#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2012 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα κόμματα στον ορίζοντα



Έντονες οι ζυμώσεις σε όλο το πολιτικό φάσμα για νέα κομματικά σχήματα, τα οποία και  φιλοδοξούν να στεγάσουν «ορφανά», διαφωνούντες, μεμονωμένους ανεξάρτητους και άρτι απεξαρτημένους από κομματικές έξεις, πρόβατα που έχασαν το δρόμο για το μαντρί, καθώς χάλασε το GPS.

Σας παρουσιάζουμε τους τίτλους των κομμάτων που κυοφορούνται,  μαζί με τους φημολογούμενους αρχηγούς τους.

Λ.Α.Θ.Ο.Σ: Ο Γιώργος Καρατζαφέρης μας θυμίζει το εθνικό λάθος που κάναμε αφήνοντας τον εκτός Βουλής και επανέρχεται στο πολιτικό σκηνικό με το κόμμα «Λαϊκός Ανανεωτικός Θρησκευόμενος Ορθόδοξος Συναγερμός», επέκταση του ΛΑΟΣ, τον οποίο και συγχωνεύει στο νέο κόμμα δια απορροφήσεως.

Ε.Σ.-Ε.Σ.: οι θεμιτές αρχηγικές φιλοδοξίες του Ηλία Κασιδιάρη συμπυκνώνονται στην πολιτική κίνηση Εθνική Συμμόρφωση- Ελληνική Στρατοκρατία.

Χ.Υ.Μ.Α.: Χρυσοχοΐδου Ύψωσις Μνημονίου Ανάγνωσμα. Ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης επανέρχεται στο προσκήνιο, ιδρύοντας για αρχή μια λέσχη πολιτικού προβληματισμού, στον οποίο γίνεται ενδελεχής ανάγνωση και μελέτη των κειμένων του Ελληνικού και Κυπριακού Μνημονίου.

Π.Α.Ο.Κ.: Πανελλήνια Κίνηση Ομίλου Καστανίδη. Ο πρώην Υπουργός ιδρύει έναν πολιτικό όμιλο ενάντια στη σήψη του πολιτικού συστήματος. Η ταύτιση του με τον λαοφιλή σύλλογο της Θεσσαλονίκης μαρτυρά το λαϊκό του έρεισμα.

ΑΝ.Ν.Α.: Ανανεωτική Νέα Αριστερά, η πρόταση της κας Διαμαντοπούλου που επιστρέφει στις πατροπαράδοτες σοσιαλιστικές ρίζες. Αν την κίνηση ασπασθεί και η Μιλένα Αποστολάκη, ο τίτλος θα γίνει ΑΝΝΑ-Μ.Λ.

ΜΑΝΩΛΗΣ: Αυτό δεν είναι ακρωνύμιο, είναι το ελαφρώς προσωποπαγές κόμμα του Γιάννη Μανώλη…

Π.Ι.Π.Α.: Πατριωτική Ιμπεριαλιστική Προσωπική Αντίληψη, ονομάζεται η κίνηση πολιτών που διαφωνούν με τις παρεμβάσεις του Μητροπολίτη Πειραιώς και στόχο έχει να προάγει την πολυχρηστικότητα  των οργάνων του ανθρωπίνου σώματος.

Π.Α.Ρ.Τ.Α: Πανελλήνια Ανανεωτική Ρεβιοζιονιστική Τέως Αριστερά. Είναι η πλέον ενδιαφέρουσα  πρωτοβουλία, ένα αμιγές πολιτικό στοίχημα, καθώς θα μεταμορφώνει ένα κόμμα από αριστερό σε αστικό. Στην Κουμουνδούρου ήδη άρχισαν σεμινάρια…

Και τέλος το κόμμα που σίγουρα θα εκπροσωπηθεί στην επόμενη Βουλή: ΟΤΑ-ΔΕ.Η. Κίνηση πολιτών της άλλης μισής Αθήνας με αυξημένη λίμπιντο που δεν βρήκε ανταπόκριση. Σε στιγμές κρίσης πρέπει να αποδεχόμαστε την αλήθεια, όσο πικρή κι αν είναι: Ο Τατσόπουλος δεν ήρθε...

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 14/12/2012 12:02:47

    Μικρέ Οδυσσέα, ζωγράφισες πάλι.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/12/2012 12:13:01

    Αγαπητέ Μ.Ο., παρέλειψες το κόμμα "Κ.Ο.Τ.ΤΑ.":
    "Κόμμα Οφειλετών Τατσόπουλου - Ταμήλου".
    Είμαστε εμείς το υπόλοιπο μισό των πολιτών. Χρωστάμε και στον Τατσόπουλο και στον Ταμήλο.
    Στον πρώτο χρωστάμε γιατί δεν μας πήδ*ξε (ακόμη).
    Στον δεύτερο χρωστάμε, γιατί όπως είπε, "πληρώνεται απο τα λεφτά των φορολογουμένων μια φορά το μήνα, ενώ πάει στη Βουλή κάθε βδομάδα". Και μόνον 75 ανά συνεδρίαση, ενώ πριν έπαιρνε 300 ....

  3. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 14/12/2012 12:18:46

    Μας παίρνει άραγε να γελάμε μπροστά στο τραγικό αδιέξοδο; Κάποτε αυτό θα σήμαινε γενναιότητα αλλοτε πάλι κάτι άλλο.

  4. Jim Bim avatar
    Jim Bim 14/12/2012 12:50:01

    Ξέχασες το Δεξιο Π.Α.ΤΡΙ.Σ ... Πρωην Αρχοντοπουλα Τριχες Συζητάνε

  5. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 14/12/2012 13:01:08

    Εγω θα περιμένω την Χριστίνα να ιδρύσει την κίνηση του Σ.Ε.Χ. για να προσχωρήσω...
    Ποιός κασιδιάρης με τα σου σου του..Η Χριστίνα με τα κάλλη της θα σαρώσει.
    Μόλις γίνει κόμμα ο κόμματος ποιός μας πιάνει..Κομματάκια θα τους κάνουμε όλους...Θα κάψουμε καρδιές , όχι φλάντζες και μυαλά σαν τους ήδη καμμένους.
    Σου Ερχομαι Χριστίνα μου στον Σύνδεσμος Εκπαίδευσης (των παιδιών)Χριστίνας.

    Α ρε Μικρέ Οδυσσέα ,βάλε και κανένα τεκνό στην ανανέωση, μπορούμε να σωθούμε με τον πετράν? Αυτός μόνο με το 50% αρκείται, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν, οι άλλοι νομίζεις ότι θα τρέχουν στην ΚΟΤΤΑ του θείου?
    Η περιμένεις να τρέχουμε στα πουρά της Αννας Μαρίας?

  6. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 14/12/2012 13:07:01

    Εκπληκτικό ο Τατσόπουλος όμως ανήκει και στο Σ.Ε.Ε.Λ.Π.Α μη το ξεχνάμε

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Χριστίνα 14/12/2012 13:31:06

      Για κάν' το λιανά, αγαπητη Χριστίνα, άν είναι εύκολο...

      • Χριστίνα avatar
        Χριστίνα @ Ο Θείος 14/12/2012 16:48:53

        Σύλλογος
        Εξαιρετικός
        Επικινδύνων
        Λόγω
        Παρατεταμένης
        Α@γ@μίας

        :)

  7. Jim Bim avatar
    Jim Bim 14/12/2012 13:24:45

    Κ.Ο.Υ.ΛΑ ... Κρατικοδιαιτες Ορδες Υποτακτικων Λαμογιων, είναι και συνδικαληστικός φορέας ...

  8. Jim Bim avatar
    Jim Bim 14/12/2012 13:45:34

    Κ.ΟΥ.ΡΑ.Φ.ΕΞΑΛΑ .... ΔΗΜΟΚΤΡΑΤΙΚΑ !!!

  9. Δαναός avatar
    Δαναός 14/12/2012 15:02:13

    Γ.Α.Β. αλλά δεν το εξηγώ γιατί θα με βάλει πιπέρι ο Φάκτορας!

  10. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 14/12/2012 15:08:35

    Φημες διαρρεουν οτι κατα την επιστροφη του Τσιπρα απο τη Λατινικη Αμερικη, μια νεα Συνιστωσα θα ενσωματωθει στο ΣΥΡΙΖΑ. Ειναι η "Πιλοτικη Οργανωτικη Δυναμη Λατινικης Αμερικης" - Π.ΟΡ.ΔΥ.Λ.Α. που θα ασχολειται με την αναπτυξη στα προτυπα των αναδυωμενων αγορων...

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/12/2012 15:35:48

    Ε.Σ.-Ε.Σ!!!!!!!! Καλοοό!

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/12/2012 15:57:39

    Αυτό το καινούργιο, το ΠΡ.Α.Τ.ΤΩ, τι διάολο είναι πάλι;
    Υποθέτω ΠΡάσινα Αλογα Τζιράρετε ΤΩρα.
    Βάλτε τώρα που γυρίζει...

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 14/12/2012 16:04:14

    Εγω ξερω ενα κομμα που αν κατεβει στις εκλογες θα βγει σιγουρα ΠΡΩΤΟ κομμα.

    ΚΟ.ΜΙ.Μ.Ε.Τ.Ε= ΚΟμμα-ΜΙκρο-Μεσαιου-Ελληνα-Τσακισμενου απ τη Εφορια

    Ειδος υπο εξαφανιση θα ειμαστε συντομα, αν συνεχιστει η φορο-επιδρομη στη τσεπη και στη περιουσια του μεσου Ελληνα κι αν δεν πεσει το κοστος ζωης και οι τιμες στα τροφιμα στα καυσιμα στα παγια και στις λοιπες απαραιτητες δαπανες. Αλλα, ΟΚ, δεν τρεχει τιποτα, να ειναι καλα οι ''Λαθρο'' που θα μας αντικαταστησουν επαξια. Αυτοι σιγουρα θα επιβιωσουν με καθε Κυβερνηση...! Εμεις...?

  14. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 14/12/2012 19:32:13

    Ἐγῶ πάντως ἄν οἱ ἌγαμοιΘύται,σχηματίσουν κόμμα θά γραφτῶ μέλος.

  15. Bixiou avatar
    Bixiou 14/12/2012 19:53:46

    Και ο Λοβερδος που ειναι; Εμαθαν οτι διαβαζω Αντινιουζ κατι οπαδοι του και μου εκαναν παραπονα.

  16. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 15/12/2012 04:00:11

    Δεν σας ταιριάζει το χιούμορ λέω εγώ.Ακόμα φυσάτε το πρωταπριλιάτικο άρθρο που τελικά βγήκε αληθινό!!

  17. Νικήτας avatar
    Νικήτας 15/12/2012 21:57:50

    Γέλα εσύ αλλά υπάρχει δεξιό κενό.
    Όποιος αληθινός πατριώτης βγεί στην αγορά
    γνήσιος και αποφασισμένος
    θα κάνει να κλάψουνε μανούλες.