#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2010 13:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα επεισόδια και συλλήψεις στην Κερατέα



Ενταση σημειώθηκε και πάλι το Σάββατο το βράδυ στην Κερατέα μεταξύ κατοίκων και αστυνομικών, εξαιτίας της προωθούμενης δημιουργίας ΧΥΤΑ στην περιοχή.

Στη διάρκεια των επεισοδίων συνελήφθησαν δύο άτομα να συλληφθούν ενώ άλλα επτά άτομα είχαν συλληφθεί την Πέμπτη σε επεισόδια που είχαν ξεσπάσει

Στο μεταξύ, τα συνθήματα που κυκλοφορούν σε φέιγ-βολάν και ηχούν στα μπλόκα των κατοίκων της Κερατέας κοντά στον χώρο που η κυβέρνηση προτίθεται να μετατρέψει σε ΧΥΤΑ ξεχειλίζουν από οργή και υπόσχονται δύσκολη συνέχεια στους «εισβολείς»: τα ΜΑΤ και τους εργολάβους:

«Η Κερατέα βρίσκεται σε πόλεμο!».

«Το υπουργείο Προστασίας... των εργολάβων επιβάλλει την ανομία με ωμή βία!».

«Το κράτος της δικτατορίας δείχνει το πρόσωπό του!».

Διαβάστε κι εδώ:http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=234363

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 19/12/2010 15:14:35

    Δεν σας κάνει εντύπωση το ότι ενώ στην Πάτρα ο Κρατικός μηχανισμός και η Αστυνομία ήταν ανύπαρκτοι, στην Κερατέα τα ΜΑΤ και κατά προέκταση και η Αστυνομία και ο Κρατικός μηχανισμός μεροληπτούν υπέρ του -Μπομπ μάστορα- εργολάβου;!
    Ούτε για αυτό έχει άποψη η ΝΔ;
    Επαναλαμβάνω και ρωτώ.
    Πού είναι η εν δυνάμει κυβέρνηση ΝΔ;
    Που είναι το επικοινωνιακό τημ; Παναγιωτόπουλος, Τζοτζόλα, Μουρούτης;
    Που είναι ο εθνεγέρτης Φαήλος;
    Που είναι όλοι αυτοί που διαμαρτύρονταν για τον ξυλοδαρμό του Χατζηδάκη (αλλά και του κάθε απαξιώντα Χατζηδάκη);

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/12/2010 15:54:46

    Στην Κερατέα γίνονται τέρατα.
    Στέλνουν τη νύχτα τα ΜΑΤ να μπουκάρουν στα σπίτια, όπου συνέλαβαν μία γυναίκα 70 ετών μόνη, ζήτησαν από το δήμαρχο να τους "δώσει" τα ονομάτα 40 ατόμων και αυτός αρνήθηκε, πετούν ελικοπτερα και σαρώνουν συνεχώς με θερμικές κάμερες το δάσος, πρακτικά έχουν απαγορεύσει την πρόσβαση στους εκτός της περιοχής διαμένοντες και φοβούνται κυρίως από τους λαθρομετανάστες που λαθροβιούν εκεί κατά εκατοντάδες, διότι προχτές βρέθηκαν κράνη των διμοιριών με σκάγια.

    Η τυραννία αυτή έχει ανοίξει μέτωπο με όλη την κοινωνία.
    Η Κερατέα είναι η εικόνα του μέλλοντός μας.
    Αυτό δεν θα τελειώσει καλά.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ αλλενάκι 19/12/2010 22:44:02

      Aλλενάκι, Η Κερατέα, είναι σε εμπόλεμη κατάσταση, με ό,τι επικίνδυνο αυτό συνεπάγεται http://bit.ly/eMI6G9 Η Κερατέα ίσως, γίνει η αρχή του τέλους γιά τη νεοταξική χούντα, στην Ελλάδα. Είθε!!!

      Μετά τη μεγάλη ανατροπή που προκαλέσαμε από τον Α’ Γύρο των Δημοτικών Εκλογών στον βαθύπλουτο και ζηλευτό Δήμο Σαρωνικού, στόχος τώρα είναι το άλλο «Φιλέττο», η 3000χρονη, Αρχαιολογική Κερατέα.

      Η Κερατέα, ΔΕΝ είναι εύκολη μπουκιά γιά να φαγωθεί. Oι αντιδράσεις των κατοίκων της και των όμορων περιοχών, είναι σθεναρές και καθημερινές. Τα λυκόσκυλα της νεοταξίας, λυσσαλέα γαυγίζουν κάτω από λάθος δένδρο, με την αστυνομία του ψευτο-παλληκαρά Samina/2000, να χρησιμοποιεί αναίτια ΒΙΑ κατά των Πολιτών, που διαμαρτύρονται για την κατασκευή του Χ.Υ.Τ.Υ. στον Αρχαιολογικό τους Χώρο.

      Οσο γιά τον Παύλο Γερουλάνο, που υπέγραψε γιά την «ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ» της Κερατέας γιά τη δημιουργία ΧΑΒΟΥΖΑΣ και τις εισπράξεις επιδοτήσεων http://www.antinews.gr/?p=75953 να είναι τυχερός, να μη γίνει καμιά στραβή στη Κερατέα. Επειδή τότε, κανένα από τα SPAs στα οποία την αράζει σε δικό μας χρόνο πληρωμένο με δανεικά ΔΝΤ, δεν θα είναι αρκετά μεγάλο γιά να κρυφτεί και να σωθεί, από το κοινωνικό ΜΕΝΟΣ!!!

      Και με τις συζητήσεις περί μυστικής απόδρασης Mineiko-Chant-Bilderberg στο Λονδίνο και παράνομης φυγάδευσης του Εθνικού Χρυσού της Ελλάδας γιά τις περιπτώσεις εμπόλεμων καταστάσεων, να κυριαρχεί καθημερινά στις φιλικές και κοινωνικές συζητήσεις, επιχειρηματιών, επαγγελματιών, ιατρών, δικηγόρων, μηχανικών...

      Ενα «καλά δασκαλεμένο χωριό ΛΑΘΡΟ-μουσουλμάνων», εισβάλλει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στην Ελλάδα. Ποιός πληρώνει και ΠΟΙΟΣ ΕΘΝΟΚΤΟΝΟΣ εισπράττει €10,000/κεφάλι ΛΑΘΡΟ-Εισβολέα στην Ελλάδα; http://bit.ly/feQQOm

      Και να είμαστε πολύ υποψιασμένοι με... τις μακράς διαρκείας απεργίες στην ΕΡΤ. Η αθωότητα, έχει οριστικά πιά χαθεί. Είναι πάρα πολλά τα γρόσια της προδοσίας Αλλενάκι... Η Ελλάδα σήμερα, κρέμεται από μιά κλωστή. Κυριολεκτώ! Γι’αυτό και η ΝΕΜΕΣΙΣ, εξίσου τρομερή με την απρόκλητη ΥΒΡΙ. Το ποτήρι της κοινωνικής οργής ξεχύλισε. Τhe Bilderbergs party is over.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ η Dimi 19/12/2010 22:58:31

        Τα διαβάζω Dimi, εφαρμόζουν πιστά το δόγμα του σοκ,
        πολλά χτυπήματα ταυτόχρονα σε όλα τα μήκη και πλάτη
        της Ελληνικής επικράτειας,
        σε όλα τα εργασιακά, επαγγελματικά και κοινωνικά μέτωπα
        για να ζαλιστούμε.

        Στην Κερατέα έχουν βάλει τις δυνάμεις του κράτους
        να υπερασπίζονται αμιγή ιδιωτικά συμφέροντα.

        Πάντως έχουν αντιδράσεις και από τους ίδιους τους αστυνομικούς
        οι οποίοι εξεδωσαν ανακοίνωση και ζήτησαν από τον υπουργό μάλλον
        να μην τους χρησιμοποιεί ως σάκο του μποξ και ως ανάχωμα εναντίον άλλων Ελλήνων.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 20/12/2010 00:26:09

        KANENA ΕΛΕΟΣ γιά τους Κοινωνικούς Φονιάδες της Ελλάδας. Η σύγκρουση της κοινωνίας στη Κερατέα εναντίον τους, είναι πλέον άφοβα, μετωπική. Κι έχει ήδη απασφαλίσει η χύτρα στις περιοχές των Πατησίων...

        Ο Iσλαμοπροσκυνημένος νεοταξίτης Εσχατος Προδότης, και η ΕΘΝΟΚΤΟΝΑ φατρία του, κατήργησαν συρματοπλέγματα και νάρκες στον Εβρο.

        Επιτρέπει στους ΛΑΘΡΟ να εισβάλλουν και ν'αλώνουν ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ την Ελλάδα γιά να εισπράττει € 10,000 ανά ΛΑΘΡΟ-κεφαλή.

        Και να θυμόμαστε καλά, τι είπε προσφάτως η ποντικομαμή, απέναντι: h--p://www.antinews.gr/?p=76541

        «Ηδη κάνουμε μπίζνες με τους Έλληνες στο Αιγαίο!»

        ΝΑΙ!, ήδη τα μόγγολα κάνουνε ΧΟΝΤΡΗ ΜΠΙΖΝΑ με τους Μισέλληνες ΠΡΟΔΟΤΕΣ στο Αιγαίο!

        € 10,000/ΛΑΘΡΟ-κεφαλή χ 365 ημέρες = € 681,000,000
        (Εξακόσια Ογδόντα Ενα Εκατομμύρια Ευρώ) = GRD 23,222,110,000.25
        (Είκοσι Τρία ΔΙΣ, Διακόσια Είκοσι Δύο Εκατομμύρια, Εκατόν Δέκα Χιλιάδες και 25%)
        ΚΟΧΛΑΣΤΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ΕΤΗΣΙΩΣ!!!!! ΣΤΗ ΝΕΟΤΑΞΙΚΗ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!

        ΚΑΙ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ (ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ ΔΝΤ) ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ!!!

        ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

        ΓΙΑ Ν' AΠΟΔΟΜΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ και ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!

        Ας αφυπνησθούμε Επί Τέλους, οι Ελληνες!
        Κι ας πάρουμε τα Οπλα τα Κοινωνικά.
        Η Κερατέα, ήδη, ΑΦΟΒΑ, άνοιξε τον δρόμο!!!

        No Mercy for the Assassins of Greece:

        The Greeks Are Positive and Final.
        The Greeks clearly say to the nεw world disorder gangsters:

        F@UCK NO!!! Mineiko-Chant-Bilderberg
        F@UCK NO!!! Aaron Avouris
        F@UCK NO!!! Dominique Strauss-Khan
        F@UCK NO!!! Joseph Akerman
        F@UCK NO!!! Goldman Sachs
        F@UCK NO!!! Angela Merkel
        (PAY NOW for the Long Overdue Hilter’s «crucifixion» of Greece)
        F@UCK NO!!! EU
        F@UCK NO!!! Barak Obama
        HELL!!!!! F@UCK NO!!!!!!!!!!!!!!! Mongols

  3. parsifal avatar
    parsifal 19/12/2010 16:41:04

    Eχετε διερωτηθεί πόθεν απέκτησαν την "γή τους" οι Κερατιώτες ? Εχετε δεί τα "συρματα να περπατούν" την νύκτα και να φθάνουν στην κορυφή του Πανείου ? Απο τα πλέον αυθαίρετα κι ανομα τμήματα της νεολληνικής κοινωνίας, της τσιμεντωμένης Ανατολικής Αττικής... Ρωτήστε πώς συμπεριφέρονται ακόμη και στο κυνήγι, πως ρυθμίζουν οικογενειακά, δημοτικά και οτιδήποτε αλλο θέμα "με την καραμπίνα" !
    Δεκαετίες "προστασίας" απο τους βολευτές του Υπολοίπου Αττικής - του γνωστού χοντρού συμπεριλαμβανομένου - , απο τους εργολάβους εξοχικής κατοικίας (χρυσάφι η περιοχή απο τα Καλύβια εως τον Χάρακα, απο το Δασκαλειό εως το Σούνιο πλέον λόγ Καλλικράτη)Οχι ΜΑΤ, οχι ελικόπτερα, η ΕΚΑΜ θα πάει εκεί και θα συντριβούν οι παρανομούντες και αδικοπραγούντες.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ parsifal 19/12/2010 17:50:21

      παραδόξως για μένα, θα συμφωνήσω μαζί σου. κάποια στιγμή πρέπει να τηρηθούν οι νόμοι και να εκτελεστούν οι αποφάσεις των δικαστηρίων.
      έχει όμως τελεσιδικήσει η υπόθεση; υπάρχουν αποφάσεις δασικής, αρχαιολογικής υπηρεσίας κι από όσους πρέπει να γνωμοδοτήσουν;

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ parsifal 20/12/2010 10:17:24

      Το είδα και σε άλλο άρθρο, άλλου ιστολογίου το σχόλιο σου...Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις συκοφαντώντας του κατοίκους;

  4. Greg avatar
    Greg 19/12/2010 19:11:42

    Στην περιοχή θέλουν να φτιάξουν χωματερή. Τα ΧΥΤΑ και τα ΧΥΤΥ είναι για τους αφελείς. Αν ήθελαν στ΄αλήθεια μονάδες επεξεργασίας, θα τις είχαν χωροθετήσει σε επίπεδο δήμων.

  5. Nikos avatar
    Nikos 19/12/2010 19:59:27

    Οι κυβερνώντες θα πρέπει να αναγκαστούν να καταλάβουν ότι την εξουσία την ασκούν στο όνομα του ελληνικού λαού. ΄Ομως, στο όνομα του λαού δεν μπορούν να ασκούν βία εναντίον του λαού. Δεν είναι αμυντική βία. Γιατί ο οπλισμένος δεν κινδυνεύει από τον άοπλο. Δεν φταίνε οι αστυνομικοί υπάλληλοι. Αυτοί εκτελούν διαταγές υπηρεσιακών, αλλά και των πολιτικών προϊσταμένων τους. Οι τελευταίοι, μαζί με τους αντιπροσώπους στη Βουλή των Ελλήνων της τοπικής κοινωνίας θα έπρεπε να είχαν αντιληφθεί ότι οι πολίτες που αντιστέκονται στην καταστροφή της πόλης τους και των περιουσιών τους δεν είναι ούτε τρομοκράτες, ούτε αναρχικοί, ούτε χουλιγκάνοι. Είναι άξιοι έλληνες πολίτες που νιώθουν ότι η πολιτεία, παίρνοντας αποφάσεις για λογαριασμό και συμφέρον τρίτων, θεσμικών και μη, τους καταστρέφει το περιβάλλον, τους καταστρέφει τη ζωή και το μέλλον των παιδιών τους, τους καταστρέφει κάθε ελπίδα. Και η απελπισία του αδικημένου και προδομένου οδηγεί σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις. Αυτή η πολιτεία, όπως και κάθε πολιτεία, που έχει απέναντί της τους άξιους πολίτες της δεν υπηρετεί το δημόσιο συμφέρον και γι’ αυτό δεν έχει μέλλον.

  6. Νικήτας avatar
    Νικήτας 19/12/2010 23:38:43

    ''Eχετε διερωτηθεί πόθεν απέκτησαν την “γή τους” οι Κερατιώτες ?''

    Να σου πω εγώ parsifal ! Δουλεύοντας αυτοί, οι γονείς τους, οι παππούδες τους και
    οι προ-παππούδες τους από ανατολής ηλίου έως τη δύση. Με ένα κομμάτι ψωμί και
    ένα κανάτι νερό στο ταγάρι τους. Για να έχουν το καθημερινό φαγητό της οικογένειας
    κατ' αρχήν, και μετά για να δημιουργήσουν κάτι, να προκόψουν.

    Όταν κάποιοι από μας κουβαλούσαν φακέλους και έγγραφα ''άπo γραφείου εις
    γραφείον'' αυτοί κουβαλούσαν ... πέτρες για να κάνουν το χωράφι και το
    αμπέλι τους πιο παραγωγικό.

    Όλα αυτά τους έδεσαν με τη γη τους, αγαπητέ μου, τόσο, όσο δεν θα μας
    δέσει ποτέ όλους εμάς, ούτε το διαμέρισμα στον τέταρτο όροφο στο Παγκράτι
    αλλά ούτε και η βίλα στην Κηφισιά. Μη σου κάνει λοιπόν ιδιαίτερη εντύπωση
    φίλε μου το γεγονός ότι θέλουν τη γη τους αμόλυντη - όπως την διατήρησαν επί
    γενεές - και ελεύθερη από κάθε σκουπίδι που θα τους έλθει από κάθε γωνιά του
    λεκανοπεδίου. (σημειωτέο: το δικό σου και δικό μου σκουπίδι). Θέλουν απλά να
    διαχειρίζονται τα δικά τους σκουπίδια, άντε και των τριγύρω Δήμων.

    Μιλάς για τα αυθαίρετα της Ανατολικής Αττικής σαν να ήταν αυτά η εξαίρεση σε μία,
    κατά τα’ άλλα, πολεοδομικά άσπιλη και αμόλυντη Ελλάδα. Δεν έχεις παρά να
    σηκώσεις το βλέμμα σου λίγο πιο ψηλά και να κοιτάξεις κατά Πεντέλη και Πάρνηθα
    μεριά. Τουλάχιστον οι Κερατιώτες πούλησαν ιδιοκτησίες τους, άσχετο αν όσοι τις
    απέκτησαν έφτιαξαν αυθαίρετα, και τι φταίνε οι Κερατιώτες γι αυτό. Αυτοί στην
    Πεντέλη τι πούλησαν; Καμένη, δημόσια γη – ελπίζω να συμφωνείς !

    Μιλάς – και υπερβάλεις – για τον τρόπο συμπεριφοράς των κατοίκων της Κερατέας
    ‘’στο κυνήγι, στα Δημοτικά και οικογενειακά τους θέματα’’. Αναφέρεσαι μάλιστα και
    στον νόμο της καραμπίνας. Οι κάτοικοι αυτού του χώρου - και γενικά ολόκληρου του
    χώρου των Μεσογείων – είναι από τους πλέον φιλήσυχους και ‘’μπεσαλήδες’’ που
    μπορείς να συναντήσεις. Μέχρι ‘’το μαχαίρι να φτάσει στο κόκκαλο’’ . Τότε μόνο
    γίνεται … της Κερατέας.

    Μιλάς, τέλος, για ‘’προστασία’’ από ‘’ βολευτές’’ και λοιπούς παράγοντες. Βρε
    άνθρωπέ μου – συγνώμη για την οικειότητα – πότε είδες πρωτοκλασάτο πολιτικό να
    προέρχεται από τα Μεσόγεια. Είκοσι χιλιόμετρα έξω απ’ την πρωτεύουσα, με τόσα
    κτήματα, με τόσο πλούτο - όπως έμμεσα υπονοείς - και να μην έχουν ποτέ έναν
    πρωθυπουργό; Έναν υπουργό τουλάχιστον;
    Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και οι βουλευτές τους στην πλειοψηφία τους, δεν είναι
    γέννημα θρέμμα δικό τους. Το γιατί πρέπει να το ψάξεις σε αυτό που έγραψα στην
    αρχή. Στη δουλειά από την ανατολή του ηλίου ως τη δύση.

    Συγνώμη φίλε μου αν σε στενοχώρησα, αλλά μερικές φορές στη ζωή τα πράγματα
    δεν είναι άσπρα ή μαύρα. Κάπου στη μέση είναι.

    Ελπίζω οι φίλοι μου στην Κερατέα να βρουν το δίκιο τους χωρίς βία. Χωρίς να
    συνεχιστεί αυτή η δυσάρεστη και επικίνδυνη κατάσταση που είναι ντροπή για όλους
    μας και μας εκθέτει.


    Υ.Γ. Μια αδιάκριτη ερώτηση αγαπητέ μου Parsifal με όλο τον σεβασμό που τρέφω
    προς σκεπτόμενους ανθρώπους, που τόσο πολύ μας λείπουν σήμερα:

    Ο παππούς και ο προ-πάππους σου από πού κατάγονταν και τι δουλειά έκαναν ?

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Νικήτας 20/12/2010 00:58:36

      Ήταν Λόρδοι από την φάρα των Λόρδων που τους κόβει λόρδα!
      Έχε χάρη ιπ-πότη που είμαι φιλοξενούμενος εδώ αλλιώς θα σου έσερνα όσα σέρνει μια χωριάτικη σκούπα από ασφάλακα!

  7. no name avatar
    no name 20/12/2010 00:56:31

    Σιγά, τους σταχανοβίτες κατσαπλιάδες!
    Ή είσαι από την περιοχή και δεν "βλέπεις", ή δεν είσαι και δεν ξέρεις!

  8. Greg avatar
    Greg 20/12/2010 01:04:05

    Στο θέμα της διαχείρισης των απορριμμάτων, αναδεικνύεται ξεδιάντροπα το αίσχος του ελληνικού κράτους-μορφώματος.
    Π.χ. στη Γερμανία, δημόσιο και ιδιώτες, μάχονται μέχρις εσχάτων, ποιος θα βάλει τους δικούς του κάδους στη γειτονιά και ποιος θα αξιοποιήσει σκουπίδια και ανακυκλώσιμα.
    Εδώ, απλώς θέλουν να κάνουν μια μέγα μπίζνα ιδιώτες, με ΜΙΑ ΧΩΜΑΤΕΡΗ για 5 εκατομμύρια κατοίκους, που θα αντικαταστήσει μια υφιστάμενη κορεσμένη χωματερή.
    Αντί του αυτονόητου: Χωροθέτηση σε κάθε δήμο οικοπέδου για δημιουργία υποδομής επεξεργασίας σε πρώτο βαθμό, κοκ
    Στην Κερατέα, αξίζει να χυθεί αίμα, γι'αυτό και οι κάτοικοι αντιδρούν έντονα. Δεν είναι θέμα της πλάκας, να καταστρέψεις ολοκληρωτικά μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιοχή, συνυπολογίζοντας και το ισοπεδωτικό κόστος από τις καθημερινές διελεύσεις χιλιάδων απορριμματοφόρων σε ακτίνα πολλών χιλιομέτρων. Όποιος έχει περιουσία εκεί, που ουσιαστικά του αρπάζεται τόσο πρόστυχα, έχει κάθε δίκιο να αντιδράσει με οποιονδήποτε τρόπο.
    Καμμία αντίδραση να μην θεωρείται ακραία.

  9. 11888 avatar
    11888 20/12/2010 02:51:20

    ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.
    Τι φοβαστε μηπως χασετε την δουλιτσα και ο αφεντης σας κανει ντα?Μηπως αρπαξετε καμμια ψιλη απο τα χοιρινα?Ολοι μια χαρουλα το παιζουν πατριωτες , λιωνουν τα πληκτρολογια και βριζουν οποιον δε γουσταρουν ,αλλα μολις ερθει η ωρα της ΔΡΑΣΗΣ κοταρες.
    Παλι οι αναρχικοι(οχι αυτοι που νομιζετε εσεις) θα τρεξουν να βοηθησουν (ηδη καποιοι ειναι στο πλευρο των κατοικων)για να εισπραξουν στο τελος το βρισιδι απο τους φιλησυχους νοικοκυραιους.Σημερα οι κατοικοι της Κερατεας αυριο ΕΣΕΙΣ.Τοσο μυαλο θελει?

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ 11888 20/12/2010 08:44:34

      Εμεις καθόμαστε και λοιώνουμε πληκτρολόγια, επειδή περιμένουμε ΕΣΕΝΑ!!!! να σώσεις την Ελλάδα, «πατριώτη» που δεν εισαι Κοτάρα του κερατά.

      Χαμένο από χέρι και το δήδεν πρώτης ανάγκης νούμερο που χρησιμοποιείς για ψευδώνυμο.

      Ούτε καν τα κορδόνια στα παπούτσια της τελευταίας γιαγιάς που παλεύει με μαδέρια στη Κερατέα, ΔΕΝ είσαι άξιος να λύσεις.
      Ουστ από δω, νεοταξική χολέρα.

      • Enzo avatar
        Enzo @ η Dimi 20/12/2010 13:38:38

        πιπερι ρε σεις.ηρεμηστε.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 20/12/2010 15:03:33

        11888 Aυτά τα παλαιάς κοπής mucho άσφαιρα που λες, σε χαρακτηρίζουν. Αντί να σχολιάζεις στοιχειοθετημένα το Ονειδος που ταλανίζει την Ελλάδα, σε κάθε σχόλιό σου, συστηματικά και απρόκλητα, προσβάλλεις με χαρακτηρισμούς τους σχολιαστές/σχολιάστριες, χωρίς να έχεις ιδέα ποιοί/ποιές είναι.

        Με την ανοησία (άνευ νόησης) υπάρχει κατανόηση. Ουδείς θέλει να νοσεί. Με τους εκφραστές της ανοησίας όμως, η ανοχή είναι μηδενική. Εδειξα το μήνυμά σου σε κατοίκους της Κερατέας, που είναι πρόθυμοι να κάνουν έρανο γιά το allez-retour εισιτήριό σου. Να σε γνωρίσουν από κοντά, να σε φιλέψουν κι ευχαριστήσουν γιά τη φιλοπατρία που σε διακρίνει. «Πες το κι έγινε amigo», είπαν.

        • BTS avatar
          BTS @ η Dimi 20/12/2010 17:39:32

          Το αντίθετο του
          "αγάμητη εθνικίστρια του κερατά"
          είναι το
          ¨γ@αμημένος διεθνιστούλης του κερατά"...
          Το κερατά είναι στάνταρ, έτσι δεν είναι?
          Δίκιο έχεις, τίποτε το προσβλητικό.

          __________________________

  10. factorx avatar
    factorx 20/12/2010 15:53:23

    Ελεύθεροι αφέθηκαν μετά τις απολογίες τους στον ανακριτή, για κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος, οι επτά συλληφθέντες, την περασμένη εβδομάδα, σε επεισόδια ανάμεσα σε διαμαρτυρόμενους για την κατασκευή ΧΥΤΥ, κατοίκους της Κερατέας και αστυνομικούς.

    Η δίωξη που έχει ασκηθεί για τους επτά, αφορά τα αδικήματα της έκρηξης και της κατοχής εκρηκτικών, ενώ σε έναν από αυτούς η δίωξη είναι με τις επιβαρυντικές διατάξεις του νόμου περί δραστών με καλυμμένα πρόσωπα.

    Και οι επτά κατηγορούμενοι, ανάμεσά τους 4 αδέλφια, αρνήθηκαν -απολογούμενοι- τις εναντίον τους κατηγορίες, ενώ προς συμπαράστασή τους από το πρωί είχαν μεταβεί στα δικαστήρια περίπου 20 φίλοι, συγγενείς και συντοπίτες τους, οι οποίοι δήλωνουν πως θα συνεχίσουν τον αγώνα τους για να μην κατασκευαστεί στην περιοχή τους Χώρος Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων.

    Μετά την ολοκλήρωση των απολογιών, ανακριτής και εισαγγελέας έκριναν ότι όλοι οι κατηγορούμενοι πρέπει να αφεθούν ελεύθεροι με την επιβολή του όρου της υποχρέωσης εμφάνισης σε Αστυνομικό Τμήμα μία φορά τον μήνα.

  11. Misha avatar
    Misha 20/12/2010 17:10:52

    Ριχνουν πλαστικές σφαιρες, χρησιμοποιούν ελικόπτερα και διοπτρες νυχτός, φέραν αυρες και κανονάκια νερού, τα ΜΑΤ περνάνε εξω από τα σπιτια χτυπάνε με τα γκλομπ τις πόρτες φωνάζωντας «χούντα ρε, χούντα».

    Προβα τζενεράλε υπέρ Μπομπολα ....

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Misha 20/12/2010 17:19:01

      Οι δυνάμεις καταστολής αμύνονται στοιχειωδώς απέναντι στην αντισυνταγματική βία των κατοίκων της Κερατέας.
      Ντροπή να κακοποιούνται χαμηλόμισθοι εργαζομενοι των σωμάτων Ασφαλείας επειδή προασπίζονται με προσωπικό σωματικό κίνδυνο τον νόμο και την τάξη.
      Εχει παραγίνει το κακό με τους αντιεξουσιαστές.

      • 11888 avatar
        11888 @ Κάποιος 20/12/2010 17:28:52

        Πανω που ειπα να σταματησω το τρολαρισμα.Τι να πει κανεις.

        (ελπιζω να εχω πεσει σε παγιδα ειρωνικου σχολιου)

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ 11888 20/12/2010 17:40:31

          Ξεκόλλα...