18/02/2009 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα πρόκληση στο Φαρμακονήσι

Νέα πρόκληση πριν από λίγο της Τουρκίας, με μαχητικά αεροσκάφη να πετούν πάλι 1500 μέτρα πάνω από το Φαρμακονήσι. Προηγουμένως, δώδεκα τουρκικά αεροσκάφη (8 F-4 και 4 F-16) παραβίασαν τον ελληνικό εναέριο χώρο στις 11.22 μεταξύ Χίου και Σάμου. Αναγνωρίστηκαν και αναχαιτίστηκαν όλα από την ελληνική πολεμική αεροπορία.

Επισημαίνουμε ότι την ίδια ώρα ο γερουσιαστής του Ιλινόις Ρίτσαρντ Ντέρμπιν και ο υπουργός Οικονομικών της ίδιας πολιτείας, Αλέξης Γιαννούλιας συναντούσαν τον Πρωθυπουργό Κ. Καραμανλή (10 π.μ.), την υπουργό Εξωτερικών, Ντ. Μπακογιάννη (10.40 π.μ.) και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Γ. Παπανδρέου (12.45 ).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεω-Πόνος avatar
    Γεω-Πόνος 18/02/2009 13:59:07

    Αυτού του είδους τις ειδήσεις δεν τις περίμενα εδώ!
    Είναι δυνατό να σχολιάζουμε και αναφέρουμε το γεγονός ως είδηση. Κάθε μέρα γίνεται αυτό. Το επιβεβαιώνουν οι κάτοικοι εδώ και χρόνια...τώρα αν η Μπακογιάννη βλέπει το Γιαννούλια είναι άσχετο. Είναι σαν να λέμε ότι οι τούρκοι περνούν πάνω από τα Ίμια την ώρα που παραιτείται ο Ιάπωνας πρωθυπουργός...
    Αυτοί είναι η τακτική τους εδώ και χρόνια. Ποια είναι η είδηση λοιπόν;;

  2. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/02/2009 14:11:44

    Συμπλήρωμα στην Επισήμανση:

    ... ενω την περασμένη Παρασκευήη στην Κωνσταντινούπολη ο υπουργός Υγείας-Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δ. Αβραμόπουλος και ο τούρκος ομόλογος του για θέματα Ευρωπαϊκών Υποθέσεων Εγκεμέν Μπαγίς παρευρέθησαν στην υπογραφή εξαγοράς από τον όμιλο «Υγεία» (Mr. MIG Βγενόπουλος) του 50% του τουρκικου ομίλου Σαφάκ.

    Ο κ. Μπαγκίς μάλιστα δήλωσε περιχαρής οτι "τέτοιες συνεργασίες φένουν τις δυο χώρες πιο κοντά!"

  3. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 14:18:41

    @Γεω-Πόνος. Ακριβώς λόγω της δικής σου διαδεδομένης νοοτροπίας θα γράφουμε και θα ξαναγράφουμε γι αυτα τα θέμετα. Επειδή στο τέλος μθα συνηθίσουμε και άλλα χειρότερα. και να δεν κάνω λάθος μόνο εμείς το σηκώσαμε μεχρι στιγμης; Δεν το πήραν χαμπαρι τα φιλοκυεβρνητικά μπλογκς;

  4. Γεω-Πόνος avatar
    Γεω-Πόνος 18/02/2009 14:38:27

    Γεια σου FactorX Τουρκοφάγε!!!!
    παίζει στο ραδιόφωνο αρκετή ώρα πριν κάνεις το post. Με το να διαβάζουμε ξανά και ξανά την ίδια ιστοριούλα χωρίς λύση το μόνο που κάνουμε είναι απλά να την χωνεύουμε εύκολα και τελικά να καταντά αδιάφορη.
    Όμως δεν θα κάνω εγώ μαθήματα δημοσιογραφίας σε σένα. Είσαι ειδικότερος σίγουρα.
    Δες λίγο καλύτερα το blog μου για να καταλάβεις πόσο φιλοκυβερνητικός είμαι!

  5. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 14:50:29

    Το περίεργο είναι στο μπλογκ σου μας έχεις κάνει και λινκ. Αβυσσός πράγματι η ψυχή του ανθρώπου. Πως θα σου φαινοταν όμως αν έμπαινα και στο Post για το "Εθνικό deja vu" που ανάρτησες σου έγραφα οτι είσαι "μειοδοτικός" κλπ κλπ;;;
    Μάθε λοιπόν το πρώτο μάθημα δημοκρατίας και ελευθερίας λόγου: σεβόμεθα το δικαίωμα του άλλου να εκφράζει τις απόψεις του και δεν το παίζουμε ανώνυμοι κουκουλοφοροι επικριτές εκ του σφαλούς και είρωνες της συμφοράς.

  6. Γεω-Πόνος avatar
    Γεω-Πόνος 18/02/2009 15:00:11

    Καλά, είσαι αγράμματος ή βλάκας;;; Μου μιλάς για δημοκρατία όταν έχω μόνιμο link το blog σου ενώ διαφωνώ με πράγματα που γράφεις...τι παραπάνω μπορώ να κάνω;;; Στα post μου μπορείς να γράφεις ότι θέλεις, γιαυτό άλλωστε έχω ανοιχτό σχολιασμό (και δεν σβήνω κανένα σχόλιο).

    Όσον αφορά τα περί ανωνυμίας, τι να σου πω ρε επώνυμε;;;

  7. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 15:03:41

    Τελικά αυτό ειναι το επίπεδο σου. "ρε" "βλάκας" κλπ;;; Εμείς είμαστε επώνυμοι. Το site είναι gr στο όνομα Πάνος Ζήσης. θες και τηλέφωνο; Αν θα απαντήσεις, επώνυμα έ;

  8. Σαος avatar
    Σαος 18/02/2009 15:17:11

    @Γεω-Πόνος
    Με αυτή τη λογική τίποτα δεν είναι είδηση γιατί έχει ξαναγίνει. Το θέμα έχει έρθει περισσότερο στην επικαιρότητα ακριβώς επειδή οι υπερπτήσεις ελληνικών νησιών από τουρκικά μαχητικά είναι κατά πολύ περισσότερες από τις προηγούμενες χρονιές. Δηλαδή στατιστικά υπάρχει έξαρση τέτοιων παραβιάσεων (των υπερπτήσεων δηλαδή) και μάλιστα σε σχέση με παραβιάσεις του ΕΕΧ.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/02/2009 15:45:07

    @5 Όποιος καραγκιόζης φοράει φόρμα παραλλαγής σημαίνει ότι έχει στρατιωτική εκπαίδευση; Αμφιβάλλω αν οι συγκεκριμένοι πήγαν καν φαντάροι διότι ακόμη και η 12μηνη!!!! θητεία είναι πολύ ζόρική για τους ανεγκέφαλους νέους μας πλέον. Όταν θα γίνει κανενα μπαμ τότε θα τους δούμε όλους αυτούς τους αντί.... γενικά.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/02/2009 20:01:34

    @12 συμφωνώ, αναφερόμουν στο σχόλιο του @5 περί στρ. εκπαίδευσης κλπ.

  11. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 17:04:06

    Μα τι Φαρμακονησι ειναι αυτο, οταν δε μπορει να τους φαρμακωσει;;;;
    Οποιος περνα πανω απ' το σωμα του, παρενοχλωντας το να τους εξαπολυει πυρινες και φαρμακερες γλωσσες φωτιας.
    Στο θρασος δε σηκωνει απαθεια κι αδιαφορια.