δεν την ενδιαφέρει τίποτε άλλο από το πως θα διασφαλίσει τα χρήματα της , αυτά που έχουν σαν Ελληνικά ομόλογα οι Γερμανικές τράπεζες στα χαρτοφυλάκιά τους.
    Δεν την ενδιαφέρει ουτε ο πολιτισμός ενός λαού ,προτιμά στην ακρόπολη ντονερ και μεσοφέγκαρο παρά να ρισκάρει τα ..πρώην Μάρκα της .
    Εγώ έτσι θέλω να το δώ ,χωρίς βέβαια να συμφωνώ με το ακραίο Γερμανικό kits και την χυδαιότητα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ xaroylhs 30/04/2010 12:54:28

      συμφωνώ μαζί σου

  3. zonitis avatar
    zonitis 30/04/2010 08:23:14

    Καλημερα σε ολους. Συμφωνω με τον xaroylhs. Νομιζω οτι ειναι μπηχτη στην γερμανικη κυβερνηση. Επισης θα ηθελα να πω πως στο σκιτσο δεν λεει οτι ειναι χαρουμενοι οι 2 γερμανοι τουριστες που η Ελλάδα κυριεύτηκε από την Τουρκία, αλλα που σωθηκε. Πραγμα που ισχυροποιει την αποψη οτι ειναι κριτικη απεναντι στην Μερκελ και την κυβερνηση της. Βεβαιως ομως απαραδεκτος ο τροπος παρουσιασης της κριτικης

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ zonitis 30/04/2010 09:17:41

      Δυστυχώς φίλτατε, παρακολουθώντας αντιεξουσιαστικά γερμανικά μπλοκγς (αρκετά από τα οποία είναι πολύ σοβαρά) διαπιστώνω το ίδιο χάλι στα σχόλια. Πέρα από την πολιτική σκοπιμότητα υπάρχει η στάνταρ γερμανική νευρασθένεια της υποτιθέμενης υπεροχής. Φυσικά αυτή καλλιεργείται έντονα από την πολιτική αγυρτία. Τελευταία με πολύ έντονο τρόπο ενάντια στους Έλληνες.
      Γιατί επιλέχθηκε η Ελλάδα ως αδύνατος κρίκος της κρίσης; Γιατί χύνεται παντού καντάρια το ανθελληνικό δηλητήριο; Μήπως ΤΡΕΜΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ; Μήπως η μαζική οργανωμένη απαξίωση υποδηλώνει αδυναμία;
      Οι Γερμανοί υπήρξαν ένας παραδοσιακά φιλελληνικός λαός. Ο Εθνικοσοσιαλισμός έβαλε ταφόπετρα επάνω στα φιλελληνικά αισθήματα των γερμανών, που αποτελείωσε η λεγόμενη πολιτική της "επαναδιαπαιδαγώγησης" (Umerziehung) που επέβαλαν οι ΗΠΑ μετά τον πόλεμο. Φτιάχνοντας κέντρα αρκουδανθρώπων, όπως το "Ελεύθερο" πανεπιστήμιο στο Βερολίνο, επιδόθηκαν και σε εντατικό ακαδημαϊκό ανθελληνισμό.
      Η νέα γενιά των Γερμανών επισκέφθηκε όμως την Ελλάδα μετά τον πόλεμο στα πλαίσια της τουριστικής κίνησης. Μας γνώρισε ξανά και μας αγάπησε ξανά. Γι αυτό και η προπαγάνδα προσπαθεί να μας υποβιβάσει στο ούζο, στο τζατζίκι και στο σουβλάκι. Επικουρούμενη από την παρουσία του ελλαδικού κράτους στην Γερμανία. Παραβλέπουν ότι μόνο λαοί που αγωνίζονται, μόνο λαοί μεγαλόψυχοι, που εμφορούνται από τον ψυχισμό της συγχώρεσης, μπορούν να γλεντάνε. Και αυτό επιζητούν οι Γερμανοί, όταν πηγαίνουν στις Ελληνικές κοινότητες να μάθουν Ελληνικούς χορούς, όταν εκστασιάζονται με την Ελληνική μουσική, όταν αισθάνονται άνθρωποι μέσα στο Ελληνικό γλέντι. Διότι οι αλυσίδες που φτιάχνουν στις μπυραρίες, βαρώντας τα τραπέζια και σηκώνοντας τα ποτήρια της μπύρας σε μουσική μιλιταριστικού μαρς αποτελούν μαζοκουλτούρα και κτηνωδία.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/04/2010 08:33:30

    Η μοίρα των Γερμανών είναι να ταπεινώνονται απο λαούς τους οποίους θεωρούν κατώτερους.
    Ας σκεφτούν ότι μέχρι σήμερα, κολητά στη πύλή του Βραδεμβούργου, είναι χτισμένη η Σοβιετική! πρεσβεία, με τα τεράστια σφυροδρέπανα στη πρόσοψη για να τους θυμίζουν.....
    Πέραν όμως απο αυτά, όλοι οι Γερμανοί δεν είναι ίδιοι, όπως και όλοι οι Ελληνες δεν είναι Γιωργάκηδες και Καρατζαφέρηδες.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ εναςάσχετος 30/04/2010 08:36:28

      .....και Μητσοτάκηδες!

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ εναςάσχετος 30/04/2010 08:46:33

        Μ'ένα "Μητσοτάκης" ξεχνιέμαι !

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ εναςάσχετος 30/04/2010 08:50:36

        ...και Σημίτηδες

      • stel avatar
        stel @ εναςάσχετος 30/04/2010 17:19:46

        και με Καραμανλήδες!

  5. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 30/04/2010 08:56:42

    Την επόμενη φορά θα μπορέσουν να ανατρέψουν το σχέδιο ενός Μόργκεντάου να τους μετατρέψουν σε αγροτική χώρα και ενός Πάττον να τους ευνουχίσουν;
    Οι απόγονοι των σιδηρόφρακτων του Χίτλερ, δεν μπορούν να καταπιούν ότι οι Κρητικοί κάρφωναν σωρηδόν τους αλεξιπτωτιστές σαν τα σκουλήκια με τις διχάλες στο χώμα. Ή ότι η μικρή Ελλάδα απασχόλησε τέσσερις μεραρχίες της Βέρμαχτ, αδυνατίζοντας ευαίσθητα το ανατολικό μέτωπο. Ή ότι ο Τσόρτσιλ αναγκάστηκε να παραδεχτεί ότι "Μέχρι χθες λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμάνε σαν ήρωες, στο εξής θα λέμε ότι οι ήρωες πολεμάνε σαν Έλληνες". Αυτά είναι ιστορικά γεγονότα που δεν σβήνουν. Και ένας κομπλεξικός λαός, που θεωρούσε τιμή του να σκοτώνεται για τον Αυτοκράτορα, όταν αυτός νοίκιαζε τον στρατό του στους Άγγλους για να πολεμήσουν εναντίον της Αμερικανικής ανεξαρτησίας, αισθάνεται έντονα την υστέρησή του απέναντι στους άλλους λαούς.
    Δεν υπάρχει πιο φτωχός λαός από τους Γερμανούς. Στην γερμανική πρωτεύουσα ένα στα πέντε παιδιά υποσιτίζεται, οι δάσκαλοι έχουν ξεσηκωθεί, διότι πολλά παιδιά από την ασιτία δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το μάθημα. Το 65% του πληθυσμού του Βερολίνου ζει από κρατικές παροχές. Οι περισσότεροι με 311 Ευρώ τον μήνα, ως παροπλισμένη στρατιά ανέργων του αποβιομηχανοποιημένου πρώην "οικονομικού θαύματος". Αντί να πάρουν ψωμί για τα παιδιά τους, μετατρέπουν τα επιδόματα σε αλκοόλ, γιατί είναι λαός λούμπεν.
    Δουλεύω δίπλα σε ένα παράθυρο, επειδή εδώ δεν έχει πολύ φως. Απέναντι υπάρχει ένας φανοστάτης με σκουπιδοντενεκέ. Καθημερινά βλέπω πολλούς γερμανούς να ψάχνουν εκεί μέσα. Μέχρι σήμερα δεν είδα ούτε ένα ξένο να ψάξει. Τι ψάχνουν να βρουν; Την ανύπαρκτη αξιοπρέπειά τους;
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κάποιος στο μετρό, χωρίς να παρουσιαστεί ζητιάνος. Το ίδιο το γερμανικό κράτος εκδίδει εφημερίδα των αστέγων, για να την πουλάνε αυτοί ζητιανεύοντας, αντί να τους παραχωρήσει μια στοιχειώδη στέγη σε άσυλα.
    Εκατοντάδες άνθρωποι ζουν περισυλλέγοντας άδεια μπουκάλια, τα οποία επιστρέφουν στις αγορές προς 8 λεπτά το κομμάτι. Για να βγάλει κάποιος 4 Ευρώ πρέπει να μαζέψει 50 μπουκάλια.
    Καθημερινά φτάνουν τα φέρετρα των γερμανών από το Αφγανιστάν. Η μέρκελ επανακαθιέρωσε μετά από 53 χρόνια το παράσημο του σιδηρού σταυρού, που καταργήθηκε μετά τον Χίτλερ και τον απονείμει στους μπιστολάδες της στο Αφγανιστάν, οι οποίοι πάνε εκεί λόγω του διπλού μισθού και της ανεργίας και όχι για να δοξάσουν την γερμανία.
    Ο κόσμος δεν έχει χρήματα να πιεί ένα καφέ. Πάει και την αράζει πάνω σε κάτι γιοφύρια, αγοράζοντας την μπύρα μισό Ευρώ από τον μπακάλη.
    Φυσικά όλοι αυτοί είναι "ανώτεροι". Μόνο και μόνο επειδή είναι γερμανοί. Με την κουλτούρα του αλκοόλ, του τζόιντ, της τηλεόρασης, του γυαλιστερού ντενεκέ πάνω σε ρόδες στους αποστειρωμένους δρόμους των πόλεων, που θυμίζουν χειρουργείο.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Μποτίλια στο Πέλαγος 30/04/2010 12:45:21

      μποτιλια να μεταφρασεις στα γερμανικα το κοματι του στρέιντζ και να το στείλουμε στις γερμανικες φυλλαδες και αλλού. Τα πηρα με τους παλιομεθυστακες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μποτίλια στο Πέλαγος 30/04/2010 13:01:16

      τότε λοιπόν, αγαπητέ μποτίλια (και σε πιστεύω γιατί έχω πάει κι εγώ μερικές φορές, για λίγο) είναι για λύπηση... αν, ζώντας σε μια χώρα οικονομικό κολοσσό, δεν έχουν τα κότσια να διεκδικήσουν τα ελάχιστα για τον εαυτό τους. Μήπως να τους μιλήσουμε με άλλη γλώσσα?

  6. Dimi avatar
    Dimi 30/04/2010 09:05:24

    Εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!!!!!!!!!!
    να υπερασπισθεί τα Ελληνικά Δίκαια, εχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ!!!!!

    Δεν αρκεί απλά να σχολιάζουμε το Γερμανικό Ονειδος. Οι Ελληνίδες και Ελληνες έχουμε χρέος νά κάνουμε ΣΗΜΕΡΑ, ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ, αίτηση ασφαλιστικών μέτρων κατά των κατάπτυστων "FOCUS" και "Frankfurter Allgemeine" και με επιφύλαξη κάθε νομίμου Δικαιώματός μας.

    Θερμή Παράκληση: Θα μπορούσε ο κύριος Φαήλος Κρανιδιώτης ν'αναλάβει τη Συλλογική προσπάθεια αποκατάστασης της Ελληνικής Τιμής και Αξιοπρέπειας μας?

    Οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις μας είναι διαθέσιμες, για περαιτέρω πληροφορίες.

    Enough is Enough!

    Με Κάθε Έκφραση Εκτίμησης.

  7. Σαος avatar
    Σαος 30/04/2010 09:19:36

    Once a nazi, always a nazi...

  8. ataktos avatar
    ataktos 30/04/2010 09:23:36

    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2010/04/blog-post_29.html

  9. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 30/04/2010 10:04:41

    Εικόνα απο το μέλλον,αυτοεκπληρούμενη προφητεία,αισχρό κιτς, ή μήπως κάτι άλλο κρύβεται πίσω απο τη φώτο;Πότε είπαμε έρχεται ο Ερντογάν στην Αθήνα;Αρε Τζέφρρυ τελικά έκανες το χατήρι της μάμυ τους γονάτισες τους ''βρωμοέλληνες''......

    • t avatar
      t @ Μαύρος Ιάκωβος 30/04/2010 10:12:21

      Στην Αθήνα 14 και 15 Μαΐου, o Τούρκος πρωθυπουργός Ταγιπ Ερντογάν συνοδεία 10 υπουργών και περίπου 70 εκπροσώπων της επιχειρηματικής ελίτ της χώρας, με αιχμή την οικονομία και το εμπόριο.

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/04/2010 10:08:25

    Γερμανικό χιούμορ... Κομψό και πνευματώδες, σαν ιπποπόταμος που χορεύει μπαλέτο.

  11. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 30/04/2010 10:24:57

    Το κείμενο δε λέει ότι οι Τούρκοι "κατέλαβαν" την Ελλάδα.
    Λέει ότι "έσωσαν" την Ελλάδα.
    Συνδυάστε το τώρα με την επίσκεψη Ερντογάν στις 14/15 Μαϊου και θα καταλάβετε.
    Ακόμα και ο ΓΑΠ δε θα ήταν τόσο ηλίθιος, να καλέσει τον αντίπαλο προς διαπραγμάτευση τη στιγμή της μεγαλύτερης αδυναμίας μας.
    Προφανώς υπάρχει σχεδιασμός να ανακοινωθεί συνεκμετάλλευση του Αιγαίου και μεγάλες τουρκικές "επενδύσεις" στην Ελλάδα (π.χ. εξαγορά τραπεζών ή κρατικών επιχειρήσεων έναντι πινακίου φακής") και να μας το πουλήσουν ως "χείρα βοηθείας".
    Η Frankfurter Allgemeine δεν είναι τυχαία εφημερίδα, ούτε γράφει τυχαία πράγματα. Εκφράζει το σκληρό πυρήνα του γερμανικού τραπεζικού κατεστημένου (που εδρεύει στη Φρανκφούρτη) και έχει πάντα καλή πληροφόρηση.
    Δεν είναι τυχαίο το σκίτσο.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Οδυσσέας 30/04/2010 10:38:04

      Ενας φιλος μου εγραψε καπου "οι Ελληνες εχουν μπεσα. Αν δεν εχουμε λεφτα να τους τα δωσουμε πισω, θα δωσουμε πετρελαια"

  12. δημητρης avatar
    δημητρης 30/04/2010 10:33:14

    Πραγματι το Ελευθερο Πανεπιστημιο του Βερολινου (Freies Universitaet Berlin - FU)ειναι μια αμερικανικη σφηκοφωλια στην οποια γαλουχουνται οι φοιτητες μα φιλοαμερικανικα και εχρικα προς την Ελλαδα αισθηματα. Ακομη και οι Ελληνες που σπουδαζουν εκει αποκτουν τετοια νοοτροποια με την εννοια οτι στην πατριδα τους πρεπει να επικρατει η Ελευθερια του αμερικανικου - θα ελεγα ιμπεριαλιστικου- τυπου.Σε οτι αφορα ρου Γερμανους αυτοι με τον καιρο αλλοτριωνονται γινομενοι ολο και περισσοτερο υποχειρια του αμερικανικου τροπου ζωης, πλην των ηληκιωμενων που παραμενoυν ακραδαντα Εθνικιστες (Νατιοnalisten=(Nazi).
    Ενα ειδος FU στην Ελλαδα ειναι και το ΓΙΟΡΓΟ.

  13. Lalakis avatar
    Lalakis 30/04/2010 10:50:52

    Καποιος επιτελους πρέπει να τους τα χώσει γερα τους γερμαναράδες. Τους μπεκρουλιακες. Ο Πάγκαλος τι κάνει; Κοιμάται;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Lalakis 30/04/2010 10:55:09

      Μάλλον δεν χρειάζεται πιά ο οινοποιός και τσιπουρο-καταναλωτής. Οι Γερμανοί τα χώνουν τώρα μεταξύ τους. O συντηρητικός (!) Spiegel αποκαλεί εθνικιστές, αντιευρωπαίους και πολιτικά ανεπαρκείς την ηγετική ομάδα της Μέρκελ και του FDP.

  14. nikos kriti avatar
    nikos kriti 30/04/2010 11:00:24

    ...συφωνώ εν μέρει με τον haroulis και διαφονώ λίγο με τον factor .Οχι σβάστικα στην πύλη του βραδεμβούργου, αλλά την κα Μέρκελ σε νεαρή ηλικία ,σε μιά παραλία του Αιγαίου και να ονειρεύετραι προφυλακτικά γεμάτα με ..σπ....
    και να μονολογεί τι έχασε στο ανατολικό Βερολίνο την δεκαετία του 70-80.
    Τζίμης Πανούσης : Γερμανίδες τουρίστριες διψασμένες για ...ερμα!!!( όχι :έρμα=σαβούρα ) για να μην παρεξηγιόμαστε κιόλας.

  15. fitsulas avatar
    fitsulas 30/04/2010 11:03:11

    Δεν έχετε χορτάσει τους ψευτοτσαμπουκάδες του Πάγκαλου;;; Τα κουτσαβάκια είναι που "τα χώνουν". Οι μάγκες στέλνουν το νικέλιο και τον βωξίτη στην Κίνα και οι Φρήτσιδες γίνονται αρνάκια...

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 30/04/2010 11:06:53

    Η γελοιογραφία είναι επίσης αυτο-σαρκαστική αλλά και με τοπικιστικό πνεύμα. Οι Γερμανικές πόλεις, ιδιαίτερα το Βερολίνο, είναι γεμάτες Τούρκους. Η FAZ είναι από τη Φραγκφούρτη, εκέι έχουν πολλές τράπεζες, golden boys, φίλους του Βέστερβέλε κτλ, αλλά οι Τουρκοι δεν είναι τόσο πολλοί, και οι Φραγκφουρτιανοί κάπως καμαρώνουν.
    Κυρίως όμως (αυτο)ειρωνεύεται για τον "εξηνταβελόνη", "λαικό" Γερμανό, που διαβάζει συνήθως την "Αυριανο"- Bild, βρίζει συνεχώς τους Τούρκους αλλά ψωνίζει πάντοτε στα Τούρκικα φθηνά μαγαζιά που είναι παντού.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 11:29:36

      Ο γύρος - Doner του Αλή! Για όσους ξέρουν τη Γερμανία, είναι μια πολύ γνώριμη εικόνα από τους δρόμους των Γερμανικών πόλεων, ακόμη και τους πολύ Ηigh! Αυτοσαρκαστικό, όλα τα λεφτά!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 14:51:58

      Χμμ.
      θέλεις να πείς οτι ειρωνεύεται η εφημερίδα τους Γερμανούς στο ότι με τα λεφτά τους έχουν αναδείξει σε Κράτος εν κράτη τους Τούρκους μέσα στη Γερμανία υπαινισσόμενη οτι υπήρξε πίεση της Τουρκικής πλευράς προς τη Γερμανική κυβέρνηση στη διευθέτηση του δανεισμού της Ελλάδας?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 15:28:44

      Να πούμε δηλαδή οτι έβαλε η Τουρκία του χέρι της για το πως εξελίχτηκε η κατάσταση για το δάνειο με τη Γερμανία και τις παραχωρήσεις εδαφών σαν ενέχυρο?
      Ο ΓΑΠ μας έβαζε εναντίων των Γερμανών για να μην υποψιαστούμε τους Τούρκους? Αυτό θα βοηθούσε και ως απόδειξη στη Γερμανική κοινή γνώμη οτι δεν αξίζουμε βοήθεια των Γερμανών παρά με σκληρούς όρους μερικοί εκ τω οποίων και η παραχώρηση εδαφών μας σε περίπτωση μη αποπληρωμής?

      Είναι έτσι ολα αυτα? Αν ναι ΠΟΙΟΣ ΕΣΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΑΣΚΟ ΚΙ Ο ΓΑΠ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ που μου παριστάνει οτι δεν κυβερνά αυτός αλλά μου συναντιέται σε λίγες μέρες με τον Τουρκαλά να πει τι?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 15:31:00

      Μόνος μου τα λέω μόνος μου τα ακούω.
      Η Γκαζοζέν νεοελληνική αντιπολίτευση που καίει μαζούτ...
      Άντε βάλτε πρώτη να φύγουμε..

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ otiprepei 30/04/2010 17:25:47

        Η Γερμανική κυβέρνηση τα έκανε θάλασσα, προσπαθώντας να χειρισθεί "επικοινωνιακά" το θέμα (λόγω σημαντικών εκλογών). Στηρίχθηκε στη μερίδα της κοινής γνώμης που σκέφτεται όπως το ζεύγος της εικόνος. Την πάτησε, όπως συμβαίνει πάντα με τους αδέξιους λαικιστές. Η εφημερίδα είναι της "σοβαρής δεξιάς", υποστηρίζει την κυβέρνηση, αλλά...

  17. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 30/04/2010 11:46:15

    Άντρας: «-Είμαι τόσο χαρούμενος, Γερτρούδη, που οι Τούρκοι σώσανε την Ελλάδα και μπορούμε να κρατήσουμε τα χρήματα μας."


    Λεζάντα: «Τα καλά νέα: Ελληνική πτώχευση απετράπη.»

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 30/04/2010 13:44:30

    Δημητρη, ο και αυτοαποκαλουμενος "Μισελλην" Νικος Δημου εκει σπουδασε;

    Η σφηκοφωλια βεβαια εχει μεταφερθει και στα Ελληνικα πανεπιστημια, οπως καλα γνωριζετε, με λωβοτομους ταλιμπαν των ιδεων με την προσωνυμια του ιστορικου.

  19. otiprepei avatar
    otiprepei 30/04/2010 14:45:33

    Εύγε για το άρθρο ομάδα του Factorx.
    Πρέπει να αναλογιστούμε οτι το Τουρκικό λόμπυ στην Γερμανία ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ!
    Δεν θα μου έκανε έκπληξη αν μάθαινα οτι όλη αυτή η προπαγάνδα εναντίων μας στη Γερμανία αλλά ίσως και η πολιτική αντίδραση προήλθε απο τους ισχυρούς κύκλους της Τουρκικής και κατά συνέπεια και της Ισλαμικής κοινότητας της Γερμανίας.

    Αναρωτιέμαι γιατί και πως συνέπεσαν τα ταξίδια του Ερντογάν εδω, οι γύροι των Υπε Εξ. της Τουρκίας, οι φοβισμένες αναδιπλώσεις του ΓΑΠ πίσω απο τον 25ο παράλληλο, οι προβοκατόρικες διάπλους των Τούρκικων κορβετών που στην ουσία μας παρακαλούσαν για θερμό επεισόδιο, το οποίο θα ανάγκαζε την αλλαγή στη στάση του Ερντογάν και τη ευρωπαϊκή κατακραυγή προς τη Τουρκία αν το χειρίζονταν ανάλογα οι στρατιωτικοί της Τουρκίας? Αναπάντητα ερωτήματα κι εμείς μια ζωή στο σκοτάδι!
    θα μου πείς τέτοιους δημοσιοκάφρους/ρεπόρτερ βγάζει η Ελλάδα τέτοια ενημέρωση έχουμε..

    • lapsus avatar
      lapsus @ otiprepei 30/04/2010 14:53:28

      FactorX αγάπη μου οχι xFactor. Μεγάλη διαφορά

  20. Greco avatar
    Greco 30/04/2010 15:03:27

    παιδια οι γερμανοι--και οχι μονο αυτοι--αντιμετωπιζουν τους νεοελληνες(και οχι την κλασικη αρχαιοτητα που λατρευουν),οπως τους τουρκους.

    Την ιδια απεχθεια νιωθουν και για τους δυο
    Απλα οσον αφορα την υψηλη πολιτικη,καλοπιανουν τους τουρκους επειδη τους συμφερει,ενω για την ελλαδα χεστηκανε

    αλλα μηπως δεν τους εχουμε δωσει και εμεις το δικαιωμα αυτο?που απο "τουρκοφαγοι" και υπερεθνικιστες και "κανενας τουρκος στο μορια μηδε στο κοσμο ολο",και "κατω τα μπουζουκια,οι μπαγλαμαδες και οι τουρκοσποροι"και και και....

    φτασαμε να ακουμε περιπου την ιδια μουσικη--τσιφτετελια της δεκαρας...--,να τρωμε με μανια τα ιδια φαγητα(ντονερ,κεμπαπ...),να εχουμε την ιδια αμετροεπεια στη λαικη συμπεριφορα μας,την ιδια απλυσιά ουκ ολιγοι,εως και τουρκοφιλοι γιναν πολλοι απο εμας

    ακομα και στην πολιτικη,τις πιο ανοητες φιλοισλαμικες θεσεις τις παιρνει παραδοσιακα η ελλαδα,στηριζοντας ανοιχτα τους παλαιστινιους και καθε λογης ταλιμπαν
    (αυτο παραδοξως ξεκινησε απτη δεξια μετα τον πολεμο και κορυφωθηκε επι πασοκ)
    Ειδατε εσεις κανα κρατος σοβαρο να βγαινει και να παιρνει θεση ετσι ασυλλογιστα?

    λοιπον πως παμε και ζηταμε σεβασμο για τον νεοελληνα?εχει καμια σχεση στους τροπους και τα ηθη του ο νεοελληνας με τον αρχαιο?

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Greco 30/04/2010 17:23:41

      Ναιφίλε ο σημερινός Έλληνας έχει πολλά κοινά (θετικά και αρνητικά) με τον αρχαίο Έλληνα. Αυτός που έχει λιγότερά κοινά με τον αρχαίο Έλληνα είναι... ο αρχαίος Έλληνας όπως τον είχαν στο μυαλό τους οι Βαυαροί του Όθωνα (και της Μέρκελ, καθώς και πολλοί σαρχαιόπληκτοι υμπατριώτες μας σήμερα).

      Όλη αυτή η αποστειρωμένη, εξιδανικευμένη κλπ εικόνα που έχουμε για τους αρχαιότητα είναι μια θέαση του παρελθόντος μέσα από τον παραμορφωτικό φακό της Γερμανικής (τέως βησιγοτθικής, τευτωνικής κλπ) κοσμαντίληψης.

      • Greco avatar
        Greco @ ΚΜ 30/04/2010 17:32:56

        ισχυει εν μερει αυτο που λες,αλλα να μου επιτρεψεις να σου πω οτι ειναι ακομα μια αποψη που μας βολευευει και μας χαιδευει τα αυτια...

        τα αγαθα κοποις κτωνται

  21. man8os avatar
    man8os 30/04/2010 17:02:46

    Μου αρεσει η φωτογραφια του Βερολινου με το σφυροδρεπανο. Μηπως πρεπει και εμεις να βαλλουμε τετοιες φωτογραφιες στις εφημεριδες μας? Πολυ θα χαρουν και αυτοι,ειμαι σιγουρος.

  22. taas avatar
    taas 30/04/2010 22:38:14

    Vasika nomizw oti katalavainw apolyta to sygkekrimeno skitso. Epeidh zw sthn Germania edw kai 5 xronia kai douleuw sto Freie Uni Berlin, mporw na sas pw oti auth akrivws einai h nootropia mias megalhs mazas ths germanikhs koinwnias - kai pollwn kyriws morfwmenwn an8rwpwn.

    Tous endiaferei mono na mhn xasoun ta lefta tous kai kata ta alla den tous noiazei kai idiaitera poia lysh 8a do8ei sto zhthma. An h Tourkia katalamvane thn Ellada opws sto skitso den 8a yphrxe kanena provlhma kai isws htan ola kalytera.

    Genika yparxei sthn Germania h nootropia oti an kapoios den mporei na ante3ei, h an kapoios ekane la8h pou ton odhghsan se p.x. xreokopia, tote tou a3izei h moira tou kai den ofeiloun oi alloi na ton voh8hsoune.

    Apo thn allh den 3erw kai an h nootropia einai teleiws la8os. Den mporw na katalavw giati oi germanoi 8a prepei swnei kai nte na exoun filoellhnika ais8hmata. Dhladh exoun oi Ellhnes filogermanika?

    Auth h logikh tou oti oi alloi prepei na mas sympa8oune san lao den exei kai pollh vash. H Ellada den mporei na sthrizetai sthn kalh dia8esh twn ypoloipwn Eurwpaiwn forologoumenwn gia na kalozwoun oi polites ths.

    To ergasiako ka8estws sthn Germania einai poly pio sklhro apo thn Ellada kai oi Germanoi to syzhtane poly autes tis meres pou epikeitai h oikonomikh yposthri3h apo tous forous tous.

    Mpeite sthn 8esh tou daneisth prin sas piasei to patriwtiko sas...

  23. ΚΥΡΙΑΚΟΣ avatar
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ 01/05/2010 17:28:59

    ΑΔΕΛΦΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΦΟΥΚΡΑΣΤΕΊΤΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ.... ΚΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ..... ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΤΑΙ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ.... ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΘΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ.... ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑς ΜΙΛΟΥΝ.....

  24. Bataries Germanos avatar
    Bataries Germanos 04/05/2010 11:30:49

    Αυτό που δεν "πιάνει" ο αρθρογράφος του "antinews", είναι, ότι "τα πυρά" του γελοιογράφου στρέφονται κατά των Γερμανών, που ολιγώρησαν να βοηθήσουν την κατάσταση.
    Αυτό που σατιρίζεται εδώ είναι η άγνοια του μέσου Γερμανού τουρίστα και η αδιαφορία του μπροστά στο αν κάτι είναι Ελληνικό ή Τουρκικό, "αρκεί να έχει ήλιο". Το περίπτερο, που πουλάει döner δίπλα στον Παρθενώνα αυτό ακριβώς συμβολίζει.

    Να τονίσω επίσης, ότι η "Frankfurter Allgemeine" δεν είναι "φυλλάδα", αλλά μία συντηρητική εφημερίδα, στην οποία συχνά εμφανίζονται άρθρα κατά της ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ. "Φυλλάδα" θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την "Bild", όπου όντως δημοσιεύονται κακεντρεχή άρθρα εναντίον της Ελλάδας αυτόν τον καιρό.
    Μην τα απλοποιούμε λοιπόν όλα και ας μην προσβαλλόμαστε "Εθνικά" από κάθε γελοιογραφία, που δημοσιεύεται.
    Γιατί αλλίως αρχίζουμε να μοιάζουμε σε συμπεριφορά με τους Μουσουλμάνους, που, προσβαλλόμενοι από τις γελοιογραφίες, που δημοσιεύθηκαν στον Δανέζικο Τύπο με τον Μωάμεθ να εμφανίζεται ως τρομοκράτης, απειλούν πλέον να δολοφονήσουν το γελοιογράφο και την οικογένειά του.