#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2011 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα μέτρα λιτότητας προαναγγέλλει ο Βενιζέλος



Είναι πλέον και επίσημο.

Ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Οικονομικών προβλέπει ότι η ύφεση το 2011 θα είναι της τάξεως του 4,5%.

Με το πρώτο εξάμηνο να έχει κλείσει στο 7,5% αναρωτιέμαι πώς θα επιτύχει το 4,5% σε ετήσια βάση.

Δηλαδή η ύφεση στο δεύτερο εξάμηνο θα περιοριστεί στο 1,5%;

Που στηρίζει αυτή την αισιοδοξία του ο Υπουργός;

Όμως, ακόμα και με 4,5% πρέπει να αλλάξει όλος ο σχεδιασμός διότι το Μεσοπρόθεσμο έγινε στη βάση ότι η ύφεση θα κυμανθεί στο 3,8%.

Μεγαλύτερη ύφεση σημαίνει μικρότερα έσοδα, άρα ανάγκη για πρόσθετα μέτρα.   

Πολύ φοβούμαι ότι σχετικά σύντομα ο κ. Βενιζέλος θα αναγκαστεί να κάνει δυο πράγματα:

Πρώτον, να ανακοινώσει νέα μέτρα λιτότητας, πέραν των όσων προβλέπει το Μεσοπρόθεσμο και πολύ χειρότερα από τα "νέα μέτρα 4 με 5 δισ. ευρώ" που διέρρευσαν μετά την χθεσινή κυβερνητική σύσκεψη υπό τον πρωθυπουργό

Δεύτερον, να αναθεωρήσει, επί τα χείρω, την εκτίμησή του για  την πορεία της οικονομίας μας.

Aν μας λένε την αλήθεια…

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 19/08/2011 14:00:35

    "Που στηρίζει αυτή την αισιοδοξία του ο Υπουργός;"

    Μάλλον στο ότι ενώ μπορεί να μιλήσει "περί μέσου όρου" για τουλάχιστον δύο ώρες, αντιθέτως δεν γνωρίζει να υπολογίζει στην πράξη τον μέσο όρο δύο αριθμών.

  2. antanistimi avatar
    antanistimi 19/08/2011 14:03:47

    ελεγαν να περασουν τα μετρα για να σωθουμε....τωρα τι???

  3. φωνη avatar
    φωνη 19/08/2011 14:06:25

    Από ποιούς σκοπεύει να τα πάρει;;;; Από τους ίδιους που δεν είχαν να του δώσουν και πριν;;;;;

    Χαζός είναι;;;; Πόσο έπερνε στα μαθηματικά στο σχολείο;;;; Μηδέν;;;;;;;;

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/08/2011 14:15:31

    Έχουν ΔΙΑΛΥΣΕΙ τα πάντα...Το ένα ψέμα ακολουθεί το άλλο και την πολιτική ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ την έχουν κάνει ΕΠΙΣΤΗΜΗ.Η πολιτική ταχυδακτυλουργία τους είναι ΑΣΤΕΙΡΕΥΤΗ ενώ η ελληνική κοινωνία ΜΑΣΤΙΖΕΤΑΙ από φτώχεια,ανεργία,δυστυχία.Οδηγούν τη χώρα στη ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!Είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!

  5. νικος avatar
    νικος 19/08/2011 14:15:50

    Π ΡΟΔΟΤΙΚΟ
    Α ΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ
    Σ ΙΩΝΙΣΤΙΚΟ
    Ο ΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ
    Κ ΑΘΕΣΤΩΣ ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ

  6. manos avatar
    manos 19/08/2011 14:24:37

    Υπάρχει η ύστατη λύση που δεν ήθελα να την προτείνω. Αλλά αφού φτάσαμε στο τέλος, ας το πάρει το ποτάμι.
    Κύριε Βενιζέλο, σας προτείνω να βάλετε ΦΠΑ στον ΦΠΑ.
    Είμαι σίγουρος ότι όλοι οι πολίτες θα καταλάβουν.

    • φωνη avatar
      φωνη @ manos 19/08/2011 14:29:34

      Μα κοντεύουν να κάνουν δημόσιες όλες τις επιχειρήσεις με τόσο Φ.Π.Α. που βάζουν σε λίγο θα το φτάσουν 100%

      Έχω μια καλύτερη πρόταση εισπρακτική για τον κ.Βενιζέλο. Να απολύσει τους πάντες που εργάζονται στους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς και να αναθέσει σε μεταμφιεσμένους σε ληστές μπάτσους να σταματάνε ανύποπτους πολίτες στο δρόμο και με την απειλή όπλου να τους λένε: " Τα λεφτά σου ή τη ζωή σου."

      Θα αυξήσει τα έσοδα!

      • manos avatar
        manos @ φωνη 19/08/2011 14:35:13

        Χα χα χα χα χα, αυτό είναι καλύτερο. Και όταν δίνεις στο ληστή τα λεφτά σου, να του κόβεις και απόδειξη.
        Ε ρε γλέντια...

        • juliet avatar
          juliet @ manos 19/08/2011 16:25:00

          Μάνο,γειά
          λες μετά το παγκάρι και το ΦΠΑ στο κερί ,να μας προκείψει και ΦΠΑ στον ληστή ; Τελικά ο Μπένυ είναι μεγααααάλο μυαλό!
          Αυτοί είναι ικανοί μέχρι και τον κλέφτη να κάνουνε ελεύθερο επαγγελματία,ενώ τώρα λες ΜΚΟ ,λες παράκτια ...άλλο πρεστίζ!

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 19/08/2011 14:28:08

    Είναι αισιόδοξος γιατί όπως έχουν πει κατ' επανάληψη υπάρχει αρκετό λίπος . Ψέματα λένε; Πρόσθεσε το λίπος του ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ - ΠΑΓΚΑΛΟΥ - ΛΟΥΚΑΣ - ΚΑΣΤΑΝΊΔΗ και βρίσκεσαι μπροστά σε 500-600 κιλά λίπους. Φανταστείτε λοιπόν τι περιθώρια υπάρχουν.

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΣΠΥΡΟΣ 19/08/2011 14:38:17

      Δεν είναι μόνον αυτοί Σπύρο και οι άλλοι στο ΠΑΣΟΚ έχουν μπόλικο λίπος κι ας φαίνονται λεπτοί, απλώς το φυλάνε σε ψυγεία στην Ελβετία για τις δύσκολες ώρες του χειμώνα...

  8. SZAE avatar
    SZAE 19/08/2011 15:03:04

    Να εφερευθει νεος φορος ο οποίος θα συμπληρωνει τον ΦΠΑ.
    Να φορολογηθουν βαναυσα οσοι εχουν πανω απο 95 σφυγμους τον λεπτο γιατι καταναλώνουν περισσοτερο οξυγονο και αρα εκπέμπουν περισσοτερο CO2.
    Τα χρηματα θα πανε σε καποιο νεο πρασινο ταμειο που θα το διοικουν καποιοι ανεξαρτητοι αδιαφθοροι manager γυμναστηριων απο την περιφερια και θα χρηματοδοτησουν την πρασινη με ροζ βουλες αναπτυξη που τοσο πολυ εχει αναγκη ο τόπος.
    Ο prime minister θα κατεβει στους ολυμπιακους του Λονδινου θα κερδισει το χρυσο μεταλιο και συγκινημενος θα το λειωσει σε ειδικη τελετη στο παναθηναικο σταδιο για να ξεπληρωθει το χρεος......

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/08/2011 15:58:54

    Χρέος όλων μας είναι να επιδείξουμε στρατιωτική πειθαρχία..

  10. Νικόλαος Χ avatar
    Νικόλαος Χ 19/08/2011 16:20:29

    Έτυχε να είμαι συμμαθητής του Βαγγέλη στο δεύτερο γυμνάσιο Θεσσαλονίκης. Από τότε ήταν πολύ χοντρός. Στα διαλλείματα τις τυρόπιτες τις έτρωγε σαν καραμέλες. Όταν έτρωγε δεν τολμούσε κανείς να τον πλησιάσει. Αγρίευε μην του φάνε κανένα ψίχουλο.
    Τώρα ήθρε η ώρα να φάει και μας.
    Εύγε Βαγγέλαρε ! Πράγματι ανέβηκες πολύ ψηλά ! Και εις ανώτερα !

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νικόλαος Χ 19/08/2011 18:37:23

      Nικόλα,
      αν γράψεις "τα μαθητικά μου χρόνια με τον Βαγγέλη", θα γίνει best seller!
      Mε κρίση που περνάμε, σκέψου το!
      Θα βοηθήσουμε και εμείς!

      • alakran avatar
        alakran @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 19:02:14

        Με υπότιτλο:"Πώς έζησα τη γενοκτονία των τριγώνων Πανοράματος"
        χαχαχαχαχαχχαχα

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ alakran 19/08/2011 19:08:46

          χαχα! να γυριστεί και ταινία το βιβλίο!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ alakran 19/08/2011 19:10:07

          Alakran
          είσαι απίστευτος!

  11. Ραββινος avatar
    Ραββινος 19/08/2011 16:57:41

    Οφειλω να το ομολογησω οτι η ανακοινωση - απαντηση της ΝΔ για το θεμα ειναι μια απο τις καλυτερες του Μιχελακη κλπ .Μπραβο ! Αξιζει τον κοπο να {ξανα} διαβαστει .
    ''ΜΙΧΕΛΑΚΗΣ : "Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΤΟ ΒΑΤΕΡΛΩ ΤΟΥ"...
    Αναφερόμενος στις δηλώσεις του υπουργού Οικονομικών, ο εκπρόσωπος της Ν.Δ. Γ. Μιχελάκης μίλησε για «Βατερλώ» του Ευ. Βενιζέλου, για αμετροέπεια και λάθη. Συγκεκριμένα, ο Γ. Μιχελάκης δήλωσε τα εξής: «O κ. Βενιζέλος που πίστευε ότ...ι έβαλε “πάτο στο βαρέλι του χρέους”, ομολογεί σήμερα το Βατερλώ του: · Ομολογεί, ότι η ύφεση, που η πρόβλεψη στο Μεσοπρόθεσμο ήταν για 3,5%, θα ξεπεράσει το 4,5%, αποτέλεσμα της εμμονής της κυβέρνησης στη λανθασμένη πολιτική. · Ομολογεί έμμεσα ότι θα πάρει νέα μέτρα, την ώρα που γνωρίζει ότι δεν τα αντέχει ούτε η οικονομία, ούτε η κοινωνία. · Ομολογεί, ότι οι ερασιτεχνικοί χειρισμοί του στη συμφωνία με τη Φινλανδία, για το θέμα των εγγυήσεων, έχουν οδηγήσει σε αδιέξοδο τη νέα δανειοδότηση της χώρας. Καλό θα ήταν, ο κ. Βενιζέλος πρώτα από όλα να έβαζε… πάτο στο βαρέλι της δικής του αμετροέπειας και λαθών. Και βέβαια, είναι κωμικό αφού πανηγύρισε τη συμφωνία, που υπέγραψε με τη Φινλανδία για τις εγγυήσεις, να έχει το θράσος να ζητά από τη Νέα Δημοκρατία, να μαζέψει εκείνη τα λάθη της δικής του ανικανότητας».

  12. Orestios avatar
    Orestios 19/08/2011 17:13:45

    Τί παραπάνω να κάνει ο Βενιζέλος για να μας δείξει ότι είναι εξίσου αποτυχημένος με τον Παπακωνσταντίνου?
    Δεν χρειάζονται παραπάνω αποδείξεις.
    Κλέβουν τους πολίτες και νομιμοποιούν την κλοπή ονομάζοντας την ως φορολογία

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Orestios 19/08/2011 18:24:34

      Κάποτε έγραφαν σε ένα σχόλιο οι ελληνοφρένεια:
      (σε πολύ ελεύθερη μετάφραση)
      "τόσες σπουδές, τόσες μελέτες, έρευνες, αναλύσεις, τόσες περγαμηνές και οι πολιτικοί η μόνη πράξη που έμαθαν να κάνουν είναι η αφαίρεση"
      Ήταν φυσικό ο κύριος Βενιζέλος να καταπιαστεί με την εύκολη λύση, τόσα χρόνια η μεταπολίτευση άφησε ασύδωτους αρκετούς δήμαρχους, νομάρχες, δ/ντες νονοκομείων, υπουργούς, κλπ... , έχτισαν μια υπέρογκη περιουσία από το στρεβλό αναπτυξιακό "μπουμ" και τώρα ο λογαριασμός μεταφέρεται στους εργαζόμενους της μισθοσυντήρησης ειδικά του ιδιωτικού τομέα!
      Το κακό ποιοτικά και δευτερευόντως ποσοτικά δημόσιο θα παραμείνει ανέγγιχτο, ήδη κάπου διάβασα για την παραβίαση του τρόπου επιλογής προϊσταμένων/διευθυντών στη δημόσια διοίκηση.
      Τίποτε δεν θα αλλάξει σε αυτό το τόπο τελικά...

  13. φωνη avatar
    φωνη 19/08/2011 17:42:17

    Αλήθεια;;; Στα μαθηματικά τι βαθμό είχε;

  14. jk avatar
    jk 19/08/2011 17:57:55

    Ουκ αν λάβοις Βαγγελάκη...Αν θες να βρεις λεφτά άνοιξε τους λογαριασμούς στην Ελβετία. Οι υπόλοιποι ξεμείναμε!

  15. pikras57 avatar
    pikras57 19/08/2011 18:04:16

    "....Με το πρώτο εξάμηνο να έχει κλείσει στο 7,5% αναρωτιέμαι πώς θα επιτύχει το 4,5% σε ετήσια βάση..."

    ΚΡ
    Δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι...
    Θα γίνει στα χαρτιά από την ΕΛΣΤΑΤ!
    Εποχιακή Διόρθωση...το λένε...


    JOS-GAP : Πρόγραμμα στατιστικής δράσης που έχει καταρτίσει η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) με την Eurostat για την ποιοτική βελτίωση των παραγομένων στατιστικών
    Η Στατιστική Δράση που φέρνει… Ανάπτυξη!

  16. alakran avatar
    alakran 19/08/2011 18:21:09

    http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_1_17/08/2011_402569
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_17/08/2011_402606
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/08/2011_402876

    Στα 2 πρώτα λινκ που παραθέτω θα δείτε ότι,ενώ εδώ μάς πνίγουν στους φόρους, στην Αγγλία ετοιμάζονται για νέες βιομηχανικές ζώνες με χαμηλή φορολογία και μειωμένη κρατική παρέμβαση, αλλά και ο Ομπάμα ετοιμάζεται για διάγγελμα αναπτυξιακού προσανατολισμού.
    Στο τρίτο , θα θαυμάσετε τον ψηφίσαντα τους μνημονιακούς φόρους, πρόεδρο του Λαος, να ζητάει "γενναία μείωση" του Φ.Π.Α!!!!!!!!!!!!
    Κατά τα άλλα, οι προτάσεις του Σαμαρά είναι λα'ι'κίστικες και μη ρεαλιστικές.....
    Είναι να μην εξοργιζόμαστε?

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/08/2011 18:44:43

    Εγώ θα ήθελα να γνωρίσω το τυροπιτά...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 19/08/2011 18:51:10

      Για αυτό αύξησε το ΦΠΑ στις τυρόπιτες;
      επειδή τον κατατρέχει το ...παρελθόν;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 18:54:26

        Μήπως να γράψετε κάτι για τα ''παιδικά χρόνια του Βαγγέλη'' κ. Ροδινέ..να δούμε τι τον οδήγησε μέχρι εδώ..

        • manos avatar
          manos @ ΕΥΑ 19/08/2011 19:00:58

          Τι να τον οδήγησε βρε Εύα?
          Φάε φάε τυρόπιτες, το μπούκωσε το καρμπυρατέρ.
          Αντε τώρα να το ξεφράξει.

  18. manos avatar
    manos 19/08/2011 18:46:10

    Για σκέψου να γίνει ο νέος Χάρρυ Πότερ.
    Ενα μικρό πρόβλημα υπάρχει. Κάθε δεύτερη σελίδα θα είναι αφιερωμένη στις μάχες κουίντιτς με τυρόπιτες. :-)

  19. ataktos avatar
    ataktos 19/08/2011 19:09:50

    ένα ακόμα βήμα προς την.... επίσημη πτώχευση!!!!

  20. epirus 56 avatar
    epirus 56 19/08/2011 19:27:45

    Απο τα μεσα της δεκαετιας τ0υ '70 και μετα - οπως τοτε στο αμφιθεατρο της Νομικης του ΑΠΘ ο Βαγγελης απο τις γραμμες της κινεζοφιλης παραταξης ΠΠΣΠ με τον Λοβερδο διπλα του απο την ΠΣΚ -πολυ λιγα πραγματα εχουν διαφοροποιηθει ως προς την μεγαλομανη του διαθεση για αθεραπευτη προβολη ,ανεδαφικες και καταστροφικες αποψεις για το συνολο των παρεμβασεων του στην πολιτικη σκηνη.Δυτυχως με την επιβραβευση μεγαλης μεριδας ΜΜΕ και οχι μονο.Βεβαια επι του προκειμενου εκτελει συνολικη κυβερνητικη πολιτικη και οχι δικη του ..γραμμη . Αλλοιμονο μας .....

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/08/2011 19:44:49

    ΠΠΣΠ ήταν ο Βενιζέλος;
    Aπό την ΠΠΣΠ στο ΠΑΣΟΚ του Γιώργου!
    "Ενα Μεγάλο Αλμα Μπροστά"!!!
    Θα τον ...βλέπει ο Μάο και θα τρελλένεται!