10/09/2008 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα εποχή Αλογοσκούφη

  

_____________________________________________________ 

«Καλύτερα παπάκι, παρά τον Μητσοτάκη» φώναζαν οι ΠΑΣΟκοι στις προεκλογικές συγκεντρώσεις του 1993.

Το δημοφιλές αυτό μέσο μετακίνησης σε όλον τον Κόσμο, επανέρχεται τώρα στην επικαιρότητα με τα μέτρα Αλογοσκούφη.

Προβλέπω μαζικές αγορές, αφού όπως βλέπετε κάνει και για οικογενειακές μετακινήσεις.

Δεν μου βγαίνει όμως ρίμα για την σημερινή κυβέρνηση. «Καλύτερα παπάκι, παρά το ….αλογοσκουφάκι;». Δεν είναι καλό. Απορρίπτεται. Καμία ιδέα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ANTIμάμαλος avatar
    ANTIμάμαλος 10/09/2008 16:21:20

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ παπακι παρα ΚΑΡΑΜΑΝΛΑΚΙ

    ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΠΑΚΙ ΠΑΡΑ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΑΚΙ

    ή εάν θέλουμε να απαντήσουμε επι της ουσίασς: ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΠΑΚΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ!!!!

  2. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 10/09/2008 16:46:36

    Καλύτερα ειδικό δικαστήριο με πρόεδρο τον κ. Γιώργο Ζορμπά και κατηγορούμενους τα μέλη των δύο τελευταίων κυβερνήσεων με βάση τη συνολική ευθύνη των μελών τους για την ακολουθούμενη πολιτική, καθώς και των μεγαλοδοκαστικών που τους καλύπτουν, με πρώτο τον κ. Σανιδά.
    Να πέσει βαρύς ο πέλεκυς του νόμου απάνω σε εαυτούς, που ως δήθεν ταγοί έχουν γεμίσει με φουκουράδες τα "σοφρονιστικά" "καταστήματα", αφήνοντας να ρημάζουν τον τόπο, τις αξίες και το εθνικό εισόδημα οι σφουγγοκολάριοι του ποληστρικού κετεστημένου.
    Όχι μόνο με στοχοποίηση του Πρωθυπουργού. ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ. ΚΑΙ Ο κ. βΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΠΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ "ΕΘΝΙΚΑ ΠΟΡΝΕΙΑ" ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.
    (Τα πλήρη στοιχεία μου ανά πάσα στιγμή στη διάθεση της ιστοσελίδας).

  3. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 10/09/2008 16:55:10

    ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΕΙΠΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ?????ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ

  4. ΑΕΚ ολε avatar
    ΑΕΚ ολε 10/09/2008 18:17:46

    Βάλε όλο το κότερο στο ...μώλο

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/09/2008 18:53:37

    Λαθος.Το σύνθημα αυτό είναι από τις εκλογές του 1985 όταν ο Μητσοτάκης είχε εξαγγείλει την κατάργηση των φόρων εισαγωγής από τα αυτοκίνητα που παράγονται στην ΕΕ.
    Ο Κουτσόγιωργας απάντησε ότι οι εκλογές δεν γίνονται για πορτοκάλια και μανταρίνια αλλά είναι μάχη "φωτός και σκότους" και η Αυριανή κυκλοφόρησε με φωτογραφία του Μητσοτάκη της κατοχής εν μέσω δύο Γερμανών που αργότερα αποκαλύφθηκε ότι είχε προμηθεύσει η Στάζι πουλώντας ένα εκατομμύριο φύλλα.
    Το σύνθημα για το παπακι εναλλασσόταν στις συγκεντρώσεις του ΠΑΣΟΚ με το σύνθημα "Φόλα στον σκύλο των Ες-Ες".

  6. ΑΕΚ ολε avatar
    ΑΕΚ ολε 10/09/2008 20:56:01

    Στη μουσική του "Λευτέρη Λευτέρη"

    Γιωργάκη, Γιωργάκη, Γιωργάκη,
    παρε το κότερο από το Βουλγαράκη

    και βάλτο από Πειραιά γαι Τήλο
    τώρα πηγαίνει μόνο ως τη Δήλο

    και βάλτο μπάρκο Πειραιά Λειψούς
    θέλουμε ναυτιλία για πολλούς.

    :)

  7. ρομαντικος avatar
    ρομαντικος 10/09/2008 21:26:09

    Μποτίλια στο πέλαγος σέ καλοσορίζω. Καλό χειμώνα.
    Η απουσία σου ηταν πολύ αισθητή, αλλά η επανεμφάνισή σου με γέμισε χαρά.
    Το μπλόγκ έγινε πλέον με τα κείμενά σου άμεσο και αδημονώ να σε διαβάζω.

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/09/2008 01:13:01

    @Ρομαντικός
    Ρομαντικέ μου σε ευχαριστώ πολύ για την ενίσχυση, μου έχεις ξανακάνει εγκώμιο και εγώ σε συμπαθώ, αφού δεν μπορούμε να κρύψουμε τη μεγάλη ανάγκη μας για το ρομαντισμό. Η μόνη ιδιότητα που μπορεί ίσως να τον ξεπερνάει είναι η τρέλα. Μακάρι να αξιωθούμε για κάτι αντίστοιχο.

  9. Helmut avatar
    Helmut 11/09/2008 09:58:53

    Καλύτερα ΠΑΠΙ παρά ΤΑΠΙ.

  10. ven. avatar
    ven. 11/09/2008 12:06:55

    kalitera papi, apto omorfo PEDI....