03/10/2008 10:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα παρέμβαση Γκρούεφσκι στα εσωτερικά της Ελλάδας

«Δώσε θάρρος στο χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι» λένε στο χωριό μου για να μην πω κάτι χειρότερο. Ευθεία παρέμβαση στα εσωτερικά της Ελλάδας επιχείρησε χθες ο

ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, Νίκολα Γκρούεφσκι, θέτοντας για άλλη μια φορά θέμα μειονότητας και επιχειρώντας να εμφανισθεί ως εγγυητής της ηρεμίας στη ...Φλώρινα. Σε ανακοίνωση που εκδόθηκε χθες το απόγευμα από το γραφείο του, με τίτλο «Σχετικά με τις διαδηλώσεις "Μακεδόνων" στη Βόρειο Ελλάδα εναντίον δραστηριοτήτων του Ελληνικού Στρατού» (!!!).εκφράζεται «ανησυχία για την κατάσταση των Μακεδόνων στο βόρειο τμήμα της Ελλάδας, οι οποίοι διαμαρτύρονται για στρατιωτική άσκηση». Εκφράζει δε την ελπίδα οι στρατιωτικές ασκήσεις να μην είναι «στο πνεύμα επίδειξης ισχύος».

Ο Γκρούεφσκι εκμεταλλεύτηκε περιστατικό που σημειώθηκε τη νύχτα της Δευτέρας (29.9) στο χωριό Λόφοι της Φλώρινας. Όταν λίγοι κάτοικοι του χωριού (καμιά 30αρια) έκλεισαν τον δρόμο για να μην περάσουν τεθωρακισμένα που πήγαιναν σε προγραμματισμένη άσκηση στο πεδίο βολής Λόφων. Απειλήθηκαν επεισόδια και παρενέβη η ελληνική αστυνομία και οι εισαγγελικές αρχές του νομού - ευτυχώς να λέμε επειδή μπορεί να είχαν παρέμβει οι γειτονικές αρχές. Στα επεισόδια πρωτοστάτησαν αυτοαποκαλούμενοι «μειονοτικοί» με περιβαλλοντικές ανησυχίες, που ισχυρίζονται ότι η διέλευση των αρμάτων θα δημιουργούσε προβλήματα στις καλλιέργειες κι ότι πλήττονται οι αγρότες της περιοχής (!!!)

Κυβερνητικοί κύκλοι χαρακτήρισαν «στερούμενες κάθε σοβαρότητας τις ενέργειες και δηλώσεις του κ. Γκρούεφσκι», τις οποίες εντάσσουν «στην επίμονη προσπάθειά του να ισχυροποιηθεί στο εσωτερικό πολιτικό παιχνίδι». Παρόμοιο όμως θέμα είχε τεθεί και πριν από τέσσερα χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/10/2008 10:50:25

    Άμα περάσεις από «καλές σχόλες» χρηματοδοτούμενες από Ελληναράδες σπόνσορες τέτοιες μαλ..μαθαίνεις .

  2. Σαος avatar
    Σαος 03/10/2008 10:53:59

    Ο κ. Γρουέφσκι ας μας απαντήσει γιατί καταπιέζει και καταπατά τα δικαιώματα 100.000 Ελλήνων που ζουν στις περιοχές γύρω από το Μοναστήρι.

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 03/10/2008 10:56:50

    Να δουμε ποιος θα τον πηδηξει αυτον τον τσογλανο. Εχει κανενας Ελληνας πολιτικος τα κοτσια, αμφιβαλλω, αντιθετα εχουμε πολλους ευνουχους. Ενας ανδρας ρε βλακες, για την Ελλαδα ρε γαμωτο!!

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/10/2008 11:10:44

    Μήπως το καλόπαιδο έχει και ελληνική ιθαγένεια ? Ψάξτε να δούμε ?

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/10/2008 11:28:44

    Να που χρειαζεται ο Εφραιμ !
    Ενα ΒΑτοπεδι στα Σκοπια και θα γινουν Γκολφ !!

    να παρουμε κανενα κομματι κι εμεις.

    Δεν εχει φαντασια η Ελληνικη Εξωτερικη Πολιτικη. ΜΑς διαβαζουν σιγουρα ομως !

    Δινω το χρυσοβουλο το δικο μου προς καθε χρηση-ευλογημενη μονο !

    ΠΠ

  6. Saperas avatar
    Saperas 03/10/2008 11:30:53

    Πόσο μεγάλο "εθνικό" θέμα μπορεί να είναι τι κάνουν σε μία ΄χώρα τριάντα νοματαίοι;
    Εκτός κι εάν με τη κατάλληλη μεθόδευση από τη κυβέρνηση ή τα άλλα παράκεντρα εξουσίας γίνει τεχνητά μεγάλο.
    Ώστε να αντιδράσουν στη συνέχεια οι πατροπαράδοτοι γνωστοί επαγγελματίες εθνικιστές με ....ταξίδια στη Φλώρινα και αρχίσουμε να ασχολούμαστε όλοι μας (εντός και εκτός Ελλάδας πάλι έντονα με το θέμα των σκοπίων και την αναγκαιότητα να δοθεί "αμεσα" λύση και μάλιστα πριν από τις αμερικανικές εκλογές.

  7. popolaros avatar
    popolaros 03/10/2008 11:32:06

    Όλα αυτά τα κολόπαιδα βρίσκουν και κάνουν.

    Ποιός υπάρχει να τους βάλει στην θέση τους??

    Παίρνουν μαθήματα από τις επικύψεις που κάνουμε στην τουρκιά τόσα χρόνια.

  8. Lavredis avatar
    Lavredis 03/10/2008 11:39:46

    Ακριβώς τα ίδια κάνουν "οι αγρότες" της μειονότητας και στη Θράκη!

    Αναρωτιέμαι αν το κράτος στην περιοχή μας, αφορά μόνο την σωτηρία των τραπεζών και την "μερική" εγγύηση των καταθέσεων..

    Γιατί αν είναι έτσι, εγώ και πάρα πολλοί άλλοι ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!

  9. gedo avatar
    gedo 03/10/2008 12:06:34

    Δεν υπάρχει μειονότητα λόγω της εθνοκάθαρσης;

  10. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 12:14:33

    (Δυστυχώς τα σχόλια μου χάνονται όταν γίνονται με το συγκεκριμένο όνομα μου, που παραπέμπει σε Site)
    Ξεκίνησε ήδη η ανάπτυξη παθητικών στρατιωτικών δραστηριοτήτων από τα Σκόπια στην Ελλάδα.
    Δεν θα πρέπει να υποτιμάται η παθητική αντίσταση, διότι συχνά αποβαίνει ισχυρότερη της ενργητικής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η κίνηση που ακολουθήθηκε επιφέρει "ματ": Η ανοχή αποθρασύνει, η καταστολή δίνει λαβή για "μειωνοτική" προπαγάνδα.
    Τριάντα άνθρωποι σημαίνει πέντε περίπου χαφιέδες. Προφανώς οι ανεθυνουπεύθυνοι κοιμούνται.

  11. greco avatar
    greco 03/10/2008 12:39:11

    πιστευω οτι καλο ειναι,αν και δε πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη σε κυβερνση bush,να τελειωνουμε επιτελους με το θεμα των σκοπιων....δεν μπορει να μας απασχολει τοσα χρονια αυτο το θεμα...ας ονομαστουν"ανω μακεδονια",χωρις καμια αλλη συζητηση για μειονοτητες(αυτα ειναι βλακειες των σκοπιων για να ανοιξει η παρτιδα),και ας ασχοληθουμε επιτελους με τα ζωτικα συμφεροντα της χωρας που ειναι στο αιγαιο,στη κυπρο και με τη τουρκια γενικοτερα

  12. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 13:04:43

    @greco
    ... Δηλαδή για να πούμε το Ανατολικό Αιγαίο "διπλανό αιγαίο" και τη βόρεια Κύπρο "Άνω Μαχαλά".

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/10/2008 13:07:21

    @ Μποτίλια.
    Το θέμα δεν είναι οι λίγοι "Μακεδόνες" της Φλώρινας αλλά αυτοί που συντονίζονται μαζί τους από την Αθήνα και είναι σαφώς μέσα στο ευρύτερο πλέγμα εξουσίας.
    Υπενθυμίζω ότι για το θέμα των στρατιωτικών ασκήσεων έχει γράψει επανειλημμένα άρθρα ο "Ιός" της Ελευθεροτυπίας,μίας σαφώς κατεστημένης εφημερίδας ενώ έχει κανει επερώτηση κατά των ασκήσεων ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Περικλής Κοροβέσης.
    Επομένως υπάρχει κοινή προσπάθεια ενός κόμματος που πολλοί θεωρούν ότι πρέπει να συγκυβερνήσει στο μέλλον με το ΠΑΣΟΚ,μιάς σημαντικής εφημερίδας και του Γκρούεφσκι για τη δημιουργία μιας αποστρατιωτικοποιημένης ζώνης στα δίγλωσσα χωριά των συνόρων.
    Η κυβέρνηση ορθώς δεν αντέδρασε πιο έντονα γιατί ξέρει πολύ καλά ότι είναι πολλοί που την έχουν στημένη.

  14. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 13:26:16

    @ψυχραιμία
    Η λέξη έντονα δεν συγκαταλέγεται στο λεξιλόγιο των μυστικών υπηρεσιών. Άρα κοιμούνται.
    Όταν στο παρελθόν πλησιάσαμε την ΚΥΠ ομάδα ανθρώπων και προσφέραμε τις υπηρεσίες μας (όχι για να καρφώνουμε Έλληνες) αλλά για τα Εθνικά Θέματα αμισθί, μας απάντησαν ότι δεν συνεργάζονται με φυγόστρατους.
    Αν θέλεις να αντιμετωπίσεις με επιτυχία τα πρόσωπα που επικαλείσαι, πρέπει να είσαι ο ίδιος καθαρός. Το χαφιεδαριό μέσα στη ΝΔ. το γνωρίζω πολύ καλά, όχι μόνο από το Βερολίνο.

  15. Factorx avatar
    Factorx 03/10/2008 13:27:46

    «Οι χθεσινές δηλώσεις του κυρίου Γκρούεφσκι στερούνται για άλλη μια φορά σοβαρότητας», δήλωσε σήμερα ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών κ. Γ. Κουμουτσάκος απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με τις δηλώσεις του πρωθυπουργού της ΠΓΔΜ [Βλέπε άρθρο] .

    «Η συνειδητή διαστρέβλωση της πραγματικότητας, η καλλιέργεια της μισαλλοδοξίας με ανυπόστατους ισχυρισμούς και εθνικιστικές κορώνες, αποκαλύπτουν σε όλη τη διεθνή κοινότητα τις πραγματικές προθέσεις του κυρίου Γκρούεφσκι και υπονομεύουν την προσπάθεια για εξεύρεση κοινά αποδεκτής λύσης στο πλαίσιο του ΟΗΕ. Η ελληνική κυβέρνηση δεν πρόκειται να τον παρακολουθήσει στον ολισθηρό δρόμο που ο ίδιος έχει επιλέξει», πρόσθεσε ο κ. Κουμουτσάκος.

  16. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 13:46:37

    @Factorx
    Ο άνθρωπος κάτι έπρεπε να πει και είπε αυτό. Δεν ξέρω εάν εγώ θα μπορούσα να επινοήσω κάτι καλύτερο.
    Όταν ο άλλος σε υποθάλπτει με μυστικές υπηρεσίες, η αντίδραση δεν μπορεί να περιορίζεται σε διακηρύξεις.
    Η αντιπαράθεση θα πρέπει να γίνεται σε αντίστοιχο επίπεδο.
    Βεβαίως αυτά δεν συζητούνται δημόσια. Όμως το γεγονός ότι επέτρεψαν στα σπυριά να γίνουν καρκινώματα, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΑ.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/10/2008 15:12:37

    Το ελληνικό στοιχείο ήταν πολύ περισσότερο σε όλη τη Μακεδονία κατα την απελευθερωση.Επίσης πάρα πολλοί από τους δίγλωσσους πολέμησαν για την Ελλάδα όπως ακριβώς οι αρβανιτες του Νότου πολέμησαν το 1821.
    Η ελληνική εθνική συνείδηση υπήρχε και σε ελληνόφωνους και σε σλαβόφωνους.Οι σλαβόφωνοι που δεν είχαν ελληνική συνείδηση δεν είχαν βέβαια κάποια "μακεδονική" αλλά απλούστατα βουλγαρική.
    Η μετεξέλιξη των βουλγαριζόντων σε "Μακεδονες" έγινε με τη μεσολάβηση του κομμουνιστικού κινήματος και των αποφάσεων της Κομμουνιστικής Διεθνούς για απόσπαση της Μακεδονίας από την Ελλάδα.
    Οι συμμαχίες αλλάζουν και σήμερα οι πρωην κομμουνιστές ¨"Μακεδονες" την ψάχνουν προς Αμερική ελλείψει Σοβιετικής Ενωσης.Δεν είναι οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι.Η κίνηση των Αλβανών στο Κόσοβο άρχισε ως .....μαοική επί Εμβέρ Χότζα κατά του "ρεβιζιονιστή" Τίτο και ολοκληρώθηκε ως φιλοαμερικανική.Ο στόχος φυσικά ήταν ο ίδιος.
    Τα περί μόνου εχθρού καπιταλισμού και εθνικισμού που προκαλεί ο καπιταλισμός δεν επαληθεύονται από τις συνεχείς συγκρούσεις σοσιαλιστικών χωρών για εθνικιστικούς λόγους (τιτοική Γιουγκοσλαβία εναντίον χοτζικής Αλβανίας για το Κόσοβο,διαμάχη Στάλιν - Τίτο,εισβολή Σοβιετικών στη σοσιαλιστική Τσεχοσλοβακία,σύγκρουση Σοβιετικών - μαοικών Κινέζων,σοσιαλιστικός πόλεμος στην Ινδοκίνα με Βιετνάμ εναντίον Καμπότζης και Κίνα κατά Καμπότζης) αλλά και το κύμα εθνικών συγκρούσεων που ξέσπασε μετά τη διάλυση του συστήματος στην Ανατολική Ευρώπη και που επωάζονταν στον δήθεν απαλλαγμένο από εθνικισμούς σοσιαλισμό.

  18. Σαος avatar
    Σαος 03/10/2008 15:22:15

    @Anonymous Says:
    October 3rd, 2008 at 2:52 pm

    Όταν ο εθνικισμός όμως προέρχεται από γειτονικές χώρες που εξυπηρετούν συμφέροντα μεγάλων καπιταλιστικών κρατών (μην λέμε ονόματα, ντροπή!!! :-O) υποθέτω πως είναι OK, έτσι;

    Ασχέτως αν οι συγκεκριμένοι κάτοικοι είναι δίγλωσσοι ή όχι, το θέμα είναι πως ο Γκρούγιος παρεμβαίνει σε εσωτερικές υποθέσεις της Ελλάδας. Τώρα αν τα πεδία βολής ενοχλούν ή όχι είναι άλλο θέμα, αν και δεν νομίζω πως θα κάναμε εμείς προπαγάνδα εις βάρος μας με το να αναφέρουμε ως μειονοτικούς αυτά τα 30 άτομα από την Μελίτη. Οπότε εσκεμένα ή όχι, δυστυχώς αυτά τα 30 άτομα έπαιξαν τον ρόλο τους στην όλη υπόθεση. Επίσης αυτά τα 30 άτομα δεν μπορούν να δικαιολογήσουν επιπλέον στρατιωτικές δαπάνες. Μην λέμε ότι θέλουμε. Όσο για το "Διπλωματική νίκη θα ήταν να ονομάζεται η γειτονική χώρα όπως θέλει με την παραδοχή της ότι και η Ελλάδα έχει ιστορικά δικαιώματα" είναι σαν να μας κοροϊδεύεις, ειλικρινά!!! Τα διακαιώματα στο όνομα Μακεδονία (ιστορικά, γεωγραφικά αλλά και φυλετικά) φυσικά και είναι Ελληνικά, αφού οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήσαν απλά ορεσίβιοι Δωριείς της Πίνδου. Όλη, σχεδόν, η Αρχαία Μακεδονία, είναι εντός Ελλάδας, οπότε το κράτος των Σκοπίων το οποίο σφετερίζεται όνομα και ιστορικά δικαιώματα είναι εκτός των γεωγραφικών ορίων της Αρχαίας Μακεδονίας. Παιονία ή Δαρδανία είναι καλύτερος όρος για το κράτος των Σκοπίων.

  19. greco avatar
    greco 03/10/2008 15:29:56

    Μποτιλια μην εισαι ανοητος...το αιγαιο ειναι δικο μας και ετσι πρεπει...δεν καταλαβαινεις οτι δεν μπορουμε να χουμε 2 μετωπα ανοιχτα?

    εγω ειμαι μακεδονας ντοπιος(γιατι ορισμενοι μας εχουν φαει τα αυτια οτι και καλα μονο σλαβοι κατοικουσαν πριν την απελευθερωση το 1912),αλλα πιστυω οτι το ανω μακεδονια ειναι καλη λυση

    επιμενω...τα μεγαλα συμφεροντα μας ειναι απεναντι στην τουρκια

  20. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 15:32:46

    @Anonymous 18
    Τα πλήρη δικαιώματα αποτελούν αυτονόητο δικαίωμα όλων των μειονοτήτων. Σε αυτά δεν συμπεριλαμβάνεται η παραβίαση του συντάγματος, ούτε και πρακτικές που αγγίζουν τα όρια έσχατης προδοσίας.
    Συγκεκριμένα, εάν δεν σε εκφράζει το σύνταγμα μιας χώρας, υπάρχει η δυνατότητα πέραν της υπομονής και της δια νομίμων μέσων προσπάθειας αναθεώρησης του, να σηκωθείς να φύγεις. Προσωπικά αυτό έπραξα την περίοδο της δικτατορίας. Υπάρχει και η δυνατότητα να επαναστατήσεις. Αλλά τότε δέχεσαι τις κυρώσεις, χωρίς να καλύπτεσαι από την υπάρχουσα νομιμότητα.
    Στην Ελλάδα δεν προέκυψε τους τελευταίους αιώνες ζήτημα εθνογέννεσης, διότι αυτή έχει ολοκληρωθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια. Προέκυψε πρόβλημα αλλοίωσης των εθνολογικών δεδομένων, που συντελέστηκε με βίαιο αφελληνισμό καθώς και με επιμιξίες. Προσωπικά είμαι παντρεμένος με αλλοδαπή και ουδόλως με απασχολεί το θέμα των επιμιξιών. Το παιδί μου είναι τρίγλωσσο και χωρίς να του επιβάλλω το παραμικρό αποφασιστικά ελληνόψυχο.
    Η σοβαρές επιστημονικές μελέτες καταδεικνύουν, ότι οι συντριπτική πλειοψηφία των δίγλωσσων ή ετερόγλωσσων κατοίκων της βόρειας Ελλαδικής επικράτειας είναι φυλετικά Έλληνες. Βεβαίως στην εθνογενετική διαδικασία παρεμβαίνει η συνείδηση, δεδομένου ότι ο γενετικός κώδικας είναι μόνιμα εξελισσόμενος και υπάρχει καταγραμμένη αλληλουχία συνείδησης και γενετικού κώδικα. Με αυτή την έννοια είναι αποδεκτός και ο αυτοκαθορισμός. Όπως όμως παρεμβαίνουν επ΄ αυτού εξωελλαδικοί παράγοντες, το ίδιο δικαιούται να παρεμβαίνει και ο Ελλαδικός. Με την παγκοσμιοποίηση εξάλλου η Ελλάδα θα αποκτήσει περισσότερα εκατομμύρια Κινέζους. Τώρα που θα τους δοθούν και τα λιμάνια, πολλοί έλληνες θα βάφουν σκιστά τα μάτια τους για να τους πουλάνε λεμόνια, τσατσάρες και τσίχλες.
    Η εκδίωξη κάποιων λεγόμενων Σλαβομακεδόνων από την Ελλάδα μετά τον πόλεμο, σχετίζεται με τη συνεργασία τους με τους Ναζί. Σε αυτή την περίπτωση όπως αναφέρεις υπάρχουν νικητές και ητημένοι. Και οι Γερμανοί μετά τον πόλεμο δέχτηκαν την πολιτική της "επαναδιαπαιδαγώγησης" από τους Αμερικάνους, με αποτέλεσμα κάποιοι, ενώ φοράνε ακόμη τα μελανά χιτώνια κάτω από τη φανέλα, να μασάνε τσικλόφουσκα.
    Στο θέμα τις ονομασίας των Σκοπίων έχει χυθεί πολύ μελάνι σε άλλες αναρτήσεις. Εάν πιστεύεις ότι η επανάληψη είναι αρχή της μαθήσεως, δικαιούσαι να αναλώνεσαι. Το ίδιο ισχύει για την προβληματική των συνωμοσιών, όπως και αναφορικά με το κατά πόσο η αριστερά είναι άρνηση της Πατρίδας. Αυτά τα έχω βαρεθεί να τα ακούω από την ασφάλεια της χούντας και αυτούς που μια ζωή μας έλεγαν Εαμοβούλγαρους.
    Και μια τελευταία διαπίστωση: Όχι θεραπαίνιδα, αλλά πόρνη του θανατά, είναι σήμερα για τον καπιταλισμό, όχι ο εθνικισμός, μα η παγκοσμιοποίηση.

  21. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 15:41:56

    @greco
    Μεγάλε, ανόητοι είναι αυτοί που πιστεύουν, ότι κάνοντας απαράδεχτες παραχωρήσεις σε ένα μέτωπο για να ενισχύσουν άλλα, δεν θα ανοίξουνε την όρεξη όχι μόνο των τούρκων, αλλά και κάθε άλλου κερατά, για ένταση στις διεκδκήσεις.
    Μια επιτυχής αντιμετώπιση των Εθνικών Θεμάτων προϋποθέτει πριν απ΄όλα αποφασιστικό πατριωτικό προσανατολισμό.
    Εκτός εάν ξεκίνησε ήδη ο πόλεμος και βρίσκεσαι στα επιτελεία που διανέμουν τις μεραρχίες, οπότε θα κάτσω ακόμη μια φορά σπίτι μου, γιατί με στρατηγούς σαν εσένα, μάλλον τα Σεπόλια θα πρέπει να υπερασπιστώ.

  22. greco avatar
    greco 03/10/2008 15:54:37

    @μποτιλια...

    δεν θα απαντησω στον ιδιο τονο....
    το σκοπιανο απασχολει την ελλαδα απτο 92
    η πολιτικη της αδιαλλαξιας που υποστηριζεις ,αν δεν το ξερεις απετυχε.Και ηταν φυσικο...

    (η αδιαλλαξια δεν ταυτιζεται με τον αποφασιστικο πατριωτικο προσανατολισμο....ο τελευταιος αναγνωριζει και τα συμφεροντα των διπλανων του και οχι μονο τα δικα του-αλλιως δεν μπορει να γινει διπλωματια)


    τωρα για την τουρκια...στρατηγος δεν ειμαι ουτε ειμαστε σε πολεμο.Αλλα οταν βρισκεται στρατος κατοχης στην κυπρο...δεν νομιζω οτι μπορουμε να λεμε οτι ολα ειναι μελι-γαλα?ετσι δεν ειναι?


    γιαυτο λεω οτι πρεπει να τελειωνει γρηγορα το σκοπιανο(αφου φυγει ο bush)

  23. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 16:31:14

    @greco
    Συγνώμη για τον τόνο, αλλά χρησιμοποιώντας πρώτος το χαρακτηρισμό "ανόητος" στην αρχή του προηγούμενου σχολίου σου, δεν με έπεισες ότι είσαι σώνει και καλά από τα πιο ευγενικά φιλαράκια. Μπορεί όμως να σε παρεξήγησα. Από τη στιγμή που πονάς τα Εθνικά Θέματα αξίζεις κάθε σεβασμό.
    Κατά τα άλλα για την κακοδαιμονία στα Εθνικά Θέματα, ευθύνεται κύρια ο Ελλαδικός ενδοτισμός. Βεβαίως ακολουθούν και συγκεκριμένοι λανθασμένοι χειρισμοί.
    Τώρα, από που εξάγεις το συμπέρασμα ότι η πολιτική αδιαλλαξίας απέτυχε, στο ποσοστό που ποτέ δεν εφαρμόστηκε, δεν μπορώ να διακρίνω.
    Εξάλλου τις απόψεις μου για το Σκοπιανό, από ότι διαπιστώνω, δεν τις γνωρίζεις, παρόλο που τις έχω εκφράσει σε περισσότερα σχόλια εδώ στο παρελθόν, οπότε δεν μπορούμε να συζητήσουμε συγκεκριμένα, γιατί οι αναφορές μας γίνονται κάπως παράλληλα.
    Φυσικά η ανησυχία σου για την Ελληνοτουρκική διένεξη είναι εκτός από ορθή και περισσότερο από αξιοσέβαστη. Ευχαρίστως να συζητήσουμε και για αυτά τα κοινά ζητούμενα, με την ανάλογη ευκαιρία.
    Η διαπίστωση σου ότι η αδιαλλαξία δεν ταυτίζεται με τον αποφασιστικό πατριωτικό προσανατολισμό είναι πολύ σωστή. Ότι πρέπει να αναγνωρίσουμε και τα συμφέροντα των διπλανών, είναι επίσης πολύ σωστή διαπίστωση, όχι μόνο για λόγους διπλωματίας, αλλά και για λόγους ηθικής τάξεως.
    Εάν εννοείς ότι τραυματίζοντας τα αισθήματα των Σκοπιανών, τους οδηγούμε στην αγκαλιά του προβοκάτορα Γκρουέφσκι και αυτό είναι σωστό. Και το ότι έχουν γίνει ευαίσθητα λάθη προς αυτή την κατεύθυνση, αληθεύει. Όμως αυτά δεν σχετίζονται με την αναγκαιότητα αποκλειστικής συγκέντρωσης των δυνάμεων στην τουρκική απειλή. Η απάντηση μου αφορούσε αυτό το συγκεκριμένο επιχείρημα, που πρόβαλλες.
    (Κατά τα άλλα, πριν από αρκετά χρόνια ο Στέλιος Παπαθεμελής κάλεσε κάποτε τους παρευρισκόμενους να με πετάξουν έξω από μια συγκέντρωση, γιατί υποστήριζα τα θέματα που συμφωνούμε. Τότε του είπαν κάποιοι, που φόραγαν και πράσινα κουστούμια: Κύριε υπουργέ μας, αυτόν δε γίνεται. Υπόδειξε μας κάποιον άλλον. Στον Στέλιο, που παρ΄όλα αυτά, πιστεύω ότι είναι πολύ καλός άνθρωπος, έχω απαγορέψει να ξαναέρθει στην πόλη που ζω. Μια φορά με συνάντησε σε μια πλατεία, που γινόταν διαμαρτυρία για το Σκοπιανό και απομακρύνθηκε με βήμα, γιατί νόμιζε ότι είμαι αλήτης).

  24. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 03/10/2008 16:35:35

    Η κυρίαρχη ελληνική μυθολογία αποδίδει στον Τίτο τη μετονομασία των Βουλγάρων σε «Μακεδόνες». Η ενδελεχής όμως μελέτη των στοιχείων μπορεί να οδηγήσει σε άλλο συμπέρασμα.

    Συγκεκριμένα, σε αρχεία του ελληνικού κράτους, σχετικά με την πλυθησμιακή σύνθεση της Μακεδονίας, αμέσως μετά την απελευθέρωση, οι σλαβόφωνοι κάτοικοι βουλγαρικής καταγωγής αναφέρονται ως «σλαβομακεδόνες». Κι αυτό γιατί η Βουλγαρία φάνταζε ακόμη επικίνδυνη, οπότε έπρεπε οπωσδήποτε (κατά τη λογική των τότε κυβερνώντων) να διαρραγεί οποιοσδήποτε δεσμός των εναπομείναντων Βουλγάρων της Μακεδονίας με αυτήν.

    Εμείς λοιπόν είμασταν αυτοί που αψήφιστα τους ονομάσαμε Μακεδόνες (ίσως και σε συνεννόηση με τον Τίτο που είχε το ίδιο πρόβλημα με τους δικούς του Βουλγάρους), χωρίς να υπολογίσουμε τις μελλοντικές συνέπειες.

    Το ίδιο ακριβώς λάθος (και ίσως τραγικότερο) κάνουμε και σήμερα. Μη δεχόμενοι το σκέτο «Μακεδονία» για τη γειτονική χώρα, επιδιώκουμε το «Βόρεια» ή «Άνω» «Μακεδονία», το οποίο σε συνδυασμό με την αποδοχή «μακεδονικής» γλώσσας και εθνικότηταςυ υπονοεί σαφέστατα πως υπάρχει και μία «Νότια» ή «Κάτω» Μακεδονία, η οποία είναι κατεχόμενη από την Ελλάδα. Για να διασφαλίσουμε την Ιστορία, το παρελθόν δηλαδή, υποθηκεύουμε το μέλλον και δημιουργούμε τις προϋποθέσεις μελλοντικών τραγωδιών. Και για όποιον θα σπεύσει να πει πως η Ελλάδα δεν κινδυνεύει από τα Σκόπια, του θυμίζω την πρώην Γιουγκοσλαβία και το πως τη διαμέλισαν άλλοι, εκμεταλευόμενοι ακριβώς τέτοια θέματα.

    Η λύση που προτείνω είναι η μεταφορά του προβλήματος στην πραγματική του διάσταση. Να τονίσουμε προς κάθε κατεύθυνση πως οι «Μακεδόνες» των Σκοπίων είναι στην ουσία Βούλγαροι (μία απλή σύγκριση των γλωσσών τους θα πείσει και τον πιο δύσπιστο). Και να αναγνωρίσουμε αύριο κιόλας βουλγαρική μειονότητα στην Ελλάδα. Κανείς δε θα μπορεί να μας κατηγορήσει μετά. Και θα βάλουμε έτσι στο παιχνίδι και τη Βουλγαρία, η οποία, παρότι άμεσα ενδιαφερόμενη, απλά παρακολουθεί προς το παρόν. Οι εξελίξεις μετά από μία τέτοια κίνηση θα εκπλήξουν πολλούς και ίσως δούμε τότε τους γείτονες να παρακαλάνε να ονομαστούν «Σλαβομακεδονία» ή ακόμη και «Δαρδανία»...

  25. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 16:50:29

    @ψυχραιμία
    Και ολίγος "φιλελεύθερος" αντικομμουνισμός δε βλάπτει, παρόλο που η συζήτηση αφορά εθνικά θέματα, σε φάση που μας τρώνε τα συκώτια. Τα ίδια γραφόμενα ξαναδιάβασα και σε άλλο ποστ, αλλά δε θέλησα να σου απαντήσω, γιατί πάλι θέμα ήταν το Σκοπιανό και δεν θέλω να κάνω τον απολογητή του κουμουνισμού και παρελθοντολογία, που απαιτεί να ανοίγουμε κιτάπια και τα τοιαύτα. Αλλά επειδή διαθέτεις και βαθιά μόρφωση και πολύ καλή ενημέρωση θα κάνω μόνο μια παραπομπή και μια ερώτηση.
    Η παραπομπή: Άρθρο του Δ. ΔΗΜΟΥ Αντιστρατήγου ε. α., Επίτιμου Διοικητή στρατιάς και Α/ΓΕΕΦ στην εφημερίδα ΤΟ ΠΑΡΟΝ της 09.03.08
    κωδικός: paron.gr/v3/new.php?id=2415&colid=37&catid=42&d
    H Ερώτηση: Γιατί δολοφόνησε ο Στάλιν τον πράκτορα του ιμπεριαλισμού Δημητρόφ, όταν πήγε αυτός στη Μόσχα για ιατρικές εξετάσεις;

  26. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 16:58:32

    @Διπλωμάτης
    Οι διαπιστώσεις σας είναι ορθές (από όσο δύναμαι να κρίνω).
    Αναμφίβολα χρειάζονται και έξυπνα και τολμηρά βήματα στην κατεύθυνση της εξεύρεσης λύσεων.
    Όμως παραβλέπετε το δεδομένο, ότι στην περίπτωση των μειονοτήτων, δεν ισχύει αυτό που αναγνωρίζει το κράτος κατά βούληση, αλλά ο λεγόμενος αυτοπροσδιορισμός. Και όπως αναφέρατε ο διαμελισμός της Γιουγκοσλαβίας αποτελεί πολύ διδακτικό προηγούμενο.

  27. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/10/2008 17:55:22

    Φίλοι μου τζάμπα οργίζεστε. δεν είναι θέμα πρωτοβουλιών της εξωτερικής πολιτικής. Η μπάλα χάθηκε το 1992. Όταν κυβέρνηση - για να κουκουλώσει την άγρια αντιλαϊκή οικονομική της πολιτική - και μείζων αντιπολίτευση - για να ξαναγίνει κυβέρνηση μια ώρα αρχίτερα - κατέβαζαν ένα εκατομμύριο ανθρώπους στην Αθήνα και 500.000 στη Θεσσαλονίκη με το σύνθημαΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ. Κι η Αριστερά παρακολουθούσε το εθνικιστικό παραλήρημα τηρώντας επαίσχυντη σιωπή. Κάποια στελέχη της μάλιστα συνελήφθησαν συμμετέχοντες στο χάι χούι.
    Και προσπαθούσαν οι καλόπιστοι άνθρωποι σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του κόσμου να καταλάβουν τι μύγα μας τσίμπησε κι ενώ για 40 ολόκληρα χρόνια - από το 1952 ως το 1991 - αναγνωρίζαμε τη Δημοκρατία της Μακεδονίας με το συνταγματικό της όνομα,αναγνωρίζαμε μακεδονική ταυτότητα και γλώσσα (γιατί η Δημοκρατία της Μακεδονίας ήταν συνιστώσα Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας με δικαίωμα απόσχισης, άρα οποιαδήποτε στιγμή μπορούσε να αλλάξει τοόνομα του Βόρειου γείτονά μας κι από Γιουγκοσλαβία να γίνει Μακεδονία)και ξαφνικά δε θέλαμε να τους δούμε ούτε ζωγρφιστούς.
    Και το χειρότερο; Έχουνε πια πειστεί ότι εμείς είμαστε οι μαλάκες της υπόθεσης κι ό,τι κι αν πούμε δε μας παίρνουν πουθενά στα σοβαρά.
    Ακόμα χειρότερα, καταπίνουν ό,τι μαλακία μπορούν να σκαρφιστούν οι γείτονές μας.
    Βεβαίως θα μπορούσε να είχε υπάρξει πιο σοβαρή η ελληνική πολιτική αν, αφού είχε την άποψη ότι ουδείς δικαιούται να χρησιμοποιεί το όνομα της Μακεδονίας πλην των Ελλήνων, έστελνε στρατό να καταλάβει τη Δημοκρατία της Μακεδονίας. Πράγμα που, για να το διευκρινίσω, εμένα θα με εύρισκε αντίθετο. αλλά αυτή η πολιτική μόνο αυτή τη συμπεριφορά επέτρεπε. Βέβαια μετά θα έκοβε βόλτες ο τουρκικός στρατός στην Καβάλα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    Για άλλη μια φορά όμως επιβεβαιώνεται η ρήση του μακαρίτη του Νίκου τσιφόρου. Που στα Παραμύθια πίσω απ' τα κάγκελα γράφει:
    «Γιατί άμα τόχεις το σίδερο, και το κουσουμάρεις και δεν το δουλεύεις, γίνεσαι ρεζίολι των σκυλιών και ρεντίκολο της πιάτσας».
    Αυτό έχουμε πάθει και με το όνομα της Μακεδονίας, τα «εθνικά υπερήφανα» εμπάργκο από τα οποία πλούτησαν όλοι οι κατ' επάγγελμα πατριώτες της Θεσσαλονίκης και τα βέτο στον ΟΗΕ, στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
    Είμαι από αυτούς που πίστευαν πιστεύουν και θα πιστεύουν ότι η Δημοκρατία της Μακεδονίας έπρεπε να έχει αναγνωριστεί με το συνταγματικό της όνομα. γιατί οι άνθρωποι είναι αυτό που οι ίδιοι γουστάορυν να είναι κι όπως εμείς γουστάορυμε να είμαστε απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων κι όχι Σλάβοι, όπως ήθελε να μας κάνει ο Φαλμεράιερ, έτσι κι αυτοί γουστάρουν να είναι απόγονοι των Αρχαίων Μακεδόνων. Που μεταξύ μας ουδέποτε διακρίθηκαν και για τον πολιτισμό τους.

  28. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/10/2008 18:10:01

    Προβοκάτορας-παντα τους υξερα σαν σλαβομακεδονες η Macedoncy τωρα μακεδονες οτι πεις και εγω τι σκατα ειμαι

  29. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/10/2008 18:24:31

    Αν ζεις ή κατάγεσαι από τη Μακεδονία, Μακεδόνας είσαι και κανενός δεν του πέφτει λόγος πώς ονομάζεσαι. Φαντάζομαι πάντως ότι αν βρεθείς στο εξωτερικό και σε ρωτήσουν από πού είσαι θα απαντήσεις «Έλληνας», κι αν σε ρωτήσουν από ποιο μέρος της Ελλάδας, θα απαντήσεις από τη Μακεδονία. Κι αυτό κανείς δε μπορεί να σου το πάρει

  30. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/10/2008 18:46:20

    @ Προβοκάτορας
    Στη διεθνή πολιτική υπάρχει κάτι που λέγεται συσχετισμός δυνάμεων.Η Γιουγκοσλαβία ήταν τριπλάσια της Ελλάδος,η ισχυρότερη χώρα των Βαλκανίων και ηγετική δύναμη των Αδεσμεύτων.Η δυνατότητα της Ελλάδος να επέμβει στα εσωτερικά μιας σαφώς ισχυρότερης χωρας ήταν ανύπαρκτη και θα προκαλούσε το αντίθετο αποτέλεσμα ήτοι εντατικοποίηση της επεκτατικής πολιτικής εναντίον της ελληνικής Μακεδονίας.Με τη διάλυσή της όμως ο μακεδονισμός κληρονομήθηκε από ένα κράτος σαφώς ασθενέστερο και μικροτερο της Ελλαδος που επί πλέον επιδιώκει να μπει σε οργανισμούς που ήδη μετέχει η Ελλάδα και άρα η άσκηση πιέσεων να αλλάξει το όνομα του είναι ευκολότερη.
    Η σημερινή πολιτική για σύνθετη ονομασία είναι σωστή παρ όσα λέγονται.Εχει ήδη πετύχει να θεωρείται το όνομα του γειτονικού κράτους διεθνές ζήτημα προς επίλυση με απόφαση του ΟΗΕ.Δεν έχει πετύχει βεβαια και ούτε ήταν δυνατόν να ακυρώσει τα όσα πέτυχαν επί ενιαίας Γιουγκοσλαβίας όπου αναγνωρίζονταν ως μακεδονικό έθνος με μακεδονική γλώσσα.
    Η πολιτική της Ελλάδος επικεντρώνεται μόνο στο όνομα του κράτους και εκεί έχει το ισχυρό επιχείρημα διεθνώς ότι υπάρχουν δύο Μακεδονίες που καλύπτουν διαφορετικά εδάφη και πρέπει να ξεχωρίσουν με ένα γεωργαφικό προσδιορισμό.Δεν μπορεί πράγματι να ακυρώσει το από ενιαίας Γιουγκοσλαβίας επιχείρημα έθνους και γλώσσας παρά μόνο με πόλεμο που κανείς δεν επιθυμεί.Αλλά και το όνομα του κράτους δεν είναι ευκαταφρόνητη αλλαγή.Για όσους νομίζουν ότι η ελληνική αντίδραση προκάλεσε την ανακίνηση μειονοτικών θεμάτων η αλήθεια ήταν ότι αυτή ήταν πάγια στάση των Σκοπίων που σταμάτησε προσωρινά για να μπουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ.Οταν θα έμπαιναν θα τα ανακινούσαν έτσι κι αλλιώς.Με το βέτο απλώς άλλαξαν τα σχέδια τους και τα ανακίνησαν πριν μπουν στους οργανισμούς που θέλουν.

  31. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/10/2008 19:33:03

    Μιας και μίλησες φίλε «ψυχραιμία» για συσχετισμούς δυνάμεων:
    Πόση απειλή μπορεί να είναι για πλούσια χώρα, όπως η Ελλάδα - άσχετο αν οι νέοι εργάζονται 12ωρα για €600, κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν τι έχουν και συνολικά η χώρα είναι από τις 30-35 πλουσιότερες του κόσμου με βάση το δηλωμένο ΑΕΠ, δηλαδή χωρίς τη φοροδιαφυγή - ένα έθνος 1,5 εκατομμυρίων ανθρώπων, οι 300.000 από τους οποίους ζουν μετανάστες στο εξωτερικό και του οποίου η κύρια πηγή εσόδων είναι τα εμβάσματα των λατζέρηδων στην Αυστραλία, τον Καναδά και τις ΗΠΑ;
    Η απάντηση είναι ΜΗΔΕΝΙΚΗ. Κι αυτό το καταλαβαίνει όλος ο κόσμος εκτός από εμάς.
    Αντιθέτως δε μπορείς να φανταστείς πόση είναι η ζημιά για τα συμφέροντα της Ελλάδας, όταν βγαίνεις παραέξω και μόλις λες πως είσαι Έλληνας στο πρόσωπο του συνομιλητή σου σχηματίζεται ένα ειρωνικό χαμόγελο και ακούς την ερώτηση: «Θα μας μιλήσετε για τις ελληνικές θέσεις για τη Μακεδονία;».
    Κι αυτή η απαξία πλήττει τους πάντες. Διπλωμάτες, επιστήμονες, επιχειρηματίες.
    Πλήττει την εικόνα της Ελλάδας και της ελληνικότητας διεθνώς. Κι αυτό εξασθενεί τη διεθνή της θέση.

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/10/2008 19:58:59

    Είμαι αντίθετος στην υπερπροβολή του ζητηματος.Αρκεί το βέτο στους διεθνείς οργανισμούς.
    Ως προς την απειλή θα είναι οπωσδήποτε μεγαλυτερη απειλή από την Κουβα για τις ΗΠΑ ή την Γεωργία για τη Ρωσία καθώς μία μικρή χώρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση μιας μεγαλύτερης.Υπενθυμίζω ότι σε όλα τα ανακοινωθέντα του ΝΑΤΟ και άλλων οργανισμών η Τουρκία βάζει αστερισκο ότι "αναγνωρίζει τη Δημοκρατία της Μακεδονίας με το συνατγματικό της όνομα".
    Το κράτος αυτό είναι εκ γενετής εχθρικό προς την Ελλάδα λογω κατασκευής της εθνικής του συνειδήσεως και χρειάζεται προσοχή.

  33. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 21:04:15

    Το να προσπαθεί κανείς να μιλήσει για πατριωτισμό, εθνικό φιλότιμο, γνώση ιστορίας και ανυποχωρητικότητα σε άτομα σαν τον προβοκατοράκο, είναι σαν να προσπαθεί κανείς να εξηγήσει σε ομοφυλόφιλο γιατί στους άντρες αρέσουν οι γυναίκες.

    Καταρχήν θα ήθελα να πω σε όσους αναρωτιούνται πως άραγε μοιάζει ο προδότης οτι δεν έχει τρία χέρια ούτε κέρατα στο κεφάλι ούτε ιδιαίτερα κακός άνθρωπος είναι.
    Ο προδότης είναι ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους γύρω του.
    Ο προδότης είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος σαν τον προβοκατοράκο.

    Αυτό που τον καθιστά προδότη είναι η πλήρης άρνηση να θυσιάσει κάτι από τον εαυτό του για κάτι που δε θα αποδώσει κέρδος στον εαυτούλη του.
    Τον χαρακτηρίζει η παντελής αδιαφορία και απόρριψη οποιουδήποτε πράγματος θα διαταράξει την καλοπέραση του υπερπολύτιμου εαυτούλη του.
    Ο προδότης είναι ο μικρόψυχος φυγόπονος αντιήρωας, εκείνος που αν του ανέθεταν να φυλάξει Θερμοπύλες πολύ απλά θα έφευγε διότι σιγά μην πεθάνει για μια μάχη χαμένη εκ των προτέρων.

  34. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 21:06:14

    (συνέχεια)..Και αφού είδαμε τι είναι ο προδότης πάμε να δούμε τι μας λέει ο προβοκάτωρ...(συνέχεια)

  35. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 21:28:19

    @προβοκάτωρ
    1. Όχι γλοιώδη προβοκατοράκο δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
    Ο Σλαβοβούλγαρος που γεννήθηκε στην Μακεδονία δεν μπορεί να υποστηρίξει οτι είναι Μακεδόνας και πολύ περισσότερο δεν μπορεί να υποστηρίξει οτι επειδή γεννήθηκε αυτός σε ξένα χώματα, ελληνικά, οτι τα χώματα αυτά καθώς και η ιστορία του τόπου του ανήκουν.
    Μόνον Έλληνες μπορούν να ονομάζονται Μακεδόνες ακόμη και καταχρηστικά, αν ας πούμε η παλιότερη καταγωγή τους είναι θεσσαλική.
    Δεν παραχωρούμε έτσι εύκολα ιστορικούς τίτλους χρησικτησίας απλώς επειδή έτσι του κάπνισε του Σλαβοβούλγαρου.
    Αντιστεκόμαστε.
    Ξέρεις προβοκάτωρ όταν κάποιος σου ζητάει κάτι που ανήκει σε σένα δεν είσαι υποχρεωμένος να του το δώσεις...
    Υπάρχει και η επιλογή να το υπερασπιστείς αυτό που είναι δικό σου.
    Αλλά που να κουράζεσαι εσύ τώρα, δε θέλεις και να σε κοιτάζουν περίεργα οι ξένοι που φωνάζεις για το δίκιο σου, ε δώστα όλα να τελειώνουμε....

    2. Για τα περί απειλής.
    Δόλιε ή, με μία πιο αισιόδοξη οπτική, ανόητε ο κύριος λόγος για τον οποίον δεν υποχωρούμε στο θέμα της Μακεδονίας δεν είναι η στρατιωτική απειλή από μέρους των Σκοπιανών(αν και αυτό δεν είναι απόλυτο διότι με την κατάλληλη συμμαχία μπορεί να σου έρθει η καταστροφή ακόμη κι από ένα κρατίδιο που δεν το υπολογίζεις).
    Η αιτία που δεν παραχωρούμε το όνομα και τις ιστορικές αναφορές του είναι η ντροπή που νοιώθουμε αν θα παραδώσουμε στα παιδιά μας μία Μακεδονία αμφιβόλου εθνικότητας και κυριαρχίας και παρελθόντος ενώ την παραλάβαμε ενιαία και με αναγνωρισμένη ελληνικότητα.
    Δε θέλουμε να δώσουμε στα παιδιά μας λιγότερα από όσα παραλάβαμε ούτε πιο υποβαθμισμένα ούτε με πιο θολή αίγλη.
    Δεν παραχωρούμε ούτε συλλαβή από το όνομα διότι δεν είναι δικό μας για να το δώσουμε.
    '''το δε την πόλιν σοι δούναι ούτ’ εμόν εστί ούτ’ άλλου'''
    είχε πει ο τελευταίος Παλαιολόγος...
    Δεν παραχωρούμε το όνομα διότι είναι ντροπή να υποχωρήσεις όταν έχεις δίκιο.
    Όταν έχεις δίκιο και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για το δίκιο της πατρίδας, αγωνίζεσαι μέχρι τελευταίας πνοής για αυτό και δεν εγκαταλείπεις επειδή όπως λες σε κοίταξε ειρωνικά κάποιος τυχαίος Ολλανδός.....

  36. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/10/2008 21:34:30

    Τα γνωστά επιχειρήματα:H Eλλάδα δέν έχει να φοβηθεί τίποτα ,παραληρητικός΄εθνικισμός΄κ.λ.π. κ.λ.π.
    Και απο δίπλα το γνωστό επίσης επιχείρημα πώς οι Ξένοι μάς βλέπουν επιτιμητικά όταν μιλάμε γιά Μακεδονία...
    Γνωστά επιχειρήματα τών εθνομηδενιστών μέ τόν ΄ήπιο λόγο΄καί με υποκρυπτόμενη παραίνεση :'Στήστε κώλο παντού΄.Μιλάμε οι άνθρωποι έχουν κάνει τον Θουκυδίδη κουρελόχαρτο...
    Ο μεγαλύτερος κίνδυνος γιά την Ελλάδα ,όντως είναι η Τουρκία(ξέρω πώς ο Βερέμης,ο Λιάκος και η Ρεπούση διαφωνούν,αλλά θα βάλουμε την γάτα μας νά κλάψει)αλλά οποιοδήποτε κράτος ή κρατίδιο απειλεί την Εθνική μας κυριαρχία μπορεί να θεωρηθεί και εχθρικό.
    Ευχής έργο θάταν τά Σκόπια νά μήν εξέφραζαν τέτοιου είδους Αλυτρωτισμό γιατί ουδείς θάχε αντίρρηση γιά σχέσεις Καλής Γειτονίας.
    Ομως απο την στιγμή πού έχουν ξεπεράσει κάθε όριο, μιά σοβαρή Κυβέρνηση οφειλει να είναι σαφής και σταθερή στίς απόψεις της...
    Αλλαγή τού επιθετικού Συντάγματος τών Σκοπίων,άρνηση υπάρξεως Μακεδονικής Γλώσσας και φυσικά Μακεδονικής Εθνότητας...
    Το πολύ Σλαυομακεδονία αλλά μαζί μέ τά παραπάνω.
    Τα λοιπά έχουν συζητηθεί επανειλημένα και επειδή έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μήν ξαναμιλήσω γιά Σοράκια (μιά χαρά παρόντα είναι βέβαια,αλλά έχουν καταντήσει τόσο προβλέψιμα,πού δεν αξίζει τον κόπο.)παραμένω ήσυχος..

  37. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 03/10/2008 21:40:25

    Αν και δε συμφωνώ με όλες τις απόψεις του Προβοκάτορα, σε καμία περίπτωση δε θα τον χαρακτήριζα προδότη. Αυτό που βλέπω είναι κάποιον που ενδιαφέρεται για το πρόβλημα και προσπαθεί να δώσει την καλύτερη δυνατή λύση (όπως την αντιλαμβάνεται ο ίδιος φυσικά). Αντίθετα, κάτι τύποι σαν τον «άνω σχώμεν», δήθεν «πατριώτες» και «ανυποχώρητοι» είναι αυτοί που οδηγούν πάντα στις μεγαλύτερες προδοσίες. Κάτι τέτοιοι κυνηγούσαν τους τουρκοκύπριους τη δεκαετία του 1960, οι ίδιοι ήταν που έκαναν και το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου, με αποτέλεσμα να πάρουν τη μισή Κύπρο οι Τούρκοι. Κάτι τέτοιοι ήταν επίσης εκείνοι που το 1922 αποφάσισαν να εκστρατεύσουν κατά της Άγκυρας, με αποτέλεσμα να χάσουμε τη Σμύρνη.

    Δε λέω ότι ο «άνω σχώμεν» είναι κατ' επίγνωση προδότης. Πιθανότατα νομίζει πως είναι «πατριώτης» και απόγονος του Λεωνίδα, έτοιμος να σφάξει όποιον εχθρό του υποδείξουν (ακόμη και εσωτερικό). Αυτό που δεν καταλαβαίνει είναι πως στην εξωτερική πολιτική δεν παίζεις μόνος σου, αλλά παρέα με άλλους παίχτες οι οποίοι επίσης επιδιώκουν την ικανοποίηση των συμφερόντων τους, τα οποία είναι πολλές φορές αντίθετα των δικών σου. Οπότε, αν θέλεις να πετύχεις τους στόχους, σου πρέπει να κινηθείς έξυπνα και ρεαλιστικά. Δυστυχώς, έχουν περάσει οι εποχές που αρκούσε ένα "this is Sparta" για να κατατροπώσεις τους εχθρούς σου...

    @Μποτίλια: Χαίρομαι πολύ που συμφωνούμε, αλλά αυτός ο πληθυντικός μου χτυπάει άσχημα βρε παιδί μου, δεν το γυρίζουμε στον ενικό; ;)

  38. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 21:48:00

    (συνέχεια)
    @προβοκάτωρ

    3. Όχι στρεψιάδη προβοκάτωρ, δε σου δίνει κανείς το δικαίωμα να κατακρίνεις 1500000 Έλληνες που φωνάξαν για τα εθνικά δίκαια απλώς και μόνο επειδή εσύ δεν έχεις το τσαγανό και την μεγαλοψυχία να τους μιμηθείς.
    Όχι προβοκατοράκο, το σύνθημα Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΣ δεν είναι παραλήρημα και δεν θα το εγκαταλείψουμε παρόλα τα δικά σου ενδοτικά παραληρήματα.
    Και η λέξη εθνικισμός όταν φεύγει από τα δικά σου χείλη αποτελεί τίτλο τιμής για αυτόν που τη δέχεται.

    4. Επίσης μάθε οτι τα ιστορικά δίκαια και ο ασταμάτητος αγώνας για αυτά δεν θα οριστούν από το πόσο σε καταλαβαίνει ο κάθε αμόρφωτος Αμερικανάκος.
    Έχουμε πολιτισμό και σκέψη και συνείδηση υπεραρκετά από μόνοι μας εμείς οι Έλληνες, για να μας κάμψει το ειρωνικό χαζοχαρούμενο γελάκι του κάθε τυχαίου Αγγλοσάξωνα που θέλει να έχει γνώμη για μία περιοχή που ούτε ξέρει ακριβώς που είναι.
    Κανονικά αυτός θα έπρεπε να ντρέπεται και να στέκεται με σεβασμό μπροστά στον Έλληνα και όχι εσύ να ντρέπεσαι τον απόγονο των Βησιγότθων και να παρακαλάς να σε αναγνωρίσει και να σου δώσει δίκιο.
    Το δίκαιο, οι μη προδότες, το απαιτούν και αγωνίζονται για αυτό, δεν παρακαλάνε μήπως και τους λυπηθούν οι άλλοι και τους το δώσουν.

    5. Αν κάποιος έλεγε αυτά τα ενδοτικά που λες εσύ, στην Αρχαία Αθήνα τον λιθοβολισμό τον είχε σίγουρο.
    Αυτό στο λέω επειδή η τελευταία μπούρδα που πετάνε οι προβοκάτορες τώρα τελευταία είναι η υποτίμηση του μακεδονικού πολιτισμού, τον οποίον συγκρίνουν με τον αθηναικό για να τον βγάλουν κατώτερο.
    Και διαφεύγει στους γλοιώδεις επίδοξους προδότες και στρεψόδικους οτι δεν υπερασπιζόμαστε τα κομμάτια της πατρίδας επειδή ή μόνο αν αυτά είναι πολιτισμένα, αλλά θα τα υπερασπιστούμε και μόνο για το λόγο οτι αποτελούν κομμάτι του σώματος της μάνας ΕΛΛΑΔΟΣ.

  39. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 21:59:10

    @διπλωμάτης

    Άκου συμπλεγματικέ.
    Αυτά που λες είναι η τελευταία γραμμή άμυνας των κομπλεξικών.
    Επειδή δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα για να υπερασπιστείτε την κατάντια σας και τα άθλια που υπερασπίζεστε, καταφεύγετε στο να ειρωνεύεστε αυτόν που ξεμπροστιάζει τη μικρότητά σας και θέτει την αλήθεια μπροστά σας.
    Η αλήθεια σας καίει, δεν την μπορείτε.

    Αντιπαθείτε αυτόν που θα σας δείξει την στενή ανηφορική αλλά αληθινη οδό και πέφτετε με τα τέσσερα να μπουσουλήσετε στην λεωφόρο του λάθους.
    Ουδείς ισχυρίστηκε οτι το σωστό είναι και εύκολο.

    Επίσης να μάθεις οτι δεν μιλάς με κάποιον τυχαίο.
    Και επαγγελματική καταξίωση έχω και ακαδημαική και με έχουν εξετάσει δεκάδες φορές με επιτυχία πριν πέσω στη δικιά σου παιδική κριτική.
    Το να μου λες εσύ οτι δεν σκέφτομαι εσύ είναι σαν να κατηγορεί το λάχανο το ελάφι για βραδύτητα.
    Εντάξει λάχανο?

    Δεν έκανα γεωστρατηγική ανάλυση για να κριθεί για τη βαθύτητά της.
    Ανέλυσα την ψυχολογική και πολτισμική αντιμετώπιση που οφείλει να διακατέχει έναν Έλληνα ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

  40. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 22:06:56

    εν τη ρύμη της γραφής έκανα ένα εκφραστικό λάθος.

    σωστότερο είναι
    ''...την αντιμετώπιση που οφείλει να δείχνει ένας Έλληνας όταν θα καταστρώνει....''

  41. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/10/2008 22:12:40

    Σου την έφερα άνω σχώμεν. Έχω πράσινο πρόσωπο, πέντε κέρατα στο κεφάλι - εκ γενετής, για να μη μου πεις ότι μου τα φόρεσε η γυναίκα μου αν και, κι αυτό να συμββεί μου αρκεί ότι δε θα το μάθω - πόδια κατσίκας και ουρά φιδιού. τα μάτια μου είναοι ροζ με κίτρινα πουά και στο στόμα μου έχω επτά γλώσσες χρώματος λιλά με λαχανιά καρό.
    Μου γέννησες όμως μια απορία σχετικά με τους ιστορικούς σου τίτλους. Τι τίτλους ιδιοκτησίας έχεις; Μήπως κάποιο χρυσόβουλο σαν αυτά της Μονής Βατοπαιδίου που, στο λέω εμπιστευτικά, ετοιμάζεται να διεκδικήσει το πατρικό σου με πλαστό μολυβδόβουλο του Μούρτζουφλου;
    Ο Λαός απαιτεί να καταθέσεις εδώ και τώρα τους τίτλους ιδιοκτησίας της Ιστορίας που έχεις

  42. greco avatar
    greco 03/10/2008 22:14:08

    παιδια ηρεμια....ακαδημαικοι και μη....

  43. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 03/10/2008 22:17:28

    Οι ύβρεις είναι το όπλο όσων δεν έχουν επιχειρήματα...

    Μάθε επίσης πως δεν είσαι ο μόνος με «επαγγελματική» και «ακαδημαϊκη» (και όχι ακαδημαική) «καταξίωση». Αν έχεις πράγματι περάσει από ακαδημαϊκά ιδρύματα (από μέσα και όχι απ' έξω για βόλτα) μάλλον θα θυμάσαι ότι είχες και συμφοιτητές...

    Δεν είπα πουθενά ότι «δε σκέφτεσαι», αυτό το λες εσύ (κάτι θα ξέρεις προφανώς). Αυτό που είπα είναι ότι σκέφτεσαι λάθος (κατά τη δική μου ταπεινή άποψη). Με τις ύβρεις σου όμως αποδεικνύεις πως πράγματι έχεις τη μύγα, γι' αυτό και μυγιάζεσαι...

    Αυτό και να τελειώνουμε, γιατί δεν μπορώ να χάνω το χρόνο μου ασχολούμενος με ανθρώπους της δικής σου ποιότητας. Καλό σου βράδυ.

  44. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 22:26:47

    εντάξει διπλωμάτη μου όλα καλά.
    Καλό σου βράδυ.

    Αύριο που θα ξυπνήσεις να πας σε έναν αρσιβαρίστα 120 κιλών και να του πεις:''πφφφ...σιγά τα μπράτσα''
    Να είσαι σίγουρος οτι κι αυτός θα χαμογελάσει με κατανόηση και θα σου ευχηθεί 'καλό βράδυ'.

  45. Greco avatar
    Greco 03/10/2008 22:27:12

    @μποτιλια ...ωστε εχεις ιστορια με τον παπαθεμελη ε?...

    αδιαλλαξια... ,αντικειμενικα,εδειξε η ελλαδα με τα σκαπια.Γιαυτο και οι θεσεις μας αλλαξανε

    γιατι επιμενω για την τουρκια?αυτη τη στιγμη η τουρκια φοβαται για το μελλον της,γι'αυτο και υπεροπλιζεται.Πρεπει,πλεον,να κρατησει υπηρεσιες ματαξυ των ηπα,του αραβικου κοσμου,αλλα και των ρωσων απο πανω,που ιστορικα ξερουμε οτι εποφθαλμιουν τη μεσογειο....

    η ελλαδα εχει ζωτικα συμφεροντα να υπερασπιστει,οπως το πετρελαιο,την κυπρο,τη σταθεροτητα στη θρακη

    το κρατιδιο απο πανω πρεπει να φυγει απτην ατζεντα(στω κατω κατω σλαβομακεδονες ειναι,εχω ξαναπει οτι το βορεια μακεδονια δεν με προσβαλλει ως μακεδονα).Στρατηγικα,επιπλεον ειναι χρησιμο για τη χωρα μας...καθως αποτελει εριδα μεταξυ αλβανων και βουλγαρων

  46. Greco avatar
    Greco 03/10/2008 22:28:14

    αποστασεις...οχι ισσοροπιες..προφανως

  47. LEON avatar
    LEON 03/10/2008 22:34:04

    Βρέ καλά τά λεει ό Μίκης στό ΡΕΣΑΛΤΟ αλλά ποιός τόν ακούει...

  48. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 22:45:39

    Μίκης?
    Ποιός Μίκης?

    Άσε θα βγουν οι μάγοι της γεωπολιτικής, τα όρθια ζαρζαβατικά(διπλωμάτες και προβοκάτορες), που ανακάλυψαν προχθές την πιπίλα ''ρεαλισμός'' και θα τον πουνε παραληρηματικό εθνικιστή, Λεωνίδα που είναι έτοιμος να σφάξει και με τη στάση του προδόθηκε η Κύπρος!!

    Έχει ξεφύγει ο κόσμος...
    Ο Εφιάλτης ήταν ρεαλιστής και πανέξυπνος.
    Σου λέει, άσε τον χαζό τον Λεωνίδα να πεθάνει για το τίποτα, τουλάχιστον να κερδίσουμε και κανα φράγκο από την όλη υπόθεση ''Θερμοπύλες'', ας πάω να τους προδώσω όλους αυτούς του ''εθνικιστές'' ''μη ρεαλιστές'' Σπαρτιάτες στον Πέρση βασιλιά!

  49. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/10/2008 22:50:26

    Λοιπόν άνω σχώμεν μου θυμίζεις το παλιό το ανέκδοτο με τον τυπάκο που οδηγεί με 150 στο αντίθετο ρεύμα της Αθηνών - Λαμίας και μόλις ακούει από το ραδιόφωνο ότι ένας τρελός πάει στο αντίθετο ρεύμα αναφωνεί: Τι ένας ρε, χιλιάδες είναι.
    Α, και να σου θυμίσω ότι μαζί με τους Πέρσες πολεμούσαν και οι Μακεδόνες σου. εναντίον του Λεωνίδα σου.

  50. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 22:58:47

    προβοκάτωρ πάλι κοτσάνα πέταξες.
    Αλλά αυτήν παραείναι εξόφθαλμη θα την αφήσω έτσι.

    Και μία συμβουλή.
    Άλλη φορά να αποφεύγεις να κάνεις εσύ σ'εμένα ιστορικές παρομοιώσεις και αναφορές.
    Δε σε παίρνει σου λέω.

    Επίσης το τι θυμίζω σε έναν προβοκατοράκο-προβατάκο μου είναι αδιάφορο.
    Γίνε εσύ και οι υπόλοιποι προδότες σωστοί άνθρωποι και πατριώτες και ας γίνω εγώ ο μεγαλύτερος Καραγκιόζης του κόσμου.
    Δε με ενδιαφέρει καθόλου.

  51. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 23:08:46

    Δεκτή η γνώμη σου ανώνυμε φίλε μου.
    Άλλωστε όλοι έχουν γνώμη, όπως και όλοι έχουν ...λαιμό.

  52. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/10/2008 23:17:36

    Γιατί ρε ανω σχώμεν δε με παίρνει; Θα με κάνεις νταντά; Ή μήπως εσύ και μόνο εσύ έχεις διαίωμα άποψης επί της ελληνικής Ιστορίας; Από πότε μας έγινες πάπας της Ιστορίας και δεν το ξέρουμε; Τώρα για τον Καραγκιόζη, αυτός είναι αξιοπρεπής, δε γίνεται να του μοιάσεις!

  53. t avatar
    t 04/10/2008 00:29:04

    Ο Gruevski χαιρετίζει τους πιστούς του Ισλάμ για το ραμαζάνι.
    *Με ευχαρίστηση για δεύτερο χρόνο είναι με τους πιστούς του Ισλάμ στο κεντρικό τζαμί των Σκοπίων για αξίες που προσδοκούμε για το NATO και την ΕΕ.*
    Μήπως μπορεί κανείς να μας εξηγήσει αυτή τη μεγάλη αγάπη του για το Ισλάμ??
    http://macedoniaonline.eu/content/view/3767/1/

  54. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2008 01:26:31

    Μήν αμφισβητείτε τά δικαιώματα ΄αυτοπροσδιορισμού΄τού Γρούΐου...
    Θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται οι ΄πολυπολιτισμικοί΄.
    Ο Γρούϊος είναι Μουσουλμάνος Μακεδόνας εκ Κομοτηνής γιατί έτσι τού αρέσει...
    Σσσστ....Θά διαμαρτυρηθεί ο Δημητράς....

  55. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/10/2008 01:31:16

    @ t
    Το ένα τρίτο του πληθυσμού του είναι μουσουλμάνοι.

  56. ntinos avatar
    ntinos 04/10/2008 18:18:02

    Τελικά είμαστε δημοκράτες, αρκεί οι υπόλοιποι να μη διαφωνούν μαζί μας. Γιατί τότε ΑΥΤΟΙ είναι φυσικά οι ριψάσπιδες, οι προδότες, οι ομοφυλόφυλοι, οι έμμισθοι ή απλώς οι παραστρατημένοι ηλίθιοι. Η με αυτό τον τρόπο ενοχοποίηση της αντίθετης άποψης, είναι τόσο διάφανη ως προς τα κίνητρα και την αδυναμία που προδίδει, ώστε από μόνη της είναι παραδοχή ήττας των αντίστοιχων απόψεων ή τουλάχιστον προσωπικής ανικανότητας λογικής αντιπαράθεσης στο πεδίο των ιδεών. Δηλαδή, αν μιλούσαμε εκ του σύνεγγυς, θα έπεφταν και σφαλιάρες;