#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα δημοσκόπηση για τον "ΕΤ": Οριακή πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ, όχι στους χειρισμούς Τσίπρα

 

Οριακή πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και αποδοκιμασία της μετεκλογικής στάσης του Αλέξη Τσίπρα καταγράφει δημοσκόπηση της RASS για τον Ελεύθερο Τύπο. Οι πολίτες εμφανίζονται να αγωνιούν για την πολιτική αστάθεια, τον κίνδυνο χρεοκοπίας και εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ και τάσσονται στη μεγάλη πλειοψηφία τους υπέρ της παραμονής της χώρας στο πλαίσιο του υπάρχοντος οικονομικού προγράμματος.

Στην έρευνα της RASS, που διεξήχθη την περασμένη Πέμπτη και Παρασκευή (10 και 11 Μαΐου) ενώ βρισκόταν σε εξέλιξη η διαδικασία των διερευνητικών εντολών, ο ΣΥΡΙΖΑ αναδεικνύεται πρώτο κόμμα με διαφορά 1,1% από τη Νέα Δημοκρατία (στα όρια του στατιστικού λάθους), ενώ ο Αλέξης Τσίπρας εισπράττει απόρριψη σε μια σειρά κρίσιμων ερωτημάτων που αφορούν το κατά πόσον η πολιτική του οδηγεί τη χώρα εκτός ευρώ και τις ευθύνες που του αποδίδονται για το μη σχηματισμό κυβέρνησης, καθώς και τη στάση του στη διάρκεια των διαβουλεύσεων.

Από τις μετακινήσεις των ψηφοφόρων προκύπτει ότι η συσπείρωση της Ν.Δ. βρίσκεται στο 90,2%, με τις βασικές διαρροές της να είναι προς την αδιευκρίνιστη ψήφο, 6,7%, και το άκυρο/λευκό 1,6%. Για τον ΣΥΡΙΖΑ η συσπείρωση είναι 87,8%, με τις διαρροές να πηγαίνουν προς την αδιευκρίνιστη ψήφο 7,8%, τη ΔΗΜ.ΑΡ. 2% και τους Ανεξάρτητους Ελληνες 1%.

Το ΠΑΣΟΚ έχει συσπείρωση 84,2%. Χάνει προς την αδιευκρίνιστη ψήφο 6,5%, προς τον ΣΥΡΙΖΑ 5,1%, προς το άκυρο/λευκό και τη ΔΗΜ.ΑΡ. 1,7% και προς τη Ν.Δ. 0,8%.
Πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον όμως από την πρόθεση ψήφου έχουν τα ερωτήματα που ανιχνεύουν τις απόψεις και τις τάσεις των ψηφοφόρων μετά το εκλογικό αποτέλεσμα της 6ης Μαΐου.

Στο ερώτημα «Είστε υπέρ ή κατά της παραμονής της Ελλάδας στο ευρώ;», η συντριπτική πλειοψηφία των ερωτηθέντων (81,4%) τάσσεται υπέρ και το 16,3% κατά. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι το 80,1% των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ είναι υπέρ της παραμονής στο ευρώ και μόνο το 17,9% κατά. Ακόμα και στο ΚΚΕ, όμως, το 50% των ψηφοφόρων του είναι υπέρ της παραμονής στο ευρώ και μόνο το 38,2% κατά, παρά το γεγονός ότι ο Περισσός λέει ευθαρσώς ότι επιθυμεί την έξοδο από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Εάν όμως αυτά τα ποσοστά σε ό,τι αφορά την παραμονή στο ευρώ είναι εν πολλοίς αναμενόμενα, αυτό που προκαλεί σχετική έκπληξη και δείχνει ότι ο φόβος και η αγωνία για τη χρεοκοπία έχουν μεγαλώσει μετά το εκλογικό αποτέλεσμα είναι ότι το 53,6% των ερωτώμενων δηλώνει ότι επιθυμεί να προχωρήσει η χώρα με το οικονομικό πρόγραμμα που υπάρχει, έναντι 38% που απαντούν ότι πρέπει να το απορρίψουμε, ακόμα και αν αυτό σημαίνει άμεση χρεοκοπία. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι υπέρ του να προχωρήσουμε με το υπάρχον οικονομικό πρόγραμμα τάσσεται το 28,5% των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ!



Αίσθηση επίσης προκαλούν τα αρνητικά ποσοστά που καταγράφονται για τον Αλέξη Τσίπρα σε μια σειρά από ερωτήματα:

1. Στο ερώτημα «Πιστεύετε ότι ο κ. Τσίπρας με την πολιτική του
οδηγεί τη χώρα εκτός ευρώ;», το 58,7% των ερωτηθέντων απαντά «ναι» και «μάλλον ναι», έναντι 33,9% που απαντά «όχι» και «μάλλον όχι». Ανάμεσα στα «ναι και μάλλον ναι» περιλαμβάνεται και το 26% των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ.

2. Στο ερώτημα «Ποιος πολιτικός αρχηγός έχει τη μεγαλύτερη
ευθύνη για το μη σχηματισμό κυβέρνησης μετά τις εκλογές;» (με
αυθόρμητη απάντηση), ο Αλέξης Τσίπρας έχει την πρωτιά με 39%, ενώ το 20,2% απαντά «όλοι», το 19,3% ο Αντώνης Σαμαράς και το 8,3% ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

3. Στο ερώτημα «Ποιος πολιτικός αρχηγός έχει τηρήσει τη χειρότερη
στάση στη διάρκεια των διαβουλεύσεων για το σχηματισμό κυβέρνησης;» (πάλι με αυθόρμητη αναφορά), προηγείται ο Αλέξης Τσίπρας με 37,1% και ακολουθούν ο Αντώνης Σαμαράς με 19,6% και η Αλέκα Παπαρήγα με 10,7%.

Οι πολίτες με ποσοστό 66,1% επιθυμούν να βρεθεί τρόπος να σχηματιστεί κυβέρνηση, ενώ σε ποσοστό 32,4% θέλουν ξανά εκλογές. Σημαντικό πρέπει να θεωρηθεί το γεγονός ότι το 46% αυτών που ψήφισαν τον ΣΥΡΙΖΑ επιθυμεί να βρεθεί ο τρόπος για να σχηματιστεί κυβέρνηση.

Σε ό,τι αφορά την επανένωση της Κεντροδεξιάς, η κοινή γνώμη είναι
διχασμένη. Το 42,4% συμφωνεί με την πρωτοβουλία του Σαμαρά για την επανένωση, το 44,7% διαφωνεί. Στους ψηφοφόρους της Ν.Δ., όμως, τα ποσοστά είναι συντριπτικά υπέρ της επανένωσης. Το 84,8% συμφωνεί με αυτή την πρωτοβουλία. Πάντως, στο ερώτημα «Ποιος εξυπηρετεί καλύτερα το συμφέρον της χώρας;», το 46,3% των ερωτηθέντων απαντά η ενωμένη Κεντροαριστερά και το 33,8% η ενωμένη Κεντροδεξιά.

Περισσότερα στον "Ελεύθερο Τύπο" που κυκλοφορεί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ilektro77 avatar
    ilektro77 14/05/2012 09:22:36

    @ Πρώην Νεοδημοκράτες:
    "Σαμαράς ή Γλέζος;"

    • noldor avatar
      noldor @ ilektro77 14/05/2012 10:34:03

      Γλέζος

      • ilektro77 avatar
        ilektro77 @ noldor 14/05/2012 13:52:20

        Ποτέ δεν συμφωνήσαμε. Μόνο το ρουσφέτι που ζήτησες μας έφερε στον ίδιο πολιτικό χώρο. Ήρθε η ώρα να επιστρέψεις στις γραμμές του κόκκινου στρατού για το ξεκαθάρισμα.

        • noldor avatar
          noldor @ ilektro77 14/05/2012 14:35:21

          Are you talking to me????
          Αυτή ήταν η καλύτερη απάντηση που σκέφτηκες;;;;;;
          Σου αφιερώνων ένα παραμυθάκι. Μια φορά και έναν καιρό ήταν μια αλεπού που τριγυρνούσε στο δάσος. Μια μέρα έπεσε σε
          μια παγίδα και της κόπηκε η ουρά. Μεγάλη στεναχώρια την
          έπιασε. Καθότανε κι έκλαιγε και έλεγε: Πάει η ωραία φουντωτή μου ουρά, τώρα τι θα κάνω, θα με κοδοϊδεύουνε
          και οι άλλες αλεπούδες. Εκεί που έκλεγε μια ιδέα της πέρασε
          από το μυαλό. Πάει λοιπόν και βρίσκει τις φίλες της και του
          λέει : Κοιτάξτε κορίτσια το νέο μου look (έτσι ακριβώς το είπε)
          δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο άνετη και ευέλικτη είμαι, τι να την κάνω την παλιοουρά, άσε που με ζεσταίνει κιόλας
          το καλοκαίρι, για αυτό σας λέω κόψτε και σεις τις δικές σας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ noldor 14/05/2012 14:53:42

        Και πρώην ΠΑΣΟΚοι: Βενιζέλος ή Καμμένος;
        Καμμένος !
        "Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλλα"!

  2. fillios avatar
    fillios 14/05/2012 09:26:45

    Γλέζος φυσικά...Θέλει και ´ρώτημα;

    • Θ avatar
      Θ @ fillios 14/05/2012 16:31:23

      Το εκλογικό αποτέλεσμα, και η ψυχολογία που οδήγησε σ’ αυτό, είναι αποτέλεσμα & παράγωγο της Κ.Υ.Π. και της “κόκκινης προβιάς” -ή όπως τώρα λέγετε-. Το επόμενο θά ’ναι, λόγω απογραφής, χειρότερο. Οι ιθύνοντες, έχουν μεγάλη αυτοπεποίθηση, έναντι των ευρωπαίων, και καθόλου δεν νοιάζονται να μείνουμε στο Ευρώ. Έχουν, μάλλον, καταλήξει στην άποψη Καζάκη: ότι το Ευρώ δεν έχει μέλλον, και -ότι- όλες οι χώρες θα γυρίσουν στο εθνικό τους νόμισμα.

  3. leleki avatar
    leleki 14/05/2012 10:11:01

    RASS 20 AΠΡΙΛΙΟΥ 2012

    ΝΔ: 24,1%
    ΠΑΣΟΚ: 17,1%
    ΣΥΡΙΖΑ: 10,3%
    Ανεξάρτητοι Ελληνες: 9,4%
    ΚΚΕ: 8,7%
    Δημοκρατική Αριστερά: 8,4%
    Χρυσή Αυγή: 4,3%
    Οικολόγοι Πράσινοι: 3,8%
    ΛΑΟΣ: 3,4%
    Δημοκρατική Συμμαχία: 3,2%
    Δράση: 2,2%
    ΑΝΤΑΡΣΥΑ: 1,3%

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ leleki 14/05/2012 11:14:11

      Αλλο τοτε αλλο τωρα !Καλομελετα κι ερχεται !Τσιμπραιοι,συριζαιοι θα συνθλιβουν κατω απο το βαρος του ποσοστου 81,4 % παραμονη στο ευρω !Μελετειστε τις εξαγωγες καταθεσεων του Μαιου και βγαλτε συμπερασμα τι θα βρει ο Τσιμπρογλεζος στις τραπεζες εαν οψεποτε παρει πρωτοκαθεδρια στις επομενες εκλογες ! Εδω ειμαστε και θα το δουμε !

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ραβινος 14/05/2012 11:49:25

        Όταν προκηρυχθούν εκλογές θα φύγουν πολλές καταθέσεις προς το εξωτερικό. Ο λαός φοβάται και αυτό θα πιστωθεί στον Τσίπρα

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/05/2012 12:19:05

          Μαλλον θα το χρεωθει οχι πιστωθει ο Τσιπρας & οι 12 συνιστωσες του μαζι με την ΡΟΖΑ ! Θα το διαπιστωσει συντομα στις επερχομενες εκλογες και τοτε να δουμε ποιος θα τρεχει κυνηγημενος απο την ΑΝΤΑΡΣΥΑ !

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ραβινος 14/05/2012 16:10:04

            Σωστά. Θα του χρεωθεί. Ο Τσίπρας οδηγεί τη χώρα σε εκλογές για να μαντρώσει την αριστερά και να αυξήσει κατά πως πιστεύει τα ποσοστά του με τη φορά που πήρε. Αμ δε, θα το δούμε αυτό, πρόκειται για ύβρι και τιμωρείται με νέμεσι

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Ραβινος 14/05/2012 14:48:23

        πήξαμε από τους έχοντες επαφή με την κοινωνία!

  4. Κρίτων avatar
    Κρίτων 14/05/2012 11:33:43

    Η πασοκοποίηση τηςπολιτικής ζωής ισοπέδωσε τα πάντα. Ο λαίκισμός διέλυσε τα υγιή κύτταρα της ελληνικής κοινωνίας.Και τώρα στο χωράφι που καλλιέργησαν έρχεται και θερίζει ποιός; Ο Τσίπρας! Ο Καμμένος! Ο Μιχαλολιάκος! Οι τρείς σωματοφύλακες της Ελλάδας! Οι αντιμνημονιακοί! Οι άλλοι δείχνουν να έχουν αποδεχθεί την πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ! Αλλά ποιοί να αντισταθούν;Οι βολεψάκηδες; Οι διορισμοπεριμένοντες; Ποιοί ;Δεν φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα! ¨Ενας Σαμαράς μόνος του δεν αρκεί!Οι άλλοι φοβούνται να πάνε κόντρα στο ρεύμα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κρίτων 14/05/2012 18:35:57

      Άψογος και σύντομος!!!

  5. vassilis avatar
    vassilis 14/05/2012 12:52:24

    Ειναι φανερος ο φοβος και η παραπληροφοριση που επιχειρηται.Περαν απο καθε ιδεολογια αν δεν θελουμε να εθελοτυφλουμε πρεπει να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους.Αν παμε σε δευτερη εκλογικη αναμετριση τα ποσοστα της ΝΔ,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜ.ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΚΚΕ δεν θα φτανουν αθροιστικα του ΣΥΡΙΖΑ.Τωρα γιατι με τις πραξεις τους θελουν να δωσουν τετοια ποσοστα στον τσιπρα δεν το κατανοω;Υποθετω οτι το συστημα προβαλλει ως μονη εναλακτικη προταση το συριζα για να μην χασει την εξουσια καθως τα παραδοσιακα πολιτικα κομματα τελειωσαν!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 13:20:52

    Η εντολή προς τον ΣΥΡΙΖΑ από τους ψηφοφόρους του ήταν και είναι εντολή για συμμετοχή σε διακυβέρνηση. ¨Οχι για αντιπολίτευση.
    Αλλαγή οικονομικής πολιτικής και αποδέσμευση από το μνημόνιο - φυσικά "συναινετικά", κατόπιν διαπραγμάτευσης με τους εταίρους και με αντικατάσταση με άλλη πολιτική Ευρωπαικής διαχειρισης κρίσης - δεν γίνεται απο θέσεις αντιπολίτευσης, αλλά μόνον κυβέρνησης.
    Γι αυτό επιμένουν και στις δημοσκοπήσεις.
    Απλή λογική είναι.

  7. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 14/05/2012 13:22:48

    Οι εκλογές εξελίσσονται σε κόντρα Σαμαρά - Τσίπρα.
    Δείτε την πρώτη σελίδα της Αυριανής. Και αντί για την φωτογραφία του Αλέξη φανταστείτε τον Αντρέα πριν από 30 χρόνια

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/05/2012 14:03:01

    ""Πάντως, στο ερώτημα «Ποιος εξυπηρετεί καλύτερα το συμφέρον της χώρας;», το 46,3% των ερωτηθέντων απαντά η ενωμένη Κεντροαριστερά και το 33,8% η ενωμένη Κεντροδεξιά.""

    Κλασσικὸς ἐμμονικὸς Ἕλληνας. Προτιμᾶ νὰ καταστραφεῖ ἠ χώρα παρὰ νὰ χρειαστεῖ νὰ ἀποκαθηλώσει τοὺς μύθους του.

  9. rasputin avatar
    rasputin 14/05/2012 14:15:30

    Μην απαξιώνετε τις δημοσκοπήσεις , η μελέτη τους είναι πολύ χρήσιμη .
    Η δημοσκόπηση της 20.12.2012 είναι παρόμοια με άλλων εταιριών εκείνες τις ημέρες.
    Και τα τελικά ποσοστά που έδινε (ΝΔ 24 , ΠΑΣΟΚ 17, Συριζα 10) ήταν προϊόν αναγωγής των αναποφάσιστων . Τα ποιοτικά στοιχεία βεβαίως και έδειχναν ότι οι αναποφάσιστοι δεν θα υποκύψουν στην πόλωση , αλλά θα πάνε κυρίως στους μικρούς .
    Φυσικά και δεν έλεγαν ψέματα οι δημοσκόποι . Αυτό που συνέβη όμως είναι πως τις 2 τελευταίες βδομάδες ο Σύριζα ανέπτυξε τρομερό ρεύμα , ιδίως λόγω της πρότασης για αριστερή κυβέρνηση , τραβώντας με μαγνήτη την πλειοψηφία των αναποφάσιστων .
    Αντιθέτως , ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έκαναν κάκιστο προεκλογικό φίνις και δεν πήραν ούτε μισό αναποφάσιστο ψηφοφόρο . Οι αναποφάσιστοι προφανώς δεν κινούνταν μόνο με κριτήριο την τιμωρία (αλλιώς θα είχαν ήδη αποφασίσει) , αλλά έψαχναν μια ψήφο που έστω μερικώς θα τους αντιπροσώπευε την επόμενη ημέρα .
    Ο Τσίπρας είδε αυτό το κενό και παρουσίασε μια ρομαντική - ελπιδοφόρα πρόταση που ακουγόταν ωραία (άσχετα εάν στην υλοποίησή της είναι μη ρεαλιστική και επικίνδυνη) και ξέφευγε από τα όρια της σκέτης τιμωρίας .
    Κάθε μέρα τσακωνόταν ο αντιπαθητικότατος Μιχελάκης με την αμετανόητη Γεννηματά .
    Κατάφεραν να κόψει ψήφους ο ένας από τον άλλο , χωρίς κανείς τους να κερδίσει από αυτό . Ειδικά η ΝΔ επλήγη απίστευτα από αυτήν την κοκκορομαχία.
    Ο Μιχελάκης αποδεκάτισε μεθοδικά το Πασόκ κάνοντας συστηματική ανασκόπηση των εγκλημάτων που έγιναν από τον Οκτώβριο του 2009 , αλλά οι ψήφοι αυτοί πήγαν στα αριστερά ...
    Η δε Γεννηματά εκμηδένισε κάθε ελπίδα προσέλκυσης αναποφάσιστων από την ΝΔ , πατώντας την διαρκώς στο αδύνατο σημείο : κυβέρνηση Παπαδήμου = συμμετοχή = συγκεβέρνηση = συνυπατιότητα . Οι πιθανοί ψήφοι που έχασε η ΝΔ πήγαν κυρίως σε κόμματα της δεξιάς πολυκατοικίας ή γειτονιάς .

    Οι τωρινές δημοσκοπήσεις επίσης δεν λένε ψέματα . Και τις αμέσως επόμενες ημέρες θα καταγράψουν αυτό που αντιλαμβανόμαστε όσοι συναντάμε καθημερινά πολύ κόσμο , κάθε ηλικίας , μόρφωσης και βιοτικού επιπέδου .
    Μάχη ΝΔ-Σύριζα για την πρωτιά με κύριο κριτήριο του ψηφοφόρου ποιον προτιμάει να κυβερνήσει , με φόντο το ευρώ ή την δραχμή όπως ήδη έθεσε ως διακύβευμα ο Χατζηνικολάου στην πρωινή εκπομπή .

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ rasputin 14/05/2012 14:51:30

      Αγαπητέ rasputin έβαλες γκόλ!!
      Η στοχοπροσήλωση της ΝΔ να ...εξοντώσει ένα ήδη ζόμπι ΠΑΣΟΚ, ήταν αυτοκαταστροφική στρατηγική.
      Όταν αλληλοσκοτώνονται σε slow motion 2 εξασθενημένοι μονομάχοι, επόμενο είναι να νικήσει κατά κράτος ένας τρίτος, που έρχεται από τα πλάγια.
      Μεγάλη αλήθεια είναι αυτή. Αλλά και απλή λογική.

  10. antonis avatar
    antonis 14/05/2012 14:58:25

    Η παραπληροφορηση και η προπαγανδα απο ολα τα ΜΜΕ( ποιας ενημερωσης ;;; ) Απο τηλεορασεις MEGA , SKY , ANTENA κ.λ.π. , κ.λ.π. ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΣΥΝΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ----- ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ----- κρυφοπασοκια ;;;; κρυφοαριστερισκοι ;;;;; ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ;;;;;;;; γυρισμα στην δραχμη ;;;;;;; και πολλα αλλα απο τα ΜΜΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΤΥΦΛΩΣΗΣ , εδωσαν τις ιδιες ευθυνες σε Πασοκ και ΝΔ ....... στο ΔΝΤ και στα επομενα μας εβαλε ο ΓΑΠ και το ΣΙΝΑΦΙ ΤΟΥ , ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΜΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΤΥΦΛΩΣΗΣ......... Ετσι ο Ελληνας για μια ακομα φορα παρασυρθηκε , οπως ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , και ψηφισε ¨¨μικρα κομματα ¨¨ Και να τα αποτελεσματα .........Καιρος οι Ν.Δ

    • antonis avatar
      antonis @ antonis 14/05/2012 15:06:55

      Να συμπληρωσω ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΟΙ Ν.ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ..........Μονον ετσι θα μεινουμε στην Ευρωπη........ Ουτε μπορω να φαντασθω , την Τουρκια εντος Ευρωπης και την Ελλαδα του ΚΚΕ και του Τσιπρα ΕΚΤΟΣ !!!!!!!! ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ.....

  11. anonymous avatar
    anonymous 14/05/2012 15:41:13

    Από αύριο τέρμα η μετενέργεια.
    Και από μεθαύριο οι εργοδότες θα καλούν τους εργαζόμενους για μειώσεις από 20 ως 40%.
    Από τον Ιούνιο θα έχουμε μειώσεις σε συντάξεις κύριες και επικουρικές.
    Ελάτε τότε και πείτε μου τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων.

    Για μια ακόμα φορά υποτιμάμε τον αντίπαλο.
    Ο χρόνος , μας αρέσει δε μας αρέσει, τρέχει υπέρ του Τσίπρα.
    Όπως και όλα τα υπόλοιπα (απειλές περί δραχμής, κλπ τρομολαγνικά) μάλλον στο τέλος, και σε συνδυασμό με το καυτό Ιούνιο, υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ (και δευτερευόντως υπέρ των ΑΝ.ΕΛ.) θα λειτουργήσουν.
    Γιαυτό και έχουν ξαμοληθεί "λυτοί και δεμένοι" να τον βάλουν στο κάδρο.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως, ο πιτσιρικάς δε τσιμπάει όπως μερικοί μερικοί στο πολύ πρόσφατο παρελθόν...

  12. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 14/05/2012 15:48:20

    Εγω θα θεσω ενα ερωτημα : ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ?
    Πραγματικα αυτη η δημοσκοπηση ενω δειχνει ξεκαθαρα σημαδια λογικης οπως συντριπτικο ποσοστο υπερ Ευρωπης και ΕΕ , ακομα και υπερ... μνημονιου (!!)
    δειχνει ξεκαθαρα αρνητικη σταση στον κ. Τσιπρα που κραταει ομηρο την χωρα , ακομα και σεβαστο ποσοστο των ψηφοφορων του ΣΥΡΙΖΑ διαφωνει , ΠΑΛΙ καταφερνει και αυξανει τα ποσοστα του σχεδον 4 μοναδες ο ΣΥΡΙΖΑ και ειναι πρωτο κομμα!
    Μα τι στο καλο γινεται ?

  13. rasputin avatar
    rasputin 14/05/2012 16:10:05

    Κανέναν αντίπαλο δεν υποτιμάμε , τουλάχιστον όχι εδώ μέσα .
    Έχει αναλυθεί κατά κόρον άλλωστε η έξυπνη τακτική του Τσίπρα . Ελπίδα για αριστερή κυβέρνηση , άνοιγμα στους ψηφοφόρους και όχι στα στελέχη του Πασόκ(τα φορτώθηκε ο κουβέλης) , καμία σαφής αναφορά σε εθνικά θέματα ή για αλληλεγγύη , κρύψιμο των δύσκολων απόψεων που έχουν κάποιες συνιστώσες , μέχρι και ελληνικές σημαίες έβγαλαν στις 4/5 στην Θεσσαλονίκη .
    Ο τύπος είναι καλός και θα το παλέψει πολύ .
    Εάν οι υπόλοιποι κάτσουν με σταυρωμένα χέρια , ας πάρει και 40% .
    Η τρομολαγνία όταν εκφράζεται από κόμματα δεν πιάνει τόπο , έχεις δίκιο .
    Ο φόβος όμως είναι ήδη διάχυτος στο μέρος της κοινωνίας , που ακόμα έχει κάτι να υπερασπιστεί .
    Αυτό που απαιτείται είναι ξεκάθαρες προτάσεις - στόχοι επαναδιαπραγμάτευσης δυσβάσταχτων όρων , άμεσης περικοπής δημοσίων εξόδων από το μη μισθολογικό κομμάτι κ.ο.κ.
    Εάν δεν γίνει τίποτα από αυτά , δικαιολογημένα η πλειοψηφία θα πει "Τσίπρας φουλ και ότι κάτσει" .
    Εάν υπάρξει όμως μια σταθερή συγκεκριμένη πρόταση , τότε πολύς κόσμος θα βρεθεί σε δίλημμα .
    Οι μειώσεις στις συντάξεις έχουν ήδη καταγραφεί , προεξοφληθεί στην εκλογική επιρροή των κομμάτων . Όσοι άντεξαν (υπό την έννοια της κομματικής προτίμησης) τις υπόλοιπες μειώσεις , θα αντέξουν και τώρα . Άσε που πρόκειται για την γνωστή αμαρτωλή ιστορία που συνοψίζεται στο κλαίνε οι χήρες , κλαίνε και οι παντρεμένες (δηλαδή οι μεγαλοσυνταξιούχοι που ξεκουράζονται από τα 50 τους χρόνια) . Α ναι ξέχασα , η σύνταξη τους προκύπτει από τις κρατήσεις που υφίσταντο τόσα χρόνια (βέβαια τις κρατήσεις για δημόσιο , Δεκο , σώματα ασφαλείας κλπ. τις πλήρωνε το κράτος , αλλά δεν πειράζει)

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ rasputin 14/05/2012 18:39:42

      Επιασες τωρα και εσυ αγαπητε φιλε , τα σωματα ασφαλειας και τον στρατο ?
      Μην παμε τωρα απο το ενα ακρο στο αλλο...Οντως ισχυουνε αυτα που λες περι κρατησεων , αλλα υπαρχουνε συγκεκριμενοι ανθρωποι που εκτελουνε καθηκοντα οπως στον Στρατο , στα σωματα ασφαλειας , στην υγεια κτλ τα οποια καθηκοντα ειναι απαραιτητα για την σωστη και αρμονικη λειτουργια ενος κρατους και παρα πολλες φορες γινονται με αυτοθυσια και μερακι και ΑΓΑΠΗ προς την Πατριδα με διαθεση προσφορας στο κοινωνικο συνολο.
      Υπηρχαν ομως τοσοι δημοσιοι οργανισμοι οπου δεν προσφερανε τιποτα η σχεδον τιποτα , υπηρχαν πραγματικα ΑΕΡΓΟΙ δημοσιοι υπαλληλοι που εκμεταλευτηκανε το συστημα για το οποιο ομως εχει ευθυνη ο δικομματισμος , αλλα αυτο δεν παει να πει οτι μονο το δημοσιο εριξε την χωρα εξω η μονο καποιοι που κουραστηκανε απο τα 50.Ειχανε και αυτοι την συμβολη τους , ομως εαν θες , το ποσοστο τους ηταν μικροτερο σε σχεση με αλλα "τρελα" Ελληνικα φαινομενα.Βλεπε πχ ζημιογονες κρατικες εταιριες που ντε και καλα δεν επρεπε να πωληθουνε για λογους... "κρατισμου".
      Ολο το ειδος πολιτικης μας εριξε εξω λοιπον.
      Τωρα ομως οτι εγινε εχει γινει , και συμφωνα με αυτα που λεει ο ΣΥΡΙΖΑ ερχονται καλυτερες ημερες και καλυτεροι μισθοι... :)

      • anonymous avatar
        anonymous @ Mπροστα και Δεξια 14/05/2012 19:47:30

        Tι σημαίνει κρατισμός;;

        Ενα απλό παράδειγμα:
        Το περασμένο Φεβρουάριο ψάχναμε εναγωνίως 350 εκ. για να κλείσουμε τη νέα δανειακή.Δε τα είχαμε και έπεσε ένα τσεκούρι στις επικουρικές.
        Τώρα μαθαίνουμε ότι ο ΟΤΕ είχε 340 εκ. κέρδη.
        Γιατί θα έπρεπε να πωληθεί ο ΟΤΕ αντί να εξυγιανθεί και να πάρουν όλοι πόδι(+ το δρόμο για το Κορυδαλλό) από διάφορους εθνικούς προμηθευτές μέχρι πολύχρωμους συνδικαλιστές και καλοπληρωμένα στελέχη ;;

        Και γιατί είναι κρατισμός όταν ο ΟΤΕ ανήκει στο Ελληνικό Δημόσιο και δεν είναι κρατισμός όταν ανήκει στη (κρατική) DT;;

        • Mπροστα και Δεξια avatar
          Mπροστα και Δεξια @ anonymous 14/05/2012 20:43:25

          Πηρες ενα παραδειγμα πολυ συγκεκριμενο , οποτε θα πω εγω ενα αλλο : Oλυμπιακη , που εαν θυμασε καποτε λεγανε οτι μας κοστιζε 1 εκατομυριο την ημερα.
          Ουδεποτε ειπα να πουλησουμε για ενα κομματι ψωμι επιχειρησεις με κερδος.Ουτε ειπα γενικα και αοριστα να γινει πωληση ολων των δημοσιων επιχειρησεων.

          Ειπα συγκεκριμενα οτι αναμεσα σε αλλα "τρελα" Ελληνικα φαινομενα , ηταν και αυτο , οπου πραγματικα ζημιογονες δημοσιες επιχειρησεις δεν πουληθηκανε η εστω ας παρω την αποψη σου δεν εγινε εξυγιανση εις το ονομα του "κρατισμου" την οποια εκφραση μαλιστα και στο αρχικο μου ποστ εχω εντος εισαγωγικων.
          Διαφωνεις δηλαδη ?Δεν ισχυει ως γεγονος ?Για θυμησου τι γινοτανε απο αντιδρασεις τοτε...
          Τωρα δεν υπαρχουνε δηλαδη εταιριες με τεραστιες ζημιες ?Ποιος τις συντηρει ?Δεν εχουν ευθυνη ως προς το "που πηγανε τα λεφτα" (για να δανειστω και την γνωστη εκφραση).
          Εκει θελω να καταληξω.

          Σε μια φιλελευθερη οικονομια με εμφαση στην επιχειρηματικοτητα και την ιδιωτικη πρωτοβουλια θα πρεπει και το ιδιο το κρατος να συμβαλει ως ρυθμιστης της αγορας.Δεν μιλαμε δηλαδη για κανεναν ακρατο νεο-φιλελευθερισμο οπου το κρατος θα ειναι εντελως μακρυα και ο καθενας θα κανει οτι του καπνισει.
          Δεν νομιζω να ειπα λοιπον ουτε για ΟΤΕ που αναφερεις οτι εχει κερδος , ουτε γενικα για κερδοφορες κρατικες επιχειρησεις.
          Ομως με Σοβιετικου τυπου μοντελα αναπτυξης που ειχε η Ελλαδα ,οπου το κρατος ηταν ο μεγαλυτερος χρηματοδοτης και επενδυτης , ε δεν γινεται...Εσκασε η φουσκα και ειδαμε τι εγινε...

          Επισης αυτο που ειπες για να παρουν ποδι μερικοι κτλ , δειχνει ξεκαθαρα οτι στην ουσια δεν διαφωνεις καπου σε αυτο που ειπα και ισως να μην εγινε κατανοητο αυτο που ειπα.
          Ολα αυτα που ανεφερες γιατι εγιναν ?γιατι υπηρχαν ολες αυτες οι αντιδρασεις ?
          Για λογους κρατισμου , για αυτο.Διοτι πολλοι θα φοβηθηκανε οτι θα χασουνε την καβατζα τους και την σιγουρια τους , οταν σε πολλες περιπτωσεις οι προσφερομενες υπηρεσιες σε σχεση με τα εσοδα/εξοδα ειχανε πληρη αναντιστοιχια.
          Οποτε υπηρχαν και τεραστιες ζημιες που πληρωνε φυσικα ο καημενος ο Ελληνας φορολογουμενος.
          Σε αυτο νομιζω συμφωνεις , δεν λεμε κατι διαφορετικο...

    • anonymous avatar
      anonymous @ rasputin 14/05/2012 19:36:13

      "Εάν υπάρξει όμως μια σταθερή συγκεκριμένη πρόταση , τότε πολύς κόσμος θα βρεθεί σε δίλημμα ."

      Bλέπεις εσύ κάτι τέτοιο να γίνεται;;

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 16:21:03

    Δεν είναι Ελληνικό το φαινόμενο, έχει γείρει η βάρκα ξανά απο την άλλη μεριά, σε όλη την Ευρώπη.
    Χθες εκλογές στη Β. Ρηνανία: SPD + Πράσινοι + Linke = 39 + 12 + 2 = 53 %
    CDU + FDP = 26 + 8 = 34 %.
    Η Ελλάδα, άν το σκόρ είναι όντως 46/34 που λέει η δημοσκόπηση, είναι όπως βλέπουμε, υπερβολικά "δεξιά" χώρα.
    Οι αριθμοί ποτέ δεν ψεύδονται.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 14/05/2012 16:30:37

      Τελικά μήπως, όντως, ένα ρεύμα εντός της Γερμανίας επιθυμεί την επιστροφή στο Μάρκο και αυτός ο νέος οικονομικός κεραυνοβόλος πόλεμος που ξεκίνησε στο Μεσογειακό μέτωπο έχει αυτό το στόχο; Και επειδή φυσικά δεν υπάρχει μηχανισμός αποπομπής, προσπαθούν να μας εξωθήσουν σε αυτό το δρόμο χρησιμοποιώντας διάφορους χρήσιμους ηλίθιους;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2012 16:41:33

        Nein.
        Χτυπά τώρα την Μέρκελ το ωστικό κύμα που έρχεται από την γειτονική Γαλλία. Η Ρηνανία είναι δίπλα, πάντοτε ηταν συγκοινωνούντα δοχεία με τη Γαλλία. Είναι και το παραδοσιακό βιομηχανικό - εμπορικό κέντρο της Γερμανίας. Δουλεύει ο Γ/Γ "άξονας" και σε όλη την κοινωνία.
        Πρόβλεψή μου ότι η Κεντροδεξιά δεν θ' αντέξει ούτε σε Ομοσπονδιακό επίπεδο. Όλη η Γερμανία θα σαρωθεί, απελευθερώνονται δυναμικές. Η Ρηνανία έχει βάρος, 25 εκατομμύρια.
        Έρχεται κεντροαριστερό τσουνάμι, θα σαρώσει και Ισπανία, Ιταλία.
        Η διαχείριση της κρίσης από το ΕΛΚ απέτυχε παταγωδώς σε όλη την Ευρώπη.
        Αυτή είναι η πρόβλεψή μου. Το δικό μας ήταν μόνον μια τοπική δόνηση στο υπερφορτωμένο σεισμικό τόξο της Ευρώπης. Δεν έχουμε πιά και ζωντανή σοσιαλδημοκρατία, έτσι το "κύμα" παίρνει μορφές ολίγον παραμορφωμένες.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2012 16:48:03

        Πολύ "τεχνική" η προσέγγισή μου, ίσως και "τεχνοκρατική".
        Sorry, αλλά δεν πιστεύω σε ιδεολογήματα, ιδεοληψίες και έχω ελάχιστη εμπιστοσύνη στις ιδεολογίες.
        Υπάρχουν κυκλικότητες στην οικονομία και στην πολιτική. Υπάρχουν και σταθερές, και αναλογίες. Μια χώρα 80 εκατομμυρίων σήμερα, απέναντι σε ΗΠΑ και στους γίγαντες ανερχόμενους BRICS είναι μύγα. Η Ευρώπη των 500 εκ. είναι άκρως υπολογίσιμη.
        Δεν είναι τόσο χαζοί οι Γερμανοί. Μόνον κάποιοι κολλημένοι "ιδεολόγοι" τους.

    • dim avatar
      dim @ Ο Θείος 14/05/2012 16:45:42

      Ποιά άλλη πλευρά ρε συ Θείε?

      Οι αριστεροί στη Βεστφαλία (πολιτική Σύριζα δηλαδή) πέσανε από το 5,6% στό 2% !!! Και συνολικά στη Γερμανία κινούνται κάτω από το 9%

      Το ίδιο και στη Γαλλία. Το Αριστερό μέτωπο του Μελανσόν πήρε 11%.

      Αμαν πια με αυτή τη σπέκουλα για την αλλαγή που συντελείται στην Ευρώπη. Η αλλαγή που συντελείται είναι απλή: Μετατοπίζεται ο κόσμος από τη νεοφιλελεύθερη πολιτική Μέρκελ προς μια πολιτική κοινωνικού φιλελευθερισμού. Μια πολιτική χαλάρωσης των ασφυκτικών μέτρων λιτότητας, και των χρονικών περιορισμών και στροφής προς την ανάπτυξη....αυτά δηλαδή που λέει εδώ και 2 χρόνια ο Σαμαράς....

      Τα Ευρωπαϊκά Σοσιαλδημοκρατικά κόμματα ανεβαίνουν σε Γαλλία και Γερμαμία γιατι Σαρκοζί και Μέρκελ κράτησαν μια πολυ σκληρη νεοφιλελεύθερη στάση, όχι γιατί ξαφνικά οι Ευρωπαίοι θα 'επαναστατήσουν' με τη λογική που πάνε να σπεκουλάρουν οι Αριστεροί τύπου Τσίπρα.

      Αν πάει ο Τσίπρας στον Ολλάντ ή στον γερμανό σοσιαλδημοκράτη και του πει αυτά που λέει για κρατισμό, για προσλήψεις, για αυξήσεις μισθών - συντάξεων, για δημευσεις καταθέσεων κλπ. θα τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Ας σοβαρευτούμε επιτέλους, και ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ dim 14/05/2012 17:12:32

        Ξέρουν και οι δικοί τους πολιτικοί να παίζουν stratego και πόκερ. Συνήθως είναι πολύ πιό ψύχραιμοι από τους δικούς μας. Αλλά κάνουν επίσης σαν τους δικούς μας χοντρά λάθη. Ή χοντρές μπλόφες.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Ο Θείος 14/05/2012 17:27:40

      Τώρα γυρίζει..; Μα σε αυτή τη χώρα *πάντα* αριστερά έγερνε η βάρκα και όχι γιατί είναι ...καλύτεροι, αλλά είναι ευχάριστοι στα αυτιά και δεν λένε δυσάρεστα πράγματα όπως δεν βγαίνει ο προϋπολογισμός.

      Η δεξιά από τη μια κατηγορείται πως δεν είπε πιο έντονα ότι δεν βγαίνει, από την άλλη καταψηφίζεται έναντι αυτών που λένε λεφτά υπάρχουν (το 2009 και τώρα).

      30 χρόνια Μεταπολίτευσης, με την εύκολη εργασία (συνδικαλισμός) και το εύκολο χρήμα (δανεικά/φοροδιαφυγή) και όλοι ρωτούσαν "μα πού είναι το κράτος" (πατερούλης).
      Γιαυτό είμαστε κι εδώ που είμαστε. Μην το κουράζουμε. Κεντροαριστερά. Να τα μαζεύουμε κάποιοι, μην τα βλέπουμε και στενοχωριόμαστε.

  15. dim avatar
    dim 14/05/2012 16:27:06

    Οι εταιρίες που έκαναν μέθοδο αναγωγής πέφτανε έξω στις αναγωγές. Τη πρόθεση ψήφου την είχανε πιάσει, απλά κάνανε λάθος στις αναγωγές, γιατι πιστεύανε ότι οι αναποφάσιστοι θα κινηθούν προς τα 2 μεγάλα κόμματα και πάλι.

    Οι εταιρίες που έχουν μέθοδο εκλογικής επιρρόής, το είχαν πιασει καλύτερα το κλιμα. Θυμάστε έλεγε η VPRC και η PUBLIC ISSUE για ΝΔ 20-22,5%, ΠΑΣΟΚ 14,5%, ΣΥΡΙΖΑ 13,5%, και έμεις επειδή μας συνέφερε υποθέτω, γελάγαμε ότι το ΠΑΣΟΚ έτσι που πάει θα χάσει και τη δεύτερη θέση, για μας όμως ταυτόχρονα σχολιάζαμε ότι μας κονταίνει το σύστημα, και οι κουμπάροι του Καμμένου και δε ξερω κι εγω τι....

    Προτείνω λοιπόν τώρα σοβαρότητα και αίσθημα πατριωτικής ευθύνης. Όλα θα κριθούν τις επόμενες 5 μέρες.

    Αν οι νέες δημοσκοπήσεις δείξουν ότι επικρατεί για άλλη μια φορά στη χώρα ο λαϊκισμός και ο Σύριζα δείχνει μια δυναμική αυξήσεων των ποσοστών του τότε τα πράγματα είναι απλά: Ενιαίο Ευρωπαϊκό Μέτωπο.

    Όλοι όσοι αγαπάμε το Σαμαρά, τον αγαπάμε γιατί έχει αποδείξει ότι είναι γνήσιος πατριώτης. Και ως γνήσιος πατριώτης, θα πράξει για άλλη μια φορά το καθήκον του για να σωθεί η πατρίδα, από τα χέρια των απίστευτων λαϊκιστών της αριστεράς, που τάζουν τα πάντα στους πάντες (και αυξήσεις μισθών και συντάξεων, και προσλήψεις 100.000 ανέργων, και όλα αυτά μέσα στο Ευρώ!)΄

    Όταν η πατρίδα κινδυνευει, οι προσωπικές φιλοδοξίες του καθενός πάνε στην άκρη, και όλοι ενώνουν τις δυνάμεις τους για το κοινό καλό....

  16. leleki avatar
    leleki 14/05/2012 16:44:12

    Ολοι μαζί με Ντόρα, Μάνο, Ανδριανόπουλο, Βαλλιανάτο, Δημητρά και λοιπές υπεύθυνες φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις.

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 16:57:32

    Καταρχήν, έχεις "Ελληνική" οπτική για το τί είναι αριστερά και τι δεξιά. Δεν ωφελεί για να καταλάβεις. Βέβαια είναι λογική η διαφορά, εμείς έχουμε και ΚΚΕ, αυτοί όχι.
    Η Γερμανία κυβερνάται συνήθως από εναλασσόμενες δικομματικές κυβερνήσεις.
    Οι Κεντροαριστεροί στη Γερμανία είναι οι SPD και πιό με ιδιόμορφο τρόπο οι Πράσινοι.
    Οι Linke δεν "παίζουν" σε Ομοσπονδιακό επίπεδο.
    Κοινωνικός φιλελευθερισμός προγραμματικά δεν είναι η SPD αλλά η CDU (μόνο που το ονομάζουν "κοινωνική οικονομία της αγοράς").
    Και μίλησα σαφώς για "κεντροαριστερό Ευρωπαικό τσουνάμι". Όχι για "αριστερό".
    Είπα επίσης ότι μια και εδώ δεν έχουμε ζωντανή σοσιαλδημοκρατία, το “κύμα” παίρνει μορφές ολίγον παραμορφωμένες. Εξ ού και ΣΥΡΙΖΑ, αντί Σοσιαλιστών ή Πράσινων.

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 17:01:02

    Αλλωστε από την αρχή η δημοσκόπηση που επικαλείται ο Αστυάναξ, μίλησε για σύγκριση ποσοστών "Κεντροαριστεράς"/"Κεντροδεξιάς" (όλοι μέσα).
    Συνέκρινα κι εγώ όμοια. Όχι ανόμοια.

    • dim avatar
      dim @ Ο Θείος 14/05/2012 17:14:11

      ΟΚ, αλλα ο Σύριζα δεν έχει καμία σχέση με την κεντροαριστερά. Οι συνιστώσες τους στα οικονομικά θέματα κινούνται στα όρια του κομμουνισμού. Ο Λαφαζάνης μιλάει ευθεως για έξοδο από το ευρώ: "Το ευρώ είναι το πρόβλημα της Ελλάδας", δήλωση στη ΝΕΤ.

      Άλλο σοσιαλδημοκρατία, άλλο ευρωπαϊκή αριστερά τύπου Κουβέλη, και άλλο ριζοσπαστική αριστερά Σύριζα. Τα κόμματα της Radical Left στην ευρώπη, κινούνται μονίμως σε μικρά μονοψήφια ποσοστά, εκεί δηλαδή που ήταν και ο Σύριζα τόσα χρόνια...και δεν έχουν προοπτική να ανακάμψουν, αυτά που θα ανακάμψουν θα είναι τα κόμματα της σοσιαλδημοκρατίας που όμως απέχουν από τις θέσεις του Σύριζα, όσο απέχει η Αθήνα από το Τόκιο....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ dim 14/05/2012 17:32:28

        Αυτά ακριβώς που επισημαίνεις είναι τα επιπρόσθετα προβλήματα που μάς φόρτωσαν οι πρόωρες εκλογές: Πολυμορφία και προγραμματικό χάος μέσα στον ισχυρό πιά ΣΥΡΙΖΑ, με μια σαφώς ευρωσκεπτικιστική μειοψηφία. Ανύπαρκτη σοσιαλδημοκρατία (άν ήταν το ΠΑΣΟΚ - αμφίβολο - καταστράφηκε), ΔΗΜΑΡ κόμμα ηλικίας 2 χρόνων. Άκρως ασθενικοί Πράσινοι (ένα κοινό πρόβλημα όλου του Μεσογειακού Νότου).
        Αυτη ειναι η πραγματικότητα και ο ρεαλιστής πολιτικός οποιουδήποτε χρώματος, αυτήν έχει να διαχειρισθεί. Με ψυχραιμία και ευελιξία.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Ο Θείος 14/05/2012 17:45:18

          Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Ποια κεντροαριστερά ευλογούν οι Έλληνες τότε. Αυτή που δεν υπάρχει.

          Απλώς ζητούν έναν Άγιο Βασίλη με τα δώρα στην πολιτική.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ victoria (true) 14/05/2012 18:15:48

            Το Ελληνικό πολιτικό σκηνικό που ξέραμα, victoria, έχει καταρρευσει. Στις 6/5 πέρασε τσουνάμι.
            Σήμερα υπάρχει χάος στην πολιτική σκηνή. Μια νέα κατάσταση θα πάρει μορφή, αλλά θέλει το χρόνο της. Οι πολίτες ψηφίζουν τώρα τυφλά.
            Η διαχείριση του άμορφου χάους δεν είναι εύκολη. Για κανέναν. Οι σπασμωδικές κινήσεις και τα νεύρα τσατάλια στα πολιτικά επιτελεία, χειροτερέυουν την κατάσταση. Έπεσαν έξω σχεδόν σε όλα, είναι ανέτοιμοι. Και δεν έχουν χρόνο. Ψυχραιμία ζητείται λοιπόν. Και να "ξεκολλήσουν" από στερεότυπα. Είναι νέα κατάσταση και δύσκολη.

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2012 17:05:16

    Ούτως ή άλλως πρέπει να κερδίσουμε χρόνο. Το ελληνικό πολιτικό σύστημα που πάσχει από πρωτοφανή εσωστρέφεια κάνει τα λάθος πράγματα στη λάθος στιγμή και η φωνές της λογικής σκεπάζονται από τις κραυγές των δημοκόπων.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2012 17:14:52

      Αυτο ξαναπεστο.
      Εσωστρέφεια τυφλόμυγας και καμμιά αίσθηση του timing.
      Επαρχιώτες του παλιοκιαρατά.

  20. dim avatar
    dim 14/05/2012 17:08:18

    Συμφωνώ απόλυτα με τη συλλογιστική σου, απλά προσθέτω και αυτό που έγραψα και παραπάνω. Αν τις επόμενες μέρες η μάχη για τη πρωτιά παραμένει στήθος – στήθος, ή ακόμα χειρότερα αν οι δυνάμεις του λαϊκισμού, επενδύοντας στη μπλόφα, και στο ότι δε κινδυνεύει η έξοδος από το ευρώ, πάρουν σαφές κεφάλι, τότε θα έχουμε εξελίξεις στο ευρύτερο Φιλοευρωπαϊκό Μέτωπο.


    Δεν θα αφεθεί το πράγμα στη τύχη του, ψήφο – ψήφο, και όπου βγάλει. Θα σχηματιστεί ένα ξεκάθαρο Φιλοευρωπαϊκό Μέτωπο, που θα σαρώσει στις επόμενες εκλογές, για να στείλει το μήνυμα, ότι ναι θέλουμε αλλαγές, χαλάρωση των χρονικών ορίων ώστε να μη χρειαστούν άλλα μέτρα λιτότητα, και ώστε να προλάβουν να φέρουν αποτέλεσμα τα μέτρα ανάπτυξης και μεταρρυθμίσεων, αλλά την παραμονή μας στο ευρώ δεν την παίζουμε κύριοι κορώνα – γράμματα.


    Και μια επισήμανση για την αλλαγή στην Ευρώπη. Οι ευρωπαίοι στη Γαλλία και τη Γερμανία χθες, δε ψήφισαν για στροφή προς την αριστερά. Η αριστερά καταποντίστηκε για άλλη μια φορά (Γερμανία 2%, Μελανσόν τέταρτος και καταϊδρωμένος). Ψήφισαν ενάντια στη σκληρή νεοφιλελεύθερη πολιτική Σαρκοζι και Μέρκελ, θέλουν στροφή από τον νεοφιλελευθερισμό, προς τον κοινωνικό φιλελευθερισμό. Αν πάει ο Τσίπρας στον Ολλάντ ή τον Γερμανό Σοσιαλδημοκράτη και του πει αυτά που λέει για κρατισμό, δημεύσεις, αυξήσεις μισθών – συντάξεων, προσλήψεις ακόμα 100.000 δημοσίων υπαλλήλων, θα τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Οι απόψεις των Radical Left στην Ευρώπη είναι περιθωριακές, δεν έχουν κανένα ρεύμα, και ας σταματήσει επιτέλους αυτή η σπέκουλα με τις αλλαγές που πάνε να συντελεστούν στην Ευρώπη

  21. leleki avatar
    leleki 14/05/2012 19:24:58

    Ψάχνουν συνενόχους για να εφαρμόσουν τα 77 μέτρα Παπαδήμου.
    Όλοι μαζί απειλούν ευθέως πλέον και με εμφύλιο αν δεν εφαρμοστεί το μνημόνιο, αν δεν ξεπουληθούν τα πάντα στους ξένους.
    Οι...υπεύθυνοι ευρωπαϊστές.
    Νομίζουν πως απευθύνονται σε σαπρόφυτα.

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 20:48:39

    Ορίστε, συνεβη και αυτό, το ωστικό κύμα έφθασε στην Ιταλία. Με ανορθόδοξο τρόπο, όπως στην Ελλάδα (ούνα φάτσα...):
    "Πανηγυρίζει η μπερλουσκονική δεξιά για την εκλογική συντριβή Μέρκελ".
    Δώσε χώρο στον χωριάτη και θ΄ανέβει στο κρεβάτι.
    Εδώ ωστικό κύμα με στράτα-στρατούλη, στην γείτονα με τον μπούνγκα-μπούνγκα πονηρούλη
    h**p://news.in.gr/world/article/?aid=1231195822