01/09/2008 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα δημοσκόπηση (προς νέο κόμμα)

Πτώση των δύο μεγάλων κομμάτων, αλλά και του ΣΥΝ και εκτίναξη της αδιευκρίνιστης ψήφου δείχνουν τα αποτελέσματα της τελευταίας δημοσκόπησης της GPO για το MEGA.

Στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ διατηρεί προβάδισμα 2,2 μονάδων έναντι του ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνοντας ποσοστό 27,4% (30,8%) έναντι 25,2% (27,3%) του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Ακολουθούν ο ΣΥΝ με 10%, (12,9%) το ΚΚΕ με το ποσοστό του σταθερά στο 7,1% % , ο ΛΑ.Ο.Σ. με 5,5%. (5%) ενώ στο 1,6% (1,1%) εμφανίζονται οι οικολόγοι

Το 13,4% (9,8%) των πολιτών δηλώνει ότι θα ψήφιζε άλλο κόμμα ή λευκό, ενώ ότι δεν γνωρίζει ή δεν απαντά δηλώνει το 10% των ερωτηθέντων.

Καταλληλότερος πρωθυπουργός παραμένει ο Κώστας Καραμανλής με ποσοστό 48,9%, έναντι 24,2% του Γιώργου Παπανδρέου.

Και αφού πέφτουν όλοι (και οι μεγάλοι και ο ΣΥΝ) τι απομένει; Που θα πάνε οι αδιευκρίνιστοι ψήφοι; Μα φυσικά στο νέο κόμμα που ετοιμάζεται από εκείνους που όπως σας έχουμε ξαναπεί θέλουν να κοντύνουν κι άλλο το ΠΑΣΟΚ, αλλά και τη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/09/2008 22:41:38

    Υγιης αντιδραση του κοσμου!

  2. krifos avatar
    krifos 02/09/2008 03:09:14

    ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΟ ΚΚΕ...ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝ. ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΧΑΜΗΛΑ...ΕΤΣΙ...ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΛΟΝΑΤΟΥΣ ΤΡΕΝΤΟΥΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.

  3. vally avatar
    vally 02/09/2008 10:34:44

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ΚΚΕ και άλλα κομματα ασχολούνται με τον δικό μας αρχηγό δίνοντας μας συμβουλές τύπου "δεν κανει". Εμείς έχουμε ασχοληθεί με τη δική σας αρχηγό ποτέ; Καλά κάνετε και την έχετε να την χαίρεστε.
    Επίσης καλές οι δημοσκοπήσεις αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχουν θεσμοί στη χώρα και οι αποφάσεις παίρνονται με βάση αυτές. Διαφορετικά τώρα στη βουλή θα ήταν το ΚΕΠ του κυρίου Αβραμόπουλου με 19%
    Εμείς οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ αποφασίσαμε ποιον θέλουμε να έχουμε αρχηγό. Αναριωτιέμαι γιατί πρέπει να ακούσουμε την δική σας γνώμη; Δεν κοιτάτε την καμπούρα σας λέω εγώ;

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/09/2008 11:45:47

    @krifos: Γιατί, ρε, παιδί μου, οι ΚΚΕδες γράφετε με κεφαλαία = φωνάζετε- ωρύεστε- κραυγάζετε; Για να ...βοβηθούμε; Ή για να προσομοιάζετε στο στυλ του ...Μπογιόπουλου και της Κανέλη; Πιστεύω να ακους και Iron Maden! Ρισκάρω να είσαι ομόδοξος και με τον Τσουκαλά.

    Και δίκιο να 'χεις, το χάνεις με τις αγριοφωνάρες, φίλε μου. Πώς σου φαίνεται αισθητικά, δηλαδή, να διαβάζεις 20 σχόλια με μικρά και ένα με κεφαλαία; Πώς θέλετε να λάβετε μέρος σε συν-ζήτηση, αν δεν σέβεστε τους συν-ομιλητές σας; Συν-εννόηση με ...κραυγές κάνουν τα θηρία. Κι αυτά, μόνο όταν τσακώνονται!

    Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΗ, φίλε μου. Συζητήστε το μεταξύ σας. Φιλική επισήμανση προς προβληματισμό είναι.

    ΥΓ. Αν απαντήσεις, ΔΕΝ διαβάζω κεφαλαία και γκρίλις. Εξ Αρχής...

  5. kinezos avatar
    kinezos 02/09/2008 12:46:08

    Δε μου λετε...το νεο κομμα θα ειναι αυτο το περιβοητο το υποστηριζομενο απο επιχειρηματικους κυκλους? Καλη φαση. Θα διωξουμε αυτους που υπηρετουν τους επιχειρηματιες σε βαρος μας, για να βαλουμε στο σβερκο μας τους ιδιους τους επιχειρηματιες χωρις διαμεσολαβηση. Και αυτοι, θα δειξουν (οπως κανουν και στην καθημερινοτητα τους με τους υπαλληλους τους) τη απεριοριστη ευαισθησια τους στα προβληματα του μικρου-μεσαιου, του εργατη, του αγροτη, του μεροκαματιαρη γενικως.

    Το καλο που μας θελω...αυτο το 23κατι τις εκατο να παει προς το "δε γουσταρω να ψηφισω". τουλαχιστον να σταλει ενα μηνυμα αδιαφοριας και να καταλαβουν και οι πολιτικαντηδες και τα αφεντικα τους οτι ο κοσμος αρχισε να ψιλοξυπναει και δε μασαει. Οτι οι μασκες πεσανε. Κι αν γουσταρουν ας μεινουν...αν παλι οχι, ας μας αδειασουν τη γωνια.

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/09/2008 13:11:35

    Να κανουν κομμα οι Μοναχοι.

    ΠΠ

  7. μπραβο avatar
    μπραβο 04/09/2008 01:11:38

    ΠΟΙΟΣ ΚΚΕς ΚΑΝΕΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟΣ ΓΑΠ?
    ΠΟΤΕ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΕ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ...

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ...ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...