06/02/2009 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα δημόσια προσφορά για την Ολυμπιακή

Αθήνα, 6 Φεβρουαρίου 2009

Προς την Ελληνική Κυβέρνηση

Αξιότιμοι Κύριοι ,

Αφού επαφίεστε πλέον στην αντίληψη για την κατανόηση της άξιας της Ολυμπιακής για την Ελλάδα , και επειδή αντίληψη διαθέτουν και άλλοι σε αυτήν την χώρα και όχι μόνον οι μεγάλοι επιχειρηματικοί όμιλοι ,σας καταθέτω δημοσίως και ανοικτά την πρόσφορα μου: σε όσα προσφέρει σαν τελική του πρόσφορα, ο κ. Βγενόπουλος, ή κάποιος άλλος , εγώ προσφέρω συν 1.000.000 Ευρώ παραπάνω.

Σαν άξιοι θεματοφύλακες των συμφερόντων του Ελληνικού Κράτους όπως είσαστε δεν θα αγνοήσετε ασφαλώς την πρόσφορα μου. Άλλωστε ηλίου φαεινότερον είναι ότι ο όρος που θέτετε πληρείται καλύτερα από εμέ ,εν προκειμένω , παρά από έναν απλό υπάλληλο επί προμηθεία !!!
Άλλωστε προφανές είναι ότι το επιχειρηματικό του σχέδιο είναι αμφιβόλου επιτυχίας μιας και όπως ανακοινώθηκε στον τύπο, η μελλοντική εξέλιξη της εταιρείας στηρίζεται σε οικονομίες κλίμακας και συνεργίες αντιφατικών συνισταμένων.

Κατανοητό είναι ότι το γιαουρτάκι της Δέλτα , το σαντουιτσάκι της Everest και το χαμπουργκεράκι της Goodys θα προσδώσουν κάποια οικονομία κλίμακας στο κόστος των γευμάτων ,αλλά τα κυρίαρχα κόστη σε μια αεροπορική εταιρεία είναι αλλά και βεβαίως γνωστά.
Είμαι στην διάθεση σας λοιπόν να σας αναλύσω το δικό μου επιχειρηματικό σχέδιο και βεβαίως δημοσίως στην Ελληνική Βουλή , κατά την πρακτική που εφαρμόσθηκε και με τον κ. Βγενόπουλο, προκειμένου να διατηρηθεί το εθιμικό της πλήρους διαφάνειας προς τον Ελληνικό Λαό.

Μετά τιμής

Μακρής Κωνστ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 14:24:20

    @ Φακτορα:
    κόψε όσα σχόλια έχουν χυδαίους χαρακτηρισμούς (γιατί συνήθως έτσι μιλάνε οι δεξιοί που μπαίνουν εδώ μέσα?)

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/02/2009 14:27:00

    @ τρία πουλάκια:

    Γιατί προφανώς μόνο την τραμπούκικη και κουτσαβακίστικη γλώσσα των Γκοτζαμάνηδων (και της σύγχρονης εκδοχής τους, της "αγοράς") γνωρίζουν...

  3. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 06/02/2009 14:27:48

    "Βρέθηκε ο Βγενόπουλος μες στη μούρλα του"
    Α εσύ είσαι άλλο φρούτο μεγάλε!
    Έτσι ακριβώς, του ήρθε μες στη μούρλα του. Όπως του ήρθε και αγόρασε 20% του ΟΤΕ και μετά η κακιά κυβέρνηση δε του επέτρεψε να αποκτήσει τα νόμιμα δικαιώματα του και έτσι "αναγκάστηκε" να πουλήσει στη DT με κέρδος κάτι λιγότερο από € 200.000.000 σε <9 μήνες.
    Κ εσένα σε πείραξε η γελοιοποίηση της σοβαρής, αλλά εκπρόθεσμης και παράτυπης γενικά πρότασης. Μάλλον εσύ δεν έχεις σοβαρότητα ή το επίπεδο της σκέψης σου είναι για star k αντ1..just my 2c.
    Λοιπόν εμένα πάντως μου άρεσε το post! Καλό σ/κ σε όλους

  4. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 06/02/2009 14:29:32

    Αναφερόμουν βέβαια στο σχόλιο του uber-κατι που διαγράφηκε όσο έγραφα.

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 14:29:33

    Μακρής Κωνστ.
    σημαντικότατη περιουσία του ελληνικού λαού που μας βάζει ενα εκατομμύριο τη μέρα μέσα.
    ΑΝ την είχε ο πατέρας σου και στην αφηνε κληρονομια θα την δεχόσουν?
    περιουσία του ελληνικού λαού είναι ότ, του φέρνεια προσοδο, όχι ότισυμβάλει στην χρεοκοπία του

  6. Factorx avatar
    Factorx 06/02/2009 14:30:31

    @τρια πουλακια καθονταν says: "κόψε όσα σχόλια έχουν χυδαίους χαρακτηρισμούς (γιατί συνήθως έτσι μιλάνε οι δεξιοί που μπαίνουν εδώ μέσα?"

    Δεν νομίζω οτι είναι θέμα "αριστερών" και "δεξιων". Κυρίως είναι θέμα πολιτών και κοματόδουλων. Η εκλευθεροφρόνων και κομματόσκυλων

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 14:36:31

    @φακτορα
    κατά την ταπεινή μου γνώμη κάνεις λάθος. νομίζω υπάρχει διαχωριστική γραμμή:υπάρχει πολιτιστική τάφρος-αν όχι άβυσσος(φυσικα όχι για όλους).
    δεν είναι τυχαίο που η παράταξη τους δεν έχει παράξει κουλτούρα? έναν Χατζηδάκη και έναν Χορν περιφέρουν ακόμα

  8. theo1611 avatar
    theo1611 06/02/2009 14:46:18

    Αν θυμάμαι καλά η MIG αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον ΟΤΕ με 300 εκ ΕΥΡΩ.

    Επενδύει τμήμα εξ αυτών μέχρι 200 εκ ΕΥΡΩ στην ΟΑ.

    Not bad at all!!!

  9. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 14:52:32

    @11 ενας που εχει ηθος και χιουμορ(σου λεν κατι οι λεξεις?)

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 14:56:32

    @ 10
    δεν τα απλοποίησα ουτε τα εξατομίκευσα. σε γενικες τασεις και συμπεριφορες πλειοψηφίας αναφερομουν

  11. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 06/02/2009 14:58:16

    @11
    Ένας που τιμάει τον καραγκιόζη περισσότερο από εσένα.

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/02/2009 15:02:23

    Μακρή Κ. ,

    δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις . Τα δεδομένα στην υπόθεση της Ολυμπιακής είναι πασίγνωστα σε όλους και η ιδιωτικοποίηση της είναι (προσωπική άποψη) η μόνη διέξοδος και για το κράτος αλλά και για τους εργαζόμενους (εκτός αν θες να τους πληρώνουμε εγώ κι εσύ εσαεί) .

    Τώρα αν λέγεται MIG , Quatar ή Emirates λίγο με νοιάζει προσωπικά . Εμένα με νοιάζει να υπάρχουν τουλάχιστον δυο ή τρεις εταιρίες εσωτερικών πτήσεων να μπορεί να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός και να πηγαίνω στα νησιά όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος χωρίς να χρειαστεί να χάσω τη μισή μέρα στο Ελ.Βελ.

    Αν θες ανέλυσε λιγάκι τις ενστάσεις σου .

  13. GreenPoint avatar
    GreenPoint 06/02/2009 15:06:51

    Aυτος ο χαζοχαρουμενος Χατζηδακης που μεχρι την τελευταια στιγμη μας παραμυθιαζε για την καλη πορεια του διαγωνισμου τι εχει να πει τωρα??Κριμα τα ταξειδια στο Καταρ!!!!!Ανικανοι στον υπερτατο βαθμο!!

  14. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 06/02/2009 15:41:17

    Βεβαίως αξιότιμε GreenPoint ουδείς παρατήρησε -όταν έπρεπε- ότι ο Χατζηδάκης δεν επισκέφθηκε το Κατάρ -όπως θα ήταν αναμενόμενο- στο ταξίδι του Πρωθυπουργού. Και ουδείς αναρωτήθηκε τότε το γιατί.

    Είτε σας αρέσει είτε όχι ο ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ και ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ είναι αυτοί που τολμούν να δόσουν και δίνουν λύση στο πρόβλημα της ΟΑ που επί δεκαετίες ταλανίζει την δημόσια διοίκηση και πολλάκις απέτυχαν να επιλύσουν οι προηγούμενες κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

    Με τις υγείες σας αριστερούληδες, κουλτουριάρηδες...και εις άλλα με υγεία!

  15. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 06/02/2009 15:42:10

    GreenPoint χαζοχαρούμενοι είναι οι κουλτουριάρηδες άπλυτοι συντροφοί σου.

  16. GreenPoint avatar
    GreenPoint 06/02/2009 15:52:30

    @16-17Mεγαλε τα ειπες ολα .Ενα δεν ειπες,απο ποιον πλανητη προσγειωθηκες και ποτε!!!!Στην επομενη απαντηση σου ελπιζω να εισαι ποιο ΔΙΚΑΙΟΣ !!!!

  17. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 06/02/2009 15:58:03

    Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια

  18. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 06/02/2009 15:58:03

    @Δίκαιος,
    Ρίξε μία ματιά στην ανάρτηση "Το φιάσκο της Ο.Α"
    στις 3/2 και κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα σχόλια του Προφήτη.
    Σχολιασμοί τύπου......
    Είτε σας αρέσει είτε όχι ο ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ και ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ είναι αυτοί που τολμούν να δόσουν και δίνουν λύση στο πρόβλημα της ΟΑ που επί δεκαετίες ταλανίζει την δημόσια διοίκηση και πολλάκις απέτυχαν να επιλύσουν οι προηγούμενες κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ....απλά εκθέτουν τους προαναφερόμενους και μαζί εσένα που τους ενστερνίζεσαι.

  19. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 06/02/2009 16:00:28

    Πολύ σημασία δίνετε στην διατύπωση και όχι στην ουσία...μου θυμίζετε τσάϊ "καθώς πρέπει" κυριών που σκανδαλίζονται με το παραμικρό. Άλλο "βρισιά" και άλλο "ειρωνία"...

  20. GreenPoint avatar
    GreenPoint 06/02/2009 16:01:56

    @17Ο σον αφορα τους απλυτους συντροφους μου,μιλησε μου εαν το επιθυμεις για τους καθαρους δικους σου τυπου Βουλγαρακη,Ρουσοπουλου,Μητσοτακη,Πελεκη οικογενειακως για τους υπευθυνους των ομολογων,Βατοπαιδιου για τα golden boys και ων ουκ εστι αριθμος.Αυτα τα ολιγα προς το παρον....

  21. theo1611 avatar
    theo1611 06/02/2009 16:18:40

    Γιατί αγαπητοί φίλοι αποφεύγουμε όλοι, όπως ο διάβολος το λιβάνι, να μιλήσουμε με δεδομένα?

    1. Αποτίμηση διαγωνισμού 110-120 εκ ΕΥΡΩ.
    2. Αποτίμηση συμμετασχόντων στο διαγωνισμό πολύ χαμηλότερη.
    3. Οικειοθελής προσφορά για το ύψος της αποτίμησης.

    Πως σχολιάζουμε/ερμηνεύουμε τα δεδομένα και πως τεκμηριώνουμε τις όποιες προτάσεις μας?

  22. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 06/02/2009 16:40:25

    Το σεναριο προεβλεπε,μετα τον ''αγονο'' διαγωνισμο,να δοθει η ΟΑ κοψοχρονια σε αλλους.
    Ο Βγενο χαλασε την δουλεια με την ραδιοφωνικη του
    προσφορα.Και την εκανε με αυτον το τροπο για να
    ''χαλασει΄΄ τους αλλους...
    Σημειωστε το.Θα εμφανιστει και αλλο γκρουπακι να δινει καλη τιμη,αλλα τωρα ειναι αργα...
    Η θα την δωσουν σ αυτον -με ο,τι αυτο συνεπαγεται περιφερειακα- η θα τους πει παρτε την αλλα ξηλωθειτε πιο πολλα απο μενα.
    Ειτε ετσι ειτε αλλιως,παλι κερδισμενος θα ειναι.
    Και θα τα εχει καλα με ολους.
    Ψιψιψινια και κοκοψοψαρα.Χα.

  23. theo1611 avatar
    theo1611 06/02/2009 17:00:50

    Σύμφωνα με το σενάριο του "Μπουγατσα με κρέμα" το σενάριο προέβλεπε ότι δεν θα υποβληθούνσυμφέρουσες προσφορές για καμμία (!!!!) από τις τρεις(!!!) διαγωνιστικές διαδικασίες. Για να συμβεί όμως αυτό θα έπρεπε να ισχύει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω:
    1. Το σπάσιμο ήταν ασύμφορο
    2. Η αποτίμηση επί μέρους και στο σύνολο ήταν εξωπραγματική (προς τα πάνω)
    3. Οι διαγωνιζόμενοι κατάλαβαν ότι συμμετείχαν σε μειοδοτικό και όχι πλειοδοτικό διαγωνισμό!!!

    Στο επόμενο βήμα το σενάριο προβλέπει όσο-όσο πώληση πάνω από τις προσφορές αλλά κάτω από την αποτίμηση. Όμως ο από μηχανής Θεός παρεμβαίνει και δίνει σε πρώτη φάση την τιμή έναρξης της δημοπρασίας!!! Το αυτονόητο δηλαδή σε κάθε δημοπρασία, αλλά όχι το κάτι παραπάνω, ως πρώτη τιμή, επίσης αυτονόητο σε κάθε πλειστηριασμό!!!

  24. t avatar
    t 06/02/2009 17:06:14

    Πριν ένα χρόνο ο Βγενό πήρε τον ΟΤΕ και σε δυο μήνες τον μεταβίβασε, με υπερκέρδος, στους γερμανούς.

    Κάτι μου λέει ότι θα γίνουν τα ίδια με την Ολυμπιακή. Μεταβίβαση σε τρίτους, με υπερκέρδος φυσικά!!!

  25. theo1611 avatar
    theo1611 06/02/2009 17:11:08

    @t
    μάλιστα αυτά που δίνει κατ' ανώτατον υπολείπονται αυτών που κέρδισε απο την αναγκαστική(?) έξοδο από τον ΟΤΕ!!!!

  26. theo1611 avatar
    theo1611 06/02/2009 17:14:23

    Αλλά γιατί η MIG να δώσει και παραπάνω αφού ο διεθνής διαγωνισμός με συμμετοχή και του ίδιου του πρωθυπουργού αποτίμησε σε πραγματικούς (?) όρους πολύ χαμηλότερα την εταιρεία, κατά τμήματα και εις ολόκληρον!!!

  27. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 06/02/2009 17:24:35

    Αξιοτιμοι σχολιαστες.
    Δυστυχως δεν εχω πολύ χρονο στην διαθεση μου τωρα, (ισως αργοτερα το βραδυ) για να σας αναλυσω εκτενως την προσφορα μου, η οποια κακως εθεωρηθη ως μη σοβαρη από καποιους ,αντιθετως είναι σοβαροτατη και εγκυροτατη .
    Εάν ο Κος Βγενοπουλος προτιμα να δημοσιοποιει τις προσφορες του μεσω του εντυπου τυπου ,προβλημα του, εγω προτιμω την δημοσιοποιηση μεσω ενός Blog μεγαλης αναγνωσιμοτητας (μεγαλυτερης από πολλων εφημεριδων) και δωρεαν επιπροσθετως και αρα εμφανεστατη η υπο εμου αρτια οικονομικη μελλοντικη διαχειριση μιας και δεν «πεταω ασκοπως» τα χρηματα που διαχειριζομαι….
    Εκ των ανωτερω λοιπον δεν αντιλαμβανομαι που στηριζεται την σχηματισμενη αποψη σας ότι η προσφορα Βγενοπουλου είναι σοβαροτερη από την δικια μου.
    Λογω χρονου θα απαντησω μονον σε καποιους επιλεκτικα για τωρα (το βραδυ τα περισσοτερα).
    @ 6 τρια πουλακια καθονταν
    Ειπες:
    “σημαντικότατη περιουσία του ελληνικού λαού που μας βάζει ενα εκατομμύριο τη μέρα μέσα.
    ΑΝ την είχε ο πατέρας σου και στην αφηνε κληρονομια θα την δεχόσουν?
    περιουσία του ελληνικού λαού είναι ότi, του φέρνει προσοδο, όχι ότι συμβάλει στην χρεοκοπία του”
    Απαντηση μου:
    Αγαπητε ο πατερας μου δεν μου αφησε τιποτε αντιθετως «χρεη» διοτι «χρεη» μπορουν να θεωρηθουν σημερα, η εντιμοτης, η ειλικρινεια, η μαθηση , η εντιμη σκεψη, ο σεβασμος και ένα σωρο αλλα, τα οποια τα «αποδεχθηκα» ευχαριστως.
    Ουτε λοιπον ο Βγενοπουλος αποδεχεται Χρεη , τα Χρεωθηκα εγω και εσυ, Ουτε αποδεχθεικε την κομματικη διαχειριση και τον κομματικο συνδικαλισμο, κανω λαθος;
    Όταν επικαλεισαι την ανυπαρκτη προσοδο , την ερωτηση σου να την απεθυνεις, στα κομματα που ψηφιζεις και όχι να απευθεινεσαι σε μενα.
    Και την ερωτηση που κανεις καλλιστα να την κανεις και στον Βγενοπουλο, βεβαιως.
    Αν λοιπον η Κυβερνηση και τα κομματα , «αποδεχθουν» την κληρονομια της Ολυμπιακης ,όπως «αποδεχθηκα» και εγω την κληρονομια του πατερα μου, και την διαχειρισθουν με αυτά , τοτε εχουν μεγαλες πιθανοτητες μετατροπης της σε κερδοφορα εταιρεια και στυλοβατη πραγματικου του Ελληνικου τουρισμου. Ευχαριστως όταν με καλεσουν να τους δωσω δωρεαν ιδεες, προτασεις ,λυσεις.
    Τα υπολοιπα αργοτερα.

  28. theo1611 avatar
    theo1611 06/02/2009 17:38:17

    @Μακρης Κωνστ. initiator

    Κάθε καλοπροαίρετος φορολογούμενος πολίτης δικαιούται να θέτει το +1 ως αντπροσφορά σε οποιαδήποτε δημόσια πρόσκληση, γιατί αυτός είναι ένας από τους μοναδικούς τρόπους που έχουμε να διερευνούμε το πραγματικό σημείο ισορροπίας και αξίας.

    Επομένως ορθά κατά τη γνώμη μου έθεσες τον προβληματισμό?

    Καλό θα ήταν στο μέλλον να βάζουμε και τα μαύρα στον υπολογισμό, καθώς υπάρχει η διάχυτη εντύπωση ότι στη χώρα μας έχουν ξεφύγει!!!

    ΥΓ: Όταν ο Ομπάμα βάζει πλαφόν 500.000 δολλάρια στα golden boys, πως είναι δυνατόν στην Ελλάδα να υπάρχουν ετήσιες αμοιβές 500.000 ΕΥΡΩ, δηλάδή πάνω από 650.000 δολλάρια, στα δικά μας golden boys της συμφοράς (Δημόσιες μονοπωλιακές επιχειρήσεις)

  29. Evros avatar
    Evros 06/02/2009 18:36:24

    Καλά τοσα πολλά κορόϊδα υπαρχπου στην Ελλάδα που θέλουν να πάρουν την Ολυμπιακή;
    Φίλε πουλάω και εγώ κατι ακίνητα σε καλή τιμή πήπως σε σνδιαφέρει.

  30. t avatar
    t 06/02/2009 18:36:49

    @ theo1611
    Σωστός στα golden boys.

  31. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/02/2009 19:19:54

    Κι εσυ ρε ανωνυμε,εισαι τοσο στοκος,που θυμωνεις γιατι δεν ερχεται ο Τρ.,για να σε κανει σοφότερο;
    Και μονο που το λες,δειχνει οτι εισαι αλλού γι αλλού.

  32. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/02/2009 19:27:46

    Μα εκει ειναι το κολπο.
    Πως να κοψουμε τα "φτερα", των κυριων αυτων,οταν μαζι με το βασιλικο,ποτιζεται κι η γλαστρα;
    Αν ειχαν κατεβασει τα μιστά των κυριων καποιων δημοσιων οργανισμων, πως θα μποραζε το κρατος σε δικαστες-βολευτες,πανω αο ΕΝΑ ΔΙΣεκατομμυριο Ευρω,αναδρομικα;Το ξεχασες;
    Πηραν οι δικαστες,πανω απο 100 χιλιαρικα ο καθενας,συν οι συνταξιουχοι φοβερες αυξησεις στις συνταξεις τους.
    Και βεβαια οι βολευτες,με το νομο που εχουν ψηφισει,παιρνουν αυτοματως τα λεφτα που παιρνουν και οι ανωτατοι δικαστικοι.Κι ολα ειναι,μελι γαλα.
    Γιατι αν σου διαφευγει, οι δικαστες εχει αποδειχθει περιτρανα,απο τον καιρο του πατομπουκαλου,you know whom I mean,οτι ειναι οι μεγαλυτεροι δραχμοφονιαδες,πραγμα που το απεδειξαν περιτρανα και με το παραδικαστικο και με τη φυλακη που πηγαν καμποσοι απ αυτους τους εντιμοτατους.

  33. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 06/02/2009 20:03:33

    Πρεπει να του την εδωσαν τζαμπα, αφου μας ειναι παγκοινως γνωστο οτι εδω και δεκαετιες ειναι καταχρεωμενη.
    Δεν ξερω μηπως τον πληρωσαν τον Βγενο κι απο πανω για να την ξεφορτωθουν.
    Αληθεια ποιος θα αναλαβει να πληρωνει μηνιατικα σ'αυτον τον υπαλληλικο συρφετο, που οι εκαστοτε εκλογοδικιες των πολιτικων μας συσσωρευσε στη φιρμα ωσπου αυτη κλαταρησε;

  34. Jiovani avatar
    Jiovani 06/02/2009 21:08:14

    Η "προσφορά" μπορεί να είναι της πλάκας,
    αλλά έπιασε τόπο.
    Κανείς δεν κοιτάζει την ΟΑ,
    που είναι στα αζήτητα,
    αλλά όλοι συζητούν λες και υπάρχει
    πράγματι θέμα συζήτησης,
    ή αλλιώς συζητήσιμη προσφορά.

    Συζήτησε η κυβέρνηση, αλλά δεν έπεισε,
    ή ζήτησε ότι και με τη Ζήμενς και δεν θα πω τι πήρε.

    ΥΓ Ο Χορν και ο Μάνος,
    ήταν δεξιοί,
    αλλά δεν ήταν αδέξιοι.

  35. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/02/2009 03:24:16

    Η Ολυμπιακή είναι ΑΝΕΚΤΙΜΙΤΗΣ αξίας, γιατί ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ πτώση τζετ τόσα χρόνια, -καλή ώρα!

    Ο Βγενόπουλος είναι έξυπνος και τολμηρός, ναι, αλλά θα την πληρώσει άσχημα με τον Παναθηναϊκό. Γιατί, απλούστατα, είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος με "μπαλίτσα". Κι αυτό ΔΕΝ μαθαίνεται, τώρα, στα γεράματα. Ήδη, έχει ευτελιστεί ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ το όνομά του με τον ΠΑΟ. Και σε λίγο μπορεί να εξ-ευτελιστεί εντελώς, αν θα ακούσει την χορωδία των 70.000 στο ΟΑΚΑ να του τραγουδάει μπροστά στην γυναίκα του και στα παιδιά του, και να ακούγεται μέσα σε όλα τα σπίτια και τα καφενεία εν Ελλάδι, το γνωστό χιτ "Βγενόπουλε, αυτέ, τέτοιας γιέ", κλπ ...αργκω-καμα-σουτρακικά δημοφιλέστατα άσματα της εξέδρας. Όση ιδέα φάνηκε ότι είχαν οι βουλευτές από οικονομικά,΄όταν τους μίλησε στην Βουλή, άλλη τόση έχει κι αυτός από "μπάλα".

  36. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 07/02/2009 08:23:11

    40. Πως να μην εχει πτωση αφου πετουσε στη χαση και στη φεξη.
    Οι διαγραφες πτησεων απο τα σπουδαιοτερα οικονικα και πληθυσμ. κεντρα της Ευρωπης εγινε εδω και 30 χρονια.
    Αν δεν ηταν οι ξενες να αυξησουν τη μια πτηση σε 5 θα ειχαμε εναν τουρισμο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.
    Σημερα οι λιγοστοι τουριστες πατουν Ελληνικο χωμα χαρη στα ξενα αεροπλανα, που εκτος απο τους δικους τους ειναι υποχρεωμενα να μεταφερουν και Ελληνες επιβατες σε απανταχου αερολιμενες.

  37. fantomas avatar
    fantomas 07/02/2009 09:26:22

    Κυριοι....

    Απευθύνομε σε όλους

    Παρατηρώ ότι σε προηγούμενο ποστ με τον τίτλο Εφαρμόζεται το «Plan B΄» για την Ολυμπιακή υπάρχει ξεχωριστώ σχόλιο ανώνυμου νούμερο 7 της 5/2/2009 και ώρα 8 και 49 μ.μ. (δηλαδή λίγη ώρα μετά το τέλος της διυπουργικής, και 20 ωρες πριν την ανακοινωση της MIG) όπου, με δηκτικό τρόπο έκανε αναφορά στον Βγενοπουλο!!

    Μάλλον κάποιοι εξ υμών…. Πρέπει να έχει βαθιά ενημέρωση από πρώτο χέρι!!

  38. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2009 11:55:34

    Λίγη προσοχή στην ορθογραφία βρε παιδιά. Ντροπή είναι. Μερικά σχόλια (καλά κατα τα άλλα) βγάζουν μάτι λόγω ανορθογραφίας. Μόνο εγώ συγχίζομαι άραγε;

  39. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2009 23:17:01

    Κιχ από τους "συνδικαλιστές". Τι να υποθέσει κανείς!

  40. M.Marianou avatar
    M.Marianou 08/02/2009 07:46:50

    Marfin is aware their offer is false.
    European Court issued a decision how the sale of OA will be done.
    Marfin,Hatzidakis,Eurorean Commission ,they know!
    Airline operation needs experts,not a Bank.
    Offers were low,but within fair market value.
    Fantomas got it.
    Looks like a deal was made in advance.

  41. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 12:39:57

    Κωνσταντίνε, θίγεις με τον σαρκασμό που του πρέπει, το θέμα των υποβολών προσφορών. .
    Όσοι έχει τύχει να εμπλακούν σε διαδικασία υποβολής προσφορών για εργασίες με το δημόσιο - μικρές, μεγάλες δεν έχει σημασία - γνωρίζουν τι σημαίνει να υποβάλλεις μια καλή και ανταγωνιστική προσφορά και να εισπράττεις μετά από καιρόοοο την απάντηση: έγινε η ανάθεση, αλλά δεν είστε εσείς ...
    Αυτό που είναι όμως πολύ κουραστικό και υποτιμητικό για τη νοημοσύνη μας είναι οι προσπάθειες αγιοποίησης των όποιων προσώπων.
    Οι επιχειρηματίες και οι όμιλοι ασφαλώς έχουν τα πλάνα τους και τις προτάσεις τους. Είναι θεμιτό, επιθυμητό και σεβαστό. Αλλά ως εκεί.

    Οι εθνοσωτήρες γενικώς μας τελείωσαν.