#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2009 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα δημοσκόπηση της RASS: Φαβορί ο Σαμαράς



Προβάδισμα του Αντώνη Σαμαρά έναντι της Ντόρας Μπακογιάννη εν όψει της εκλογής της Κυριακής για την ανάδειξη του αρχηγού της Ν.Δ. καταγράφει δημοσκόπηση της RASS για το ZoomNews που διεξήχθη το διήμερο 23 – 25 Νοεμβρίου σε δείγμα 2002 ατόμων σε ολόκληρη τη χώρα.

Στο σύνολο των ερωτηθέντων  ο Αντώνης Σαμαράς έχει εντυπωσιακό προβάδισμα 12,9 ποσοστιαίων μονάδων (41,6% – 28,7%), στους ψηφοφόρους όμως της Ν.Δ. η διαφορά μειώνεται στις 6,4 (43,4% -36,8%)μονάδες. Σε αυτούς που δηλώνουν ότι θα πάνε να ψηφίσουν πέφτει στις 4,4 μονάδες (43,1% – 38,7%) ενώ σε όσους που δηλώνουν ότι ενδιαφέρονται πολύ για την εκλογή αρχηγού και είναι πολύ και αρκετά βέβαιοι ότι θα πάνε να ψηφίσουν, η διαφορά φτάνει στις 4,6 μονάδες (45,7 – 41,1%).

Όταν ο κύκλος στενεύει ακόμη περισσότερο και περιλαμβάνει αυτούς που είναι βέβαιοι ότι θα πάνε να ψηφίσουν και ταυτόχρονα υπήρξαν και ψηφοφόροι της Ν.Δ. στις τελευταίες εκλογές, η διαφορά μειώνεται στις 2,4 εκατοστιαίες μονάδες (44,5% – 42,1%). Απόλυτη ισοπαλία (44,2% – 44,2%) καταγράφεται όταν απαντούν αυτοί οι οποίοι ενδιαφέρονται πολύ για την εκλογή αρχηγού, είναι βέβαιοι ότι θα ψηφίσουν και είναι ήδη εγγεγραμμένα μέλη της Ν.Δ.. Ακόμη πάντως και μέσα σ’ αυτό το στενό κύκλο, ο Αντώνης Σαμαράς προηγείται οριακά της Ντόρας Μπακογιάννη (0,9%) στην πρόθεση ψήφου σε περίπτωση δεύτερου γύρου, όταν δηλαδή φεύγει από το κάδρο ο Παναγιώτης Ψωμιάδης.

Εξαιρετικά εντυπωσιακό  είναι το ποσοστό των ερωτηθέντων  που δηλώνουν ότι θα πάνε να ψηφίσουν. Το 25,4% του συνόλου του εκλογικού σώματος και το 63,8 των ψηφοφόρων της Ν.Δ. δείχνουν διατεθειμένοι να πάνε στις κάλπες, στοιχείο που αν επαληθευτεί θα σημαίνει την προσέλευση σχεδόν δύο εκατομμυρίων ανθρώπων!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 27/11/2009 12:21:54

    Και σε αυτούς που ΚΑΙ είναι εγγεγραμένα μέλη ΚΑΙ σίγουρα θα πάνε να ψηφίσουν ΚΑΙ ψήφισαν ΝΔ στις τελευταίες εκλογές ΚΑΙ το όνομα τους τελειώνει σε -ακης, η Ντόρα προηγείται..
    Είστε για γέλια!

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ Kώστας Θ. 27/11/2009 13:37:54

      Επίσης σε πρόσφατη δημοσκόπηση στο Κολονάκι και συγκεκριμένα γύρω από την Αραβαντινού, στον δεύτερο όροφο, η αυτοκράτειρα πήρε 75% και ο Αντώνης 25%.
      Το δείγμα ήταν 4 άνθρωποι, συμπεριλαμβανομένης της ιδίας, της γραμματέως της, της κόρης της και της κομμώτριας.

  2. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 27/11/2009 12:30:25

    Ενυπωσιακή η διεισδυτικότητα Αντώνη στο σύνολο του εκλογικού σώματος.

  3. dtd avatar
    dtd 27/11/2009 12:41:34

    Η ισοπαλία προκύπτει όταν το δείγμα έχει περιοριστεί και πάλι σε 120 άτομα... Στη focus χθες η Ντόρα ήταν μπροστά σε 100 άτομα. Αν αυτό λέγεται πανελλαδική δημοσκόπηση, εγώ είμαι ο Γκάλοπ....

  4. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 27/11/2009 13:54:49

    Πολλοι ελληνες ψηφοφοροι εχουν την ταση να πιστευουν οτι οι ψηφοφοροι του αντιπαλου κομματος ειναι κοπαδι. Και οτι παιρνουν "γραμμη" οι απλοι ανθρωποι στο δρομο, απο καποιον μηχανισμο, να θελουν τον Α ή τον Β για το κομμα που δεν ψηφισαν.

    Αυτο ομως ειναι μια μαλλον παρωχημενη αντιληψη.

    Το ιδιο κινητρο να "χασει η ΝΔ", που αποδιδεται σε οπαδους του ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ, το εχουν και οι οπαδοι της ΝΔ "να χασει το ΠΑΣΟΚ".

    Ομως κατι τετοιο δεν εχει φανει να επηρεαζει πολυ τις απαντησεις. Αυτο το 13% (42-29)διαφορα ειναι ενδεικτικο οτι η αποτελεσματικη υποψηφιοτητα του κ. Σαμαρα εχει κινησει τα νερα μεσα στην ελληνικη κοινωνια.

    Ο Σαμαρας δεν εχει εκφρασει θεσεις που να οδηγουν σε ιδεολογικη περιχαρακωση στα μειζονα θεματα που απασχολουν το μεσο ελληνα.

    Μπορει στα διαδικτυο καποιοι (καλως) να γραφουμε κατεβατα ζυμώνοντας τη μια ή αλλη αποψη για τα εθνικα θεματα ή την δομή της κοινωνίας σειδεολογικό επίπεδο ή την εθνικη ταυτότητα ή τη μεταναστευση αλλά το μειζον ενδιαφερον του λαου -που δεν ειναι στο διαδικτυο- ειναι για οικονομικα ζητηματα και την οργανωση των δομων του κρατους.

    Οι νεοι παλι, δεν βλεπουν στον Σαμαρα εναν εχθροτους, διοτι εποχη που ο λογος του φορτιζοταν με εναν "εντονο" πατριωτισμο, εχουν αντικαταστασθει απο την ωριμοτητα. Στους ηλικιωμενους παλι,με εξαιρεση μια ομαδα της ΝΔ, η αποχωρηση του απο το κομμα τους εχει μικροτερη σημασια απο την πιο καθαρη σταση του σε ζητηματα εθνικης ταυτοτητας και την επιθυμια τους για σταθεροτητα.

  5. Martingale avatar
    Martingale 27/11/2009 14:31:40

    Δεν υπολογιζουν την εκλογικη συμπεριφορα της ομογενειας. Περιμενουν Ντοριτα απο τις σκληροπυρηνικες ΝΟΔΕ Γερμανιας που ειναι ολο Μακεδονες? Εκει δεν παιζει η Μητσοτακαινα

  6. Nio avatar
    Nio 27/11/2009 15:47:54

    sygnwmh alla kalutera na perimenoume th kyriakh...kai oso gia tou ogeneis makedwnes..den theloun na blepoun to mhtsotakh oute zwgrafisto...kai oso afora tous neous.. oi dap oikonomikou nomikhs, nomikh, politiko, panteio tefaa sthrizoun samara.. dhladh oi sxoles pou bgazoun paradosiaka panw apo 50% sthn athina...tha doume omws..

  7. perastikos avatar
    perastikos 27/11/2009 16:11:45

    ΓΙΑ ΠΟΙΑ FOCUS ΜΙΛΑΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ : ALCO, GPO., KAPPA RESEARCH, MARC, METRON ANALYSIS, MRB, RASS και VPRC. ΑΥΤΗ Η FOCUS ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΜΟΤΑΡΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΦΛΕΣΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΟΥ. ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΣ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο GALOP!

  8. Anna avatar
    Anna 27/11/2009 19:07:57

    Δεν είμαι δημοσκόπος αγωνίζομαι για Σαμαρα από την ημέρα που μάθαμε ότι θα επιλέξει η βάση,σπανίως βρήκα όνομα άλλο,παραβίαζα ανοιχτές θύρες,υπάρχει ακριβέστερη δημοσκόπηση

  9. Andreas Savva avatar
    Andreas Savva 27/11/2009 19:15:41

    Min milate gia omogenis. EINAI NTROPI na min psifizoun oi omogenis tis Amerikis kai AUstaralias kai Afrikis.

    Telos pantw. Kai auto ena kolpo tis Mitsotakaines kai tou kiklou tis.

    Exei omos o keros girismata.

    ELLAS ELLAS
    ANTWNIS SAMARAS.

    Andreas Savva
    Proedros Ellhnikou Syllogou Epistimonwn Amerikis.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Andreas Savva 28/11/2009 03:36:54

      @Andreas Savva

      Αυτη ειναι η ηλεκτρονικη επιστολη που εστειλα στην ΝΔ σημερα αλλα και επανειλημμενως για την στερηση δικαιωματος ψηφου! Φυσικα επεστραφει (Delivery Status Notification (Failure)!

      Επισης ελαβα e-mail απο τον ΑΝΤΩΝΗ ΜΑΣ!!!! Λυπαμαι που δεν ειμαι στην πατριδα ν΄αγωνιστω και εγω για το καλο του κομματος, του Αντωνη, και κατ΄ επεκταση της Ελλαδας μας!



      "Κυριοι:

      Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση σχετικα με την διαδικασια εκλογης του νεου προεδρου.

      Επειδη ομως ειμαι κατοικος ΗΠΑ, μου αφαιρειτε το δικαιωμα να συμμετασχω στην διαδικασια αυτης της εκλογης. Θελω να πιστευω οτι στην επομενη εκλογικη αναμετρηση ειτε εθνικη ειται εσωκομματικη, οι Ελληνες ΗΠΑ θα εχουν αυτο το δικαιωμα που τωρα στερειτε!

      Ολοι οι Νεοδημοκρατισσες/τες ειμαστε περηφανοι γι΄ αυτη την δημοκρατικη και πρωτογνωρη διαδικασια εκλογης προεδρου απο την ψυχη του σωματος που ειναι η βαση. Ευχομαι καλη επιτυχια στο εργο σας και ελπιζω να κερδιση ο πιο αξιος. Σε καθε περιπτωση, την αλλη μερα της εκλογης θα ειμαστε ολοι ενωμενοι σαν μια γροθια για να σταθουμε δυνατοι και αμειλικτοι απεναντι σε μια αναξιοπιστη και ηδη φθεινουσα κυβερνηση!

      Φιλικωτατα,

      Fotini . . .

      Madison, AL 35756"

  10. papasiozos avatar
    papasiozos 27/11/2009 22:19:01

    «Η υποψηφιότητα του Αντώνη Σαμαρά για την ηγεσία της Ν.Δ αποτελεί λύση προοπτικής κι ελπίδας για την παράταξη και τον τόπο.

    Εγγυάται την αμφίπλευρη διεύρυνση, την ανανέωση, τη νίκη.

    Θεωρώ ότι ο Αντώνης Σαμαράς αποτελεί τη σίγουρη επιλογή και συντάσσομαι στον κοινό αυτόν αγώνα για το μέλλον της Ελλάδας».

  11. Rena Maniou avatar
    Rena Maniou 29/11/2009 00:12:22

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!
    ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΖΑΚΙΑ!Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΝΤΩΣ ΛΥΣΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑΣ!!