17/06/2009 10:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα δολοφονική επίθεση σε αστυνομικό


_____________________________________________________________________________________________
Αστυνομικός της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίες δολοφονήθηκε εν ψυχρώ σήμερα το πρωί με 20 σφαίρες (!) μέσα στο αυτοκίνητο του ενώ φρουρούσε βασική μάρτυρα της υπόθεσης του ΕΛΑ που βρισκόταν σε καθεστώς προστασίας μάρτυρα. Η επίθεση σημειώθηκε στις 06:20, στη συμβολή των οδών Πορφύρα και Δημητρακοπούλου 2, στο άλσος της οδού Δρακοπούλου στα Άνω Πατήσια.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι ένας άνδρας, ο οποίος καταθέτει στην Ασφάλεια, είδε τους δράστες. Σύμφωνα με την μαρτυρία του οι δράστες που ήταν τρεις, πλησίασαν τον αστυνομικό και τον πυροβόλησαν αιφνιδιαστικά με αποτέλεσμα περίπου 13 σφαίρες να τον βρουν στο στήθος, το κεφάλι και τα πόδια και να τον τραυματίσουν θανάσιμα. Αμέσως μετά οι δράστες διέφυγαν προς την Λ. Ηρακλείου, όπου τους περίμενε τέταρτος συνεργός τους και αφού επιβιβάστηκαν σε δύο μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού εξαφανίστηκαν.

Το θύμα, όπως δήλωσε ο ιατροδικαστής Φ. Κουτσάφτης, καθόταν στη θέση του οδηγού και φέρει πολλαπλά τραύματα στην αριστερή πλευρά του σώματός του ενώ ο θάνατός του ήταν ακαριαίος. Το όπλο του βρέθηκε στη ζώνη του, πράγμα που σημαίνει ότι αιφνιδιάστηκε. Ο ιατροδικαστής έκανε λόγο για «δύσκολη υπόθεση».

Πληροφορίες από αστυνομικές πηγές αναφέρουν πως η Αντιτρομοκρατική περίμενε ένα σοβαρό χτύπημα στην περιοχή μέχρι τα τέλη Ιουνίου. Ενδεικτικό γι' αυτό είναι το γεγονός πως τη μάρτυρα μέχρι πρότινος φρουρούσε το αστυνομικό τμήμα της περιοχής, ωστόσο το τελευταίο διάστημα η φύλαξή της αναβαθμίστηκε, περνώντας στην Αντιτρομοκρατική, η οποία φρουρούσε με βάρδιες επί 24ώρου βάσεως.

Είναι η πρώτη φορά που μέλος της Αντιτρομοκρατικής πέφτει θύμα επίθεσης, ενώ πρόκειται για τον τρίτο αστυνομικό που δέχεται επίθεση το τελευταίο διάστημα.

Ερωτηματικά


Ο αστυνομικός φρουρούσε το σπίτι της Σοφίας Κυριακίδου, πρώην συζύγου του καταδικασμένου για την υπόθεση ΕΛΑ πρώην κοινοτάρχη Κιμώλου Αγγελέτου Κανά και βασικής μάρτυρoς εναντίον του. Ο Αγγελέτος Κανάς που έχει καταδικαστεί πρωτόδικα σε 25 χρόνια κάθειρξη ως μέλος της οργάνωσης ΕΛΑ αρνείται όλες τις κατηγορίες και αποδίδει την εμπλοκή του στον ΕΛΑ στην Κυριακίδου, και στην διαμάχη που έχει μαζί της εδώ και χρόνια. Έκανε επίσης αίτηση αποφυλάκισης -η οποία έγινε δεκτή- και αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους.

Ελεύθεροι εξάλλου κυκλοφορούν όλοι οι κατηγορούμενοι στη νέα δίκη του ΕΛΑ που συνεχίζεται (υποβαθμισμένη) σε δεύτερο βαθμό και στην οποία η Κυριακίδου, πήρε πίσω τις αρχικές καταθέσεις, ισχυριζόμενη πως δεν γνωρίζει εάν ο Κανάς συμμετείχε στις επιχειρήσεις του ΕΛΑ. 

Αυτά  δημιουργούν μεγάλα ερωτηματικά για τους στόχους και τις σκοπιμότητες της επίθεσης. Δεν μιλάμε δηλαδή για μάρτυρα που με την κατάθεσή της θα «έκαιγε» κάποιον κατηγορούμενο και η εκτέλεσή της θα απέτρεπε την καταδίκη του. Αλλά για μάρτυρα που είχε ήδη καταθέσει δημοσίως, παρουσία όλων των ΜΜΕ, σε μια δίκη οι κατηγορούμενοι της οποίας κυκλοφορούν ήδη όλοι ελεύθεροι και έχει υποβαθμιστεί για λόγους που δεν αφορούν εδώ.

Όλα δείχνουν λοιπόν ότι στόχος είναι η αστυνομία και η επίθεση αποτελεί συνέχεια των προηγουμένων επιθέσεων κατά αστυνομικών.

Να συνεκτιμηθεί ότι η Αντιτρομοκρατική τελεί υπο διάλυση και πρόσφατα είχε ξεσπάσει σάλος με διαρροές εγγράφων και παραιτήσεις στελεχών της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάνος avatar
    Μάνος 17/06/2009 10:13:26

    Στους δρόμους θα κατέβουμε τώρα για το θάνατο ενός εργαζομένου με 15 σφαίρες ή θα το περάσουμε στα ψιλά κύριοι;;;

    Γιατί ή είμαστε ενάντια στη βία ή όχι.

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 17/06/2009 10:18:38

    Κρίμα για το άνθρωπο. Καλό του ταξίδι.
    Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι το Κράτος δεν παρίσταται πλέον στην Δίκη για οικονομικούς λόγους. Αληθεύει;

  3. Aγγούρι avatar
    Aγγούρι 17/06/2009 10:20:06

    Βάρεσε διάλυση η αστυνομία του Καραμανλή δέν μπορεί ούτε την απαραίτητη προστασία στα παιδιά της να προσφέρει, κατάφερε το ακατόρθωτο να επαναφέρει την τρομοκρατία αφήνοντας τους να αλωνίζουν σκοτώνοντας με απίστευτη ευκολία όποτε θέλουν.
    Λυπήθηκα αφάνταστα για τον αστυνομικό η συγκεκριμένη κυρία η Κυριακίδου την θυμάμαι απο παλιά είναι μιά ανθρώπινη οχιά αλλά ο αστυνομικός που έβαλαν να την προστατέψει δέν έφταιγε σε τίποτα.

  4. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 10:20:51

    Πάντα με εντυπωσιάζει πως 20,000 αστυνομικοί όταν σκοτώνεται δικός τους δεν βγαίνουν έξω να τα κάψουν ή να κάνουν απεργία όπως έκανε και ο κόσμος με τη δολοφονία του Αλέξη.
    Ο θυμός εξάλλου σύμφωνα και με κόμματα της αριστεράς είναι απολύτως δικαιολογημένος.

    Εν έτει 2009 έχουμε τρομοκρατικές οργανώσεις που ο πυρήνας της ιδεολογίας τους συμπίπτει με τον αναρχικά ιδεώδη. Πρέπει να προβληματιστούμε ιδιαίτερα διότι τέτοια γεγονότα δημιουργούν συντηρητικά ανακλαστικά σε μια κοινωνία.

    Και να ξέρουν όλοι πως όταν προσπαθείς να βγάλεις από κάποιον το ζώο μέσα του, αυτό το ζώο θα έρθει και θα σου επιτεθεί.

  5. enas avatar
    enas 17/06/2009 10:22:48

    ΛΑ.Ο.Σ. 10%

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/06/2009 10:23:24

    Κακά σημάδια κλιμάκωσης στην κοινωνική αποσύνθεση που έχει ξεκινήσει. Τα μέτρρα ανελευθερίας και καταστολής θα ακολουθήσουν νομοτελειακά.

    Θανατική ποινή για δολοφόνους αστυνομικών; (Όχι ότι θα τους πιάσουν, αλλά αν τους πιάσουν...

  7. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 10:25:49

    Nαι, υπό διάλυση. Στις επάλξεις απο το πρωί ο συνδικαλιστής Κατερινόπουλος. Αναμένεται νέα χαιρέκακη δήλωση Χρυσοχοίδη που θα προαναγγέλλει νέα 11η Σεπτεμβρίου: Η κακιά Δεξία παρέλαβε ένα κράτος-υπόδειγμα κτλ. Οι γλέιφτες δημοσιογράφοι του ΠΑΣΟΚ θα διαγκωνίζονται για την επόμενη δήλωση του Αρχηγου στον οποίο, όπως γράφτηκε εδώ απο σχολιαστή, "οφείλουμε σεβασμό". Τα μαχαιροπήρουνα της Πράσινης Ανάπτυξης ακονίζονται- το αίμα είναι το καλύτερο λιπαντικό...

  8. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 10:29:57

    @7

    Καλώς ή κακώς η Ν.Δ. ευθύνεται κατά πολύ για τη διάλυση της αστυνομίας όπως και τα καθεστωτικά Μ.Μ.Ε. για τη στοχοποίησή της με αποτέλεσμα την απαξίωσή της από την κοινωνία ασχέτως αν το συμβάν θα εκμεταλλευθεί καιροσκοπικά και επικοινωνιακά το ΠΑΣΟΚ.

  9. fantomas avatar
    fantomas 17/06/2009 10:33:18

    sinn

    Ο ΚΑΤΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.
    Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.
    ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ..... ΜΗΝ ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΕΚΤΗΘΕΣΕ!!!

    Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

  10. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 10:39:34

    Eννοείται xyz. Από το πρωί το αίμα ερέθισε τα κοράκια του Μπομπολιστάν. Ξελαρυγγιάστηκαν να επαναλαμβάνουν με φανερή ικανοποίηση: οι Δεξιοί παρέλαβαν μιαν άμεμπτη υπηρεσία και την διέλυσαν συστηματικά. Αλλώστε επι ΠΑΣΟΚ σκοτώνονταν, κατα δήλωση στελεχών του, μόνο δεξιά καθάρματα - οπότε κάτι ξέρουν παραπάνω...

  11. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 10:45:19

    Το ήθος του αντρός τo φανερώνει η βιασύνη του (γιατί τόση πρεμούρα;) και τα σάλια των μπομπολοδημοσιογράφων. Με το πρωτά αίμα της ημέρας λάλησε ο 'ΕΞΕΡΕΤΙΚΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ'...

  12. αχβαχ avatar
    αχβαχ 17/06/2009 10:49:37

    λεπτομέρεια: το Μπομπολιστάν (Σόμπολος) ήταν κατά του γνώστη της τρομοκρατίας sinn.

  13. αντί avatar
    αντί 17/06/2009 10:53:10

    Βλέπω ότι για μερικούς το να σκοτώνει το κράτος έναν ανήλικο είναι το ίδιο με το να σκοτώνεται ένας αστυνομικός εν ώρα υπηρεσίας από κοινούς εγκληματίες.

    Φυσικά και υπάρχει οργή για τον θάνατο ενός νέου οικογενειάρχη, αλλά κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ποιοι ήταν οι ειδικοί λόγοι που οδήγησαν στα γεγονότα του Δεκεμβρίου και ταυτίζουν ανόμοια πράγματα.

  14. fantomas avatar
    fantomas 17/06/2009 10:56:31

    sinn

    H BΙΑΣΥΝΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ....... ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΞΕΡΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΛΕΕΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΣΥ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ!!!

    ΙΣΩΣ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Π.Χ. ΠΟΙΟΙ ΑΞΙΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ...... ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΛΕΝΕ ...... ''ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΠΑΡΑ ΕΔΩ ..... ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΑΡΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΥΞΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ''!!!!

  15. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 10:56:56

    Bλέπε τις δεκάδες συνεντεύξεις Κατερινόπουλου που θα ακολουθήσουν. Λέπτομέρεια: το Μega
    ήταν κατά του γνώστη της τρομοκρατίας. Αχβαχ...

  16. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 17/06/2009 10:59:08

    αντί

    εχεις δικιο φιλε μου!!!

    ο θανατος θα επρεπε να κανει διακρισεις.
    συμφωνω και εγω μαζι σου.
    μονο που εγω θα ηθελα να παρει καποιους αλλους μαζι του!!!

  17. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 11:02:10

    Αγαπητοί φίλοι...θυμόσαστε την επανεμφάνιση "Κάρλος το Τσακάλι" για το θέμα Μπρούνο Μπρεγκέτ...και την πιθανολογούμενη σύνδεση αυτού με τον ΕΛΑ + Μέση Ανατολή.

    Νομίζω τα πράγματα είναι πολύ απλά.

  18. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 11:02:18

    @13 Αντί

    Δεν είναι το ίδιο. Σαφώς υπήρχαν κυρίως κοινωνικοί λόγοι στα Δεκεμβριανά και η δολοφονία ενός ανηλίκου ακούγεται πάντοτε πιο κατακριτέα από τη δολοφονία ενός οικογενειάρχη.
    Αλλά πάντα παραξενευόμουν από την αδιαφορία των αστυνομικών απέναντι στις δολοφονίες στο σώμα τους. Σα να θεωρούν ότι είναι μέσα στο πρόγραμμα.

    Όμως σε καμία περίπτωση αυτοί δεν είναι κοινοί εγκληματίες για να λέμε πως ο αστυνομικός για αυτό πληρώνεται. Είναι καθαρά ιδεολογικές οι δολοφονίες. Είναι ένας ανοιχτός πόλεμος κατά οποιουδήποτε κρατικού φορέα αν προσέξει κανείς τις προκηρύξεις που συνήθως ακολουθούν.

  19. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 11:04:19

    Στο "Δεν είναι το ίδιο" αναφέρομαι στα γεγονότα του Δεκεμβρίου διότι ο άδικος θάνατος δεν έχει βαρύτητα.

  20. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 11:05:40

    @14

    Σίγουρα γνωρίζει. Το βράδυ σε διακαναλική σύνδεση οι συνταρακτικές αποκαλύψεις του...

    @13
    "Βλέπω ότι για μερικούς το να σκοτώνει το κράτος έναν ανήλικο είναι το ίδιο με το να σκοτώνεται ένας αστυνομικός εν ώρα υπηρεσίας από κοινούς εγκληματίες."

    Τέτοια επιείκια! Με εκπλήσσετε. Aλλά παραλέιψατε: o αστυνομικός εκτελέστηκε, ο ανηλικος δολοφονηθηκε. Αξιζεί τον αφ' υψηλού οίκτου μας λόγω μόνον της οικογενείας του. Η ανθρώπινη ιδιότητα (σκοτωθηκε ένας άνθρώπος- τόσο απλά) δεν μετράει.

    Το έχουμε εμπεδώσαμε το μαθημά της εικοσαετίας: Το αίμα έχει χρώμα και ηλικία.

  21. Swell avatar
    Swell 17/06/2009 11:14:46

    Η βία είναι βία. Και την καταδικάζω. Αλλά μήπως αν ο αστυνομικός δεν ήταν μέσα στο αυτοκίνητο, η έκβαση της ιστορίας θα ήταν, έστω κατά τι, διαφορετική;

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/06/2009 11:16:10

    Το επαγγελμα του αστυνομικου εχει τον κινδυνο θανατου που δεν εχει αλλο επαγγελμα και απο κακοποιους του ποινικου δικαιου.
    Δεν ειναι αυτο το προβλημα.Το προβλημα της τρομοκρατιας στην Ελλαδα ξεκινα απο το γεγονος οτι το κρατος απεφυγε την ιδεολογικη αντιπαραθεση μαζι της και παριστανε δηθεν οτι ειναι ποινικα τα αιτια.Τα αιτια ηταν πολιτικοτατα και επρεπε να διωχθουν οι τρομοκρατες και για αποπειρα ανατροπης του πολιτευματος και αποπειρα προκλησης πολεμου με την Τουρκια και διατααραξη των σχεσεων μα ξενες χωρες (ΗΠΑ,Αγγλια) κλπ και να καταδικασθει η μαρξιστικη λενινιστικη ιδεολογια τους που ηταν η αιτια των δολοφονιων.
    Αυτα δεν εγιναν και συνεχιζουν υπο την καλυψη του πλεγματος των αντιεξουσιαστων - αναρχικων και τμηματων της ακρας αριστερας.

  23. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2009 11:21:47

    Σε καμμία περίπτωση δεν θα υποστηρίξω ότι η αντιτρομοκρατική επί Χρυσοχοίδη δούλευε ρολόι.
    Εξάλου δεν έχω άποψη...
    Θέλω όμως να θυμίσω τις φωτογραφίες νεαρών αγοριών και κοριτσιών , γαλάζιων επί το πλείστον , που δημοσιεύθηκαν σε εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας με ρεπορτάζ που αφορούσε ρουσφέτια προσλήψεων στην ΕΥΠ.
    Περίοδος Βουλγαράκη....
    Αν αυτό δεν είναι ξευτίλα για ένα κράτος που θέλετε να λέγεται σύγχρονο τότε οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους...
    Ίσως ο φάκτορας να θυμάται...
    Θέλω επίσης να θυμίσω ότι στην περίπτωση 17Ν η δικαιολογία που ακούστηκε από τους κατηγορούμενους στο δικαστήριο στην ερώτηση πως γνώριζαν τον σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα και τον εκτέλεσαν ήταν ότι η φωτογραφία του υπήρχε δημοσιευμένη σε περιοδικό της εποχής (όχι ελληνικής έκδοσης) μεταξύ πολλών ακόμα σταθμαρχών της CIA σε διάφορα κράτη.
    ......

  24. Aγγούρι avatar
    Aγγούρι 17/06/2009 11:24:33

    Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στην δολοφονία του ανήλικου και του οικογενειάρχη.
    Οι δολοφόνοι του οικογενειάρχη είναι κοινοί εγκληματίες τρομοκράτες όταν συλληφθούν θα τιμωρηθούν με κρεμάλα ή ισόβια ζωρίς να διαμαρτυρηθεί κανένας. Το ίδιο θα έπρεπε να συμβεί όμως και για τον δολοφόνο του ανήλικου άσχετα με το εάν προέρχεται απο τις καλές τάξεις. Αντίθετα η τιμωρία σε αυτόν είναι πολύ πιό ήπια δέν θα κρατήσει ούτε δεκαετία ήδη ακροδεξιοί φωνάζουν απο τώρα για λευτεριά στον Κορκονέα.

  25. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 11:25:36

    @21

    Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Δε λέει κάτι αυτό ιδιαίτερα. Μου θυμίζει το αν ο Διαμαντής Ματζούνης φορούσε αλεξίσφαιρο ή όχι.

    @22

    Υπάρχει ιδεολογικός σύνδεσμος μεταξύ τρομοκρατίας και ακραίων στοιχείων αριστεράς (χωρίς όμως να ταυτίζονται όλοι οι μέτοχοι σε αυτό το ιδεολογικό μόρφωμα, λόγω συνήθως άγνοιας της αληθινής ιδεολογίας αυτού που πρεσβεύουν πραγματικά) και από εκεί ξεκινά και η συμπάθεια ή και ικανοποίηση προς τις εκτελέσεις κρατικών φορέων εξουσίας ή έστω η αδιαφορία που προέρχεται από τα άτομα που είναι προσφιλή στο χώρο αυτό και οι οποίοι εξισώνουν το θάνατο ενός αστυνομικού με ένα σύνηθες τροχαίο.

  26. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 11:31:13

    "Το προβλημα της τρομοκρατιας στην Ελλαδα ξεκινα απο το γεγονος οτι το κρατος απεφυγε την ιδεολογικη αντιπαραθεση μαζι της και παριστανε δηθεν οτι ειναι ποινικα τα αιτια."

    Διαδεδομένη απόψη ΧρυσοχοΝτόρας και της συντριπτικής μερίδας των ελληνικών ΜΜΕ. Το πρόβλημα για μένα αρχίζει απο τη στιγμη που δεν αναζητουμε τους δολοφόνους αλλά ηρωοποιουμε τη βία (παίζοντας με τις λέξεις), δηλ. απο τη στιγμη που η βία θεωρείται απο το πολιτικο σύστημα πολιτική πράξη. Τα αποτελέσματα : συνωμοσιολογία και κομματισμός. Μονο στη Ελλάδα ακουμε κοινα αποδεκτές μπαρουφες του τύπου : η βία της ανεργίας γεννα την πραγματική βία του αίματος, η απόλυση εξισώνεται με τη δολοφονια, η φτώχεια με μαζικη δολοφονία, η επάρατη Δεξια με το ολοκαύτωμα, η Αριστερά με την καλοσύνη και τον ανθρωπισμο κ.ο.κ.

  27. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/06/2009 11:31:53

    Στόχος είναι η αποσύνθεση του κράτους, ως οντότητας που μπορεί να διαφυλάσσει τον εαυτό της με μέσα ασφαλείας.

    Υπονομεύοντας την ελκυστικότητα της απασχόλησης στο αστυνομικό σώμα για τους νέους.

    Ήδη, με τη βλακεία των πανελλαδικών, η αστυνομία γέμισε χαρτογιακάδες.
    Αλλά αστυνομία σημαίνει δυνατότητα επιβολής και με βίαιο τρόπο, αν ο μη γένοιτο απαιτηθεί.

    Ίσως συνδυάζεται με την αμαύρωση των εγκαινίων του νέου Μουσείου.

    Για τα της αντιτρομοκρατικής, με τις "αναδιατάξεις" οι ικανοί έφυγαν για ιδιωτικές υπηρεσίες ασφαλείας, ασφαλιστικές κ.α.
    Αυτοί που οι φορολογούμενοι πλήρωσαν την εκπαίδευσή τους, παρέχουν τους καρπούς της εκπαίδευσης σε ασφάλεια "υψηλών" προσώπων.

  28. αντί avatar
    αντί 17/06/2009 11:33:52

    O Αγγούρι με κάλυψε πλήρως.

  29. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 17/06/2009 11:36:25

    sinn
    ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΤΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΕΞΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗ ΣΟΜΠΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ? ΕΙΣΑΙ ΠΩΡΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΟΙ!

  30. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 11:44:37

    Είπαμε ΝΙΚΟΛΑΣ: ο δεξιος Σομπολος μιλούσε για προσβολή νεκρόυ και ανικανότητα σε ζωντανη συνδεση με τον δεξιο Κατερινοπουλο απο το δεξιο ΜΕGA του δεξιού Μπόμπολα και του δεξιου Λαμπράκη που εκδίδει μεταξύ άλλων το δεξιο Πρωτο Θεμα, το δεξιο Εθνος και μισει θανάσιμα το ΠΑΣΟΚ. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

  31. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 17/06/2009 11:44:53

    Αγγουρι
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΑ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΙΣΗ( 6 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ) ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ? ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΟ ΤΟΥ ΚΟΡΚΟΝΕΑ. ΑΥΤΟΣ ΟΥΤΕ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΟΥΤΕ ΣΚΟΤΩΣΕ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΕ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ.ΑΡΑ ΓΙΑ ΠΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΙΛΑΣ!!

  32. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 17/06/2009 11:50:02

    sinn
    ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΕΓΩ ΜΕ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΑ. ΚΑΙ Ο ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΓΑΛΑΖΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΡΩΤΑ. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΜΑΚΡΗ ΕΙΝΑΙ.

  33. Περίεργος avatar
    Περίεργος 17/06/2009 11:52:17

    @22
    Η κοινωνία ωριμάζει σιγά σιγά…..
    Μόνο που η Ελληνική κοινωνία αρέσκεται στις απότομες στροφές και τις ακραίες θέσεις …..
    Από την ατιμωρησία όλων θα πάμε σε “big brother”……
    Πάντως δύσκολα θα βαρεθούμε

  34. Factorx avatar
    Factorx 17/06/2009 11:56:58

    Το εχω ξαναπεί: κάτι διάλογοι σαν κι αυτούς μέχρι τώρα εδώ μας προβληματίζουν πολύ για το ποια σχόλια πρέπει να επιτρέπουμε και ποιος είναι ο ρόλος των σχολίων τελικά. Δεν μπορεί κάθε μεγάλο η μικρό γεγονός να φιλτραρεται και να διαστρεβλώνεται απο τους πράσινους ή γαλάζιους ή κόκκινους, η ροζ παραμορφωτικούς φακούς του καθενός.

    Μόνος ένας ανόητος μπορεί να συνδέσει όσα γίνονται με το ΠΑΣΟΚ, η τη ΝΔ, ή το ΛΑΟΣ κλπ. Και μόνο κομματικοί εγκάθετοι θα επιχειρήσουν να εξιοποιήσουν το τραγικό γεγονός.

    Η Ελλάδα, η χώρα μας, δέχεται μια πρωτοφανή επίθεση τον τελευταίο καιρό - δηλαδή εμείς την δεχόμαστε - ο λαός που έχει γίνει ποίμνιο κανονικό.

    Το ίδιο ανόητοι θα είναι και όσοι σπεύσουν να συνδέσουν όσα γίνονται με την "παλιά τρομοκρατία". Μιλάμε πλεον για μηχανισμούς, βαθυ παρακράτος και οργανωμένο σχέδιο

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/06/2009 12:00:45

    που θα σταματήσει αυτό το κακό; δεν μπορώ να θυμηθώ πόσοι άνθρωποι νεκροί στο δρόμο το 2008 και μετά, διότι υπάρχει και η ενέδρα στα Ζωνιανά που έχει αφήσει ένα ζωντανό νεκρό, νεαρά 16χρονα παιδιά, αστυνομικοι σε τυφλες ενέδρες στη Γκράβα, πολίτες και αστυνομικοί σε ληστείες,
    η αστυνομία πρέπει να προβληματιστεί πολύ σοβαρά για το τι είδους υπηρεσίες παρέχει όχι μόνο στους πολίτες, αλλά στο ίδιο της το σώμα πρώτα και κύρια

    ανατίναξαν ένα αυτοκίνητο τη στιγμή που η οδηγός γύριζε το κλειδί στη μίζα
    αλλά και ένα τέρας βίασε μία 96χρονη στη Μεσσηνία η οποία εξέπνευσε από το σοκ, άραγε το τομάρι αυτό να είναι Έλληνας ή αλλοδαπός;

  36. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 12:01:01

    @32
    Αντιγράφω τον Προφήτη:

    "Mε τις “αναδιατάξεις” οι ικανοί έφυγαν για ιδιωτικές υπηρεσίες ασφαλείας, ασφαλιστικές κ.α. Αυτοί που οι φορολογούμενοι πλήρωσαν την εκπαίδευσή τους, παρέχουν τους καρπούς της εκπαίδευσης σε ασφάλεια “υψηλών” προσώπων."

    Eπι Πασοκ ειμαί βέβαιος οτι θα παρείχαν τις υπηρεσίες τους στο Σώμα. Ασφάλεια και γαληνη θα επικρατουσε στο Μπομπολιστάν. Χωρια που η γενια των χουντικών βασανιστών σιγα-σιγα αποσύρεται, οποτε μια ακομη δολοφονία δεξιου (εκδοτη, πολιτικου, επιχειρηματια) επι αριστερης διακυβέρνησης θα θύμιζε την επάρατο και θα περνουσε οσο πρέπει απαρατηρητη - με τα συνηθη σχόλια περι κοινωνική-λαικης δικαιοσύνης.

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/06/2009 12:04:22

    @Μ: οι πολίτες έστειλαν μήνυμα αποχής και παραλίας

    από ποιους περιμένεις να διαμαρτυρηθούν για το οτιδήποτε πια; στα κανάλια γλέντια από το πρωί με γλάστρες δίπλα σε πισίνες

  38. striftompolas avatar
    striftompolas 17/06/2009 12:13:55

    @35 FactorX
    Διαβάζεις ένα κατεβατό σχολίων, πολλά από τα οποία είναι εκτός των άλλων και άσχετα... Αυτό μοιάζει περισσότερο με φόρουμ. Ένας περιορισμός, έστω πειραματικά, θα είχε ενδιαφέρον

  39. marikaki avatar
    marikaki 17/06/2009 12:25:21

    Γραψε-γραψε ολο και κατι θα μεινει...
    Ολοι οι ειδημονες της (Αντι)Τρομοκρατιας στα κλαρια στα ΜΜΕ και εδω!
    Για ευθηνες του κρατους-μπαχαλο κανενας;
    Νομιζετε οτι ο κοσμακης ξεχωριζει τον νεκρο αστυνομικο απο τον νεκρο διαδηλωτη-πολιτη;
    Μονο τα καναλια και οι δημοσιοκαφροι κανουν την συγκριση-διακριση-εξισωση.
    Ο κοσμακης θελει τα παιδια του, ειτε ειναι στην αστυνομια ειτε ειναι απλοι πολιτες, να ειναι ασφαλη και να ζουν σε ενα κρατος ευνομουμενο!
    Το εχουμε σημερα;
    Αυτο ειναι το ζητουμενο!

  40. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 17/06/2009 12:25:36

    Δεν συμφωνώ με την εξής παράγραφο

    <>

    Και δεν συμφωνώ επειδή δεν έχουμε όλα τα στοιχεία. Πρώτα πρώτα η παράγραφος θεωρεί ως θύμα την "μάρτυρα" και εξηγεί γιατί θα ήταν κουτό να την βγάλουν από τη μέση. Μα δεν ήταν αυτή το θύμα, αλλά ο άνθρωπος της αντιτρομοκρατικής. Στόχος λοιπόν πεντακάθαρος δεν είναι η αστυνομία (εν γένει), αλλά η αντιτρομοκρατική (συγκεκριμένα). Ίσα ίσα που η φύλαξη τέτοιου ατόμου, όπως περιγράφει η παράγραφος, είναι η καλύτερη αιτιολόγηση ότι στόχος δεν ήταν η προστατευόμενη αλλά η φρουρά της. Και θα έλεγα ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό το χτύπημα θέλει να πλήξει τη φύλαξη και άλλων προστατευόμενων από την αντιτρομοκρατική, θέλει να πλήξει επίσης την προσπάθεια της αντιτρομοκρατικής να συλλάβει τρομοκράτες. Το χτύπημα αυτό, κατά τη γνώμη μου, δείχνει τις υπόγειες σχέσεις της τρομοκρατίας. Συγκοινωνούντα δοχεία.

    Ας μην πλανούμε τους άλλους και ας μην πλανιόμαστε οι ίδιοι ότι πρόκειται για χτυπήματα κατά της "εξουσίας", της "αστυνομίας", της "καταστολής των αρχών" και λοιπές μπούρδες.

    Πρόκειται προφανώς για χτύπημα ανθρώπων που είναι τρομοκράτες και είναι βέβαιο ότι σχετίζονται με άλλους, παλιότερους τρομοκράτες, οι οποίοι χτυπάνε ανελέητα και εν ψυχρώ τους διώκτες τους για εκφοβισμό, δηλαδή για "τρομοκράτηση" (τρομοκράτες είπαμε ότι είναι). Τακτική που δεν διαφέρει από τις δολοφονίες μαφιόζων ή γάνγκστερ μεταξύ τους. Μόνο που εδώ μόνο η μία πλευρά λειτουργεί έτσι, οι τρομοκράτες. Η άλλη πλευρά βρίσκεται ανυπεράσπιστη και απέναντι στον εαυτό της αλλά και στη δημόσια έκθεσή της από τους λύκους των ΜΜΕ που με την πρώτη ευκαιρία κατασπαράζουν την εικόνα της.

    Και εδώ πάμε στην ουσία. Συμφωνώ - σε γενικές γραμμές - με τον χρήστη με το ψευδώνυμο "ψυχραιμία".

    Το ότι τα ίδια θα έλεγαν και οι ΧρυσοχοΝτόρες, δε σημαίνει ότι είναι λάθος.

    Η ευθύνη της ΝΔ είναι ότι δεν έδειξε ίχνος διάθεσης να αντιπαρατεθεί, έστω ιδεολογικά αν όχι επί του πρακτέου, στην κυρίαρχη αριστερή αντίληψη περί τρομοκρατίας και στο χάιδεμα των αναρχικών-αντιεξουσιαστών από όπου αντλούνται οι επόμενοι τρομοκράτες. Μία αδύναμη, άνευρη και χωρίς αυτοπεποίθηση κυβέρνηση υποχωρούσε πάντα για να μη δυσαρεστήσει την Ελευθεροτυπία και τους λοιπούς.

  41. plax avatar
    plax 17/06/2009 12:25:47

    θα συμφωνησω με οσα γραφονται παραπανω για την προχειροτητα αντιμετωπισης του φαινομενου της τρομοκρατιας.για την αποφυγη ιδεολογικης συγκρουσης.βεβααια ειναι θεμα που ενεχει πολλες παγιδες.ειναι μαλλον αδυνατον να θεωρηθουν πολιτικα εγκληματα ολα αυτα.κατι τετοιο ηθικα οδηγει σε δικαιωση των τρομοκρατικων χτυπηματων.αναγνωρηση της πολιτικης υποστασης των τρομοκρατικων ομαδων και ηθικη εξοντωση των θυματων.για παραδειγμα η δολοφονια ενος φυλακα ειναι αμφιβολο κατα ποσο μπορει να θεωρηθει πολιτικη πραξη καθως ο αιτιωδης συνδεσμος και τα ιδεολογικα κινητρα αναμεσα στην πραξη και το προσωπο ειναι πολυ χαλαρα εως ανυπαρκτα.ιδιεταιρα οταν το δολοφονημενο προσωπο δεν εχει καμια σχεση με πραξεις που να δικαιολογουν τη θεση του σε στοχο.σε αντιθεση για παραδειγμα με καποιο μεγαλοσχημον στελεχος για παραδειγμα του νατο που προωθει την 'ευρωπαικη' επιβολη με ανηθικους μηχανισμους της για την εγκατασταση της ευρωπαικης δημοσιας ταξης(ακυρο παραδειγμα αλλα γλαφυρο).τα πολιτικα κινητρα θα πρεπει να εξετζονται λοιπον στενα και κατα περιπτωση.ισως ενα μετρο θα ηταν να αντιμετωπιζονται οι ομαδες αυτες ως του κοινου ποινικου κωδικα εφοσον προβουν σε οποιοδηποτε εγκληματικη πραξη που να μην εχει πολιτικη χροια καθως μια τετοια πραξη αποδυναμωνει την συνολικη τους δραση ως πολιτικη.δηλαδη με απλα λογια δεν μπορει να ευαγγελιζεσαι τον επαναστατικο λαικο αγωνα σκοτωνοντας και αθωους στα πλαισια της.ειναι σαν να ξεχνας την υποσταση σου και αυτα που υποτιθεται πρεσβευεις αναλογα με τα κεφια σου.οποτε αυτοματα χανεις και την προσδοκια για την πολιτικη αντιμετωπιση της δρασης σου.
    παντως η εξ ορισμου αντιμετωπιση των ομαδων αυτων ως του κοινου ποινικου κρυβει το προβλημα κατω απο το χαλακι και το διαιωνιζει γεμιζοντας την καθημερινοτητα με αιμα αθωων.
    κουραγιο και δυναμη στην οικογενεια του αθωου αστυνομικου.
    υ.γ.γι ολους εκεινους που ταυτιζουν την αδικη δολοφονια του αστυνομικου και καθε αστυνομικου με την αδικη δολοφονια του ανηλικου παιδιου.σε αυτο το αποδιοργανωμενο κρατος υποτιθεται ολοι πληρωνουν φορους και για να θετουν οι αστυνομικοι τη ζωη τους σε κινδυνο προκειμενου να μην κινδυνευουμε εμεις.δεν πληρωνουμε φορους για να μας σκοτωνουν οποτε δεν καθομαστε φρονιμα.επισης θεωρω νικη του κουγια και ηθικη εξοντωση της μνημης του παιδιου που ο κορκονεας κατηγορειται τελικα για ανθρωποκτονια με ενδεχομενο δολο.οταν στοχευεις στην ευθεια με το οπλο οσο στραβαδι και να εισαι αποδεχεσαι οτι θα σκοτωσεις και προσβλεπεις σε αυτο.δεν αποδεχεσαι οτι μπορει να σκοτωσεις και πιθανολογεις οτι μπορει και να το αποφυγεις(που ειναι και ο ορισμος του ενδεχομενου δολου).αυτο θα ειναι και το πατημα της απαραδεκτης συντομα αποφυλακισης του.
    βεβαια τα παπαγαλακια του συστηματος στα δελτια τους μιλουν για κατηγορια κολαφο.ερμη κοινη γνωμη..

  42. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 17/06/2009 12:26:14

    Δεν πέρασε η παράγραφος. Αυτήν εννοώ:

    Αυτά δημιουργούν μεγάλα ερωτηματικά για τους στόχους και τις σκοπιμότητες της επίθεσης. Δεν μιλάμε δηλαδή για μάρτυρα που με την κατάθεσή της θα «έκαιγε» κάποιον κατηγορούμενο και η εκτέλεσή της θα απέτρεπε την καταδίκη του. Αλλά για μάρτυρα που είχε ήδη καταθέσει δημοσίως, παρουσία όλων των ΜΜΕ, σε μια δίκη οι κατηγορούμενοι της οποίας κυκλοφορούν ήδη όλοι ελεύθεροι και έχει υποβαθμιστεί για λόγους που δεν αφορούν εδώ. Όλα δείχνουν λοιπόν ότι στόχος είναι η αστυνομία και η επίθεση αποτελεί συνέχεια των προηγουμένων επιθέσεων κατά αστυνομικών.

  43. christos avatar
    christos 17/06/2009 12:35:28

    η άποψή μου είναι ότι στόχος είναι η αμαύρωση των εγκαινίων του νέου Μουσείου καθώς και το επιπλέον "κόντεμα" της κυβέρνησης...

    από ποιους;

    από αυτούς που έχουν συμφέρον....

  44. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 12:38:31

    Mα, αν στην κυρίαρχη αριστερή αντίληψη περί τρομοκρατίας αντιπαραθέσουμε την δεξία, ομολογούμε οτι οι πραξεις βίας ειναι πολιτικές πράξεις και άρα οτι δεν πρέπει να αποτροπιάζουμε στη θέα του χυμένου αίματος, αλλά να αναζητουμε παση θυσία την πολιτική ενταξη, την κοινωνική ταξη , το εισοδημα και την ηλικια του φορεα του αίματος . Η αριστερη αντιληψη: φταίει οι κοινωνικές συνθηκες και το αναποτελεσματικο κράτος . Η δεξιά αντιληψη: φταινε οι κακές αξίες της κοινωνίας και το αναποτελεσματικο κράτος . Και στις δύο περιπτώσεις φταιει ο αλλος (η κοινωνια, το κράτος), ποτέ αυτός που σκοτώνει.

  45. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 17/06/2009 12:45:22

    Με την "κυρίαρχη αριστερή αντίληψη" εννοώ την παρέλαση χορείας βουλευτών, δημοσιογράφων και γενικά ανθρώπων της αριστερής ιντελλιτζέντσιας (ως γνωστόν αντίστοιχη δεξιά δεν υφίσταται) στα δικαστήρια ως μάρτυρες υπεράσπισης όσων πιάνονταν στις γιάφκες των Εξαρχείων, καθώς και την πολιτική πίεση και στις κυβερνήσεις και του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ να αθωώνονται πάντα ακόμα και όταν υπήρχαν επιβαρυντικά στοιχεία.

  46. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2009 12:50:50

    Έχω βαρεθεί τόσα χρόνια και κατάντησε ένα από τα πιό γελοία επιχειρήματα το ότι κάθε φορά που γίνεται μία τρομοκρατική πράξη έχει σκοπό την αμαύρωση η τον αποπροσανατολισμό ενός θέματος της επικαιρότητας...
    ΧΕΣΤΗΚΑΝΕ ΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ
    Έλεος πιά με αυτές τις παπαριές......
    Τι κατάφεραν τόσα τρομοκρατικά κτυπήματα τόσα χρόνια?
    Άλλαξε τίποτα?
    Επηρέασαν την πορεία της χώρας?
    Μήπως θα αναβληθούν τα εγκαίνεια?
    Μήπως την ώρα που θα κόβουν τις κορδέλες ο ΚΚ με τον Σαμαρά θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ?
    Επιτέλους τελικά , μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σας?

  47. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/06/2009 12:50:54

    Εάν η Ελλαδα εχει στοχοποιηθει πρεπει να ρωτησουμε απο ποιους;
    Οι ευκολες λυσεις και απαντησεις περι Αμερικανων δεν πειθουν εκτος αν πιστεψουμε οπως στη μεταπολιτευση οτι οι ιδιοι οι Αμερικανοι εβαζαν τη 17Ν να σκοτωνει τους δικους τους ανθρωπους.
    Ειναι προφανες οτι αυτοι που προχωρησαν στη δολοφονια επιδιωκουν την ακυρωση της Αντιτρομοκρατικης για να μη γινουν αλλες συλληψεις.Υπαρχουν και αλλες ξενες χωρες που ενδιαφερονται για την Ελλαδα και το ζητημα ειναι να βρουμε ποιες.

  48. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/06/2009 12:54:42

    ποιες άλλες συλλήψεις; αφου η ίδια η ανάρτηση λέει ότι η αντιτρομοκρατική είναι υπο διαλυση και διαβάζω αλλού ότι από τους 800 που είχαν εκπαιδεύσει έχουν μείνει 14 δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτό

  49. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 12:55:26

    "ως γνωστόν αντίστοιχη δεξιά ιντελλιτζέντσια δεν υφίσταται" - ενας προχειρος λόγος, η δεξιά στην Ελλάδα είναι πολυ φθηνή: περισσοτερο Μανταμ Σουσου που περνιεται για πρωτευουσιανα . Η μακρα παραμονη στην εξουσια απαιτει συστηματική ιδεολογικοποιηση των πάντων με κάθε τίμημα, και το ΠΑΣΟΚ, ήδη απο εποχης Ανδρέα, πολυ προνοητικά έδωσε σε κάθε πλευρα του δημοσιου βιου πολιτικο επίχρισμα.

  50. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2009 13:02:31

    Συνεχίζουμε να βρίσκουμε δικαιολογίες για την ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού με προσχημα τους εχθρούς της πατρίδος που όλως τυχαίως την έχουν "πέσει" στην Ελλάδα την οποία και επέλεξαν με κλήρο....

  51. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 17/06/2009 13:02:45

    sinn, δεν θα συμφωνήσω απόλυτα. Καταλύτης της ιδεολογικής επικυριαρχίας της αριστεράς στην Ελλάδα δεν ήταν ο Ανδρέας, αλλά ο Καραμανλής 74-80.

  52. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 13:08:09

    Στην περίπτωση του Κορκονέα είχαμε έναν φρουρό ενδεχομένως ακροδεξιό που σκότωσε εν βρασμώ έναν ατίθασο νεανία επειδή θεωρούσε ότι εξευτελιζόταν επί χρόνια το κύρος του. Δεν ξεκίνησε τη δουλειά του με σκοπό εκείνη την ημέρα να διαπράξει εκτέλεση πλην όμως το ότι δεν μετάνιωσε για την πράξη του αποδεικνύει ότι η ιδεολογία ήταν ακραία. Το κράτος ουδεμία σχέση είχε με το καθ' αυτού γεγονός πέραν του ότι κρατάει μερίδιο ευθύνης για το χαρακτήρα των ατόμων που προσλαμβάνει στα γρανάζια του. Το τελευταίο που ήθελε ο κ. Παυλόπουλος ήταν να προκαλέσει κοινωνική εξέγερση.
    Ο δεύτερος φρουρός είναι ακόμη προφυλακισμένος αντισυνταγματικά προκειμένου να εκτονωθεί η κοινή γνώμη.

    Στην περίπτωση όμως της σημερινής δολοφονικής εκτέλεσης έχουμε άμεσο δόλο των δραστών και μια και ο στόχος ήταν καθαρά ο αστυνομικός δείχνει να έχουν αποφασίσει εκ των προτέρων την δολοφονία διότι η ίδιοι έχουν καταντήσει παράφρονες οπαδοί ενός αναρχικού δόγματος και οι δολοφονίες κρατικών φορέων εξουσίας εντάσσονται μέσα στην πάλη των τάξεων που οι ίδιοι έχουν πιστέψει.

  53. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 17/06/2009 13:25:24

    Φακτορα, με λιγες λεξεις ειπες παρα πολλα, ουδεις ομως απο τους σχολιαστες που ακολουθησαν "επιασε" τη διασταση για την οποια μιλησες. Αντιθετως, ολοι μιλανε για το θεμα της τρομοκρατιας πριν ακομη γινουν γνωστα οσα πρεπει να εχουμε μαθει για να τεκμηριωνουμε τις αποψεις μας.
    Ενα ειναι αυτο. Το αλλο, για το οποιο ουδεις μιλησε, ειναι ο τρομος του απλου πολιτη. Που σκεπτεται οτι ειναι απολυτως απροστατευτος, αφου και οι ιδιοι οι ειδικοι αστυνομικοι, οπως πρεπει να ειναι οσοι υπηρετουν στην Αντιτρομοκρατικη, γινονται τοσο ευκολα στοχος και δολοφονουνται εν ψυχρω μερα μεσημερι.
    Η συμπαρασταση στην οικογενεια του δολοφονημενου δεν θα τον φερει πισω, αλλα πρεπει να υπαρξει και να ειναι καθολικη, να συμμετασχουμε ολοι.

  54. Aγγούρι avatar
    Aγγούρι 17/06/2009 13:28:01

    @ 44christos και η κυβέρνηση τί έκανε να τον προστατέψει?
    Ούτε ένα αλεξίσφαιρο γιλέκο δέν του έδωσε.

  55. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 13:34:10

    Ο Φάκτωρ έθεσε ορθώς κατά την ταπεινή μου άποψη την οργανωμένη-συντονισμένη επίθεση στο σύνολο της χώρας και κρατικού ηχανισμού πέρα από τις ντόπιες κομματικό-πολιτικές φαγωμάρες, οι οποίες ενδεχομένος θα εκμεταλλευτούν τα γεγονότα.

    Εάς πάμε λίγους μήνες πιο πρίν, όταν η τρομοκρατία είχε φουντώσει και είχαμε όλοι τότε κάνει πάμπολλες αναρτήσεις.

    Η συνιστώσα των λεγομένων μας ήταν η θολή αλλά διακριτή σύνδεση με τη "Μέση Ανατολή".


    Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν αναφέρομαι σε μια απλώς γωγραφική περιοχή αλλά στα δίκτυα που εδρεύουν εκεί΄και είναι σε άμεση επαφή με την "Αυτοκρατορία".

    Η Ελλάδα πιέζεται να υποχωρήσει ώστε να καταστεί η "άνομη" ζώνη διέλευσης μεταξύ Ανατολής-Ευρώπης γιατί τα σχέδια έχουν ως τελικό στόχο το σκληρό πυρήνα της ΕΕ. Η διεθνής οικονομική κρίση ενδεχομένος επιτάγχυνε τις εξελίξεις.

    Επιπλέον αναζωπύρωση της τρομοκρατίας δεν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα, αλλά και πανευρωπαικά. Μόλις προχθές έπιασαν οι Ιταλικές αρχές δικού τους που ετοίμαζαν επιθέσεις σε διεθνή σύνοδο στη Σαρδηνία.


    Η πολιτική Ομπάμα να τα ξαναβρούν με τους Σαουδάραβες έχει ως αποτέλεσμα να ενεργοποιούνται δίκτυα ατομων που είχαν κρυφτεί με τά το 2001 λόγω του "πολέμου ενάντια στη τρομοκρατία".

    Η Ελλάδα είναι ένα πέρασμα, πολύτιμο το οποίο δεν θα ήθελαν το χάσουν. Άρα χτυπούν την Αστυνομία καταρχάς ώστε να υπάρξει το κατάλληλο μήνυμα.

    Από ότι μάλιστα πληροφορήθηκα πολύ πρόσφατα από γνώστη τουλάχιστον σε θεωρητική βάση πε΄ρι τρομοκρατικών φαινομένων, "Η τοποθέτηση εκρηκτικών στη Σίτιμπανκ είναι κλασσική περίπτωση εκβιαμού μιας χώρας η οποία εάν δεν πράξει τα δέοντα θα αντιμετωπίσει τη βία. Από ότι φάινεται είναι αρκετοί αυτοί εντός και εκτός της χώρας που δεν θέλουν η Αθήνα να παίζει ρόλο και να γίνει σοβαρό κράτος και μάλλον οι επιθέσεις θα συνεχιστούν με έμφαση τις κρατικές αρχές".

    Αυτά πριν το σημερινό χτύπημα, το οποίο δεν είναι πολιτικό ή κοινωνικό αλλά εκβιαστικό. Επιπλέον εκπληρώνονται και κάποιες εσωτερικές παράμετροι.

    Ενισχύεται το κλίμα ανασφάλειας με αποτελεσμα να ενισχύονται τα άκρα...βουλόνονται όλα τα στόματα όσω θέλουν ή ηθελαν να μιλήσουν ως μάρτυρες και κυρίως έρχονται στο προσκήνιο ορισμένα χειραγωγήσημα άτομα όπως ο Γκολντστάιν να θέσουν "τα πράγματα στη θέση τους".

    Άλλωστε ο ίδιος δεν είπε ότι το θέμα της (Ισλαμικής) λαθρομετανάστευσης θα συντελέσει σε χύσιμο άιματος στην Αθήνα? Μόλις προχθές το είπε!
    Αυτό εννοούσε ο Γκόλντσταιν ή έχει υπόχη του κάτι πιο εντυπωσιακό?

    Προσοχή ο Γκολντστάιν δεν είναι ΠΑΣΟΚ, αλλά κάτι άλλο και είναι εξαιρετικά νομιμόφρων αν συντάσσεται με την ισχυρότερη ομάδα στην "Παραταξή του" προκειμένου να επιβιώση.

    Το Νοέμβριο είχαμε αλλάγή φρουράς στην Ουασινγκτόνα να υπενθυμίσω...

  56. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 13:35:18

    @54

    Δυστυχώς η κυβέρνηση έχει εγκαταλείψει προ πολλού την αστυνομία και την θυμάται μόνο όταν τη χρειαστεί βάζοντας την σαν αερόσακους με τα ματ.
    Ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός έστω και ο αμυντικός είναι παλαιός και φτωχός, οι δαπάνες εγκρίνονται με το ζόρι με αποτέλεσμα ο καθείς αστυνομικός να πληρώνει από τη μισθό του για να επενδύσει στην προσωπική του ασφάλεια. Μου αναφέρουν περικοπές ακόμα και στα χαρτιά Α4 γνωστοί μου...

  57. sinn avatar
    sinn 17/06/2009 13:35:55

    O Kαραμανλής του 74-80 δεν ήταν λαικιστής. Η ελληνικη πρωτοτυπία της μακροημερευσης της τρομοκρατιας δεν είναι άσχετη με τον original παπανδρεικο λαικισμο της δεκαετιας του 80 και τον εκλεπτυσμενο εκσυχρονιστικο σημιτικο λαικισμο. Η πεποιθηση του δικαστη-λαου που εκδικειται ειναι κεντρικο γνωρισμα του λαικισμου. Στη περιπτωση του Σημιτη επιχειρηθηκε η ταυτιση της βουλησης του εκσυγχρονισμενου λαου με την χρηματιστιριακη ευφορια - οποτε η εκδικηση ήταν très banal... Στην περίπτωση του τραγικά ανικανου ΚΚΒ, η εκδικηση ενοψει ανακαταληψης της εξουσιας ενεργοποιηθηκε απο τα γνωστα μιντικα και κομματικα κέντρα: το ληστρικο κράτος της Δεξιας σκοτωνει ανηλικους κτλ...

  58. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 13:36:21

    Επανάληψη...λόγω λαθών


    "Προσοχή ο Γκολντστάιν δεν είναι ΠΑΣΟΚ, αλλά κάτι άλλο και είναι εξαιρετικά νομιμόφρων ωστε να συντάσσεται με την ισχυρότερη ομάδα στην “Παραταξή του” προκειμένου να επιβιώσει"

  59. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 13:42:57

    @55

    Η διάλυση της αστυνομίας γίνεται όμως εκ των έσω (δηλαδή μέσω στρεβλών αποφάσεων κομματικά διορισμένων στρατηγών που δεν έχουν καμία σχέση με τα δρώμενα έξω) και μέσω της έλλειψης στήριξης της κυβερνήσεως.
    Στήριξη δεν είναι να λες καλά κάνουν τα ματ και βαράνε διότι αμύνονται αλλά να εκπαιδεύεις τακτικά το προσωπικό και να ενισχύεις τις υπηρεσίες που πάσχουν από λειψανδρία ώστε η πρόληψη να έχει αποτέλεσμα.
    Οι πολιτικοί δείχνουν περισσότερο ανίκανοι παρά προδότες.

  60. plax avatar
    plax 17/06/2009 13:43:56

    xyz
    εικασιες κανεις.οι μονες διαφορες στο νομικο σκελος ισως λεω ΙΣΩΣ να εντοπιζονται στο γεγονος οτι ο κορκονεας αν αποδειξει την επιθεση παρουσα κ αμεση των νεαρων να στοιχειοθετησει την αμυνα(γεγονος που ευτυχως δεν καταφερε μιας κ καμια επιθεση παρουσα κ αμεση δεν μπορει να υπαρξει απο αποσταση τη στιγμη που οι νεαροι δεν ειχαν οπλα.κ τη στιγμη που ο ενδεχομενος δολος βασιστηκε στην αποσαση της βολης.προφανως αν πυροβολουσε εξ επαφης δεν θα μιλουσαμε για ενδεχομενο δολο).απο εκει και περα ουτε ο κορκονεας ειχε προηγουμενα με το παιδι(αν κ ειπε οτι ηξερε οτι εκανε επεισιδια με τους οπαδους της ομαδας του,πραγμα που και τον βρασμο ψυχικης ορμης καταρριπτει κ εκ προ μελετης εγκλημα κατα πασα πιθανοτητα.βεβαια αποδειχτηκε οτι αυτα ηταν σαχλαμαρες)ουτε κ οι τρομοκρατες με τον συγκεκριμενο αλλα με τη στολη του.πραγμα που φανερωνει αμεσο δολο,προμελετημενο εγκλημα.και στις δυο περιπτωσεις ο δολος ηταν αμεσος και του κοινου ποινικου.απλα το ενα ηταν προμελετημενο κα το αλλο οχι.η ακαταλληλοτητα ενος προσωπου να φερει οπλο ουτε ελαφρυντικο μπορει να αποτελεσει για το ιδιο αλλα ουτε και για το κρατος που του το εδωσε.σε καθε περιπτωση φαινεται η αμηχανια του κρατους μπροστα στην τιμωρια των λειτουργων του.η ανδομυχη προσπαθεια του για νομιμοποιηση η αν προτιμας προνομιακη μεταχειρηση των εγκληματιων του.

  61. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/06/2009 13:49:19

    Υπάρχουν οδηγοί που, είτε επειδή έχουν αργό αυτοκίνητο είτε επειδή δεν είναι ικανοί να τρέξουν, πηγαίνουν αργά στο δρόμο. Ουδείς ψόγος.

    Υπάρχουν οδηγοί που έχουν την ικανότητα να πάνε γρήγορα - και με ασφάλεια.

    Κάποιοι από τους αργούς βρίζουν συλλήβδην όσους πάνε γρήγορα, σαν "επικίνδυνους".

    Θεωρητικοποιούν την δική τους ανικανότητα.

    Επειδή οι ίδιοι δεν μπορούν να οδηγήσουν γρήγορα και με ασφάλεια, εκείνοι που το κάνουν είναι εξ ορισμού επικίνδυνοι.

    Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τις νοητικές διεργασίες.

    Μερικοί βλάκες δεν μπορούν να πάνε πέρα από ό,τι φαίνεται.
    Και μέμφονται όσους προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν "τι συμβαίνει" σαν "συνωμοσιολόγους".

    Έτσι, σήμερα, κάποιοι βλέπουν στην δολοφονία μια καθημερινή ρουτίνα, χωρίς, τουλάχιστον, ύποπτες στοχεύσεις.

    Οι ίδιοι θα πίστευαν ότι τον κεραυνούς τούς ρίχνει ο Δίας, αντί ότι προκαλούνται από εκκένωση ηλεκτρικών φορτίων.

  62. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 14:05:29

    @61 plax
    Η ακαταλληλότητα δεν είναι ελαφρυντικό σαφώς και το άμεσο του δόλου είναι που διακυβεύεται στον φρουρό διότι τον ενδεχόμενο δόλο τον έχει σίγουρο. Το κράτος δεν θα έλεγα ότι παρείχε κάποια προνομιακή μεταχείριση, έπραξε τα νόμιμα αν εξαιρέσεις τη προφυλάκιση του δεύτερου φρουρού και την εκ προοιμίου τοποθέτηση των κρατικών στελεχών. Αστυνομικοί συνέλαβαν τους φρουρούς και το ενδόμυχο που λες δεν μπορώ να το στηρίξω πουθενά. Εξάλλου το κράτος είναι απρόσωπο ως γνωστόν και μακριά απο συναισθηματισμούς.

    Η σημερινή επίθεση είναι πιο εύκολο να αποσαφηνιστεί.
    Η στολή που στοχεύουν οι τρομοκράτες δεν αναιρεί τον άνθρωπο.

  63. αχβαχ avatar
    αχβαχ 17/06/2009 14:36:36

    Προφήτη, υπάρχει και ένα άλλο είδος βλακών, οι ημίβλακες, αυτοί που τουλάχιστον έχουν υπόψη τους ότι είναι βλάκες. Αυτοί αδυνατούν να δεχτούν το προφανές ως τέτοιο. Αποκλείουν την περίπτωση ένας βλάκας να μπορεί να καταλάβει κατευθείαν κάτι. Και συνωμοσιολογούν. Τόσο το κακό για την πραγματικότητα.

  64. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 17/06/2009 14:37:48

    Τι εστι Γκολντσταιν; Εξηγηστε, για να μαθαινουμε και εμεις που δεν γνωριζουμε, ωστε να μπορουμε να οδηγηθουμε σε ορθα συμπερασματα, μην τα κρατατε μονον για τον εαυτο σας.

  65. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 17/06/2009 14:51:25

    @Προφήτη,
    Παραστατικός όπως πάντα, απλά θα συμπληρώσω.
    Όταν κάτι πάει στραβά:
    Ο βλάκας το αρνείται.
    Ο πονηρός το διακαιολογεί.
    Ο έξυπνος το παραδέχεται.

  66. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 14:51:58

    @αχβαχ


    αίτιο & αιτιατό.

    Είναι αυτό συνομωσιολογία?

    Κάθε επιστημονική έρευνα εξετάζει τα στοιχεία που υπάρχουν -αφού πρώτα τα συλλέξει-, στη συνέχεια τα ταξινομεί βάση των υπαρχόντων κανόνων, στη συνέχεια τα αναλύει με τα θεωρητικά εργαλεία που υπάρχουν και τέλος συνάγει το συμπέρασμα.

    Εάν υπάρξει αντίφαση εκ των συμερασμάτων, η έρευνα εξακολουθεί εώς ότου διαπιστωθεί ότι όλα τα κενά έχουν καλυφθεί.

    Βεβαίως ύστερα από ένα διάστημα η θεωρεία που είχε τεθεί μπορεί να καταπέσει , γιατί νέα στοιχεία θα έχουν βρεθεί κ.ο.

    Το ζήτημα τώρα είναι το εξής. Με τα στοιχεία που υπάρχουν μπορεί να στοιχιοθετηθεί ανάμειξη ξένων παραγόντων και η ύπαρξη επιτελικού σχεδίου, δηλαδή συντονισμού και άνωθεν προσπάθειας για την επίτευξη ενός στόχου?

    Η λέξη συνωμοσιολογία έχει καταντήσει καραμέλα για τους πάντες.

    Η τρομοκρατία ποτέ δεν έχει κάτι το προφανές.
    False Flag operations, agent provocateurs είναι μόνο από τις δύο εκφράσεις που μας "χάρισαν" οι παλιότερες μορφές "ένοπλης πάλης".

  67. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 15:16:12

    @ xenitemenos 65


    Απλά κάνε τη μετάφραση!

  68. ΠΟΛΙΤΙΚ avatar
    ΠΟΛΙΤΙΚ 17/06/2009 15:24:47

    Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ.
    ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΦΥΛΑΝ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ????
    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ 2 Η ΚΑΙ 3 ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΛΙΓΩΤΕΡΟ;;;

    ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΜΟΥ.

    ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ .
    ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΗΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ.

    ΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΗ ΕΝΕΡΓΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΛΑΞΗ ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΩΝ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΑΤΥΧΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΔΙΑΤΑΓΗ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ.

  69. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 15:37:43

    @ΠΟΛΙΤΙΚ


    Μην κολλάς σε λεπτομέρερειες. Οι τρομοκράτες χτυπούν τους αστυνομικούς είτε κατά μόνας είτε όταν είναι σε πριπολίες 5-6 ατόμων.

    Η ουσία είναι ότι χτυπούν χαμηλόβαθμους αστυνομικούς και όχι επιχειρηματίες, πολιτικούς ή υψηλόβαθμα μεγέθη.

    Επιδή δεν βρισκόμαστε στο Λιτόχωρο Μάρτιο μήνα του 1946, τείνω στην άποψη ότι κάποιοι εκβιάζουν το σύνολο της Ελληνικής κοινωνίας διαμέσουν της στοοχοποίησης της Αστυνομίας.

    Υπάρχουν σαφέστατα και Έλληνες συνεργοί.

    Εντύπωση πάντως προκαλεί το γεγονός ότι οι "τρομοκράτες" έριξαν 24 σφαίρες.

    Προφανώς δεν γνωρίζουν την ορολογία "Οικονομία δυνάμεων" που λένε και στο πυροβολικό.

    Εν πάση περιπτώση, μιλούμε για ενεργούμενα που κατά πάσα πιθανότητα δεν γνωρίζουν ποιούς και πως τους εξυπηρετούν. Ελπίζω να βρεθούν και να πληρώσουν πολύ σκληρά για τα μέχρι τώρα εγκληματά τους.


    Άλλωστε σήμερα είναι και η σύνοδος της ΕΕ με κεντρικό θέμα την (Ισλαμική) λαθρομετανάστευση. Να υποθέσω ότι έχει κάποια σχέση??

  70. ΠΟΛΙΤΙΚ avatar
    ΠΟΛΙΤΙΚ 17/06/2009 15:45:11

    @DUBAI

    ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ.
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΡΑΤΙΚΗ Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΔΕΝ ΦΥΛΑΕΙ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΟ.

    ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ
    ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΗ.
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΑΚΤΙΚΗ
    ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΩΝ .

  71. Περίεργος avatar
    Περίεργος 17/06/2009 16:08:53

    Πάντως η Ελληνική αστυνομία έχει τεράστιο έλλειμμα οργάνωσης και εκπαίδευσης.
    Σήμερα έγινα μάρτυρας ενός ελέγχου σε αυτοκίνητο. Στο περιπολικό ήταν 3.
    Ε, βγήκαν και οι τρείς έξω πλησίασαν και οι τρείς τον οδηγό (από την ίδια πλευρά) άνοιξαν αυτοί την πόρτα κάτι έψαχναν στο αυτοκίνητο χωρίς να ζητήσουν να βγει έξω ο οδηγός….. σκέτη καταστροφή …. Ευτυχώς ο ελεγχόμενος δεν είχε τίποτα να κρύψει …… σε αντίθετη περίπτωση θα μπορούσαμε να έχουμε 3 νεκρούς ακόμα….
    Επειδή έχω ζήσει «έξω» γνωρίζω ότι οι έλεγχοι της αστυνομίας …. Δεν γίνονται έτσι…

  72. Dubai Expartiate avatar
    Dubai Expartiate 17/06/2009 16:09:43

    Είσαι σίγουρος. Είμαι στην Πανεπιστημίου τώρα και κάνοντας μια βόλτα είδα ότι σχεδόν όλες οι ιδιωτικές τράπεζες έχουν ένα μόνο σεκιουριτά.

    Στο στρατό τη σκοπιά τη φυλάς μόνο σου.

    Εν πάση πριπτώση, τι θα άλλαζε κατά τη γνώμη σου εάν είχαμε δύο σκοπούς -φύλακες σήμερα. Δύο νεκρούς μήπως?

  73. αχβαχ avatar
    αχβαχ 17/06/2009 16:10:02

    Dubai, μέσω επιστημονικής έρευνας κατέληξες στο συμπέρασμα ότι η τρομοκρατία είναι ξενοκίνητη; (όχι πώς δεν μπορεί να είναι)

    Η πραγματικότητα είναι απλούστερη απ' αυτό που σκεφτόμαστε και πολυπλοκότερη απ' αυτό που φανταζόμαστε.

  74. ΠΟΛΙΤΙΚ avatar
    ΠΟΛΙΤΙΚ 17/06/2009 16:18:25

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ

    Η ΕΛΑΣ ΔΕΝ ΦΥΛΑΕΙ ΣΤΟΧΟΥΣ ΑΠΛΑ ....ΔΙΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

    ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΦΩΝΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝ ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ...ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΦΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΑ ΓΕΛΑΔΙΑ.

  75. Greco avatar
    Greco 17/06/2009 16:26:54

    Η ολη κατασταση θυμιζει ιταλια του 70...ανασφαλεια,κυριαρχη αριστερη κουλτουρα σε γενικες γραμμες,εξαρση των τρομοκρατικων επιθεσεων με θυματα και επικρατηση φοβου

    δεν πιστευω οτι ειναι τιποτα οργανωμενο(για να προλαβω τυχον συνομοσιολογους)Απλα μαλλον περναμε τη φαση της ενηλικιωσης της δημοκρατιας μας(στη ουσια τη μετα-δημοκρατια που ζουμε)με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγεται

    βγαινουμε απο μια νιρβανα δεκαετιων,που κοστισε πολυ στον τοπο, και ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του

  76. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/06/2009 16:26:58

    αν είναι έτσι ας αρνηθούν οι χαμηλόβαθμοι αστυνομικοί να φυλάνε της χώρας τα γελάδια
    ας αρνηθούν να κινηθούν εναντίον μαθητών και αγροτών την επόμενη φορά
    ας αρνηθούν να εκτελέσουν εντάλματα κατάσχεσης καλύβων γερόντων για 200 ευρώ
    ας φυλάξουν τις γειτονιές και τους απλούς συμπολίτες τους

  77. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/06/2009 16:43:18

    Η τρομοκρατία στην Ιταλία το 70, ανεξάρτητα κατάληξης, ήταν βαθμιαία μετεξέλιξη και κορύφωση ταξικής πάλης, όχι μετα-μοντέρνο, μετα-ηδονιστικό, μετα-σπογοητευμένο, μετα-δημοκρατικό, μετά-μεταπολιτευτικό μπάχαλο.

  78. STELTH avatar
    STELTH 17/06/2009 17:09:40

    Αν απήλαυσα κάτι σε αυτό το θρεντ, είναι το γεγονός ότι τόσοι πολλοί θεωρούν ότι στην ελλάδα η ιδεολογική κυριαρχία/ηγεμονία είναι αριστερή

    Πάτε καλά;

    Η κοινωνία μας είναι πλέον βαθιά και αποενοχοποιημένα δεξιά. Τα ποσοστά όλων των κομμάτων (πλην ΚΚΕ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ) αρκεί να τα αθροίσετε για να καταλάβετε ποιος είναι ο κυρίαρχος.

    Στον κάθε πολίτη είναι πιο διάφανο από ποτέ αν το ΠΑΣΟΚ είναι αριστερό κόμα ή όχι, επομένως και τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ μπορούμε να τους εντάξουμε με άνεση στην δεξιά.

    Στις αριστερές κοινωνίες η τηλεόραση δεν παίζει όλη μέρα αυτά που παίζει η ελληνική τηλεόραση.
    Στις αριστερές κοινωνίες δεν απασχολεί έμμεσα το ίδιο το κράτος κακοπληρωμένο, ενίοτε ανασφάλιστο και ενίοτε και εντελώς λαθραίο εργατικό προσωπικό (Κούνεβα κτλ)
    Στις αριστερές κοινωνίες δεν υπάρχουν εν έτει 2008 μπάτσοι από τη Μάνη που το όνομά τους λήγει σε -έας, που έχουν υπάρξει μέλη της χρυσής αυγής Καλαμάτας και που στο πρόσωπο ενός άγριου εφήβου βλέπουν ότι έβλεπε ο παππούς...
    Στις αριστερές κοινωνίες τα παιδιά μαθαίνουν γράμματα δωρεάν.
    Στις αριστερές κοινωνίες τα λαμόγια πάνε ισόβια.

    Στις αριστερές κοινωνίες συμβαίνουν και άλλα πολλά και ωραία. Μη με ρωτήσετε σε ποιες αναφέρομαι. Δεν υποστήριξα ότι υπάρχουν.

    Υποστήριξα μόνο ότι είναι δείγμα αμετανόητης δεξιάς, δείγμα ανθρώπων με γνήσιο DNA ταγματασφαλίτη, να θεωρούμε την ελληνική κοινωνία αριστερή και να ρίχνουμε στην αριστερά ό,τι συμβαίνει που έχει σχέση με την τάξη.

    Και αν δεν κάνω λάθος τα καταστήματα τον Δεκέμβριο δεν τα έκαψε ο Τσίπρας. Και αν πήγαινε η κυβέρνηση να επιβάλλει την τάξη, δεν νομίζω ότι είχε να φοβηθεί τον όποιο Τσίπρα. Όταν είχε μάλιστα και τον ούριο άνεμο του γνωστού κόμματος του χαφιέ.

    Όσοι θεωρούν την ελληνική κοινωνία αριστερή, είναι γιατί δεν μπορούν να ανεχθούν ότι ακόμη οι αντιεξουσιαστές δεν έχουν συλληφθεί και μεταφερθεί στη Γαύδο δια παντός, ότι ακόμη οι λαθρομετανάστες δεν έχουν γίνει σαπούνι.

  79. plax avatar
    plax 17/06/2009 17:22:08

    xyz
    σαφως η στολη δεν αναιρει τον ανθρωπο.αυτο λεω και εγω.εν ψυχρω δολια δολοφονια χωρις κανενα ιδεολογικο υποβαθρο.χωρις καμια χροια πολιτικης δρασης.
    η ενδομοιχη προσπαθεια του κρατους κατα τη γνωμη μου εντοπιζεται στο οτι ενω υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια για ευθυ δολο εντουτοις απαγγελθηκε κατηγορια για ενδεχομενο που δεν στηριζεται πουθενα.η ουσιαστικη διαφορα ισως να ειναι μικρη αλλα η ηθικη ειναι τεραστια.ο ενδεχομενος δολος μπορει και να σημαινει οτι ο κορκονεας πυροβολησε με σκοπο τον εκφοβισμο η την αμυνα και απλα αποδεχτηκε και το ενδεχομενο θανατου.
    η συγκεκριμενη κατηγορια δημιουργει αρρωστο δεδικασμενο.αν θελεις ανοιγει παραθυρο σε οπλοφορουντα κρατικα οργανα να πυροβολουν στην ευθεια σε κατοικημενες περιοχες.κατι τετοιο κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να επιτρεπεται μονο σε στενα ερμηνευομενη αμυνα.σε καμια αλλη περιπτωση.ο νομος θα επρεπε να απαγορευει την ευθεια βολη και μαλιστα το εγκλημα θα πρεπει να θεωρηθει διακεκριμενο.δεν μπορει η οπλοχρησια του καθενα να αντιμετωπιζεται με τον ιδιο τροπο με την οπλοχρησια του κρατικου οργανου.η ευθυνη τους ειναι αυξημενη και αναλογη θα πρεπει να ειναι και η συμπεριφορα τους.ειναι λεπτομερειες ισως αλλα οδηγουν σε αστυνομοκρατικες πρακτικες.εκει εντοπιζεται η ενδομοιχη επιθυμια του κρατους για προνομιακη μεταχειρηση κατα τη γνωμη μου.η αμηχανια του κρατους με αλλα λογια εντοπιζεται στο με ποση αυστηροτητα θα τιμωρει τα ιδια του τα εγκληματα.προφανως εχει επιφυλαξει την επιεικεια για τον εαυτο του και μονο.

  80. christos avatar
    christos 17/06/2009 17:28:08

    79 STELTH
    μάλιστα...αριστερή μπουρδολογία...ανέξοδη και δήθεν μηθεν...τίμια...αριστερή μπουρδολογία σε όλο το (αδιαφανές) μεγαλείο...

  81. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 17:34:25

    @79

    Πάντα πίστευα ότι στις αριστερές κοινωνίες γίνονται τα ίδια με τις δεξιές. Μόνο που στις αριστερές αν θες περισσεύει μια υποκρισία διότι πάντοτε οι καπιταλιστές παραδέχονται ότι κάποιοι περνούν καλύτερα ενώ στις κομμουνιστικές-σοσιαλιστικές προπαγανδίζουν ότι είναι υπέρ του λαού. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Τσε ο οποίος όταν επισκέφθηκε τη Σοβιετική Ένωση εντυπωσιάστηκε αρνητικά (σαν ειλικρινής κομμουνιστής που ήταν) με το πόσο καλές συνθήκες διαβίωσης ζούσαν οι υψηλοί αξιωματούχοι εν αντιθέσει με το λαό.
    Εσύ μιλάς για μια εξιδανικευμένη κοινωνία εν τέλει και όχι για μια αριστερή.

    Όσον αφορά και το ΣΥ.ΡΙΖ.Α. που αναφέρεσαι ο κ. Τσίπρας δεν τα έκαψε τα καταστήματα ο ίδιος. Είχαμε ένα ολόκληρα κόμμα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις συγκυρίες και απλώς δεν του βγήκε γιατί σε κανέναν δεν αρέσουν οι τυχοδιώκτες και οι οπορτουνιστές. Δεν φέρθηκε ώριμα και γι' αυτό ο λαός ο οποίος θέλει την ασφάλειά του (έμφυτο χαρακτηριστικό) δεν τον στήριξε.
    Εξάλλου η ελληνική κοινωνία δεν ανέχεται τη βία από όπου και αν προέρχεται.
    Μην αρνείσαι όμως ότι η ακραία αριστερή ιδεολογία γεννά ορισμένες φορές την τρομοκρατία ανάλογα με τα μυαλά του καθενός. Αρκεί να διαβάσεις τα κείμενα των αναρχικών όπου κυριαρχεί το μίσος και η δίψα για εκδίκηση. Και επειδή οι σκέψεις οι οποίες κυριαρχούν μέσα μας καθοδηγούν και τις πράξεις μας κατά το μάλλον ή κατά το ήττον οι σημερινοί τρομοκράτες αντλούν τα παράγωγα των σκέψεων τους από τις δεξαμενές των στοχαστών της ταξικής πάλης.

    Για την τελευταία γραμμή ούτε που τη σχολιάζω.

  82. plax avatar
    plax 17/06/2009 17:34:34

    οσο για το κλιμα αποσταθεροποιησης κλπ..ας γελασω.δεν υπαρχει πολιτης που να φοβαται μην τον σκοτωσουν τρομοκρατες.ποτε δεν ακουσα πολιτη απλο να φωναζει.το πολυ πολυ να φανε παπα και να αναπαραγουν αυτα που ακουσαν απο τον πρετεντερη και τον παπαχελα.συνηθως φωναζουν αυτοι που εχουν λερωμενη τη φωλια τους και εχουν αμεση προσβαση στα μεσα.και μαζι τους φωναζουν τα μεσα που ουτως η αλλως εχουν λερωμενη τη φωλια τους.το κρατος δημιουργει τρομοκρατες και τα μεσα τους κρατανε ζωντανους.σε δεξια κοινωνια ζουμε.η οποια ανυπαρκτη αριστερα αρκεστηκε στο ρολο του γκρινιαρη.και ειναι και απολυτα ευχαριστημενη.

  83. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 18:15:06

    @Plax

    Για το ποινικό κομμάτι δεν έχεις άδικο αν και τα αποτελέσματα της βαλλιστικής έδειξαν και για εξοστρακισμό. Θα μου πεις βέβαια αν ο εξοστρακισμός έγινε 30 εκατοστά από το θύμα τότε μόνο ενδεχόμενος δεν είναι ο δόλος.
    Το ζήτημα του νόμου περί όπλων όπως ουσιαστικά αναφέρεσαι μέσω των τετελεσμένων έχει μια βάση ώστε να προστατευτούμε από την κρατική αυθαιρεσία αλλά υπάρχει και η αντιπέρα όχθη που λέει πως με την τωρινή νομοθεσία ο αστυνομικός είναι ανοχύρωτος. Βέβαια το περιστατικό του Δεκεμβρίου ουδεμία έχει σχέση έχει με την ανεπάρκεια του νόμου αυτού. Για περισσότερη συσχέτιση μπορούμε να δούμε τις ληστείες στις τράπεζες και την ανάγκη για στόχευση της κάννης του όπλου του ληστή στον αστυνομικά για να νομιμοποιηθεί να ανταποδώσει ο τελευταίος (πράγμα που τον κάνει να έρχεται πάντα δεύτερος σε μια θανάσιμη αντιπαράθεση).

    Πάντως η 17Ν είχε θύματα και αθώους πολίτες τους οποίους χαρακτήρισε ως θύματα πολέμου (ουπς).
    Η τρομοκρατία είναι πολύ σοφτ στην Ελλάδα και μας βολεύει πολλές φορές αν θελήσουμε να το παραδεχτούμε (π.χ. με τις δολοφονίες των αμερικανών εγκληματιών πολέμου). Όταν όμως η τρομοκρατία θα λάβει μορφές μεσανατολικές με ανατιναζόμενα κτίρια (παρ'ολίγον Citybank) και ανθρώπους καμικάζι που θα σκοτώνουν ένα σωρό αθώους πολίτες τότε θα καταλάβουμε ότι η τρομοκρατία είναι ένα ζήτημα που μας αφορά και πως δε μπορούμε να το βλέπουμε έτσι ελαφρά.

    Τα σενάρια αποσταθεροποίησης δείχνουν πιθανά αλλά δεν μπορούν να αποδειχθούν.

  84. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 18:19:09

    Ευγε παραγονταΧ (#35). Ακριβως ετσι ειναι. Η Ελλαδα δεχεται επιθεση με σκοπο την αποσταθεροποιηση και το δυσκολο ειναι να συνδεθουν συγκεκριμενα γεγονοτα, ξεκινωντας αποτ τις προπερσυνες πυρκαγιες εως την ανανδρη δολοφονια του αστυνομικου.

    Η επιθεση σημαινει οτι οι αλητηριοι φοβουνται διοτι μαλλον υπαρχουν καποια δεδομενα που ανιχνευουν προσωπα.

    Γι'αυτο, προσεξτε πρασινογαλαζοκοκκινα και ροζ ψιττακοι. Η εθελοτυφλια πληρωνεται, με κοινωνικη διαλυση και επιβολη ξενων συμφεροντων.

  85. Greco avatar
    Greco 17/06/2009 18:27:17

    @stelth

    εγω μιλησα για την κυριαρχη ιδεολογια,οχι για το τι μορφης κοινωνια εχουμε

    μαθε να ξεχωριζεις καποια πραγματα πριν απευθυνεις μομφες του στυλ"αποψεις ανθρωπων με dna ταγματασφαλιτη"(που ζεις ρε?)


    η περιπτωση σου ειναι ακριβως αυτο που λεω.ταυτιζεις την αριστερα με το "καλο" και τη δεξια με το "κακο"

    γιατι αυτα που εξεφρασες οτι θα θελες να συμβαινουν δεν γινονται ουτε μονο σε αριστερες,ουτε σε δεξιες ουτε σε κεντρωες κοινωνιες.Γινονται σε οργανωμενες κοινωνιες

  86. STELTH avatar
    STELTH 17/06/2009 18:32:14

    @86


    η ιδεολογία είναι μια κατεξοχήν υλιστική εκδήλωση, δεν είναι λόγια λόγια λόγια

    ότι μισθούς έχεις στα εργοστάσια, εκείνη είναι η κυρίαρχη ιδεολογία της χώρας σου.....

  87. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/06/2009 18:43:59

    Η Αστυνομια,βαλλεται απο παντου,και δεν υποστηριζεται απο κανεναν.Ουτε καν απο τον Υπουργο της.
    Οταν πρεπει να επιβαλει το νομο,τις πιο πολλες φορες,θα χρειαστει και βια.
    Οσοι δεν το καταλαβαινουν αυτο,η ειναι ηλιθιοι,η ειναι παρανομοι.
    Στην Ελλαδα εχουμε γεμισει και απο τα δυο.

  88. STELTH avatar
    STELTH 17/06/2009 18:51:09

    @88

    Εσύ είσαι αρκετά μη-ηλίθιος ώστε να κατανοείς τη διαφορά ανάμεσα στη βία η οποία κάποια φορά όπως λες θα χρειαστεί και τη βία που προκύπτει επειδή ένας παράφρον κυκλοφορεί ένστολος και οπλισμένος σε νευραλγική από αστυνομικής άποψης συνοικία της πόλης;

    Επίσης, κατανοείς τους λόγους για τους οποίους δεν θα έπρεπε να υπάρχει μέσα στο αστυνομικό σώμα μια κουλτούρα μπαμπούλα που δέρνει; όχι γιατί προσβάλεται η υποτιθέμενη δημοκρατική μου ευαισθησία. αλλά γιατί καλό θα ήταν η αστυνομία μιας χώρας να μην είναι ούτε δεξιά ούτε αριστερή ούτε επιθετική ούτε αμυντική, αλλά απώς οργανωμένη, ουσιαστική και επαγγελματική;

    Έχω δει πολλάκις στην περιοχή της Ομόνοιας (όπου εργάζομαι και συνεπώς έχω πολυετή καθημερινή πείρα των δρωμένων) αστυνόμους πρησμένους από πατρικό θυμό να προσπαθούν να νουθετήσουν ναρκομανείς "ρε μαλακισμένο δεν σου πα να κόψεις τις μαλακίες να συμμαζευτείς να ξεκολήσεις; άμα σε ξαναδώ εδώ θα σε μαυρίσω" και χιλιάδες άλλα ανάλογα

    αν αυτή η κουλτούρα του μέσου αστυνομικού εμένα με ενοχλεί γιατί μου θυμίζει χωροφύλακα ή γυμνασιάρχη της επαρχίας του 1950, εσένα θα έπρεπε τουλάχιστον να σε ενοχλεί γιατί μια τέτοια κουλτούρα είναι αντιεπιστημονική, άστοχη, και απογεδειγμένα αναποτελεσματική

  89. xyz avatar
    xyz 17/06/2009 18:59:59

    @89 Stelth

    Οι κουλτούρες αυτές ξεπερνιούνται κατά βάση. Ο σημερινός αστυνομικός τους βλέπει σαν αρρώστους πρώτιστα. Μη γενικεύεις ό,τι σε συμφέρει. Αυτή η νοοτροπία σιγά σιγά σβήνει σήμερα στην ΕΛ.ΑΣ.

  90. Odyssey avatar
    Odyssey 17/06/2009 19:01:15

    Δεν τα λέει όλα το σχόλιο.
    Σε ενάμιση χρόνο, που διαρκεί η "δίκη" έχουν γίνει 60 συνεδρίες! Οι δικηγόροι βαριούνται και οι περισσότεροι αποχώρησαν. Έχει μείνει μόνο ο Τσοβόλας. Η διαδικασία διασύρει τη δικαιοσύνη, αλλά μένοντας στο απυρόβλητο των ΜΜΕ, κανείς δεν στενοχωριέται. Στο "απυρόβλητο" της δημοσιότητας είχε περάσει και η ποηγούμενη ΑΘΩΩΣΗ των 4.
    Μετά την πρωτόδικη δίκη, κατά την οποία καταδικάστηκαν οι 4 του ΕΛΑ, έγινε δεύτερη δίκη με ΙΔΙΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΤΗΡΙΟ(!) και αθωώθηκαν όλοι. Αυτός είναι και ο λόγος αποφυλάκισης τους.
    Σημειωτέον, ότι επί πολλούς μήνες, ο Αγαπίου αρνιόταν να κάνει αίτηση αποφυλάκισης, κοροϊδεύοντας το "σύστημα".
    Η δίκη στο εφετείο άργησε πολλά χρόνια και υπήρχε η εντύπωση, ότι θα ξεχαστεί.
    Η εφετειακή δίκη παρέμενε στο περιθώριο της δημοσιότητας για να μη ξευτιλιστεί κι άλλο η ελληνική δικαιοσύνη και οι πολιτικοί, που υλοποίησαν εντολές ξένων, όταν καταδίκαζαν χωρίς στοιχεία στην πρώτη δίκη.
    ΠΟΙΟς ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΕ ΑΘΩΩΣΗ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕς ΤΟΥ ΕΛΑ;
    ΠΟΙΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙ ΤΟ "ΣΥΣΤΗΜΑ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑ ΞΑΝΑ ΓΙΑ "ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ" ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ, ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙ ΤΗ "ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ";
    ΜΟΝΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ, ΔΗΘΕΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΔΕΞΙΟΙ, ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΟΛΙΓΑΡΧΙΑΣ.
    Εσείς να συνεχίσετε να λέτε βλακείες για "αριστερά", "δεξιά", "εξέγερση" και "πράσινα άλογα".
    Μας βάζουν να σκοτωνόμαστε.
    Οι δήθεν "επαναστατική" και ένοπλη οργάνωση είναι όργανο και κατασκεύασμα.
    "Προστατεύτηκαν" πολλά μυστικά στις πρώτες δίκες, που αν γίνονταν γνωστά, σήμερα, δεν θα είχαμε "συνεχιστές".
    Οι πράκτορες της οικονομικής ολιγαρχίας, της Σία και της Μοσάντ, σήμερ,α με αυτή τη δολοφονία έκαμαν ένα λάθος, που τους ξεσκεπάζει.
    Οι "τρομοκράτες" δεν συλλαμβάνονται, γιατί είναι δικοί τους.
    Η παραπαίουσα οικονομική τάξη πραγμάτων κατασκευάζει εχθρούς (τρομοκράτες, μετανάστες κλπ) και καλλιεργεί "αριστερές" και "δεξιές" αντιπαραθέσεις, ώστε να μη φαίνεται ο πραγματικός ένοχος.
    Ενωθείτε.
    Ούτε αριστερά. Ούτε δεξιά.
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    Όταν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θα βγούμε στους δρόμους, για ΟΛΟΥΣ τους νεκρούς, με ή χωρίς στολή, τότε θα σταματήσουν να σκοτώνουν.
    Η ΖΩΗ δεν έχει χρώμα.
    Η ΖΩΗ είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ δικαίωμα του καθένα μας.
    Όταν βρεθούμε ΜΑΖΙ, αριστεροί και δεξιοί, στους δρόμους ενάντια στη βία και υπέρ της πραγματικής, περιεκτικής και άμεσης δημοκρατίας. Όταν πούμε όχι στην ψευδώνυμη δημοκρατία, που ζούμε. Όταν πούμε ότι δεν μας αρέσει αυτό το φιλελεύθερο ολιγαρχικό καθεστώς, όπου κυβερνούν οι τραπεζίτες, με την ψήφο μας. Όταν ψοδέψουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ λίγη ώρα στους δρόμους για δημοκρατία, ζωή και δικαιοσύνη, τότε θα πάψουν τα φονικά. ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ.
    ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.

  91. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/06/2009 19:30:19

    Τι να κανουμε αγαπητε;Ο Ελληνας,εστω και ο Αστυνομικος,συμπασχει,δεν ειναι ρομποτ τυπου ρομποκοπ,αν αυτο θελεις να εχεις.
    Εκει,πρωτα σε πυροβολουν,και μετα σε ρωτανε.
    Διαλεγεις και παιρνεις.
    Και ,καλυτερα δεν ειναι ενας ανθρωπινος,εστω Γυμνασιαρχης απο ενα θηριο ανημερο;
    Προφανως θα ηθελα να εχω ια Αστυνομια κατηρτισμενη και αξιολογη,αλλα αυτο δεν θα το δουμε,γιατι εσεις,η εν πασει περιπτωσει,οσοι εξ υμων ειστε γονεις,θελετε να βαζετε τα παιδια σας,σε σιγουρες,απο αποψεως χρηματων βεβαια μονο,δουλειες,και ας μην αξιζουν τιποτα.
    Και αυτο,ισχυει για ολες τις δουλειες του δημοσιου.
    Με αποτελεσμα,οταν ελθουν τα δυσκολα,να μη μποουν να αντιμετωπισουν την κατασταση,τα ασχετα παιδια αυτα.
    Καταλαβες τωρα;

  92. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/06/2009 19:32:18

    Οδυσσεα,αυτο δεν θα το δεις ποτέ,γιατι ολολι,στο βαθος του μυαλου τους,τη βια τη δικη τους,τη θεωρουν δικαιολογημενη,ενω των αλλων τερατωδη και αδικαιολογητη.
    Καταλαβες οτι ειμαστε σε αδιεξοδο;

  93. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 17/06/2009 19:36:26

    Stelth,

    η ηγεμονία μας ιδεολογίας δεν φαίνεται από τα ποσοστά των κομμάτων που δηλώνουν ότι την εκφράζουν, αλλά από τις απόψεις που εκφράζουν οι πολιτικοί των υπολοίπων κομμάτων, καθώς και από τις απόψεις που θεωρούνται "κοινωνικά στερεότυπα" από τους διαμορφωτές της κοινής γνώμης (πολιτικοί, δημοσιογράφοι, καθηγητές πανεπιστημίου, καλλιτέχνες και γενικά άνθρωποι που εκφράζονται συχνά δημοσίως).

  94. waghler avatar
    waghler 17/06/2009 21:37:42

    Σ'αυτό το κράτος τίποτα δεν λειτουργεί σωστά και το παράξενο είναι ότι μας αρέσει κιόλας. Πολιτικοί κλέβουν ανενόχλητοι και έχουν γίνει βασιλιάδες στη θέση του βασιλιά αλλά δεν μας πειράζει. Δημοσιογράφοι απ'το βήμα της τηλεόρασης εξεγείρουν το λαό μέσω θεμάτων τα οποία «πουλάνε» και στοχοποιούν απλούς εργαζομένους με ανεξέλεγκτα κοινωνικά αποτελέσματα, αλλά τι μας νοιάζει εμάς; Είναι δημοκρατία αυτό που έχουμε; Εγώ πιστεύω ότι αυτό που βιώνουμε είναι ΔΙΑΛΥΣΗ και ότι οι πολιτικοί έχουν φτιάξει ένα πολίτευμα που προστατεύει μόνο τους ίδιους. Και η "ΣΕΧΤΑ" απ'την άλλη θέλει εναγωνίως να ασκήσει εξουσία, γιατί το να σκοτώνεις έτσι χωρίς ο άλλος να σου έχει κάνει κάτι προσωπικά είναι μορφή εξουσίας-φαίνεται ότι από μικροί ονειρευότανε να ασκήσουν εξουσία αλλά δεν τους βγήκε και τους έμεινε απωθημένο, και είναι διαπιστωμένο πως ό,τι μισούμε περισσότερο αυτό θα θέλαμε να είμαστε οι ίδιοι. Βασικά πιστεύω ότι όλες αυτές οι οργανώσεις είναι παραπλανημένα μυαλά που έφαγαν το παραμύθι σε μικρή ηλικία από επιτήδειους ότι η λύση είναι το «αρνηθείτε, καταστρέψτε, σκοτώστε, διαλύστε», ότι αυτό που κάνουν είναι επανάσταση και ότι ο μπάτσος είναι κακός και γουρούνι. Δηλαδή για τη "ΣΕΧΤΑ" οι πολιτικοί δεν φταίνε για τίποτα και ο μόνος που έφταιξε για την κατάσταση στη χώρα είναι ο Νεκτάριος Σάββας; Α, ρε Ελλαδίτσα έχεις καταντήσει έρμαιο του κάθε τιποτένιου που θέλει να συμμετέχει στα «κοινά» για να αποκτήσει δημοσιότητα η ανυπαρξία του.

  95. Orestios avatar
    Orestios 18/06/2009 01:34:06

    Εκείνη η δημοσιογράφος του Έθνους, που αξίζει Πούλιτζερ, θα γράψει για τα όνειρα της χήρας του αστυνομικού? Για τα όνειρα της κόρης του Καραβέλα αφιερωθηκε δισέλιδο παρακαλώ με άκρως συγκινητική περιγραφή. Οι καλοί Σαμμαρίτες που είναι?

  96. Naruto avatar
    Naruto 18/06/2009 09:13:42

    @66
    Παραστατικός όπως πάντα, απλά θα συμπληρώσω.
    Όταν κάτι πάει στραβά:
    Ο βλάκας το αρνείται. Και επιβραβευεται
    Ο πονηρός το διακαιολογεί. Και την γλυτωνει.
    Ο έξυπνος το παραδέχεται. Και παει σπιτι του.

    Η Ελληνικη πραγματικοτητα.

  97. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 18/06/2009 16:37:55

    ΡΕ... ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?

    ΑΥΤΗ.... Η ΖΩΤΟΧΗΡΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΣΚΕΥΑΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗς?

    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?????????????