#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2010 12:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα αυστρογερμανική βόμβα μετά τους λεονταρισμούς του ΓΑΠ



Νέα βόμβα κατά της Ελλάδας εξαπέλυσε η Αυστρία η οποία σήμερα δια των εκπροσώπων της είπε ότι η τρίτη δόση του δανείου προς την Ελλάδα μετατίθεται για τον Ιανουάριο αντί τον Δεκέμβριο. Αφησε, ωστόσο, θολό το σημείο για τον αν αναφέρεται συνολικά στη δόση των 9 δισ. που πρέπει να πάρει η Ελλάδα ή στα 190 εκατ. ευρώ που υποχρεούται να δώσει η Αυστρία στο πλαίσιο του μηχανισμού στήριξης.

Αν ισχύει το δεύτερο δεν χάθηκε κι ο κόσμος, πρόκειται απλά για ένα γερμανοαυστριακό παιχνίδι. Αν ισχύει το πρώτο τότε μιλάμε για πολύ άσχημες καταστάσεις. Με την αναβολή η Τρόϊκα είτε θα μας -πιέσει - εκβιάσει να πάρουμε ακόμη πιο σκληρά μέτρα είτε μας δείχνει το δρόμο της ελεγχόμενης χρεοκοπίας.

Δένει έτσι και το σενάριο της δημιουργίας αυτού του μηχανισμού ελεγχόμενης χρεοκοπίας των προβληματικών χωρών που προσπαθεί να περάσει η Μέρκελ.

Οπως και να έχει, η Ελλάδα παρά τους λεονταρισμούς του πρωθυπουργού αδυνατεί να βρει συμμάχους που θα αποτρέψουν τη γερμανοποίηση της Ευρώπης. Με μια τόσο αδύναμη οικονομία η οποία στηρίζεται στα δανεικά δεν μπορείς να αρθρώσεις φωνή.

Με τη δόση του δανείου να είναι στον αέρα επανέρχονται τα σενάρια περί διάλυσης της οικονομίας της χώρας με ότι αυτό συνεπάγεται για τις τράπεζες, τις επιχειρήσεις, τους μισθούς και τις συντάξεις

Δεν τίθεται θέμα αναβολής για τον Ιανουάριο της καταβολής της τρίτης δόσης τονίζει ο εκπρόσωπος του Όλι Ρεν.

Δεν τίθεται με κανένα τρόπο θέμα αναβολής για τον Ιανουάριο της καταβολής της τρίτης δόσης ύψους 9 δισ. ευρώ των δανείων των χωρών μελών της ευρωζώνης προς την Ελλάδα, ξεκαθάρισε σήμερα στις Βρυξέλλες ο εκπρόσωπος του αρμόδιου για τις οικονομικές υποθέσεις επιτρόπου Όλι Ρεν.

Η τοποθέτηση αυτή του εκπροσώπου του Όλι Ρεν έγινε σε συνέχεια δηλώσεων του υπουργού Οικονομικών της Αυστρίας Γιόζεφ Πρελ σήμερα το πρωί στη βελγική πρωτεύουσα ο οποίος, εμμέσως πλην σαφώς, άφησε να εννοηθεί ότι η εκταμίευση της τρίτης δόσης των δανείων, που είναι προγραμματισμένη για το Δεκέμβριο ενδέχεται να μετατεθεί για τον Ιανουάριο.

Η Αυστρία δεν θα μπλοκάρει την καταβολή της τρίτης δόσης του δανείου, ωστόσο θέλει να δει τα ακριβή στοιχεία της Ελλάδας προτού δώσει το «πράσινο φως» για τη συνεισφορά της, διαβεβαίωσε ο υπουργός Οικονομικών της χώρας Γιόζεφ Προλ με δηλώσεις του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Νεότερο:

«Η θέση μας είναι σαφής: Αναμένουμε τα συγκεκριμένα στοιχεία από την Αθήνα τις επόμενες ημέρες, το Δεκέμβριο, και στη συνέχεια θα καταβάλουμε το μερίδιο που μας αναλογεί στο πλαίσιο της τρίτης δόσης των δανείων των χωρών - μελών της ευρωζώνης προς την Ελλάδα, δηλαδή 190 εκατ. ευρώ», τόνισε ο Αυστριακός υπουργός από τις Βρυξέλλες.

«Δεν θα μπλοκάρουμε την καταβολή της τρίτης δόσης αλλά θέλουμε να δούμε τα ακριβή στοιχεία της Ελλάδας και στη συνέχεια θα στείλουμε τα χρήματα» ανέφερε, ερωτηθείς σχετικά από ΑΠΕ-ΜΠΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 17/11/2010 13:02:58

    Η Ελλαδα αδυνατει να βρει συμμαχους, γιιατι η κυβερνηση μεθοδικα φροντισε να μας αποξενωσει απο καθε συμμαχο, υπαρκτο η πιθανο.

  2. panos33 avatar
    panos33 17/11/2010 13:04:29

    αυτα ειναι τα αποτελεσματα της "πρεζας",της οικονομικης πρεζας, αφου ο μαραθονοδρομος-κωπηλατης-ποδηλατης φορεστ ΓΑΠ καταφερε να πετυχει τον νεο ταξιτικο ρολο του και μας επεβαλε το σχεδιο του που μονο στοχο ειχε να μετατρεψει ενα ολοκληρο κρατος σε κρατος πρεζακια που μονη επιθυμια,φιλοδοξια και οραμα ειναι η ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΣΗ............

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ panos33 17/11/2010 13:11:34

      πηρε και τις ιρλανδια-πορτογαλια-ισπανια στο λαιμό του. καπου ακουσα οτι καποια απο αυτες τις χωρες ζητάει τον κωστάκη για πρωθυπουργό

  3. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 17/11/2010 13:39:03

    Αυτή είναι διαχρονικά η μοίρα όσων -–για να δείξουν πόσο καλά παιδιά είναι— κατεβάζουν μόνοι τους τα βρακιά!
    Και πού ν΄ αρχίσει να προσγειώνεται ο κόπανος στα οπίσθια…

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/11/2010 13:56:29

    άσε που Γαλλία και Γερμανία κοιτάζονται λοξά για τα πυρηνικά (όπλα) στην Ευρώπη και τον ρόλο του ΝΑΤΟ. Και το ρεπουμπλικανικό κογκρέσσο έβαλε φρένο σε συνθήκες διμερώ αφοπλισμών. Με μουσική υπόκρουση από Star Wars, the Return of the Jedi ... (ή είναι the Empire Strikes Back?)

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 14:01:20

    Εγω βγαινω και λεω επισημα στην Αυστρια και Γερμανια...
    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ !! φερτε εργοστασια εγω με εργασιακες σχεσεις και εταιρικη φορολογια οπως τις θελετε για τους Ελληνες και απο τα εσοδα/κερδη θα σας πληρωνω. Φερτε τη Ρed Bull και τη Μερσεντες εδω. Τα παντα ολα.
    Δυσκολο??? Πουλαμε αλληλεγγυη φθηνα.

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 15:53:18

      Μέγιστε ΠΠ
      Φέρτε τη Red Bull!
      Όχι ρε, δεν τους θέλω.
      Θέλουμε Ferrari.
      Και να πάρουν την Verbund η οποία, λόγω "απελευθέρωσης της ενέργειας" που μάς επέβαλαν, αγοράζει κοψοχρονιά ρεύμα από τη ΔΕΗ και το μεταπουλάει χωρίς να την πληρώνει, τη ΔΕΗ που έφτιαξαν οι φόροι του παππού μου, του πατέρα μου και οι δικοί μου.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 17/11/2010 16:05:21

        η Verbund μπαινει στον κουβα.. δεν μαζευει $$.. εισπραττει λογαριασμους για τη ΔΕΗ ! συναντησα το Φλωρο μια μερα κ εκλαιγε αχαχαχααα

        Εχουν να μας φερουν Προφητη.. και Ferrari και τα σοκολατακια του πρεσβυ πολλα. τους δινουμε την ευκαιρια της ζωης τους να επενδυσουν εδω και να τα παρουν.

        Εχω στειλει τη λυση στον Φξ να την αναρτησει.. κ οποιος εχει τ @@ ας το κανει.

        ΠΠ

  6. tiramola avatar
    tiramola 17/11/2010 14:35:42

    Από την μία πουλάμε τσαμπουκά εντός των τειχών και από την άλλη "μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς" εκτός των τειχών....
    Ωστε ήταν λεονταρισμοί τα αυτονόητα που είπε ο ΓΑΠ έχοντας μαζί του πάνω από τη μισή Ευρώπη αλλά και την αξιωματική αντιπολίτευση.
    Μετά σας φταίει η Μακρή και η Τρέμη....

    • aengus avatar
      aengus @ tiramola 17/11/2010 14:42:52

      Πάψε λαστιχένιο ανθρωπάκι. Δείχνεις να μην έχεις καταλάβει απολύτως τίποτε από όσα συμβαίνουν…. Τώρα είναι πολύ αργά να ρωτήσεις οποιονδήποτε για οτιδήποτε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 17/11/2010 15:04:56

      Αφού καταλαβαίνεις εσύ τι λέει ο ΓΑΠ... θα είσαι ο μόνος!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ archaeopteryx 17/11/2010 15:24:50

        Δεν καταλαβαίνει βρε παιδιά... του τα στέλνουν στο Blackberry και τα αναδημοσιεύει.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ tiramola 17/11/2010 15:46:34

      Η Μέρκελ λέει τα σωστά σε λάθος χρονική στιγμή.
      Κι αυτός ο ΓΑΠ!!!

  7. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 17/11/2010 14:40:47

    Μήπως επαληθεύονται όσα ειχα γραψει εδω ανημερα των εκλογων της 7 Νοεμβριου το μεσημέρι για το θέμα των δόσεων αρχής γενομένης απο αυτήν?
    Κανω copy-paste το email που ειχα στειλει στους Καμπουράκη-Οικονομέα με αφορμή το εκβιαστικό δίλημμα του ΓΑΠ για πρόωρες εκλογές ...

    ******************************************************************

    Ημερομηνία: 7 Νοεμβρίου 2010 12:09 μ.μ.
    Θέμα: Γιατι θα πάμε σε εκλογές…
    Προς: “koinonia@megatv.com”

    Βρε σεις Καμπουράκη, Οικονομέα, Κοραή, Σαραντάκο και λοιπά παπαγαλάκια δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβετε οτι απο τά 29 δις που πήρε η κυβέρνηση τον Μάη και τον Σεπτέμβρη, ποσοστό 90% περίπου πήγε για την εξόφληση ληξιπρόθεσμων ομολόγων, ενα εκ των οποίων ήταν 10ετές, ύψους 8,5 δις και είχε εκδοθεί στίς 19/5/2000 επι πρωθυπουργίας Σημίτη, και ΟΧΙ για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις όπως θέλει να λεει η κυβερνηση και απο πίσω εσείς και οι πράσινοι καλεσμένοι σας.

    Η 3η δόση, ύψους 9 δις εχει προγραμματιστεί για τα τέλη Νοεμβρίου, είναι η αυτή που η κυβέρνηση έχει σκοπό να χρησιμοποιήσει αυτή την φορά για να καλύψει μισθούς, συντάξεις και τα πετσοκομμένα δώρα των Χριστουγέννων.

    Όμως, για να εκταμιευτεί η δόση αυτή, όπως και οι επόμενες, θα πρέπει πρώτα να ελεγχθούν ΑΝ τα οικονομικά δεδομένα στίς 31/10 και οι προβλέψεις για το έτος, ανταποκρίνονται σε αυτά που είχαν συμφωνηθεί και αποτυπωθεί στο μνημόνιο.

    Επειδή η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης έχει αποτύχει σε όλους τους στόχους που εχουν τεθεί, όπως γνωρίζετε πολύ καλά, η εκταμίευση της δόσης κρίνεται εξαιρετικά ΕΠΙΣΦΑΛΗΣ!

    Επομένως όλοι καταλαβαίνουν τι θα συμβεί στα τέλη Νοεμβρίου-αρχές Δεκεμβρίου, ΑΝ η τρόικα ή κάποιο απο τα μέλη της, πει “ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε άλλο” και ως εκ τούτου προκύψει αδυναμίας καταβολής απο την κυβέρνηση των παραπάνω υποχρεώσεων…
    Μην σας φανεί παράδοξο τότε αν ο κόσμος βγει στους δρόμους και τους πάρουν με τίς πέτρες, όπως άλλωστε είχε προβλέψει και ο πρωθυπουργός…

    Αυτό τρέμει ο ΓΑΠ και γι’ αυτό τρέχει να την κάνει. Και επειδή γνωρίζει πολύ καλά οτι η ψαλίδα με την Ν.Δ. εχει κλείσει πολύ, βρήκε δήθεν άλλοθι με εκβιαστικές προφάσεις και παρόμοιες αηδίες για μικρά παιδιά και παπαγαλάκια, να προετοιμάσει το έδαφος για πρόωρες εκλογές.

    Η απόφαση είναι δεδομένη και γι’ αυτό δεν βάζουνε πουθενά τον πήχη. Ακόμα κι αν η διαφορά είναι 4-5 μονάδες υπέρ του ΠΑΣΟΚ πάλι σε εκλογές θα πάνε για τον λόγο που είπαμε πιο πάνω έστω κι αν δεν αποφασίσουν να το ανακοινώσουν απόψε!

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/11/2010 14:56:07

    Σύμφωνα με τη Ναυτεμπορική, ισχύει το πρώτο σενάριο, δηλαδή, πάει όλο το δάνειο πιο πίσω, για Ιανουάριο, και όχι μόνον η δόση της Αυστρίας.

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 17/11/2010 15:07:46

      Θα εκταμιευτει η οχι?

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 17/11/2010 15:48:53

        Will it blend? That is the question

  9. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 17/11/2010 15:07:30

    Ποιό δάνειο Επωνυμε? Μην το κάνεις κι εσυ σαν την Τρέμη που οποτε βρίσκει την ευκαιρία μας λέει "και τα 110 δις που πήραμε απο την τρόικα που θα τα βρίσκαμε αν δεν υπογράφαμε το μνημόνιο?"
    Καλά δεν έχουμε καταλάβει ακόμα οτι Δεν υπάρχει δάνειο 110 δις και ουτε οφείλεται τέτοιο ποσό!
    Το ποσό αυτό εχει εγκριθεί και εκταμιεύεται σε τακτές ημερομηνίες ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ εκπληρούνται οι όροι και στόχοι που έχουν συμφωνηθεί στο μνημόνιο. Γι' αυτό και έρχονται οι τροικανοί εδω ανα 2-3μηνες.
    Πρός το παρόν το δάνειο είναι 29 δις (οι εκταμιευθείσες δόσεις Μαιου και Σεπτεμβρίου) κι αν τελικά εκταμιευτεί και η 3η δόση θα ειναι συνολικά μέσα στο 2010, 38 δις. Μεγάλη απόσταση απο τα 110. Δεν νομίζεις?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ DeltaLamda 17/11/2010 15:20:41

      Δεν είπα για 110 δις, μάλλον κατάλαβες λάθος αυτό που είπα.

  10. PANAYIOTIS avatar
    PANAYIOTIS 17/11/2010 15:08:25

    Διόρθωση τον Φεβρουάριο και αν...

  11. tiramola avatar
    tiramola 17/11/2010 15:09:55

    Τελικά αρχαίε μάλλον εσύ είσαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνει...

    Financial Times: «Βράζει» ο θυμός της Ευρώπης για τη Γερμανία
    Ο θυμός για τη στάση της Γερμανίας απέναντι στα προβλήματα της Ευρωζώνης «βράζει» στην Ευρώπη, γράφουν οι Financial Times, τονίζοντας ότι όσα είπε δημοσίως ο Γιώργος Παπανδρέου για την Άνγκελα Μέρκελ ψιθυρίζονταν εδώ και εβδομάδες στα πολιτικά και διπλωματικά γραφεία της γηραιάς ηπείρου.
    Ορισμένα από αυτά που λέγονται πίσω από κλειστές πόρτες για τη Γερμανία είναι τόσο βαριά "που δεν μπορούν να δημοσιευθούν", δηλώνει στους Financial Times ο Ντάνιελ Γκρος, διευθυντής του Κέντρου Μελετών Ευρωπαϊκής Πολιτικής. Καταλογίζει στην Άνγκελα Μέρκελ αδυναμία να κατανοήσει ότι οι αγορές λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο από τα πολιτικά συστήματα. "Προεξοφλούν τις εξελίξεις και το κάνουν με τρόπο νεφελώδη και όχι λογικό", τονίζει.

    Η οικονομική εφημερίδα υιοθετεί στο δημοσίευμά της την άποψη ότι η Γερμανία σπρώχνει την Ευρωζώνη σε μία νέα κρίση χρέους. Η πρόταση της Άνγκελα Μέρκελ για τη δημιουργία μηχανισμού αναδιάρθρωσης κρατικών χρεών με τη συμμετοχή και ιδιωτών, αλλά και η προσπάθεια να την επιβάλλει -σαν "μπουλντόζα"- στη σύνοδο κορυφής προκάλεσε την αγανάκτηση των εταίρων της, αναφέρουν οι Financial Times.

    Πρόκειται για τη δεύτερη φορά που η Μέρκελ δυναμιτίζει την Ευρωζώνη, σημειώνει ο Ντ. Γκρος. Προηγήθηκε η άρνησή της, επί σειρά μηνών, να συναινέσει στη δημιουργία μηχανισμού στήριξης της Ελλάδας.

    Πληθαίνουν οι κατηγορίες,υπογραμμίζει η εφημερίδα, ότι η Γερμανίδα καγκελάριος οδηγεί τους ηγέτες μελών της Ευρωζώνης σε αδιέξοδο για να ενισχύσει τη θέση της απέναντι στους Γερμανούς φορολογούμενους.

    Ως αποτέλεσμα, η Γερμανία έχασε την υποστήριξη παραδοσιακών συμμάχων, όπως η Ολλανδία, η Φινλανδία και η Αυστρία.

    Η Γερμανία μπορεί να εξεπλάγη από την αντίδραση των αγορών και να προχώρησε σε μερική αναδίπλωση, όπως για παράδειγμα δηλώνοντας στο πλαίσιο της συνόδου της G20 ότι η συμμετοχή ιδιωτών στο μηχανισμό αναδιάρθρωσης δεν θα αφορά τους σημερινούς κατόχους ομολόγων. Την ίδια όμως στιγμή, εμφανίζεται αποφασισμένη να κρατήσει σκληρή στάση απέναντι στους επικριτές της, τον Ζαν-Κλοντ Τρισέ αλλά και το Γ. Παπανδρέου, υπογραμμίζει η εφημερίδα.

    Από την "Ε"

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 17/11/2010 15:12:08

      Τα κατάλαβε όλα αυτά ο ΓΑΠ;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tiramola 17/11/2010 16:08:15

      @Τιραμόλα

      Δλδ ό ΓΑΠ απειλεί να ληστέψει τόν τραπεζίτη στήν πόλη τού Μαύρου Σερίφη;;
      Wahou!! Πάντα μού άρεσαν τα καουμπόικα έργα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ tiramola 17/11/2010 16:23:12

      Άστα καλύτερα Τιραμόλα, της Άνγκελα της "έστησε μανιτάρι" ο Σαρκοζίξ, ο Παπανδρέας δούλεψε σαν κράχτης.
      Τώρα θα συνεχίσει "γαλλικά" ο Τρισέ, "ne la merde, chienne", μετά θα πάρει τηλέφωνο ο Ομπάμιας...
      Εδώ είμαστε, πέρισυ παίχτηκε το πρώτο μέρος του Lord of the Rings, τώρα η συνέχεια, και είμαστε μια ωραία κατάσταση.

  12. Misha avatar
    Misha 17/11/2010 15:19:31

    Πριν μέρες έγραφα να μην αποκλείετε το ενδεχόμενο εκλογών μέχρι το τέλος του 2010. Ο ΓΑΠ, προκειμένου να σώσει το τομάρι του, θα τουμπάρει το τραπέζι με την παρτίδα που ο ίδιος έστησε . Ασφαλώς με τοσες δεκάδες συμβούλων που τον περιστοιχίζουν είναι απίθανο το ενδεχόμενο να δρά αυτοβούλως ή προς όφελος της πατρίδας.
    Μένει να δουμε τι κόλπο κρύβεται .
    Καλου κακου , κοιτάχτε και τα χαρτιά της επειστράτευσης , γιατί όποτε οι Φριτζηδες αρχίζουν γκρινιες για το χρήμα ακολουθούν τα κανονια του Ναβαρόνε...

    Πώς τον έλεγαν εκείνο τον άγιο άνθρωπο που είχε μαντρώσει τα μισά αδολφάκια; Ερικ Χόνεκερ ,αν δε με απατά η μνημη μου;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 15:28:45

      Για κάθε Έριχ Χόνεκερ όμως, πάντα θα βρίσκεται ένας προδότης Γκόρμπυ, για να τον αποκαθηλώσει σταλινοπρεπώς με τις μαριονέτες του στο Πολίτμπυρο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 15:32:57

      Και όσο για τον gap, το τομάρι του το έχει σώσει έτσι κι αλλιώς. Οσονούπω ολοκληρώνει το έργο που του ανέθεσαν οι πάτρωνές του, και αμειφθήσεται με την "κοσμοπολίτικη" θέση που τόσο επιθυμεί ώστε να ξεφύγει από τους "ερυθρόδερμους", όπως θα έλεγε και η μαμάκα του.

  13. Orestios avatar
    Orestios 17/11/2010 15:30:12

    Bravo Yorgo!
    Τα έκανες μαντάρα όλα.
    Είναι δυνατόν η Εθνική Πολιτική να εκφράζεται μέσα από τις προσωπικές επιδιώξεις ενός ανίκανου μαμόθρεφτου?

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 17/11/2010 15:32:27

      Βεβαιως και ειναι!
      Αλλωστε τον ψηφισε το 44% του εκλογικου σωματος.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 17/11/2010 15:33:09

      Δεν ρωτάς πρώτα τον Αντώνη για να εκτίθεσαι?

      • man8os avatar
        man8os @ tiramola 17/11/2010 15:35:31

        Επεις εκτιθεμεθα η ο ΓΑΠ μας εκθετει?

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 17/11/2010 15:40:26

        Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια τιραμόλα.

  14. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/11/2010 15:46:10

    Ποιός πραγματικά πληρώνει το bailout της Ελλάδας; Η Πορτογαλία που καλείται να καταβάλει το 2.6%, δηλ. 774 εκ. αυτή τη στιγμή δανείζεται (για 10ετές) κοντά στο 7%. Το τριετές της μπορεί να πάει και πάνω από 5%. Όμως οφείλει να μας δανείζει με κάπου 5.2% για το πρώτο πακέτο της διάσωσης.

    Η Ιρλανδία με επιτόκια δεκαετούς τώρα 7-8% είχε αναλάβει να μας δώσει συνολικά 491 εκ. Άρα θα μας δώσει την επόμενη δόση της μάλλον με ζημιά, κάτι που θα επιδεινώσει περισσότερο τα οικονομικά της.

    Για τα γερμανικά 8.4 δις υπάρχει βέβαια μια καλή διαφορά. Φαίνεται σαν σαδιστικό αστείο, αλλά η Μέρκελ τιμώρησε συλλογικά όλους τους piigs.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Professor Moriarty 17/11/2010 16:10:28

      Mού αρέσει ό τρόπος πού σκέφτεσαι ,προφέσορα

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Professor Moriarty 17/11/2010 16:18:00

      Professora,
      η συμβαση προβλεπει ν αυξηθουν οι τοκοι εαν οι Χωρες δανειζονται ακριβοτερα απο την ημ/νια υπογραφης της γ@μοσυμβασης ! Εαν και ποτε θα εξασκησουν αυτο το δικαιωμα δεν το γνωριζουμε. Επισης οι 50 μοναδες βασης νταβατζιλικι προκαταβολες για εξοδα του καθε δανειου καθε χωρας ισχυουν παντα και σε ολα τα ποσα.
      Ανεβασα σε αλλο ποστ τους ορους default της συμβασης. Ριξε μια ματια.

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 16:18:39

        Αντε, διαβαστε… EVENTS of Default της Δανειακης Συμβασης

        http://www.filefactory.com/file/b44gf57/n/EVENTS_of_Default.docx

        ΠΠ

        • man8os avatar
          man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 16:25:20

          Εχω μια ερωτηση.
          Ειναι δυνατον εαν εχουν μεγαλυτερα σπρεντ απο 5 να αποφασισουν να μην μας δανεισουν?

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 17/11/2010 16:25:45

            *επιτοκια δανεισμου εννοω

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 16:34:14

        δειτε εδω !!!!...
        Special Case of Higher Funding Costs

        http://www.filefactory.com/file/b44gg7g/n/Special_Case_of_Higher_Funding_Costs.docx

        ΠΠ

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 18:50:37

        Ασφαλώς υπάρχει μία πρόβλεψη σε περίπτωση που τα επιτόκια δανεισμού μιας χώρας υπερβαίνουν το επιτόκιο του δανείου διάσωσης. Όμως γενικά το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι αυτοί που πληρώνουν ακριβότερα είναι οι piigs. Εκτός κι αν κάποιος με διαψεύσει πειστικά. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο αυτή τη στιγμή να βρώ τις τεχνικές λεπτομέρειες. Το κείμενο που παραπέμπεις αναφέρεται σε "special case of higher funding costs". Με έκπληξή μου όμως βρήκα ότι αυτό που έγραψα πρώτος το είχε επισημάνει ο Ambrose Evans-Pritchard στους FT από τον Απρίλιο του 2010:
        Στις 25 Απριλίου έγραφε, υπό τον εύγλωττο τίτλο, Maastricht madhouse fuels EMU-wide contagion from Greece":

        "Yields on 10-year Portuguese bonds hit 4.94pc, a whisker shy of the 5pc rate that Lisbon must relend to Greece. Meanwhile,
        safe-haven Germany can borrow at just over 3pc. The bail-out cost falls hardest on those that can least afford it. It deepens the North-South divide that lies at the root of Europe's crisis. "

        ht*p://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/7632366/Maastricht-madhouse-fuels-EMU-wide-contagion-from-Greece.html

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Professor Moriarty 17/11/2010 16:28:58

      Χα χα, Ιρλανδία και Πορτογαλία μας δανείζουν με ζημιά, αλλά σε λίγο θα τους δανείζουμε και εμείς, και με τα τωρινά δεδομένα επιτοκίων, επίσης με ζημιά.
      Ετσι θα πατσίζουμε, όπως στις δηλώσεις ΦΠΑ, πιστωτικό - χρεωστικό.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 17/11/2010 16:37:14

        Οριστε και η Λιστα των Δανειστων μας και βγαλε το συμπερασμα σου !!!

        http://www.filefactory.com/file/b44ggc2/n/Lista_Daneistvn_Mas.docx

        ΠΠ

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Ο Θείος 17/11/2010 19:38:51

        Χάνει η μάνα το παιδί και το δάνειο τον πατέρα του.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Professor Moriarty 17/11/2010 23:25:03

      Προφέσορα!
      Καλά τα λές!
      Μήπως πρέπει να τους πληρώσουμε με το νόμισμα που καταλαβαίνουν ;
      Να τους πατήσουμε λίγο τον κάλο;
      Να μην αγοράζουμε τα προϊόντα τους;
      Δηλαδή BMW, MERCEDES, AUDI, OPEL, αλλά και άλλα μικροπράγματα στο σούπερ μάρκετ που στο BAR CODE γράφουν MADE IN GERMANY;
      Δεν χρειάζεται καμμία κυβερνητική οδηγία γι΄αυτό. Μπορούμε σαν πολίτες να το κάνουμε από μόνοι μας.
      Έτσι για να καταλάβει η κυρία Αγκέλα ότι δεν είμαστε ΜΑΚΑΚΕΣ ως ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ.

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 17/11/2010 16:40:38

    Kι εσυ Ελληνα προδομένε, μη ξεχνάς Vienna και Berlin φέτος στις Γιορτές γιά τουρισμό!..

  16. ataktos avatar
    ataktos 17/11/2010 19:07:08

    μα η Αυστριακοί δεν εμπιστεύονται τον ΓΑΠ ..και όχι τον λαό μας !!!!!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ataktos 17/11/2010 19:52:03

      «Παραλάβαμε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού και την πήγαμε ένα βήμα μπροστά!» ~Μineiko-Chant-Bilderberg για την επιτυχία διακυβέρνησής του

  17. η Dimi avatar