05/01/2009 18:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Νέα», «παλαιά», ή «καμία» τρομοκρατία;

Το τι υπάρχει πίσω από τη σημερινή δολοφονική επίθεση εναντίον αστυνομικού, μόνον να το εικάζουμε μπορούμε. Ας σταθούμε λοιπόν, σε βάσιμες υποθέσεις με γνώμονα τα στοιχεία. Προς το παρόν, είναι βέβαιον ότι:

1 Με τα κτυπήματα στο Γουδί και τα Εξάρχεια, τα συγκεκριμένα όπλα γίνονται σήματα κατατεθέντα μιας συγκεκριμένης οργάνωσης, όπως το περίφημο 45αρι για την 17Ν

2 Η οργάνωση που το έκανε (πιθανόν ο Επαναστατικός Αγώνας) θα ξεκαθαρίσει ποια είναι με την προκήρυξη που θα στείλε (αν θα στείλει).

3 Η μεθοδολογία (μπαράζ πυροβολισμών) δείχνει εντελώς διαφορετικές λογικές από αυτές που γνωρίζαμε στις «παραδοσιακές» τρομοκρατικές οργανώσεις. Το εάν είναι νέα γενιά τρομοκρατίας, θα το δούμε. Όπως και αν πρόκειται για πρακτοροδουλειές. Ας μην βιαζόμαστε...

4 Οι διαρροές της αστυνομίας περί «αλλοδαπών» και ποινικών μένουν να αποδειχθούν.

5 Ερώτημα μεγάλο είναι σε ποια κατάσταση βρίσκεται η αντιτρομοκρατική. Διότι λέγεται ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

6 Πολύ σημαντικό: Τι άλλαξε μέσα σε δέκα ημέρες από την επίθεση -με το ίδιο Καλάσνικοφ, στο Γουδί; Γιατί τότε έριξαν κάτω (ρόδες, μηχανή του λεωφορείου των ΜΑΤ) και τώρα έριξαν στο ψαχνό; Εφόσον είναι η ίδια οργάνωση, δεδομένου ότι χρησιμοποίησε ίδια όπλα, τι άλλαξε και ήθελαν θύματα;

Είναι, τέλος, Ηλίου φαεινότερο, ότι αν δεν υπάρξει πολιτική παρέμβαση με τις επιθέσεις εναντίον της αστυνομίας και την γενικότερη απαξίωσή της στην κοινωνία οδηγούμεθα σε επικίνδυνες καταστάσεις. Επειδή είτε η αστυνομία θα κάνει «λευκή απεργία» με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν φαινόμενα αυτοδικίας από τους πολίτες. Είτε η αστυνομία θα αντιδράσει ανεξέλεγκτα οπότε θα έχουμε πάλι αιματοκύλισμα. Η κατάσταση είναι κρίσιμη, ας μην έχουμε αυταπάτες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οκτώ avatar
    οκτώ 05/01/2009 19:02:38

    Αξιο απορίας είναι οι τοποθεσίες που «επιλέχθηκαν» να λάβουν χώρα αυτές οι καταδικαστέες πράξεις.
    Εντός ενός «πανεπιστημιακού ασύλου» και εντός του «κράτους των Εξαρχείων».
    Σε επικοινωνιακό επίπεδο μοιάζει να «φυτεύουν» τις αποδείξεις στο σπίτι του «ενόχου», ώστε να νομιμοποιήσουν την κρατική βία που έχουν σκοπό να εφαρμόσουν εάν χάσουν πάλι τον έλεγχο.
    Μετρήστε σήμερα στα δελτία των οκτώ πόσες φορές θα επαναλάβουν την λέξη «τρομοκρατία», έτσι για το εμπεδώσουμε…

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/01/2009 19:08:58

    Η συμπαθης φαρα των δημοσιογραφων-ειδικα τωρα-δεν ειναι ουδολως αμετοχη στην δολοφονικη αποπειρα!!! του 21χρονου...(να τον λεμε με την ηλικια και οχι με την ιδιοτητα του αστυνομικου,διοτι εχει καταντησει ετσι η κοινωνια που θα φαινεται αντιπαθης ακομα και στο κρεββατι οτυ πονου σε πολλους!!!!!!!!)

  3. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 05/01/2009 19:20:19

    τρομοκρατία ή όχι για να μαστε δικαιοι και σωστοί η απόπειρα δολοφονίας του 21 χρονου αστυνομικου δεν εχει να ζηλέψει τίποτα τη δολοφονια του 15χρονου σε κτηνωδία, βαρβαρότητα και ηλιθιοτητα. Ακροδεξιοι μπάτσοι ή αριστεροί της κουκούλας και του καλασνίκωφ τα ιδια σκ-τα ειναι δυστυχώς.

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/01/2009 19:21:47

    Εννοειται οτι οι δημοσιογραφοι, εχουν μεγαλο ποσσοτο ευθυνης για ο,τι γινεται.Οχι τωρα ομως, αλλα διαχρονικα,τα τελευταια 35 χρονια.
    Ειδικα η ελευθεροτυπια, ειναι η πρωτη στη σειρα.

    factorx: ρε φίλε για κάτσε. Σου προσφέρουμε πληροφόρηση και βήμα και μας βρίζεις;

  5. donaE avatar
    donaE 05/01/2009 19:30:40

    Ποσοι βγηκανε στους δρομους?Αρα δεν ειναι η τυφλη βια που ενοχλει,ειναι ο συμβολισμος και τα αριστερα κλισε.

  6. patos avatar
    patos 05/01/2009 19:35:24

    ποιοι προσφέρουν σε ποιούς το βήμα βρε φάκτορες!!! Οι αναγνώστες απαντάνε οι δημοσιογράφοι μεταδίδουν πολιτικές θέσεις. Τι άλλο?

  7. fantomas avatar
    fantomas 05/01/2009 19:43:56

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει σοβαρή βάση σε αυτό που λέγετε (ποιοι άραγες το λένε?) για αλλοδαπούς και ποινικούς.

    Μεγάλο ερωτηματικό αποτελεί το ότι ο Ε.Α. ενώ έχει δείξει ότι τα πάει καλά με τα αντιαρματικά, τις βόμβες(έστω με καλώδιο)που εξασφαλίζουν ποιο σχετικά εύκολο τρόπο διαφυγής ...... να ασχολείτο με πυροβολισμούς και μάχες εκ του συστάδην που δεν ξέρεις που θα καταλήξουν!!

    Όσο για την προβοκάτσια...... τι να πω?

    Δεν γνωρίζω ποιος δημόσιος υπάλληλος (π.χ. αστυνομικός) θα διακινδύνευε την θεσούλα του για να παίξει παιχνίδακια με την εξουσία!

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/01/2009 19:59:37

    O EA απλώς μιμηθηκε τη 17Ν μετά το φόνο Καλτεζά το 1985 που προσπάθησε να υφαρπάξει το κύμα των αντιδράσεων.Υπενθυμίζω ότι και το 1985 ήταν χρονιά μεγάλης λιτοτητας με την υποτίμηση και το σταθεροποιητικό πρόγραμμα Σημίτη μετά τα "μπάνια του λαού".
    Η διαφορά από εκείνη την εποχή είναι το γενικότερο πλαίσιο που εγκυμονεί κινδύνους αντιποίνων.
    Η 17Ν είχε μία υπερεθνικιστικη φρασεολογία και δεν εκλαμβανόταν ως αντίπαλος της "λαικής δεξιάς" αλλά της φιλελεύθερης.Οι λαικοδεξιοί χωρίς να συμφωνούν με τη 17Ν δεν φανατίζονταν εναντίον της ενώ ο στόχος ,οι φιλελευθεροι από τη φύση του απεχθάνεται μαζικές και παράνομες ενέργειες και περιορίσθηκε τελικά σε διαμαρτυρίες με κεράκια.
    Αυτός είναι ένας λόγος που αντεξαμε 3 δεκαετίες χωρίς συνέπειες από τη 17Ν.
    Η σημερινή δράση όμως εξελίσσεται σε ένα περιβάλλον μεγάλης αντιεθνικιστικής προπαγάνδας με επιθέσεις σε εκκλησιες,κάψιμο σημαιών κλπ από αντεξουσιαστές που ερεθίζει τη λαική δεξιά.
    Είναι πολύ λιγότερη η υπομονή και η κατανόηση απ ότι επί 17Ν.Η πιθανότητα αντιποίνων και ανεξέλεγκτων αντιδράσεων αγανακτισμένων πολιτών είναι υπαρκτή.

  9. αλέξανδρε ζεις avatar
    αλέξανδρε ζεις 05/01/2009 20:14:21

    Νομίζω ότι η απόπειρα δολοφονίας του αστυνομικού έγινε από τους σκοτεινούς κύκλους της αντίδρασης για να δημιουργήσουν ένα θύμα μάρτυρα στις τάξεις της αστυνομίας και έτσι ο εκτελεστής του Αλέξανδρου να πέσει στα μαλακά. Δεν είδατε σήμερα στα κανάλια πως λύσσαξε για το δυστυχή αστυνομικό ο Γεωργιάδης και όλος ο φασιστικός συρφετός.....

  10. Xase avatar
    Xase 05/01/2009 20:17:40

    Προβοκατορα
    Σε αλλο σχολιο μας ελεγες οτι ησουν καλος μαθητης. Ε λοιπον σου θυμιζω πως η λεξις ποσοστο γραφεται με τρια σιγμα.

  11. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 05/01/2009 20:28:38

    Συχνά απαντάται το φαινόμενο να ψάχνουμε για «ξένους δάκτυλους», «υποκινητές» και «puppeteers». Όχι οτι αποκλείεται, αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι ένας πολύ εύκολος τρόπος να αποφεύγει κανείς να κοιτάξει κατάματα την λέξη «χάος».

    Και κάτι ακόμα. Όταν κάποιοι εκ των «δημοσίων λειτουργών» χτυπούν αδικαιολόγητα πολίτες, οι δεύτεροι κάνουν πορεία διαμαρτυρίας και οι υπόλοιποι δημόσιοι λειτουργοί μαζεύονται κάπως στο καβούκι τους. Έτσι δεν είναι? Είδες εσύ (ο κάθε "εσύ") αστυνομικούς να κατεβαίνουν στους δρόμους λέγοντας «μα τι πράγματα είναι αυτά, δεν πάμε καλά ως σώμα ασφαλείας» ή «πως τράβηξες ρε σπουργιτόμυαλε έτσι το όπλο, νεροπίστολο κρατάς?». Όχι. Υγιέστατο θα ήταν, αλλά δεν συμβαίνει. Ε πώς περιμένεις τώρα από τον πολίτη να διαδηλώσει υπέρ των αστυνομικών και κατά των σαλταρισμένων που ενυπάρχουν στο κοινωνικό σύνολο των πολιτών? Εκατό μέτρα και χίλια σταθμά πάει η υπόθεση?

  12. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/01/2009 20:29:36

    χέσιμο της Ντόρας Βρυκόλακα στον Ταρζαν τώρα στον Άλτερ :
    "Μιλάς εσύ που έβγαλες τον δολοφόνο του άντρα μου στο γυαλί;; Μιλάς εσύ για ηθική;;"

  13. Decay avatar
    Decay 05/01/2009 20:48:20

    Στην άκρα Αριστερά δεν εντάσσονται μόνον οι επαγγελματίες επαναστάτες του George Soros, υπάρχουν και εγχώρια φρούτα που έκριναν τελευταία (και λόγω εξοστρακισμών) πως είναι ώρα να επαναστατήσουν.
    Το εμφανές κενό της χειραγώγησης των αναρχοαυτόνομων και αριστεριστών (τις ημέρες τις "εξέγερσης") που προσπάθησε αλλά δεν πέτυχε πλήρως ο Σύριζα, ήλθε να καλύψει η χαμηλού επιπέδου (σε σχέση με την 17Ν) οργάνωση Επαναστατικός Αγώνας.
    Ζηλεύοντας το κελί του Σάββα και εκμεταλλευόμενη την ανεπάρκεια της ΕΥΠ
    (όπως και της Αντιτρομοκρατικής) η εν λόγω οργάνωση συνεχίζοντας την αντιεξουσιαστική της δράση, προχώρησε σήμερα στην ενέργεια που θα την τοποθετήσει στο πάνθεον των Επαναστατών.
    (Καμία σχέση με τον Che Guevara, αλλά τι να κάνουμε, κάποιοι τρέφουν ψευδαισθήσεις.)

    Άλλωστε στην Ελλάδα είναι πια συνηθισμένο, ομάδες (τριαντάδες συνήθως) αντιφασιστών - ίσως και αντιναζί ποιος ξέρει- να καίνε αστυνομικά τμήματα και κοινοβουλευτικά κόμματα να επικροτούν αυτές τις ενέργειες.(Άσε που μάλλον τις οργανώνουν).

    Υπεύθυνη για τις τρομοκρατικές επιθέσεις είναι η ηγεσία του υπουργείου Εσωτερικών, η οποία εκτός από τις λάθος επιλογές της σε επίπεδο προσώπων, ανθρώπινου δυναμικού και μέσων, έχει χάσει από καιρό το παιχνίδι απέναντι στο κοινό έγκλημα. Πόσο μάλλον στον τομέα του οργανωμένου εγκλήματος και της τρομοκρατικής δράσης.(Εκεί βαδίζουμε στα τυφλά)
    Ο αστυφύλακας των 850 ευρώ είναι το πρώτο θύμα της πολιτικής της ΝΔ, το επόμενο είναι η ασφάλεια του πολίτη.
    Την 17Ν την συλλάβαμε από ένα τυχαίο γεγονός.
    Γνωρίζοντας τις ικανότητές μας ίσως να το ξαναπετύχουμε ( μόνον καταλάθος).

    ΥΓ. Η καταστολή έρχεται, αρχίζει η ηλεκτρονική παρακολούθηση.
    Γράψτε υπέρ των αντεξουσιαστών, αύριο η ασφάλεια στο σπίτι σας (και εσείς στην Ασφάλεια)

  14. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/01/2009 21:02:06

    @Anonymous 8:53

    Δεν έχει όρια ο ξεφτιλισμένος..

  15. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 05/01/2009 21:03:01

    Καλά πάει η αποδόμηση...

  16. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/01/2009 21:11:07

    Είμαι εδώ και τριάμυση δεκαετίες αντιεξουσιαστής. Αυτοί που με ξέρουν προσωπικά γνωρίζουν, ότι έχω δεχθεί με βαρύ τρόπο τις κυρώσεις της εξουσίας στην καμπούρα μου. Παρ΄όλα αυτά, επειδή έχω κολήσει αρκετά ένσημα μέσα στην υπόθεση που λέγεται λαϊκό κίνημα και έτυχε τα λεφτά μου να τα ξοδεύω σε κιτάπια και όχι σε μοτοσακά και σε τριάρια διαμερίσματα, αρέσκομαι να λέω τα πράγματα με το όνομά τους, διότι στην αντίθετη περίπτωση ματαιοπονούμε, μέσα στο καράβι, που καίτι δεν είναι κρουαζιερόπλοιο, μοιάζει (ανέκαθεν) με μια μεγάλη πισίνα.
    Δεν δίστασα να κάνω δυο αναρτήσεις στο ασήμαντο πλην όμως ανυποχώρητο μπλογκάκιόν μου - εδώ και αρκετό καιρό - με τίτλο "Γιατί στοχοποιείται σήμερα η αστυνομία;". Η στοχοποίση ενός κατασταλτικού μηχανισμού, με προσωποίηση της οργής σε ένα ΑΚΟΜΗ ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΑ φονιά μπάτσο, χωρίς συγκεκριμένη αναφορά στο σύστημα και χωρίς στόχευση συγκεκριμένης οικοδόμησης πορείας αμφισβήτησής του, μόνο σκοτεινά κυκλώματα μπορεί να εξυπηρετεί, όταν ειδικά κινητοποιούνται στην πρώτη γραμμή τα ανήλικα.
    Υπήρξα προσωπικός φίλος του Χρήστου Τσουτσουβή, την εποχή που αυτός σπούδαζε στο Γκρατς της Αυστρίας. Το έφερε η ζωή να πάρω μάτι και κάποιες φυσιογνωμίες της Φράξιας Κόκκινος Στρατός, στις γειτονειές του κόσμου. Γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα και δεν μπορεί να βγεί καμία κυράτσα, ούτε χθεσινή, ούτε από τα χαφιεδοκυκλώματα να μου εξηγήσει τι εστί τρομοκρατία.
    Φωνάζαμε με τον σχολιαστή Νίκο εδώ, ότι το χάος που οικοδομούν οι δυνάμεις του σκότους, θα το εκμεταλευτούν και στην εξωτερική πολιτική. Χρονιάρες μέρες βγήκαν οι πασάδες για να πιστοποιήσουν τις καταγγελίες μας.
    Το ίδιο ισχύει και για την εσωτερική κρατική συνοχή, που σχετίζεται με αυτό που λέγεται επικράτεια.
    Το υπάρχον κράτος είναι για φτύσιμο. Μια κατάσταση υπάρχει, που είναι χειρότερη: Το χάος.
    Εάν κάποιοι θέλουν να φύγουν στη ζούγκλα με τον Ταρζάν, δεν θα τους ακολουθήσουμε.
    Είμεθα πατριώται και θα αγωνιστούμε. Και ενάντια στις δυνάμεις της αποσταθεροποίησης. Αυτές βρίσκονται σήμερα και μέσα στο κράτος, διότι αυτό που πράττει το κράτος σήμερα, μόνο ως κανιβαλισμός σε βάρος του εαυτού του μπορεί να χαρακτηριστεί.
    Αλλά βρίσκονται και εκτός κράτους. Με κέντρο κάποια πρεσβεία κάπου στους Αμπελόκηπους.

  17. amerikanaki avatar
    amerikanaki 05/01/2009 21:25:46

    Φάκτορα πάλι το antienews βγηκε μπροστά στην πληροφόρηση. με καυστερληση ωρων όλοι τώρα επιβεβαιώνουν αυτα που έγραψες πρώτος. Φυσικά ο καθένας βγάζει και τα δικά του συμπεράσματα. Δες πχ το Βημα:

    "Η νέα γενιά των τρομοκρατών φαίνεται να έχει άμεση σχέση με την οργάνωση "Επαναστατικός Αγώνας" που έδρασε την περίοδο 2003 -2007 αλλά και πιθανόν με κάποια ασύλληπτα μέλη της 17 Νοέμβρη, η οποία φέρεται να εξαρθρώθηκε το 2002. Οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ έχουν οδηγηθεί σε αυτό το δραματικό συμπέρασμα ύστερα από την διαπίστωση ότι το MP5 που χρησιμοποιήθηκε στην επίθεση τα ξημερώματα της Δευτέρας εναντίον αστυνομικών στα Εξάρχεια είναι το ίδιο με αυτό που είχε χρησιμοποιήσει η οργάνωση "Επαναστατικός Αγώνας" τον Απρίλιο του 2007 σε πυροβολισμούς εναντίον του Αστυνομικού Τμήματος Ν Ιωνίας , Επιπλέον διαπιστώθηκε ότι η στρατιωτική χειροβομβίδα αμυντικού τύπου -τύπου ARGES από το παλιό εργοστάσιο της ΕΛΒΙΕΜΕΚ στα Οινόφυτα- η οποία ρίφθηκε εναντίον των αστυνομικών , έχει κλαπεί από στρατόπεδο και είναι ακριβώς όμοια με 20 χειροβομβίδες που είχαν βρεθεί στην γιάφκα της 17 Νοέμβρη στην οδό Πάτμου 54. Τότε ουδείς είχε ανακαλύψει πως αυτές οι χειροβομβίδες κατέληξαν στην 17Ν ή και σε γιάφκες άλλων οργανώσεων".

  18. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 21:27:41

    Στις 23 Δεκεμβρίου 2008', σε ανάρτηση με τίτλο 'Εμείς χτυπήσαμε την κλούβα των ΜΑΤ'', ο Ζούγκλας Τριανταφυλλόπουλος μας "πληροφόρησε" ότι την ευθύνη για το γάζωμα της κλούβας των ΜΑΤ στο Γουδί την ανέλαβε με τηλεφώνημα στη Ζούγκλα η πρωτοεμφανιζόμενη, αυτοαποκαλούμενη, «Λαϊκή Δράση».

    Τώρα που όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι πίσω από την επίθεση τη σημερινή όσο και στο Γουδί είναι ο Επαναστατικός Αγώνας, τι σημαίνουν όλα όσα είπε ο Μάκης; Α.Ηταν μαϊμού το τηλεφώνημα και δεν το ήξερε ο Μάκης, αλλα νόμισε ότι πράγματι επρόκειτο για την οργάνωση που έκανε το κτύπημα; Τότε θα πρέπει να πάρει -εδώ και τώρα- το Πούλιτζερ για διασταύρωση είδησης. Β.Πρόκειται για αυθεντικό τηλεφώνημα (χλωμό μου φαίνεται) και για αυθεντική οργάνωση; Γ.Πρόκειται για κάποια οργάνωση ταμπέλα που εφευρέθηκε, όπως συχνά κάνουν αυτού του είδους οι οργανώσεις, από τον ΕΑ; Δ.Πρόκειται για πυρήνα του ΕΑ που έδρασε αυτόνομα από την ηγεσία και παρουσιάστηκε με άλλη ονομασία;

  19. amerikanaki avatar
    amerikanaki 05/01/2009 21:29:29

    Ο ΜΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ….ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ !!!!

    Εσπευσε και ο Μάκης ο Ταρζαν να μα πει για την δευτερη γενιθά τρομοκρατίας που όμως ειναι ελληνική και πρεπει να την προστατεψουμε απο τους κακούς ξένους. Δε’ίτε τι γραφει ο άνθρωπος στην Ζούγκλα.gr:

    “Η δεύτερη γενιά ένοπλης βίας δηλώνει πλέον παρούσα. Σήμερα το πρωί έβαλε την υπογραφή της σ’ ένα συμβόλαιο αίματος που δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνειών.

    Εφοδιασμένη ιδεολογικά με επιχειρήματα από το πλούσιο οπλοστάσιο της κρατικής διαφθοράς και της κοινωνικής φτώχειας, σηκώνει τα όπλα ταχύτερα και αποτελεσματικότερα από τις μέχρι σήμερα γνωστές για τη δράση τους, οργανώσεις στη χώρα μας.

    Νομοτελειακά η δράση τέτοιων ομάδων, γίνεται εφαλτήριο επίθεσης εναντίον της όποιας μετριοπαθούς άποψης, για την αντιμετώπιση και την καταστολή της κοινωνικής δυσφορίας.

    Ακραία στοιχεία, σπεύδουν ήδη να εκμεταλλευτούν την υπαρκτή αδυναμία του συστήματος να αντιδράσει ψύχραιμα και οργανωμένα, απέναντι στον παραλογισμό της ένοπλης βίας.

    Το επιχείρημα ότι πίσω από τέτοιες συμπεριφορές, καλύπτονται μεθοδολογίες μυστικών υπηρεσιών αλλοδαπών και εγχωρίων, με πολλαπλούς στόχους, δεν χρειάζεται να το ενισχύσω. Είναι παγκοίνως γνωστό από τη δράση αυτών των μηχανισμών σε παγκόσμιο επίπεδο. Θυμηθείτε τις αλαζονικές δηλώσεις των αρχών πολιτικών και μη, μετά τις συλλήψεις μελών της οργάνωσης “17 Νοέμβρη” για την εξουδετερωμένη -ανύπαρκτη τρομοκρατία.

    Επικίνδυνα και ανεύθυνα λόγια καθ’ υπόδειξη ξένων κέντρων, τα οποία σπεύδοντας να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους, παγιδεύουν παντοιοτρόπως τόσο τις πολιτικές όσο και τις εκτελεστικές εξουσίες των άλλων χωρών.

    Μέσα από το εξειδικευμένο εργαλείο διαδικασίας- μεθοδολογίας για την αντιμετώπιση δήθεν της ένοπλης βίας, οι πατριάρχες του είδους Αμερικανοί- Άγγλοι επιβάλλουν τους δικούς τους κανόνες, αδιαφορώντας για την ιδιαιτερότητα, την ιδιοσυγκρασία και την ιστορία των λαών.

    Υπ’ αυτήν την έννοια καλό είναι να συνιστάται ψυχραιμία προς όλες τις κατευθύνσεις, γιατί όσοι πυροβολούν- σε τελευταία ανάλυση- δεν παύουν να είναι δικά μας παιδιά.

    Εάν θα καταλήξουν σε αλλοδαπό- κολεγιακού τύπου - σωφρονιστήριο ή όχι καθιστά εμάς υπεύθυνους και όχι τους γείτονες…

    Είναι ο δείκτης της ταλαιπωρημένης εθνικής μας κυριαρχίας που οφείλουμε μαζί με τα τρωτά της, τα βάσανα και τις αδυναμίες της να τη διαχειριζόμαστε μόνοι μας.”

  20. alone avatar
    alone 05/01/2009 21:30:08

    @Μποτίλια

    Θα μου λυσεις μια απορια; Το καιρο που ησουν αντιεξουσιαστης ησουν και υπερ της ενοπλης βιας και της τακτικης των αντιστοιχων οργανωσεων;

  21. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 21:31:33

    fantomas Says:Δεν νομίζω ότι υπάρχει σοβαρή βάση σε αυτό που λέγετε (ποιοι άραγες το λένε?) για αλλοδαπούς και ποινικούς.


    Φαντομά, λέμε ότι αυτά τα διαρρέουν κύκλοι της ΕΛΑΣ. Δεν σημαίνει βέβαια ότι τα υϊοθετεί κανείς. Οι κύκλοι αυτοί λοιπόν, εκτιμούν ότι δεν αποκλείεται μέσα σε αυτές τις οργανώσεις να έχουν στρατολογηθεί, μεταξύ των άλλων και κάποιοι ποινικοί (πολιτικοποιημένοι ποινικοί υπήρξαν κατά καιρούς, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό σε τέτοιες οργανώσεις) ή και κάποιοι αλλοδαποί. Οχι ότι αυτοί που κάνουν τις επιθέσεις είναι αλλοδαπά κέντρα ή είναι οργανώσεις ποινικών.

  22. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 21:32:51

    Ο Μακούλης τη μια μας το παίζει αρχιοεπαναστάτης και υπέρ της ένοπλης βίας (χοχοχο) και την άλλη πορτ παρόλ της ασφάλειας.

  23. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 05/01/2009 21:36:57

    http://www.iospress.gr/ios2008/ios20080323.htm

  24. Strobo avatar
    Strobo 05/01/2009 21:38:10

    @Μποτιλια
    Ποσες μποτιλιες , στην καθισια σου ?
    Στο τελος ξεβρακωθηκες , λιγακι.

  25. fantomas avatar
    fantomas 05/01/2009 21:40:14

    Le canard

    Κάτω από αυτό το πρίσμα θα συμφωνήσω μερικός.
    Είναι γνωστό ότι οι γιοι της οικογένειας Δημητράκη, καθώς και γιος επιφανούς πολιτικού στελέχους της Αριστεράς έχουν διαπράξει σωρεία ληστειών σε τράπεζες.
    Το ίδιο ισχύει και για τους αλλοδαπούς.
    Φυσικά δεν γίνετε καν λόγος για ξένα κέντρα κτλ όλα αυτά είναι ιστορίες για φίλους του Ζεραλ ντε βιλιε!

  26. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/01/2009 21:41:59

    @ Botilia

    Sostos!

  27. Agent Provocateur avatar
    Agent Provocateur 05/01/2009 21:43:02

    Διάχυτος ο εκνευρισμός σε όλα τα κανάλια στις ειδήσεις των 8. Τώρα όλοι ρίχνουν το βάρος στον "άλλο νέο", όπως έλεγαν οι παρουσιαστές και σχολιαστές, τον αστυνομικό που πυροβολήθηκε σήμερα. Ηταν εμφανέστατη η προσπάθεια να δείξουν -και το έλεγαν ανοικτά άλλωστε- ότι το πράγμα βράζει εντός της αστυνομίας εδώ και καιρό και ότι τώρα με τον τραυματισμό υπάρχει κίνδυνος σε διαδηλώσεις που θα γίνουν να έχουμε "απάντηση" από την αστυνομία. Δηλαδή να σπάσουν κεφάλια. Και το ένα φέρνει τ'άλλο. Κατόπιν θα κτυπήσουν οι άλλοι, ή θα πάρει φωτιά και πάλι η Αθήνα, κ.ο.κ. Ποιά κυβέρνηση θα μπορούσε να αντέξει τέτοιες συνθήκες. Πάει και ο ανασχηματισμός. Εάν συμβεί κάτι (ήδη συνέβη το σημερινό κτύπημα) κάηκε κι'αυτός. Γι'αυτό και ο Καραμανλής έσπευσε αμέσως στον τραυματισμένο αστυνομικό. ΚΑΛΟ 2009 συντρόφια!!!

  28. Μιξας avatar
    Μιξας 05/01/2009 21:45:35

    @Μποτιλιας , το αναγνωσμα
    Αντιεξουσιαστης και Πατριωτης.
    Μα τι παπαριες γραφονται εδω μεσα ?
    Θα πεσει το φορουμ να μας πλακωσει

  29. Vass avatar
    Vass 05/01/2009 21:53:59

    @30 και φονταμενταλιστής παλιοημερολογίτης.
    Μποτίλια ακόμη λίγο και θα έχεις δωρεάν ψυχογράφημα.

  30. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 21:55:04

    Οι επισημάνσεις του Φάκτορα στο τέλος του άρθρου καταδεικνύουν την προσπάθεια που γίνεται ώστε να οδηγηθούν οι καταστάσεις στα άκρα. Και δυστυχώς η επιθυμία για ακρότητες είναι ορατή από τα γεγονότα. Αυτό που δεν έγινε την 17η Νοέμβρη, έγινε την 6η Δεκέμβρη. Σήμερα η 2η πράξη παίζεται. Για να δούμε πως θα τελειώσει το έργο.

  31. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 21:57:02

    Ορεστιε παρατηρησες και συ οτι ο ΚΚ νυσταζε οταν εκανε τις δηλωσεις?

  32. Σαος avatar
    Σαος 05/01/2009 21:59:26

    @Μιξας

    υπάρχουν οι λεγόμενοι αναρχοπατριώτες. ΑΝ δεν κάνω λάθος ο "Μαύρος Κρίνος" είναι τέτοιοι...

  33. PATRA avatar
    PATRA 05/01/2009 22:01:50

    @ 30,31
    ΤΟ @17 ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΕΚΔΟΤΟ.
    ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ...

  34. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 22:07:16

    tiramola είχα καλύτερα πράγματα να κάνω από το να βλέπω τον ΚΚ. Το GAP εμφανίστηκε σήμερα, να μας πεί ωραία λόγια, π.χ. πόσο πολύ μας αγαπά η αμερική?

  35. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 22:09:01

    Γιατι σας βγαινουν κακιες αγαπητοι συνομιλητες?
    Ο ανθρωπος αλλαζει...
    Παρε παραδειγμα την Καννελη...απο την ΟΝΝΕΔ στο ΚΚΕ...
    Κυρτσος απο την ΚΝΕ στην ΝΔ και φαν νεοφιλελευθερος...
    Ο Τατουλης ηταν στο....ΕΚΚΕ και τωρα νεοφιλελευθερος και αυτος στην παραταξη της πατριδας της θρησκειας και της οικογενειας...

    Μποτιλια αντιεξουσιαστη...πιστευεις σε μια ζωη χωρις φυλακες και συνορα , αφεντικα και δουλους , χωρις νομους και κρατος?
    Αν δεν τα πιστευεις αυτα φιλε μου παπαλα αντιεξουσιαστης εισαι....

  36. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/01/2009 22:10:42

    Ο "ψυχραιμία", ο "Decay" και ο "Μποτίλια" τα είπαν.
    Και ένας φίλος σε άλλο thread έγραψε : "ο αγώνας σήμερα είναι μεταξύ πατριωτών και ξεπουλημένων".

    Να συμπληρώσω : τουλάχιστον από τα σχόλια στο Διαδίκτυο, αν παραβλέψουμε καθάρματα τύπου antifa και τα διαδικτυακά παπαγαλάκια τους, όλοι πια αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα της κατάστασης.

    Τελικά, ο Καραμανλής φαίνεται ότι είναι τυχερός άνθρωπος.
    Η πόλωση που δημιουργείται τον ευνοεί πολιτικά, αφού συσπειρώνει γύρω του όσους τον θεωρούν, τουλάχιστον προς το παρόν, μοναδική λύση για την πρωθυπουργία.

    Όσο για το τι συμβαίνει, ρίξτε μια ματιά στην ανταπόκριση του Λάμπρου Παπαντωνίου
    http://www(.)noiazomai(.)net/bushplans(.)html
    Ίσως δεν είναι όλα πραγματικότητα, αλλά θυμηθείτε τον πρ. Υπ. Αμύνης Rumsfeld:
    "As we know, there are known knowns. There are things we know we know. We also know there are known unknowns. That is to say, we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns, the ones we don't know we don't know.

    Furthermore, there are known knowns we know but don't want you to know, and things you know we know no one knows because we made them up. There are possible knowns we make up and pass off as known knowns, but we know they are not known and know not to admit they're not known but in fact known knowns.

  37. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 22:10:50

    Το πρόβλημα είναι μια κοινωνία που κάνει διάλογο με σφαίρες.
    Τη διαφορά έχει ο αστυνομικός που πυροβόλησε τον Αλέξη από τον "επαναστάτη" που πυροβόλησε τον Διαμαντή.
    Αντιλαμβάνομαι ότι η δράση δημιουργεί αντίδραση (...το είχε πει και στο Κεμαλ ο Χατζιδάκις) θα πρέπει όμως να το κατανοώ και να το αποδεχτούμε?
    Από πότε βρε λεβέντες επαναστάτες υπάρχει συλλογική ευθύνη και είναι μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι, οι όλοι αστυνομικοί που φωνάζουν οι γονείς σας το βράδυ για να προστατέψουν το ...βιός τους?
    Από πότε ορισμένοι αστυνομικοί αυτό βαπτίζονται δικαστές και την ετυμηγορία την βγάζουν τα ...κουμπούρια?
    Η Ελληνική κοινωνία έφτασε στο σημείο της αυτοδικίας?
    Αν αύριο ακροδεξιοί, αριστεριστές ή τρελαμένοι πολίτες αρχίσουν να αλληλοπυροβολούνται, θα έχουμε επανάσταση, νόμο και τάξη ή αυτοάμυνα ανάλογα με ποιος θα πυροβολεί και ποιος θα παραληρεί από τα τηλεπαράθυρα?
    Μα ο χειρότερος φασισμός είναι η ομαδοποίηση και η ισοπέδωση της προσωπικότητας με την ένταξη σε σύνολα για το ...καλό μας.
    Σε μια χώρα που τίποτα δεν δημιουργεί και τίποτα δεν παράγει, που χρειαζόμαστε άδεια για να πάμε στο Αγαθονήσι, που ξένες χώρες σήμερα Ρώσοι. χθες ΝΑΤΟ, προχθές Ισραηλινοί) δεσμεύουν χώρο για ασκήσεις, που εφημερίδες βγάζουν κατάπτυστα ημερολόγια όπως η Αυγή, η λύση είναι να πυροβολούμε τους απέναντι?
    Δεν μπορώ να μπω στη λογική των προοδευτικών ή των συντηρητικών: δεν υπάρχουν καλοί πυροβολισμοί και κακοί πυροβολισμοί
    Υπάρχουν μόνο θύματα και προτού έχουμε κόστος προσωπικό ή συνολικό ας γυρίσουμε στην αρχή και ας συζητήσουμε.
    Ποτέ δεν γέννησε κάτι θετικό η βία., παρά δημιούργησε άλλοθι για επιτήδειους εκμεταλλευτές, που εξαργύρωσαν καταστάσεις για ίδιο όφελος.

  38. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 22:17:46

    tiramola
    Επειδή η μνήμη σου ασθενεί να σου θυμήσω:
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΑΝΟΣ βουλευτής ΠΑΣΟΚ
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ βουλευτής ΠΑΣΟΚ
    και ο υπουργός ΠΑΣΟΚ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ για χάρη του οποίου πέθαναν διάφοροι αρχές των 90's.
    Στα πλαίσια της συμμετοχικής non-partisan δημοκρατίας έγιναν αυτά?

  39. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/01/2009 22:18:18

    @ Ιθαγενής
    H διαφορα των δύο περιπτώσεων είναι ότι η πρώτη δολοφονία κατά πασα πιθανότητα δεν ήταν εκ προμελέτης αλλά απόφαση της στιγμής της συμπλοκής ενώ η σημερινή ήταν οργανωμένη και προμελετημένη επίθεση.

  40. donaE avatar
    donaE 05/01/2009 22:19:42

    @38 Για αυτο κατασκευαζουμε την συλλογικη ευθυνη,για να μπορουμε να τοποθετηθουμε απεναντι της 'συνολικα' οχι σαν ατομα.Η απωλεια της ατομικοτητας ειναι το πρωτο βημα για τον ολοκληρωτισμο.Η βια φερνει βια.

  41. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 22:21:11

    Στα πλαισια του δικομματικου συστηματος Ορεστιε...
    Εδω μιλαμε για τη νυχτα με τη μερα...
    Απο τον κομμουνισμο στον φιλελευθερισμο και το αντιθετο!!!!!

  42. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/01/2009 22:23:33

    εγώ, να με συγχωρήσετε, δεν βλέπω τίποτα το αστείο, ούτε την ανάρτηση ούτε κανένα σχόλιο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να βλέπει τα πράγματα όπως θέλει και μπορεί, να αλλάζει γνώμη, και να προσπαθεί να εντάξει τον περίγυρό του σε κάτι που έχει κάποια λογική.

    Η δική μου λογική λέει ότι 200 χρόνια τρωγόμαστε, χαφιεδίζουμε, καρφώνουμε, ξεπουλάμε, προδίδουμε και είμαστε «προδωμένοι». 200 χρόνια Τούρκοι, Βαυαροί, Άγγλοαμερικάνοι, Γάλλοι, Ρώσοι, Βούλγαροι, Σέρβοι και κάθε καρυδιάς καρύδι. Αυτό μου λέει η δικιά μου λογική.

    Αν φτάσουμε σε αυτοδικίες, το έχουμε κλείσει το μαγαζί, και τουλάχιστον 2 μικροί και 2 μεγάλοι γουστάρουν το παραθαλάσσιο μεταξύ Λιτόχωρου και Αλεξανδρούπολη και μερικοί άλλοι θέλουν να πηγαίνουν για ψάρεμα στις βαχονησίδες μου.

  43. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 22:28:12

    Επειδή έκανα αρνητική κριτική σε μια ίδιου θέματος πριν ανάρτηση, να πω ότι αυτή είναι απόλυτα ισορροπημένη και αντι- "δελτίο τύπου" της αστυνομίας. Σαν να την έχει γράψει άλλος, -ένα πράγμα.

    Ειδικά η 6η ερώτηση, τσακίζει κόκαλα. Μια είναι η απάντηση σε αυτήν: εξωστρακισμός της σφαίρας! (Χωρίς πλάκα). Διαφορετικά, η μόνη λογική απάντηση είναι: ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ! Διότι, αν είναι ένα και μόνο γεγονός για το οποιο δεν μπορεί να κατηγορηθούν οι αριστερές και αριστερίστικες οργανώσεις, είναι η ...συχνή εναλλαγή πολιτικών. Μάλλον ρυθμούς ...Αγγελόπουλου ακολουθούν!

  44. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 22:32:52

    Hint: Σε πια πράξη του έργου δολοφονείται πρέσβης?

  45. Vass avatar
    Vass 05/01/2009 22:34:28

    Αρχαιοπτέρυξ: +1

  46. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 22:36:18

    @41 ψυχραιμία συμφωνώ μαζί σου αλλά προτιμώ από την φωτογραφία (γεγονός) να προσπαθώ να δω το σκηνικό (γιατί) και την εκτύπωση (αποτέλεσμα)

    @44 archaeopteryx έχεις απόλυτο δίκαιο πολλοί την έπεσαν μαζεμένοι στην περιοχή και πέρα από τις επιδιώξεις τους ποτέ δεν βλέπουμε και τις δικές μας ευθύνες.

  47. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/01/2009 22:52:16

    To ζητημα ειναι, οτι δε μας συμφερει να υπαρχει τρομοκρατια στη χωρα μας, για 100 λογους.
    Πρωτον, γιατι συνηθως, αυτοι που την πληρωνουν πρωτοι,ειναι οι αθωοι,αυτοι που δεν ξερουν τιποτα και τρωνε στο κεφαλι μια σφαιρα,ευρισκομενοι μεταξυ δυο πυρων.
    Δευτερον, διοτι ενα απο τα τελευταια πραγματα που "παραγουμε", ειναι ο τουρισμος, και οι ξενοι, δεν ειναι μαλακες, να πανε καπου, που υπαρχει κινδυνος να τους σκοτωσουν.
    και τριτον, γιατι η πειρα λεει, οτι το καθε κρατος, αμα ζοριστει, σφιγγει τα λουρια κατ αναγκην,και αρχιζει η αστυνομοκρατια.
    Οι παλιοι,ξερουν τι γινοταν εδω,απο το 44 και μετα,λογω της περιβοητης φρασης του αληστου μνημης Ζαχαριαδη,"βαζουμε το οπλο παρα ποδα".
    Ουτε το ονομα μας δεν μπορουσαμε να πουμε.Για να παρεις τα "Νεα",επρεπε να τα αγορασεις απο αλλο περιπτερο, και να τα τυλιξεις με την "Ακροπολη".
    Αυτα θελουν μερικοι, να γινουν παλι;

  48. PATRA avatar
    PATRA 05/01/2009 22:54:00

    @ 44
    ΑΡΧΑΙΕ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

    ΣΧΟΛΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
    Είμεθα πατριώται και θα αγωνιστούμε
    Ή
    “ο αγώνας σήμερα είναι μεταξύ πατριωτών και ξεπουλημένων”.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
    (ΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΠΑΟ-ΑΕΚ)

    ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ANTINEWS,
    ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΤΡΙΩΤΗ, ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ, Ή, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΤΟΜΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ Ή ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...

  49. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 23:01:23

    Επειδή έκανα αρνητική κριτική σε μια ίδιου θέματος πριν ανάρτηση, να πω ότι αυτή είναι απόλυτα ισορροπημένη και αντι- "δελτίο τύπου" της αστυνομίας. Σαν να την έχει γράψει άλλος, -ένα πράγμα.

    Ειδικά η 6η ερώτηση, τσακίζει κόκαλα. Μια είναι η απάντηση σε αυτήν: εξωστρακισμός της σφαίρας! (Χωρίς πλάκα). Διαφορετικά, η μόνη λογική απάντηση είναι: ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ! Διότι, αν είναι ένα και μόνο γεγονός για το οποιο δεν μπορεί να κατηγορηθούν οι αριστερές και αριστερίστικες οργανώσεις, είναι η ...συχνή εναλλαγή πολιτικών. Μάλλον ρυθμούς ...Αγγελόπουλου ακολουθούν

  50. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 23:03:09

    σε αυτή τη χώρα το χιούμορ έλεγε πάντα τις μεγαλύτερες αλήθειες:

    Να φύγω την Ελληνικήν Πονηροπολιτείαν΄
    Να με μαραίνει ο αήρ καλύτερον ο ξένος,
    Παρά να περιφέρομαι νεκρός εις νεκρόν Γένος.
    Εκ της επαναστάσεως το μέγα σκάφος πλεύσας
    Και της δημοκρατίας της την αύραν αναπνεύσας,
    Δεν δύναμαι εις πνιγηράν τοιαύτην ατμοσφαίραν
    Να ζήσω μίαν υγιή και άλυπον ημέραν.
    Φυγόπατρις τον δουλικόν της γενετής μου τόπον
    Αφήνω μέχρις ου ιδώ Βουλήν Αντιπροσώπων΄
    Αφ' ου δεν δύναμαι να ζω ελεύθερος πολίτης,
    Ας περιέρχομαι την γην ανέστιος, αλήτης.
    Αλεξάνδρου Σούτσου, " Ο Ατίθασσος Ποιητής", Βριξέλες, 1843

    2 αιώνες και αυτή η χώρα ακόμα πληγώνει τα παιδιά της και τους δημιουργεί όνειρα για ...φυγή

  51. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2009 23:09:44

    Αληθής ο Ιθαγενής, δυστυχώς.

  52. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 23:16:08

    Αγαπητέ φίλε ποιητής ήταν και μούτζωσε την χώρα και έφυγε επειδή δεν άντεχε άλλους σωτήρες.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν άλλαξε τίποτα πάντα σωτήρες ψάχνουμε κουνώντας πλαστικές σημαιούλες

  53. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2009 23:22:03

    Και δεν είναι μόνον οι ποιητές. Κοιτάξτε πόσοι πρωτοκλασάτοι Ελληνες επιστήμονες είναι έξω. Κι'όμως, θα μπορούσαμε να τους είχαμε δώ, αναδεικνύοντας την έρευνα και την τεχνολογία, ως τη "βαριά" βιομηχανία της Ελλάδας. Για αυτό όμως, χρειάζεται βούληση και χρήματα. Και τα μεν δεύτερα υπάρχουν αλλά τα τρώνε οι επιτήδειοι. Η πρώτη σίγουρα δεν υπάρχει.

  54. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 23:28:19

    ...για αυτό δεν τα έχω παρατήσει ακόμα για να την ξανακάνω για έξω, είμαι στο τσακ όμως καθώς υπάρχουν και δύο μικρά παιδιά ....δεν είμαι μόνος πλέον να βαράω τον τοίχο

  55. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 23:29:44

    Φυσικά και είνα ο αγώνας μεταξύ πατριωτών και ξεπουλημένων. Δεν υπάρχουν όμως μόνον αυτές οι δύο κατηγορίες. Υπάρχουν και πάρα πολλοί καλοπροαίρετοι που δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται. Οι Έλληνες πιστεύω ότι είναι κατά 95-96% τουλάχιστον πατριώτες. Υπάρχουν όμως μεταξύ αυτών πάρα πολλοί απογοητευμένοι, πάρα πολλοί παραπλανημένοι "αντιεθνικιστές", πάρα πολλοί παραπλανημένοι "φιλελεύθεροι" κλπ. κλπ. Δεν είναι κακό πράγμα η ποικιλία των απόψεων και των θέσεων, κακό είναι όμως όταν δεν έχουμε ως σύνολο και ο καθένας ατομικά επαρκείς και εμφανείς πληροφορίες ώστε να αξιολογήσουμε την ατομική μας θέση στη μία ή στην άλλη κατάσταση.

    Για να μην πολυλογώ πάλι και τσαντίζεται ο KaryID, το θέμα για μένα είναι πως όσοι όπως ο Σημίτης και ο εδώ PATRA αρνούνται με τον τρόπο αυτόν την ύπαρξη ξεπουλημένων στη χώρα αυτή, είναι οι ίδιοι τους ξεπουλημένοι. Είναι τα άτομα με τα οποία δεν θα κάνω διάλογο. Δεν τους αξίζει τίποτε άλλο παρά ο στιγματισμός και η απομόνωση Ευχαρίστως θα συνομιλήσω με όλους όσους διαφωνώ και φαίνονται όμως από την κουβέντα τους ότι αυτό πιστεύουν και γι' αυτό διαφωνούμε, δεν δέχομαι όμως ως συνομιλητές όσους έχουν βαλθεί να μας πείσου ότι είμαστε τρελοί επειδή σκεφτόμαστε και έχουμε τη μία ή την άλλη γνώμη.

    Τώρα με την κρίση μπορεί να σταματήσουν να σας πληρώνουν, το σκεφτήκατε αυτό; Ψάξτε για άλλη δουλειά.

  56. provato avatar
    provato 05/01/2009 23:39:05

    Πρέπει πάση θυσία να απομονώσουμε τους ΄΄χρήσιμους ηλίθιους΄΄ οποιασδήποτε πλευράς.΄΄Αξίζουν΄΄ τον δημόσιο χλευασμό.όποιοι και αν είναι.ότι αξίωμα και αν κατέχουν.¨οτι και αν ισχυρίζονται ότι πρεσβεύουν.Και την τρομο-κρατία τους.Όπως ειπώθηκε ΄΄διάλογο με σφαίρες΄΄ και γενικότερα ωμή βία κάνουν μόνο αυτοί που ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ.Σε οποιαδήποτε πλευρά και αν βρίσκονται.Γιατί μπορούν να σταθούν όχι για το τι προτείνουν αλλά για το καθαρό μίσος που τρέφουν μέσω της ομαδοποίησης και της γενίκευσης , εναντίων συμπολιτών τους.¨Όχι στο μίσος , όχι στη βία όχι στους χρήσιμους ηλίθιους ΟΛΩΝ των πλευρών.Υπάρχει αρκετός πόνος γύρω μας , ας μην δημιουργήσουμε και άλλο.Ας αναλογιστούμε τις ευθύνες μας απέναντι σε όλους και κυρίως σε αυτούς που αγαπάμε.Μπροστά μας ανοίγονται δύο μόνο δρόμοι.Αυτός της κοινωνικής αλληλεγγύης και του σεβασμού στο πρόσωπο του ΄΄άλλου΄΄ και αυτός της βαρβαρότητας.Και είμαστε μάλλον στο σταυροδρόμι , δεν υπάρχει πολύς χρόνος πριν μας ΄΄προλάβουν΄΄ τα γεγονότα (όχι μόνο στην Ελλάδα).

    ΥΓ:Αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε το μίσος μέσα σε αυτό το κοινωνικό χυλό , τουλάχιστον ας μισήσουμε ΙΔΕΕΣ και όχι ανθρώπους.Το λάθος αυτό το έκαναν οι γονείς μας(εμφύλιος).Ας μην το δώσουμε ΄΄προίκα΄΄ στα παιδιά μας.Και ας μην δώσουμε τις ΄΄σάρκες΄΄ μας δώρο στην ΄΄κρεατομηχανή΄΄ που φαίνεται να πήρε μπρος ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.όλως ΄΄τυχαίως΄΄ όταν το σύστημα αρχίζει να τρίζει άσχημα.

  57. μπάμιας avatar
    μπάμιας 06/01/2009 00:15:54

    μίλα μας και μη μας αγαπάαας

  58. PATRA avatar
    PATRA 06/01/2009 00:28:21

    #60 ΕΠΩΝΥΜΕ

    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΣΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩ (ΣΤΟ ANTINEWS) ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΩΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΩΣ ΕΠΩΝΥΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΤΑΘΕΙΣ ΩΣ… ΔΕΞΙΟΣ)(ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΡΑΦΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ)
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ,
    ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΤΡΙΩΤΗ, ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ, Ή, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΤΟΜΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ Ή ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ.
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ…

    ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΕΝΑ

    ΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ…

  59. PATRA avatar
    PATRA 06/01/2009 00:36:10

    ΑΝΩΝΥΜΕ,
    ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΣΒΗΣΕΙ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ).
    ΕΣΒΗΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ (ΗΜΟΥΝ 62)

    THANKS FACTORX
    (ΔΙΟΡΘΩΣΗ
    ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΣΕΝΑ)

  60. eponymosanonymos avatar
    eponymosanonymos 06/01/2009 00:53:49

    @μπάμιας

    ξέρεις ποιούς λένε μπάμια?

  61. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 11:12:56

    Η ευθυνη των δημοσιογραφων,ειναι οτι δεν βαζουν τα θεματα ηρεμα,ωστε ο κοσμος να μπορει να σκεφτει πανω σ αυτα, αλλα τα δαιμονοποιουν και τα μεγαλοποιουν,ωστε πολλοι απο τους αναγνωστες,ακροατες και θεατες που εχουν καποιο προβλημα προσωπικο,να φανατιζονται και να ζητανε αιμα.
    Το ιδιο που κανουν,οι λεγομενες αθλητικες εφημεριδες, μη χεσω, που αγριευουν τους ανεγκεφαλους, με αποτελεσμα την Κυριακη να γινονται τα αισχη, μεσα και εξω απο τα γηπεδα,με τραυματιες και νεκρους καμια φορα.
    Και ολα αυτα, για την κονομα.
    Ηλπιζα οτι με την ανοδο του Ιντερνετ, και την εξαφανιση λιαν συντομως των γραπτων,αλλα και τηλεοπτικων μεσων, βοηθουσης και της κρισεως, οπου θα μειωθουν τα διαφημιστικα μπατζετ,κατι καλυτερο θα γινοταν, πανω σ αυτον τον τομεα,του φανατισμου δηλαδη, αλλα τελικα, μαλλον λαθος ηλπιζα,συμφωνα μ αυτα που διαβαζω ενιοτε και εδω.
    Ο φανατισμος, εχει ποτισει φαινεται, μεχρι το κοκκαλο, εκατομμυρια συμπολιτες μας,και αρκει μια σπιθα, για ν αναψει μεγαλη φωτια.
    Ευχομαι, να γινει κατι και να ηρεμησουν, γιατι τιποτα καλο δεν προκειται να βγει απ αυτο.

  62. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 11:45:10

    Οι προσωπικές επιθέσεις είναι ίδιον όσων δεν έχουν επιχειρήματα. Τι θα πει "σε θυμάμαι από άλλες συζητήσεις"; τι θα πει "το παίζεις ανώνυμος για να μην εκτεθείς ως δεξιός"; Σκεφθείτε λοιπόν να έγραφα εδώ πραγματικά επώνυμα. Στο Greek Alert έχει μια πολύ ωραία αιτιολόγηση της ανωνυμίας:
    "υπογράφω ως ένας φίλος
    γιατί θέλω να μείνω ανώνυμος
    υπογράφω ως ένας φίλος γιατί ως ανώνυμος
    τους αναγκάζω να απαντούν με επιχειρήματα
    ενώ ως επώνυμος τα επιχειρήματα τους τα
    μετατρέπουν σε πίεση...
    πίεση που μεταφράζεται σε οτιδήποτε μέσο μπορεί
    να εφεύρει ένα άθλιο πολιτικό σύστημα
    Αυτή είναι η ανωνυμία που διεκδικούμε μέσω των blogs
    δεν είναι η ανωνυμία της συκοφάντησης και των
    εκβιασμών όπως θέλουν κάποιοι να μας αποδώσουν
    είναι η ανωνυμία που βάζουμε ως ασπίδα στις πιέσεις τους για σιωπή και έλεγχο της ελευθερίας!"

    Εδώ λοιπόν βλέπουμε τώρα ότι, έχοντας αποκτήσει μια κάποια ταυτότητα ως "επώνυμος" γίνομαι ήδη δέκτης προσωπικών επιθέσεων. Είμαι λέει δεξιός. Ε, και πες ότι είμαι, δημοκρατία δεν έχουμε; Είναι τρομακτικό αυτό.

    Ο δικός μου διαχωρισμός των ξεπουλημένων είναι τελείως διαφορετικός. Δεν σταμπάρω την αντίθετη άποψη. Έχει π.χ. κάποιος θέση υπέρ του σχεδίου Ανάν. Δεν είναι απαραίτητα προδότης. Προδότης είναι ο Αναστασιάδης, ο Μητσοτ, ο Σημίτης, ο Κληρίδης, που προμοτάρουν εν γνώσει τους ένα αυτοκτονικό σχέδιο για να κάνουν τον καλό στους ξένους προστάτες τους. Ένας απλός πολίτης που τον έχουν πείσει οι παραπάνω καλοπροαίρετα δεν είναι εχθρός μου. Με αυτόν μπορώ να συνομιλήσω. Όχι όμως με το Μητσοτ. Ούτε με κάποιον που πληρώνουν αυτοί για να γράφουν στο διαδίκτυο. Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι. Αυτοί οι πληρωμένοι πρέπει να απομονωθούν για να προστατευτεί η ελευθερία του λόγου.

    Είδαμε τις προάλλες ότι η Ντόρα κάλεσε κάποιους μπλόγκερς και μετά κάποιοι από αυτούς έγιναν σύμβουλοί της. Αυτοί οι άνθρωποι τι να τους σεβαστώ και να εξυπηρετήσουν την ελευθερία του λόγου; Αυτοί είναι ταγμένοι για να με συκοφαντήσουν, εμένα που δεν με πληρώνει κανένας. Φυσικά και θα αντισταθώ και φυσικά και είναι δυνατόν να διαγνώσεις τη μία περίπτωση από την άλλη. Βλέπω π.χ. στο φίλο KaryID μια έντιμη άποψη που δεν γουστάρει τη δική μου άποψη. Κανένα πρόβλημα. Μπορούμε να μαλώσουμε και να πλακωθούμε όσο πάει. Να βριστούμε κιόλας. Από την κουβέντα μας όμως μπορεί να βγει κάτι καλό. Μπορεί να με πείσει αυτός για κάτι που έχω λάθος και μπορεί να τον πείσω κι εγώ για κάτι που έχει λάθος. Μπορεί να πείσουμε κι άλλους συζητώντας. Όμως με τα πληρωμένα τσιράκια δεν έχει να πει κανείς τίποτα.

    Παραπλανημένος υπήρξα κι εγώ πολλές φορές στην προσωπική μου διαδρομή. Δεν το θεωρώ αναγκαστικά κακό. Κακό είναι το να μένεις εκεί όταν καταλάβεις ότι κάτι άλλο είναι το σωστό.

  63. Το τσιράκι του βοριά avatar
    Το τσιράκι του βοριά 06/01/2009 12:19:06

    Επώνυμε,


    μανία καταδίωξης το λένε...

    έρχεσαι στη φέση και στη χάση και μόλις διαφωνήσει κάποιος μαζί σου μας ρίχνεις ένα "είστε πληρωμένα τσιράκια" και χάνεσαι ξανά.

    Μας λες δεν θέλω να μιλάω με τον ένα, με τον άλλον...σιγά βρε "φωστήρα"!

    Κάνε λοιπόν το "σωστό" σου και υγεία.
    Και να ντύνεσαι καλά αυτές τις μέρες γιατί κάνει κρύο.

  64. PATRA avatar
    PATRA 06/01/2009 13:03:35

    @ 70 Επώνυμος

    ΠΛΙΝΘΟΙ ΚΑΙ ΚΕΡΑΜΟΙ ΑΤΑΚΤΩΣ ΕΡΡΙΜΜΕΝΟΙ

    Επώνυμος Says:
    January 5th, 2009 at 5:26 pm
    “Αν ήμουν (πραγματικά) επώνυμος, ορισμένα πράγματα μπορεί να μην τα έλεγα. Όχι γιατί είναι ψέμματα, αλλά γιατί δεν θα ήθελα να ταυτιστώ ως πρόσωπο και κοινωνός με συγκεκριμένη θέση. Σε πληροφορώ ότι επωνύμως καθόλου δεν στηρίζω ανοιχτά ΚΚ στον κοινωνικό και επαγγελματικό μου περίγυρο, γιατί δεν γουστάρω τη ρετσινιά του νεοδημοκράτη. Μόνο γι’ αυτό. Ως ανώνυμος “Επώνυμος” μου είναι πιο εύκολο να το κάνω, διότι στο επόμενο μπλογκ θα έχω άλλο ψευδώνυμο.”

    Επώνυμος Says:
    January 5th, 2009 at 11:29 pm
    “το θέμα για μένα είναι πως όσοι όπως ο Σημίτης και ο εδώ PATRA αρνούνται με τον τρόπο αυτόν την ύπαρξη ξεπουλημένων στη χώρα αυτή, είναι οι ίδιοι τους ξεπουλημένοι. Είναι τα άτομα με τα οποία δεν θα κάνω διάλογο. Δεν τους αξίζει τίποτε άλλο παρά ο στιγματισμός και η απομόνωση”

    Επώνυμος Says:
    January 6th, 2009 at 11:45 am
    “Ένας απλός πολίτης που τον έχουν πείσει οι παραπάνω καλοπροαίρετα δεν είναι εχθρός μου. Με αυτόν μπορώ να συνομιλήσω. Όχι όμως με το Μητσοτ. Ούτε με κάποιον που πληρώνουν αυτοί για να γράφουν στο διαδίκτυο. Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι. Αυτοί οι πληρωμένοι πρέπει να απομονωθούν για να προστατευτεί η ελευθερία του λόγου.”
    …“Όμως με τα πληρωμένα τσιράκια δεν έχει να πει κανείς τίποτα.”


    ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ
    ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΤΡΙΩΤΗ, ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ, Ή, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΤΟΜΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ Ή ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ,
    ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΠΩΣ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΗΣ «ΗΘΙΚΗΣ ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ» ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.

    ΕΥΤΥΧΩΣ , ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ…
    Επώνυμος Says:
    January 6th, 2009 at 11:45 am
    «Οι προσωπικές επιθέσεις είναι ίδιον όσων δεν έχουν επιχειρήματα.»

    ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ…

  65. KaryID avatar
    KaryID 06/01/2009 14:37:40

    Καλημέρα, σε μια μέρα που η πρώτη εικόνα είναι δυο σκοτωμένα μωράκια.

    Τώρα μόλις διάβασα τα σχόλια.

    @Επώνυμε: εγώ και εσύ συνεννοηθήκαμε απόλυτα εχθές.
    Δεν είμαστε φίλοι.

    Από πλευράς μου δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο και αυτό όχι γιατί πτοήθηκα από τις απειλές σου για τα μπινελίκια που θα ρίχνεις.

    Δεν μπορώ να σε εμποδίσω να αναφέρεσαι στο όνομά μου φυσικά, αλλά αυτό θα γίνεται ερήμην μου. Καλή σου μέρα.

  66. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 16:05:31

    "Εχθρέ" KaryID μπορεί να μην πτοείσαι από τις απειλές μου για μπινελίκια, αλλά από του "μπου" που σου (ξανα)κάνω γιατί δεν πτοείσαι; Πτοήσου βρε αδερφέ κι εσύ λίγο!

    Ανώνυμε 71 κι εσύ μου θυμίζεις κάτι, αλλά θα τα πούμε άλλη ώρα. Αν είμαι αυτός που νομίζεις, τότε κι εσύ είσαι αυτός που νομίζω και μπορεί να είσαι μόνον ένας συγκεκριμένος. Από αυτούς που κατά καιρούς έχω συνομιλήσει στο διαδίκτυο μόνον ένας μιλάει όπως εσύ.

  67. anonymos71 avatar
    anonymos71 06/01/2009 19:50:08

    @75 & Επώνυμο

    νομίζω
    νομίζεις
    νομίζει
    νομίζουμε
    νομίζετε
    ας τους να νομίζουν