#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα παράκρουση του Τσίπρα. Νομίζει ότι είναι ο Ανδρέας



«Ο κ. Βορίδης ξεσάλωσε πριν λίγες μέρες στο συνέδριο της ΝΔ. Και μέσα στην αντιδημοκρατική φούρια της δεξιάς και των αναμνήσεών του από τα φοιτητικά του χρόνια στην ακροδεξιά, μας παρέδωσε μαθήματα ιστορίας για τον Ανδρέα Παπανδρέου και την πολιτική του το 1981-85. Ξέρετε γιατί; Το είπε ο ίδιος: Γιατί θέλουν να ξεμπερδέψουν με την ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς! Που πάει να πει να επαναφέρουν το καθεστώς των διακρίσεων και της εθνικοφροσύνης. Το καθεστώς της μειωμένης δημοκρατίας για την πλειοψηφία του ελληνικού λαού».

 

«Εμείς, οι κυνηγημένοι από την εθνικοφροσύνη, η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων που έζησε το αίσχος του αποκλεισμού, των διωγμών και των διακρίσεων, οι φακελωμένοι γονείς μας και παππούδες μας και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους, ξέρουμε πολύ καλά την αξία της δημοκρατίας, της κοινωνικής αλληλεγγύης, τη ισότητας».

Αυτά είναι δύο αποσπάσματα από την ομιλία του... Ανδρέα Παπανδρέου, συγγνώμη του Αλέξη Τσίπρα από την Πάτρα. Το μόνο που δεν έκανε στην Αχαΐα ήταν να πάει στο Καλέτζι όπου κρατάνε οι Παπανδρέου, να ξεκινήσει την πορεία προς την εξουσία, όπως έκανε και ο Γ. Παπανδρέου.

Αν διαβάσει κανείς καλά την πρώτη παράγραφο θα διαπιστώσει ότι ο κ. Τσίπρας ουσιαστικά θεωρεί τον Ανδρέα...αριστερό. Θα τρελαθούμε τελείως, τον έχει πιάσει παράκρουση. Η ιδεολογική ηγεμονία της Αριστεράς ήταν ο Ανδρέας, γι' αυτό τον χτυπάει ο Βορίδης. Απίστευτο, ο κ. Τσίπρας έγινε κι επίσημα μέλος του παπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ. Μόνο να ζητήσει την υιοθέτησή του από την οικογένεια μένει.

Στο δεύτερο απόσπασμα θεωρεί εαυτόν κυνηγημένο από τους... εθνικόφρονες. Είχε ο Τσίπρας φακελωμένους γονείς, ξέρει ο Τσίπρας τη σημασία της δημοκρατίας και της κοινωνικής αλληλεγγύης; Μα στο σταλινικό ΚΚΕ δεν ήταν μέλος προτού αναβαπτιστεί;

Έχει ξεφύγει τελείως.

 

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Σίμος Κεδίκογλου, απαντώντας στην ομιλία του προέδρου της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ κ. Αλέξη Τσίπρα στην Πάτρα,  δήλωσε: Με παραμύθια για «σχέδια που υπάρχουν» αλλά δεν αποκαλύπτονται, «λεφτά που θα βρεθούν», χωρίς κανείς να ξέρει από πού και με μία παρατεταμένη εμφυλιοπολεμική  παράκρουση, ο κ. Τσίπρας επιβεβαιώνει  και πάλι όχι μόνο την ανεπάρκεια αλλά και την επικινδυνότητά του.

Από το Γραφείο Τύπου του ΠΑΣΟΚ, με αφορμή την ομιλία του προέδρου της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα στην Πάτρα, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση: "Του πήρε μόλις μερικές δεκαετίες του ΣΥΡΙΖΑ για να αποδεχθεί ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν Αριστερός, όπως προκύπτει από τη σημερινή ομιλία του προέδρου του στην Πάτρα!  Συγχαρητήρια, αν και θα πρέπει  να προβληματίσει όλους το γεγονός πως χρειάστηκε η συμβολή του κ. Βορίδη για να το κατανοήσει και o Aλέξης Τσίπρας.

Η υποκρισία του κ. Τσίπρα δεν έχει όρια. Την ίδια ώρα που κάνει τις παραπάνω αναφορές, περιοδεύει με τον κ. Ν. Κωνσταντόπουλο (Πρόεδρο της Επιτροπής Σοφών του ΣΥΡΙΖΑ) ο οποίος, μαζί με σειρά στελεχών του σημερινού ΣΥΡΙΖΑ και της ΝΔ, είχε κεντρικό ρόλο στην άθλια συνομωσία που είχε ως στόχο την πολιτική και ηθική εξόντωση του Ανδρέα Παπανδρέου..."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. best12 avatar
    best12 05/07/2013 09:27:05

    o prwin katalipsias sxoleiwn kai panepistimiwn na paei gia prwthipourgos...a re se ti xwra zoume....

  2. kouvari avatar
    kouvari 05/07/2013 09:29:58

    Ο ΣΥΡΙΖΑ στις επομενες εκλογες θα παρει πανω απο 40%....
    Σαν το ΠΑΣΟΚ το 81...!!

    • δημήτρης avatar
      δημήτρης @ kouvari 05/07/2013 19:13:56

      Το πιστεύεις ;;; δεν θα γίνει αυτό και θα το ειδείς και μόνος σου....

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ kouvari 06/07/2013 02:06:08

      Αν έφτασε μέχρι και η VPRC, που έδινε τη νύχτα των περσινών εκλογών μπροστά το σύριζα(!!!!!), να το δίνει 0,5% μπροστά (στην προηγούμενη ήταν 2,5%!!!!), τότε μάλλον η ΝΔ προηγείται από 3 έως 5 μονάδες! Χαλαρά όμως! Τουλάχιστον το σχόλιό σου είναι ειλικρινές καθώς αποτυπώνει αυτό που λένε πια όλοι, ότι σύριζα=πασοκαριό, και πασοκαριό σημαίνει όπου ακούσει "λεφτά υπάρχουν" και "τσοβόλα δώστα όλα" τρέχει από πίσω!

  3. Τάσος Αναστασόπουλος avatar
    Τάσος Αναστασόπουλος 05/07/2013 09:30:23

    ενοχλείσθε! δεν πειράζει, έτσι είναι η ζωή. θα σας περάσει...

  4. Εva avatar
    Εva 05/07/2013 10:13:14

    Και εμείς οι άνεργοι
    η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων
    που έζησε το αίσχος των διακρίσεων, των ρουσφετιών
    και των μαζικών διορισμών,
    ξέρουμε πολύ καλά την αξία της Αξιοκρατίας.
    Κυριε Τσίπρα αργήσατε τριάντα χρόνια.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Εva 06/07/2013 00:45:54

      Ε τι να κάνει πριν 30 χρόνια ήταν 8 χρονών.

  5. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 05/07/2013 10:22:31

    Το μεγάλο μειονέκτημα για τον σημερινό ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι όποια τακτική και αν ακολουθήσει θα βγεί χαμένος.
    Στο δίπολο δεξιά-αριστερά, θα συσπειρώσει τη Ν.Δ ενώ ο ίδιος θα τσακώνεται ακόμη και με το ΠΑΣΟΚ ή τη ΔΗΜΑΡ.
    Στη λογική της συναίνεσης χάνει την επαναστατική αριστερά και τη ψήφο διαμαρτυρίας.
    Άρα, είμαστε ... καταδικασμένοι. Ο Σαμαράς θα γεράσει στην πρωθυπουργία.

  6. δημης avatar
    δημης 05/07/2013 10:22:36

    +++++++
    ΚΑΙ...να..μήν είναι...σίγουρα έχει τουσ ίδιους ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ δημης 05/07/2013 10:27:01

      ... από την ίδια μεριά του ατλαντικού να προσθέσω.

  7. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/07/2013 10:32:53

    Να δείτε που θ' αφήσει και καράφλα και θα το ρίξει και στις ζεμπεκιές.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/07/2013 11:06:24

      ντροπή φαήλο τι θα πει ο βενιζέλος που θίγουμε τον '' άγιο αντρέα ''

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/07/2013 11:15:51

      Λες να ξαναγίνει μόδα το ζιβάγκο;

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/07/2013 12:17:55

      Από το 3% στο 22% , χορεύεις και τσιφτετέλια .
      Απο το 47% στο 23% και 6% , αντίστοιχα , τραβάς ¨αμανέ¨.

  8. ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ 05/07/2013 12:09:18

    "Εμείς, οι κυνηγημένοι από την εθνικοφροσύνη..." είπε ο γιός του πλούσιου μεγαλοεργολάβου μπαμπά που έβγαλε τα λεφτά του την εποχή του "διωγμού" από την επάρετη Δεξιά. Θαύμα, θαύμα!!!

  9. sender avatar
    sender 05/07/2013 12:24:50

    Εθνικοφροσύνη..τι εννοεί;Μάλλον διάβασε πρόσφατα το βιβλίο του Δ.Αρβανιτάκη,επομένως απευθύνεται και προς το ΚΚΕ.

    • sender avatar
      sender @ sender 05/07/2013 13:50:11

      ..[διορθ.]άρθρο του...

    • mara M. avatar
      mara M. @ sender 05/07/2013 19:55:35

      Aν δεν καταλαβαίνετε ρωτήστε κάποιον παλιό αριστερό να σας εξηγήσει.

  10. sender avatar
    sender 05/07/2013 23:57:36

    Δεν μου χρειάζονται εξηγήσεις από ανθρώπους που έκαναν τον κύκλο της ζωής τους,φορτίζοντας με μίσος και τις επόμενες γενιές.Και κρατώ αποστάσεις εξίσου,από όλα τα φαντάσματα του παρελθόντος,κάθε χρώματος και κόμματος.

    • mara M. avatar
      mara M. @ sender 06/07/2013 00:41:46

      Αυτή είναι μια σελίδα απο την ιστορία της χώρας σας. Αν θέλετε να τη σβήσετε επειδή δεν σας αφορούσε δικαίωμά σας, μην την ειρωνεύεσθε όμως.

  11. airman avatar
    airman 06/07/2013 07:40:29

    Με το πρώτο ''λεφτά υπάρχουν'' είδαμε τι έγινε.
    Με το δεύτερο του Αλέξη μπορεί να φανταστεί κανένας τι μας περιμένει;;;
    Αλέξη σύνελθε, συγκεντρώσου, μην εκτίθεσε τόσο γιατί με τις φρούδες ελπίδες που σπέρνεις σε λίγο θα νοσταλγούμε τον ''Harry Potter της πολιτικής''!
    Εκτός και εάν θέλεις να ανταγωνιστείς τον κ. Τατσόπουλο σε εφάνταστες ιδέες, οπότε είναι εσωτερικό σας ζήτημα.