#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2013 19:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα πρόκληση από Ευρωπαίο αξιωματούχο: "θα πάμε πρώτα για σκι και μετά θα διαπραγματευθούμε"!!!



Με μια απίστευτη πρόκληση που δεν πρέπει να μείνει αναπάντητη από την κυβέρνηση, απάντησε Ευρωπαίος αξιωματούχος στο αν οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα θα κρατήσουν πολύ. Αγνοώντας ή προκλητικά κλείνοντας τα μάτια στο γεγονός ότι η Ελλάδα βρίσκεται στα όρια της κοινωνικής και πολιτικής έκρηξης, για το γεγονός ότι ένας ολόκληρος λαός έχει υποστεί απίστευτες περικοπές και σε μια χρονική στιγμή που πάει κάτι αν γίνει σε επενδυτικό επίπεδο, ο συγκεκριμένος κοινοτικός αξιωματούχος είπε το εξής απίστευτο όταν ρωτήθηκε για το πότε θα λήξουν οι συζητήσεις με την τρόικα. "Θα πάμε πρώτα για σκι κι όταν επιστρέψουμε θα δούμε αν υπάρχει πρόοδος στις διαπραγματεύσεις".

Ο ανάλγητος αυτός χαρτογιακάς έχει όνομα και επώνυμο. Είναι ο πρόεδρος του EuroWorking Group Τόμας Βίζερ ο οποίος θέλει να πάει για σκι και μετά θα μας κάνει η χάρη να μας πει τι θέλουν επιτέλους από εμάς.

Ο ίδιος επανέλαβε με κατηγορηματικό τρόπο ότι οποιαδήποτε συζήτηση για ελάφρυνση του ελληνικού δημοσίου χρέους δεν πρόκειται να ξεκινήσει πριν από τις αρχές του Ιουνίου 2014, δηλαδή σαφώς μετά τις ευρωεκλογές της 22ας Μαϊου.

Ο συγκεκριμένος αξιωματούχος είπε ότι η πρόοδος στην αξιολόγηση είναι αργή και ότι δεν υπάρχει ακόμη σαφής εικόνα για το ποιες θα είναι οι χρηματοδοτικές ανάγκες της Ελλάδος για το 2014. «Η Ελλάδα και η τρόικα βρίσκονται ακόμη δισεκατομμύρια μακριά, χιλιόμετρα μακριά, επί των δημοσιονομικών μέτρων και του δημοσιονομικού κενού του 2014» φέρεται να είπε ερωτηθείς σχετικά με το τι ακριβώς συμβαίνει και υπάρχει τέτοια καθυστέρηση.

Άμεση ήταν πάντως η αντίδραση του υπουργείου Οικονομικών. Ο Γ. Στουρνάρας μαθαίνοντας τις δηλώσεις αυτές τόνισε ότι «όποιος έκανε αυτή τη δήλωση που δεν αντανακλά τις συζητήσεις που γίνονται με την τρόικα, θα πρέπει να έχει το θάρρος να τα πει με το όνομά του. Δεν μας χωρίζουν μίλια αλλά μέτρα».

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι τροικανοί θα επιστρέψουν την Παρασκευή στην Ελλάδα, κάτι που σημαίνει ότι ίσως υπάρχει πρόοδος στις συζητήσεις που γίνονται.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/11/2013 19:52:55

    Οταν υιοθετείς το χρέος και μάλιστα ΟΛΟΚΛΗΡΟ (με αυτό του Τσοχατζόπουλου μέσα), δικαίως ο κάθε Βίζερ σε κολλάει στον τοίχο λέγοντάς σου Μου χρωστάς, δεν σου χρωστάω, αρα εγώ αποφασίζω, πότε, πως και άν...
    Και δεν είναι ανάλγητος χαρτογιακάς, είναι ευεργέτης σου δανειστής που σε δάνεισε όταν κανείς άλλος δεν δεχόταν να το κάνει, διότι oi "oίκοι" σε έβγαλαν ξοφλημένο-rubbish. Επιπλέον δεν έχεις τηρήσει στο ακέραιο ούτε καν τα υπογραφέντα...
    Eκτός αν θες να γίνεις και σύ Ισλανδία...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΝΙΚΟΛΑΣ 12/11/2013 21:56:26

      Δηλαδη πως θα μπορουσες να μην υιοθετησεις το χρεος του Τσοχατζοπουλου;Εκλεγμενος δεν ηταν;Φταιει ο αγοραστης των ελληνικων ομολογων που εκλεβε ο Τσοχατζοπουλος;Αλλωστε ,υιοθετεις,δεν υιοθετεις τα κουρεψες κατα 53% τα ομολογα.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ψυχραιμια 13/11/2013 20:10:26

        Δηλαδή αν έλεγες οτι αυτό και τα άλλα παράνομα μέρη του χρέους τα εξαιρεις απο την υιοθεσία διότι και οι εκλεγμένοι κάνουν πονικά αδικήματα και φταίει και ο αγοραστής περισσότερο απο τον πωλητή όταν το ξέρει και λιγώτερο αν δεν το ξέρει αλλά και τότε θα χάσει τα λεφτά του διότι δεν ήλεγξε επαρκώς την φερεγγυότητα των "εκλεγμένων" του τελευταίου κράτους της Ευρωζώνης, τι θα πάθαινες?

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 13/11/2013 08:43:56

      Χίλιες φορές Ισλανδία, παρά αυτό που ζούμε τώρα.
      Χίλιες φορές Αργεντινή, παρά τη ντροπή που νιώθω διαβάζοντας τα ποστ ασπόνδυλων αναξιοπρεπών εθελόδουλων ραγιάδων όπως εσύ.

  2. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 12/11/2013 19:58:04

    Ας παέι να κάνει το σκί του και τα λέμε μετα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Dal avatar
    Dal 12/11/2013 20:29:08

    Και ο Ρεν κάτι ανάλογο μας είπε στην πρώτη επίσκεψη(2010). Η υπόθεση της Ελλάδος τον απασχολεί πολύ τρώγοντας του πολύ χρόνο από άλλες ενασχολήσεις του όπως το ποδόσφαιρο.

  4. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 12/11/2013 21:42:05

    Πραγματικά, αν η κυβέρνηση και ειδικά η Νέα Δημοκρατία σαν "απόγονος" της πιο ιστορικά σοβαρής παράταξης, θα πρέπει να απαιτήσει με αυστηρό ύφος να τσακιστούν να έρθουν, όχι τα παιδάκια που αυτοαποκαλουνται τροικα αλλά οι προισταμένοι τους, στην Ελλάδα εντός 48 ωρών και να βρούνε λύση. Λύση όμως που να συμφέρει το Έθνος. Με το πρωτογενές πλεόνασμα εμείς έχουμε το πάνω χέρι τώρα. Αν δεν θέλουν, μπορούμε να πάμε σε άλλες αποφάσεις, που μπορεί να είναι επώδυνες στην αρχή ( εδώ έχουμε τραβήξει τα αίσχη 4 χρονια) αλλά θα ΠΟΝΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ....!!! Η Γαλλία έχει πρόβλημα, η Ιταλία είναι έτοιμη για μπαμ.....

    Δεν μπορεί άλλο να κάνουμε πίσω και να ακούμε σαν πρωτάκια ότι @&%!#$παριά λέει η Τρόικα και να το καταπίνουμε. Εδώ υπάρχει ένας λαός, υπάρχει ένα Εθνος, δεν μπορεί ένα 'Εθνος να σκύβει κεφάλι σε κοκκινολαίμηδες όλη την ώρα.

    Ήρθε η ώρα για μια δυναμική απάντηση στις αλητίες των γιάπηδων απο τις Βρυξελλες απο τον Πρωθυπουργό κ.Σαμαρά.

    • NEK avatar
      NEK @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 13/11/2013 08:25:49

      και μετα ξυπνησες!!! :)

  5. NK avatar
    NK 12/11/2013 21:43:15

    Εννοεί μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων.

    Καλό 2014 δηλαδή.

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/11/2013 21:59:09

    Αυτός χρειάζεται ξεσκί κι όχι σκι.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γιώργος Αχαιός 12/11/2013 22:58:48

      Ἔγραψες!!!

  7. Giorgis avatar
    Giorgis 12/11/2013 22:16:05

    Σιγά ρε παιδια, μια απλή κουβέντα είναι, ισως και φιλική.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Giorgis 13/11/2013 08:44:34

      Τίποτα "φιλικό" δεν μπορεί να προέλθει από τη Γερμανία για την Ελλάδα.

  8. Vesper avatar
    Vesper 13/11/2013 10:06:37

    Τι το παράξενο?
    Γιατί ταράζεστε?
    Ανέκαθεν τέτοια ήταν η συμπεριφορά των σκληρών και αδιαπραγμάτευτων κυβερνητών, προς τους ιθαγενείς κατοίκους των αποικιών τους.
    Ιστορικά αν το εξετάσουμε, ο Βίζερ απλώς συνεχίζει την παράδοση.

  9. Zame avatar
    Zame 13/11/2013 16:46:05

    Ο Ανρί Μαλόζ -πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής- χαρακτήρισε τη συγκεκριμένη δήλωση
    «άστοχη, ατυχή και ανόητη».
    & συνεχίζοντας χαρακτήρισε την Ε λ λ η ν ι κ ή Π ρ ο ε δ ρ ί α
    ευκαιρία για την Ευρώπη
    διότι όπως είπε
    η χώρα βρίσκεται σε αυτήν τη κατάσταση
    όχι από τη μη Ευρώπη
    αλλά από την ΚΑΚΗ Ευρώπη.
    Υποστήριξε μάλιστα ότι το κοινωνικό κόστος
    είναι υψηλότερο από το όφελος
    που σκοτώνει την ανάπτυξη και την οικονομία
    και πρόσθεσε ότι αν δεν γίνει στροφή
    οι ίδιοι πολίτες θα καταστρέψουν το οικοδόμημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

  10. tassos avatar
    tassos 13/11/2013 21:33:12

    Αυτό καταδεικνύει περίτρανα πώς μας βλέπουν οι ξένοι και πού μας κατατάσσουν. Μας περιφρονούν και δεν φταίνε αυτοί. Ας κοιταχτούμε γύρω μας.....

  11. Αντιευρωπαίος avatar