#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2012 19:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα δημοσκόπηση: Ισοπαλία ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ, εμπιστοσύνη στον Σαμαρά και την κυβέρνηση



Η τρικομματική κυβέρνηση «κρατάει» τις δυνάμεις της, ενώ ο μεγαλύτερος εχθρός του ΣΥΡΙΖΑ είναι ο… άλλος του εαυτός: Πέντε μήνες έπειτα από τις εκλογές, όταν η κυβερνητική συνοχή ισορροπούσε σε μια λεπτή κλωστή μέσα από τις κρίσιμες ψηφοφορίες στη Βουλή και το πολιτικό σκηνικό παραμένει… κινούμενη άμμος από τις διεργασίες στο χώρο της Κεντροαριστεράς και τις ζυμώσεις στη λαϊκή Δεξιά, η κυβέρνηση εξακολουθεί να έχει την «πρωτιά» στην εμπιστοσύνη των πολιτών έναντι του ΣΥΡΙΖΑ.

Στην ερώτηση «ποια κυβέρνηση θα εμπιστευόσασταν στην παρούσα φάση για την αντιμετώπιση της κρίσης», το 45% των πολιτών απαντά τη σημερινή και μόλις το 23,7% των ερωτηθέντων τον ΣΥΡΙΖΑ. Όπως επισημαίνουν οι εκλογικοί αναλυτές, ενώ τα τρία κόμματα της συγκυβέρνησης αθροίζουν 35,5% στην πρόθεση ψήφου, στο ερώτημα της αποδοχής, η κυβέρνηση παρουσιάζει «άλμα» δέκα μονάδων πλησιάζοντας έτσι το 48% που άθροισαν Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜ.ΑΡ. στις πρόσφατες εκλογές. Γεγονός που σημαίνει, κατά τις ίδιες πηγές, ότι οι πολίτες μπορεί να εκφράζουν τη δυσπιστία τους μέσα από την πρόθεση ψήφου, όμως δεν έχουν αποσύρει την εμπιστοσύνη τους από την κυβέρνηση.

Αντίθετα, μηνύματα σοβαρού εσωκομματικού μετώπου προκύπτουν από τη δημοσκόπηση της Rass για τον ΣΥΡΙΖΑ. Στο ερώτημα «αν είναι έτοιμος να κυβερνήσει», το 73,8% των πολιτών απαντά «όχι» ενώ την ίδια άποψη έχει το 41,7% των ψηφοφόρων του! Επίσης στην ερώτηση αν μπορεί να συμβεί η υπόσχεση του ΣΥΡΙΖΑ, δηλαδή παραμονή της χώρας στο ευρώ και ταυτόχρονα καταγγελία του Μνημονίου, μόλις το 58,6% απαντά «ναι».

Παρότι η συσπείρωση του κόμματος είναι υψηλή, οι διπλές απαντήσεις δείχνουν ότι ένα ικανό ποσοστό ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ταυτισμένο ή δεν έχει πειστεί πολιτικά με τις θέσεις του Αλέξη Τσίπρα. Η διάσταση των απόψεων εκφράζεται και στο ερώτημα αν ο ΣΥΡΙΖΑ θα είχε επιτύχει καλύτερο, χειρότερο ή ίδιο αποτέλεσμα στις διαπραγματεύσεις με την Τρόικα: το 53,2% των ψηφοφόρων του απαντά «καλύτερο», το 33,8% «χειρότερο» και «ίδιο» λέει το 6,9%.

Η παραμονή της χώρας στο ευρώ παραμένει αδιαπραγμάτευτη θέση για τους πολίτες, οι οποίοι απαντούν «ναι πάση θυσία» σε ποσοστό 63,3%, άποψη που ασπάζεται και το 42,8% των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ.

Από τις εκπλήξεις της έρευνας είναι οι θετικές γνώμες (47,7%) για το έργο του υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα, με τις αρνητικές να βρίσκονται στο 47,1%, ενώ υπάρχουν ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ σε ποσοστό 23,1% που επίσης αξιολογούν θετικά τον Γ. Στουρνάρα.

 

Να μη διαψευσθούν οι προσδοκίες

 

Το βασικό συμπέρασμα από τα ευρήματα της δημοσκόπησης της εταιρίας Rass που δημοσιεύει σήμερα ο Τύπος της Κυριακής είναι ότι η πλειοψηφία του εκλογικού σώματος εμπιστεύεται την κυβέρνηση και τον Αντώνη Σαμαρά ως πρωθυπουργό και προσδοκούν από αυτούς ότι θα οδηγήσουν τη χώρα στην έξοδο από την κρίση.

Από την ανάλυση των ποιοτικών στοιχείων της έρευνας προκύπτει επίσης με σαφήνεια ότι οι πολίτες στη συντριπτική πλειονότητά τους, δηλαδή τρεις στους τέσσερις, δεν θεωρούν τον ΣΥΡΙΖΑ αξιόπιστη εναλλακτική λύση διακυβέρνησης και το πλέον εντυπωσιακό στοιχείο είναι ότι ακόμα και πολλοί ψηφοφόροι του στηρίζουν τις ελπίδες τους όχι στο κόμμα τους αλλά στη σημερινή κυβέρνηση.

Με άλλα λόγια, είναι ξεκάθαρο ότι ο Αντώνης Σαμαράς και η κυβέρνησή του απολαύουν της εμπιστοσύνης του ελληνικού λαού και έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων για να προχωρήσουν με αποφασιστικότητα και τόλμη στις αναγκαίες αλλαγές που θα φέρουν την πολυπόθητη ανάκαμψη και θα ανακουφίσουν την κοινωνία από τη σκληρή, ακραία λιτότητα που υφίσταται στην προσπάθεια για την εξασφάλιση της καθημερινής διαβίωσης.

Το βέβαιο είναι ότι η κυβέρνηση δεν πρέπει να διαψεύσει τις προσδοκίες της κοινής γνώμης. Δεν πρέπει να προδώσει την εμπιστοσύνη του κόσμου. Αντιθέτως, είναι υποχρεωμένη να φανεί αντάξια των προσδοκιών και να υλοποιήσει, χωρίς καθυστερήσεις, τις δεσμεύσεις της για την πορεία της χώρας προς την ανάπτυξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. treis laloun avatar
    treis laloun 21/12/2012 20:52:33

    ισοπαλία;

    • alhimistis avatar
      alhimistis @ treis laloun 22/12/2012 00:13:54

      Οταν το 47 % θεωρεί τον Στουρνάρα πετυχημένο.......τότε αυτή την εταιρεία θα εμπιστευτώ πρώτη πρώτη για τις επομενες εκλογές.
      Τον διακομιστή νόμων και αποφάσεων που έγραφε ο Τόμσεν.

      • nikias avatar
        nikias @ alhimistis 22/12/2012 02:46:07

        ΝΤΡΟΠΗ για τη δημοσκόπηση-μαϊμού !

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ nikias 22/12/2012 03:25:43

          Περαστικα σας !Πηγαινετε στην Puplic Issue για δημοσκοπηση κερναει και καφε !

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ nikias 22/12/2012 10:09:38

          Όταν η ίδια εταιρεία εδώ και μήνες δείχνει μπροστά με 2-5 μονάδες τον Αλέξη δεν πειράζει έτσι; Τώρα όμως...

    • baggelis avatar
      baggelis @ treis laloun 23/12/2012 09:40:14

      ισοπαλία 0-0 σε ένα εντελώς αδιάφορο ματς

  2. nikolas avatar
    nikolas 21/12/2012 20:53:38

    Το νέο κακέκτυπο του ΠΑΣΟΚ του '80 φθίνει και αυτοεκτίθεται. Δεκαπέντε μέρες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού για να αποδείξει τι; Γενικόλογα και αοριστολογίες. Σήμερα υπήρξαν νεκροί στην Αργεντινή σε εφόδους σε σούπερ μάρκετς.
    Το χαριστικό xτύπημα πρέπει να δωθεί από την κατεδάφιση των πελατειακών σχέσεων και τη μηδενική ανοχή στους μεγαλοκαρχαρίες. Κάλλιο αργά παρά ποτέ!
    Υ.Γ. η κ. Σαλαγκούδη από την ΕΡΤ να έλειπε να γλιτώναμε τα αυτογκόλς.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ nikolas 22/12/2012 02:18:58

      Συμφωνω με το ΥΓ.... οντως ας μας ελειπαν αυτα.

      Στην Αργεντινη οπως ελεγε και ρεπορταζ γνωστου αριστερου δημοσιογραφου, οι φαβελες σχεδον διπλασιαστηκαν μετα την ...λυτρωση της χωρας απ τους ξενους δανειστες και το δντ. Ολα πηγαν πολυ καλα κι ο απλος λαος περναει πολυ ....καλυτερα απο πριν. Κι οποιος δεν το πιστευει ειναι προβοκατορας της Δεξιας!

      Για τη δε Βραζιλια, πηγαν καποιοι γνωστοι μου διακοπες εκει και φετος, οπως σχεδον καθε χρονο. Τι να πω ολα ηταν, οπως τα ....βρηκε ο Αλ Τσιπρας, δλδ ολα αρκετα ....καλα και ....υποσχομενα.
      Δεν υπηρχαν δεκαδες χιλιαδες πορνες στο δρομο (οφθαλμαπατη), ουτε χαμος απο εγκληματικοτητα, ουτε σκληρα ναρκωτικα παντου στα ισια ντιλιγκ, ουτε στην ουσια ο στρατος να κανει χρεη αστυνομιας αφου χρειαζονται βαρια οπλα μεσα στις πολεις, ουτε οι φαβελες εχουν επεκταθει, ουτε μικρο-κλοπες συνεχεια, ουτε βια, ουτε απιστευτες κοινωνικες ανισοτητες, ουτε τιποτα απ αυτα!!
      Απα-πα-πα , μιλαμε βρηκαν και φετος μια κοινωνια που σε επιπεδο ζωης, και ελλειψης ανισοτητων θυμιζει.... Σκανδιναβικη χωρα στα καλυτερα της.

      Για τη δε Βενεζουελα του Ουγκο Τσαβες της Δουρου, καλα εκει μιλαμε για επιγειο παραδεισο. Το Καρακας θυμιζει κραμα ....Ζυριχης και Λουξεμβουργου. Η ασφαλεστερη πολη στο κοσμο για τις γυναικες. Απλα να μας πει η Δουρου, ποσοι ''γοριλες'' τη συνοδευαν σε καθε της μετακινηση.
      (Ε ρε κουτοχορτο που ταιζουν μερικοι ''ηγετες'' καποια ''προβατα''. Μπεεεεε λεμε.... )

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 22/12/2012 10:11:33

        Μα έτσι θέλει να μας καταντήσει ο Αλέξης, ο Πάνος και η πρεσβεία που τους στηρίζει. Τι νομίζατε πως πήγε να κάνει εκεί; Πήγε να πάρει δείγματα εφαρμογής για να τα εφαρμόσει κι εδώ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ nikolas 22/12/2012 10:47:51

      ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΡΥΨΕ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ 15ΜΕΛΟΥΣ ΟΤΙ Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ
      ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ Η ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΩΝ.
      ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ
      ΤΑ ΦΟΥΜΑΡΑ ΠΕΡΙ "ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ" .
      ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΟΥΜΑΡΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΓΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΤΑΝ
      "ΞΕΠΟΥΛΗΘΗΚΕ" Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΣΤΗΝ CREDIT AGRICOLE
      ME 28 ευρω THN METOXH ,ΕΝΩ ΤΩΡΑ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 1(ΕΝΑ)
      ΕΥΡΩ. ΤΑ 7 ΔΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΟΙ
      ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ? Ο ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ ?

  3. Playstasion avatar
    Playstasion 21/12/2012 22:01:54

    47% επαινει το εργο του Στουρναρα ?
    Ουτε το 15% δεν ειναι , ειπαμε να κανουν δημοσκοπησεις , αλλα αυτο ειναι ΜΑΓΕΙΡΕΙΟ κανονικο
    Ποιος θυμαται , εκεινες τις αγιοβασιλιατικες , οταν ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ως πρωθυπουργος , ειχε αποδοχη 80% ως πρωθυπουργος , αλλα βεβαια οταν φανηκαν οι πραγματικες καταστασεις , τα μαγειρεια σταματησαν , μεσα σε λιγους μηνες το 75% αποδοχης , εγινε 10%

    Εντυπωση επισης κανει , η τεραστια αποκλιση που υπαρχει συνολικα με ολες τις υπολοιπες δημοσκοπησεις στα νουμερα
    Γενικα ολες οι δημοσκοπησεις ειναι παντελως αναξιοπιστες , δεδομενου οτι δεν πεφτουν ποτε μεσα , στα νουμερα
    Η καλυτερη δημοσκοπηση , ηταν και θα ειναι η καλπη

    • petros avatar
      petros @ Playstasion 21/12/2012 22:12:48

      που την ειδες την τεραστια αποκλιση απο τις αλλες δημοσκοπησεις,εκτος απο τους ανε.ελλ. που τους δειχνει να πεφτου ολοι οι αλλοι τα ιδια εχουν σε ολες τις δημοσκοπησεις

      • Playstasion avatar
        Playstasion @ petros 21/12/2012 23:47:18

        Δεν μιλησα για συγκεριμενο κομμα
        Μιλαω για την αποκλιση , στα ποσοστα ολων των κομματων

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ Playstasion 22/12/2012 03:26:24

          Γαργαρα απαντηση !

          • Playstasion avatar
            Playstasion @ Ραβινος 22/12/2012 04:06:31

            Οσοι διακατεχονται ,απο ΟΠΑΔΙΚΟ ,ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ , ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ φανατισμο , χανουν την επαφη με την ΛΟΓΙΚΗ

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Playstasion 21/12/2012 22:13:14

      ΣΩΣΤΑ ,ΣΕ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ .
      ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ.

  4. asterix5 avatar
    asterix5 21/12/2012 22:05:41

    Τώρα που ο Σαμαράς τους έβγαλε τις κουκούλες στη βίλλα Αμαλία, αποκαλύφθηκε οτι όλα αυτά τα χρόνια είχε δίκιο το ΠΑΣΟΚ, που έλεγε οτι είναι ΟΛΟΙ τους Συριζαίοι. Γι' αυτό άρχισε η ταχέια πτώση τους . Ως τις εκλογές θα επιστρέψουν στο 4% τους...

    • MIKE avatar
      MIKE @ asterix5 22/12/2012 11:52:52

      +10000

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 21/12/2012 22:36:07

    H κυβερνηση ειναι αναλωσιμη σε ενα 6αμηνο θα αποτελει παρελθον.
    Πασοκ -δημαρ καταρρεουν σε εκλογες δε θα μπουν ουτε στη Βουλη
    μονο η απλη αναλογικη θα τους σωσει.

    Η ΝΔ καπως αντεχει - εχει αλλωστε ποιο σταθερο κοσμο κυριως ηλικιωμενα
    ατομα και πλουσιους.
    Ομως μετα τη φουσκα της δοσης θα φθαρει κι αυτη στο χρονο.

    Ο Συριζας απο την αλλη δεν θελει εκλογες τωρα γιατι θα καει
    σε ενα τριμηνο , οποτε σφυριζει αδιαφορα ο τσιπρας τρεχει Βραζιλια κλπ

    η ΧΑ εχει σταθερη δυναμη και δε το θεωρω παραξενο η Ελλαδα εχει
    οπαδους του Μεταξα της Χουντας κλπ , επισης ειναι κομμα με εντονη
    παρουσια και κερδιζει ακομα και παλιους πασοκατζηδες.

    Οι Ανελ θα διασπαστουν ενα κομματι ψηφοφορων θα παει στη ΝΔ.

    Σε περιπτωση που περασει απλη αναλογικη η ΧΑ θα μετατραπει σε
    συνομιλητης για οσους σημερα τη βριζουν και θα την παρακαλουν
    για συγκυβερνηση.

    Η κυβερνηση θα προσπαθησει να σταθει με νυχια και δοντια αλλα
    συντομα θα ερθει αντιμετωπη με τις προωρες εκλογες.
    Mετα τα Χριστουγεννα ξεκινα η αντιστροφη μετρηση προς το τελος
    της τρικομματικης.

    • MIKE avatar
      MIKE @ λαλακης 22/12/2012 11:53:48

      λαλακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ λαλακης 22/12/2012 17:09:15

      Λαλάκη, όταν δεν γράφεις λαλακίες για τους ΔΥ είσαι Θεός στην αντίληψη της πραγματικότητας. Με εκπλήσεις ...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/12/2012 23:58:58

    "Είδηση" είναι:
    1. Η αποδοχή Στουρνάρα (απίστευτο για υπουργό οικονομικών τέτοια εποχή).
    2. Η "διαβολική" σταθερότητα της ΔΗΜΑΡ σε σχέση με τις εκλογές - φαίνεται σε πολλές δημοσκοπήσεις. Ξεχωρίζει σαν "μονόφθαλμος ανάμεσα σε τυφλούς".
    Αναμενόμενα :
    1. Bye Bye PASOK και ΑΝΕΛ.
    2. "Χαμηλή" ισορροπία ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ.
    3. Η συνεχιζόμενη πολιτική ανεπάρκεια του ΣΥΡΙΖΑ καταγράφεται στις ποιοτικές απαντήσεις.

    • sunra avatar
      sunra @ Ο Θείος 22/12/2012 08:53:46

      Θείε μήπως είσαι ΝΔ, ή έτσι μου φαίνεται?
      Αν το γκάλλοπ είναι σωστό , το ΠΑΣΟΚ θα πρέπει άμμεσα να αντικαταστήσει τον Βενιζέλο με τον Στουρνάρα...Ετσι θα ξεπλύνει και την ντροπή του χειρότερου υπουργού οικονομικών που πέρασε ποτέ απ' τις Βρυξέλλες...

  7. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 22/12/2012 00:00:50

    Κάντε όνειρα, ή ξυπνάτε, πριν σας ξυπνήσει απότομα ο λαός. Δεν ακούτε τον κόσμο τα ίδια τα στελέχη, ακούτε τους δημοσκόπους. Όπως κάνανε στο ΠΑΣΟΚ. Πάρτε μέτρα ανάπτυξης, όχι άλλους φόρους, αλλιώς θα βλέπουμε "νίκες" μόνο σε δημοσκοπήσεις. Αυτή η εταιρία δεν έλεγε το Μάιο, ότι ήταν δεύτερο το ΠΑΣΟΚ, ή κάνω λάθος;

  8. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 22/12/2012 00:18:42

    Τωρα που ο Σαμαρας στελνει την ευημερουσα Ελλαδα στην Γιουροβιζιον, ο Συριζα δεν εχει πλεον καμμια πιθανοτητα!

  9. Ἑκηβόλος avatar
    Ἑκηβόλος 22/12/2012 00:49:56

    Δημοσκόπηση Rass (01/06/2012, τελευταία ἡμέρα δημοσιοποιήσεως δημοσκοπήσεων πρὶν ἀπὸ τὶς ἐκλογὲς τοῦ Ἰουνίου) ἔλαβον: ΝΔ 26,5% (πῆρε 29,7), ΣυΡιζΑ 24,2% (πῆρε 26,9), ΠαΣοΚ 12,1% (πῆρε 12,3), ΑνΕλλ 5,8% (πῆρε 7,5), ΚΚΕ ὡς ἕκτο κόμμα ἀπὸ τὴν ἐν λόγῳ ἑταιρεία 5,2% (ἦλθε ἕβδομο καὶ πῆρε 4,5), ΔημΑρ ὡς πέμπτο κόμμα 5,4% (πῆρε 6,3 καὶ ἕκτο κόμμα στὴν σειρά), Χρυσῆ Αὐγή 3,6% ὡς τελευταία [sic!] (πῆρε 6,9 καὶ ἦλθε τέταρτη). Ἐν συνεχείᾳ: Δημιουργία Ξανά 2,4% (μὲ ἀναγωγὴ ἐπὶ τῶν ἐγκύρων ἔμπαινε μέσα) (πῆρε 1,6), ΛαΟΣ 0,7% (πῆρε 1,6).

    Δημοσκόπηση Rass (20-04-2012, τελευταία ἡμέρα δημοσιοποιήσεως πρὶν ἀπὸ τὶς ἐκλογὲς τοῦ Μαΐου) ἔλαβον:
    ΝΔ 18,6% (πῆρε ὄντως 18,6 - μὲ τὴν ἀναγωγὴ ἡ ἑταιρεία τὴν παρουσίαζε στο.... 24%), ΠαΣοΚ δεύτερο (!) 13,2% (πῆρε 13,2 - μὲ τὴν ἀναγωγὴ παρουσιάζετο στό... 18%), ΣυΡιζΑ ὡς τρίτο (!) 8% (πῆρε 16,8), ΑνΕλλ 7,3 (πῆρε 10,6), ΚΚΕ 6,7 (πῆρε 8,5), ΔημΑρ 6,5% (πῆρε 6,1), Χρυσῆ Αὐγή τελευταία (sic!) 3,3% (πῆρε... 7%), ΛαΟΣ 2,6% (ἐντὸς μὲ ἀναγωγή, πῆρε 2,9).

    Ἀπορῶ πῶς δὲν τὴν ἔχουν κλείσει ἀκόμη τὴν ἑταιρεία. Ἀλλὰ στὴν χώρα τῆς φαιδρᾶς πορτοκαλέας..........

    • dim avatar
      dim @ Ἑκηβόλος 22/12/2012 02:13:31

      Τα στοιχεία μια χαρά τα παρουσίασες, στην ερμηνεία τους έκανες λάθος... Οι δημοσκοπήσεις παρουσιάζουν τις απαντήσεις του ερωτώμενου, και τα ποσοστά που έδειξες ήταν όντως αυτά 15 μέρες πριν τις κάλπες... Οι δημοσκοπήσεις δεν είναι για να κάνουν ερμηνεία ή αναγωγή των αναποφάσιστων, γιατί αναποφάσιστος θα πει αναποφάσιστος και μπορεί να αποφασίσει όπως του καπνίσει ακόμα και μέσα στο παραβάν... Οπότε μια χαρά σωστά τα έλεγε η εταιρία... Αυτές ήταν οι απαντήσεις και τα ποσοστά των αποφασισμένων...

      Τα δυο ποσοστά που όλες οι δημοσκοπήσεις δε πιάσανε το Μάιοι ήταν του Σύριζα και της ΧΑ… Αυτό συνέβη γιατί πολύ απλά τη τελευταία βδομάδα πολλοί αναποφάσιστοι πήγαν προς το Σύριζα, και επίσης τα χαμηλά δημοσκοπικά της ΧΑ τότε ήταν επειδή πολλοί δεν θέλανε να αποκαλύψουνε αυτή τους τη προτίμηση...

      Από την άλλη, αυτοί που επιχείρησαν, ειδικά τον Ιούνιο εκτίμηση ψήφου (VPRC και Public Issue) την πάτησαν... Έδιναν μπροστά τον Σύριζα στο 31,5% με 4 εώς 6 μονάδες μπροστά από τη ΝΔ, και τελικά κέρδισε η ΝΔ με 3 μονάδες διαφορά...

      Μη ψάχνετε συνομωσίες κλπ... Η εικόνα αυτής της στιγμής αυτή είναι... Ο Σύριζα έχει χτυπήσει ταβάνι, ακόμα και στη πιο δύσκολη συγκυρία με τη ψήφιση των επώδυνων μέτρων δε μπόρεσε να πάρει αέρα νίκης, έμεινε κολλημένος στο 22-23%.... Από εδώ και πέρα, αν τα πράγματα καλυτερεύσουν, θα αρχίσει η άνοδος των ποσοστών και των τριών κομμάτων της συγκυβέρνησης, ιδιαίτερα βέβαια της ΝΔ, που ήδη σε κάποιες δημοσκοπήσεις έχει περάσει και μπροστά, και η διαφορά από το Σύριζα θα χτυπήσει σε δύο χρόνια από τώρα (αν τα πράγματα θα έχουν βελτιωθεί) διψήφιο νούμερο...

      Εκτός κι αν δεν αλλάξουν οι οικονομικές και κατ' επέκταση και οι κοινωνικές συνθήκες, αν δεν φανεί το φώς στην άκρη του τούνελ προς το τέλος του 2013... Τότε αλλάζει το πράγμα... Τότε τα ποσοστά της ΝΔ θα καταρρεύσουν και ο κόσμος μέσα στην απόγνωσή του θα κινηθεί προς τα άκρα, αλλά ας μη το εύχεται κανείς αυτό, γιατί τότε αυτό θα σημαίνει ότι οι συνέπειες για τη πατρίδα μας και για όλους μας θα είναι πια τραγικές...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ dim 22/12/2012 03:27:33

        Respect !

      • sunra avatar
        sunra @ dim 22/12/2012 09:02:29

        Οπως τα λές αγαπητή Dim:
        " αν δεν αλλάξουν οι οικονομικές και κατ’ επέκταση και οι κοινωνικές συνθήκες, αν δεν φανεί το φώς στην άκρη του τούνελ προς το τέλος του 2013… Τότε αλλάζει το πράγμα… Τότε τα ποσοστά της ΝΔ θα καταρρεύσουν και ο κόσμος μέσα στην απόγνωσή του θα κινηθεί προς τα άκρα."
        Μ' άλλα λόγια αυτό θα γίνει αν μέχρι το τέλος του 2013 ο Σαμαράς δεν έχει επιστρέψει στο λαό αυτά που θα του πάρει με τα ψηφισθέντα μέτρα (13,5 δισ.) και είναι ακόμα στην κυβέρνηση...

        • dim avatar
          dim @ sunra 22/12/2012 14:42:35

          Μη διαστρεβλώνεις τη πραγματικότητα... Η έκρηξη δεν θα έρθει αν ο Σαμαράς δεν επιστρέψει τα ψηφισθέντα, αυτά τα έχει ήδη προεξοφλήσει η κοινή γνώμη, εξάλλου τα 11,5 δις ήταν ψηφισμένα και αποφασισμένα από το δεύτερο μνημόνιο, και ο Σαμαράς είχε πει ότι θα διαπραγματευτεί με τη τρόικα τα 11 σημεία, δεν είχε πει ότι τα έχει εξασφαλισμένα...

          Μη ξεχνάτε ότι το 2013 θα είναι η πρώτη χρονιά που θα μπούν στην οικονομία πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που θα βγούν... Πολλά από τα χρήματα που θα μπουν θα πάνε τελικά στη τσέπη ανθρώπων που τα έχουν ανάγκη (εφάπαξ υπαλλήλων, φαρμακοποιοί, επιστροφές φπα και φόρων σε απλούς φορολογούμενους και σε μικρές αλλά και μεγάλες επιχειρήσεις, σε δήμους, θα μπουν χρήματα για ενίσχυση μικρομεσαίων, ενώ και η ανακεφαλοποίηση των τραπεζών θα οδηγήσει και σε καλύτερες ρυθμίσεις δανείων και άρα μικρότερο μηνιαίο βάρος για το κάθε δανειολήπτη). Επίσης στο τέλος του 2013, αν έχουμε πετύχει πρωτογενές πλεόνασμα, που όπως όλα δείχνουν θα το πετύχουμε, το 70% του πλεονάσματος θα πάει για αποκατάσταση αδικιών…

          Αυτό που θα κρίνει τη κατάσταση επομένως είναι αν θα πιαστούν οι στόχοι, ώστε να μη χρειαστούν νέα μέτρα, και αν θα έχουμε θετικό πρόσημο ανάπτυξης και ανακοπή της ανεργίας από το τέλος του 2013… Ο κόσμος δεν είναι χαζός, ακούει τις αρλούμπες του Σύριζα πέρι ενός νόμου και επιστροφή των μισθών στα επίπεδα του 2009, και του δίνει το ποσοστό που του αρμόζει (και πολύ του δίνει εδώ που τα λέμε, κάτσε να δούμε και το επόμενο κύμα μετρήσεων)…

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ dim 22/12/2012 13:41:17

        έγραψες..συμφωνώ μαζί σου 100%..

  10. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 22/12/2012 09:49:13

    Εμένα τίποτε, μα τίποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει. Τίποτε άλλο δε με συγκινεί. ποιός Σαμαράς, ποιός Τσίπρας, ποιό Ευρώ; Αρκεί που ο Μr. Giannis S. επί τέλους αναγνωρίσθηκε από τον Ελληνικό λαό ως γνήσιος αγωνιστής - λυτρωτής- σωτήρας και απολαμβάνει πλέον την αποδοχή, το θαυμασμό και τη λατρεία του 47,7% των ερωτηθέντων. Φυσικό ήταν. Μετά από τόοοοση προσπάθεια, αλλά κυρίως μετά από εκείνο καταπληκτικό του '' Όχι βέβαια'' (Δε μπορώ να ζήσω με 500 €), ήταν πολύ φυσικό να αναγνωρισθεί η μεγαλοσύνη, η ενσυναίσθηση, η σύμπνοια και η ψυχική ανωτερότητα του φωτεινού αυτού πνεύματος. Ωσαννά !!!
    Σ΄ευχαριστώ Θεέ της παραφροσύνης, σ΄ευχαριστώ RASS !! :-)

    • dim avatar
      dim @ BLACKQUEEN 22/12/2012 14:29:52

      Καλή η ειρωνεία αλλά η πραγματικότητα είναι ότι όπου σταθείς και όπου βρεθείς θα ακούσεις θετικότατα σχόλια για το Στουρνάρα... Το υψηλό του ποσοστό είναι αποτέλεσμα της αποδοχής που έχει διακομματικά, από ψηφοφόρους της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, της ΔΗΜΑΡ, της ΔΗΞΑ, της ΔΡΑΣΗΣ, και του σοβαρού κομματιού των ψηφοφόρων του ΑΝΕΛ που συνειδητοποίησαν τη γκάφα τους να στηρίξουν επιπόλαιο και λαϊκίστικο και τώρα το εγκαταλείπουν μαζικώς...

  11. ΑΚ avatar
    ΑΚ 22/12/2012 10:21:49

    Μήπως θα μπορούσε ο ΑΣ να μας πει γιατί αυτές οι πιρουέτες?
    Σε σύνολο 700.000 περίπου ατόμων που πληρώνονται από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών μετά την 1η Νοεμβρίου 2012 περίπου 40.000 υπάλληλοι του Δημοσίου διατήρησαν με την μορφή επιδόματος στο μισθό τους ποσά από 500 έως 1.100 ευρώ. Αυτοί είναι κυρίως εργαζόμενοι του υπουργείου Ανάπτυξης στον τομέα των πετρελαιοειδών, κάποιοι υπάλληλοι του υπουργείου Εσωτερικών, μηχανικοί του υπουργείου Ανάπτυξης, σωφρονιστικοί υπάλληλοι, οι γεωπόνοι του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, επιθεωρητές Υγείας, κ.α..

    Είναι ξεκάθαρο λοιπόν πως εξακολουθούν να υπάρχουν στο Δημόσιο υπάλληλοι δύο ταχυτήτων.

    http://www.news.gr/politikh/esoterikh-politikh/article/27833/vrhkan-parathyraki-gia-toys-ypallhloys-ths.html

  12. Γιάννης Μανώλης avatar
    Γιάννης Μανώλης 22/12/2012 12:24:25

    Εάν ο Σαμαράς έκανε την επόμενη Κυριακή εκλογές, πιθανότατα θα τις κέρδιζε! Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τραβάει και ούτε πρόκειται να τραβήξει! Οι ΑΝΕΛΛΗΝΕΣ αποκαλύφθηκαν πόσο γραφικοί και επικίνδυνοι είναι! Θα είναι στρατηγικό λάθος της ΝΔ να πάρει πίσω τους Καμμένους! Η πτώση των ΑΝΕΛ συνειρμικά οδηγεί σε πτώση και της κυβερνησιμότητας του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς δεν έχει συμμάχους για να κυβερνήσει!
    Συμπέρασμα: Εάν βελτιωθεί κάπως το κλίμα στην οικονομία και την κοινωνία, μην εκπλαγείτε ακόμη και με συντριπτική νίκη Σαμαρά στις επόμενες εκλογές! Όλα ανοιχτά για το που θα πάει η χώρα.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γιάννης Μανώλης 22/12/2012 14:15:12

      ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙ ΟΤΙ
      ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ .
      ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

  13. Aggelos avatar
    Aggelos 22/12/2012 13:33:36

    νρισκομαστε ακριβως στον κάβο μεσα στην τρικυμια..
    αν πλοιο τον περασει χωρις να βυθιστει..
    και βγει στα ηεραμα νερα
    θα χειροκροτησουμε ολοι

    αλλα ακομα ο λαος αναμενει,,

    ειμαστε στο σημειο καμπης..αν αποτυχει ο σαμαρας εχει τελειωσει πολιτικα μαζι με την ελλαδα καιτη νδ και το ξερει..

    η εναλλακτικη θα ειναι συριζα vs χρυση αυγη και χαος..

    • dim avatar
      dim @ Aggelos 23/12/2012 01:40:59

      Ακριβώς... η συντριπτική πλειοψηφία των αναποφάσιστων προέρχονται απο τα τρία κόμματα της συγκυβέρνησης, αλλά δεν το κουνάνε προς το παρόν για κανέναν άλλο χώρο... Και όχι μόνο δεν το κουνάνε, δηλώνουν μεν αναποφάσιστοι ως προς τη πρόθεση ψήφου, αλλά στις συγγενείς ερωτήσεις δηλώνουν ξεκάθαρα ποιά είναι η προτίμηση τους (καταλληλότητα, με ποια κυβέρνηση πιστεύουν οτι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα κλπ κλπ κλπ)...

      Ειλικρινά με εκπλήσσει πάντως που κάποιοι ελπιζουν ή εύχονται να αποτύχει ο Σαμαράς... Δεν έχουν καταλάβει ότι αν αποτύχει ο Σαμαράς, η Ελλάδα τελείωσε? Είναι ακριβώς αυτό που είπες... Πτώση της κυβέρνησης σημαίνει στροφή προς τα άκρα μέσα σε κλίμα έκρηξης, απελπισίας και εξαθλίωσης, σημαίνει χάος, εθνικές καταστροφές και εθνικός διχασμός...

  14. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 22/12/2012 15:24:48

    Αν η ΝΔ καταφέρει να βγει πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές έτσι όπως διαμορφώνεται η πολιτική κατάσταση θα μπορέσει να κάνει κυβέρνηση μόνο με την Χρυσή Αυγή που θα έχει διψήφιο ποσοστό.
    Πρέπει να αφήσουμε τα συμπλέγματα επιτέλους που μας καλλιέργησε η μαρξιστική γενιά του Πολυτεχνείου.Όχι άλλη συγκυβέρνηση με Βενιζέλους,Ρεπούσηδες και Λοβέρδους.
    Χρειαζόμαστε επιτέλους μια Εθνική-πατριωτική κυβέρνηση απέναντι στον Εθνομηδενισμό των Συριζαίων

  15. Κλέων() avatar
    Κλέων() 22/12/2012 15:42:01

    Είναι ηλίου φαεινότερον ότι, η δημοσκόπησις είναι "αληθινή" και "αντικειμενική".
    Επιβεβαιώνεται και από κάποιους σχολιαστές, που φαίνεται ότι ήταν ανάμεσα στους ερωτώμενους.
    Η σταθερότητα των απόψεών τους, "δικαιώνει" τον κ. Στουρνάρα που όπως φαίνεται, είναι ο Εθνικός μας αναγεννητής.
    Μα πάνω από όλα,"δικαιώνει" τον κ. Σαμαρά και τους "αγαπητούς" συναδέλφους του, που τον "επέλεξαν" για να διαχειρισθεί το τιτάνιο, πράγματι, "έργο" της διάσωσης όλων των άλλων εκτός από εμάς τους ίδιους.

  16. ΜΑΙΚ avatar
    ΜΑΙΚ 22/12/2012 20:49:13

    Όχι ρε παιδιά,διάβασα τη νέα δημοσκόπιση και μελαγχίλησα.Πάει και ο Καμένος,αμς τελειώνει άδοξα;Μετά το τέλος Καρατζαφέρη πάει και ο Πανάρας;Πάει το λίγο γέλιο που μας είχε απομείνει;Με τόσα οικονομικά προβλήματα άκουγες ένα δολάριο,έναν ψεκασμό,μια συνεργασία με τον Συριζα των ΑΝΕΛληνων και γελούσες λίγο.Τώρα τι θα κάνουμε;Τουλάχιστον μη χαθεί κι ο Χαϊκάλης μαζί του.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 22/12/2012 22:56:32

    "Ισοπαλία ΝΔ – ΣΥΡΙΖΑ" Με ποιά εχέγγυα ο Σύριζα ισόπαλος;;
    Aυτό, ουδέποτε το κατάλαβα.

  18. γιωργος οικονομιδης avatar
    γιωργος οικονομιδης 23/12/2012 10:47:27

    14%