13/01/2011 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα πολιτική κίνηση με Γ. Δημαρά και Β. Οικονόμου

Όπως σας είχαμε ενημερώσει σε λίγες ημέρες θα παραδοθεί στον Πρόεδρο της Βουλής Φίλιππο Πετσάλνικο επιστολή από τους ανεξάρτητους βουλευτές Γ. Δημαρά και Β. Οικονόμου με την οποία θα του γνωστοποιούν ότι συμπληρώνουν τον απαιτούμενο αριθμό, ώστε να εκπροσωπούνται πλέον αυτόνομα και να μετάσχουν στα προβλεπόμενα όργανα της Βουλής. Την «δεκάδα» των βουλευτών που προβλέπεται από τον κανονισμό της Βουλής για την συγκρότηση κοινοβουλευτικής ομάδας, θα απαρτίζουν οι 4 ανεξάρτητοι βουλευτές με τον Φώτη Κουβέλη, οι 5 της ΔΗΣΥ της Ντόρας Μπακογιάννη και οι Γιάννης Δημαράς και Βασίλης Οικονόμου που την προσεχή Τετάρτη θα ανακοινώσουν επίσημα την ίδρυση πολιτικής κίνησης. Επικεφαλής της κοινοβουλευτικής ομάδας των «ανεξάρτητων» θα είναι ο Φώτης Κουβέλης. Η Σοφία Σακοράφα δεν θα ενταχθεί στο πολιτικό σχήμα Δημαρά – Οικονόμου καθώς βρίσκεται σε συζητήσεις με τον Αλέκο Αλαβάνο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 13/01/2011 16:40:30

    Εδώ πλέον δουλεύουμε εαυτούς και αλλήλους λίγο πριν το χείλος του γκρεμού.

    Άντε καλά κρασιά πατριώτες, "μνημονιακοί" και "αντιμνημονιακοί".

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 13/01/2011 16:57:42

    Τώρα πιά το μόνο που μένει ν'ακούσουμε έιναι ..... και τίποτα ύμνους για"μια πολυφωνική αλλά καθαρή , δυναμική αλλά και με συναίσθηση ευθύνης " νέα Κοινοβουλευτική εκπροσώπιση ή οποία .....ΘΑ ...ΘΑ .....ίσως & ΘΑ !!!!! Κάτι σάν το "τρία πουλάκια κάθονταν" ένα πράγμα !!!

    "Ρε που πάααμε ρέ ...πού πάαμε !!" που έλεγε κι ο Αυλωνίτης .


    *Μιά άποψη.-

  3. Orestios avatar
    Orestios 13/01/2011 17:02:44

    Το 4ο Μικρό ΠΑΣΟΚ.
    Τα υπόλοιπα τρία είναι οι μαζώξεις του Καρατζαφέρη, της “ευγενούς” χήρας Μιμής Νο2 και του Κουβέλη.

  4. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 13/01/2011 17:49:21

    Αυτό στην Θεσσαλονίκη το λέγαμε... αχταρμά, η στο μαγείρεμα... τουρλού.
    Στό κυνοβούλιο δεν ξέρω πώς θα λέγετε... μαγείρεμα δεν ειναι κι' αυτό?
    Προτεινόμενη ονομασία προελεύσεως (ΠΟΠ): Λίγο απ' όλα (για να είμαστε μέσα).
    Ανεξάρτητα από την πλάκα, διαπιστώνεται για άλλη μια φορά ότι πολλοί από τους πολιτικούς μας δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο προκειμένου να μη μείνουν στήν απ' εξω. Επιμονή ρε παιδί μου, να μας σώσουν... ομαδικά!

    Χαρίλαος

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/01/2011 18:05:50

    Ακριβώς!

    Εγώ χαίρομαι για ένα πράγμα: Επειδή αυτή η σύμπραξη θα τους ξεφτιλίσει όλους αυτούς του πιστούς στο ΠΑΣΟΚ αντιμνημονιακούς.

    Δεν είναι τυχαίο ότι δεν συμπράττει η Σακοράφα. Αν και νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να μην έκανε τίποτε με τον Αλαβάνο. Μόνη της θα τα κατάφερνε πολύ καλύτερα. Ο κόσμος θα την πλαισίωνε αυθόρμητα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 13/01/2011 18:07:40

      Το σχόλιο ήταν απάντηση στο Χαρίλαο.

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Επώνυμος 13/01/2011 18:26:59

        Συμφωνώ 100%

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/01/2011 18:06:10

    Αυτος δεν ειχε πει οτι θα παραιτηθει;
    Δηλαδη αυτοι που διαγραφηκαν απο το ΠΑΣΟΚ επειδη δεν ψηφισαν το μνημονιο θα ειναι στην ιδια κινηση με αυτους που διαγραφηκαν ή εφυγαν απο τη ΝΔ επειδη ηθελαν το μνημονιο.
    Επι κεφαλης δε αυτων ενας αριστερος φιλοπασοκος,ο Κουβελης.

    • xenios avatar
      xenios @ ψυχραιμια 14/01/2011 09:15:05

      Ο κήπος είναι ανθηρός :-)

      Ότι λέγαμε ότι τα είχαμε δει όλα. Τελικά ζούμε ιστορικές στιγμές.

  7. λέων avatar
    λέων 13/01/2011 18:15:55

    Κι άλλο μαγαζάκι ή κάνω λάθος?

  8. νεφέλη avatar
    νεφέλη 13/01/2011 18:15:59

    Ο Δημαράς, τη μία λέει ότι παραιτείται, την άλλη ότι ανακοινώνει κόμμα, τώρα ότι προσδοκά νόμιμη εκπροσώπηση,.... άμα αποφασίσει τι θέλει και τι πιστεύει, μην μας ενημερώσει, ξέρουμε: άλλα ντάλα πόρτες με τριπλό καπέλο !

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/01/2011 18:28:49

    Η πολυφωνική μουσική της πατρίδας μου Ηπείρου με συναρπάζει, τα πολυφωνικά της Κορσικής επίσης.
    Ιδού οι εξαίσιοι i Muvrini ("Τα αγριοπρόβατα" του βουνού της Κορσικής):
    h**p://www.youtube.com/watch?v=2JaqU5fmSXE&feature=related
    Αλλά όταν επιχειρούν οι Πάσοκες πολυφωνικές αρμονίες, έ το μόνο που ταιράζει είναι το σοφόν "και στο Μιλάνο να πάει ο κυρ-Μεντής δεν γίνεται τενόρος".
    Άκου η Σακοράφα με τον Αλαβάνο !
    Είμαστε μια ωραία κατάσταση, πάντως!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 13/01/2011 21:25:54

      Θείο, "η Σακοράφα με τον Αλαβάνο" είναι το παρά φύσιν; Το εξάμβλωμα του γεροντοτζαννετακισμού, Κουβέλης-Ντόρα, δεν σε χαλάει;

  10. kiki avatar
    kiki 13/01/2011 18:49:23

    Τα νευρα μου πια.
    Ας αφησουν μια συνταξιουχο να πεθανει ηρεμη.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/01/2011 18:52:56

    Κοινοβουλευτικός σύλλογος φίλων του ΠΑΣΟΚ!

  12. Maximilien avatar
    Maximilien 13/01/2011 20:18:31

    Άλλο ένα ανάχωμα για να κρατήσει τον κόσμο εντός "συστημικών" λύσεων. Θα τον καταπιεί και αυτόν ο σκουπιδοτενεκές της ιστορίας.

  13. hasu avatar
    hasu 13/01/2011 20:22:03

    Βάλτε τους κλέφτες να προσέχουν τους κλέφτες....

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/01/2011 22:22:16

    Αυτος ο Δημαρας δεν ειπε θα φυγει ?? Μετα ειπε θα κανει κινηση προβληματισμου, δηλαδη ισογειο κομματος. Θας δουλευει και δουλευει και ολους οσους τον ψηφησαν !! Μπραβο κ Δημαρα. και σε ανωτερα ψεμματα σε οσους σε στηριξαν. Αντε να μας σωσεις κ εσυ τωρα.. στην ουρα και χτυπα νουμερο.
    Αλλα ΠΑΟΣΚΟΣ δεν ειναι?? λογια λογια λογια και την παρτη του, την καρεκλιτσα.. να χτυπανε τα τηλεφωνα για ρουσφετια.. αρχοντιλικι, ηγετης ρε παιδι μου, τον εχει αναγκη ο τοπος. ΕΛΕΟΣ.

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/01/2011 23:00:49

      Μην τον παίρνετε και τόσο στα σοβαρά τον Δημαρά. Αφού ξέρουμε ότι μιλάει το κρασί...

  15. TASOS avatar
    TASOS 14/01/2011 00:52:55

    Στις 11 Νοέβριου ο κ.Δημαράς με παρρησία δήλωσε ενώπιον όλων των ΜΜΕ οτί με την έναρξη του νέου έτους θα παραιτούνταν της βουλευτικής ιδιότητας. Εντυπωσιακή κίνηση. Φυσικά και τον θαυμάσαμε για την τόλμη, την αποφασιστικότητα και την ανιδιοτέλεια της πράξης. Κέρδισε με αυτήν την κίνηση την συμπάθεια και ανθρώπων που βρισκόντουσαν ιδεολογικά απέναντι του, επιτέλους και ένας πολιτικός βρήκε το σθένος να παραιτηθεί! Πριν όμως ο αλέκτωρ λαλήσει διέψευσε τον εαυτό του, το βουλευτιλικί ειναι γλυκό τι τα θέλετε και η γενναιότητα ορισμένων πολύ ρηχή!
    3η Μαρτίου 1990 η βουλευτίς της ΝΔ Άννα Συνοδινού παραιτήθηκε δίχως προαναγγελίες λόγω της απογοήτευσης της για την λειτουργία του πολιτικού συστήματος μία και δια παντός!

  16. egersis avatar
    egersis 14/01/2011 02:56:53

    Κάτι δε στέκει στο ρεπορτάζ...
    Βουλευτές μιας κοινοβουλευτικής ομάδας αποτελούμενη από 2 μεχρί τώρα κόμματα (που προέκυψαν εκτός εκλογικής διαδικασίας) και ένα που αναμένεται να ανακοινωθεί.
    Στέκει;
    Δηλαδή θα μπορούν να πάρουν τα φράγκα της επιχορήγησης;
    Aυτό για τη συμμετοχή στις επιτροπές ποιος το χ...ει στ αλήθεια...
    Αν γίνεται ας μας ενημερώσει κάποιος που ξέρει.

  17. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 14/01/2011 08:23:45

    ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΧΤΑΡΜΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!

  18. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 14/01/2011 15:13:14

    Πάλι βρήκε καρέκλα να ροκανίζει η Ντόρα. Αυτή του "προέδρου" Φ. Κουβέλη. Ε, ρε γλέντια.

  19. factorx avatar
    factorx 14/01/2011 15:45:41

    Σημερινό Δελτίο Τύπου του κ. Οικονόμου:
    Την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων της ΕΣΗΕΑ, Ακαδημίας 20 (1ος όροφος), στις 14:00 μ.μ., οι Ανεξάρτητοι Βουλευτές Γιάννης Δημαράς και Βασίλης Οικονόμου, θα παρουσιάσουν την διακήρυξη της πολιτικής τους κίνησης.

  20. Δέσποινα avatar
    Δέσποινα 20/01/2011 15:47:57

    To ότι το κίνημά τους το ονόμασαν '' Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών'', δεν σας λέει τίποτα; Είναι το όνομα της ομάδας που σχηματίστηκε από πολίτες που έχουν αντιληφθεί τι συμβαίνει και οργανώνονται με συγκεντρώσεις σε όλη την Ελλάδα, με τη στήριξη του Μίκη Θεοδωράκη. Στο facebook έχει μαζέψει ήδη 10.000 κόσμο. Σας ρωτώ τα εξής :
    1. Γιατί ο κ Δημαράς δεν εντάχθηκε στην ήδη υπάρχουσα κίνηση αφού έχει τους ίδιους στόχους και απευθύνεται στην ίδια μερίδα δυσαρεστημένων πολιτών ;
    2. Γιατί η κίνηση του Μίκη Θεοδωράκη φιμώθηκε με τόση επιμέλεια ενώ αντίθετα η κίνηση Δημαρά προβάλλεται ευρύτατα τρεις μέρες τώρα ; Είδατε σε κάποιο κανάλι την ομιλία του Μίκη Θεοδωράκη προχθές (17/1/2011) στο Rex με 1000 άτομα ακροατήριο ; Όχι.....Αντίθετα υπήρξε κανάλι που δεν πρόβαλε την κίνηση Δημαρά ; ... Όχι
    Ο Δημαράς είναι πιο σημαντικός απ' το Μίκη; - Επ' ουδενί...
    Τότε γιατί φίμωσαν το Μίκη και προβάλλουν το Δημαρά ;;;;;;

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Δέσποινα 20/01/2011 16:33:34

      @Δέσποινα...
      Διότι Ο Μίκης είναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ και φοβούνται οτι και στα 85 του μπορεί να τους κάνει την ζημιά, ενώ οι άλλοι είναι μικρουουουούλια γιουσουφάκια και δεν τους φοβάται κανένας.

      Χαρίλαος

      • egersis avatar
        egersis @ Χαρίλαος 20/01/2011 18:52:01

        Δε θα τρελλαθούμε τελείως...
        Τι ζημιά να κάνει στα 85 βρε Χαρίλαε;
        Δεκαετίες κυνοβουλευτικής ασυδοσίας δεν έκανε τίποτα, μάλιστα συμμετείχε και σε κυβέρνηση, τι να κάνει τώρα;
        Όσο για τις ομάδες στο facebook....
        ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ
        ΤΟ ΚΛΙΚ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ....