09/11/2011 19:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα εμπλοκή, αναβλήθηκαν για αύριο οι αποφάσεις

Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι λόγω των αντιδράσεων στο ΠΑΣΟΚ ματαιώθηκε η λύση Πετσάλνικου .

Η σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας θα πραγματοποιηθεί αύριο το πρωί στις 10 π.μ.

Λέγεται ότι 20 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απείλησαν τον Παπανδρέου ότι θα καταψηφίσουν λύση Πετσάλνικου.

Την ίδια στιγμή η διαπλοκή δίνει πραγματική μάχη για να επιβάλλει τον Παπαδήμο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 19:53:33

    Φοβάμαι ότι επεβλήθη ήδη, έξωθεν, ο συνεργός του Σημίτη στη "δημιουργική λογιστική"...

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ Αυριανιστής 10/11/2011 03:16:06

      Πάντως στην Καστοριά από σήμερα το απόγευμα περίμεναν τον τοπικό βουλευτή Πετσάλνικο με ανοιχτές ...αγχόνες!
      h**p://oladeka.blogspot.com/2011/11/blog-post_220.html

  2. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/11/2011 19:58:08

    Μήπως πρέπει να γίνει αυτό που έπρεπε να έχει γίνει εξ αρχής;
    Εκλογές με παραίτηση του Προέδρου της Δημοκρατίας.

  3. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 09/11/2011 19:58:20

    Oλα αυτα ειναι πολυ διασκεδαστικα και παραπεμπουν σε ιταλικη κωμωδια με εκτακτη συμμετοχη του αειμνηστου Χατζηχριστου. Τελικα το πολιτικο συστημα της χωρας δεν θα καταρρευσει με παταγο αλλα με ξεφρενα γελια.

  4. μχ avatar
    μχ 09/11/2011 19:58:24

    "Διαψεύδει ο Αλταφάζ υπαινιγμούς για κερδοσκοπία στην Ελλάδα"


    Ο εκπρόσωπος του Ευρωπαίου επιτρόπου Οικονομικών Όλι Ρεν, Αμαντέου Αλταφάζ, διέψευσε ελληνικά δημοσιεύματα του ηλεκτρονικού τύπου σύμφωνα με τα οποία τις τελευταίες ημέρες διαπράττονται ποινικά αδικήματα σε βάρος της οικονομίας της Ελλάδας αλλά και του προϋπολογισμού της Ε.Ε.

    Συγκεκριμένα σχετικά με δημοσιέυματα που αναφέρουν ότι: "αυτά τα οποία συμβαίνουν στην Ελλάδα σε συνάρτηση με το σχηματισμό κυβέρνησης συνεργασίας συνιστούν βαρύτατα ποινικά αδικήματα. Είναι σε βάρος της οικονομίας της χώρας και σε βάρος του κοινοτικού προϋπολογισμού. Ως εκ τούτου θα υπάρξει συνέχεια. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν πρόκειται να τα αντιπαρέλθει...", ο κ. Αλταφάζ απάντησε :"Αυτά δεν ισχύουν και δεν είναι σοβαρά πράγματα".

    Σύμφωνα με το δημοσίευμα, το οποίο επικαλείται διπλωματικές πηγές στο Βερολίνο και το Παρίσι, "το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν διαπιστωθεί αξιοσημείωτες κερδοσκοπικές κινήσεις τόσο στις αγορές ομολόγων όσο και στις χρηματιστηριακές αγορές και την αγορά συναλλάγματος".

  5. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 09/11/2011 19:59:12

    Άλλη μια μέρα με ΓΑΠ Πρωθυπουργό!
    Θα το υπομείνουμε......

  6. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 09/11/2011 19:59:26

    Η απόλυτη γελοιότητα. Η επιβεβαίωση ότι, στα χώματα των Αρχαίων κατοικούν Σλαβοτουρκόγυφτοι σφετεριστές της κληρονομιάς.
    Γιατί η διαδικασία μας γελοιοποιεί, για μια ακόμα φορά.
    Ακόμα και η παρουσία του Σαμαρά στην συζήτηση, αφού απερίφραστα εδήλωσε ότι η ΝΔ δεν συμμετέχει, τί νόημα έχει; Και προς τι η "ιδιωτική" συζήτηση των τριών; Ασχέτως άλλων, δίκαιο έχει ο Καρατζαφέρης και θυμώνει. Τι σόϊ "δημοκρατική" διεργασία συντελείται στην αντικάμαρα; Γιατί ο οποιοσδήποτε πολιτικός αρχηγός του Κοινοβουλίου εξαιρείται; Πως ακούγεται ότι οι μηντιάρχες αποφασίζουν και δεν ιδρώνει κανένας εκ της θέσεώς του αρμόδιος;

  7. axis avatar
    axis 09/11/2011 19:59:41

    Και τι γίνεται τώρα που ο Παπανδρέου παραιτήθηκε online; Ποιος κυβερνάει τώρα τη χώρα;

    • occultist avatar
      occultist @ axis 09/11/2011 20:04:50

      @Axis
      Γιατί έχεις την εντύπωση οτι πριν παραιτηθεί ο γαπ κυβερνούσε ;; Απλά διεκπεραίωνε εντολές.

      • axis avatar
        axis @ occultist 09/11/2011 20:08:43

        Πολύ σωστά :)))

  8. gynner avatar
    gynner 09/11/2011 20:01:11

    Ωρα να τους στείλουμε στον αγύριστο όλους!!!Παρασκήνιο,καμαρίλα,έξωθεν "πιέσεις",πατριωτισμοί κλπ.Στο μεταξύ οι θεσμοί έχουν καταρρεύσει το Σύνταγμα έχει γίνει κουρελόχαρτο και υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που τους πιστεύουν και θα τους στηρίξουν;Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

  9. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 20:01:20

    Ας είναι όποιος θέλει
    Πρόκειται για “….μεταβατική κυβέρνηση με μοναδικό σκοπό να εγκρίνει τη νέα συμφωνία δανεισμού και να κάνει εκλογές”

  10. φωνη avatar
    φωνη 09/11/2011 20:01:58

    Εγώ ακούω το Σαμαρά να λέει βάλε όποιον θες. Άρα όλο το πρόβλημα το δημιουργούν μόνοι τους πάλι οι ΠΑΣΟΚοι. Μια ζωή ΤΟ προβλημα είναι ΠΑΣΟΚ .

    • gynner avatar
      gynner @ φωνη 09/11/2011 20:05:03

      Δηλαδή εσύ επικροτείς οτι πρέπει ο Σαμαράς να πάει αύριο πάλι στο προεδρικό αν είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λές;

  11. theo1611 avatar
    theo1611 09/11/2011 20:06:51

    Αφήστε επιτέλους τις ομφαλοσκοπήσεις!!!

    Arivederci Roma, αυτό είναι αυτή τη στιγμή το πρόβλημα και κανείς δεν ασχολείται πλέον μαζί μας.
    Και ακολουθεί το Παρίσι με διαφορά απο τη Μαδρίτη, που έρχεται σήμερα τρίτη.

    Η Ευρώπη πάει όχι για δύο αλλά για πολλαπλές ταχύτητες, Γερμανία (με κάποιους ακόμα ενδεχομένως) 1η, Γαλλία μόνη της 2η και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις της ΕΕ 3η έως νιοστή.

    Αν δεν μπορούν να σώσουνε την Ευρωζώνη, θα πάρουν και τα γνωστά από τα πραγματικά ή ειδεχθή χρέη μας.

    Εδώ είναι όλο το παιχνίδι και το γ..ημένο το timing ΄παίζει μεγάλο ρόλο (αλλά προσοχή στα λαμόγια μας!!!)

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 20:07:43

    Μήπως ήρθε η ώρα να ζητηθούν εκλογές, Τ-Ω-Ρ-Α;

  13. andreas avatar
    andreas 09/11/2011 20:11:14

    Φακτορα γιατι δεν το παιζουν το αλλο παιδακι ο Γιωργακης και ο Αντωνακης?Σοβαρα τωρα καποιος που εχει γραψει οτι ο Παπανδρεου θα τελειωσει 11/11/11 να δεις που θα χει δικιο.Αυτο το αποτελεσμα αν εχω καταλαβει βγαινει μεσα απο την αριθμολογια των γραμματων του ονοματος του.Για να δουμε γιατι αν οντως βγει αληθινος ερχονται ασχημα πραγματα για την χωρα οπως εχει γραψει.

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 20:11:45

    Αν γίνει αποδεκτός ο νεοφιλελεύθερος Παπαδήμος, τότε τύφλα να 'χουν τα στημένα του Μπέου.

    • __/___/________ avatar
      __/___/________ @ Αυριανιστής 09/11/2011 21:51:22

      Τουλάχιστον ο Αχιλλέας είναι στη φυλακή, ενώ σήμερα κι ο Μάκης ξεκίνησε το δρόμο του προς το ίδιο μέρος. Οι εγκέφαλοι στο θέμα που συζητάμε θα τους κάνουν παρέα?

  15. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 09/11/2011 20:12:17

    Δεν καταλαβαίνω τίποτα. Εχει πρόβλημα το ΠΑΣΟΚ και τα παπαγαλάκια θέλουν να το περάσουν σαν πρόβλημα του Σαμαρά. Ξυπνήστε εκεί στη ΝΔ!
    Η Ελλάδα δεν σώζεται έτσι. Γελοιοποιείται...
    Να σταματήσει εδώ το αστείο της μεταπολίτευσης.
    Ο Σαμαράς είναι αρκετά έξυπνος και δεν χρείαζεται υποδείξεις, αλλά η κωμωδία πρέπει να σταματήσει τώρα. Να ζητήσει εκλογές τώρα, καμμία συναίνεση σε τίποτα. Η Ελλάδα δεν έχει πρόβλημα χρεωκοπίας πρόβλημα θεσμών και ηθικής έχει. Και ο Σαμαράς είναι μακράν όλων αυτών...

  16. man8os avatar
    man8os 09/11/2011 20:12:22

    Μου φαινεται οτι επικρατει η τρελα. Μια αρρωστημενη ατμοσφαιρα υπαρχει.
    Ακουσαμε ενα καρο ονοματα και καταληγουμε στον ΠΑΛΑΒΟ υποστηρικτη ττου δημοψηφισματος Πετσαλνικο?
    Κατανοω την σταση του Σαμαρα, αλλα μηπως ο Πετσαλνικος ειναι μαυρη λιστα?

  17. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 09/11/2011 20:14:07

    Έχεις δίκιο. Δυστυχώς..

  18. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 09/11/2011 20:14:25

    Πάλι αναβολή .Πήγε να ρωτήσει τη μάδερ του φαίνεται .Ρε να μην πέφτει αυτό το παιδί.... μόνο με το ποδήλατο τα κατάφερε.Το πρόβλημα το έχει το Πασόκ τώρα.Λάθος το πρόβλημα το έχουμε εμείς!!!!!!Και εννοώ οι Έλληνες .
    Φαήλο μη μασάς!!!

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ Βαλκάνιος 09/11/2011 20:50:01

      Τη διαφήμιση των JAMBO στο ραδιόφωνο την έχετε ακούσει ?
      ΑΠΑΙΚΤΗ....

  19. axis avatar
    axis 09/11/2011 20:15:20

    Πολύ μεγάλος παίχτης ο Σαμαράς.

    • Αιθεροβάμων avatar
      Αιθεροβάμων @ axis 09/11/2011 22:34:58

      παιχτης στην ''πλατη'' της ελλαδος...γιατι ειναι κι ο ιδιος μερος των τραγελαφικων που συμβαινουν τις τελευταιες μερες...

  20. gynner avatar
    gynner 09/11/2011 20:15:34

    Φίλε μου ασχολούμαστε εμείς μαζί μας και αυτό φτάνει!Εσύ μπορεί να είσαι παγκόσμιος πολίτης και να νοιάζεσαι για το μέλλον του Ιταλικού η του Γαλλικού Λαού.Εγώ πρωτίστως νοιάζομαι για τον συμπατριώτη που η τράπεζα του παίρνει το σπίτι,για την οικογένεια του άνεργου που τον πετάνε στο δρόμο γιατι δεν μπορεί να πληρώσει το ενοίκιο,για την οικογένεια του μικροεπιχειρηματία που αυτοκτονεί πνιγμένος στα χρέη,η αυτού που αυτοπυρπολείται έξω απο τράπεζα στη Θεσσαλονίκη

  21. Νοήμων avatar
    Νοήμων 09/11/2011 20:16:56

    Διαβάστε ΠΡ. ΘΕΜΑ να δειτε σε τι λούκι τους έχει ρίξει ο Σαμαράς. Μάλιστα κάποιοι (Εισαγγελάτος) τον μέμφονται γιατί αφήνει το ΓΑΠ να βάλει τον Πετσάλνικο. Σε λίγο ο Σαμαράς θα φταίει που ο ΓΑΠ είναι γιος της Μαργαρίτας.

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 20:17:26

    Ούτε Πετσάλνικος, αλλά ούτε και ο υπάλληλος των ευρωναζί. Άλλοι δεν υπάρχουν δηλαδή;

  23. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/11/2011 20:19:47

    Καμαριλα μια σταλια 1χ3 .....

  24. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 09/11/2011 20:20:53

    Από την πρώτη στιγμή πίστευα ό,τι την Κυριακή το βράδυ οι ΓΑΠ-Σαμαράς είχαν κανονίσει εκλογές, απλώς δεν ήθελαν περάσει σαν επιτυχία του λαού, αλλά σαν παραχώρηση δική τους.
    Αυτό νομίζω ό,τι βλέπουμε να γίνεται...

  25. γπ avatar
    γπ 09/11/2011 20:25:02

    Τι 'οποιον να'ναι' ρε Σαμαρα' ?
    Αυτός ειναι ο πατριωτισμος σου? Ο 'οποιος να'ναι' πρωθυπουργος τις πιο κρισιμες στιγμες της συγχρονης ιστοριας για τη χωρα?
    Καλα το ΠΑΣΟΚ ειναι ηδη παρελθον,
    αλλα εκει στην ΝΔ δεν ντρεπονται ορισμενοι ?

  26. Γιώργος Γκάγκαλης avatar
    Γιώργος Γκάγκαλης 09/11/2011 20:26:17

    Μια ταπεινή συμβουλή στον Πρόεδρο και το επιτελείο του, κάποιος μεγάλος του οποιου το ονομα μου διαφεύγει είχε πει "όταν συνομιλείς με έναν ηλιθιο το μόνο που πετυχαινεις είναι να φαίνεται εξίσου ηλίθιος". Οι Πασοκοι είναι ηλίθιοι λοιπόν. Φύγετε απο τις διαπραγματεύσεις, προκαλέστε εκλογές, κατάρρευση του ευρώ κλπ αφού φτιάξτε πρώτα ένα plan B χρηματοδότησης απο Ρώσους ή δεν ξέρω γω ποιούς και τελειωνετε. Ο λαός έχει αηδιασει με τους ηλίθιους και εσείς συνομιλήτε ακόμα μαζί τους. Με κάθε σεβασμό, καλή δύναμη και ο Θεός να σας φωτίσει να κάνετε καλό στην πατρίδα.

    • Mara avatar
      Mara @ Γιώργος Γκάγκαλης 09/11/2011 21:40:04

      Γιώργο,
      ++++1ooo

  27. Bohemian avatar
    Bohemian 09/11/2011 20:26:22

    31 Οκτωβρίου ανακοίνωσε δήθεν δημοψήφισμα ο Παπανδρέου και από τότε πάγωσαν τα πάντα, έχουμε 9 Νοεμβρίου βράδυ και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά πέρα από την φυγή του πρώην που προανήγγειλε ότι την κάνει για εξωτερικό. 10 μέρες δεν έγινε τίποτα ουσιαστικό. Πρέπει να γίνουν εκλογές, ευτελίζεται η Δημοκρατία. Χρόνος υπήρχε. Αν είχαν προκηρυχθεί εκλογές θα είχε ήδη κυλήσει η μισή προεκλογική περίοδος. Παιχνιδάκια με τους θεσμούς. Θα τα βρούμε μπροστά μας. Ας εμπιστευτούμε τον ελληνικό λαό, γιατί τόσος φόβος πια;

  28. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 09/11/2011 20:26:23

    εκλογες τωρα.
    ουτε η 6η δοση θα χαθει , ουτε τιποτα απο τα αλλα που ζητανε τα ανρθωπακια της εε , που δεν εχουν εκλεγει απο καμια χωρα και μας σβερκωθηκαν απο τις ''αγορες'' με το ''ετσι θελω''.
    εξαλλου η 6η δοση ηταν να δοθει τον σεπτεμβριο.
    τωρα εχουμε νοεμβριο.
    χρεοκοπησαμε ; οχι βεβαια.
    μας εβγαλαν απο την εε ; οχι βεβαια.
    δεν περναει η τρομοκρατια τους πια.
    αντωνη σαμαρα , εκλογες τωρα και στειλτους αδιαβαστους σε ειδικα ( γιατι οχι και σε λαικα ;;; ) δικαστηρια.

  29. Αντώνης avatar
    Αντώνης 09/11/2011 20:26:43

    Γιατί δεν βάζετε τον Φούφουτο (που λέει και ο Μανώλης)!

  30. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 20:26:59

    ...Ώρα 10.00πμ (…αύριο): πρωθυπουργός της χώρας, θα είναι ακόμα ο ΓΑΠ

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Y. 09/11/2011 20:40:21

      ..λες να κερδίσω το στοίχημα που έχω με φίλο από 4/11 ότι ο ΓΑΠ δεν θα παραιτηθεί ; πολύ πιθανό !

  31. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 09/11/2011 20:28:23

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η χώρα δεν έχει Πρωθυπουργό !!!

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 20:28:58

    Το Mega μόλις μετέδωσε ότι ΓΑΠ και Σαμαράς τηλεφώνησαν στον Παπαδήμο του ζήτησαν να αναλάβει κι εκείνος λέει ότι το... σκέφτεται! Βλέπετε ότι τελικά ήταν στημένο;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αυριανιστής 09/11/2011 20:51:14

      Στον ΑΝΤ1 το ρεπορτάζ έλεγε ότι ο Παπαδήμος έχει ένα θέμα με τη στάση της ΝΔ να μην υπογράψει αυτό που της ζητήθηκε από την ΕΕ...

  33. Mara avatar
    Mara 09/11/2011 20:30:43

    Πρέπει ο Σαμαράς να τελειώσει το γρηγορότερο αυτή την φαρσοκωμωδία.
    Μόνο οι εκλογές θα δώσουν την λύση.
    Η κατάσταση εξελίσσεται επικίνδυνα.

  34. ΔΙΟΓΕΝΗΣ avatar
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ 09/11/2011 20:32:18

    Τα πρόβατα καρφωμένα στα δελτία των 8 , ακούνε τα αξία μαθητούδια του Γκέμπελς και αναμένουν το όνομα του εγχωρίου αρχιμανδρίτη που θα διαπραγματευτεί το πότε και με ποιον τρόπο θα τα σφάξουν οι μεγάλοι ποιμενάρχες της Ε.Ε. …

    Διοτι το μοιραίο ειναι αναπόφευκτο , απλά οσο η ληστεία είναι εν εξελίξει αποκλείεται να συμβεί …

    Έχουν ακόμα πολλά να πάρουν απο την ΠΛΟΥΣΙΑ και ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ πατρίδα μας , οπότε δεν θα σας σφάξουν ακόμη , μην αγχώνεστε …

  35. undercover gpr avatar
    undercover gpr 09/11/2011 20:33:20

    Άχρηστα κόμματα ,άχρηστο πολιτικό προσωπικό ,άχρηστοι μηχανισμοί.

    Γελάει ο κόσμος μαζί μας.

  36. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 20:34:03

    Αποθρασύνθηκε ο Παπαδήμος! Σύμφωνα με το Mega, για να δεχτεί, πιέζει ακόμα για υπογραφή Σαμαρά στην κατάπτυστη δήλωση που απαιτούν οι ναζί!

  37. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 09/11/2011 20:35:04

    Αντε Αντώνη γρήγορα εκλογές .Σώστός .Δεν έχει πρόβλημα με τον Παπαδήμο το πρόλημα το έχει ο ΓΑΠ .Ξεκάθαρη δήλωση με το αυτονόητο.Εκλογές το συντομότερο.Η ΝΔ ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τα πρόσωπα.Να οριστεί επιτέλους κάποιος να πάρουμε την δόση .Ο Μπένι θα είναι υπό τον Παπαδήμο .Θά χουμε γέλια,Γέλια για το Πασόκ κλάματα για την πατρίδα μας.Ένα μπάχαλο το ΠΑΣΟΚ. ΣΑΧ-ΜΑΤ Ο ΑΝΤΏΝΗΣ .

  38. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 09/11/2011 20:38:18

    ο ΓΑΠ δεν θέλει να ζυμώσει και για αυτό συνέχεια κοσκινίζει!!
    Factor, θέλω να με προσέξεις: Ο ΓΑΠ έχει κακό στο μυαλό του,θέλει προθυπουργό που μετά το τέλος της αποστολής της "κυβέρνησης" αυτής που θέλουν να κάνουν ,να μην πάει στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και να ζητήσει εκλογές όπως μόνο ο προθυπουργός μπορεί , αλλά άνθρωπο που να ...ΠΑΡΑΙΤΗΤΘΕΙ!! και ο Πρόεδρος υποχρεωτικά να δώσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στον πρόεδρο του πρώτου σε δύναμη στην παρούσα βουλή κόματος ,δηλαδή στον ΓΑΠ και να βγάλει την τετραετία!!(λέτε να τηρήσει τον ..λόγο του;) Ενας Παπανδρέου ντέν φευγκει τόσο ευκολα!!!!

  39. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/11/2011 20:38:34

    HABEMUS PAPAM - EUROPAECUS !

    Αχ , ο άνθρωπος που αναλαμβάνοντας το 2001 από τον ¨άλλο Γερμανο… σπουδασμένο ¨, τον Μ. Σταθόπουλο , ο οποίος απαγόρεψε στον μακαρίτη Γιάννη Σταμούλη να προχωρήσει σε κατάσχεση του Ινστιτούτου Γκαίτε ( μήπως και ¨φαλιρίσει η Γερμανία¨ ), το Υπουργείο ¨Δικαιοσύνης¨ , έκανε ΕΠΙΣΗΣ στην συνέχεια τα πάντα για να μην κατασχεθούν οι Γερμανικές περιουσίες στην Ελλάδα για την αποζημίωση των θυμάτων του Διστόμου ΚΑΙ για να ¨ευδοκιμήσει¨ η προσφυγή του γνωστού ¨Πατριώτη Ματθία¨( πρόεδρος της Ολομέλειας του Άρειου Πάγου ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΟΨΗΦΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΤΟ 2000 – ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΚΑΙ Ο Κ. ΣΗΜΙΤΗΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ¨ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ¨ - ΠΟΥ ΕΛΗΓΕ - ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΔΡΕΥΣΕΙ - ¨Σ΄ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ¨ – ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΕΤΡΕΠΕ – ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ - ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ) σ΄ένα ¨ Έκτακτο Ειδικό Δικαστήριο¨ , με το οποίο ανατράπηκε η σχετική θετική απόφαση κατά της Γερμανίας της ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ του Αρείου Πάγου και της ¨παραχωρήθηκε δικαίωμα ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ - , ώστε να μην μπορεί να δικάζεται στην Ελλάδα για τα εγκλήματα της ( σταματώντας 80.000 χιλιάδες αγωγές, κατά του Γερμανικού Δημοσίου, Ελλήνων πολιτών που είχαν υποβληθεί σε όλα τα Πρωτοδικεία της Ελλάδας) !

    Δεν ξέρουμε εάν γι ΄αυτό το λόγο ή και για άλλους ¨ Ευρωπαϊκούς¨ έχει λάβει πριν μερικά χρόνια τον ¨Σταυρό της Τιμής¨ την Γερμανίας , όπως διάβασα !

    ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ- ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΔΕΣ ... ,

    Ο Π Ω Σ ΚΑΙ Ο Φ. ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΟΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ¨ΜΑΛ...ΕΣ ¨ - ΔΙΟΤΙ...

    ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ- ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ - ΩΣΤΕ...,

    ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ - ΕΝΩ... ,

    ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΟΧΙΚΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ- ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ¨ ΛΟΥΒΑΡΗ ¨ - ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΔΑ ΚΑΙ ΧΙΤΛΕΡΟ-ΓΕΡΜΑΝΟΛΑΤΡΗΣ - ΚΑΙ ΑΝΕΛΑΒΕ ΑΝΩΤΑΤΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ¨ΚΟΥΪΣΛΙΝΓΚ¨ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ -

    Τέλος θέλω να πω , παρά τα όσα λένε διάφοροι αχάριστοι Έλληνες , πως ¨Οι Γερμανοί είναι Φίλοι μας ¨ και θα επιζήσουν στην Ευρώπη- μόνο- όσοι αναγνωρίζουν αυτό το γεγονός . Θέλω να παντρευτώ Γερμανίδα , οι καιροί είναι δύσκολοι !

    Ένας άλλος φίλος στο ¨fb¨ του έγραψε επίσης τα εξής :

    ¨,..Habemus πρωθυπουργό με βούλα γερμανική! Ο άνθρωπος που ως υπουργός Δικαιοσύνης το 2001-02 εισηγήθηκε τον πρώτο μεταδικτατορικό νόμο περιορισμού των δημοκρατικών ελευθεριών, τον περιβόητο "τρομονόμο", κρίθηκε ως ο πλέον κατάλληλος για να συνεχίσει το έργο ακρωτηριασμού του Συντάγματος και εξυπηρέτησης των συμφερόντων της χώρας που τον τίμησε με τον Αστέρα του Τάγματος Τιμής. Της Γερμανίας...¨ !

  40. gloup avatar
    gloup 09/11/2011 20:40:18

    Αγώνας μέχρις εσχάτων στο πασόκ για την επιβίωση, και για ορισμένους για να μην δοκιμάσουν κάποια μέρα τη στενή. ΄Ετσι κι αλλιώς όποιον και να βάλουν είναι χαμένοι ως κόμμα, η μία ομάδα θα φάει με τον καιρό την άλλη.
    Μαίνεται και ο άλλος πόλεμος των "εξαπτέρυγων" που συνωστίζονται πίσω από τη "λύση" παπαδήμου μαζί με μία ομάδα του πασόκ και τα κανάλια-καναλάρχες. Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Τέλος εποχής.
    Είμαστε βουτηγμένοι μέχρι τα φρύδια στον κίνδυνο. Α βρε κοψοχέρηδες της 4ης Οκτωβρίου 2009 τι κάνατε.

  41. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 09/11/2011 20:47:52

    ο πρεντετερης θυμηθηκε το συνταγμα , γιατι δεν ειναι σωστο που δεν πηγαν τσιπρας και παπαρηγα...
    αληθεια το συνταγμα που εγινε ''κουρελι'' απο το πασοκ ( που το γνωριζει πολυ καλα , οπως ειπε λιγο πριν ... ) με τα μνημονια και τα μεσοπροθεσμα , δεν ειναι προσβολη , μην πω προδοσια ;;;
    αντε πουλημενα δημοσιογραφακια , ερχεται η ωρα που δεν θα βγαινετε απο τα σπιτια σας...

  42. xzetta avatar
    xzetta 09/11/2011 20:50:33

    την πρώτη φορά που έπεσε στο τραπέζι το όνομα Παπαδήμος έγινε χαμός για την ανευ όρων παράδοση της χώρας στους τραπεζίτες - που έθεταν και προυποθέσεις! Οπότε άρχισε η κολοκυθιά με τα διάφορα ονόματα, για να φανεί οτι ο ένας ήταν χειρότερος απ τον άλλον και να φτάσουμε νομοτελειακά στην αρχή και πάλι. Οπότε Παπαδήμος δαγκωτό πλέον καθώς μέχρι και η ΝΔ λύγισε και δέχεται εν λευκώ ότι πει (τ)ο Λαος.

  43. Mara avatar
    Mara 09/11/2011 20:52:09

    Η κατάσταση εξελίσσεται επικίνδυνα...
    Πρέπει ο Σαμαράς να δώσει τέλος σε αυτή την φαρσοκωμωδία.
    Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε με την κίνηση των " πέντε".
    Τότε, έπρεπε επί τόπου να τους διαγράψει και ούτε μεταβατικές... ούτε τίποτα, παρά μόνο απαίτηση για εκλογές!
    Φοβάμαι ότι κάθε ώρα που περνάει, το μπάχαλο δεν θα παραμείνει μόνο στο πράσινο στρατόπεδο.
    Πρέπει να τελειώνουμε ΤΩΡΑ!

  44. Factorx avatar
    Factorx 09/11/2011 20:55:40

    Αυτά πως τα κατάλαβες; η ΝΔ είπε από την αρχή δεν με ενδιαφέρει το πρόσωπο. Μεταφέρεις όσα συμβαίνουν στο ΠΑΣΟΚ, στη ΝΔ;

    • xzetta avatar
      xzetta @ Factorx 09/11/2011 21:06:14

      μπορεί η επίσημη θέση στην διαπραγμάτευση να ήταν ουδέτερη αλλά οι διαμαρτυρίες περί επαναφοράς του σημιτικού συστήματος δεν ήταν στην φαντασία μου. Ο Παπαδήμος δεν είναι απλός τεχνοκράτης. Έχει και κάποιο παρελθόν όπως έχει τονιστεί εδω μεσα.

    • Αιθεροβάμων avatar
      Αιθεροβάμων @ Factorx 09/11/2011 22:37:38

      ποσο ανευθυνο ειναι ομως να μη ενδιαφερει τη Ν.Δ. το ποιος θα εχει το τιμονι της βαρκας εν μεσω θαλασσοταραχης? αν ειναι δυνατον!!! ακουτε τι λετε?

  45. Αριστοκλής avatar
    Αριστοκλής 09/11/2011 20:59:52

    Αν δεν υπάρξει αύριο λύση (που είναι το πιθανότερο γιατί ο Παπανδρέου μάλλον δεν το θέλει) τότε να προτείνει ανοιχτά ο Σαμαράς στον Παπούλια να δώσει αυτός λύση παραιτούμενος ώστε να γίνουν εκλογές

    • Mara avatar
      Mara @ Αριστοκλής 09/11/2011 21:36:50

      Aριστοκλή, συμφωνώ απόλυτα.

      Ο Σαμαράς πρέπει να το τελειώσει άμεσα (και σήμερα ήταν πάλι μιά μεγάλη ευκαιρία)
      Είναι μέγα λάθος να το τραβάει περισσότερο.
      Φοβάμαι ότι αφήνοντας τον Παπανδρέου να παίζει αυτά τα παιχνίδια... θα την πατήσουμε.
      Ο Παπανδρέου δεν έχει παραιτηθεί και έχει τουλάχιστον προς το παρόν την πλειοψηφία.
      Πιστεύει πραγματικά ο Αντώνης ότι δεν είναι πρόβλημα της Ν.Δ. και το πρόβλημα είναι μόνο στο Πασόκ?
      Κοροϊδευόμαστε τώρα?

      Προωθούν απίστευτα τον Παπαδήμο και αυτό είναι εξαιρετικά ύποπτο...
      Φοβάμαι ότι άν γίνει αυτός πρωθυπουργός, άμεσες εκλογές δεν πρόκειται να υπάρξουν.
      Υπάρχει κίνδυνος κατά την διάρκεια της θητείας του ώς πρωθυπουργός, να ιδρύσει κόμμα και να πάνε μαζί του οι μισοί βουλευτές του Πασόκ και οι μισοί βουλευτές από την Ν.Δ.
      Γιατί θα συμβεί αυτό...???
      Γιατί ξεχνάμε το πρωταρχικό στόχο του συστήματος, που είναι
      ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

  46. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/11/2011 21:05:17

    Ο ΓΑΠ μάλλον δε θα παραιτηθεί μέχρι την Παρασκευή. Θέλει να ελέγξει το εσωκομματικό παιχνίδι και το κόμμα και να μην τα αφήσει στους επίδοξους διαδόχους. Δεν είναι απίθανο το ΠΑΣΟΚ να οδηγηθεί σε διάσπαση. Το ΜΕΓΚΑ λύσσαξε απόψε πάλι εναντίον του ΓΑΠ

  47. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 21:06:34

    ...και μαζί με τα εξαπτέρυγα, και κάποιοι από τη ΝΔ. Αναφέρθηκε για επίσκεψη στον Τασούλα, και πιέσεις από τους γνωστούς πέντε
    Άκου πιέσεις? Ποιοί? Τα πιτσιρίκια που στην εκκλησία κρατούν τα άμφια των άλλων πιτσιρικάδων, που κρατούν τα εξαπτέρυγα. Ε ρε που φτάσαμε!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 09/11/2011 21:07:41

      @ gloup

      • gloup avatar
        gloup @ Y. 09/11/2011 21:11:26

        πολύ σωστό, απλώς κάνουν προς το παρόν μούγκα τα ονόματά τους

  48. καβουρας avatar
    καβουρας 09/11/2011 21:40:51

    Από τον Πετσαλνικο και τον Μπενυ , 1000 φορές καλύτερος ο Παπαδήμος. ΑΝτε τελειώνετε γιατί τα φράγκα της ΕΕ τελειώνουν και περιμένει και η Ιταλία στη γωνία...

  49. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 09/11/2011 23:16:35

    Εγώ δεν αμφιβάλλω ότι από πολλές πλευρές η λύση Παπαδήμου είναι ισχυρή. Αλλά έχω επιφυλάξεις, κατά πόσον ο θεωρούμενος συνένοχος για την φούσκα του Χρηματιστηρίου και την "μαϊμού" είσοδο στο Ευρώ ενδιαφέρεται για την σωτηρία της Πατρίδος (αχ αυτή η λέξη, στα χείλη των αργυρώνητων και των κοσμοπολιτών). Πιό πιθανό θεωρώ το να μαγειρέψει καταστάσεις -και, λόγω κύρους και εμπειριών, το μπορεί- ώστε να μην μπορούν να δοθούν οι βέλτιστες λύσεις από τον επόμενο εκλεγμένο πρωθυπουργό, αλλά αυτές, που ο ίδιος προκρίνει.