#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2011 23:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα μέτρα 22 δισεκατομμυρίων !!!



Σοκ για εκατομμύρια μισθωτούς και συνταξιούχους αναμένεται την περίοδο 2012 – 2015, σύμφωνα με το σχέδιο της κυβέρνησης για μείωση του ελλείμματος. Το πρόγραμμα παρουσίασε σήμερα ο Γ. Παπακωνσταντίνου στα κόμματα με τα οποία συναντήθηκε και προβλέπει περικοπές 22 δις ευρώ τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Τα 14 δις ευρώ θα πρέπει να εξοικονομηθούν από την περικοπή δαπανών με επίκεντρο τους μισθούς και τις κοινωνικές μεταβιβάσεις δηλαδή τα επιδόματα και τις συντάξεις. Αν κάποιοι λοιπόν πίστευαν ότι έχουν δει τα χειρότερα, τότε ο Αρμαγεδδών που έρχεται θα τους προκαλέσει πανικό. Τα άλλα 8 δις η κυβέρνηση θα τα εξοικονομήσει, όπως λέει, από αύξηση των εσόδων. Αστείο φυσικά πρωταπριλιάτικο. Εδώ με τόσες θυσίες σε τόσο λίγους μήνες, με τόσο φοροκυνηγητό, με μέτρα τύπου ημιυπαίθριοι και περαίωση και τα έσοδα έχουν βουλιάξει, και θα τα βρει το 2012; Εκτός κι αν πιάσει από το λαιμό όλους τους Έλληνες και τους στραγγαλίσει ή τους βάλει όλους φυλακή για ένα ευρώ που θα χρωστούν.

Το μεγάλο πακέτο μέτρων πάντως θα πρέπει να υλοποιηθεί το 2012 καθώς τότε προβλέπεται ότι θα πρέπει να εξοικονομηθούν 7 δισ. ευρώ με ισάξια επιπλέον μέτρα. Το 2013 αναζητούνται 4 δισ. ευρώ, 7 δισ. ευρώ  αναλογούν για το 2014 και 4 δισ. ευρώ για το 2015.
Στο Μεσοπρόθεσμο Σχέδιο που δόθηκε στη δημοσιότητα επαναλαμβάνονται όσα αναφέρονται στο Μνημόνιο και ορίζει χρονικά ότι στο τέλος Μαρτίου θα δοθεί στη δημοσιότητα το πρώτο σχέδιο του νέου πλαισίου. Τελικό στόχος είναι να ψηφιστεί από τη Βουλή στο μέσο Μαΐου.
Προηγουμένως, στο μέσο Απριλίου θα εγκριθεί από την Τρόικα αφού προηγουμένως περάσει από το υπουργικό συμβούλιο.

Μαύρες μέρες θα περάσουμε λοιπόν τουλάχιστον μέχρι το 2015 καθώς αυτά είναι τα προκαταρκτικά, διότι θα ακολουθήσουν κι άλλες δεσμεύσεις προκειμένου να εξευμενιστεί η Γερμανία.

Είναι όπως το ανέκδοτο με το ζευγάρι που ξεκινά με τα προκαταρκτικά για να φτάσει στο… σεξ. Τουλάχιστον θα το ευχαριστηθούμε αφού θα είναι μετά μουσικής και μάλιστα με συναυλία από το… Μέγαρο Μουσικής.

Διαβάστε εδώ το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής  Προσαρμογής 2012-2015

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2011 23:22:11

    Λεφτά υπάρχουν!!!!!!!!!

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 03/03/2011 00:29:31

      ...ναι ορεστιε λεφτα υπαρχουν...τρεχουν απο τα μπατζακια του γαπ!! θα μεινει στην ιστορια σαν το μεγαλυτερο ψευτη πρωθυπουργο...!!

      (για να μη πω τιποτα αλλο....και με κοψει ο φακτορας δικαιως)

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 03/03/2011 00:41:55

        Αυτό θα μείνει στην ιστορία.
        Το θέμα είναι μην μείνει και η Ελλάδα στην ιστορία με την πολιτική του.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/03/2011 23:34:16

    Για μένα είναι πλέον προφανές. Γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να φτάσουμε (χωρίς χρεωκοπία) στη χρονική περίοδο που αναφέρουν, ρίχνουν μέτρα δίκην σαπουνόφουσκας για να κοροϊδέψουν τους τροϊκανούς ότι δήθεν τηρούν το μνημόνιο, και ο πραγματικός σκοπός τους είναι να φορτώσουν στο Σαμαρά την πτώχευση εφ' όσον βλέπουν ότι σύντομα, εκ των πραγμάτων, θα είναι πρωθυπουργός.

  3. drider avatar
    drider 02/03/2011 23:39:20

    Τί τους θέλουν τους μεσοπρόσθεσμους σχεδιασμούς;
    Κάτι μου λέει ότι το Μαϊο δεν θα έχουν πλέον τη δυνατότητα να ψηφίσουν οτιδήποτε στη Βουλή...
    Εδώ με δυσκολία θα βγάλουν τον Μάρτη. Η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ drider 02/03/2011 23:43:50

      Drider, η 25η Μαρτίου θα είναι τελικά ημερομηνία ορόσημο...

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ ierofantis 03/03/2011 00:24:38

        Αυτή την ημερομηνία την αγαπούν πολύ και οι Τούρκοι. Κάθε στις 25 Μαρτίου ανοίγουν τις δορυφορικές τους και σπάνε μεγάλη πλάκα μαζί μας. Γέλιο μέχρι δακρυων λέμε.

      • loretta avatar
        loretta @ ierofantis 03/03/2011 00:31:37

        ...ελπιζω να μην επισκιαση την ιστορικη αξια του "21!!!

  4. Rote Phane avatar
    Rote Phane 02/03/2011 23:41:43

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
    Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ 1000% ΣΤΟΝ ΠΡΟΘΑΛΑΜΟ.
    ΤΟ ΘΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗ ΝΥΦΗ.
    Ο ΛΑΟΣ Η ΑΥΤΟΙ;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Rote Phane 03/03/2011 00:16:23

      Προηγείται το θέμα "ναι, η χρεωκοπία είναι στον προθάλαμο, αλλά πότε θα (μας) μπει μέσα;"

    • drider avatar
      drider @ Rote Phane 03/03/2011 00:33:13

      Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτοί δεν θα πληρώσουν τίποτα. Τα αφεντικά τους είναι μια άλλης τάξεως θέμα.

      Όσο για όλους τους άλλους, δηλαδή όλους εμάς, θα περάσουμε δύσκολα όπως δύσκολα περνάμε και τώρα... Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές - αλλά υπάρχουν ήδη κάποιες καλές ιδέες για το τι μπορούμε να κάνουμε σχετικά με το χρέος μας.

      Τουλάχιστον στην πορεία πιστεύω ότι θα αλλάξουμε το χρεωκοπημένο μοντέλο ανάπτυξης που ακολουθήκε μέχρι στιγμής και το οποίο μας έφερε στη θέση που είμαστε σήμερα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ drider 03/03/2011 00:39:26

        drider, το κακό είναι ότι φοβάμαι πως δεν είμαστε μαθημένοι για άλλο μοντέλο ανάπτυξης. Έχουμε μαλθακοποιηθεί εντελώς, και αυτό θέλει τουλάχιστον μια γενιά για να αλλάξει. Αλίμονο στα παιδιά μας, λοιπόν, που καλούνται να λειτουργήσουν ως η γενιά που θα απορροφήσει αυτόν τον κραδασμό.

  5. drider avatar
    drider 02/03/2011 23:42:37

    @Αυριανιστής: Με πρόλαβες, το ίδιο πράγμα σκεφτόμασταν. Απλώς δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το σκέλος που αφορά τον Σαμαρά...

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/03/2011 00:14:02

    Αν θέλει εκλογές με λίστα, δεν προλαβαίνει να περιμένει μέχρι τις 25 Μαρτίου. Πρέπει να τις έχει προκηρύξει νωρίτερα. Εκτός αν εννοείς την ημερομηνία αυτή ως ορόσημο, υπό την έννοια του ενδεχομένου να ξυπνήσουμε στις 28 (Δευτέρα) με... δραχμή.

    Αν εννοείς αυτό, εγώ προβλέπω (α) εντατικοποίηση της εκροής καταθέσεων όσο θα πλησιάζουμε προς την 25η Μαρτίου και (β) αν στις 25 το αποτέλεσμα δεν είναι καλό, στις 26 (Σάββατο) θα... αδειάσουν τα ράφια των καταστημάτων που πωλούν ακριβά εισαγόμενα διαρκή αγαθά (3D τηλεοράσεις, υπολογιστές, ακριβά κινητά κ.λπ) από όσους θα παίζουν τα ρέστα τους για να προλάβουν να αγοράσουν όσα δεν θα μπορούν με την υποτίμηση της Δευτέρας.

  7. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 03/03/2011 00:22:07

    Περιμένω λοιπόν μια εφημερίδα της αντιπολίτευσης να συγκρλινει τον Πρωθυουργό μας με τον Καντάφι και να μας πει οτι είναι πιο μισητός στον Ελληνικό λαό απο οτι ο Καντάφι στον Λιβυκό.
    Αν ο Καντάφι έχει έστω μαζί του το 50% 40% των Λίβυων, ο κυριος πρωθυπουργός πόσους έχει?
    Αλλά για να γίνουν αυτά χρειάζεται να υπάρχει και μια νεολαία έτοιμη αν είναι να ανοίξουν κεφάλια και μύτες στις πορείες. Εδω πρέπει να γίνει αγώνας ενάντια της Παγκοσμιοποίησης που ο πρωθυπυργός μας λατρεύει.
    Ο ελληνικός λαός δυστηχώς δεν έτοιμη ακόμη για τέτοια πράγματα, αλλά πότε θα αποφασίσει ο Ελληνικός λαός να ετοιμαστεί?
    Ήδη περάσαμε τα όρια της ανέχειας αρκετοί απο εμάς και απλά σβήνουμε αργά χωρίς ελπίδα. Εφόσων δεν υπάρχει αρκετή αντίδραση αυτό θα πει οτι ούτε όταν θα πουληθεί κομμάτι της χώρας μας θα υπάρξει αντίδραση.
    Δυστηχώς!
    Εγω το βλέπω. Το βλέπω να έρχεται. Είμαστε καταδικασμένοι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Greece Pleading 03/03/2011 00:30:01

      Για πώληση εθνικού εδάφους; Να είσαι βέβαιος ότι πολλοί "παροιμιώδεις μέσοι ανθρωπάκοι" θα πετούσαν τη σκούφια τους αν έτσι "ξεχρεώναμε". Δυστυχώς!

  8. στεγόσαυρος avatar
    στεγόσαυρος 03/03/2011 09:40:18

    Δεν υπάρχει περίπτωση αυτά τα μέτρα να παρθούν. Ήδη ο περισσότερος κόσμος είναι πανί με πανί. Απο την άλλη το ίδιο συμβαίνει και με το κράτος. Δεν υπάρχουν λεφτά ούτε για θέρμανση, και αν δεν φτιάξει άμεσα ο καιρός, να μου το θυμηθείτε, θα έχουμε ιστορίες από τους ίδιους τους εργαζόμενους στο δημόσιο.

    Αν ο Σαμαράς είναι μάγκας, θα πρέπει να έχει ήδη προβλέψει ότι μετά το καλοκαίρι θα είναι πρωθυπουργός. Το θέμα είναι, θα βγει από το μνημόνιο και θα κοιτάξει να εξασφαλίσει έσοδα με άλλο τρόπο, ή θα συνεχίσει να οδηγάει το σαπιοκάραβο κι όσο πάει; Εγω προβλέπω το δεύτερο.

  9. drider avatar
    drider 03/03/2011 12:52:19

    Αντί για μετρολογία, ας αρχίζουμε να σκεφτόμαστε ενναλακτικές λύσεις...

    Δείτε μια συνέντευξη του οικονομολόγου κ. Λαπαβίτσα στο MEGA σαββατοκύριακο:
    h**p://www.youtube.com/watch?v=R9dJYVPUKok

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 12:58:46

    ΕΥΡΩ 1,385...
    Πετρελαιο 116,84$.. εγω το βλεπω 130 αν δε φυγει ο Κανταφης συντομα.
    ΧΡΥΣΟΣ 1435$
    Εγραψα χτες ποσα Αμερικανικα ομολογα εχουν αγοιρασει οι Κινεζοι...#1 ειναι.

    Εμεις θα πληρωνουμε. Το ΓΑΠ ασθενει...

    ΠΠ

  11. pdavid avatar
    pdavid 04/03/2011 11:15:07

    ΕΡΧΕΤΑΙ ! ΕΡΧΕΤΑΙ ! ΕΡΧΕΤΑΙ ! Θα εφαρμόσουν και στην Ελλάδα τον Land tax, τον φόρο ακίνητης περιουσίας που ισχύει στην Αυστραλία, και φορολογεί ξεχωριστά τα οικόπεδα και τα σπίτια ! Αποδίδει τρελλά λεφτά !!!!

  12. pdavid avatar
    pdavid 04/03/2011 11:24:22

    Όσο για το θέμα που θίγετε σχετικά με την επιστροφή στην δραχμή, είναι δεδομένο. Απλά ο Γ.Α.Π. θα φροντίσει να την κοπανίσει από το Γιουνανιστάν, όσο πιο γρήγορα του επιτρέψουν οι περιστάσεις. Ραγκούσης και Παπακωνσταντίνου θα βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά. Ο Γιωργάκης θα μεταβεί εις την άλλη πλευρά του Ατλαντικού όπου θα διάγει βίον αξιοπρεπή με τις μίζες που έλαβε ο μακαρίτης ο μπαμπάς του από την αγορά του αιώνα το 1987. Μιλάμε για πολλά εκατομμύρια Ευρώ ! { 80 δις δραχμές ήταν οι μίζες από τα 40 F16 καί τα 40 Μ2000, τα οποία ποτέ δεν εισήλθαν εις την χώρα πού αποκαλείται φαιδρά πορτοκαλέα. Καί μετά μιλούν για τον ωραίο μπρούμελ του συγκροτήματος ! για υποβρύχια που γέρνουν ! αλλά ο Άκης ακολουθεί το παράδειγμα του - μακαρίτη - πλέον αρχηγού του !