#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2011 18:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα εκλογικά διλήμματα της πλάκας

Οι διαρροές για το δίλημμα των εκλογών!



Τα πράγματα θα πρέπει να εξελίσσονται πολύ χειρότερα απ’ ότι νομίζουμε γιατί άρχισαν ήδη οι διαρροές και τα τεχνητά διλήμματα. Αποβλέπουν σε δυο πράγματα:

Αφ΄ ενός, να πείσουν την Κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, δια της προσφιλούς μεθόδου της…τρομοκρατίας, να ψηφίσει τα νέα μέτρα που …ευαγγελίζεται ο κ. Ευάγγελος Βενιζέλος.

Αφ’ ετέρου, να πανικοβάλλουν τον κόσμο, πως τάχα αν δεν ψηφιστούν τα μέτρα έρχεται η πτώχευση.

Δείτε, τώρα πως το θέτουν:

Το καλό σενάριο

Το καλό σενάριο λοιπόν, λέει ότι «η κυβέρνηση αντέχει, παρά τα σκληρά μέτρα και η Ευρώπη προχωράει  σε μια …παραλλαγή της συμφωνίας της 21ης Ιουλίου και το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, το γνωστό EFSF, αγοράζει ομόλογα του ελληνικού δημοσίου από την δευτερογενή αγορά, σε τιμές …αγοράς».

Και …μεταφράζω εγώ, γιατί το σενάριο το αφήνει να αιωρείται, ότι έτσι μειώνεται το χρέος μας, άρα και το κόστος εξυπηρέτησής του, άρα η χώρα παίρνει μια βαθιά ανάσα,  στρέφεται στην ανάπτυξη, δημιουργεί πρωτογενές πλεόνασμα,  δεν παράγει πλέον ελλείμματα, ανακτά την φερεγγυότητά της, έρχονται επενδύσεις, δημιουργούνται θέσεις εργασίας,  μειώνεται η ανεργία, αυξάνεται το εισόδημα, μεγαλώνει το ΑΕΠ κ.λ.π.! Με άλλα λόγια: Ο Γιώργος μας σώζει!!! Σε μερικά τέρμινα έρχονται καλύτερες μέρες!!!

Το σενάριο αυτό διέπεται από μια μεσσιανιστική λογική! Θα ταλαιπωρηθούμε και θα τιμωρηθούμε, επειδή υπήρξαμε άσωτοι στο παρελθόν, αλλά αφού παραδειγματιστούμε, μας αναμένει η  σωτηρία!

Το κακό σενάριο!

Σύμφωνα με το ..κακό σενάριο «η κυβέρνηση λυγίζει υπό το βάρος των πολιτικών πιέσεων και των  μέτρων που πρέπει να προωθήσει, η χώρα οδηγείται σε εκλογές όπου είτε προκύπτει αυτοδύναμη κυβέρνηση της Ν.Δ., είτε συγκυβέρνηση, όπου τον πρώτο λόγο έχει η Ν.Δ.  Η νέα Κυβέρνηση παλινωδεί, χωρίς να πάρει νέα μέτρα, χάνεται πολύτιμος χρόνος και η χώρα οδηγείται σε χρεοκοπία!»

Ποιο είναι το μήνυμα; να φωνάζουμε όλοι στο Γιώργο «κάτσε κάτω απ’ τη μπάρα!» Να αντέξει! Γιατί αν δεν αντέξει…πτωχεύσαμε!

Στα σοβαρά τώρα:

Κατ’ αρχήν μιλάνε για  «χάσιμο πολύτιμου χρόνου», αυτοί που επί μήνες παρακολουθούσαν τα πράγματα ως τουρίστες;

Δεύτερον, το ζήτημα δεν είναι  αν αντέξει η κυβέρνηση. Την κοινωνία τη ρώτησε κανένας; Ενδιαφέρονται να μάθουν αν αντέχει ο κόσμος αυτή τη λαίλαπα μέτρων και περικοπών; Και τι να το κάνω εγώ, αν αντέξει η Κυβέρνηση και δεν αντέξει ο ελληνικός λαός; Δηλαδή, αυτό είναι το ζητούμενο της χώρας; Να σωθεί η κυβέρνηση;

Τρίτον, αν τα προβλήματα της Ελλάδος λύνονται τόσο εύκολα, με το να αρχίσει δηλαδή ο EFSF να αγοράζει ομόλογα από την δευτερογενή αγορά, γιατί δεν το κάνει ήδη; Γιατί εμείς, εδώ και δυο χρόνια, δεν φτιάξαμε μια εταιρεία για να κάνει αυτή τη δουλειά; Και γιατί πρέπει προηγουμένως, να οδηγηθεί ο ελληνικός λαός στην εξαθλίωση; «Να σε κάψω Γιάννη, να  σ΄αλείψω λάδι!»

Τέταρτον, ο κ. Παπανδρέου εδώ και δυο χρόνια δεν μας ..σώζει; Μας το είπε τόσες φορές ότι μας έσωσε και τώρα μας απειλεί με  πτώχευση; Και θα εμπιστευθούμε κάποιον που έπεσε έξω σε όλες τις προβλέψεις του, που δεν τήρησε καμιά υπόσχεσή του, που κάθε λίγο και λιγάκι βάζει το μακρύ χέρι του στις τσέπες μας; Θα τον εμπιστευτούμε επειδή μας απειλεί με πτώχευση;

Λοιπόν, το δίλημμα που προσπαθούν να θέσουν είναι της πλάκας! Απέτυχαν παταγωδώς, πέφτουν από γκάφα σε γκάφα, δεν τους παίρνει κανένας στα σοβαρά και προσπαθούν εναγωνίως να διασωθούν. Και το κάνουν με τον πιο χοντροκομμένο τρόπο! Εκβιάζοντας και φοβίζοντας!

Θα φέρουν τα ακριβώς αντίθετα από τα επιδιωκόμενα!

Ο Ελληνικός λαός γνωρίζει  την Κυβέρνηση και τον κ. Παπανδρέου. Και τα λόγια και τα έργα τους. Και τους έχει βαθμολογήσει. Ξέρει τι τον περιμένει.

Η μόνη ελπίδα αυτής της χώρας είναι μετά τις εκλογές να βγεί μια ισχυρή κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση με αξιοπρέπεια. Και μια τέτοια κυβέρνηση, όλοι θα την πάρουν στα σοβαρά.

Αδέξιος Δεξιός

Υ.Γ. Ότι είναι εντός εισαγωγικών το …αντιγράψαμε απ’ το «protothema.gr”

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dark Angel avatar
    Dark Angel 26/09/2011 18:52:39

    Δεν χρειάζεται κανέναν εκβιασμό ο βουλευτής Πασόκ για να ψηφίσει τα μέτρα.
    Μόνο καινούργια ζευγάρια καλτσόν...Τα σκίζουν σε κάθε δόση...Στα τρία το ένα δώρο από την Τροϊκα...Σαν τις πίτσες...you know...opos ameriki....
    Τελικά μάθαμε τα τελικά χιλιόμετρα;

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Dark Angel 26/09/2011 19:14:27

      Ποιον νομίζουν ότι κοροϊδεύουν τα γελοία ανθρωπάκια που καμώνονται πως ζορίζονται κιόλας! Γιαούρτια, ντομάτες κι αβγά και πάνω τους!

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ ΝΙΚΟΣ 26/09/2011 19:17:05

        Kοστίζουν...Απορρίματα παχέως εντέρου...

      • θρακομακεδονας avatar
        θρακομακεδονας @ ΝΙΚΟΣ 27/09/2011 00:15:09

        ΑΥΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΣΧΟΙΝΙ ΜΠΟΥΓΑΔΑΣ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΜΟΜΙΚΑ.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/09/2011 18:52:59

    Έτσι η μοναδική ελπίδα μας ο Γιώργος! Αν διαβάσουμε το "1984" του Όργουελ στο τέλος ο ήρωας δακρύζει μόλις βλέπει την εικόνα του πατερούλη γιατί νιώθει ότι αυτός είναι η μοναδική του σωτηρία. Όλοι στις κάλτσες!

  3. GSV avatar
    GSV 26/09/2011 19:22:41

    Στο πρωτο σεναριο μονο οι εξωγηινοι απουσιαζουν για να ολοκληρωθει το story.

    Γιατι δεν αναφερετε και το πραγματικο σεναριο που θελει γενναιο κουρεμα των ομολογων με ανταλαγμα την ελληνικη δημοσια περιουσια που θα περασει σε ευρωπαικη εταιρια αξιοποιησης. Ο ορισμος του προτεκτορατου. Δεν τελειωνει ομως εκει! Ηδη καποιοι σκοπιανοι επιχειρηματιες εχουν δειξει το ενδιαφερον τους για τον λιμενα της Θεσσαλονικης. Η εξ ανατολων γειτονες θα βρουν αφορμη και θα αγορασουν και αυτοι με αποτελεσμα η Ελλαδιτσα να ξεπουληθει απο δεξια και αριστερα!

    Σε 10 χρονια συμπληρωνονται 200 ετη απο την απελευθερωση του γενους. Ρωταω, γινεται προτεκτορατο να εορτασει την επετειο της απελευθερωσης του? Για τις εορταστικες εκδηλωσεις θα πρεπει να παρουμε εγκριση απο τη τροικα το ΔΝΤ και την ΕΕ?

    Οι συνταξεις, και οι μισθοι με ιδρωτα και αγωνα μπορουν να αυξηθουν παλι. Η εθνικη κυριαρχεια και η εθνικη αξιοπρεπεια δυσκολα ξανακερδιζονται.

    Μονο εαν σταματησουμε να αναγνωριζουμε το χρεος εχουμε ελπιδα να επιβιωσουμε σαν εθνος. Εκτος εαν μας ενδιαφερει η κοιλια μας περισσοτερο και για λιγα ψιχουλα ξεπουλαμε τα παντα! Ισως οι εκλογες που ερχονται να ειναι οι πιο σημαντικες απο συστασεως του νεου ελληνικου κρατους. Ελπιζω να επικρατησει ο πατριωτισμος και οχι το γουργουρισμα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/09/2011 19:29:17

    Οι Γερμανοί έχουν αναλάβει διοίκηση. Αδιαφορούν για αυτά. Θα κάνουν "επενδύσεις". Εφάμιλλες αυτών της Κατοχής. Νομίζω ότι μπαίνουμε σε άλλη φάση... Η Κυβέρνση που θα προκύψει θα τους έιναι αδιάφορη, εκτός εάν η Κυβέρνηση που θα προκύψει το δει από τώρα το θέμα...

  5. Dark Angel avatar
    Dark Angel 26/09/2011 19:38:06

    Eρώτηση κρίσεως: Η "υπεύθυνη αντιπολίτευση" πόσο χρόνο ζωής θα πρέπει ακόμα να έχει;
    Γιατί πρέπει να θυμόμαστε και το τραγουδάκι που πάει: "να σώσω οτιδήποτε κι αν σώζεται...".Δεν απομένουν και πολλά...
    Λέω εγώ τώρα...

  6. ΦΟΙΒΟΣ 13 avatar
    ΦΟΙΒΟΣ 13 26/09/2011 19:42:45

    Πολύ πιέζονται όντως οι βο(υ)λευτές του ΠΑΣΟΚ για να μην ψηφίσουν τα μέτρα... Ή θα σκίκουν κανένα καλσόν όπως είπε και ο ''Μαύρος Άγγελος" ή βλέπω να τους φεύγουν τίποτε... αέρια από την υπερ-πίεση! Και μετά θα τα θέλει η Μαρκέλα για να παράξει ρεύμα από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας!!! Και τι ενέργεια... Συνεχόμενης ροής, όχι λιγνίτης... Βιοκαύσιμο μιλάμε!

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ ΦΟΙΒΟΣ 13 26/09/2011 19:45:42

      Πράσινο βουβουζελοντίζελ...Τι να μας πει και η "Αφροδίτη"...

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/09/2011 19:51:13

    Ο Βενιζέλος το δήλωσε εμμέσως πλην σαφώς πριν μερικές μέρες λέγοντας:
    "'Αλλο πράγμα η πτώχευση των Ελλήνων, και άλλο πράγμα η πτώχευση της Ελλάδας".
    Να ξεζουμιστούμε απαξάπαντες δηλαδή, αρκεί η χώρα να είναι εντάξει απέναντι των δανειστών της, και η κυβέρνηση να φανεί πειθήνια, υπάκουη, και αποτελεσματική στα κελεύσματα των διεθνών μπάνκστερς.
    Τώρα ποιος θα μείνει να τον κυβερνάει είναι άλλο θέμα....
    Έτσι κι αλλιώς έχουν μπόλικους Τσετσένους και Γεωργιανούς για να τους ψηφίζουν εσαεί, αφού το Πασόκ τους έφερε εδώ για να ζήσουν το όνειρο, με μοναδικό αντάλλαγμα τη ψήφο τους.

  8. yannidakis avatar
    yannidakis 26/09/2011 20:19:56

    εγώ εξακολουθώ να στέκομαι κάτω από τη μπάρα και δεν ξέρω για πόσο αντέξω. Αν όμως μου πουν ότι όλες οι θυσίες 2 ετών δεν είχαν νόημα, πάμε για άλλη πολιτική, εκεί θα καταρρεύσω.
    Ναι, στην προσπάθεια που γίνεται τώρα κι όπου μας πάει. Ή ταν ή επί τας :[

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ yannidakis 26/09/2011 21:10:09

      Αμετανόητοι εσείς στην Κρήτη έτσι;

    • φωνη avatar
      φωνη @ yannidakis 26/09/2011 21:23:40

      Πού να σε πάει αγαπητέ αυτή η......προσπάθεια; Όπου σε πήγε 2 χρόνια τώρα εκεί θα συνεχίζει να σε πηγαίνει, δηλ. στην καταστορφή. Το ίδιο έργο επαναλαμβάνεται, μην περιμένεις να αλλάξει κάτι στη ζωή σου προς το καλύτερο, όσο δεν αλλάζει η πολιτική.

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 26/09/2011 20:41:11

    ασχετο αλλα σημαντικο. ποια ειναι η θεση της ν.δ. για την αγροτικη τραπεζα?
    θα παραμεινει υπο κρατικη εποπτεια ή θα ιδιωτικοποηθει και αυτη?. και λεω αυτο γιατι οι περσιουσιες της συντριπτικης πλειοψηφιας των αγροτων ειναι υποθηκευμενες στην αγροτικη τραπεζα. σε περιπτωση που την αγροτικη την παρουν ιδιωτες π.χ. μια γερμανικη τραπεζα για να επενδυσει στην ελλαδα μεσω φωτοβολταικων αυτοματως οι χρεωμενοι αγροτες χανουν τις περιουσιες τους.
    τι εχει ν πει η ν.δ γιαυτο? γιατι το σχεδιο του πασοκ αναμεσα σε ολα τα αλλα ειναι και η ιδιωτικοποιηση της αγροτικης τραπεζας.

  10. φωνη avatar
    φωνη 26/09/2011 21:45:38

    *καταστροφή....και με μαθηματική ακρίβεια

  11. manos avatar
    manos 26/09/2011 21:47:02

    Πατριώτη, είδες οπροχθές μία φωτογραφία με τα καμάρια μας να γλύφουν τον Little giorgo?
    Πρώτη μούρη στο καβούρι όλοι τους. Τραγικά ανθρωπάρια ενός ακόμα πιό τραγικού τόπου. Η άλλη φόραγε το ασπρόμαυρο ταγιέρ και χαμογελούσε σαν να διαφήμιζε οδοντόπαστα.
    Δεν έπρεπε ούτε από το σπίτι να βγαίνουν, και αυτοί κυκλοφορούν σα να ήταν ο Οκτώβρης του 1981. Λίγο ακόμα και θα βάζουνε και τα κάρμινα μπουράνα.
    Θα καταρρεύσεις πατριώτη, δυστυχώς. Τας θα είναι και καλά καλό μάλιστα.

    Μάνος, Ηράκλειο.

  12. Ίωνας avatar
    Ίωνας 26/09/2011 21:55:25

    Είτε γίνουν πρόωρες εκλογές, είτε όχι, είτε πτωχεύσουμε, (ελεγχόμενα ή ανεξέλεγκτα), είτε όχι, το πολύ μέχρι το τέλος του 2013 θα γίνουν εκλογές, εκτός κι αν το καθεστώς Παπανδρέου μας βάλει και κυριολεκτικά στον γύψο. Ήδη τα φαντάσματα του Νικολάε και της Έλενας Τσαουσέσκου κόβουν βόλτες πάνω από το Μαξίμου.

  13. Aris. A avatar
    Aris. A 26/09/2011 21:57:16

    Αυτό που συμβαίνει είναι φοβερό.

    Εχουν ξηλωθεί τα πάντα από την κυβέρνηση χωρίς καμιά ουσιαστική αντίδραση από κανέναν.

    Τα αυτάρεσκα χαμόγελα Βενιζέλου μαρτυρούν ότι ζούμε στην Πασοκική Βασιλευόμενη Δημοκρατία.

    Τελικά πρέπει να το παραδεχθούμε έχουν καταφέρει να παίρνουν οποιεσδήποτε αποφάσεις θέλουν όσο σκληρές και αν είναι χωρίς κανέναν δισταγμό χωρίς καμία συστολή.

    Μιλάμε για την απόλυτη μηχανή διακυβέρνησης που μπορεί και ισοπεδώνει τα πάντα με απίστευτη ανεση και μηδενική αντίσταση.

    Τα μέτρα που παίρνονται για τους δημοσίους υπαλλήλους χωρίς καμία αντίδραση αποδεικνύουν ότι οι σχέσεις κυβέρνησης ΔΥ είναι μια καθαρά ενδοκομματική διαφορά που λύνεται στα πλαίσα αμοιβαίων εσωκομματικών διευθετήσεων.

  14. manos avatar
    manos 26/09/2011 22:26:22

    Να έρθει όμως γρήγορα ο βασιλιάς Ιωάννης παρακαλώ.
    Αν αργήσει λίγο ακόμα θα πρέπει να μάθει πακιστανικά για να συννενοείται με τους υπηκόους του.

  15. τζεφι avatar
    τζεφι 27/09/2011 13:45:31

    πια ειναι αυτη η κυβερνηση για να την ψηφισουμε?????????? Αυτο θελω να μου πει καπιος......