08/09/2009 20:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα γροθιά του Γιώργου στο κατεστημένο

 



Θυμάστε τι γράφαμε στο αποκλειστικό ρεπορτάζ του antinews για τους επιχειρηματίες που συμμετείχαν  στο δείπνο με το Γιώργο τον περασμένο Φεβρουάριο; Οργανωτής του ήταν ο  αναπληρωτής  διευθύνων  σύμβουλος  της  Eurobank  Νίκος  Καραμούζης, στο σπίτι του οποίου μάλιστα έγινε το δείπνο.

 Προσέξτε να δείτε τώρα πως παρουσιάζει την «ομάδα κρούσης» του κ. Παπανδρέου για την Οικονομία το σημερινό ΒΗΜΑ: «Πρόκειται για τους καθηγητές Ι. Στουρνάρα (επιστημονικός διευθυντής του ΙΟΒΕ), Ηρ. Πολεμαρχάκη (διατηρεί μακρά φιλία με την οικογένεια Παπανδρέου), Β. Ράπανο (πρόεδρος του ΟΠΕΚ), Γκίκα Χαρδούβελη, (πρώην σύμβουλος του κ. Κ. Σημίτη και του διοικητή της Εθνικής Θόδωρου Καρατζά και στέλεχος της Εurobank) και Κ. Παπαδόπουλο (συνεργάτης του κ. Παπανδρέου από το υπουργείο Εξωτερικών). Κάποιον ρόλο παίζει και ο κ. Μιχ. Σάλλας, πρόεδρος της Τράπεζας Πειραιώς. Επίσης ο κ. Ν. Καραμούζης, αναπληρωτής διευθυντής της Εurobank, και ο κ. Απ. Ταμβακάκης , ανώτατο στέλεχος του ομίλου Λάτση»

 Χρειάζονται σχόλια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. one avatar
    one 08/09/2009 21:14:10

    Λείπει ο Τσουπίδης, ο ταμίας του Αλογοσκούφη, και εγκέφαλος της κομπίνας των δομημένων ομολόγων.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/09/2009 21:24:20

    Δε βλέπω και πολύ διαφορετική τη σύνθεση της "ομάδας κρούσης" από εκείνες που συγκροτούσε ο Γιάννος ή ο νεοφιλελεύθερος Χριστοδουλάκης...

  3. aris53m avatar
    aris53m 08/09/2009 21:30:28

    Πούσαι Ανδρέα για να δεις το παιδί της αλλαγής ...

  4. yannidakis avatar
    yannidakis 08/09/2009 21:40:04

    να πω... καλη επιτυχια;
    δεν καταλαβατε. ολοι με την εκαστοτε κυβερνηση ειμαστε. (υποτιθεται πως) ειμαστε στην ιδια ομαδα για το καλο αυτης της χωρας.
    το ζητημα ειναι ποιος δειχνει ομαδικο πνευμα πλεον :[

  5. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 08/09/2009 21:49:39

    Μα το Τσουκατο τον ξέχασαν? Το Πανταγιά, το τρεπεκλη? Αχχχ ηδη το κατεστημμένο "πρασινισε" απ το φοβο του.... Ο Αλλιέντε σε Ελλαδική έκδοση...

  6. anonymous avatar
    anonymous 08/09/2009 22:04:53

    Και ποιόν να βάλει φάκτορα στη ομάδα για να έχουμε καλό ερώτημα? κανα συνδικα-ληστή η κάνα ακαδημαικό - γιατι και οι αποδεικτήκανε 'μάπες'. Το καραμούζη δε το ξέρω αλλά για να είναι εκεί που είναι (ιδιωτική τράπεζα) θα είναι καταξιωμένος. Δηλαδή προτιμούσες κανα κομματόσκυλο?

    • Le canard avatar
      Le canard @ anonymous 08/09/2009 22:30:12

      Ανώνυμε προφανώς ξέχασε τον Παπακωνσταντίνου και το "Ταμείο Οδοποιΐας". Λες να μην παίχτηκαν ομόλογα επί ΠΑΣΟΚ; Εννοείται ότι για το σκάνδαλο των Ομολόγων επί ΝΔ ευθύνεται αποκλειστικά τούτη η κυβέρνηση, αλλά μην ξεχνάμε και τα του ΠΑΣΟΚ. Συχωροχάρτια τέλος για όλους.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Le canard 08/09/2009 22:52:53

        Δε ξέχασα απλά δε θα κάνω εγω 'σούμες' για το πόσο τρωνε οι άλλοι...συμφωνώ με τη τελευταία πρόταση σου. Κλέβει χέρι, κόψε χέρι η λαιμό ακόμα καλύτερα...έτσι για να σφίξουν οι κ@λοι...

    • νέμεσις avatar
      νέμεσις @ anonymous 08/09/2009 23:07:49

      το καραμούζη δεν το ξέρεις; Κάτι θα έδωσε για να είναι εκεί που είναι. λες για τη θητεία του στη ΚΝΕ να πηγε στο Λάτση

    • Alexis avatar
      Alexis @ anonymous 09/09/2009 09:51:43

      Το ΒΗΜΑ κάνει λάθος, ο Παπαδόπουλος του ΓΑΠ δεν είναι στο ΥΠΕΞ είναι χαμηλόβαθμος υπάλληλος της Eurobank.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/09/2009 22:07:38

    "Η made in USA.. ομάδα.
    Οι τυχοδιώκτες του Γιωργάκη, είναι :

    -ΠΑΥΛΟΣ ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ…που είναι το αφεντικό των ΜΜΕ. Ασχολείται με την πολιτική επικοινωνία, τις δημοσκοπήσεις κ.λπ. Παντρεμένος με Λιβανέζα.

    - ΝΙΚΟΣ ΖΙΩΓΑΣ. Το Αφεντικό των Μ.Κ.Ο (Μη «Κυβερνητικών» Οργανώσεων). Παντρεμένος με Καναδέζα, η οποία ασχολείται με τον εθελοντισμό.

    - ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΡΟΥΣΤΑΣ. Διπλωμάτης. Ο Αριστοκράτης. Νομικός σύμβουλος του Καγκελαρίου της Αυστρίας 1997-1999 και μόνιμος της Όπερας της Βιέννης. Πολλά λέγονται για τον ρόλο του στην "Σοσιαλιστική Διεθνή". Παντρεμένος με την Φαίη - η ρουφιανιά της Ελλάδας στα ξένα ΜΜΕ.

    - ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΟΛΗΣ. Είναι ο κολλητός του Γιωργάκη και δεν ασχολείται με την πολιτική. Αλλά με την καλή, κοσμική ζωή. Στον χαρακτήρα, δε, είναι
    «κιμπάρης", καθώς τα χρήματα γι αυτόν μικρή σημασία έχουν ...Είναι Γαιοκτήμονας στην Αυστραλία...

    ΩΡΑΙΟΙ ΟΙ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ...

    και εσείς Πασόκοι νομίζετε...
    ΓΙΑ ΗΓΕΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ...τα Νερόβραστα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ στύλ
    Παπακωνσταντίνου…Ραγκούση... Αθανασάκη κ.λ.π.."

    Το σχόλιο είναι φίλου, με ιδιόρρυθμη σύνταξη, από άλλο blog. Το αναπαράγω, γι' αυτό σε εισαγωγικά. Κλείνει απαξιωτικά καί ίσως προσβάλλει, αλλά είναι παραστατικός και, δυστυχώς, αληθινός.

    ΠΑΣΟΚΟΙ... ΑΠΛΑ ΠΡΟΒΑΤΑ είστε... ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΤΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥ.
    Τον οποίο... συναντά κανείς, στα στέκια του Κολωνακίου, να καπνίζει το πούρο του και να γευματίζει με φίλους... ".

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 08/09/2009 22:40:06

      Σοσιαλιστές πεινάλες...
      Ο ΓΑΠ θα τη πάθει κάπως όπως ο Ομπάμα, ο οποίος τελευταία κατηγορείται από παντού, πως δεν έχει σχέση με τον μέσο Αμερικανό. Πως είναι αλλού.
      Ε λοιπόν, ο Μπελούσι με τα Ντιβιντι και τα παϊδάκια μπορεί τελικά να κάνει ελάχιστη τη διαφορά στο νήμα...
      Ο Έλληνας δεν πολυγουστάρει όπερα και ΜΚΟ. Θέλει τσίπουρο, ΜΠΑΟΚ, Σαρρή, και ενίοτε τα μπινελίκια του. Οπότε οψόμεθα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 08/09/2009 22:56:04

        Μα ο ΓΑΠ έχει απόλυτη σχέση με το μεσο αμερικανό...άρα καλά θα τα πάει! (χαχαχα)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 09/09/2009 00:23:04

      Strange σε κόβω ότι ψιλοσκέφτεσαι πως παίζεται η κατάσταση...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Προφήτης 09/09/2009 00:31:49

        Σε σχέση με το γενικό μπάχαλο που προκάλεσε η ΝΔ, θα περίμενα τεράστια επέλαση του ΠΑΣΟΚ από πλευράς κόσμου. Δεν τη βλέπω και το αποδίδω στό ότι
        1) ο κόσμος δεν μπορεί να ξεχάσει τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ που καραδοκούν να ξαναφάνε τον αγλέουρα,
        2)Ο ΓΑΠ τους είναι κάπως εξωτικός με τα ποδήλατα, τα κανό και τις ΜΚΟ του
        3)Ο Μπελούσι βγάζει μια "ανθρωπιά" που ταιριάζει στον μέσο Έλληνα. Είναι πιο οικείος, άσχετα με την ανεπάρκειά του.
        Οπότε; Βλέπω να παίζεται στο φοτοφινις η κατάσταση.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Προφήτης 09/09/2009 00:47:30

        Μπορεί ο Καρ. να χάσει με 7 μονάδες. Αν το ρεύμα του ΠΑΣΟΚ να είναι "υπόγειο", σαν το συγκρότημα.
        Γιατί "ρεύμα ΠΑΣΟΚ" ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ στην κοινωνία.
        Τα παιδάκια που τρέξαν στο Θησείο είναι χειροκροτητές-φερέλπιδες διοριζόμενοι. Και οι μπαμπάδες τους.
        Κι έπειτα τι ενθουσιασμό να προκαλέσει ο ΓΑΠ...

        Αντίθετα, βρίσκω "κλονισμένους" ανθρώπους που θεωρούσα ακλόνητους ΝΔκράτες.
        Ο Μπελ. έχει πρόβλημα με την (απογοητευμένη) βάση του. Συσπείρωση 60% έναντι 77% του ΠΑΣΟΚ. Αν πείσει τους δικούς του, πηγαίνει δίπλα-διπλα.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Προφήτης 09/09/2009 16:34:43

      Τον Βαλλιανάτο δεν τον έχει άλλο...;;;

  8. Factorx avatar
    Factorx 08/09/2009 22:11:20

    Για τα ομόλογα θυμάσαι τίποτα; Ποιές τράπεζες ήτανε;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Factorx 08/09/2009 22:19:09

      Ώρα να μου πείς τωρα οτι είναι κατασκευασμα του πασοκ τα ομολογα...θα τρελαθούμε?

      • Factorx avatar
        Factorx @ anonymous 08/09/2009 22:21:17

        Σε αυτό που σε ρωτάω να απαντας. τα παραμυθάκια άστα. Ποιες τράπεζες; περιμένω

        • anonymous avatar
          anonymous @ Factorx 08/09/2009 22:48:30

          Και ποιός θα τα προμήθευαι στη αγορά? Η ομεγγα μπανκ ή η ελληνική τράπεζα? Παντως να με συγχωρας αλλα διακρίνω εμπάθεια..ειδικά η φώτο.
          Και μή με παρερμηνεύεις, δεν υποστηρίζω πασοκ κτλ...απλά διασκεδάζω με τη φαυλότητα ορισμένων να θεωρούν το ΚΚ και τη ΝΔ σαν πανάκεια και κάθε τόσο να αναφέρονται στο μαυρο παρελθόν του πασοκ..οτι ακριβως έκανε ο ανδρεάς τη δεκαετία του 80. και είδαμε που καταλήξαμε...αλλα είπαμε ειμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  9. doctor avatar
    doctor 08/09/2009 22:17:21

    Χρόνο τον χρόνο και μήνα τον μήνα η χώρα έζησε τα τελευταία πέντε χρόνια όχι απλώς την επιδείνωση των οικονομικών μεγεθών- με βασικότερα το δημοσιονομικό έλλειμμα και το δημόσιο χρέος, που την έχουν οδηγήσει δύο φορές σε επιτήρηση- αλλά και την επιδείνωση της... κοινωνικής θέσης του μέσου πολίτη. Όσο κι αν είναι από τα βασικά μότο της Ν.Δ. το «εμείς μειώσαμε την ανεργία», στην πραγματικότητα και η ανεργία αυξήθηκε, και το εισόδημα του Έλληνα συρρικνώθηκε, και οι ανισότητες οξύνθηκαν, και η φτώχεια εξακοντίστηκε. Όπως επίσης μειώθηκαν οι δαπάνες για την παιδεία και την υγεία- αλλά και όλες οι παραγωγικές δαπάνες - παρ΄ ότι το σύνολο των δαπανών μονίμως ξεφεύγει από τις προδιαγραφές των προϋπολογισμών. Και για όλα αυτά, φυσικά, δεν μπορεί κανείς να επιρρίψει ευθύνες στη διεθνή οικονομική κρίση- κάτι που συστηματικά επιχείρησε ο Πρωθυπουργός στη Θεσσαλονίκη. Η ανατροπή όλων των επιτευγμάτων στον οικονομικό και κοινωνικό τομέα που είχε πετύχει η Ελλάδα είχε αρχίσει πολύ νωρίτερα και η μεγάλη ζημιά είχε ήδη συντελεστεί μέχρι το 2007, οπότε και πάλι είχε προσφύγει η Ν.Δ. στις κάλπες λόγω της οικονομίας. Τα προγράμματα stage Οι αλχημείες της κυβέρνησης στο ζήτημα της ανεργίας είναι το πλέον κορυφαίο... μαγείρεμα που έχει επιχειρηθεί στη στατιστική. Αναλαμβάνοντας την εξουσία το 2004, αναθεωρεί τα στοιχεία και από 9% μεταβάλλει την ανεργία στο 11,3%- μια μίνι απογραφή, όπως αυτή που έκανε τότε ο κ. Αλογοσκούφης και για το έλλειμμα. Σήμερα, ισχυρίζεται ότι η ανεργία είναι στο 9,3% ενώ η χώρα βρίσκεται σε ύφεση. Η εξήγηση της αλχημείας είναι πολύ απλή: δεν συνυπολογίζει τους χιλιάδες νέους που βρίσκονται στα προγράμματα stage (προγράμματα βραχυχρόνια, χρηματοδοτούμενα έπειτα από πολλές ενστάσεις από την Ένωση και μηχανισμός ρουσφετιών), τους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας και τους λεγόμενους «οικονομικά μη ενεργούς» (αυτούς που δεν αναζήτησαν εργασία τις τελευταίες δύο εβδομάδες για άγνωστο λόγο). Εάν η ανεργία υπολογιζόταν όπως στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, το ποσοστό θα ξεπερνούσε ακόμη και το 13%, ενώ επισήμως στους κάτω των 24 ετών έχει ήδη εκτοξευθεί στο 25% σημειώνοντας ευρωπαϊκό ρεκόρ. Διευρύνθηκαν οι ανισότητες Αντιστοίχως, χάρη στην οικονομική πολιτική της Ν.Δ., οι ανισότητες έχουν διευρυνθεί. Σύμφωνα με τη Γιούροστατ, ενώ από το 1999 η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ αργά αλλά σταθερά μείωνε τον δείκτη ανισότητας (σ.σ.: ο λόγος του εισοδήματος του 20% των πιο εύπορων προς το εισόδημα του 20% των πιο φτωχών), από τη στιγμή που ανέλαβε η Ν.Δ. ο δείκτης πήρε πάλι την ανιούσα. Οι φόροι στους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, η αναλογία έμμεσων και άμεσων φόρων εις βάρος των δεύτερων και οι φοροαπαλλαγές για τους έχοντες συνέβαλαν σε αυτό. Η φτώχεια είναι άλλος ένας κοινωνικός παράγοντας, ο οποίος κατά την πενταετία που πέρασε οδήγησε τη χώρα μας στα χειρότερα σημεία της. Για την ακρίβεια, η Ελλάδα το 2007 είχε το υψηλότερο ποσοστό φτώχειας- περίπου 20%- στην Ένωση των 27, με εξαίρεση τη Λετονία. Ανησυχία για το μέλλον Παράλληλα, υπάρχουν μια σειρά από άλλα στοιχεία που προκαλούν ανησυχία για το μέλλον, κυρίως διότι όλες οι πληροφορίες αναφέρουν ότι πλέον στην ευρωζώνη δεν θα μετριέται μόνο το έλλειμμα και το χρέος, αλλά και άλλοι δείκτες που θα δείχνουν τη βαθύτερη κατάσταση μιας χώρας. Έτσι, σύμφωνα με την Κομισιόν, ενώ οι δαπάνες της Ελλάδας έχουν ξεφύγει, η χώρα επί κυβέρνησης Καραμανλή έρχεται τελευταία στους 27 στις παραγωγικές δαπάνες (μεταφορές, έρευνα και τεχνολογία, εκπαίδευση, υγεία). Είναι χαρακτηριστικό ότι στον δείκτη «ποιότητα παιδείας», η Ελλάδα βαθμολογείται 27η, όπως και στην καινοτομία και στη βασική έρευνα. Και, βέβαια, η χώρα παίρνει τη χειρότερη βαθμολογία στην ευρωζώνη τόσο στην ποιότητα των δημοσίων υπηρεσιών όσο και στη διαφθορά, μετά την Ιταλία. Στελέχη της Ιπποκράτους, που γνωρίζουν σε βάθος τα οικονομικοκοινωνικά δεδομένα που αφήνει πίσω της η πενταετία Καραμανλή, λένε με έμφαση πως «η αντιμετώπιση της κρίσης για την οποία μίλησε ο Πρωθυπουργός στη Θεσσαλονίκη είναι μία μόνο παράμετρος. Εδώ πρέπει να χτίσουμε ξανά τη χώρα!».

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ doctor 08/09/2009 22:41:31

      Έχω, σε πάρα πολλές αναρτήσεις κατηγορήσει παλαιότερα, τα οικονομικά επιτεύγματα του κ Αλογοσκούφη.
      Έχω ασκήσει κριτική σε επιλογές και πρακτικές.
      Αναμφισβήτητα πέρα από τη διεθνή κρίση η πολιτική που εφαρμόστηκε επιδείνωσε την κατάσταση.
      Όμως να βγαίνουν ορισμένοι και να υποστηρίζουν ότι από το 1999 έως το 2004 είμαστε σε ένα οικονομικό παράδεισο... σημαίνει ότι κάποιοι στην Ιπποκράτους δεν έχουν επαφή με τον πλανήτη.
      Λοιπόν:

      -μήπως μπορεί κάποιος να μας πει ποιος διόγκωσε τον Δημόσιο Τομέα;
      -ποιος έφτασε το +60% του τακτικού προυπολογισμού κάθε Υπουργείου να πηγαίνει σε μισθοδοσίες;
      -να πούμε για επιδόματα σε γνωστούς και φίλους; (εφοριακούς τελωνειακούς Βουλή κλπ)
      -στις λογιστικές αλχημείες των swaps;
      -στο κόστος της Ολυμπιάδας;
      -στις δαπάνες και στην ποιότητα της παιδείας; (ωχ ...συγνώμη ο αυριανός Πρωθυπουργός ήταν χθεσινός Υπουργός Παιδείας: επαγγελματικά δικαιώματα, ΤΕΙ ΑΕΙ, ιδιωτικά ΑΕΙ, πρωτοβάθμια εκπαίδευση κλπ)
      -μιλάμε για διάστημα μεταξύ οροφής και ...υπογείου στις αμοιβές, μόνο που ξέρουν όλοι αρκετούς των 10,000 με ...πόρσε και αρκετούς που βιώνουν την πραγματική φτώχια
      -για τα δις του κτηματολογίου;
      -να μιλήσουμε για δομές;
      -για συνεταιρισμούς και συνδικαλιστές;
      -για συμβάσεις και δημόσια έργα;
      -για αναθέσεις;
      κλπ

      Αν εξαιρέσουμε τα αντικειμενικά κριτήρια του κ Παπαδόπουλου το '94-'96, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά ένας ...Αλογοσκούφης ήταν το ΠΑΣΟΚ από 1997-2004 που το βοηθούσε με τεχνητές αναπνοές η Ολυμπιάδα των οικοδομών...

      ΥΓ

      και παρόλο που δεν μου είναι συμπαθής το έχω ξαναπεί, ευτυχώς που ο Σημίτης με αλχημείες και "στοιχεία" μας έβαλε στο €, διαφορετικά....

  10. νέμεσις avatar
    νέμεσις 08/09/2009 22:21:49

    o Σάλλας δεν ήταν γενικός γραμματέας επί Πασόκ; Και έχει τον τρίτο της παρέας Καραμούζη-Ταμβακάκη. Τα ξυπόλυτα παιδιά που έγιναν πλουσιοι σε 2-3 χρόνια. Αν αυτή είναι η παρέα του, πάει η άφθαρτη νέα αρχή. Ο τιτλος τους έργου είναι τα λαμόγια επιστρεφουν. Εξαγνισμένοι από τον τελευταίο εργοδότη τους που είχε και τον Χριστοδουλάκη υπάλληλο. Και αυτός της παρέας είναι. Για διαβάστε και Ημερησία της εποχής...

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2009 22:23:30

    Μα καλα περιμενατε τιποτα διαφορετικο;Η οικονομικη πολιτικη θα ειναι στα ιχνη της περιοδου Σημιτη και οι περισσοτεροι απο αυτους ειχαν θεσεις τοτε.
    Δε νομιζω οτι ειναι σημαντικο οτι εγινε δειπνο στο σπιτι του Καραμουζη.
    Και να μη γινοταν τιποτε δεν θα αλλαζε.Υπαρχει ο μονοδρομος Αλμουνια.

    • νέμεσις avatar
      νέμεσις @ ψυχραιμια 08/09/2009 22:28:46

      η δουλειά του καραμούζη θα είναι να παίρνει δουλειές από το δημόσιο για τον εργοδότη του, σιγά μην γίνει δημόσιος υπάλληλος ξανά, δεν επιστρεφει στην φτωχεια από όπου ξεκίνησε

      ο ταμβακάκης θα το παίξει ενδιάμεσος με τους πράσινους μπιζνεσμαν

  12. Jimmy L avatar
    Jimmy L 08/09/2009 22:26:13

    Γιατι τοση ενοχληση για το Οικονομικο Επιτελειο του Παπανδρεου???Ολοι ειναι καταξιωμενοι επιστημονες στον χωρο τους.Θα προτιμουσατε τον Αλογοσκουφη και τον Παπαθανασιου που ρημαξαν τον τοπο και του εργαζομενους??Λιγοτερη εμπαθεια και περισσοτερη λογικη κυριοι!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Jimmy L 08/09/2009 22:28:00

      Δεν ενοχλείσαι ΄που είναι όλη η ομάδα του Λάτση και οι ....μισοί απο κάποιους άλλους;

    • νέμεσις avatar
      νέμεσις @ Jimmy L 08/09/2009 22:31:52

      αν οι δύο «τραπεζίτες» είναι στο επιτελείο να μαζέψετε τα δαχτυλίδια από τα δάχτυλα. Οι άλλοι δυο που αναφέρονται δεν είναι καν πασόκοι Επιστήμονες; Μόνο ο ένας. Οι άλλοι είναι λαμόγια και εάνς τυχοδιώκτης. Θα πειτε τον Αλογοσκούφη, Αλογοσκουφάκη. Αυτός ήταν της Αλφα, χορτάτοι άνθρωποι παλιά λεφτά. Οι Γιουρομπανκάδες είναι ακόμα πεινασμένοι.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2009 23:08:19

    Πάντως, για να μην απογοητευτούν κάποιοι ας συγκρατήσουν τα ονόματα που συμμετείχαν στο περιβόητο γεύμα...
    Θα τους δούμε σύντομα γιατί στη χώρα που έχει θεοποιήσει το μπαξίσι στις διαπροσωπικές συναλλαγές τα γεύματα αποζητούν ανταπόδοση...

  14. αλλαγή avatar
    αλλαγή 08/09/2009 23:12:58

    Αν μερικοί ξυνίζουν γιατί είναι ο Στουρνάρας στην ομάδα του Παπανδρέου, ας πιουν ξύδι... Ισως ξεχνούν ότι αυτός διαπραγματεύτηκε την είσοδό μας στην ΟΝΕ και στη συνέχεια στο Ευρώ. Οι τεχνοκράτες υπηρετούν όλες τις κυβερνήσεις. Aπλά ο πολιτικός ηγέτης θα χαράξει τον δρόμο και θα αναθέσει στον τεχνοκράτη να υλοποιήσει το σχέδιο. Τελικά πολύ βαθειά νυχτωμένα είναι μερικά καλόπαιδα που γράφουν στο ποστ. Φάκτορα δεν πείθεις για την ψύχραιμη θεώρηση των πραγμάτων και την αντικειμενικότητά σου. Η εμπάθειά σου για το Πασόκ δεν κρύβεται. Αν δεν κάνω λάθος 5,5 χρόνια κυβερνούν οι εκλεκτοί σου...Αν τώρα το εμπέδωσαν ότι πρέπει να κτυπήσουν τη φοροδιαφυγή, ας θυμηθούμε με τι τυμπανοκρουσίες εξήγγειλε ο κουρασμένος στην ΔΕΘ το 2003 την κατάργηση του ΣΔΟΕ . Τώρα τι ψελίζει, αυτά που δεν έκανε με 2 εκλογές από το 2004 και μετά θα τα κάνει τώρα? Δεν πείθει κανένα πέρα από τους φανατικούς του κόμματός του

    • νέμεσις avatar
      νέμεσις @ αλλαγή 08/09/2009 23:27:51

      Ο Στουρνάρας είναι ευπρεπής και σωστός. Και ο Χαρδούβελης. Και ο Πολεμαρχάκης. Τώρα τι ιδεολογικό αχταρμά θα βγάλουν, θα δείξει. Εκτός από τα λαμόγια (είπαμε ο ένα Κνιτης που έγινε πασόκος και ο άλλος μπιζιναδόρος γιαλαντζη και διευκολυντής κατασκευαστικών εταιριών, οι άλλοι είναι ήπιοι σοσιαλίζοντες και έχει τουλάχιστον δύο που θα έκαναν τα παιδιά του Καρα-jaffer να είναι ΚΚΕ-ΜΛ.

  15. Jimmy L avatar
    Jimmy L 08/09/2009 23:15:21

    Αγαπητε φακτορα εαν δεν δουλευαν θα ελεγες περιμενουν θεσεις απο το πασοκ...Μπορω να εχω το σχολιο σου για τον πρωην προεδρο των Ελληνων Βιομηχανων και νυν υπουργο ΥΠΕΘΟ και για τον αποτυχημενο εκ των πραγματων Αλογοσκουφη??? Δεν λες κουβεντα....Γιατι??

  16. Factorx avatar
    Factorx 08/09/2009 23:23:36

    Κτύπα "Αλογοσκούφης" στην μηχανη αναζήτησης και διαπίστωσε μόνος σου. Το ίδιο και για Ρουσόπουλος, Δούκας κλπ κλπ. και επειδη εν μας παρακολουθείς υπενθυμίζω - κάτι ποτυ ξέρουν οι παλίοτεροι εδώ - οτι το μισό σκάνδαλο των ομολόγων (τουλαχιστον το μισό) βγήκε απο εμας)

  17. 321 avatar
    321 08/09/2009 23:25:13

    Με παρα-πολιτικά σχόλια δεν ασκείται κριτική, σοβαρή και ουσιαστική. Αλλά, επί του αναφερομένου: γιατί ενοχλείσθε; Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να γίνει κατανοητό ότι το ΠΑΣΟΚ είναι απλά μια άλλη εκδοχή.

  18. Orestios avatar
    Orestios 09/09/2009 00:08:53

    "Δεν οραματιζόμαστε το αδύνατο. Οραματιζόμαστε το αυτονόητο"
    Αυτονόητο για το GAP είναι η γροθιά στο κατεστημένο. Αφου, σου λέει, πως τους έχει τόσο πολύ τυλιγμένους σε μια κόλα χαρτί, που από το φόβο τους ότι θα τα πάρει το GAP από αυτούς και θα τα δώσει στο λαό, τον προσεγγίζουν οι μοχθηροί για να τον έχουν του χεριού τους. Αλλά το GAP είναι τόσο πονηρό και πανέξυπνο που δεν θα τους αφήσει σε χλωρό κλαρί.
    Σε ρόλο παρηγορητικό, αλλά απόμακρο υποσχέθηκε το αυτονήτο: "Ούτε καν το πρόσχημα της οικονομικής κρίσης. Και αυτή μόνο μαζί μπορείτε να την αντιμετωπίσετε. Και εγώ σας εγγυώμαι ότι θα είμαι δίπλα σας".
    Έτσι, από μακρυά. Τι δουλειά έχει με το λαό? Έχει "σχέδιο και όραμα και μια νέα ηγεσία αξιών και αρχών".
    Καληνύχτα GAP. Όνειρα γλυκά.

  19. ΔΑΚΕ Π.Ε. Χαλκίδας avatar
    ΔΑΚΕ Π.Ε. Χαλκίδας 09/09/2009 01:44:02

    Η κοροϊδία του ΠΑΣΟΚ και του Γιωργάκη!!!
    Ο Ραγκούσης (το πρωτοπαλίκαρο του Γιωργάκη) στο Mega δήλωνε πως το ΠΑΣΟΚ θα φορολογήσει τις μεγάλες τράπεζες που ακόμη και στον πυρήνα της ύφεσης και της κρίσης παραμένουν υπερκερδοφόρες.
    Από την άλλη μεριά ο Γιωργάκης συγκρότησε την λεγόμενη «ομάδα κρούσης» αποτελούμενη (άκουσον-άκουσον) από τραπεζίτες ή συμβούλους τραπεζών!

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;

    ΠΟΙΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ;
    Ρε μπας και δουλεύονται μεταξύ τους και δεν έχουν καταλάβει ότι είναι σκορποχώρι; Έλεοςςςςς!!!
    ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!

    ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ;
    ΤΟΥ ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ;;;

  20. ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ avatar
    ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ 09/09/2009 15:45:03

    "ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΗΣ EUROBANK ? ...... Ή Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ"

    οι συμβουλοι .... συγνωμη αλλα ειναι λιγο μεγαλο γιαυτο θα βαλω το λινκ

    http://iwnasdragoumis.blogspot.com/2009/09/eurobank.html

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 09/09/2009 16:36:15

    Εδώ κι αν πρόκειται για ΚΑΡΑgolden boys (και girls)...

  22. Losttttt avatar
    Losttttt 10/09/2009 10:33:13

    Τα συμφέροντα θέλουν Yorgo τέλος!!!!
    Αν τους έκανε καλά τη δουλειά η Ν.Δ. δεν θα την χτυπούσαν τόσο...Θα την αφήναν εκεί που είναι...

  23. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΜΠΕΝΑΣ avatar
    ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΜΠΕΝΑΣ 05/10/2009 21:10:08

    DIMOS SAYS:
    ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ...Ο,ΤΙ ΠΙΑΝΑΝΕ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ, ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΝ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΜΑΧΗ.