#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα οργανωμένη τάση μέσα στο ΠΑΣΟΚ



Νέα πρωτοβουλία, ως οργανωμένη τάση μέσα στο ΠΑΣΟΚ, ντεμπουτάρει σήμερα.  Από χθές το απόγευμα ανέβασαν στο διαδίκτυο (http://www.proodeftiki-exodos.gr/) τις προτάσεις τους και ζητούν "προοδευτική έξοδο από την κρίση". Πρόκειται για νέα κυρίως σε ηλικία μεσαία στελέχη και απλά μέλη. Μαζί τους είναι και κάποιοι παλιοί όπως ο Στέφανος Τζουμάκας.

Η απορία κάθε λογικού ανθρώπου είναι τι κάθονται και κάνουν στο ΠΑΣΟΚ από τη στιγμή που όπως λένε, διαφωνούν κάθετα με την κυβερνητική πολιτική. Ίσα ίσα που πολιτικά, μάλλον καλό του κάνουν του ΓΑΠ, καθώς τον βοηθούν να συγκρατήσει δυσαρεστημένους.

Εν τω μεταξύ εκτός από την κινητικότητα στο ΠΑΣΟΚ, κινητικότητα παρατηρείται  και στην αριστερά καθώς υπάρχουν διεργασίες για ένα αριστερό μέτωπο με κεντρική πολιτική πρόταση την έξοδο από την Ευρωζώνη.

Κ.Κ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ariadne avatar
    Ariadne 03/09/2011 11:12:25

    Τί κάθονται και κάνουν στο ΠΑΣΟΚ ; Μα ότι κάνουν και οι άλλοι σύντροφοί τους,- τρώνε τα λεφτά του κόσμου- και εν πάσει περιπτώσει, νά φύγουν; και πού να πάνε; ποιός τους θέλει; ΄Είναι βολεμένοι, παίρνουν τον παχυλό μισθό τους και πουλάνε και μούρη. Δέν βαριέσαι ! ΄Οτι και να λέμε αυτοί δέν αλλάζουν. Χαμένα κορμιά.....

  2. Ariadne avatar
    Ariadne 03/09/2011 11:13:32

    ..Και κάτι ακόμα. Σήμερα είναι η επέτειός τους και θέλουν να την γιορτάσουν με αυτά που κάνουν.

  3. sxolioblog avatar
    sxolioblog 03/09/2011 11:22:15

    το χειροτερο απο ολα ειναι 1 ) οι "αριστεροι" και 2) οι "πατριωτες"του ΠΑΣΟΚ. Ελεος απο Τζουμακιες και Παναγιωτοπουλιες εχουμε χορτασει. Και τα στοιχεια επικοινωνιας της ιστοσελιδας

    Στέφανος Τζουμάκας
    Σόλωνος 40 (1oς Όροφος)
    ΑΘΗΝΑ 10672

    δινουν ΑΠΛΑ το πολιτικο γραφειο του κ. Τζουμακα που εν οψει συνδιασκεψης οπως δεν τον θυμαται πια κανεις ...

    Οσο για την φρασεολογια των θεσεων ...ουτε σε συνοικιακη οργανωση του ΚΚΕ το 1976 τετοια ακατασχετη κομπορρημοσύνη. Η κ. Παπαρηγα ειναι απλα πολυ πιο συγχρονη.

    Δεν κρινω τις προθεσεις τους αλλα ας καταλαβουν την κουραση μας..ας δωσουν στο ΠΑΣΟΚ τις κομματικες ταυτοτητες κι ας πανε σπιτια τους..

    Κουραστηκαμε

    • Δ.Μ. avatar
      Δ.Μ. @ sxolioblog 03/09/2011 11:58:12

      Περιττό να θυμίσω ότι γιά όλα αυτά (μισθούς, συντάξεις, Ε.Σ.Υ. κ.λ.π.) που κόπτεται και αγωνιά γιά την κατάργησή τους ο Ελληνας σήμερα, είναι κατακτήσεις που έγιναν από το ΠΑΣΟΚ. Δεν χρειάζεται να τις απαριθμήσω, αλλά ο κάθε καλόπιστος τις καταλαβαίνει.
      Το πρόβλημα είναι τα σημαντικά λάθη του, διαφθορά, διόγκωση Δημοσίου λόγω πελατειακών σχέσεων, διαπλοκή. Αυτά όμως αποτελούν προβλήματα πολιτικής και των 2 μεγάλων κομμάτων. Ομως, σήμερα οι περισσότεροι παραμένουν προσκολλημένοι στο "φύγε εσύ, να έρθω εγώ" προβάλλοντας κάθε φορά Εθνοσωτήρες (π.χ. Παπανδρέου Σαμαράς) που μάλλον το κοστούμι τους πέφτει μεγάλο. Οταν είναι οι "δικοί μας" πανηγυρίζουμε την πώληση της ΔΕΗ. Οταν είναι οι άλλοι σκίζουμε τα ρούχα μας γιά το ξεπούλημα.
      Ε, η επιρροή των "τυφλών"φτάνει μόνο στην κλειστή παρέα τους σήμερα. Υπάρχουν και άλλοι Ελληνες που έχουν ανοίξει τουλάχιστον το ένα μάτι. Είναι οι περισσότεροι. Και δεν πιστεύουν πιά στο "άσπρο-μαύρο".

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Δ.Μ. 03/09/2011 13:03:01

        ενω η Ντόρα Δ.Μ., εθνοσωτήρας!!!!!

      • anonymous avatar
        anonymous @ Δ.Μ. 03/09/2011 14:41:48

        Γιατί πριν το 81 δηλ. ο κόσμος δούλευε τσάμπα, δεν είχε συντάξεις και δεν υπήρχαν ασφ. ταμεία υγείας;
        Ειδικά τα ταμεία ήταν όλα υγιή και τα έριξε έξω το ΠΑΣΟΚ.
        Η μόνη "προσφορά" του ΠΑΣΟΚ στην ελληνική κοινωνία ήταν η συμβολή του στην εξαχρείωσή της.

      • sxolioblog avatar
        sxolioblog @ Δ.Μ. 03/09/2011 14:42:11

        Αγαπητε ΔΜ που δεν γνωριζω αν εισαι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ η Ντορα η οτι αλλο. Προσωπικα δεν μ ενδιαφερουν οι σωτηρες. Δεν ειμαι ουτε ΝΔ ουτε ΠΑΣΟΚ αλλα αν δεν σε πειραζει η πρσωπικη μου αποψη ειναι οτι απο τα κυβερνητικα κομματα μονο ο Σαμαρας κρατησε τα δυο τελευταια καταστροφικα χρονια σταση αξιοπρεπη. Αλλωστε δεν του ζητησα και καμια επανασταση αλλα τα ΟΧΙ που ειπε βοηθουν οσο γινεται το τοπο. Και ειναι προς τιμην του οτι τα ειπε απο θεση εξουσιας ασχετα αν θα τα καταφερει η ποσο θα του στοιχισει. ΟΚ ?

        Τις κατακτησεις που λες - του ΠΑΣΟΚ - ισως τις εκανε λιγο κι ο κοσμος μονος του που οσα κι αν λεει ο Παγκαλος δεν τα φαγε ολα μαζι. ..Αλλα αν αντιάμβανεσαι την κοινωνικη ιστορια σαν οικιοθελεις παροχες καλων και κακων κυβερνησεων ειναι αλλο θεμα. Απλα τωρα μιλαμε για το τι γινεται σημερα και τι κανει το ΠΑΣΟΚ σημερα.

        Τωρα επειδη δεν ειμαστε και οπαδοι οπως υπανισσεσαι, οταν ο ΟΤΕ πωλειται προς 28 ευρω/μετοχη η προς 8 ευρω/μετοχη καποιο απο τα δυο ειναι ξεπουλημα. Διαλεξε και παρε ...δεν ειναι θεμα δικος μου δικος του ειναι θεμα τιμης ( και οχι μονο) ...

        Οταν σημερα το 17% της ΔΕΗ αποτιμαται σε 200-250 εκ ευρω και εμεις λεμε οτι θα πουλησουμε ειναι ξεπουλημα ειτε εισαι υπερ ειτε εισαι κατα των αποκρατικοπιησεων. Που να εισαι υπερ η κατα απο θεση αρχης ειναι η απολυτη χαζομαρα εχω βαρεθει να το γραφω.

        Καλοπιστα επισης σου λεω οτι - εκτος κι αν η Παπαρηγα, ο Τσιπρας η δεν ξερω ποιος βγαλει το υπεροπλο του Λιακοπουλου και μας σωσει, εκτος αν οι Ελλοχειμ ξαναρθουν και ειναι Ελληνες απο το Σειριο - εγω που δεν ειμαι ουτε ΝΔ ουτε ΠΑΣΟΚ και καθομαι και κοιταω τι συνεβη τα δυο τελευταια χρονια, τι σκ**α να παω να ψηφισω εκτος απο Σαμαρα ? Μιας που μου λες για κουστουμια εθνοσωτηρων. Τι ? Οχι οτι αυτο με καθησυχαζει η με σωνει απο μονο του γιατι τα στερνα κρινουν τα πρωτα, αλλα απο καλοπιστη περιεργεια τι αλλο να κανω ? Μου λες ?

        Καλοπιστα επισης



        Εντελως καλοπιστα

      • alakran avatar
        alakran @ Δ.Μ. 03/09/2011 15:58:54

        Όποιος παρακολουθεί την Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια και έχει στοιχειώδη νοημοσύνη δεν μπορεί παρά να διαφωνήσει μαζί σου!

  4. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 03/09/2011 11:27:04

    Έχει πει και κάνει τόσα αυτό το κόμμα από την ίδρυση του μέχρι σήμερα,
    που ότι και να λες , κάλλιστα μπορείς να χαρακτηριστείς πλέον ως τάση του ΠΑΣΟΚ.
    Εδώ το κατάλαβε ο Καρατζαφέρης για τον Τζουμάκα απορούμε;

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/09/2011 11:39:08

    Ο Τζουμπάκα αντεπιτίθεται;
    Όι όι, πάει η Αυτοκρατορία, τετέλεσται !

  6. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 03/09/2011 12:56:13

    @Δ Μ.Αυτες τις κατακτησεις πληρωνουμε Ολα οσα αναφερεις εγιναν με δανεικα και οχι με πρωτογενη δημιουργια πλουτου επι τω σκοπω τακτοποιησεως των αφισσοκολλητων και λοιπων κολλητων της δεκαετιας του 80 οταν αρχισε το βαθεμα και το πλατεμα της αλλαγης.Τρανταχτο παραδειγμα το ΕΣΥ οπου το 90 τοις 100 των μισθοδοτουμενων ανηκει σε αυτη τη κατηγορια.Το ζητουμενο αυτη τη χρονικη συγκυρια απο τους κυβερνωντες και το αγχος τους ειναι η δια νεου επαχθους δανεισμου διασφαλιση των προνομιων και της ευζωιας των ψηφοφορων τους . Για ολες τις αλλες κοινωνικες φορολογια, διωξη .

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/09/2011 12:58:04

    "Η απορία κάθε λογικού ανθρώπου είναι τι κάθονται και κάνουν στο ΠΑΣΟΚ από τη στιγμή που όπως λένε, διαφωνούν κάθετα με την κυβερνητική πολιτική. "
    Το κόλπο είναι παλιό και δοκιμασμένο.
    Όπως και όλες οι παρόμοιες κατα καιρούς τάσεις μέσα στο ΠΑΣΟΚ, είναι οργανωμένη από την ίδια την ηγεσία. Σκοπός τους είναι να δημιουργήσουν ανάχωμα στις προς τα αριστερά διαρροές τους και την κατάλληλη στιγμή να τους επαναδρομολογήσουν πίσω.

  8. Απορία avatar
    Απορία 03/09/2011 13:31:05

    Μία τάση πρέπει να επικρατήσει μέσα στο ΠΑΣΟΚ ανάμεσα σε όσους βουλευτές του έχουν ακόμα στοιχειώδη αξιοπρέπεια:

    "Ρίξτε τον πιο επικίνδυνο για τη χώρα κυβερνήτη από συστάσεως νεοελληνικού κράτους."

    Υ.Γ.
    Εαν το θεωρείτε υπερβολικό πείτε κάποιον χειρότερο, από το 1830 και μετά. Όχι πείτε...

  9. sanderson avatar
    sanderson 03/09/2011 13:42:00

    Όπως έλεγαν και οι πιο παλιοί... τζουμακίες.

  10. LamprosM avatar
    LamprosM 03/09/2011 14:07:30

    Η μονες τάσεις που θα επρεπε να υπάρχουν στο κομμα των δοσίλογων θα ηταν αν θα επρεπε να φυγει ο ΓΑΠ με ελικόπτερο ή απο λαγουμι.

  11. alakran avatar
    alakran 03/09/2011 16:01:57

    Το σύνθημα της νέας πασοκικής τάσης είναι:
    Mπεεεεεε...

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 03/09/2011 16:41:22

    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΝΕΑΡΟΙ,ΤΟΥ ΡΗΧΟΥ ΠΑΣΟΚ,ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ
    ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

  13. δημης avatar
    δημης 03/09/2011 22:37:20

    "Νέα οργανωμένη τάση μέσα στο ΠΑΣΟΚ"
    ΟΙ...ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ...ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΚΟΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΑΣΗΣ ..(ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ)
    -ΑΝΤΕ ...ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΟΡΓΑΣΜΟΥΣ.....