20/11/2008 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα βουτιά στα Χρηματιστήρια

Βουτιά πάνω από 4% σημειώνει ο βασικός χρηματιστηριακός δείκτης στην Αθήνα, καθώς η επιδείνωση του επενδυτικού κλίματος στις διεθνείς αγορές οδηγεί σε εκτεταμένες ρευστοποιήσεις.

Πτώση 5% χθες στη Γουόλ Στριτ και κατά 1% στα πρώτα λεπτά της σημερινής συνεδρίασης. Πτώση 6,9% σήμερα στο Χρηματιστήριο του Τόκιο. Το Χρηματιστήριο της Μόσχας αναγκάστηκε σήμερα να διακόψει πάλι τις συναλλαγές μετά πτώση άνω του 8%. Τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια, καταγράφουν απώλειες που κινούνται γύρω στο 3%. Οι τιμές του πετρελαίου εξακολουθούν να υποχωρούν.

Αφορμή για νέες ρευστοποιήσεις στις ΗΠΑ δίνει η είδηση ότι οι νέες αιτήσεις επιδόματος ανεργίας ανήλθαν στα υψηλότερα επίπεδα των τελευταίων 16 ετών. Ισχυρές πιέσεις δέχθηκαν οι μετοχές των εξαγωγικών εταιρειών εν μέσω φόβων ότι η επιβράδυνση της παγκόσμιας θα οδηγήσει σε δραστικό περιορισμό των καταναλωτικών δαπανών. Αρνητικά επηρέασε τις εν λόγω μετοχές και η ισχυροποίηση του γιεν έναντι του δολαρίου που υπονομεύει τις ιαπωνικές εξαγωγές.

Στο επίκεντρο των ρευστοποιήσεων βρέθηκε και ο κλάδος των τραπεζών επηρεαζόμενος αρνητικά από τη χθεσινή βουτιά της μετοχής της Citgroup. Σημειώνεται ότι η μετοχική τιμή του αμερικανικού κολοσσού σημείωσε κάθετη πτώση κατά 23% υποχωρώντας στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων 13 ετών.

Ενημέρωση: Συμφωνία για τις αυτοκινητοβιομηχανίες αλλάζει το κλίμα

Άρχισε να αλλάζει το κλίμα στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης, έπειτα από την αρχική πτώση του Dow Jones. Οι βασικοί χρηματιστηριακοί δείκτες άρχισαν να ανεβαίνουν μόλις γνωστοποιήθηκε ότι οι αρμόδιοι Γερουσιαστές και των δύο κομμάτων ήλθαν σε συμφωνία για το σχέδιο διάσωσης των ταλαιπωρημένων μεγάλων αυτοκινητοβιομηχανιών των ΗΠΑ. Η μετοχή της Ford ανέβηκε κατά 21%, ενώ διπλάσια ήταν τα κέρδη για την General Motors, η οποία είχε πέσει στα προ του … 1940 επίπεδα!

Xαρακτηριστική πάντωες της κατάστασης είναι η προειδοποίηση του επικεφαλής της Παγκόσμιας Τράπεζας Ρόμπερτ Ζέλικ ότι υπάρχει ανάγκη για επιπλέον δράση προκειμένου να αποφευχθεί η μετεξέλιξη της χρηματοπιστωτικής κρίσης σε ανθρωπιστική κρίση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. provato avatar
    provato 20/11/2008 18:35:13

    Και για την Κίνα την λεγόμενη και ΄΄ατμομηχανή΄΄ κτλ σήμερα το in.gr γράφει :

    ΄΄Διαδηλώσεις πραγματοποιούνται στην Κίνα, καθώς η παγκόσμια οικονομική κρίση πλήττει την καρδιά της κινεζικής βιομηχανίας. Εργοστάσια και επιχειρήσεις βάζουν «λουκέτο», αφήνοντας στο δρόμο εκατομμύρια εργαζόμενους....
    Παράλληλα, τις τελευταίες εβδομάδες σημειώνονται απεργίες από αυτοκινητιστές ταξί και διαδηλώσεις από απολυμένους εργαζόμενους, καθώς αρχίζουν να γίνονται αισθητές οι συνέπειες από το πλήγμα που δέχεται ο εξαγωγικός τομέας....
    Χιλιάδες εργάτες συγκεντρώθηκαν τον περασμένο μήνα έξω από τις κλειστές πόρτες εργοστασίων που κήρυξαν πτώχευση αξιώνοντας τα δεδουλευμένα. Οι τοπικοί αξιωματούχοι υποσχέθηκαν ότι όσοι επιχειρηματίες επιχειρούν να «δραπετεύσουν» χωρίς να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους θα διωχθούν...΄΄
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=959705&lngDtrID=245

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 18:42:43

    Μπορεί η σημερινή Οικονομική κρίση είναι τόσο μεγάλη και βαθιά όσο αυτή της tulipmania 70 χρόνια πριν ?

    Γραπτές επιστολές από εμπόρους και μεσίτες που ασχολούνται με τα Χρηματιοικονομικά στις αγορές του Άμστερνταμ, της Γένοβας και της Βενετίας
    ανέφεραν σημαντικές αλλαγές στις χρηματοπιστωτικές αγορές και για τραπεζικών όρων της πιστωτικής αγοράς στον 1637-38.

    Μάλιστα, τον Φεβρουάριο του 1637 η φούσκα της τουλίπας εκτίναξε τις τιμές στα ύψη. Η τιμή για μια τουλίπα βολβού- μια σπάνια ποικιλία (η
    Πάντα διάσημη Augustus) αυξήθηκε από 1.000 σε φλορίνια το 1623 έως τα 2000 μόνο δύο χρόνια αργότερα και έκανε άλμα στα 5500
    φλορίνια αρχές του 1637.

    Η φαντασίωση των αντιπροσώπων δημιούργησε τη δυνατότητα να αγοράσουν κάποια καράτια μια τουλίπα (ένα τμήμα), ενώ μια σχεδόν-futures
    αγορά δημιουργήθηκε το 1636.

    Κατά τις τελευταίες ημέρες της φούσκας, η τιμή ενός συγκεκριμένου βολβού πήγε μέχρι το 6700 φλορίνια!
    Η τιμή του "Witte Croonen" βολβού, πολλαπλασιάστηκε κατά 26 φορές κατά τη διάρκεια του Ιανουαρίου και αυτό έπεσε στο
    1/20th του ποσού αυτού κατά την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου !!!!!!!!!.

    Η απότομη πτώση των τιμών κατά τη διάρκεια αυτού του "μαύρου μήνα" δημιούργησε ένα δραματικό κύμα πωλήσεων σε μια αγορά που έχασε τη ρευστότητα και την κανονική ένταση: συναλλαγές διεξήχθησαν σε κλίμα πανικού. Η "νεα" τοτε Τράπεζα του Άμστερνταμ (που δημιουργήθηκε το 1609) έπαιξε σημαντικό ρόλο στην σταθεροποίηση των αγορών και στην παροχή επαρκούς ρευστότητας. Γνωρίζουμε καλά τις συνέπειες αυτής της κρίσης στην φλαμανδική την οικονομία -σταθμισμένα για μια δεκαετία τουλάχιστον-, και για την ανάπτυξή της. Μάλλον μόνο η Ειρήνη της Βεστφαλίας, θέτει τέλος στην "Τριακονταετή Πόλεμο", όταν δημιουργήθηκαν νέες και ευνοϊκές συνθήκες για την
    αναζωογόννηση στις κέντρο-ευρωπαϊκές οικονομίες βοηθώντας τη Φλαμανδική οικονομία να βγει από τα προβλήματα.

    Οι επιπτώσεις της κρίσης της tulipmania ήταν τρομερές για τις χρηματοπιστωτικές αγορές με μια απότομη πτώση της εμπιστοσύνης μεταξύ των εμπόρων, των τραπεζιτών και επενδυτών.
    ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ???

    Η κρίση αυτών των μηνών μας θυμίζει αυτήν της tulimpania. Το βασικό ερώτημα τώρα είναι το εξής: για πόσο καιρό θα κρατήσει η κρίση ( εγώ και ο αρχαίος τουλάχιστον φωνάζουμε), γνωρίζοντας ότι η ένταση φαίνεται να διευρυνθεί περαιτέρω με τη διάδοση του "ιού" από τις ΗΠΑ στην Ιαπωνία και προς τη Δυτική Ευρώπη, από όπου περνάει προς τις πρώην κομμουνιστικές χώρες της Ανατολικής Ευρώπης.Το Σινικό Τείχος και το χιόνι που καλύπτει τα βουνά της Karakorum θα προστατεύσει την Κίνα, την Ινδία και τους γείτονές τους από την κρίση;


    ΠΠ

  3. σουπα avatar
    σουπα 20/11/2008 18:52:30

    γιατι χαλατε την σουπα?
    οσοι μπαινουν εδω μεσα ονειρευονται εξουσια μασες,λεηλασια του δημοσιου.
    γιατι λετε αληθειες?
    οτι δηλαδη δεν θα υπαρχει σε λιγο δημοσιο χρημα για να το "απαλοτριωσουν".

  4. KaryID avatar
    KaryID 20/11/2008 19:38:20

    1. 2 τρις δολ. τα αποθέματα της Κίνας σε ξένο συνάλλαγμα και οι Δυτικοί προσδοκούσαν να τους δώσει χείρα βοηθείας.
    2. Το μπρεντ στα 46,3, στο κατώτερο επίπεδο των τελευταίων ετών.
    3. Περικοπές θέσεων ανακοίνωσαν Peugeot-Citroen, Rolls Royce και Mazda Motors.

    Σε λίγο που θα σταματήσει να κινείται και το τελευταίο αυτοκίνητο στον πλανήτη το μπρεντ θα πέσει στα 10 δολάρια.

  5. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 20:04:37

    σουπα- καλα αυτα καταλαβες .Τερμα εισαι μεγαλος !!αυτα λεμε και ξελεμε .

  6. Nick avatar
    Nick 20/11/2008 20:06:01

    Προλαβαίνω να πάρω και άλλα luncheon meat...

  7. provato avatar
    provato 20/11/2008 20:18:39

    Λέτε οι επερχόμενες στρατίες ανέργων της κίνας να πληρώνονται το επίδομα ανεργίας με τα ίδια ... δολαριακά χαρτο-ομόλογα (απο το αποθεμα σε ...χαρτί που έχει μπόλικο η κινέζικη ΄΄λαική δημοκρατία΄΄) με αυτά των ομοιοπαθούντων
    ανέργων στην έτερη ΄΄φιλελεύθερη δημοκρατία΄΄ των ΗΠΑ.

    Μας ζώνουν .. οι ΄΄δημοκρατίες΄΄ αδέλφια...

    ΥΓ:Κρίση - ξεκρίση , απο ...χαρτί δεν θα ξεμείνουμε πάντως απ'ότι φαίνεται...

  8. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 20/11/2008 20:57:58

    www.xaaos.gr

  9. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 21:06:48

    provato-Ένα φανταστικό φωνάζουν οι έλληνες στο Σύνταγμα «ζήτω τα σύνορα Ελλάς –Κίνα!!» .Την επόμενη 100.000.000 κινέζοι έρχονται στο ελαδισταν .Έτσι πρόκειται να λύσουν ο ΚΚ και ΓΑΠ το πρόβλημα και με Τουρκιά και το οικονομικό . Σου άρεσε η φαντασία μου ,τώρα που ο ΚΚ του πούλησε τζάμπα και τα λιμάνια μας και αφορολόγητα θα μας μπαίνουν .

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 21:12:26

    Κασσανδρα

    που μας στελνεις? σε σκουλικοτρυπα?

    ΠΠ

  11. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 20/11/2008 21:25:50

    -->www.xaa-os.gr

    Ο πάτος του ΧΑΑ

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 21:33:25

    μα δεν εχει πατο το βαρελι ! μας τον πηραν.

    να σου βαλω ενα μερος μιας δηλωσης να καταλαβεις..

    "
    "F.T.": Ισχυρίζεστε ότι θα πρέπει να αφεθούν να καταρρεύσουν περισσότεροι οίκοι;

    J.R.: Ένας κατέρρευσε, όλος κι όλος. Γιατί δεν άφησαν και τη Fannie Mae και τη Freddie Mac; Εγώ ήμουν short στη Fannie Mae και θα έπρεπε να την έχουν αφήσει να καταρρεύσει. Την AIG έπρεπε να την έχουν αφήσει να σβήσει, να αφήσουν όλους αυτούς τους τύπους να σβήσουν και να καθαρίσει το σύστημα… Ξέρετε τι κάνουν; Παίρνουν τα χρήματα από ικανούς ανθρώπους, τα δίνουν σε ανίκανους και λένε στους τελευταίους: "Ωραία, τώρα μπορείτε να ανταγωνιστείτε τους ικανούς, με τα δικά τους λεφτά". Μιλάμε για φριχτές και εξωφρενικές θεωρίες οικονομίας.


    *Ο κ. Jim Rogers είναι επενδυτής, συγγραφέας και ιδρυτής του Rogers International Commodity Index. Οι απόψεις του, χωρίς περικοπές, για το πετρέλαιο, την Κίνα, το γεν υπάρχουν στο www.ft.com/vftm."

    ΠΠ

  13. Nick avatar
    Nick 20/11/2008 22:10:22

    χρηματοπιστωτικής κρίσης -> ανθρωπιστική κρίση ->

    ΠΟΛΕΜΟΣ!!!

  14. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 20/11/2008 22:28:48

    -3% τώρα ο DJ ΧΑΟΣ

  15. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 20/11/2008 23:04:35

    - 5.27% ο DJ

    Κλειδώστε τις μπαλκονόπορτες

  16. ataktos avatar
    ataktos 21/11/2008 08:54:14

    Και εξηγήστε μου πως πρόκειται να ζήσουμε δίχως τους καθημερινούς εφιάλτες μας φωτοχημική και τεφρικη ρύπανση ,ΚΚ,ΓΑΠ ,Ντορα ,Δεν θα το αντέξουμε ειλικρινά .

  17. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 21/11/2008 19:29:26

    ΑΝ ΥΤΑΝ ΝΑ ΧΑ 200000 ΕΥΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΙΚΟΠΕΔΟ,ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ,Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΔΕΙΧΤΗ ΣΤΑ 1200 ΙΔΟΥ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ