17/01/2009 18:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα ονόματα (με διασυνδέσεις) στα μαύρα ταμεία

Την τροφοδοσία δύο υψηλόβαθμων στελεχών του ΟΤΕ από τα «μαύρα ταμεία» της Siemens, αποκαλύπτει σήμερα στην «Ε», η Αριστέα Μπουγάτσου. Όπως διευκρινίζει πρόκειται για δύο στελέχη καριέρας με πανεπιστημιακού επιπέδου σπουδές, τα οποία διαδραμάτισαν καίριο ρόλο στη μοιρασιά των προγραμματικών συμβάσεων του 1997 στις εταιρείες Intracom και Siemens και ακολούθως τις «εξήγαγαν» στη Romtelecom και στην Armentel με σκανδαλώδεις απευθείας αναθέσεις.

Διαβάστε όλο το σχετικό ρεπορτάζ εδώ. Εμείς να προσθέσουμε ότι το ένα από τα δυο στελέχη του ΟΤΕ συνδέεται με γνωστό Έλληνα πολιτικό, ο οποίος έχει συνδέσει την πολύχρονη σταδιοδρομία του με τον γερμανικό παράγοντα και φυσικά την Ζήμενς. Επισημαίνουμε επίσης ότι τα δυο αυτά ονόματα δεν είχαν παραδοθεί στην δικαιοσύνη ούτε από την Ζήμενς, ούτε από τον κ. Λυκουρέζο που εκπροσωπεί ως γνωστόν την αμερικανική Debevoise.   

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αurora avatar
    Αurora 17/01/2009 21:21:53

    O Roccos δε λειπει απο καμια σαρακοστη.
    Οποια πετρα σηκωσεις τη μουρη του θα βρεις.

  2. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 17/01/2009 21:58:03

    ΠΕΡΣΙΝΑ ΞΥΝΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ .... ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΤΕ ? ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΡΥΜΜΕΝΟΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΟ ΧΑΛΑΚΙ ! ....ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ + ΜΠΛΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ! ....ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΑΣΙΝΕΣ - ΜΠΛΕ <> ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ !!!!

  3. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 17/01/2009 21:58:24

    ΠΕΡΣΙΝΑ ΞΥΝΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ .... ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΤΕ ? ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΡΥΜΜΕΝΟΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΟ ΧΑΛΑΚΙ ! ....ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ + ΜΠΛΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ! ....ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΑΣΙΝΕΣ - ΜΠΛΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ !!!!

  4. po po avatar
    po po 17/01/2009 22:01:16

    Στη δημοσκόπηση της Μarc για το Έθνος της Κυριακής, τα ποσοστά διαμορφώνονται: ΠΑΣΟΚ 38,0%, ΝΔ 33,0%, ΣΥΡΙΖΑ 10,0%, ΚΚΕ 8,5%, ΛΑΟΣ 5,5% και Οικολόγοι 4%.

    ti tsivi einai auto gia tous KorKonEdes apo ton SYRIZA. tzampa toso xafiediliki oi kaimenoi..

  5. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 17/01/2009 23:57:08

    Τον Ιούνιο του 2007, 2 μήνες πριν τις εκλογές, η MARC έδειχνε το ΠΑΣΟΚ να προηγείται με 0.8%. Άρα τότε έλεγε ψέματα. Τώρα???
    Έτσι για ν θυμόμαστε τα παιχνίδια που παίζονται και γιατί δεν είμαστε κάφροι!

  6. fantomas avatar
    fantomas 18/01/2009 00:36:49

    po po

    ΣΥΡΙΖΑ 10,0%, ΚΚΕ 8,5%

    ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?
    ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ Η ΚΑΛΠΗ?
    ΟΤΙ ΤΟ ΚΚΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ?


    ΩΡΑΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ!! ΧΑ, ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!

    ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΞΑΝΘΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΝΔ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?

  7. po po avatar
    po po 18/01/2009 01:13:06

    όχι φαντομά δε θα βγάλει αυτά τα νούμερα. ο συριζα θα τσιμπήσει λίγο πάνω στο 11-12% λόγω νεολαίας και εξωκοινοβουλίου που αυτές τις μέρες είναι στους δρόμους και δεν τους 'πιάνει' καμία δημοσκόπηση.

    το δε ΚΚΕ αφού οι όποιοι νοικοκυραίοι που παροδικά κερδίζει, επιστρέψουν στη ΝΔ και πιο πολύ στο ΛΑΟΣ θα πέσει στο 6-7%.

  8. Factorx avatar
    Factorx 18/01/2009 01:49:06

    Μπλόκο σε λογαριασμούς κι εμβάσματα-μυστήριο


    Με ένα νέο μπλοκάρισμα λογαριασμών, αυτή τη φορά στην Ολλανδία, και με προσπάθειες εμπλεκομένων να καθυστερήσουν την αποκάλυψη ονομάτων στα οποία ανοίγουν καταθέσεις σε ελβετικές τράπεζες, συνεχίζεται η ανάκριση για την υπόθεση Siemens. Κι αυτά ενώ ο ανακριτής Ν. Ζαγορανός ερευνά έμβασμα-μυστήριο ύψους 100.000 μάρκων προς την υπεράκτια εταιρεία Plexus και τους λογαριασμούς της στην Ελβετία, ενώ ετοιμάζεται να καλέσει τους πρώτους κατηγορούμενους.





    *Ηταν παραμονές Χριστουγέννων όταν ο έλληνας ανακριτής πήρε επείγουσα ειδοποίηση από τράπεζα ευρωπαϊκής χώρας ότι εμπλεκόμενος στην υπόθεση ζητούσε να αποσύρει ένα υπέρογκο ποσό από λογαριασμό, που είχε δεχθεί χρήματα της Siemens.

    Με έγγραφο, που έστειλε, μέσω δικαστικής συνδρομής, η Αθήνα κατάφερε να «παγώσει» την κίνηση του λογαριασμού επικαλούμενη, βέβαια, την εκκρεμή ανακριτική διαδικασία, καθώς ο συγκεκριμένος κάτοχος θα είναι κατηγορούμενος στην υπόθεση: «Την τελευταία στιγμή καταφέραμε να μπλοκάρουμε την ανάληψη», όπως παραδέχτηκε στην «Κ.Ε.» παράγων που ανέλαβε να προωθήσει γρήγορα το δικαστικό αίτημα.

    *Στο «γαϊτανάκι» της παρεμπόδισης των αποκαλύψεων προστέθηκε και στέλεχος-κλειδί της Siemens Ελλάς κατά τη δεκαετία του '90 που έχει προσφύγει στην Ελβετία (επικαλούμενος το «δικαίωμα εναντίωσης», όπως αποκαλείται εκεί), ζητώντας να μην ανοιχθούν οι λογαριασμοί του. Ενας από αυτούς έχει δεχθεί εκατομμύρια γερμανικά μάρκα, αλλά και ευρώ (μετά το 2001) από τη Siemens. Και, μετά, είχε στείλει ποσά προς εταιρείες και έλληνες δικαιούχους.

    *Στο επίκεντρο βρίσκεται και μια γνωστή σε εμάς από το παραδικαστικό εταιρεία, η υπεράκτια Plexus, η οποία σύμφωνα με ανεπίσημα στοιχεία που έχουν έρθει στην ανάκριση, έχει δεχθεί έμβασμα 100.000 γερμανικών μάρκων από μαύρο ταμείο της Siemens, στα τέλη της δεκαετίας του '90.

    *Μαζί, αναμένεται να εγείρει αντιρρήσεις στην Ελβετία και άλλος παράγων, επίσης πρώην στέλεχος της Siemens, με το επιχείρημα ότι ακόμη κι αν έχουν τελεστεί παράνομες πράξεις, έχουν παραγραφεί.

    Ανάλογες κινήσεις έχουν εντοπιστεί και σε άλλες περιπτώσεις, ενώ πρόσφατα στοιχεία που έφτασαν στην Ελλάδα από το Ρότερνταμ της Ολλανδίας και το Μονακό, «δείχνουν» τώρα και νέους λογαριασμούς, πέραν εκείνων που η δικαστική συνδρομή είχε αποκαλύψει την άνοιξη.

    Πρόκεται για διαδρομές χρημάτων από την εταιρεία του Γ. Καλδή «Placid Blue», η οποία ιδρύθηκε κατ' εντολήν του άλλοτε ισχυρού της Siemens Ελλάς, Μιχ. Χριστοφοράκου, σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του δικαιούχου της.

    Το υπουργείο Δικαιοσύνης ορίζει τις επόμενες ημέρες τον νομικό παραστάτη, ο οποίος και θα το εκπροσωπήσει. Πάντως, ο δικηγόρος Ηλίας Μπίσιας, που προσεγγίσθηκε από τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου να αναλάβει την υπόθεση (λόγω εμπειρίας του από τους λογαριασμούς Μπουρμπούλια), δήλωσε κώλυμα, καθώς ανέλαβε κάποιους από τους εμπλεκομένους!

    Η νέα ηγεσία του υπουργείου Δικαιοσύνης βεβαιώνει ότι θα αρθούν όλα τα εμπόδια ώστε να ολοκληρωθεί, επιτέλους, η ανάκριση που άρχισε το 2006 και αφορά μια υπόθεση μίζας και πολιτικής. Αυτό τουλάχιστον καταγράφεται σε έγγραφα της δικογραφίας, που έφτασαν στη χώρα μας από τη Γερμανία και δείχνουν ότι το 2% του τζίρου της Siemens Ελλάς κατέληγε σε πολιτικά πρόσωπα...

    ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 18/01/2009

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=87007276

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/01/2009 02:01:03

    Το δικαιωμα εναντιωσης στο ανοιγμα των λογαριασμων υπαρχει στην Ελβετια απο την δεκαετια του 60, οταν χωρες προσκειμενες στην τοτε ΕΣΣΔ, προσποιομενες οτι ο ταδε αντιφρονουντας ειχε περιπεσει σε σωρεια αδικηματων στην χωρα τους επρεπε η Ελβετια να #ανοιξει# τους λογαρισμους του.
    Απλα τωρα υπαρχει μια δικλειδα ασφαλειας για κρατικες αυθαιρεσιες,και επ ουδενι δεν ελλατωνει την πιθανοτητα να μαθουμε τον δικαιουχο των λογαριασμων.
    Θα παρει λιγες μερες παρα πανω,αλλα ετσι πρεπει.

  10. fantomas avatar
    fantomas 18/01/2009 11:33:23

    po po

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ)ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ Ή ΑΠΟΚΟΜΜΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ (ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ) ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ.... ΟΤΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 10% ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΉ ΝΑ ΚΑΨΕΙ (ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΗΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ!)
    ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΔΟΥΚΑΤΟΥ ΤΩΝ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ!!!

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/01/2009 12:50:19

    Εγώ λέω ότι, μόνο όταν εμφανισθεί ο παλιός φίλος μας, ο "ΜΟΥΡΓΟΣ", θα ανοίξει ξανά και "για τα καλά" η υπόθεση Μήζενς. Αυτά, τα τωρινά, είναι διαδικαστικά. Ορεκτικό. Μόλις εμφανισθεί το φιλέτο, εκεί να δεις επίθεση ...α-δέσποτου "Μούργου", που να βάζουν "την ουρά στα σκέλια" κάτι γυάλινα και έντυπα ...ροντβάιλερ και ντόπερμαν του Συστήματος "Σεμνά και ταπεινά, πασόκοι και γαλάζιοι αγκαλιά" ή "άρπαξε να φας και κλέψε να 'χεις" ή "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κώλ_ς μας"...

  12. 21 avatar
    21 18/01/2009 14:57:05

    ΣΥΜΦΩΝΩ
    Ο ΜΟΥΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΠΛΑ ΣΙΩΠΑ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΣ ΑΦΕΛΗΣ ΚΑΙ ΚΟΤΑ....
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΣΗΜΕΝΣ

  13. isws... avatar
    isws... 18/01/2009 15:06:22

    το θεμα ειναι οτι ο μουργος ισως να εχει πολλα να πει αλλα αλλοι φαγανε και ζουνε μια χαρα...αρα μαλλον χαλαει θεα ουσια γιατι κανεισ δε θα κατηγορηθει...καλως ηρθατε στην ελλαδα...οπου επιπλεουν οι φελλοι...οπως μου ειπε καποτε καποιος...

  14. 21 avatar
    21 18/01/2009 21:07:47

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΥΡΓΟΣ???

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/01/2009 00:48:35

    Ο "ΜΟΥΡΓΟΣ" ήταν ένας φίλος εδώ, που εμφανιζόταν μόνο στα ποστ για την Ζήμενς και έλεγε "κωδικοποιημένα", αλλά κατανοητά για όποιον ήξερε δυο τρια πράγματα για την υπόθεση, ό,τι γινόταν θέμα στα ΜΜΕ μετά καμιά βδομάδα! Εμένα μου άρεσε και ο τρόπος που τα έλεγε, στον οποίο πήγαινε ταμάμ το "ΜΟΥΡΓΟΣ".